CS206876B1 - Jednolícní pletenina z více niťových soustav - Google Patents

Jednolícní pletenina z více niťových soustav Download PDF

Info

Publication number
CS206876B1
CS206876B1 CS410479A CS410479A CS206876B1 CS 206876 B1 CS206876 B1 CS 206876B1 CS 410479 A CS410479 A CS 410479A CS 410479 A CS410479 A CS 410479A CS 206876 B1 CS206876 B1 CS 206876B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
knitted fabric
thread
knit
crossed
Prior art date
Application number
CS410479A
Other languages
English (en)
Inventor
Frantisek Machacek
Bohuslav Piller
Original Assignee
Frantisek Machacek
Bohuslav Piller
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Frantisek Machacek, Bohuslav Piller filed Critical Frantisek Machacek
Priority to CS410479A priority Critical patent/CS206876B1/cs
Publication of CS206876B1 publication Critical patent/CS206876B1/cs

Links

Landscapes

  • Knitting Of Fabric (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)

Description

Vynález se týká jehodnolícní pleteniny z více ; niťových soustav, vytvořené ze základní pleteniny ' zátažnéj nebo osnovní a z alespoň dvou překřížených nitpvých soustav z rovnoběžných přímkových nití, kté^ré jsou vzájemně spojeny vazbou-základní pletenipy.
Jsoužnámé jednolícní pleteniny z více niťových soustav; vytvořené základní pleteninou zátažnou nebo obnovní a zé dvou překřížených niťových soustav^ rovnoběžných nití, z nichž jedna probíhá rovnoběžně š řádky oček a druhá se sloupky oček základní pleteniny. Překřížené niťové soustavy uložené jedna na druhé jsou vzájemně spojeny vazbou základní pleteniny.
Podle autorského osvědčení SSSR 449 122 je například známa jednolícní pletenina, která zahrnuje základní zátažnou krytou pleteninu, přičemž nitě podélné niťové soustavy probíhají mezi lícními a rubními kličkami kryté pleteniny, tj. mezi platinovými obloučky krycí a kryté nitě, zatímco nitě příčné niťové soustavy jsou uloženy mezi sloupky oček základní pleteniny a nitěmi podélné niťové soustavy. 8 i
Podle patentového spisu NSR DOS 2 213 261 je dále známa jednolícní pletenina, vytvořená ze základní pleteniny v trikotové vazbě a ^podélné niťové soustavy, uložené na příčné niťové spustavě,
Γ 20687/j j přičemž obě niťové soustavy jsou vzájemně spoje| ny vazbou základní pleteniny.
Účelem těchto niťových soustav překřížených i • v podstatě v pravém úhlu je omezení tažnosti pleteniny v podélném á příčném směru, což je pro ; některé účely použití pletenin žádoucí. V tomto případě se slučují výhodné vlastnosti pletenin >
, a tkanin.
Textilie typu MALIMO nenáleží do známého stavu techniky obsaženého v předvýznakové části defihjce předmětu vynálezu. Textilie typu MALIMO sice představuje dva diagonálně probíhající i i překřížené niťové plošné útvary vzájemně spojené vazbou osnovní pleteniny, avšak v tomto případě nejde o dvě samostatné niťové soustavy, nýbrž ; o jedinou niťovou soustavu, ze které se pri výrobě vratným bočním kladením a překládáním úseků niťové soustavy přes sebe vytváří uvedené překrii ženě uspořádání nití. Tato niťová soustava není | ; proto soustavou rovnoběžných přímkových nití.
Z patentového spisu NSR DOS 1 760 445 je známa textilie, která obsahuje pružnou podložku, i např. pleteninu, tkaninu nebo podložku z pěny ; elastomeru, na níž jsou kladeny v nelineárních : ! drahách ve směru osnovy vzájemně oddělené i vzorové elementy rozdílné jedny od druhých.
(Vzorové elementy, např. příze, se vzájemně proti-.
nají nebo pouze dotýkají, čírnž vytvářejí sérii jednoduchých opakovaných vzorů. Textilie dále obsahuje sérii osnovních a útkových elementů, které se · kříží se vzorovými elementy. Pružná podložka a vzorové elementy se proplétají a spojují v jednotnou strukturu pletací nití, která vytváří řetízky.
