CS209488B2 - Facility for damping the pressure waves in the fuel injection system of the combustion engine - Google Patents

Facility for damping the pressure waves in the fuel injection system of the combustion engine Download PDF

Info

Publication number
CS209488B2
CS209488B2 CS771169A CS116977A CS209488B2 CS 209488 B2 CS209488 B2 CS 209488B2 CS 771169 A CS771169 A CS 771169A CS 116977 A CS116977 A CS 116977A CS 209488 B2 CS209488 B2 CS 209488B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
injection
chamber
fuel
pressure chamber
pressure
Prior art date
Application number
CS771169A
Other languages
English (en)
Inventor
Dirk Bastenhof
Original Assignee
Semt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Semt filed Critical Semt
Publication of CS209488B2 publication Critical patent/CS209488B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M61/00Fuel-injectors not provided for in groups F02M39/00 - F02M57/00 or F02M67/00
    • F02M61/16Details not provided for in, or of interest apart from, the apparatus of groups F02M61/02 - F02M61/14
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M55/00Fuel-injection apparatus characterised by their fuel conduits or their venting means; Arrangements of conduits between fuel tank and pump F02M37/00
    • F02M55/02Conduits between injection pumps and injectors, e.g. conduits between pump and common-rail or conduits between common-rail and injectors
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M55/00Fuel-injection apparatus characterised by their fuel conduits or their venting means; Arrangements of conduits between fuel tank and pump F02M37/00
    • F02M55/04Means for damping vibrations or pressure fluctuations in injection pump inlets or outlets
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02MSUPPLYING COMBUSTION ENGINES IN GENERAL WITH COMBUSTIBLE MIXTURES OR CONSTITUENTS THEREOF
    • F02M2200/00Details of fuel-injection apparatus, not otherwise provided for
    • F02M2200/31Fuel-injection apparatus having hydraulic pressure fluctuations damping elements
    • F02M2200/315Fuel-injection apparatus having hydraulic pressure fluctuations damping elements for damping fuel pressure fluctuations

