CS208005B1 - Způsobvýroby keramického, vysokonapěťového, pulsního kondenzátoru pro barevnou televizní techniku - Google Patents

Způsobvýroby keramického, vysokonapěťového, pulsního kondenzátoru pro barevnou televizní techniku Download PDF

Info

Publication number
CS208005B1
CS208005B1 CS357279A CS357279A CS208005B1 CS 208005 B1 CS208005 B1 CS 208005B1 CS 357279 A CS357279 A CS 357279A CS 357279 A CS357279 A CS 357279A CS 208005 B1 CS208005 B1 CS 208005B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
ceramic
glaze
pulse
discs
dielectric
Prior art date
Application number
CS357279A
Other languages
English (en)
Inventor
Zdenek Sasinek
Original Assignee
Zdenek Sasinek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Sasinek filed Critical Zdenek Sasinek
Priority to CS357279A priority Critical patent/CS208005B1/cs
Publication of CS208005B1 publication Critical patent/CS208005B1/cs

Links

Landscapes

  • Ceramic Capacitors (AREA)
  • Fixed Capacitors And Capacitor Manufacturing Machines (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby keramického, vysokonapěťového, pulsního kondenzátoru pro barevnou televizní techniku s pulsním napětím vyšším než 5 kV a s pulsem 20 mikrosekund a 16 kHz.
V současné době při konstrukci keramických, vysokonapěťových, pulzních kondenzátorů pro barevnou televizní techniku se používá keramického dielektrika ve tvaru trubky se stříbrnými elektrodami, ke kterým jsou měkkou pájkou připájeny vývody z měděného, pocínovaného drátu. Jako povrchové ochrany se používá vypalovacího elektroizolačního emailu, nebo tmelu. Při zatížení vysokým, pulzním napětím vznikají u těchto známých trubkových kondenzátorů parazitní kmity, které se projevují sršením v místě nej vyššího napěťového gradientu, tj. na okraji stříbrné elektrody, což není v televizní technice přípustné. Povrchová ochrana provedená pouze elektroizolačním emailem, nebo tmelem, nedokáže dokonale zabránit vzniku těchto nežádoucích kmitů. Při výrobě těchto známých pulzních kondenzátorů má tento negativní jev za následek velký výmět při závěrečné výrobní operaci, tj. při kontrole zkušebním, pulzním napětím.
Trubkové keramické kondenzátory jsou všeobecně výrobci pasivních součástek nahrazovány plochými tvary kondenzátorů, které lze vyrábět produktivněji. Výjimkou jsou pouze některé kondenzátory, které jsou určeny pro speciální účely použití a které nelze běžným způsobem nahradit. Mezi ně patří i keramický, vysokonapěťový, pulzní kondenzátor pro barevnou televizní techniku.
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob výroby keramického, vysokonapěťového kondenzátoru pro barevnou televizní techniku tím, že se nejméně tři keramické, dielektrické kotouče se stříbrnými elektrodami, odděleně slepí přes pomocné distační, keramické kotouče pomocí vodní polyvinylacetátové disperze do bloku tak, že středy dialektrických kotoučů i distančních keramických kotoučů jsou v jedné ose a provede se glazování ponořením bloku za rotace do lázně s vodní suspenzí glazury tak, aby středy stříbrných elektrod zůstaly nedotčeny glazurou, po vyjmutí z lázně s vodní suspenzí glazury provede výpal glazury v celém bloku nastojato, po výpalu se oddělí dielektrické, keramické kotouče se stříbrnými elektrodami, jejichž okraje jsou překryty vypálenou skelnou glazurou od pomocných distančních keramických kotoučů a kontaktují se k nim měkkou pájkou vývody tvarované axiálně-radiálním způsobem a nakonec se celek kondenzátoru rozpouzdří elektroizolačním tmelem.