Cílem vynálezu je navrhnout další varianty konstrukcí jednolícních pletenin z více niťových soustav, vytvořených ze základní pleteniny zátažné , anebo osnovní a z alespoň dvou překřížených niťových soustav z rovnoběžných nití vzájemně spojených vazbou základní pleteniny, které by : rozšířily rozsah upotřebení pletenin tohoto druhu i v těchto oblastech využití, kde je žádoucí snížení tažnosti pletenin i v jiných směrech než ve směru podélném a příčném.
Uvedenou podmínku splňuje v podstatě jednolícní pletenina z více niťových soustav tím, že alespoň jedna niťová soustava je šikmá k řádku oček základní pleteniny.
Výhodné jsou jednolícní pleteniny, jejichž niťové soustavy probíhající diagonálně svírají spolu úhel 60° až 120°.
Z hlediska konstrukce jsou reálné různé varianty jednolícních pletenin. Například u zátažných jednolícních pletenin jsou šikmé překřížené' niťové soustavy uchyceny platinovými obloučky základní pleteniny v každém řádku nebo jen v některých řádcích oček. Rovněž tak u osnovních jednolícních pletenin jsou šikmé překřížené niťové soustavy uchyceny spojovacími kličkami v každém nebo jen v některých sloupcích oček. ·'?;
Vzájemná poloha překřížených niťových soustav tvořících pleteninu je tako.Yá, že bud; alespoň jedna ze šikmých překřížených niťových soustav z rovnoběžných přímkových nití je uložena na resp. pod zbývajícími překříženými niťovými soustavami tvořenými rovněž rovnoběžnými přímkovými nitěmi a nebo je šikmá překřížená niťová spustava uložena mezi některou ze zbývajících překřížených niťových soustav, jejichž rovnoběžné a přímkové nitě jsou kolmé na sloupky oček základní pleteniny či kolmé k řádkům, oček zájdadní, pleteniny, která je vytvořena ze základní niťové, soustavy·
Vzájemná poloha šikmých překřížených niťových soustav vůči základní pletenině ze základní niťové soustavy je taková, že šikmé překřížené niťové soustavy jsou uloženy z rubní strany základní pleteniny.
Výhodou pleteniny podle vynálezu je skutečnost, že lze volit uspořádání v překřižování niťových soustav s ohledem na požadované parametry pleteniny, např. na maximální pevnost v určitém směru pro technické textilie apod.
Příkladné provedení jednolícní pleteniny podle vynálezu je schematicky znázorněno na přiložených výkresech, kde představuje obr. 1 pleteninu, vytvořenou základní zátažnou pleteninou a dvěma diagonálními soustavami rovnoběžných přímkových nití, obr. 2 pleteninu, vytvořenou základní zátažnou pleteninou a dále podélnou a diagonální niťovou soustavou, obr. 3 pleteninu, vytvořenou základní zátažnou pleteninou, dvěma diagonálními a jednou podélnou niťovou soustavou, obr. 4 pleteninu, vytvořenou základní osnovní pleteninou a dvěma diagonálními niťovými soustavami a obr.; 5 pleteninu, vytvořenou základní osnovní pleteni; nou, diagonální, podélíiou a příčnou niťovou sous; tavou. . ·
Na obr. 1 tvoří základní niťová soustava 1 jednolícní pleteninu v hladjcé zátažné vazbě, jio které jsou zapracovány dvě diagonální niťové soustavy 2, ; 3, které se vzájemně kříží pod úhlem asi 80°, ' přičemž niťpvá' soustava 2 probíhá při tvoření řádků oček ze základní niťoyé soustavy 1 zleva ! doprava a niťová soustava 3 naopak zprava doleva. Každá niťová soustava 2,3 je vytvořena soustavou rovnoběžných nití.
Základní pletenina je znázorněna řádky 5 oček: 6, označenými I, IJ, JIJ, IV, V, řádky 7 platinových obloučků 8, označenými á» h, c, d, sloupky 9 oček 6, qznaěepými Λ? St C, Ρ» $ a sloupky IQ platinových obloučků β, označenými e, f, g, li, i, j. '
Niťová Soustava 2 je uložena ná niťové soustavě
3. Každá z nití obou niťových soustav 2, 3 jé uchycena v každém řádku 7 a sloupku 10 platinových obloučků 8 platinovým obloučkem 8, Jinak leží obě niťové soustavy 2, 3 na základní pletenině.
1 Lícní strana pleteniny je vytvořena hladkou strukturou, přerušovanou vazebními body obou , niťových soustav 2, 3 se základní pleteninou. Na ; rubní straně tvoří překřížené volné úseky 11, 12 ‘ niťových soustav 2,3 členitý, v podstatě homogenní povrch.
