CS209516B2 - Round knitting machine for making the tubular knitwork - Google Patents

Round knitting machine for making the tubular knitwork Download PDF

Info

Publication number
CS209516B2
CS209516B2 CS774848A CS484877A CS209516B2 CS 209516 B2 CS209516 B2 CS 209516B2 CS 774848 A CS774848 A CS 774848A CS 484877 A CS484877 A CS 484877A CS 209516 B2 CS209516 B2 CS 209516B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
drum
cylinder
needle cylinder
cams
cam
Prior art date
Application number
CS774848A
Other languages
English (en)
Inventor
Fabrizio Micheletti
Original Assignee
Brematex Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Brematex Spa filed Critical Brematex Spa
Publication of CS209516B2 publication Critical patent/CS209516B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/66Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements
    • D04B15/68Devices for determining or controlling patterns ; Programme-control arrangements characterised by the knitting instruments used
    • D04B15/74Pattern drums

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Description

Vynález se týká okrouhlých pletacích strojů pro výrobu trubicovitých pletenin, zahrnujících jehelní válec a pod ním souose umístěný rozkazovací buben, uzpůsobený pro otáčivý přerušovaný pohyb.
U známých zařízení tohoto typu se rozkazovacím bubnem otáčí pomocí rohatkových a západkových převodů, ovládaných složitými a nákladnými převodovými skříněmi. Pohyby z rozkazovacího bubnu na zámkový věnec obklopující jehelní válec se přenášejí buď poddajnými přenosovými prostředky, jako bowdenovými lanky, nebo složitými mechanickými převody. Nepřímé přenášení pohybů má za následek přítomnost množství pracovních vůlí mezi jednotlivými převodovými prvky, takž a vzniká nebezpečí synchronizace pohybů jednotlivých prvků pletacího stroje. To vyžaduje pracné a nákladné seřizování. Převodové a ovládací mechanismy známých zařízení jsou navíc drahé a náročné na prostor.
Uvedené nedostatky jsou odstraněny vynálezem, jehož , podstatou je okrouhlý pletací stroj pro výrobu trubicovitých pletenin, například punčoch, zahrnující jehelní válec a pod ním souose umístěný rozkazovací buben , uzpůsobený pro otáčivý přerušovaný pohyb, přičemž podle vynálezu je hnací hřídel jehelního válce spojen s rozkazovacím bubnem p mocí převodového ústrojí zahrnujícího alespoň jednu první vačku, spolupůsobící s odpovídajícím snímačem, pevně spojeným s ' otáčivým svislým hřídelem, nesoucím západku zabírající do prvního ozubeného věnce s pilovými zuby, uloženého souose na rozkaz ·vacím bubnu a pevně s ním spojeného, a dále zahrnujícího ' alespoň jednu druhou vačku, spolupůsobící se snímačem pevně spojeným s otáčivým svislým hřídelem nesoucím západku zabírající do druhého ozubeného věnce s pilovými zuby, souose uloženého . na rozkazovacím bubnu a pevně s ním spojeného, přičemž rozteč zubů druhého ozubeného věnce je menší než rczteč zubů prvního, ozubeného věnce, a přičemž snímače alespoň první vačky nebo vaček jsou opatřeny vypojovacími prostředky.
Vypojovací prostředky jsou podle výhodného provedení vynálezu tvořeny . elektrcmagnetem umístěným u ramene spojujícího snímač s odpovídajícím svislým otáčivým hřídelem.
Takto řešený okrouhlý pletací stroj má přímý přenos otáčivého pohybu na rozkazovací buben pomocí jednoduché soustavy vaček a snímačů, přenášejících pomocí odpovídajících západek pohyb do pilových zubů ozubeného věnce, uloženého přímo na roz2 09 5 1 6 kazovacím bubnu. Takové převodové ústrojí je konstrukčně jednoduché, s malými nároky na prostor a malými pořizovacími náklady. Vzhledem k malému počtu prvků odpadá pracné seřizování a nebezpečí poruch synchronizace v důsledku přítomnosti četných pracovních vůlí, jako je tomu u převodových zařízení podle známého- stavu techniky. Převodové ústrojí pletacího stroje podle vynálezu je proto provozně spolehlivější, než je tomu ú odpovídajících známých ústrojí.
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popise na příkladě provedení nemajícím omezující význam s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých značí:
obr. 1 celkový perspektivní pohled na hlavní pracovní části stroje uspořádané -okolo jehelního válce, obr. 2 boční pohled a axiální řez sestavou částí z obr. 1, obr. 3A, 3B a 4 dva vodorovné řezy vedené rovinami IIIA—IIIA a IIIB—IIIB a pohled svrchu do roviny IV—IV z obr. 2, obr. 5 lokální řez rovinou V—V z obr. 2 kolmý na řez, v němž je zobrazen obr. 2, obr. 6 až 10 částečný perspektivní pohled na uspořádání pro přívod nitě k jehlám a pro zabezpečení jehelních jazýčků, přičemž obir. 7 až 10 jsou lokální řezy vedené rovinami VII—VII, VIII—VIII, IX—IX- a X—X z obr. 6, obr. 11 a 12 rozvinutý pohled zevně a místní půdorysný - pohled na uspořádání z obr. 6 až 10 v místě jednoho přívodu nitě k jehlám, obr. - 13 až 24 místní řezy rovinami XIII— XIII až XXIV—XXIV z obr. 12, obr. 25 půdorysný pohled na vodič nitě spojený s polohou přívodu nitě, . s přidruženými volicími členy, obr. 26 - řez rovinou XXVI—XXVI z obr. 25, obr. 27 uspořádání ovládací soustavy okružního pilového řezače nitě v osovém řezu, a to ve zdvižené poloze, připravené píro zasunutí do- aktivní polohy, obr. - 28 a 29 místní řezy rovinami XXVIII— XXVIII a XXIX—XXIX z obr. 27, obr. -30 uspořádání členů znázorněných na obr. 29, když je řezací ústrojí zdviženo pro přístup - k hornímu konci - válce, - a obr. 31 řezací ústrojí zdvižené pro přístup k hornímu - konci válce, znázorněné v menším měřítku.
Jak je -z výkresů patrno·, je jehelní válec 3 uložen v nosném rámu 1. Na obr. 1 je tento- rám 1 převážně pro- názornost - vypuštěn. Na tomto- rámu 1 je prostřednictvím sloupů 5 uložen prstencový - člen 7, obklopující horní koncovou oblast jehelního válce 3. Jehelní válec - 3 je -posuvně uložen, avšak -otáčivě - spojen s trubkovým hnaqím hřídelem 9, který je osazen na rámu 1 pomocí radiálních ložisek 10, 12. Tato ložiska jsou uložena na hnacím hřídeli 9 při vložení mezilehlých rozpěr 14 a současném osazení řemenice 16 pro hnací řemen 18, Jehelní válec 3 se opírá prostřednictvím axiálního ložiska 20 o malé diametrálně protilehlé kuličky 22 nesené prstencem 24 [viz též obr. 5). Tento prstenec 24 je v kloubu 26 připojen k rámu 1 podél diametrálního směru, ležícího kolmo vzhledem k průměru, - na kterém jsou kuličky 22 uloženy, a je opatřen na konci protilehlém vůči kloubu 26 nástavcem 24A, ovládaným dále popisovaným způsobem pro zrněnu osové polohy válce a tím i délky očka. Na horním konci jehelního válce 3 je vsazen prstenec 28 pro platiny 30 při uspořádání, které je samo o sobě známé. Zámky jsou uloženy na menším prstenci 32, uleženém se zabezpečením proti otáčení a s možností osového pohybu s jehelním válcem 3. V rámu 1 je pomocí stupně - 1B a kruhové stěny 1C osazen rozkazovací buben 34, který se otáčí okolo jehelního válce 3' s odstupem od něj, avšak souose s ním. Rozkazovací buben 34 se může pomalu otáčet okolo osy shodné s -osou otáčení jehelního válce, avšak nezávisle na něm, a dále popisovaným způsobem s ovládacími sestavami pro- platiny. Rozkazovací buben - 34 je opatřen širokou vnější drážkou vymezovanou přírubami 34A, 34B. Rozkazovací buben 34 může být opatřen blokem vaček 36 ve tvaru prstene ovitých segmentů a přiložených jedna ke druhé a sestavených k sobě například pomocí trnu 38, který jimi dočasně prostupuje a pomáhá vačky sestavit do bloku v drážce rozkazovacího- bubnu 34. Blok vaček 36 je zajištěn pomocí dvojice šroubů 39, které prochází horní přírubou 34A a jsou přišroubovány například k dolní přírubě 34B a zajišťují tak blok vaček 36. Tímto uspořádáním mohou být vačky 36 snadno sestavovány a opět demontovány vzhledem k rozkazovacímu bubnu 34, který je nese tak, - že se rozkazovací buben 34 nastaví -do dané přístupné polohy, - - sejmou se šrouby 31 a vyjme se - blok vaček 36, načež se vsune nový blok - vaček podle požadovaného- uspořádání, který se v rozkazovacím bubnu 34 zajistí opět šrouby 39. V drážce mezi - přírubami 34A a 34A - je možno uložit řadu vaček, -sestavených jedna - vedle druhé a vymezujících prstencovité dráhy radiálních vaček - pro dále popisované ovládací ústrojí.
Rozkazovací buben 34 je ovládán do pomalého - otáčivého pohybu ozubeným soukolím, využívajícím pohybu jehelního válce, a určujícího v průběhu pracovního cyklu - posun nebo zastavení rozkazovacího bubnu 34, podle programu, který dodává elektrické stavěči nebo spouštěcí s:gnály.
Pro pohyb rozkazovacího bubnu 34 jsou na tomto bubnu uloženy dva ozubené věnce 40, 42 s pilovými zuby, z nichž ozubený věnec 40 má mnohem hustší ozubení, než ozubený věnec 42. Program stroje zajišťuje, že se rozkazovací buben 34 s - vačkami vačkového bloku 36 otáčí s plnou otočkou při každém zhotovení výrobku. Na trubicovém
