CS206672B1 - Polymery typu polyamidů, kopolyamidů, polyamidopolymočovin nebo polyesterpolyuretanů kompatibilní s okludovánými aromaty - Google Patents

Polymery typu polyamidů, kopolyamidů, polyamidopolymočovin nebo polyesterpolyuretanů kompatibilní s okludovánými aromaty Download PDF

Info

Publication number
CS206672B1
CS206672B1 CS681878A CS681878A CS206672B1 CS 206672 B1 CS206672 B1 CS 206672B1 CS 681878 A CS681878 A CS 681878A CS 681878 A CS681878 A CS 681878A CS 206672 B1 CS206672 B1 CS 206672B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
occluded
polymers
compatible
starting component
acid
Prior art date
Application number
CS681878A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiri Prochazka
Ludvik Koldovsky
Original Assignee
Jiri Prochazka
Ludvik Koldovsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiri Prochazka, Ludvik Koldovsky filed Critical Jiri Prochazka
Priority to CS681878A priority Critical patent/CS206672B1/cs
Publication of CS206672B1 publication Critical patent/CS206672B1/cs

Links

Landscapes

  • Polyamides (AREA)

Description

Vynález se týká polymerů typu polyamidů, kopolyamidů, polyamidopolymočovin nebo polyesterpolyuretanů kompatibilní s okludovanými aromáty, které nelze vpravit do příslušné polymerní nebo kopolymerní látky jinak než způsobem, který je rovněž předmětem tohoto vynálezu.
Pracovníkům zběhlým v této oblasti je dobře známo ze stavu techniky /G.F.DÍ Alelio, Experimental plastice and synthetic resins, New York, John Wiley & Sons, lne., London, Chapman & Halí Limited, str. 141 /, že superpolyamid získaný z kyseliny adipové a hexamethylendiaminu je rozpustný v několika málo rozpouštědlech, což snižuje ve velké míře jeho použitelnost. Podobně je tomu u polymerů nebo kopolymerů získaných z polymerizujíeích laktamů /John M De Bell et al., German plastice practice, Springfiéld, Massachusetts / nebo kondenzátů omega-aminokyselin s močovinou a hexametylendiaminem nebo glykolem / J. Procházka, Chem. listy 41,
183 / 1947 //.
Většina z uvedených makromolekulárních látek s vícenásobnou vazbou - CONH se rozpouštějí ve fenolu, m- kreaolu, kyselině mravenčí případně v kyselině síro206 672 vé / za případného depolymerizačního účinku ; Wayne R. Sorenaon a dr·, Laboratorní příprava polymerů / SNTL, Praha 1964 //.
Je-li žádoucí připravit polymery tohoto typu rozpustné v běžných rozpouštědlech, je třeba provést zásah na jejich makromolekulu, spočívající v tom, že ee vodík skupiny CONH - substituuje např. reakcí s dimetylformélem v kyselém prostředí / J. Procházka a K. Czerepko, Przemyšl chemiczny 9 /31/, 109 /1953/.
Vycházejíc z teoretických úvah o vlivu vodíkových můstků mezi skupinami - CONH sousedních řetězců těchto polymerů na jejich fyzikální chování a z analogie tvorby okluznlch sloučenin močoviny s uhlovodíky, se s překvapením zjistilo, že polymerační pochody mohou vést za podmínek, které jsou předmětem tohoto vynálezu k nepravým roztokům polymerů obsahujících vazby - CONH