Description

Vynález se týká zařízení к tlumení tlakových vln, které vznikají během vstřikování paliva a to zejména na jeho konci v palivové vstřikovací soustavě spalovacího' motoru, zejména Dieselová motoru velké výkonnosti.
Je známo, že Dieselův motor je vybaven palivovou vstřikovací soustavou pro každý válec, přičemž tato palivová vstřikovací soustava obsahuje vstřikovací čerpadlo, které vytlačuje předem stanovené množství tekutého· paliva za vysokého tlaku do vstřikovací trubky vedoucí do vstřikovací trysky, uložené na válci motoru. Vstřikovací tryska se skládá z tělesa s jehlou a vratnou pružinou, přitlačující jehlu do· uzavírací polohy, ve které uzavírá jeden, nebo· několik vstřikovacích otvorů, ústících do spalovací komory. U této- palivové vstřikovací soustavy působí tlak tekutého paliva vytlačovaného· vstřikovacím čerpadlem na jehlu a přesunuje ji do- otevírací polohy vstřikovacích otvorů, proti působení tlačné pružiny.
Tato palivová vstřikovací soustava má pracovat co- nejdokonaleji při těžkých pracovních podmínkách a velkých zatíženích, pro různá paliva -a za po-dmínek často špatně prováděné údržby u motorů s velkým počtem válců a tudíž i velkým počtem palivových vstřikovacích soustav a to tak, aby ne2 došlo u některého z válců к poruše palivové vstřikovací soustavy, která by měla za následek zastavení motoru.
Fyzikální obtíže, které se objevují v palivových vstřikovacích soustavách Dieselových motorů velkých výkonů jsou značně složité. Tlak paliva ve vstřikovací trubce na konci vstřikovací fáze je přibližně 100 MPa, jde-li o Dieselův motor o· osmnácti válcích, z nichž každý válec vyvinuje výkon 368 kW a o-táčky motoru jsou 8,3 Hz. Doba trvání vstřikování paliva má být přesně řízena tak, aby uzavírání jehly vstřikovače na konci vstřikování paliva bylo velmi přesně ovládáno a nebylo· ani příliš rychlé -a ani příliš pomalé. Uzavírání jehly je způsobováno jednak účinkem tlačné pružiny přidružené к jehle v tělesu vstřikovače, jednak poklesem tlaku ve vstřikovací trubce v důsledku otevření vyprazdňováních otvorů paliva ve vstřikovacím čerpadle při jejich odkrytí pístem čerpadla, což vyvolává silnou negativní tlakovou vlnu ve střikovací trubce, za kterou následuje vytlačování paliva vstřikovaném, když zpětný ventil vstřikovacího čerpadla je uzavřen. Jehla má být přiváděna do uzavírací polohy rychle, avšak nikoliv příliš rychle, aby její sedlo nebylo rozdrceno. Síly, které působí na jehlu, jsou dvo-jího· druhu. Jednak jde o- sílu působící směrem dolů, vytvo209488 řenou silou tlačné pružiny, měnící se v závislosti na tuhosti pružiny a účinku mechanických kmitů, a jednak jde o sílu .působící směrem nahoru, vytvářenou kolísavou tlakovou silou v důsledku -odrazů negativní vlny na koncích vstřikovací trubky, a protitlakem. ve spalovací komoře, který působí nepřímo na jehlu před uzavřením a přímo na ni po jejím uzavření.
Mezi těmito silami. jsou tlakové vlny, působící na jednu na konci vstřikování paliva, nejnevýhodnější .a vynález si proto vytkl za úkol tuto nevýhodu odstranit. Kolísání tlaku ve vstřikovací trubce je zcela nepřípustné v případě, že tato kolísání zmenšují tlak na nulovou hodnotu v jakémkoliv místě palivové vstřikovací soustavy, jelikož se tím vyvolá kavitační účinek, který po určité době způsobí zničení součástí palivové vstřikovací soustavy.
Kromě toho kolísání tlaku působí .na jehlu v uzavírací poloze na konci vstřikování paliva jsou tak velká, že mohou - způsobit nadzdvižení jehly, jelikož jsou větší, než-li síla tlačné pružiny, čímž působí sekundární vstřikování, které je obzvláště nutné potlačit ' Úkolem vynálezu je návrh zařízení k zmenšení amplitudy těchto hydraulických tlakových vln tak, aby se nejrůznějších provozních podmínek byly menší, než přítlačná síla tlačné pružiny na jehlu, čímž by se docílilo, že jehla zůstane opřena o sedlo v . uzavírací poloze na konci vstřikování paliva a to bez zvětšení - síly tlačné pružiny, již omezené místem jsoucím k dispozici a jejíž zvětšení by přispělo- pouze nepatrně k zabránění nadzdvihování jehly, jelikož by se v tom případě zvýšila zároveň hladina kalísání tlaku.
Úkol byl podle vynálezu vyřešen návrhem zařízení k tlumení tlakových vln v palivové vstřikovací soustavě -spalovacího motoru, -zejména -vznětového, které má alespoň jedno vstřikovací čerpadlo - k vytlačování - předem stanoveného· množství paliva - o vysokém tlaku do vstřikovací trubky vedoucí alespoň do jednoho -vstřikovače, složeného' -z tělesa obsahujícího jehlu zatíženou tlačnou pružinou a axiálně pohyblivou působením tlaku paliva vytlačovaného- do -vstřikovací trubky, mezi otvírací - polohou a uzavírací polohou alespoň- jednoho vstřikovacího otvoru nebo ekvivalentního’ průchodu ústícího do spalovací komory motoru, vyznačené tím, že je tvořeno akumulační tlakovou komorou, spojenou spojovacím kanálem se vstřikovací trubkou v jakémkoliv místě mezi vstřikovacím čerpadlem a jehlou vstřikovače.
Dále podle vynálezu objem akumulační tlakové komory leží v -mezích 10 % - až 30· % celkového objemu vstřikovací -trubky a velikost příčného' průřezu -spojovacího kanálu leží v mezích 1 % až 15 % velikosti příčného' průřezu -vstřikovací trubky.
Rovněž podle vynálezu akumulační tlaková komora je složena z první komory a druhé komory, spojenými krátkým kanálem.
Podle dalšího význaku vynálezu první komora -obsahuje plovoucí píst, uložený v ní kluzně mezi -dvěma předem stanovenými krajními polohami.
Podle ještě dalšího -význaku vynálezu v plovoucím pístu je upraveno -axiální vrtání.
Dalším význakem vynálezu je, -že vůle mezi pláštěm plovoucího pístu a vnitřní stěnou první komory akumulační tlakové komory tvoří spojovací - kanál.
Ještě dalším význakem vynálezu je, že objem části první komory akumulační tlakové komory, odpovídající celkovému možnému posuvu plovoucího pístu v první komoře leží v mezích 1,5 % -až 3 % objemu . paliva vstříknuitého -při jednom výtlačném - zdvihu vstřikovacím -čerpadlem při maximální dávce.
Dále podle vynálezu akumulační tlaková komora je vytvořena v tělese vstřikovače - a spojena -spojovacím kanálem - s částí vstřikovací trubky, . procházející tělesem vstřikovače.