I hnacím hřídeli 9 jsou otáčivě uloženy tři vačky 44, 46, 48 prostřednictvím rozpěr 14. Každá z vaček 44, 48 působí na jeden snímač ' 50, který je osazen pomocí ramene 50A na otáčivém hřídeli 52 rovnoběžném s osou jehelního válce. Na horním konci nese každý ze dvou hřídelů 52 rameno 54, k jehož vnějšímu konci je připojena západka 56, pružně přitlačovaná k prvnímu ozubenému věnci 42 s pilovitými, více -rozestoupenými zuby, přičemž dvě západky 56 a přidružené ovládací vačky jsou v takové vzájemné souvislosti, že při každé půlotáčce jehelního válce se ozubený věnec 42 pootočí, následkem čehož se pootočí i rozkazovací buben 34, čímž se dosáhne stejnoměrného pohybu.
Podobná soustava se snímačem 57 slouží pro - ovládání druhého ozubeného věnce 40. Vačka 46 na hnacím hřídeli 9 ovládá snímač 57, spojený ramenem 57A s hřídelem 58, podobným hřídeli 52. Hřídel 58 nese na horním konci rameno 60 ovládající západku 62, určenou pro působení na druhý ozubený věnec 40 s hustšími pilovitými zuby. Tato západková soustava uděluje velmi pomalé otáčivé pohyby bubnu 34. Pohyby rozkazovacího bubnu působené západkami 50, 56 slouží k získání pohybů členů spolupůsobících s jehelním válcem 3. Pomalý pohyb získaný západkami 56, 62 slouží k měnění osové polohy jehelního válce a tím i k měnění délky v tom okamžiku vytvářených oček. Jelikož změna délky očka musí být velmi pomalá, je třeba, aby ozubený věnec 40 měl velmi husté pilovité zuby. Pro určení tohoto osového pohybu jehelního válce pro výše naznačený účel se použije vačkových drah ve vačkovém bloku 36, které jsou při znázornění ve výkrese nejníže. Tyto vačky vačkového bloku 36 spolupůsobí s čepovitými snímači 64A nesenými ramenem 64 tvořícím celek s hřídelem 66, který je osazen na rámu 1 rovnoběžně s osou jehelního válce 3. Cepy 64A ramena 64 jsou umístěny v různých úrovních pro spolupůsobení s jednotlivými nad ' sebou uloženými vačkovými drahami v několika polohách, dosahovaných v průběhu otáčecího cyklu rozkazovacím bubnem 34. Hřídel 66 nese rameno - 68, které je opatřeno na svém konci profilem 68A vo tvaru nakloněné roviny, schopným působit na snímač 70, posuvně připojený k rámu 1 rovnoběžně s osou jehelního válce 3 pro působení na nástavec - 24A výše popsaného prstence 24. Malé úhlové pohyby sestavy tvořené ramenem 64, hřídelem- 66 a ramenem 68 určují mírný osový pohyb snímače 70 a tím i zdvihání a - spouštění prstence 24 okolo jeho kloubu 26. To< určuje osový pohyb jehelního- válce kuličkovými ložisky 22. Obr. 1 znázorňuje vačku 72 rozkazovacího bubnu - 34, která má velmi postupný profil a působí tak velmi postupně na sestavu tvořenou čepy 64A, ramenem 64, hřídelem 66, ramenem 68 a snímačem 70 pro vyvolání pomalého pohybu jehelního válce v osovém směru a tím i pomalé změny délky oček. Profil vaček působících na čep 64A může způsobit změny v podobě zvětšení a zmenšení délkyoček.
Ostatní vačky bloku 36 sestavených - na rozkazovacím bubnu 34 slouží k ovládám zámků působících na kolénka jehel a platin jehelního válce, stejně jako- k ternu, aby působily uchopení a uvolňování - nití a všechny - ostatní pohyby, které jsou obvyklé při práci pletacích punčochových strojů.
Pro ovládání radiálně pohyblivých zámků a - jejich působení na kolénka platin a jehel obsahuje zařízení -snímače 74 pro- každou vačkovou dráhu vytvořenou na rozkazovacím bubnu 34, přičemž druhý snímač 74 je uložen na hřídeli 76 rovnoběžně s osou jehelního válce 3 a je osazen pohyblivě na rámu 1. Každý hřídel 76 nese ve vhodné poloze nad úrovní ložiska 20 rameno 77 určené k působení přes přenosový člen - 78 na běhoun 80, který je uložen s možností pohybu v radiálním směru pro ovládání vysunuté polohy zámku 81 zámkového věnce uspořádaného okolo jehelního válce 3, a to proti působení pružin, které mají sklon zámek zasouvat. Různé výšky vaček vačkového- bloku 36 umožňují vytahování, částečné zasouvání ne-bo· vsouvání v různých úrovních zámků,- jako> 84 apod. Jiné vačky vačkového bloku 36 působí na snímače 82, spojené s rameny 83 a kmitavě upravené, přičemž tato ramena 83 působí - na radiální nástavce 85A úhlově pohyblivých zámků 85. Sestavy tohoto typu jsou umístěny v různých polohách po obvodě jehelního- válce' a mají za úkol ovládat zámky v různých polohách, ve kterých jsou umístěny na jehelním vále'.
Pro ovládání vodičů nitě slouží podobné' soustavy, jaké bvly popsány. Na hřídelích 50 podobných hřídelům 76 jsou uloženysnímače - 88, přičemž hřídele 90 zabíhají k' prstencovému - členu 7 pro vládání vidlic 92' pro dále - popisované účely. Podle - příkladu provedení zařízení obsahuje dvě vidlice -92, uložené v podstatě diametrálně protilehle vůči sobě. Na prstencovém členu 7 je vytvořeno pouzdro pro dva prstence 94, 96, uložené jeden - ve druhém a otáčivě pohyblivé okolo jejich středu, který je umístěn na ose jehelního- válce. Pohyb prstenců je vyvoláván -ovládacím- ústrojím, na které působí obě vidlice 92. Jedna z těchto vidlic zabírá do trnu 96A na- vnějším prstenci 96 a druhá vidlice zabírá do trnu 94A na druhém z prstenců. Na každém z těchto - dvou prstenců 94, 96 jsou v místě každého ze čtyř přívodů nitě odpovídající vačkové profily 98.
