CS207549B1 - Osvětlovací soustava projekčního přístroje - Google Patents

Osvětlovací soustava projekčního přístroje Download PDF

Info

Publication number
CS207549B1
CS207549B1 CS765579A CS765579A CS207549B1 CS 207549 B1 CS207549 B1 CS 207549B1 CS 765579 A CS765579 A CS 765579A CS 765579 A CS765579 A CS 765579A CS 207549 B1 CS207549 B1 CS 207549B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
mirror
aspherical mirror
lighting system
refracting
lens
Prior art date
Application number
CS765579A
Other languages
English (en)
Inventor
Zdenek Lostak
Original Assignee
Zdenek Lostak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdenek Lostak filed Critical Zdenek Lostak
Priority to CS765579A priority Critical patent/CS207549B1/cs
Publication of CS207549B1 publication Critical patent/CS207549B1/cs

Links

Landscapes

  • Lenses (AREA)
  • Microscoopes, Condenser (AREA)
  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)

Description

(54) Osvětlovací soustava projekčního přístroje
Vynález se týká osvětlovací soustavy projekčního přístroje, zvláště ke čtecím nebo projekčním účelům pro mikrofilmové předlohy, tvořená projekční Žárovkou, asférickým zrcadlem a jednočočkovým, případně dvoučočkovým, lámavým členem se sférickými nebo rovinnými lámavými plochami.
U projekčních přístrojů, používajících k zobrazení filmových předloh faktoru zvětšení 12 x až 50 x i vyšších, je třeba kromě kvalitního zobrazeni s kontrastní kresbou a rozlišovací schopností odpovídající zvolenému faktoru zvětšení zajistit také prosvětlení obrazového pole s dostatečnou intenzitou a rovnoměrností. Tento problém je nutné řešit jednak použitím objektivu s dostatečně velkým relativním otvorem - v závislosti na faktoru zvětšení 1 : 5,6 až 1 : 2,8 a zejména výkonnou osvětlovací soustavou, která za pomoci vhodně zvoleného světelného zdroje aparatury objektivu přiměřeně světelně využívá.
Taková osvětlovací soustava jé obvykle tvořena světelným zdrojem a dvou až tříčočkovým kondenzátorem, v němž je použito alespoň jedné asférické plochy. Kromě uvedených členů soustavy bývá před světelným zdrojem umístěno jeětě kulové zrcátko, zvyšující účinnost světelného zdroje.
Pro ochranu filmového média před tepelným zářením světelného zdroje bývá v části mezi světelným zdrojem a předmětovým okénkem zařazen absorpční nebo odrazný (interferenční)
207 548 tepelný filtr. Rovněž kalové zrcátko bývá ze stejného důvodu opatřeno interferenční vrstvou, potlačující odrasivost dlouhovlnná složky záření světelného zdroje.
Tento syetám se používá u růsnýeh typů osvětlovacích aouatav, je vžak vhodný zejména pro osvětlovací soustavy, u nichž js požadována relativná krátká stavební dálka. U vetší oh stavebních délek veda tento ayatám při šachování podmínky plného světelného vykrytí apertury objektivu pro celá zorná pole k prudkému zvyšování lámavosti čoček, naohásajících sa v blízkosti světelného zdroje. Tato skutečnost negativná ovlivňuje funkční vlastnosti těchto lámavýeh členů po konstrukční i technologické stránce, což vede ke kompromisnímu řešení, při námž není acela světelně vykryta apertura objektivu.
Některá novájBÍ typy osvětlovacích soustav reprografických přístrojů řeší tento problém tak, že funkci lámavýeh členů v blízkosti světelného sdroje nahrazuje aafárieké zrcadlo ρβνηβ spojená se světelným zdrojem. Odrazná plocha zrcadla sestává z mnoha diakretná odrážejících ploěek. U aafériekých zrcadel lze volit podstatná vyeei aperturu při šachování dobrých zobrazovacích vlastností, než u lámavýeh členů, a docílí ae prosvětlaní vyšší apertury objektivu. Aperturní úhel těchto zrcadel bývá značné vyBBÍ než 90°. Uvedeným řeSením ae sníží počat členů osvětlovací soustavy, avšak po stránce technologická jaat její výroba, zejména aaférického zrcadla, velmi náročná.
Vznikl tedy požadavek navrhnout takovou osvětlovací soustavu, která podstatná snižuje nevýhody známých řešení. Při jednoduché stavbě by mela zajistit dostatečná a stejnoměrná prosvětlení celého zobrazovaného formátu.
Tento úkol řeší předmět vynálezu, kterým je osvětlovací soustava projekčního přístroje, zvláště ke čtecím nebo projekčním účelům pro mikrofilmová předlohy, tvořená projekční žárovkou, aeférickým zrcadlem a jednočočkovým, případná dvoučočkovým, lámavým členem se sférickými nebo rovinnými lámavými plochami.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že aafárieké zrcadlo, nacházející ae v blízkosti avštelnáho zdroje, má výtvarnou křivku kuželosečku a parametry celkové osvětlovací soustavy vyhovují následujícím podmínkám