Rovněž podle vynálezu akumulační. tlaková komora je- tvořena slepým vrtáním, spojeným s částí vstřikovací trubky spojovacím kanálem tvořeným drážkou v jedné ze styčných plo-ch mezi tělesem vstřikovače a vstřikovací tryskou.
Podle ještě dalšího- význaku vynálezu slepé vrtání je- opatřeno první komorou o větším .průměru, než má -slepé vrtání, v níž je uložen plovoucí píst.
Podle ještě dalšího - význaku vynálezu akumulační tlaková komora je vytvořena v tělese -vstřikovače, jako - uzavřený prstencový prostor obklopující vloženou trubku, souosou s částí vstřikovací trubky, který Je spojen s vnitřkem vložené trubky, alespoň jedním kanálem ve stěně vložené trubky.
Konečně podle vynálezu spojovací kanál ústí do vnější části akumulační tlakové komory.
Výhodou zařízení podle vynálezu je docílení rychlého uzavření vstřikovací trysky jehlou, přičemž nedochází k zvětšení .doby trvání - vstřikování nebo uzavírání. Taková zvětšení -doby trvání vstřikování -ca uzavírání j-scou vyloučena podle vynálezu tím,že se zvětšuje zbytkový tlak ve -vstřikovací trubce po konečném uzavření vstřikovací trysky jehlou, za současného tlumení ještě stávajících tlakových kolísání.
Další -význačná výhoda vynálezu spočívá v tom, že zbytkový tlak ve vstřikovací trubce zůstává na konstantní -optimální hodnotě bez ohledu na provozní podmínky motoru. Tento -zbytkový tlak nemá být --ani příliš nízký, avšak ani příliš vysoký, jelikož by nastávalo nebezpečí -sekundárního -otevírání jehly po ukončení -vstřikování, - což by mělo vliv na počátek vstřikování paliva. Uvedené hodnoty velikosti objemu . -akumulační tlakové komory a příčného průřezu -spojovacího kanálu umožňují přesně udržovat - zbytkový tlak na vhodné hodnotě a kromě toho bylo zjištěno, že -tato hodnota zbytkového tlaku zůstává konstantní pro veškeré provozní podmiň209488 ky ·motoru, což nemohlo být očekáváno a 'je v rozporu s tím, co nastává jestliže například je velikost příčného průřezu spojovacího kanálu menší, nežli 1 % velikosti příčného průřezu vstřikovací trubky.
Dále uspořádáním plovoucího pístu v komoře tlakového akumulátoru dochází k absorbování tlakových kmitů ve vstřikovací trubce rychleji, takže hydraulické tlakové vlny jsou ještě účinněji potlačeny.
Kromě toho· vzduch, nalézající se případně ve vstřikovací trubce a v akumulační komoře, nečiní obtíží během spouštění motoru, je1 likož emulze vzduchu a paliva je unášena za sebou následujícími vstřikováními paliva do spalovací komory motoru.
Předmět vynálezu bude v dalším popsán na několika případech provedení ve vztahu k přiloženým výkresům, na nichž značí:
Obr. 1 částečný nárysný řez palivovou vstřikovací soustavou podle vynálezu s tlakovou akumulační komorou.
Obr. 2 částečný nárysný řez tělesem vstřikovací trysky s konstrukční obměnou, obdobný řezu z obr. 1, rovinou II — II z obr. 3.
Obr. 3 půdorysný řez rovinou III — III zařízením z obr. 2.
Obr. 4 částečný nárysný řez obdobný řezu podle obr. 2, jiným provedením vynálezu.
Obr. 5 nárysný rez horní částí tělesa vstřikovací trysky podle obr. 1, představující další provedení vynálezu, u kterého je akumulační tlaková komora opatřena plovoucím pístem.
Obr. 6 částečný nárysný řez obdobný řezu z obr. 2 další konstrukční obměny vynálezu.
Obr. 7, 8 diagramy znázorňující změny tlaku paliva ve vstřikovací trysce v závislosti na čase, v palivové vstřikovací soustavě známého provedení a v palivové soustavě podle vynálezu, po dvě různá množství paliva, odpovídající jednak maximálnímu množství paliva a 5 % maximálního množství paliva dodávaného vstřikovacím čerpadlem.
Obr. 9 diagramy složené ze dvou grafů umístěných vedle sebe a znázorňujících změnu tlaku ve vstřikovací trysce v závislosti na velikosti příčného· průřezu úzkého průchozího· kanálu spojeného s akumulační komorou pro její určitý objem [levý diagram] a změnu tlaku ve vstřikovací trysce v závislosti na tomto •objemu pro určitý příčný průřez úzkého průchozího kanálu [pravý diagram.).
Na obr. 1 je schematicky znázorněna palivová vstřikovací soustava spalovacího moto-, ru, například Dieselová motoru, která sestává ze vstřikovacího čerpadla 1, znázorněného schematicky pouze zčásti, ze vstřikovací trubky 2 paliva vytlačovaného· pod tlakem vstřikovacím čerpadlem 1 a ze vstřikovače 3 značícího jako celek tělesa 21 ostřikovače a vstřikovací trysku 20, která je taktéž schematicky zobrazena pouze zčásti.
Konstrukce a funkce znázorněného vstřikovacího· čerpadla a vstřikovací trysky jsou dobře známy a jsou v dalším· popsány struč6 ně, pouze za účelem ulehčení srozumitelnosti vynálezu. ,
Vstřikovací čerpadlo · 1 je například vstřikovací čerpadlo s konstantním zdvihem pístu, poháněným vačkou a zdvihátkem. Píst 10 se pohybuje s konstantním zdvihem ve válci 11, opatřeném přívodním otvorem 12 pro paliva a výstupním otvorem 13 přebytečného paliva. Píst 10 je opatřen šroubovicovou drážkou 14, na svém vnějším plášti a podélnou drážkou 15, rovněž na tomto· plášti. Podle úhlového natočení pístu 10 kotem jeho podélné osy, neznázorněnou o-zubenou tyčí, vzhledem k přívodnímu otvoru 12 a výstupnímu otvoru 13, se mění množství tekutého, paliva vytlačovaného pístem 10 směrem k výstupu 16 z válce 11, v mezích mezi maximálním množstvím a nulovým množstvím.
Výstup · 16 válce 11 vstř^i^k^c^x^a^ch^o čerpadla 1 je· · opatřen zpětným ventilem 17, zatíženým tlačnou pružinou. 18, přičemž spojuje prostor válce 11 se vstřikovací trubkou 2, vedoucí k vstřikovací 3. Tím je pro určitou relativní úhlovou polohu pístu 10 vstřikovacího čerpadla 1 vytlačováno předem stanovené množství tekutého· paliva pcd vysokým tlakem do vstřikovací trubky 2. r