Skelná glazura dokonale brání vzniku parazitních kmitů v televizní technice nepřípustných, plochý tvar dielektrika umožňuje použít další progresivní technologie, axiálně-radikální orientace drátových vývodů spojuje výhody axiálního vedení drátového vývodu spolehlivějšího pro vysoká napětí a radikálního vedení s mechanicky pevnějším výstupem drátového vývodu z hmoty povrchové ochrany, umožňující mechanizaci montáže.
Spojování keramických kotoučů do bloků pomocí polyvinylacetátové disperze zajišťuje pevné technologické spojení pro dílenskou manipulaci. Polyvinylacetátová disperze nemění elektrické parametry kondenzátoru, při výpalu glazury dokonale vyhoří a umožňuje bezdotykový výpal celých bloků nastojato. Glazované části se nesmí během výpalu glazury ničeho dotýkat, v keramické technologii se proto musí při výpalu glazury mnohdy používat složitých pálících pomůcek, protože v okamžiku vzniku skelné fáze glazury dochází v místě dotyku ke spojení, které je po vychladnutí pevné a které má za následek zničení obou spojených dílů.
Vynález bude blíže popsán pomocí čtyř obrazů, z nichž obr. 1 znázorňuje příklad skutečného provedení vysokonapěťového pulsního keramického kondenzátoru, obr. 2 představuje jeho boční řez, obr. 3a znázorňuje boční pohled na blok dielektrických kotoučů a pomocných, distančních kotoučů před ponořením do lázně s vodní suspenzí glazury a obr. 3b představuje příčný pohled na stejné uspořádání jako na obr. 3a.
Keramický vysokonapěťový, pulzní kondenzátor určený pro barevnou televizní techniku pro pulzní napětí vyšší než 5 kV a s pulzem 20 mikrosekund a 16 kHz se skládá, viz obr. 1 a 2, z keramického, dielektrického kotouče 1, na kterém jsou naneseny kruhové stříbrné elektrody 2, jejichž okraje jsou překryty nízkotavnou skelnou glazurou 3 tak, že střed elektrod je volný pro kontaktování tvarovaných drátových vývodů 4 například měkkou pájkou. Drátové vývody 4 jsou tvarovány axiálně-radiálním způsobem tak, že mezi povrchem skelné glazury 3 a drátovými vývody 4 je mezera, která je vyplněna elektroizolačním tmelem 5, který je zároveň použit k zapouzdření celého kondenzátoru.
Způsob výroby vysokonapěťového, pulznílio kondenzátoru podle vynálezu je následující, viz obr. 3a, 3b: Několik keramických, dielektrických kotoučů 1 se stříbrnými elektrodami 2 po obou protilehlých plochách, se před nanášením nízkotavné, skelné glazury 3 odděleně slepí přes pomocné, distanční keramické kotouče 7 pomocí vodní polyvinylacetátové disperze 6 do bloku tak, že středy dielektrických kotoučů 1 i pomocných kotoučů 7 jsou v jedné ose. Vlastní glazování se provede ponořením bloku při současné rotaci do lázně 8 vodní suspenze glazury tak, že střední volné části elektrod 2 i pomocné, distanční, keramické kotouče 7 nepřijdou do styku se suspenzí glazury 3. Po vyjmutí bloku z lázně 8 vodní suspenze glazury se provede výpal glazury 3 v celém bloku nastojato, po výpalu glazury 3, kdy také vyhoří polyvinylacetátová disperze 6, se oddělí dielektrické, keramické kotouče 1 s vypálenou povrchovou vrstvou glazury od pomocných distančních kotoučů 7, které se vrátí zpět do výrobního cyklu. K dielektrickým, keramickým kotoučům 1 se nakontaktují vývody tvarované axiálně-radiálním způsobem, nakonec se celek kondenzátoru zapouzdří elektroizolačním tmelem 5 tak, že elektroizolační tmel 5 vyplní i mezeru mezi vývodem 4 a keramickým dielektrickým kotoučem 1 s vypálenými stříbrnými elektrodami 2 a s vypálenou povrchovou vrstvou glazury
3. Hlavní využití keramického vysokonapěťového pulsního kondenzátoru vyrobeného způsobem podle vynálezu je v barevné televizní technice, kde zaručuje vyšší provozní spolehlivost.