Ve - - znázorněném provedení vynálezu jsou okolo- jehelního válce - 3 umístěny čtyři přívody - nitě fi, Í2, fa, f4. V místě každého z - přívodů je na prstencovém - členu 7 umístěn nosič 100, na - kterém je kloubově uložena na
Čepu 102 řada páček 104, vybíhajících směrem k jehelnímu válci 3. Páčky 104 vytvá209516 reji svými konci vodiče 104A nitě. Na každém nos'či 100. je na čepu 102 s páčkami 104 v řadě dále umístěna další . páčka ' 103, která slouží pro nezení destičky 108 pro· vedení a ochranu jazýčků 110 jehel 112 · jehelního válce 3.
Jak je patrno z obr. 20, zahrnuje ovládací ustrojí páček 104, 106 přenášecí trny 114 pro působení na páčky 104, 106, vedené po nosiči 100 a dále vačkové profily 98. Páčky 104, 106 se přitom zdvíhají proti vratnému působení pružin 116, působících na jejich druhé konce. Pružiny 116 nutí páčky 104, 106 zaujímat aktivní polohu a tím do· této polohy vedou i vodiče 104A a ochranné destičky 108. Aktivní poloha je určována tím, že odpovídající páčka zabírá do odpovídajících přenášecích trnů 114 nebo nosiče 100. Ovládáním hřídelů 90 a vidlic 92 je dosaženo· nezávislé ukládání prstenců 94, 96 a tím i požadovaná volba vcdičů nitě v závislosti na poloze vačkových profilů 98. Jedna z vidlic má páčku 92A pro· ruční ovládání. Tato vidlice, která je určená k ovládání vnějšího prstence 96, má též jedno z jejích obou ramen 92B (viz obr. 4) delší než druhé, aby mohla crláidat oba prstence 94, 96 vzhledem k přítomnosti trnu 118 na prstenci 94 tak, aby se ručně vyvolal současný · pohyb obou prstenců 94, 96. Toto· současné ovládání slouží k vyvolání plného zdvihu všech páček 104, 106, a ochranných destiček 108, když je potřebné získat přístup k horní . části jehelního válce, jak je často požadováno při provozu stroje. _
Ovládacími soustavami vaček vačkového bloku 36 na rozkazovacím bubnu 34 lze tak dosáhnout ovládání jak zámků zámkového věnce — jako zámků 81, 85, působích . na kolénka jehel a platin, tak i na vodiče nitě, jakož i vyloučení všech vodičů nitě· a ochranných dest'ček 108 z pracovní oblasti jehel na herním konci jehelního válce · 3. Dosahuje se též, jak již bylo uvedeno·, při působení vaček 72 na snímače 74A zrněnv délkv cčka v průběhu urč ‘ tých pracovních stadií při zhotovování výrobku ve s‘roji.
Přiměřený program umožňuje určit stadia posunu rozkazovacího bubnu 34 a tím i údobí, v nichž dochází k přepínání jak v zámcích, tak i ve vodičích nitě a v osové poloze jehelního válce 3 pro měnění oček. Aby se dosáhlo velmi postupné změny cček při souča · · ném udržování omezeného úhlového prostoru potřebného pro tento úkon, je zařízení opatřeno posuvovým systémem s malou roztečí pomocí druhého ozubeného· věnce 40 s hustším ozubením. Pro přepínání vaček vačkového bloku 36 pro působení na voďče nitě a na zámky · je zařízení naopak uzpůsobeno pro rozsáhlejší pohyby pomocí prvního ozubeného· věnce 42. V každém případě · je zdvihový posuvový pohyb při každé otáčce jehelního válce 3 dosahován v průběhu výrobního cyklu pleteného výrobku při některých programových stadiích, zatímco po ostatní údobí tohoto cyklu je rozkazovací buben 34 udržován nehybný, neboť není požadováno přepínání. Pro vyloučení, aby se rozkazovací buben 34 pohyboval, se udržuje rychlé otáčení jehelního válce 3 a určují se selektivní zdvihy pohybových svstémů a obzvláště selektivní zdvihy snímačů, jako snímačů 50, 57 příslušnými vačkami 44, 48, 46, aby se tak přerušily vratné úhlové pohyby těchto· snímačů a tím i pohyb rozkazovacího bubnu 34.
K uvedenému účelu jsou pro snímače 50 a 57 opatřeny elektromagneticky ovládaným vypojovacím prostředkem 122. Tyto vypojovací prostředky 122 jsou opatřeny elektromagnety, · určenými pro působení na příslušné přidržovače 124, které se přibližují v průběhu radiálního pohybu příslušných snímačů směrem ven k pólovým patkám vypojovacího prostředku 122 a jsou ponechávány volné nebo naopak přidržovány podle podmínek nabuzení elektromagnetických vypojovacích prostředků 122. Fro · spolehlivou funkci, například pro případ výpadku energie, pracují elektromagnetické vypojovací prostředky 122 pro přidržování příslušných snímačů 50, 57 a tedy i příslušných přidržovačů 124 působením trvalého magnetu, jehož činnost je neutralizována zapojením cívky do; obvodu, takže tato cívka, je-li na pájena elektrickým proudem, umožňuje činnost příslušného snímače 50, 57, zatímco za nepřítomnosti energie je snímač 59 přitáhnut a kmitání se přeruší. Vhodný program umožňuj o uplatnit několik pohybových systémů s rychlým nebo pomalým krokem p'dle požadavků pracovního cyklu vyráběného předmětu. Obvod rozkazovacího bubnu 34 tak postačuje pro získání pracovních programů pro pracovní evklus pleteného výrobku, jako běžné punčochy, jaká je požadována na trhu. Fr · gram, k‘erý působí na eJktro-magnety, může být elektrického· typu, například děrovaná páska apo-d., nebo mechanického typu, například řetězového typu.