Na, obr. 2 tvoří základní niťová soustava jednolícní pleteninu, v hladjcé zátažné vazbě, do které jsou zapracovány dvě niťové soustavy 2, 15,, které se vzájemně kříží pod úhlem asi 45°. Diagonální niťová soustava 2 probíhá při tvoření řádků oček ze základní niťové soustavy 1 zleva doprava, zatímco nitě z druhé niťové soustavy 15 jsou umístěny po jedné v každé mezeře mezi sloupky 9 oček 6. i Niťová soustava 2 je uložena na niťové soustavě •15. Každá z nití niťové spustavy 2 je uchycená y každém řádku, 7 a sloupku 10 platinových obloučků 8 platinovým obloučkém 8· Jinak je niťová soustava 2 uložena na základní pletenině.
Každá z nití niťové spustavy 15, které jsou umístěny mezi sloupky 9 oček 6 je uchycena v každém druhém řádku 7 platinových obloučků 8 platinovým obloučkem 8, tj. v řádcích b, d. Jak je zřejmé z obr. 2, je niťová soustava 15 postupně umístěna nad a pod platinovými obloučky 8.
Rubní strana pleteniny vykazuje hustý kryt z volných úseků 11 nití niťové soustavy 2 a volných úseků 14 nití niťové soustavy 15. Lícní strana jé charakterizována hladkou strukturou sprostupujícími vaznými úseky niťové soustavy 15 mezi sloupky 9 oček 6. Niťová soustava 2 se na lícní straně pleteniny neobjevuje.
Obr. 3 znázorňuje základní niťovou soustavu 1, vytvářející opět jednolícní pleteninu v hladké i zátažné vazbě, do které jsou zapracovány tři niťové ! soustavy 2, 3, 15. Diagonální niťová soustava 2, která probíhá zleva doprava je uložena na diago nální niťové soustavě 3, probíhající zprava doleva.
·, Tato niťová soustava 3, která je uložena na niťové soustavě 15 jejíž nitě jsou umístěny po jedné mezi sloupky 9 oček 6, svírá s niťovou soustavou 2 úhel ; .asi 120° a s niťovou soustavou 15 úhel asi 75°.
; Každá z nití niťové soustavy 2 je uchycena v kaži dém druhém řádku 7 platinových obloučků 8, tj. ' ϊ v řádku b, d a v každém sloupku 10 platinových obloučků 8 platinovým obloučkem 8. j Každá z nití diagonální niťové soustavy 3, která ' je uložena mezi niťovými soustavami 2, 15, je 'uchycena v každém řádku 7 a v každém čtvrtém i sloupku 10 platinových obloučků 8, tj. ve sloupku e, i platinovým obloučkem 8.
Každá z nití niťové soustavy 15, které jsou 'umístěny po jedné mezi sloupky 9 oček 6, je uchycena v každém druhém řádku 7 platinových obloučků 8, tj. v řádcích a, c, platinovým obloučkem 8, který současně váže nit niťové soustavy 2. ί Volné úseky 11 niťové soustavy 2 se kříží s volnými úseky 12 niťové soustavy 3 a s volnými úseky 14 niťové soustavy 15. Niťová soustava 3 je uložena ;
' mezi niťovými soustavami 2, 15, takže ňa rubní i straně této. pleteniny je vytvořen hustý kryt z vol- ; : ných úseků 11, 12, 14 niťových soustav 2, 3, 15. Lícní istrana je charakterizována hladkou strukturou, která je prostoupena vazebnými body niťové soustavy 15 s platinovými obloučky 8 mezi sloupky 9 oček 6. Niťové soustavy 2, 3 se na lícní straně pleteniny neobjevují.
Na obr. 4 tvoří základní niťová soustava 1 jedno; lícní hladkou osnovní pleteninu ve vazbě trikot, do ; které jsou zapracovány dvě diagonální niťové soustavy 2,3, které se vzájemně kříží pod úhlem asi 100°. Niťová soustava 2 probíhá při tvoření řádků oček ze základní niťové soustavy 1 zleva doprava / a niťová soustava 3 naopak zprava doleva. Niťová soustava 2 je uložena na niťové soustavě 3, přičemž obě jsou umístěny mezi jehelními obloučky 19 . a spojovacími kličkami 20 základní pleteniny. ; Každá z nití obou niťových soustav 2,3 je uchycena v každéin třetím řádku 5 oček 6, tj. např. v řádku Hlav každém třetím sloupku 9 oček 6, tj. např. ve sloupku C spojovací kličkou 20.
Pletenina je charakterizována na rubní straně hustýríi krytem, vytvořeným z volných úseků 12 niťové soustavy 3 a spojovacích kliček 20 základní pleteniny, které se kříží s volnými úseky 11 niťové soustavy 2. Lícní strana pleteniny vykazuje hladkou strukturu se střídavě prostupujícími vazebními body obou niťových soustav 2, 3 v mezerách mezi sloupký 9 oček 6.