a) ainÓ « 0,94 až 0,97, kde O z je aperturní úhel aafárickáho zrcadla Z
b) L : f8 » 15,0 až 30,0 L i é, « 4,5 až 9,0 kde L je celková dálka osvětlovací soustavy f ja ohniskové vzdálenost aaférického zrcadla Z je účinný průmfir aaférického zrcadla Z
207 549
d) í'c Ζΐ,ίί,
K 2u kde f' je ohnisková vzdálenost lámavého Sienu C fz je ohnisková vzdálenost «sférického zrcadla Z u je úhlopříčka prosvětleného formátu.
Osvětlovací soustava, které je předmětem vynálezu, je založena rovněž na použití asférického zrcadla, avěak s hladkou, plynule ae měnící výtvarnou křivkou odrazné plochy. Aperturnl úhel tohoto zrcadla je sice větěí, než aperturní úhly dosahované u lámavých členů, avěak menší než 90°.
Takové zrcadlo je proti výše uvedeným typům asférických zrcadel technologicky výhodnější a ve spojení s dalšími, vhodně volenými lámavými členy umožňuje vytvořit osvětlovací soustavu značné stavební délky při plném světelném vykrytí apertury objektivu. Značná stavební délka osvětlovací soustavy je Výhodné z hlediska celkové konstrukce přístroje, nebol značná vzdálenost světelného zdroje od filmového média a s tím spojená možnost optimálního umístěni světelného zdroje v přístroji snižuje nároky na chladicí soustavu osvětlovací soustavy.
Další výhodou předkládané osvětlovací soustavy je možnost dvou způsobů umístění světelného zdroje vůči asférickému zrcadlu:
1. V jednom případě je osa světelného zdroje shodná s optickou osou 0 zrcadla Z, což je výhodné pro žárovky s válcovým tvarem tělesa vlákna, přičemž osa tělesa vlákna je shodná 8 optickou osou zrcadla.
2. Pro světelné zdroje s plochým tělesem vlákna, jako jsou například běžné typy projekčních halogenových žárovek, je výhodné umístit světelný zdroj tak, aby optická osa asférického zrcadla procházela středem tělesa vlákna, kolmo na zářiči plošku. Tuto polohu vlákna, při níž je celá žárovka orientována kolmo k optické ose asférického zrcadla, lze realizovat díky aperturnimu úhlu asférického zrcadla 90° bez narušení celistvosti odrazné plochy zrcadla. Projevuje se zde pouze částečné stínění baňkou žárovky, avšak účinnost odrazné plochy při shodném aperturním úhlu je vyšší než u řešení, kdy je nutný otvor v odrazné ploše zrcadla.
Příkladné provedení osvětlovací soustavy podle vynálezu je schematicky znázorněno na přiloženém výkrese, kde na obr. 1 je v řezu kompletní osvětlovací soustava a na obr. 2 asférické zrcadlo s kruhovým otvorem.
Jak vyplývá z obr. 1, je tato osvětlovací soustava tvořena nizkovoltovou halogenovou Žárovkou X a vláknem V, asférickým zrcadlem Z, které je opatřeno studenou odraznou vrstvou. Před lámavým členem C, tvořeným plankonvexní čočkou, je umístěn tepelný filtr I. Filmové okénko F je oboustranně kryto krycími skly a K2. Předmět, umístěný ve filmovém Okénku F, je zobrazován objektivem O.
207 549
Světelné svazky S, vycházející z vlákna V halcgenové žárovky X do zadního prostoru, jsou aaférickým zrcadlem Z usměrněny do prostoru filmového okénka F, před nímž je umístěn lámavý Sien £, soustřeďující chod těchto světelných paprsků S do pupily objektivu $).
Jak vyplývá z obr. 2, může být v asférickém zrcadle Z vytvořen kruhový otvor £, což je vhodné pro halogenové žárovky X s- válcovým tělesem vlákna V, jehož osa se nachází na optické ose o soustavy. Uspořádání dalěích optických prvků soustavy je shodné s předcháze jícím případem.
Přiklad 1 aafáncké zrcadlo Z - parabola y » 38 x v^ * 21,0 mx β 279,0
tepelný filtr T r^ c-o ύχ 4,0 nel - 1,518
r2 s mg « 2,0
lámavý Sien C r^ 16,4 dg « 9,2 ne2 « 1,518
r4 = m^ 6,0
krycí skla K^, Kg * ο-c.? d3 5,0 ne3 - 1,518
rg « <7x0 d4 - 5,0 ne4 - 1,518
Γγ » m4 a 12,6
objektiv 0 f0 x 152
Přiklad 2
asférické zrcadlo Z - parabola y2 » 38 x .vx * 20,6
m^ » 90,0
tepelný* filtr T «1 - 4,0 nel « 1,518
Tg C<D m2 « 90,0
lámavý Sien C Tj 26,0 dg « 11,0 ne2 - 1,518
r4 - oo m3 * 22,5
krycí skla Kp Kg r5 . oO d3 = 3,0 ne3 - 1,518
rg - o<o d4 · 3,0 ne4 · 1,518
r? » m4 · 12,7
objektiv 0 *o s W»1
V obou případech r^ až r_ jsou poloměry zakřivení jednotlivých lémavých ploch,
m^ až m^ osové tlouělky optických prvků, Vp m^ až n>4 vzduchové mezery mezi optickými
prvky, nel až nfl4 index použitého optického skla a fQ značí ohniskovou vzdálenost objektivu 0.
Vyřešená osvětlovací soustava je vhodné pro Stéci nebo promítací přístroje, u kterých je Stená nebo promítaná předloha zaznamenána na mikrofilmu.

