CS208579B1 - Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin - Google Patents

Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin Download PDF

Info

Publication number
CS208579B1
CS208579B1 CS580679A CS580679A CS208579B1 CS 208579 B1 CS208579 B1 CS 208579B1 CS 580679 A CS580679 A CS 580679A CS 580679 A CS580679 A CS 580679A CS 208579 B1 CS208579 B1 CS 208579B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
acids
naphthalene
naphthylamine
production
acid
Prior art date
Application number
CS580679A
Other languages
English (en)
Inventor
Jaroslav Horyna
Original Assignee
Jaroslav Horyna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jaroslav Horyna filed Critical Jaroslav Horyna
Priority to CS580679A priority Critical patent/CS208579B1/cs
Publication of CS208579B1 publication Critical patent/CS208579B1/cs

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

Reakční směs získaná radikální sulřonací naftalenu obsahují polysulfokyseliny a zbytkové sulfonační činidlo a naftalen reagující za vzniku monosulfonového naftalenu. Získaná směs mono- a polysulfokyselin se zpracuje nitračními činidly, provede se redukce nitroskupin a naftylamlnmonosulfokysellny se oddělí od naftylaminpolysulfokyselin. Použití v chemických provozech.

Description

(54) Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin
Reakční směs získaná radikální sulřonací naftalenu obsahují polysulfokyseliny a zbytkové sulfonační činidlo a naftalen reagující za vzniku monosulfonového naftalenu. Získaná směs mono- a polysulfokyselin se zpracuje nitračními činidly, provede se redukce nitroskupin a naftylamlnmonosulfokysellny se oddělí od naftylaminpolysulfokyselin.
Použití v chemických provozech.
208 579
208 579 (54) Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin
Vynález se týká způsobu výroby naftylaminmonosulfonových kyselin spojeného s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin a jeho podstatou je využití zbytkového sulfonačního činidla po polysulfonaci naftalenu k následující monosulfonaci nově přidaného naftalenu, znitrování směsi rnoiiosulfo- a polysulfokyselin, zredukování nitrosulfoderivátů a oddělení naftylaminmonosulfo- od -polysulfokyselin na základě rozdílných rozpustností kyselin či jejich solí.
Výroba naftylamindi- a-trisulfokyselin je ve většině případů dosud spojena s usilovnou sulfonací naftalenu nadbytkem sulfonačních činidel zpravidla olea a tento nadbytek se jako chemické činidlo dále neuplatní, v následné syntéze prochází nitrací, kde slouží jako reakční medium a po ní — před redukcí — se odstraňuje, což je technicky i ekonomicky náročné; v případech, kde se odstraňuje vápněním jako síran vápenatý je proces zatížen ztrátami v produktu v objemném pevném odpadu. Tyto problémy provázejí výroby t. zv. písmenkových kyselin jako je C-kyselina (2-naftylamin-4,8-disulfokyselina], S-kyselina (l-naftylamin-4,8-disulfokyselinaj, H-kyselina (l-amino-8-naftol-3,6-disulfokyselina j, K-kyselina a další.
Podle tohoto vynálezu se vyrábějí naftylaminmonosulfokyseliny ve spojení s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin způsobem založeným na principu sulfonací naftalenu nadbytkem sulfonačních činidel s následující nitrací a redukcí tak, že se navzájem působí reakční směsí získanou radikální sulfonací naftalenu a naftalenem nově zavedeným do systému v množství 20 až 95 % mol vztaženo na zbylé sulfonační činidlo, buď v teplotním intervalu 10 až 80 °C anebo 80 až 170 °C, načež se ke směsi přidá 100 až 150 % th. nitračního činidla vzhledem ke všem obsaženým naftalensulfoderivátům a po redukci nitrosloučenin se vzniklé naftylaminmonosulfokyseliny oddělí od naftylaminpolysulfokyselin na základě rozdílných rozpustností kyselin či jejích solí.
Nový způsob kombinované výroby naftylaminsulfokyselin nahrazuje několik dílčích známých operací, ale jeho výrazně vyšší účinek a technický přínos se opírá o včlenění syntetického stupně, při kterém se sulfonuje naftalen přidaný do reakční směsi po polysulfonaci. Takto prováděná monosulfonace naftalen přidaný do reakční směsi po polysulfonaci. Takto prováděná monosulfonace naftalenu zbytkovým sulfonačním činidlem je ekonomicky výhodná, neboť se jí odčerpává kyselina sírová z odpadů výroby a značně se tím omezuje zatěžování vodního hospodářství silně kyselými odpadními vodami. Získané naftalenové monosulfokyseliny se nitrací a re2 dukcí zhodnotí na cenné a žádané naftylaminmonosulfokyseliny. Nový postup vykazuje značnou pružnost ve volbě výroby celé řady významných naftylaminmonosulfokyselin, neboť „nízkotepelnou“ monosulfonaci přidaného naftalenu, provedenou v teplotním rozmezí 10 až 80 °C, lze připravit převážně naftalen-l-sulfokyselinu a z ní nitrací a redukcí l-naftylamin-8-sulfokyselinu (tzv. perikyselinu) spolu s menším množstvím 1naftylamin-5-sulfokyseliny (tzv. kyseliny Laurentovy). V případě, že se provede „výšetepelná“ monosulfonace (v rozmezí 80 až 170 °C), získá se jako hlavní produkt naftalen-2-sulfokyselina a z ní l-naftylamin-6-šulfokyselina a l-naftylamin-7-sulfokyselina (tzv. Cléve kyseliny). Vzhledem ke skutečnosti, že např. l-naftyl-amin-3,6,8-trisulfokyselina je velkotonážním meziproduktem pro výrobu tzv. H-kyseliny, lze ve spojení s velkoprodukcí potřebné naftalen-l,3,6-trisulfonové kyseliny získávat — dle potřeby — např. perikyselinu nebo Cléve kyseliny. Tento nový způsob souběžné výroby má v souhrnu velmi příznivou bilanci ve spotřebě sulfonačního činidla, bude provázen minimálním množstvím kyselých i pevných odpadů a technologické vedení procesu a zvláště výrobní zařízení budou neporovnatelně jednodušší než dosud, kdy se H-kyselina, perikyselina a Cléve kyselina vyráběly samostatně.
Další výhoda nového kombinovaného způsobu výroby naftylaminsulfosloučenin spočívá v tom, že odpadne ředění reakční směsi vodou nebo ledem po polysulfonaci naftalenu, které bylo dosud nezbytné pro vytvoření optimálních podmínek pro následující nitrací; koncentrace zbytkového sulfonačního činidla se u nového způsobu může rozsahem dodatečné monosulfonace naftalenu upravit, vznikající reakční vodou, na žádanou koncentraci.
Přítomnost naftalendi- a -trisulfokyselin v reakční směsi při dodatečně vedené monosulfonaci přidávaného naftalenu může příznivě ovlivnit průběh posléze uvedené reakce potlačením vzniku nežádoucích vedlejších produktů (např. dinaftylsulfonu apod.).
Nitrace a redukce se provedou některým ze známých způsobů, ale násada surovin se vztáhne na všechny reakce schopné složky. Po redukci se získá směs naftylaminmonoa -polysulfokyselin a ty se rozdělí na základě rozdílů v rozpustnostech kyselin nebo jejich solí. Tak např. ve vodném kyselém prostředí vytvářejí naftylaminmonosulfokyseliny vnitrní soli („Zwitterionty“) prakticky nerozpustné, zatím co naftylaminpolysulfokyseliny vykazují relativně značnou rozpustnost. Oddělené naftylaminmonosulfokyseliny se mohou vzájemně rozdělit některým ze
208 579 známých způsobů jako např. Cléve kyseliny prostřednictvím hořečnatých soli a perikyselina od kyseliny Laurentovy parciálním kyselením vodných roztoků.
Přiklad
Do sulfonátoru se napustí 1300 g monohydrátu, načež se po částech přidá celkem 1000 g naftalenu (7,81 molů), směs se zahřeje na 85 °C, na této teplotě udržuje po dobu 1 h, potom během 3/4 h zahřeje na 145 °C a na této teplotě udržuje 1 h. Po ochlazení na 85 °C se připustí dalších 965 g mohohydrátu a během 8 h 2560 g olea (65 % SO3) reakční směs zahřeje na 145 °C, 2 1/2 h udržuje na této teplotě, ochladí na 55 °C, přidá se dalších 300 g olea (65 % SO3), zahřeje na 153 °C a na této teplotě udržuje 3 h. Získá se reakční směs sestávající z naftalentrisulfonových kyselin a zbytkového sulfonačního činidla, tvořeného 3260 g 100 °/oní kyseliny sírové (t. j. 33,3 mol). Do získané směsi, teploty 85 °C se během 40 minut přidá 1000 g naftalenu (7,81 molů), obsah sulfonátoru zahřeje na 160 °C a 1 h udržuje na této teplotě, načež se získaná směs ochladí na 70 °C, přidá se 140 g vody a nitruje se při 30 °C pozvolným připouštěním 1490 g HNO3 67,5 °/oní. Po nitraci se reakční směs zředí 5000 ml vody zahřeje na 80 °C, přidá se 1430 g CaO, za tepla zfiltruje vyloučená sádra, promyje 5000 ml vody a filtráty se redukují železem známým způsobem dle Béchampa, tak že se do reduktoru vsype 2000 g železných pilin, přidá 1500 ml vody a 50 ml konc. kyseliny solné, směs se za míchání zahřeje na 80 °C načež se, v průběhu 2 h, tenkým proudem přidávají získané filtráty obsahující nitrolátky, přičemž se reakční směs udržuje ve varu. Po přidání filtrátů se obsah reduktoru zahřívá a udržuje 2 h ve varu. Potom se za horka odfiltrují oxidy železa a promyjí horkou vodou. Získá se roztok v němž bylo diazotační odměrnou analýzou stanoveno 12,57 molů aminosloučenin. Kvalitativní chromatografickou analýzou byly jako hlavní složky zjištěny: l-naftylamin-3, 6,8-trisulfokyselina, l-naftylamin-6-sulfo- a l-naftylamln-7-sulfokyselina; vedle toho byly, jako nečistoty, prokázány 1-naftylamin-8-sulfokyselina, l-naftylamin-5-sulfokyselina, l-naftylamin-3,6-disulfokysellna.
Získaná směs aminosloučenin se oddělí některým ze známých způsobů.