Na obr. 5 tvoří základní niťová soustava 1 jednolícní hladkou osnovní pleteninu v suknové vazbě, do kteťéjsou zapracovány tři niťové soustavy 2,15, 22. Diagonální niťová soustava 2, která probíhá při tvoření řádků oček ze základní niťové soustavy j 1 zleva.doprava, svírá s niťovou soustavou 15, jejíž i jednotlivý nitě jsou umístěny po jedné v každé druhé Hiezeřě mezi sloupky 9 oček 6, úhel asi 60°. lil
Každá z nití diagonální niťové soustavy 2 prochází me|n jehelními obloučky 19 a spojovacími kličkami 20, vytvořenými základní niťovou soustavoú 1 h je uchycena v každém třetím řádku 5 oček 6, tj. ijapř. v řádku ΠΙ a v každém třetím sloupku 9 ocelí 6, tj. např. ve sloupku C spojovací kličkou
20.· | ; '
Nitě niťové soustavy 15, z nichž vždy jedna je ; umístěna v každé druhé mezeře mezi sloupky 9 QČejk 6, je kolmá ňa nitě třetí niťové soustavy 22, uložené na jehelních obloučcích 19 v každém druhém řádku 5 oček 6, tj. v řádcích I, ΙΠ, V, přičemž nitě niťových soustav 15, 22, které se provazují vzájemně kolmo, jsou uloženy pod ; spojovacími kličkami 20.
Pletenina podle obr. 5 vykazuje na rubní straně hustý kryt ze spojovacích kliček 20, pod kterými provazují niťové soustavy 2, 15, 22, uložené na jehelních obloučcích 19 základní pleteniny;
V příkladných provedeních jsou znázorněny jen některé varianty z řady možností konstrukce pletenin/ podle vynálezu. Podle požadavků na účel použití finální pleteniny se volí počet a uspořádání překřížených niťových soustav. Přídavná niťová soustava nemusí být vždy uchycena ve vazbě základní pleteniny, nýbrž je pouze vhodně zajištěna v překřížených niťových soustavách.
Základní pletenina může být vytvořena libovolnou vhodnou vazbou z jedné nebo více niťových soustav, z různých druhů materiálů a jemností. Nitě překřížených niťových soustav mohou být uspořá- : dány v různě, popřípadě nepravidelné hustotě. Volbou barev jednotlivých niťových soustav vzhledem k barvě základní niťové soustavy nebo základních niťových soustav, lze vytvářet barevné vzorované pleteniny.
^ Pleteniny podle vynálezu je možno vyrábět na zhámých pletacích strojích, přizpůsobených tomuto účelu. Toto přizpůsobení není problémem pro průípěrného odborníka v tomto oboru.
: V dalším jsou vysvětlena příkladná provedení pletacího stroje pro výrobu zátažného a osnovního zboží podle tohoto vynálezu.
j Známý jednolůžkový velkoprůměrový okrouhlý pletací stroj, opatřený nepohyblivým jehelním, tj. válcovým lůžkem, otáčivou zámkovou pletací soustavou a otáčivou cívečnicí pro výrobu Jiladké jednolícní pleteniny, je vybaven přídavnými osnovními vály pro další niťové soustavy, které se otáčejí protisměrně v intervalech v závislosti na otáčení stroje. Nitě těchto dalších niťových soustav jsou zaplétány základní niťovou soustavou, odvíjenou z cívek cívečnice a vedenou přes podávači zařízení do vodičů jednotlivých systémů zámkové soustavy, kde se obvyklým způsobem vytvářejí očka základní pleteniny. Hotový úplet je odtahován a navíjen do štůčky.
Přídavné niťové soustavy jsou vedeny z osnovních válů mezi jednotlivé jehly válcového lůžka prostřednictvím kruhových vodících hřebepů, opatřených vodícími mezerami, přičemž vodící hřebeny se natáčejí vzájemně protisměrně a současně s příslušnými osnovními vály. V případě, že jsou některé osnovní vály a vodící hřebeny nepohyblivé, ukládají se přídavné niťové soustavy mezi jednotlivé sloupky oček vertikálním směrem.
Osnovní pletací stroj typu MILANÉS se dvěma soustavami protiběžně obíhajících osnovních válů je doplněn dalšími niťovými soustavami, které jsop navlečeny do přídavných kladečích přístrojů pro výrobu hladké jednolícní osnovní pleteniny. Niťové soustavy z protiběžně obíhajících osnovních válů netvoří očka, nýbrž zakládají pouze osnovní nitě kladením pod jehlami a pohybují se protisměr-