Claims (2)

  1. PŘE DB Ě T VYNÁLEZU
    1. Osvětlovací soustava projekSního přístroje, zvláště ke Stecim nebo projekčním účelům pro mikrofilmové předlohy, tvořená projekční žárovkou, asférickým zrcadlem a jednočočkovým, případně dvoučočkovým, lámavým členem se sférickými nebo rovinnými lámavými plo chámi, vyznačující se tím, že asférické zrcadlo (Z), nacházející se v blízkosti světel ného zdroje (X), má výtvarnou křivku kuželosečku a parametry celkové osvětlovací soustavy vyhovují následujícím podmínkám:
    a) sin 0 z » 0,94 až 0,97, kde z je aperturní úhel asférického zrcadla Z b) L : fz = 15,0 až 30,0 L : *z » 4,5 až 9,0, kde L je celková délka osvětlovací soustavy A je ohnisková vzdálenost asférického zrcadla *z je účinný průměr asférického zrcadla Z c) sin i ain8c 2,5, kde 8 2 je aperturní úhel asférického zrcadla Z
    c je aperturní úhel lémavého členu C
    d) ťc 1,5 fz fé >> 2u, kde f' je ohnisková vzdálenost lámavého členu C c v f je ohnisková vzdálenost asférického zrcadla Z z u je úhlopříčka prosvětleného formátu.
  2. 2. Osvětlovací soustava podle bodu 1, vyznačující se tím, že má následující parametry:
    asférické zrcadlo Z - parabola y » 38 x vl * 21,0
CS765579A 1979-11-10 1979-11-10 Osvětlovací soustava projekčního přístroje CS207549B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS765579A CS207549B1 (cs) 1979-11-10 1979-11-10 Osvětlovací soustava projekčního přístroje

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS765579A CS207549B1 (cs) 1979-11-10 1979-11-10 Osvětlovací soustava projekčního přístroje

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS207549B1 true CS207549B1 (cs) 1981-08-31

Family

ID=5426100

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS765579A CS207549B1 (cs) 1979-11-10 1979-11-10 Osvětlovací soustava projekčního přístroje

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS207549B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100204645B1 (ko) 스포트라이트,프로젝터 및 확대 장치에 사용되는 조명 장치_
JP2004207235A (ja) 車両前照灯用の照明モジュール
US6572246B1 (en) Lighting device
US5681104A (en) Mini-projector beam headlamps
US5544029A (en) Lighting fixture for theater, television and architectural applications
JP2870790B2 (ja) マイクロリーダプリンタの照明系
US3494693A (en) Radiant energy projection
JPH11149901A (ja) 発光管及びそれを用いた光源装置
KR960015689A (ko) 램프의 그림자를 없애기 위한 이중 반사경을 구비한 광원 장치
US4220982A (en) High intensity illumination light table
US3368071A (en) Reflector assembly for a photocopy machine
US2682197A (en) Folded reflecting optical system of the schmidt type
CS207549B1 (cs) Osvětlovací soustava projekčního přístroje
JP2906543B2 (ja) マイクロリーダプリンタの照明系
US1626615A (en) Illuminating means
US1943511A (en) Apparatus for projecting luminous dashes and dots on a dark ground
JPH0540223A (ja) 照明装置
US3575499A (en) Previewing apparatus
CN110325791B (zh) 用于生成表面或半空照明效果的照明系统
WO2018158246A1 (en) Lighting system for generating surface or mid-air lighting effects
GB2378499A (en) A lamp for a projection system
JP2000122178A (ja) 照明装置
KR930004974B1 (ko) 스크린 현미경 광학계(screen microscopic optical system)
RU2065720C1 (ru) Фундус-камера
CN117190123A (zh) 微反射镜光耦合单元、阵列、光学系统及车灯