Nečekané je rovněž zjištění, že tyto nepravé roztoky vznikají jen tehdy, polymerují-li se látky vytvářející mnohonásobné vazby - CONH - současně se sloučeninou / monomerem nebo okludovanou nepolymerující látkou /. Není však možno rozpustit vznikající makromolekulám! útvar obsahující mnohonásobná skupiny - CONH - po skončení polymerace se sloučeninou vytvářející za těchto podmínek nepravý roztok. Vzniká totiž vždy nehomogenní soustava obsahující dvě fáze.
Vysvětlení tohoto zjištění by vyžadovalo rozsáhlou etereochemickou diskuzi /0. Niggli, Grundlagen der Stereoohemie / Birkhauser, Basel /. Ve stručnosti lze však usoudit, že při vzniku polymerních látek zmíněného typu dochází ke vzniku zřásněných cyklických útvarů podobných těm, které byly pozorovány u alfakeratinu izolovaného z ovaí vlny, a že během pochodu vedoucího ke vzniku makromolekuly ee mění tato zřásněná struktura ve strukturu částeěně orientovanou. To by vysvětlovalo, proč během polymerace lze vpravit celou řadu rozličných látek za tvorby oklužnlho nepravého roztoku zatím co hotová makromolekula tyto látky nepřijímá. Teoreticky by takovému částečnému orientování mohl odpovídat model přechodu alfa-keratinu na beta-keratin.
Rovněž věak je pravděpodobná, že během makromolekulárních pochodů se uzavřou dutiny, do kterých v průběhu polymerace okluduje látka, takže jde o obloženi okludovaných látek makromolekulami s vazbami - CONH.
Snahou, která vyústila v poznáni těchto skutečností, bylo především připravit makromolekuly obsahující mnohonásobnou vazbu - CONH - s dokonalou rozpustností v běžných organických rozpouštědlech. Podle předmětu vynálezu es toho dosáhne tím, že se polymerují mnnomerní látky vytvářející při vzniku makromolekuly vazby - CONH / a monomery nebo sloučeninami, které jsou schopny následkem svých molekulárních vlastností, např. tvorbou resonančních forem, více či méně zřásnit polymerní - CONH řetězce. Je možno říci, že přídavek těchto látek vede ke stereospecifičnoeti makromolekul podle druhu přídavku.
Vysoký stupeň zřásnění u polymerů obsahujících vazby - CONH - dokazuje tvorba vláčných elastických vláken z tzv. korpuskulárních proteinů.
Význam vynálezu tkví nejen v tom, že se ovlivňují samotné vlastnosti polymerních produktů ale je možno dosáhnout podstatně jiných zpracovatelských možností u hotových výrobků, např. vláken, fólií, nátěrových hmot.
Dále uvedené příklady mají sloužit k ilustraci způsobu výroby polymerů obsahujících v makromolekule mnohonásobné vazby - CONH -. Není účelem těchto příkladů omezit podstatu vynálezu pouze na provedení podle nich. Je samozřejmé, že z řady kompatibilních přídavků jsou vyloučeny takové, které jsou schopny reagovat s funkčními skupinami, mezi něž patří i regulátory viskozity makromolekuly, nebo takové, které byly schopny reagovat s vazbou - CONH -.
Příklad 1
Příprava kompatibilního kopolykondenzátu z kyseliny 6-aminokapronové, močoviny, hexametylen-1, 6-diaminu a naftalenu.
Tavenina směsi 8,5 g překrystalované kyseliny 6-aminokapronové, 3,9 g překrystalované močoviny, 7,6 g čerstvě předestilovaného hexamtylen-1, 6-diaminu a 3 g naftalenu se zahřívá pod přívodem dusíku čištěného probubláváním roztoku pyrogallolu po dobu 24 h. za zvolna zvyšované teploty. Vzniklý polymér s okludovaným naftalenem taje při 210° C. Lze ho zvlákňovat na vlákna hedvábného lesku, ze kterých lze extrakcí acetonem / případně sublimací / získat zpět přidaný kompatibilně okludovaný naftalen.