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT
    1. Jednolícní pletenina z více niťových soustav, z nichž jedna niťová soustava vytváří osnovní nebo zátažnou základní pleteninu a alespoň dvě další niťové soustavy tvořené rovnoběžnými přímkovými nitěmi jsou překřížené, přičemž vazba základní pleteniny vzájemně spojuje překřížené niťové ; soustavy, vyznačující se jím, že alespoň jedna z překřížených niťových soustav (2, 3, 15, 22) z rovnoběžných přímkových nití je šikmá k řádkům (5) a sloupkům (9) oček (6) základní niťové soustavy (1).
  2. 2. Jednolícní pletenina podle bodu 1, vyznačující se tím, že překřížené niťové soustavy (2, 3), probíhající,šikmo vzhledem k řádkům (5) a sloupkům (9) oček (6) základní pleteniny, svírají spolu úhel 60° až 120°. . _ .....
    5 vi ně v intervalěph odpovídajících otáčkám stroje: Přídavné niťové soustavy jsou navlečeny do pohyblivých kladecích platin běžného provedení. :
    Základní dvě niťové soustavy, navlečené do běžných kladpcíph přístrojů tvoří základ pleteniny. Jehelní lůžko jp osazeno háčkovými, jazýčkovými, trubičkovými, kombinovanými nebo jinými vhod-: nými pletacími jehlami. Přídavné niťové soustavy; jsou navlečeny v samostatných kladecích platinách podle požadQva.néJip vzoru, přičemž kladení je : řízeno kladecím řetězem·
    Všechny jednolícní základní osnovní vazby mohou být případně provedeny jako dvoupřístrojové. .....; i
    VYNÁLEZU
  3. 3. Jednolícní pletenina podle bodů 1 a 2, vyznačující se tírn, že šikmé překřížené niťové soustavy! (2, 3) jsou uchyceny platinovými obloučky (8) záklaciní pleteniny nejméně v některých řádcích (5) oček (6),
  4. 4. Jednolícní pletenina podle bodů 1 a 2, vyzna-i čující se (ím, že šikmé překřížené niťové soustavy (2, 3) jsou. uchyceny spojovacími kUěkami (20) základní pleteniny alespoň v některých sloupcích: (9) oček (6).
  5. 5.. Jednolícní, pletenina, podle bodu 1, vyznačující se tím, že alespoň jedna ze šjkmých, překřížených niťových soustav (2, 3) je uložena na anebo pod anebo . mezi zbývajícími překříženými niťovými soustavami (15, 22).
CS410479A 1979-06-14 1979-06-14 Jednolícní pletenina z více niťových soustav CS206876B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS410479A CS206876B1 (cs) 1979-06-14 1979-06-14 Jednolícní pletenina z více niťových soustav