Vstřikovací trubka 2 obsahuje část 20, procházející tělesem 21 vstřikovače 3,. vstřikovací tryskou 22 a vyúsťující do prstencového prostoru 23, spojeného vstřikovacími otvory 24 se spalovací komorou válce motoru. Spojení prstencové komory 23 se vstřikovacími otvory 24 je přerušováno jehlou 25, jejíž dolní konec dosedá do· sedla 26, vytvořeného· v průchodu spojujícím prstencovou komoru 23 se vstřikovacími otvory 24 a jejíž horní konec je zatížen tlačnou pružinou 27 o předem stanovené síle. Tlakem paliva vytlačovaným do vstřikovací trubky 2 a působícím v prstencové komoře 23 na jehlu 25 za účelem jejího nadzdvižení proti působení tlačné pružiny 27 pro· vytvoření spojení mezi prstencovou komorou 23 a vstřikovacími otvory 24, je zahájeno vstřikování paliva. Na konci vstřikování paliva tlak rychle klesá, zpětný ventil 17 vstřikovacího čerpadla 1 se uzavírá a tlačná pružina 27 přitlačuje jehlu 25 k sedlu 26, čímž se přerušuje spojení mezi vstřikovacími ' · otvory 24 a přívodem paliva a ukončuje se jeho vstřikování.
U této palivové vstřikovací soustavy známého provedení, působí ·rychlé otevření přívodního otvoru 12 a výstupního· otvoru 13 ve vstřikovacím čerpadle 1 pístem 10 na konci vstřikování paliva značné tlakové kmity, dosahující takové hodnoty, že nadzdvižení jehly 25 za překonání síly tlačné pružiny 27 působí v opačném smyslu, čímž dochází k nevhodnému sekundárnímu vstřikování.
Podle vynálezu se tyto nevýhody odstraňují uspořádání komory tvořící tlakový akumulátor spojený úzkým průchodem se vstřikovací trubkou 2 a to v jakémkoliv místě palivové vstřikovací soustavy mezi vstřikovacím čerpadlem 1 a výstupem vstřikovače 3.
U provedení znázorněného na obr. 1 aku2 09 4 8'8 . 7 mulaoní tlaková komora 30 je vytvořena v tělese 21 vstřikovače 3 -a spojena přímo úzkým kanálem 31 -s částí 20 vstřikovací trubky 2, vytvořenou v tělese 21 vstřikovače 3. U provedení znázorněného- na obr. 2, 3 je akumulační tlaková komora 30, s ohledem na zjednodušení její výroby, vytvořena jako pravidelné, přímé, slepé vrtání z dolní příčné styčné stěny v tělese 21 vstřikovače 3 a vyúsťující -do vyleštěné styčné plochy 32 mezi tělesem 21 vstřikovače 3 a vstřikovací tryskou 22. V tomto případě je spojovací kanál 31, spojující akumulační tlakovou komoru 30 a část vstřikovací trubky 2, vytvořen mělkou drážkou, provedenou v -horní příčné styčné stěně vstřikovací ' trysky 22, kterážto stěna je taktéž vyleštěna , -s ohledem na docílení dobrého utěsnění styčné plochy 32.
U provedení podle obr. 4 část 20 vstřikovací trubky v tělese 21 vstřikovače 3 vyúsťuje' do -styčné plochy 32 souosou vloženou trubkou 33, jejíž vnitřní průměr je -stejný jako průměr části- 20 vstřikovací 'trubky a která je horním koncem vložena do vrtání tělesa 21 vstřikovače 3 a to- do jeho horní části. - Její dolní konec je rozšířen - a- uložen v úplní části -vrtání 34. Mezi střední částí trubky 33 a vrtáním 34 je vytvořena uzavřená prstencová akumulační tlaková komora 30, která je spojena s vnitřkem vložené trubky 33, tvořící část -vstřikovacího vedení, jedním nebo několika úzkými spojovacími kanály 31 vytvořenými jedním nebo několika radiálními otvory, procházejícími boční stěnou vložené- trubky 33.
U provedení podle obr. 5 akumulační tlaková komora 30 se skládá z první komory 35, do níž ústí spojovací kanál 31‘ a která obsahuje plovoucí píst 36 a druhé komory 37 -spojené krátkým kanálem 38 -s první komorou 35. Plovoucí píst 36 má axiální -vrtání 39 o· malém průměru.
Celkový objem akumulační tlakové komory 30 - skládající se -z objemů první komory a -druhé komory 37 a kanálů 31, 38 se rovná přibližně celkovému objemu normalizované vstřikovací trubky 2, -spojující vstřikovací čerpadlo 1 se vstřikovačem 3 u palivové -vstřikovací soustavy známého provedení. Bylo- zjištěno1, že -tento poměr objemů dává -ne.jlepší výsledky pokud jde o tlumení tlakových kmitů ve -střikovací trubce 2. Spojovací kanál 31 u provedení podle obr. 1 až 4, nebo -axiální vrtání 39 - u provedení podle obr. 5, mají příčný průřez rovnající se s výhodou 2 % -až 15 °/o příčného· - průřezu vstřikovací trubky - 2 normalizovaného· provedení a - používané u - dosud známých provedení. Celkový objem posuvu plovoucího pístu 36 v první -komoře 33, daný součinem velikosti čelní plochy plovoucího pístu 36 a jeho- -c^e^H^ť^^vi^-ho možného- zdvihu, je s výhodou 0,5 % až 3 % objemu paliva vstřikovaného vstřikovacím čerpadlem - 1 při jednom výtlačném zdvihu při maximální -dávce.
Jak ukazují obr. 1 -až 4, akumulační komora 30 nemusí -obsahovat plovoucí píst 36 a funkci axiálního vrtání 39 v plovoucím pístu -36 obstarávají kanály 38, 3Γ, - nebo spojovací kanál 31. Přesto však uspořádání plovoucího pístu 36 umožňuje rychlejší -absorbování a tlumení tlakových kmitů vznikajících ve vstřikovací trubce 2.
U provedení znázorněného na obr. 1 nebo akumulační tlakové komory 30 je umístěna v tělese 21 vstřikovače 3 v ‘ose části 20 vstřikovací trubky 2, přičemž vyúsťuje přímo do teto části - 20 -spojovacím kanálem 31 nebo spojovacím kanálem 31‘.
Naproti tomu u provedení podle obr. 3 a akumulační tlaková komora 30 je vytvořena jako -slepé vrtání v tělese 21 vstřikováče 3, které je provedeno uvnitř tohoto tělesa 21 počínaje od -styčné plochy 32 mezi tělesem 21 vstřikovače 3 a vstřikovací tryskou 22. Tato -akumulační tlaková komora 30 obsahuje první komoru 35 a je vytvořena jako slepé vrtání 40, přičemž v první - - - komoře 35 je uložen plovoucí píst 36, opatřený axiálním vrtáním- 39 o -malém průměru.
Akumulační tlaková komora 30 podle - vynálezu je spojena jako u provedení podle obr. 2 -a 3 s částí 20 vstřikovací trubky 2 spojovacím kanálem 31 -vytvořeným v horní rovné styčné stěně vstřikovací trysky 22, stýkající -se -s příslušnou rovnou styčnou stěnou tělesa 21 vstřikovače 3. Spojovací - kanál 31 může být též vytvořen jako· pouhá drážka -v horní rovné styčné stěně vstřikovací trysky 22.
Rozměry akumulační tlakové komory 30 a spojovacího kanálu 31 - a celkový objem posunutí plovoucího pístu 36 - mají být s výhodou takové, aby vyhovovaly podmínkám, které byly uvedeny pro provedení podle obr. - 5.
Na obr. 7 a 8 jsou znázorněny křivky změn tlaku vstřikování paliva v závislosti na -čase, a to jedna - pro známé provedení palivového vstřikovacího -systému na obr. 7, jednak pro papvový vstřikovací systém podle vynálezu na obr. 8.
Tyto křivky byly získány na Dieselově -motoru velké výkonnosti o velkém počtu válců, z nichž každý má výkon přibližně 368 kW.
Křivky Cl, C1‘ odpovídají vstřikování maximálního množství paliva, -zatímco křivky 02, C2‘ odpovídají vstřikování množství paliva, které -se přibližně rovná 5 % maximálního vstřikovaného - množství.