Příklad 2
Příprava polymeru 6-kaprolaktamu a C-metyl-6-kaprolaktamů s antracenem deasociační kopolymerací.
Provozní šarže a násadou 60 kg C-metyl-kaprolsktamů /připravených Beckmannovým přesmyknutím C-metyl-cyklohexanon-oximů získaných oximací směsi C-metylcyklohexanonů po hydrogenani obchodního trikresolu/, 20 kg 6-kaprolaktamu, 30 kg antracenu a 2 kg natriumacetanilidu se zahřívá po dobu 23 h. při teplotě 250° C v nerezové polymerační aparatuře vyhřívané Woodovým kovem v duplikátoru. Vzniklý polymer má gumovitý vzhled, je částečně průzračný, termoplastický, barvy slabě nazelenalé. Lze jej kalandrovat na fólie ve dvouválci vytápěném parou.
Extrakcí vzorku kopolymerů lze získat okludovaný antracen prakticky v přidaném množství. Folie takto extrahovaná má mramorové zbarvení a jsou na ní patrny okem mikrodutinky, kterými však při normálním tlaku neprostupuje voda.
Příklad 3
Příprava kompatibilního kondenzátu z hexametylendiamoniumadipátu a indenu
110 g soli hexamtylendiamoniumadipátu se zahřívá 8 hodin na teplotu 209° C a 22 g indenu. Výtěžek polymeru s okludovaným indenem je 108 g. Logaritmická viskozitní číslo/ měřeno u 0,5 % hmot. roztoku v m-kresolu při 25° 0/ je 1. Polymer má teplotu tání 205° C a je rozpustný v běžných organických rozpouštědlech. Z taveniny nebo roztoku lze připraviti vlákna a fólie.
Přiklad 4
Příprava kompatibilního kondenzátu z kyseliny 6-aminokapronové a acenaftenu.
g kyseliny 6-aminokapronové překrystalované ze směsi metanolu a vody ee zahřívá 4,5 h. s 10 g acenaftenu pozvolna při stoupající teplotá od 180° C do 220° C v otevřená ampuli. Když ustane vývoj kondenzační vody udržuje se teplota 2 h. na 210° C. Logaritmické viskozitní číslo/ měřeno u 0,5 % hmot. roztoku v m-kresolu při 25° C/ je 0,7. Z taveniny lze lisovat fólie a táhnout vlákna.
Příklad 5
Příprava kompatibilního polyesterpolyurethanu s antracenem. Bkvimolekulární množství kyseliny 6-ureidokapronové a tetrametylenglykolu ee zahřívá 20 h. do roztavení v přítomnosti 50 g antracenu za zvolna se zvyšující teploty na 210° C. Po této době zpracovaná tavenina náhle ztuhne a po jejím roztavení ji lze zvlákňovat na vlákna hedvábného lesku, ze kterých lze extrakcí benzenem získat okludovaný antracen.
Příklad 6
Příprava kompatibilní polyamidopolymočoviny a naftalenem.
Pracuje se podobně jako v příkladu 1 pouze e tím rozdílem, že kondenzuje hexametylendiamin v ekvimolekulárním- poměru s kyselinou 6-ureidokapronovou v přítomnosti 100 g naftalenu. Po 20 h. zahřívání na teplotu zvolna ae zvyšující na 220° C zreagovaná tavenina ztuhne a po jejím roztavení vznikne kopolykondenzát stejných vlastností jako u příkladu 1.
Přiklad 7
Příprava kompatibilního 6-polyamidu s acenaftenem.
Směs 10 g kyseliny 6-aminokapronové, 90 g 6-kaprolaktamu a 20 g acenaftenu se zahřívá 12 h. za zvolna se zvyšující teploty od 190° do 240° C. Zreagovanou taveninu lze zpracovat zvlákňováním za vzniku matových vláken o pevnosti 4 den /denier/, z nichž lze extrakcí v Soxhletově aparatuře toluenem získat okludovaný acenaften.