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS410479A CS206876B1 (cs) 1979-06-14 1979-06-14 Jednolícní pletenina z více niťových soustav

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS206876B1 true CS206876B1 (cs) 1981-07-31

Family

ID=5383049

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS410479A CS206876B1 (cs) 1979-06-14 1979-06-14 Jednolícní pletenina z více niťových soustav

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS206876B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3672187A (en) Fabric
US5191777A (en) Weft inserted, warp knit, woven-look fabric and apparatus and methods of making the fabric
US5317886A (en) Flexible abrasive means
US2899812A (en) Knitted fabrics or articles
JPH04506687A (ja) 構造的に編成された織物状布帛
US5660062A (en) Process and installation for producing textile net-like fabrics
BR9807063A (pt) Tecido de fêlpo aperfeiçoado, processos e máquinas de tricotamento circular com elementos de fêlpo aperfeiçoados para manufaturamento de dito tecido de fêlpo aperfeiçoado
KR100585254B1 (ko) 편성포 및 그 편성방법
US3782137A (en) Stitched non-woven textile fabric having varied pattern of raised ribs on one face
RU2474627C2 (ru) Технологический процесс изготовления нераспускающегося трикотажного полотна
DE3015895A1 (de) Textiles flaechenerzeugnis
GB2105379A (en) Elastic yarn supply package
JPH04241155A (ja) 経編機
US8051684B2 (en) Knitted tulle
CS206876B1 (cs) Jednolícní pletenina z více niťových soustav
US5440902A (en) Warp knitted fabric and a machine and process for forming same
WO2023195309A1 (ja) 経編地の編成方法及び経編機
US4395889A (en) Woven-like warp knit fabric with tension control for top effect yarn
JP7441996B1 (ja) 経編機及び経編地の編成方法
JPH05339854A (ja) 経編生地の製造方法とその経編機および経編生地
TWI679322B (zh) 經編織物的編成方法
JPH1096147A (ja) ストレッチジャカード経編地
JP6949469B2 (ja) 経編地
JPS60470B2 (ja) 経編製品及びその製造方法
JPH0121989Y2 (cs)