Křivka Cl známého palivového vstřikovacího -systému [obr. 7), -odpovídající maximálnímu -množství vstřikovaného paliva vstřikovacím čerpadlem - 1, ukazuje, že doba trvání -vstřikování je přibližně 10 milisekund a že tlak vstřikování vzrůstá z 8,82 MPa v místě AI na 95 MPa v -místě Bl, čímž dochází -k nadzdvižení jehly 25 vstřikovače 3 a k zahájení -vstřikování. Na konci vstřikování tento tlak klesá na nízkou hodnotu, přičemž v místě Dl dosahuje 23,5 MPa, potom klesá v místě El na 2,45 MPa. Jestliže v tomto motoru vyvozuje tlačná pružina 27 jehly 25 na tuto jehlu 25 tlak 23,5 MPa, je zřejmé, že podle průběhu křivky Cl jehla 25, která uzavírá sedlo 26 mezi body Bl, Dl, má snahu sedlo· 26 v místě Dl opět otevřít, potom jej opět v místě El uzavřít a v místě F1 se opět nadzdvihnout od -sedla 26.
U křivky C2, která představuje změny tlaku ve -stejném palivovém vstřikovacím známém systému, avšak pro množství rovnající se. 5% maximálnímu množství paliva udávaného vstřikovacím čerpadlem 1, stoupá během vstřikování tlak z místa A2 o hodnotě 11,7 MPa na hodnotu 33,3 MPa v místě B2, potom klesá na nízkou hodnotu, odpovídající uzavíracímu pohybu jehly 25, načež - opět stoupá v místě D2 na hodnotu 25,5 MPa, která je větší, než-li tlak, kterým působí tlačná pružina 27 na jehlu 25. Potom tlak klesá v místě E2 na 6,9 MPa,· když předtím určitou dobu kolísal.
Když stejný palivový vstřikovací systém je vybaven podle vynálezu akumulační tlakovou komorou 30, druhu znázorněného na obr. 2, 3, jsou křivky změn tlaku během vstřikování paliva znázorněné na obr. 8 označeny C‘l a C‘2. Křivka C‘l odpovídá vstřikování pro- maximální vstřikované množství, přičemž tlak paliva v místě A‘l je 9,8 MPa a stoupá až na hodnotu 90,7 MPa v místě B‘l, potom -klesá do· místa M s hodnotou 9,8 MPa, načež klesá a v místě E‘l je tlak 5,4 MPa. Tlak v -místě D‘l, tj. 15,7 MPa, je tedy značně -nižší, nežli tlak 23,5 MPa, kterým působí tlačná pružina 27 na jehlu 25. Jehla se tudíž nemůže nadzdvihnout účinkem tlakových kmitů, které jsou značně -ztlumeny, jestliže se porovnají obě křivky Cl, C‘l.
U křivky C‘2, znázorňující změnu tlaku vu palivové vstřikovací soustavy podle vynálezu, - při -vstřikování množství paliva rovnajícímu se 5 % maximálního -množství paliva dodávaného- vstřikovacím čerpadlem 1, -stoupá tlak z místa A‘2 o hodnotě 12,7 MPa na hodnotu 30,4 MPa v místě B‘2, potom klesá na hodnotu 15,7 MPa v místě D‘2 a dále na hodnotu 9,8 MPa v místě E‘2. V tomto případě je dobře patrno, že tlakové kmity na konci vstřikovací fáze jsou velmi ztlumeny ve srovnání s příslušnými tlakovými kmity křivky C2 a jsou daleko menší, nežli 23,5 MPa, což je tlak, kterým působí tlačná pružina 27 na jehlu 25.
Porovnání minimálních tlaků v .místě El, E2 na obr. 7 s minimálními tlaky E‘l, E‘2 na obr. 8 ukazuje, že hodnoty těchto -minimálních tlaků jsou zvětšeny z 2,45 MPa a
6,9 MPa na obr. 7, na 5,4 MPa a 9,8 MPa na obr. 8, což je výhodné z důvodu zabránění kavitace.
Na obr. 9 je znázorněn vliv zařízení zobrazeného na obr. 2, 3, u kterého -není akumulační tlaková komora o-pířena plovoucím pístem, na změnu maximálního tlaku D (křivky C3, C‘3) a minimálního tlaku E (křivky C4, C‘4) křivek C2, C‘2 z - obr. 7, 8, v závislosti na relativní velikosti příčného průřezu spojovacího kanálu 31 [vztaženo na velikost příčného průřezu části 20 vstři kovací trubky) - pro konstantní objem 14 % akumulační tlakové komory 30 (vztaženo- na celkový objem části 20 vstřikovací - trubky) viz křivky C3, C4 sa jednak na relativním objemu V vkumulační tlakové komory 30 pro velikost příčného průřezu spojovacího kanálu 31 1,6 °/o. Diagram na obr. 9 odpovídá množství paliva dodávaného vstřikovacím čerpadlem 1, které se -rovná 5 % maximálního vstřikovaného množství paliva.
Vytvoření akumulační tlakové komory 30 přináší značnou výhodu tím, že -není zapotřebí používat přídavných orgánů a palivové -vstřikovací soustavy.
Zařízení podle vynálezu umožňuje účinně absorbovat tlakové kmity, vznikající ve vstřikovací trubce na konci vstřikování paliva, při klesání jehly do sedla, aniž by byla zvětšena síla tlačné pružiny a aniž by byla zvětšena doba vstřikování paliva nebo doba ukončení jeho vstřikování, odpovídající uzavíracímu pohybu jehly.
U zařízení znázorněného -na obr. 4 může být akumulační tlaková komora podle zvláštního provedení vytvořena jako prstencový uzavřený -prostor, obklopující část vstřikovací trubky, který je -spojen s jeho vnitřkem jedním nebo -několika - otvory, - případně rozličně umístěnými, které jsou vytvořeny ve stěně vstřikovací trubky a které tvoří samostatný, výše uvedený spojovací kanál.
Kromě toho akumulační - tlaková -komora anebo spojovací -kanál jsou uspořádány tak, aby bylo umožněno samočinné -odvádění vzduchu vyplňujícího akumulační tlakovou komoru -na počátku její funkce. Za tím účelem vyúsťuje např. každý -spojovací kanál vždy, kdy je to možné, do horní části -akumulační tlakové komory, -aby -bylo usnadněno -odvádění směsi vzduchu a paliva, která se tvoří -na počátku uvedení palivové vstřikovací soustavy v činnost.
Vynález může -být použit u vstřikovacích čerpadel i jiného druhu, nežli -druhu, který byl popsán.
Vynález umožňuje vyřešit jednoduchým způsobem a účinně -obtíže, které se -objevují u palivových νβ^ί^νθ^·^ soustav -dosavadního provedení, které mají značnou důležitost u velmi výkonných motorů.
Vynález - není omezen na znázorněná a popsaná provedení, která byla zvolena pouze jako příklad. Tak například spojovací kanál spojující akumulační tlakovou komoru se vstřikovací trubkou, -může být proveden místo -axiálního vrtání vytvořeného v plovoucím pístu, jako - průchod vytvořený prstencovou vůlí mezi vnějším pláštěm plovoucího -pístu -a příslušnou stěnou komory. Tento spojovací kanál může být dokonce vytvořen nezávisle na plovoucím pístu.
Vynález zahrnuje veškeré prostředky tvořící technické ekvivalentní - řešení, jakož i jejich -kombinace, jestliže tyto- nepřesahují rámec -myšlenky vynálezu a dále- uvedených bodů definice předmětu vynálezu.