Obr. 6 až 24 znázorňují činnost ochranné destičky 108 a způsob přivádění nitě F k · jehlám v kterémkoli přívodu fi, fz, fj, fi. Ukazují, mk je nit přiváděna bez dotyku jakéhokoli prvku příslušného přívodu, přičemž je však přímo· podávána jehle, která ji přebírá. V těchto obrázcích, v nichž šipky znázorňují relativní pohyb jehel vzhledem k destičce · 108 a vodičům nitě 104A, je třeba si povšimnout- toho, že v průběhu zdvihu jehel pro· · dosažení vodiče nitě 104A, působí otvírač 126 jazýčku na jazýček zdvíhané jehly a vyvolává jeho· otevření, takže při dosažení okraje destičky 108 jehlou je j'ž otevřen a leží pod destičkou 108.
Přítomnost vnitřního okraje destičky 108 brání, aby se jazýček 110 nahodile opět zdvihl a uzavřel koncový hák jehly, který má uchopit přízi. Poloha vodiče 104A nitě vzhledán k destičce 108^ a ke dráze jehel je taková (obr. 7 až 10 a 12 až 24), že tento vodič se ve skutečnosti nedotkne ani vnitrního okraje destičky 108, ani jiného prvku spojeného s příslušným přívodem nitě, která přichází přímo· k jehle, a ta ji uchopí a vytvoří na ní jejím stahováním cčko. To odstraňuje na jedné straně namáhání nitě a na druhé straně opotřebení částí, kterých by se tato nit mohla dotýkat. Vnitřní okraj destičky 108 není zejména namáhán otěrem, neboť možný dotyk s jazýčkem jehly je zcela nahodilý, nikoliv soustavný. To má za. následek, že přívody fi, Ϊ2, fa, fs nitě pracují spolehlivě, a že jednotlivé prvky přívodů jsou velmi jednoduché, neboť je vyloučeno nebezpečí poruch jazýčků.
Při nahrazování nitě pomocí činnosti páček 104 a vodičů 104A je však při vsouvání nebo· vy-ahování aktivních nebo neaktivních nití zapotřebí tyto nitě řezat, což se obvykle provádí při systémech běžně známých v oboru pomocí takzvaného kotoučového pilového nože, vytvářeného kotoučovým nebo prstencouitým prvkem s pilovitým obvodovým ozubením, který je určen k tomu, aby zabíral do nitě, která se má řezat, a nesl ji k řezacímu noži nebo ke skupině řezacích nožů umístěných po obvodě uvedeného ozubení. Tento· nůž je umístěn uvnitř prstencové dráhy horního konce pracovních jehel, přčemž prstencová pila, tj. okružní pila, se musí otáčet rychlostí v podstatě stejnou jako jehelní válec 3, aby se dosáhlo uspokojivého řezu zbytkového úseku nitě · vystupujícího z pleteniny. Obvykle jsou tyto pily ukládány na tak zvaný hákový kptouč, kterým však jednoduchý stroj, jako· tento, který je právě popisován, není' opatřen, neboť není kladen požadavek na činnost obvykle svěřovanou tomuto hákovému kotouči. Místo hákového· kotouče je použito ústrojí znázorněného na obr. 27 až 31, které slouží k řezání nití a je uváděno v činnost ve chvíli, kdy se má nit řezat.
Z prstencového členu 7 neseného rámem 1 vybíhá n · ·sné rameno 140, a to do oblasti prodloužení osy jehelního válce. V jeho hlavě 140A je upraveno pouzdrové· uložení, souosé s osou jehelního válce 3, pro sloup 142, který se může posouvat vzhledem k uvedené hlavě 140A bez možnosti vůči ní se otáčet. Sloup 142 je· tlačen vzhůru pružinou 144, která tlakem na hlavu 140A tlačí vz'hůru desku 146, tvořící celek s horním koncem sloupu 142. Na dolním konci sloupu 142 „ je rozšířená hlava 142A, pod kterou je umístěna deska 148 a pod ní otáčivý kotouč 150 nesený hřídelem 152, umístěným uvnitř sloupu 142, souose s ním a s možností v tomto sloupu se otáčet. Sloupu 142 je bráněno v otáčení přítomností kupříkladu drážky 142B, spolupůsobící s kolíkem 154 neseným hlavou 140A. Kotouč 150 nese na svém obvodě pilový ozubený věnec 156, který náleží k výše zmíněnému řezači nitě, a který je určen ke spolupůsobení s jedním nebo více řezacími břity 158 nesenými rameny 160, tvořícími· celek s hlavou 142A. Kotouč 150 má na spodní straně nálevkovitě rozšířený profil, který v podstatě odpovídá části komolého kužele vnitřního profilu ozubené věncové obruby 3B osazené uvnitř horního konce jehelního válce 3 podél kterého· se vytváří pletenina. Tento profil kotouče 150 má v sobě vytvořenu · prstenc ..· vitou drážku pro prstencovitý třecí kroužek nebo podobný prvek, který se po spuštění kotouče 150 může opírat o uvedený vnitřní komolý kuželovitý povrch jehelního válce 3, přičemž vytvářená · pletenina M je mezi nimi, jak je obzvláště patrno z obr.