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT
    Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfokyselin spočívající v sulfonací naftalenu s následující nitrací a redukcí význačný tím, že se navzájem působí reakční směsí získanou radikální sulfonací naftalenu a naftalenem nově zavedeným do systému v množství 20 až 95 % mol vztaženo na zbylé sulfonační činidlo, buď v teplotním intervalu
    VYNÁLEZU
    10 až 80 °C anebo 80 až 170 °C, načež se ke směsi přidá 100 až 150 % th. nitračního činidla vzhledem ke všem obsaženým naftalensulfoderivátům a po redukci nitrosloučenin se vzniklé naftylaminmonosulfokyseliny oddělí od naftylaminpolysulfokyselin na základě rozdílných rozpustností kyselin či jejich solí.
CS580679A 1979-08-27 1979-08-27 Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin CS208579B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS580679A CS208579B1 (cs) 1979-08-27 1979-08-27 Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS580679A CS208579B1 (cs) 1979-08-27 1979-08-27 Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS208579B1 true CS208579B1 (cs) 1981-09-15

Family

ID=5403645

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS580679A CS208579B1 (cs) 1979-08-27 1979-08-27 Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS208579B1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107602422A (zh) * 2017-09-11 2018-01-19 吴江梅堰三友染料化工有限公司 一种清洁型产品1,6、1,7混合克利夫酸的制备方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107602422A (zh) * 2017-09-11 2018-01-19 吴江梅堰三友染料化工有限公司 一种清洁型产品1,6、1,7混合克利夫酸的制备方法
CN107602422B (zh) * 2017-09-11 2020-05-29 吴江梅堰三友染料化工有限公司 一种清洁型产品1,6、1,7混合克利夫酸的制备方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS6261962A (ja) 1−アミノナフタレン−2,4,7−トリスルホン酸および1−アミノナフタレン−7−スルホン酸の製造法
CS208579B1 (cs) Způsob výroby naftylaminmonosulfokyselin spojený s produkcí naftylamindi- a -trisulfonových kyselin
US405938A (en) Gesellschapt fur anilin fabrikation
US2875243A (en) Process for the production of 1-nitronaphthalene-6-sulfonic acid and 1-naphthylamine-7-sulfonic acid
US4534905A (en) Process for the preparation of nitronaphthalene-sulphonic acids
CH634045A5 (en) Process for preparing mono alkali-metal salts of 1-amino-8-naphthol-3,6-disulphonic acid
Phillips et al. A Synthesis of Thymol from p-Cymene.
SU740758A1 (ru) Способ получени метаниловой кислоты
SU1288184A1 (ru) Способ получени сульфонатов целлюлозы
US1421722A (en) Tanning
US1089797A (en) Tanning material.
Beech 53. Preparation of certain nuclear-substituted 2-aminophenolsulphonic acids
US1191880A (en) Organic chemical process.
JPS6136751B2 (cs)
DE519046C (de) Verfahren zur Sulfonierung anorganischer und organischer Stoffe
SU1114672A1 (ru) Способ получени адамантан-4-он-1-карбоновой кислоты
JPH05247499A (ja) 生皮をピックリングする方法
JPS5927332B2 (ja) ナフタレントリスルホン酸類の製造方法
SU732255A1 (ru) Способ получени натриевых солей моносульфокислот -диметил- или -диэтиланилина
DE1618015C3 (de) Verfahren zur Sulfonierung von mehrkernigen aromatischen oder heterocyclischen Aminen sowie von Aminoantrachinonen oder metallhaltigen Amino-azo-Farbstoffen der Naphthalinreihe und neue so erhaltene Sulfonlerungsprodukte
US1414045A (en) Tanning
SU40969A1 (ru) Способ очистки сырого антрацена
US1842163A (en) Diaryl ether derivative
US3927098A (en) Process for the preparation of 2-amino-4-nitro-anisole
CS204778B1 (cs) Způsob oxidace odpadní zelené skalice dusíkatými sloučeninami v amoniakálním prostředí spojený s produkcí technicky využitelných oxidů železa a síranu amonného případně aminosloučenin