Claims (12)

1. Zařízení k tlumení tlakových vln v palivové vstřikovací soustavě spalovacího motoru, zejména vznětového, které má 1 alespoň jedno vstřikovací čerpadlo k vytlačování předem stanoveného množství paliva o vysokém tlaku do vstřikovací trubky vedoucí alespoň do jednoho vstřikovače, skládajícího se z - tělesa obsahujícího jehlu zatíženou tlačnou pružinou a axiálně pohyblivou působením tlaku paliva vytlačovaného do vstřikovací trubky, mezi otvírací polohou a uzavírací polohou alespoň jednoho vstřikovacího otvoru nebo ekvivalentního průchodu ústícího do· spalovací komory motoru, vyznačené tím, že je tvořeno akumulační tlakovou komorou (30), spojenou spojovacím kanálem [31, 31‘] se vstřikovací trubkou (2) v - jakémkoliv místě mezi -vstřikovacím čerpadlem [1] a jehlou (25) vstřikovače (3) .
2. Vstřikovací zařízení podle bodu 1, vyznačené tím, že objem akumulační tlakové komory (30) leží -v mezích 10% až 30% celkového objemu vstřikovací trubky (2) a velikost příčného- průřezu spojovacího kanálu ('31, 31‘) leží v mezích 1 % až 15 % velikosti příčného průřezu vstřikovací trubky (2).
3. Vstřikovací zařízení podle bodů 1 oa 2, vyznačené tím, že akumulační tlaková komora (30) se skládá z první komory (35) a - druhé ' komory (37), které jsou spojeny krátkým kanálem- . (38).
4. Vstřikovací zařízení podle bodu 1 až 3, vyznačené tím, že první komora (35) obsahuje plovoucí píst (36) uložený v ní kluzně mezi dvěma předem stanovenými krajními polohami.
5. Vstřikovací zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, že v plovoucím - pístu (36) je upraveno axiální - vrtání (39).
6. Vstřikovací zařízení podle bodu 4, vyznačené tím, že vůle mezi pláštěm plovoucího pístu (36) a vnitřní stěnou první ko
VYNÁLEZU mory (35) akumulační tlakové komory (30) tvoří spojovací kanál (31).
7. Vstřikovací zařízení podle bodu 4 a 5, vyznačené tím, že objem části první komory (35) -akumulační tlakové komory (30), odpovídající celkovému možnému posuvu plovoucího pístu (36) v první komoře (35) leží v mezích 1,5 % až 3 % objemu paliva - vstříknutého při jednom výtlačném zdvihu vstřikovacím čerpadlem (1) při maximální -dávce.
8. Vstřikovací- čerpadlo podle bodu 1 až 7, vyznačené tím, že akumulační tlaková komora (30) je -vytvořena v tělese (21) vstřikovače - (3) a - je spojena spojovacím kanálem (31) -s částí (20) vstřikovací trubky (2) procházející tělesem (21) vstřikovače (3).
9. Vstřikovací zařízení podle bodu 8, vyznačené tím, že akumulační -tlaková komora (30) je tvořena -slepým vrtáním (40) spojeným s částí (20) -vstřikovací trubky (2) spojovacím kanálem (31) tvořeným drážkou v jedné - ze styčných ploch (32) - mezi tělesem (21) vstřikovače (3) - a vstřikovací tryskou (22) .
10. Vstřikovací zařízení podle bodů 4 -až 7 a 8, vyznačené tím, že slepé vrtání (40) je opatřeno první komorou (35) o větším průměru, než má slepé vrtání (40), v níž je uložen plovoucí píst (36).
11. Vstřikovací zařízení podle bodu 1 až
10, vyznačené tím, že akumulační tlaková komora (30) je ' vytvořena v tělese (21) vstřikovače (3) jako uzavřený 'prstencový prostor obklopující vloženou trubku (33) souosou s částí (20) vstřikovací trubky (2), který je spojen s vnitřkem vložené trubky (31) alespoň jedním kanálem ve stěně vložené trubky (33).
12. Vstřikovací zařízení podle bodu 1 -až
11, vyznačené tím, že spojovací kanál (31, 31‘) ístí do -vnější části -akumulační tlakové komory (30).
CS771169A 1976-03-15 1977-02-22 Facility for damping the pressure waves in the fuel injection system of the combustion engine CS209488B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7607337A FR2344722A1 (fr) 1976-03-15 1976-03-15 Dispositif d'amortissement des ondes de pr ession dans un systeme d'injection de combustible d'un moteur a combustion interne