27. Na desce 148 je uložen kuželovitý výběžek 148A, který se otáčí se sestavou desky 148, kotouče 15J a hřídele 152.
Když je deska v poloze zčásti zdvižené od jehelního válce 3, jak je z oáz · · · rněno na obr. 27 plnou čarou, je pilový ozubený věnec 156 n shybný spolu se sestavou kotouče 150 a hřídele 153. Když je kotouč 150 spuštěn do· polchy 150X na obr. 23, dolehne třecí kroužek 162 kotouče 150 na věncovou obrubu 3B jehelního válce 3 a začíná se působením tření otáčet, přičemž sestava kotouče 150 a hřídele 152 je rovněž schopná otáčení. Ve spuštěné poloze 150X kotouče 150 dosáhne pilový ozubený věnec 156 aktivní polohy pro řezání nitě spolu s jedním nebo druhým z břitů 158, které byly spuštěny spolu s kotoučem 150 a sloupem 142 dále popisovaným způsobem. Když se zajistí spuštění kotouče 150 z polohy znázorněné plnou čarou na obr. 23 do polohy 150X znázorněné čárkovaně na stejném obrázku, je možno pomocí naprogramování provést řez nitě. Pro d -sazení -pohybu sloupu 142 ze zdvižené polohy do spuštěné polohy a pro pružné dosednutí třecího kroužku 162 na jehelní válec 3, je na rameni 140 a hlavě 14ΠΑ umístěna páčka 16S, otáčející se okolo čepu 168, vůči kterému tato páčka se může kromě otáčení rovněž naklánět, jak je zřetelně patrno při srovnání cbr. 25 a obr. 26. Páčka 166 je opatřena pružinou 170, která má sklon tlačit páčku 166 do polohy znázorněné na obr. 29, tj. směrem ke sloupu 142 a proti němu. Sloup 142 má v · sobě vybrání 172, odpovídající výřezu 174 hlavy 140A a straně páčky 166, která je tlačena ke sloupu pružinou 170. Na páčku 166 dále působí táhlo 176 s pružinou 176A. Na tuto páčku může působit též obsluha a to jejím oddalováním od sloupu 142 proti působení pružiny 170.
Když je zařízení v pracovních polohách znázorněných na obr. 27 až 29, je rozšíření páčky 166 vloženo do vybrání 172 ve sloupu 142, a ve zdvižené poloze kotouče 150, jak je znázorněno na obr. 27, má pružina 144 sklon ke zdvíhání desky 148 a sloupu 142 směrem vzhůru proti působení páčky 166, která je umístěna mezi stranou vybrání 172 a horním okrajem výřezu 174. O^itrojí je tak připraveno pro práci řezače nitě.
Když má být řezač nitě v činnosti, tj. když k - touč 151 má být spuštěn a pilový ozubený věnec 155 má být uveden do otáčivého pohybu, uvede se v činnost · táhlo 176, a to bud přímo programem pomocí elektromagnetického servomotoru apod., nebo pomocí vačky rozkazovacího bubnu 34, která může být vačkou kombinovanou s ovládacím systémem vodítek nitě, a to tak, že zapůsobí pružinou · 17SA na · páčku 163 pro spuštění sloupu 142, přičemž se překonává působení pružiny ’ 144. Pružné napětí pružiny 176A vede k tomu, že třecí kroužek 162 se přitlačí k ozubené věncové obrubě 3B jehelního válce 3, a tím se uvedou kotouč 150 a pilový ozubený věnec 156 do otáčivého pohybu třecím účinkem, vyvolaným stykem s jehelním válcem 3, a dojde k řezání nitě v důsledku otáčení pilového· ozubeného věnce 15S, Když přestane návrat táhla 176, pružina 144 vrátí sestavu sloupu 142 a · kotouče 150 do zdvižené polohy, znázorněné na obr. 31. Pilový ozubený věnec 156 se tak otáčí pouze tehdy, je-li nit podle programu řezána.
№t se lehce dotýká kuželovitého výběžku 148A a je napínána působením tohoto výběžku 148A . v důsledku toho, že se výběžek otáčí.
Je-li nutno zajistit přístup k horní části jehelního válce, tj. když všechny vodiče nitě a všechny ochranné destičky jaz ’ čků jou zdviženy, nebo pro jakékoli jiné účelv, musí být možné zdvihnout kotouč 150 a desku 148 a celou sestavu tvořící součást stoupu 112. K tomu stačí půso-bit na páčku 166 ve směru šipky f5 na obr. 26 tak, že se proti · působení pružiny 170 oddělí páčka 166 z vybrání 172 ve sloupu · 142. Za těchto· podmínek sloup již není přidržován páčkou 166 a pružina 144 ho tedy vede k plnému zdvihu do polohy, ve které hlava 142A sloupu 142 narazí na hlavu 140A ramena 140. Stačí opět zdvihnout hlavu 146 působením ve · směru šipky f6 na obr. 31, aby se vybrání 172 uvedla proti páčce 166, a ta se působením pružiny 170 opět zachytila v tomto ústupku. Zařízení se tak opět zajstí v řezné я poloze, ve které je možno táhlem 176 ovládat otáčení pilového ozubeného věnce 153 a tím i řezání nití.