Claims (10)

  1. Předmět vynálezu
    1. Polymery typu polyamidů, kopolyamidů, polyamidopólymočovin nebo pplyesterpolyuret hanů kompatibilní a okludovanými aromáty.
  2. 2. Způsob výroby polymerů a okludovanými aromáty podle bodu 1, vyznačený tím, že se nechají polymerovat výchozí složky v přítomnosti 1 až 50 % hmot. aromátů vztaženo na výchozí složky.
  3. 3. Způsob podle bodu 2, vyznačený tím, že výchozí složkou je kyselina 6-aminokapronová.
  4. 4. Způsob podle bodu 2, vyznačený tím, že výchozí složkou je 0,1 až 99,9 mol %
    6 kaprolaktamu a kyselina 6 aminokapronová.
  5. 5. Způsob podle bodu 2, vyznačený tím, že výchozí složkou je kyselina adipovó a hexametylendiamin v ekvimolekulárním poměru.
  6. 6. Způsob podle bodu 2, vyznačený tím, že výchozí složkou je 0,1 až 99,9 mol %
    6 kaprolaktamu a 2,3 nebo / a 4-C metyl-6 kaprolaktam.
  7. 7- Způsob podle bodu 2, vyznačený tím, že výchozí složkou je kyselina 6 ureidokapronová s hexametylendiaminem v ekvimolekulárním poměru.
  8. 8. Způsob podle bodu 2, vyznačený tím, že výchozí složkou je kyselina 6-ureidokapronová a tetrametylenglykolem v ekvimolekulárním poměru.
  9. 9. Způsob podle bodu 7 a 8, vyznačený tím, že kyselina 6-ureidokapronové vzniká jako výchozí složka reakcí kyseliny 6 aminokapronová a močoviny v ekvimolekulárním poměru.
  10. 10. Způsob podle bodu 2, vyznačující se tím, že aromátem je homolog benzenu, například inden.
CS681878A 1978-10-20 1978-10-20 Polymery typu polyamidů, kopolyamidů, polyamidopolymočovin nebo polyesterpolyuretanů kompatibilní s okludovánými aromaty CS206672B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS681878A CS206672B1 (cs) 1978-10-20 1978-10-20 Polymery typu polyamidů, kopolyamidů, polyamidopolymočovin nebo polyesterpolyuretanů kompatibilní s okludovánými aromaty

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS681878A CS206672B1 (cs) 1978-10-20 1978-10-20 Polymery typu polyamidů, kopolyamidů, polyamidopolymočovin nebo polyesterpolyuretanů kompatibilní s okludovánými aromaty

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS206672B1 true CS206672B1 (cs) 1981-06-30

Family

ID=5416081

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS681878A CS206672B1 (cs) 1978-10-20 1978-10-20 Polymery typu polyamidů, kopolyamidů, polyamidopolymočovin nebo polyesterpolyuretanů kompatibilní s okludovánými aromaty

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS206672B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3184436A (en) Polycarbonamides of improved dye affinity having the benzene sulfonic acid salt moiety as an integral part of the polymer chain
KR970005109B1 (ko) 트리아민 함량이 감소된 부분 방향족 코폴리아미드
CA2013148C (en) Continuous preparation of copolyamides from caprolactam and salts of diamines and dicarboxylic acids
US4762910A (en) Process for the preparation of copolyamide from adipic acid, terephthalic acid and hexamethylene diamine
JPH11511771A (ja) 星型分岐ポリアミド
JPS6411657B2 (cs)
US3093618A (en) Polyamides from beta-amino carboxylic acids
JP2848668B2 (ja) コポリアミドの連続的製法
JP2744011B2 (ja) ジカルボン酸/ジアミンのα−アミノ−ε−カプロラクタム改質ポリアミド
US4719284A (en) Multistage process for the preparation of poly(tetramethylene-adipamide)
US5218082A (en) Partly aromatic copolyamide of reduced triamine content
US4959452A (en) Alpha-amino-epsilon-caprolactam-modified polyamide preparation
US4219636A (en) Preparation polyamides of isophthalic acid and hexamethylene diamine with formic acid
US4463166A (en) Process for making polytetramethylene adipamide
CS206672B1 (cs) Polymery typu polyamidů, kopolyamidů, polyamidopolymočovin nebo polyesterpolyuretanů kompatibilní s okludovánými aromaty
CA1293582C (en) Molding compositions consisting of aliphatic/aromatic copolyamides
US4297454A (en) Manufacture of a block copolymer containing a polyetheramide and a polylactam
US5026818A (en) Melt preparation of polyamide with additive combination
US3711447A (en) Fiber-forming polyamides with an increased content of amino groups prepared by using a partly linear aliphatic,partly cycloaliphatic polyamine as a modifier
US5068311A (en) High molecular weight (co)polyamide from diamino-alcohol
US3211807A (en) Process for obtaining a blend of a polyamide and a poly(n-vinyl amide)
US3575933A (en) Process for preparing benzamide polymers
US2997463A (en) Process for the preparation of polymeric materials of the polymamide type
US3644299A (en) Fiber-forming polyamides having an increased content of amino groups
US2615863A (en) Polymers