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS209488B2 true CS209488B2 (en) 1981-12-31

Family

ID=9170401

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS771169A CS209488B2 (en) 1976-03-15 1977-02-22 Facility for damping the pressure waves in the fuel injection system of the combustion engine

Country Status (22)

Country Link
US (1) US4161161A (cs)
JP (1) JPS52112020A (cs)
AU (1) AU515687B2 (cs)
BE (1) BE852420A (cs)
BR (1) BR7701492A (cs)
CH (1) CH612475A5 (cs)
CS (1) CS209488B2 (cs)
DD (1) DD128272A5 (cs)
DE (1) DE2710881C2 (cs)
DK (1) DK144895C (cs)
ES (1) ES456821A1 (cs)
FI (1) FI64705C (cs)
FR (1) FR2344722A1 (cs)
GB (1) GB1573981A (cs)
IN (1) IN148054B (cs)
IT (1) IT1117278B (cs)
NL (1) NL182015C (cs)
NO (1) NO149399C (cs)
PL (1) PL109821B1 (cs)
SE (1) SE437403B (cs)
SU (1) SU757125A3 (cs)
YU (1) YU43441B (cs)

Families Citing this family (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB714502A (en) * 1951-06-15 1954-09-01 Ici Ltd Improvements in or relating to plastic articles reinforced with fibrous materials comprising aromatic polyesters
US4246876A (en) * 1979-01-19 1981-01-27 Stanadyne, Inc. Fuel injection system snubber valve assembly
FR2449795B1 (fr) * 1979-02-24 1986-11-28 Huber Motorenbau Inst Systeme d'injection pour moteur a combustion interne
US4258674A (en) * 1979-03-28 1981-03-31 Wolff George D Engine fuel injection system
WO1982003108A1 (en) * 1981-03-06 1982-09-16 George D Wolff Engine fuel injection system
JPS58119962A (ja) * 1982-01-11 1983-07-16 Kawasaki Heavy Ind Ltd デイ−ゼル機関の燃料噴射方法及び装置
JPS5925073A (ja) * 1982-08-02 1984-02-08 Mikuni Kogyo Co Ltd 精密噴射弁
JPS5947359U (ja) * 1982-09-22 1984-03-29 株式会社小松製作所 エンジンの燃料噴射装置
FR2541379B1 (fr) * 1983-02-21 1987-06-12 Renault Perfectionnement aux systemes d'injection a commande electromagnetique pour moteur diesel de type pression-temps ou l'aiguille de l'injecteur est pilotee par la decharge puis la charge d'une capacite
JPS59185815A (ja) * 1983-04-07 1984-10-22 Diesel Kiki Co Ltd 内燃機関の排気微粒子処理装置
GB2138496A (en) * 1983-04-15 1984-10-24 Ford Motor Co Reducing fuel pressure rise at i.c.engine injectors
JPS59192669U (ja) * 1983-06-08 1984-12-21 三菱自動車工業株式会社 デイ−ゼル機関の燃料噴射系
JPS6276280U (cs) * 1985-10-31 1987-05-15
CH668621A5 (de) * 1986-01-22 1989-01-13 Dereco Dieselmotoren Forschung Kraftstoffeinspritzanlage fuer eine brennkraftmaschine.
GB8709038D0 (en) * 1987-04-15 1987-05-20 Perkins Engines Group Fuel injection
JPH0466742A (ja) * 1990-07-05 1992-03-03 Yamaha Motor Co Ltd 高圧燃料噴射式エンジンのアイドリング制御装置
US5954487A (en) * 1995-06-23 1999-09-21 Diesel Technology Company Fuel pump control valve assembly
FR2786225B1 (fr) * 1998-11-24 2000-12-22 Inst Francais Du Petrole Systeme d'injection de carburant sous haute pression dans un moteur a combustion interne a injection directe
US6158419A (en) * 1999-03-10 2000-12-12 Diesel Technology Company Control valve assembly for pumps and injectors
US6089470A (en) * 1999-03-10 2000-07-18 Diesel Technology Company Control valve assembly for pumps and injectors
GB9906092D0 (en) * 1999-03-18 1999-05-12 Lucas France Fuel injector
US6450778B1 (en) 2000-12-07 2002-09-17 Diesel Technology Company Pump system with high pressure restriction
DE10060811A1 (de) * 2000-12-07 2002-06-13 Bosch Gmbh Robert Kraftstoffeinspritzsystem für Brennkraftmaschinen
DE10121892A1 (de) * 2001-05-05 2002-11-07 Bosch Gmbh Robert Kraftstoffeinspritzventil für Brennkraftmaschinen
DE10210282A1 (de) * 2002-03-08 2003-09-25 Bosch Gmbh Robert Vorrichtung zum Einspritzen von Kraftstoff an stationären Verbrennungskraftmaschinen
DE10217592A1 (de) * 2002-04-19 2003-11-06 Siemens Ag Injektor zur Einspritzung von Kraftstoff
FR2845130B1 (fr) 2002-09-30 2006-04-28 Delphi Tech Inc Systeme d'injection de carburant haute pression equipe de moyens materiels et logiciels d'attenuation des ondes de pression
WO2004070190A1 (en) * 2003-01-30 2004-08-19 Robert Bosch Gmbh Fuel injector pump with trapped volume
FR2862352B1 (fr) * 2003-11-14 2006-02-24 Renault Sas Dispositif d'injection de carburant equipe de moyens d'amortissement d'ondes de pression
GB0508665D0 (en) * 2005-04-28 2005-06-08 Man B & W Diesel Ltd Fuel injector
JP2007224833A (ja) * 2006-02-24 2007-09-06 Bosch Corp 内燃機関の燃料噴射システム
JP4305459B2 (ja) * 2006-02-27 2009-07-29 トヨタ自動車株式会社 内燃機関の燃料供給装置
US7610902B2 (en) * 2007-09-07 2009-11-03 Gm Global Technology Operations, Inc. Low noise fuel injection pump
US8191534B2 (en) * 2008-02-28 2012-06-05 General Electric Company High viscosity fuel injection pressure reduction system and method
US9897058B2 (en) * 2009-07-29 2018-02-20 Delphi International Operations S.A.R.L. Fuel injector
ATE552420T1 (de) * 2009-07-29 2012-04-15 Delphi Tech Holding Sarl Kraftstoffeinspritzdüse
EP2669504A1 (en) 2012-05-30 2013-12-04 Caterpillar Motoren GmbH & Co. KG Plunger for an internal combustion engine fuel pump
CN105840373B (zh) * 2016-03-24 2019-06-25 中国北方发动机研究所(天津) 一种控制喷油“水击”压力波的装置
GB2574455B (en) * 2018-06-07 2021-08-04 Caterpillar Motoren Gmbh & Co Fuel injection system