Claims (2)

1. Okrouhlý pletací stroj pro výrobu trubkovitých pletenin, například punč · ch, zahrnující jehelní válec a pod ním souose um-íslěný rozkazovací buben, uzpůsobený pro otáčivý přerušovaný pohyb, vyznačený tím, že hnací hřídel (9) jehelního válce (3) je spojen s rozkazovacím bubnem (34) pomocí převod o · ého ůstro í zahrnujícího alespoň jednu první vačku (44, 48), spolupůsobící s odpovídajícím snímačem (50), pevně spojeným s · otáčivém svislým hřídelem (59), nesoucím západku (56) zabírající do prvního · ozubeného věnce (42) s pilovými zuby, uleženého’ souose na rozkazovacím bubnu · (34) a pevně s ním spojeného, a dále zahrnujícího alespoň jednu druhou vačku (46), ’ spolupůsobící se snímačem (57) pev ně · spojeným s otáčivým svslým hřídelem (58) nesoucím západku (62) zabírající do druhého ozubeného věnce (40) s pilovými zuby, souose uloženého na rozkazovacím bubnu (34) a pevně s ním · spojeného, přičemž rozteč zubů druhého ozubeného věnce (40) je menší néz roztoč zubů prvního ozubeného věnce (42), a přtoemž snímače (59, 57) alespoň první vačky nebo vaček (44, 48) sau opatřeny vypojovacími prostředky (122). . _
2. Okrouhlý pletací stroj podle bodu 1 vyznačený tím, že vypojovací prostředky (192) jsou tvořeny elektromagnetem umístěným u ramene (50A) ’ spojujícího snímač (50, 57) s odpovídajícím svislým otáčivým hřídelem (52, 58).
CS774848A 1976-07-20 1977-07-20 Round knitting machine for making the tubular knitwork CS209516B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT09529/76A IT1067649B (it) 1976-07-20 1976-07-20 Macchina circolare da maglieria con tamburo del programma coassiale e sottostante al cilindro degli aghi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS209516B2 true CS209516B2 (en) 1981-12-31