Claims (1)

  1. PREDMET
    Způsob výroby keramického, vysokonapěťového, pulsního kondenzátoru pro barevnou televizní techniku s pulsním napětím vyšším než 5 kV s pulsem 20 mikrosekund a 16 kHz, vyznačený tím, že se nejméně tři keramické, dielektrické kotouče (1) se stříbrnými elektrodami (2), odděleně slepí přes pomocné distanční, keramické kotouče (7) pomocí vodní polyvinylacetátové disperze (6) do bloku tak, že středy dielektrických kotoučů (1) i distančních keramických kotoučů (7) jsou v jedné ose a provede se glazování ponořením bloku za rotace do lázně (8) s vodní suspenzí glazury tak,
    VYNALEZU aby středy stříbrných elektrod (2) zůstaly nedotčeny glazurou (3), po vyjmutí z lázně (8) s vodní suspenzí glazury se provede výpal glazury v celém bloku nastojato, po výpalu se oddělí dielektrické, keramické kotouče (1) se stříbrnými elektrodami (2), jejichž okraje jsou překryty vypálenou skelnou glazurou (3) od pomocných distančních keramických kotoučů (7) a kontaktují se k nim měkkou pájkou vývody (4) tvarované axiálně-radiálním způsobem, a nakonec se celek kondenzátoru zapouzdří elektroizolačním tmelem (5).
CS357279A 1979-05-24 1979-05-24 Způsobvýroby keramického, vysokonapěťového, pulsního kondenzátoru pro barevnou televizní techniku CS208005B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS357279A CS208005B1 (cs) 1979-05-24 1979-05-24 Způsobvýroby keramického, vysokonapěťového, pulsního kondenzátoru pro barevnou televizní techniku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS357279A CS208005B1 (cs) 1979-05-24 1979-05-24 Způsobvýroby keramického, vysokonapěťového, pulsního kondenzátoru pro barevnou televizní techniku

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS208005B1 true CS208005B1 (cs) 1981-08-31

Family

ID=5376200

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS357279A CS208005B1 (cs) 1979-05-24 1979-05-24 Způsobvýroby keramického, vysokonapěťového, pulsního kondenzátoru pro barevnou televizní techniku

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS208005B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4193106A (en) Monolithic ceramic capacitor with fuse link
DE3277753D1 (en) Method for fabricating self-passivated composite silicon-silicide conductive electrodes
DE745224T1 (de) Zweitorige elektromagnetische anregung für eine poppelend-stimmgabel
DE1012376B (de) Verfahren zur hermetischen Abdichtung eines elektrischen Gleichrichters
US4277275A (en) Method for fabricating liquid crystal display element
GB931757A (en) Encapsulated impedance element and method of making same
CS208005B1 (cs) Způsobvýroby keramického, vysokonapěťového, pulsního kondenzátoru pro barevnou televizní techniku
DE3887770T2 (de) Verfahren und Apparat zum Verbinden von Leiterdrähten für eine integrierte Schaltungsanordnung.
DE3164145D1 (en) Method of manufacturing an electrical interconnection assembly
US4845395A (en) Ceramic core commutator for a rotary electric machine
US2390025A (en) Process for the manufacture of electrical capacitors
JPS6177317A (ja) チユ−ブラ・コンデンサおよびその製造方法
EP0266783A1 (de) Anzündbauteil
US3555464A (en) Compact lcr component and method of making
EP0309894A3 (de) Leistungshalbleiterelement
JPS54116873A (en) Spot knocking process of cathode ray tube
DE1946987A1 (de) Elektrische Steckvorrichtung
US4161746A (en) Glass sealed diode
GB1510891A (en) Capacitor
JPH0362293B2 (cs)
JPH065462A (ja) 積層セラミック電子部品の製造方法
JPS6482608A (en) Method of manufacture of a plurality of beam lead capacitors and capacitors manufactured by the method
JPH043443Y2 (cs)
JP2975806B2 (ja) メッキ電極を有する電子部品及びその製造方法
RU1830570C (ru) Герметичный соединитель