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE470608C (de) * 1926-06-12 1929-01-22 Sulzer Akt Ges Geb Einspritzvorrichtung fuer Brennkraft-, insbesondere Dieselmaschinen, mit luftloser Einspritzung
US2055578A (en) * 1930-05-29 1936-09-29 Bosch Robert Fuel supply and regulating system for internal combustion engines
DE757671C (de) * 1939-05-20 1952-09-22 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Brennstoffeinspritzvorrichtung fuer Einspritzbrennkraftmaschinen zur Erzielung einer Voreinspritzung
DE888038C (de) * 1940-10-26 1953-08-27 Bosch Gmbh Robert Kraftstoffeinspritzvorrichtungen fuer Brennkraftmaschinen
US2729169A (en) * 1951-06-19 1956-01-03 Alco Products Inc Fuel pumping system
US3017922A (en) * 1959-04-30 1962-01-23 Canadian Pratt & Whitney Aircr Fuel supply system with pressure balanced accumulator to control fuel surges
US3430866A (en) * 1967-03-31 1969-03-04 Int Harvester Co Fuel injection nozzle
DE2306270A1 (de) * 1973-02-08 1974-08-29 Duap Ag Einspritz-system
US3857541A (en) * 1973-06-14 1974-12-31 Moog Inc Servovalve with oscillation filter
DE2461309A1 (de) * 1973-12-26 1975-07-10 Isuzu Motors Ltd Brennstoffeinspritzvorrichtung
US4064855A (en) * 1976-02-17 1977-12-27 Johnson Lloyd E Pressure relief at fuel injection valve upon termination of injection

Also Published As

Publication number Publication date
YU48377A (en) 1982-05-31
DK144895C (da) 1982-11-15
DK144895B (da) 1982-06-28
CH612475A5 (cs) 1979-07-31
DK110577A (da) 1977-09-16
FR2344722A1 (fr) 1977-10-14
BR7701492A (pt) 1978-01-03
NO770907L (no) 1977-09-16
NO149399C (no) 1984-04-11
DE2710881A1 (de) 1977-09-29
FI64705B (fi) 1983-08-31
NL182015B (nl) 1987-07-16
IN148054B (cs) 1980-10-04
AU515687B2 (en) 1981-04-16
NL7702358A (nl) 1977-09-19
FI64705C (fi) 1983-12-12
ES456821A1 (es) 1978-02-16
BE852420A (fr) 1977-09-14
NO149399B (no) 1984-01-02
NL182015C (nl) 1987-12-16
YU43441B (en) 1989-08-31
DD128272A5 (de) 1977-11-09
IT1117278B (it) 1986-02-17
JPS52112020A (en) 1977-09-20
DE2710881C2 (de) 1985-11-28
FR2344722B1 (cs) 1981-09-18
SE7702525L (sv) 1977-09-16
FI770826A (cs) 1977-09-16
SE437403B (sv) 1985-02-25
GB1573981A (en) 1980-09-03
AU2212877A (en) 1978-08-17
PL109821B1 (en) 1980-06-30
SU757125A3 (en) 1980-08-15
US4161161A (en) 1979-07-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS209488B2 (en) Facility for damping the pressure waves in the fuel injection system of the combustion engine
US4396151A (en) Fuel injection system for internal combustion engines
US6655355B2 (en) Fuel injection system
US5020498A (en) Fuel injection apparatus
US4805580A (en) Fuel injection device
US4538576A (en) Diesel fuel injector with double dump configuration
US5526792A (en) Intermittent fuel supply injection system and method
US4036192A (en) Engine fuel injection system
KR100340741B1 (ko) 내연기관의연료분사장치
JPH10299601A (ja) 燃料噴射装置
US4317541A (en) Fuel injector-pump unit with hydraulic needle fuel injector
US7370636B2 (en) Fuel injection system
US4054248A (en) Fuel injector pump for a unit fuel injector
JPH0433990B2 (cs)
US4840310A (en) Fuel injection nozzle
US5950931A (en) Pressure decay passage for a fuel injector having a trapped volume nozzle assembly
US2628570A (en) Fuel injection device
US6345605B1 (en) Configuration and method for amplifying the pressure of fuel for a fuel injector
US1850926A (en) Pump for injecting liquid fuel into internal combustion engines
JP4751000B2 (ja) 自由ピストン機関
JPH0114756Y2 (cs)
KR20020029383A (ko) 내연기관용 연료 분사 장치
SU1281725A1 (ru) Распределительный топливный насос
SU767384A1 (ru) Топливовпрыскивающий насос
SU1758271A1 (ru) Система подачи топлива в дизельный двигатель