Family

ID=11131678

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS774848A CS209516B2 (en) 1976-07-20 1977-07-20 Round knitting machine for making the tubular knitwork

Country Status (6)

Country Link
US (1) US4151729A (cs)
CS (1) CS209516B2 (cs)
DE (1) DE2732033C2 (cs)
FR (1) FR2359224A1 (cs)
GB (1) GB1583594A (cs)
IT (1) IT1067649B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1206414B (it) * 1977-12-16 1989-04-21 Chietti Giovanni Macchina circolare da calze e simili con mezzi di comando del programma semplificati
US4221120A (en) * 1978-11-02 1980-09-09 Farmer Glen R Multiple needle cylinder hosiery knitting machine
IT1121179B (it) * 1979-07-09 1986-03-26 Micheletti Arrigo Macchina circolare per calze e simili con tamburo delle camme e tamburo programmatore montati coassialmente al cilindro degli aghi
IT7911726V0 (it) * 1979-07-09 1979-07-09 Micheletti Arrigo Macchina circolare da calze e simili con una incastellatura bati per cilindro lavorata per tornitura
DE3035210A1 (de) * 1979-10-01 1981-04-16 The Bentley Engineering Co. Ltd., Leicester Rundstrickmaschine
IT1252161B (it) * 1991-12-03 1995-06-05 Savio Spa Dispositivo per la movimentazione assiale in una macchina circolare damaglieria degli aghi non sollevati dai jack
CZ280577B6 (cs) * 1991-12-30 1996-02-14 Uniplet, A.S. Okrouhlý pletací stroj
DE4412577A1 (de) * 1994-04-13 1995-10-19 Rovema Gmbh Quersiegel-Vorrichtung für eine Schlauchbeutel-Verpackungsmaschine
US7793523B1 (en) * 2009-10-01 2010-09-14 Innovative Designs, LLC Circular knitting machine with bearing-stabilized cylinder
US8800063B2 (en) * 2010-09-07 2014-08-12 Delta Galil Industries Ltd. Socks, and system and method for manufacturing socks
TWD207731S (zh) * 2019-06-12 2020-10-11 義大利商聖東尼股份公司 紡織機組件

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1306523A (en) * 1919-06-10 Machine for knitting fabric sections and method of making fabrics
DE268533C (cs) *
US2301065A (en) * 1939-10-27 1942-11-03 Hosiery Developments Ltd Circular knitting machine
US2749728A (en) * 1951-11-30 1956-06-12 Bhs Bayerische Berg Circular knitting machine
GB955091A (en) * 1959-07-07 1964-04-15 Cotton Ltd W Improvements in or relating to straight bar knitting machines

Also Published As

Publication number Publication date
DE2732033C2 (de) 1982-12-23
GB1583594A (en) 1981-01-28
FR2359224B3 (cs) 1979-08-24
FR2359224A1 (fr) 1978-02-17
DE2732033A1 (de) 1978-02-02
US4151729A (en) 1979-05-01
IT1067649B (it) 1985-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS209516B2 (en) Round knitting machine for making the tubular knitwork
EA034361B1 (ru) Кругловязальная машина для вязания чулочных или подобных изделий с устройством для управления платинами
EP2161359A1 (en) Stripe pattern knitting device in feed changer, and method therefor
EP0780502A2 (en) Double-cylinder circular knitting machine for hosiery or the like, with improved needle actuation
RU1836510C (ru) Устройство дл выбора игл в круглов зальной машине
US6422044B1 (en) Needle actuation device for knitting machines for hosiery or other articles
US7065989B2 (en) Sinker selection device in a circular knitting machine
US4864833A (en) Control device for adjusting the radial position of the sinkers in a circular knitting machine
KR102544766B1 (ko) 원형 편직기 및 원형 편직기의 바늘을 이동시키기 위한 방법
GB1583607A (en) Knitting machines
KR20210148254A (ko) 오픈워크 편직물 제조용 환편기
CZ2001852A3 (cs) Zařízení pro vydávání alespoň jedné nitě na přívodu nebo spádu okrouhlého pletacího stroje pro pletené punčochové zboľí nebo podobně, zejména pro jednoválcové okrouhlé pletací stroje
JPH0121988Y2 (cs)
CN111826795B (zh) 一种制作毛圈线圈的圆型针织机及在圆型针织机中制作毛圈线圈的方法
JPH03152251A (ja) 少なくとも1つの糸送り部で針選択を繰り返すための装置を設けた丸編み機
CN113939620B (zh) 圆形针织机和用于使圆形针织机的针移动的方法
JPH0633351A (ja) 丸編機
CS202086B2 (en) Programming appliance for the control of pattern drum of the circular knitter
EP3983587B1 (en) A circular knitting machine and a method for moving the needles of a circular knitting machine
JPH02229251A (ja) 丸編み機の針選択装置
CS229020B1 (en) Single-cylinder circular knitting frame
EP0962569A2 (en) Highly versatile circular knitting machine for hosiery and the like with multiple drops or feeds
US431913A (en) newton
EP0957193A1 (en) Lowering sinker actuation cam set for circular knitting machines for forming standard-terry knitting and sandwich-terry knitting
KR850000842Y1 (ko) 마그네틱 스위치를 이용한 양말 편직기의 트립레버 및 래칫작동레버의 작동장치