Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Guiding of the lifting table

Classifications

B22D11/04 Continuous casting of metals, i.e. casting in indefinite lengths into open-ended moulds
View 1 more classifications

Landscapes

Show more

CS205141B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Reinhard Hargassner
Guenter Holleis
Rudolf Hoscher

Worldwide applications
1978 AT 1979 SE DE IT CA GB US CH CS ES BE FR JP BR

Application CS791596A events

Description

Vynález se týká vedení zvedacího stolu se dvěma navzájem protilehlými svislými vodícími prvky na protilehlých stranách zvedacího stolu kokily u zařízení na plynulé lití, přičemž jeden vodicí prvek z navzájem proti sobě ležících vodicích prvků, je podepřen dvěma nad sebou ležícími kladkami ve vodicím stojanu zvedacího stolu uloženými a druhý vodicí prvkek, ležící naproti tomuto, je opřen o jedinou operu.
Na vedení pro zvedací stůl kokily jsou kladeny vysoké požadavky, neboť již nepatrná změna polohy kokily, která je upevněna na zvedacím stole, oproti následujícímu vedení bramy, způsobuje potíže při lití v důsledku vytváření trhlin na bramě. Při výpadku oscilačního pohybu kokily vzniká nebezpečí prolomení bramy, takže je nutno zařízení uvést do klidu. Z tohoto důvodu má být spolehlivě zabráněno sevření vedení zdvihacího stolu.
U známého vedení zvedacího stolu kokily podle rakouského patentového spisu číslo 288 616 jsou vodicí prvky, uspořádané po dvojicích na každé straně zvedacího stolu, bočně podepřeny pomocí čtyř kladek, uložených na pevné opěrné konstrukci, přičemž kladky leží po dvojicích vzájemně naproti sobě tak, že vodicí prvky na jedné straně zvedacího stolu jsou opřeny jednou spodní dvojicí a jednou horní dvojicí kladek. Poloha čepů těchto kladek je pro přizpůsobení vodicím prvkům, popřípadě pro přesnější nastavení kokily přestavitelná a ustavitelná pomocí výstředníku.
Touto konstrukcí je umožněno velmi přesné vedení zvedacího stolu a tím i kokily, neboť toto vedení má výhodu v tom, že dvě vzájemně protilehlé vodicí kladky přiléhají na vodicí líšty s přibližně stejným tlakem, avšak při nastavení kladek mohou nastat potíže. Pro obsluhující personál je zejména obtížné nastavit každou z obou dvojic kladek na vodicí prvky stejnou nastavovací silou. Tím se může například stát, že vodicí prvky na jedné straně zvedacího stolu mezi jednou dvojicí kladek jsou vedeny velkými přítlačnými silami a mezi druhou dvojicí kladek jsou vedeny pouze malými přítlačnými silami, což má za následek nestejnoměrné opotřebení vodicích prvků.
Z NSR spisu DOS. č. 2 00 080 je známo vedení zvedacího stolu dříve popsaného druhu, u něhož jeden vodicí prvek z navzájem protilehlých vodicích prvků je podepřen dvěma nad sebou uspořádanými kladkami a tomuto protilehlý vodicí prvek je podepřen jednou jedinou kladkou, přičemž jediná kladka je ve výši mezi oběma nad sebou uspořádanými kladkami, takže se dosahuje pode205141 pření ve třech bodech. Tato známá konstrukce ' má sice ' výhodu ' v tom, že nastává stejnoměrné opotřebení vodicích prvků, má však nevýhodu v tom, že kladky jsou zatěžovány navzájem různými silami, neboť nad sebou ležící kladky přiléhají na příslušný vodicí prvek pouze polovinou síly protilehlé vodicí kladky. Tím je· nestejně velký tlak, vznikající na kladkách. To podmiňuje nestejné dimensování kladek.
Vynález si klade za úkol odstranit nedostatky, které jsou spojeny s oběma známými konstrukcemi vedení zvedacího stolu, kokily, a· vytvořit vedení zvedacího· stolu kokily, které v sobě spojuje výhody obou známých konstrukcí. Na jedné straně se má uskutečnit tříbodové podepření, na druhé straně však uložení pomocí čtyř zatížených kladek, přičemž je zabezpečeno stejnoměrné opotřebení každého vodícího prvku a jednoduchým způsobem může být provedeno nastavení kladek, takže se lze vyhnout provozním poruchám způsobeným chybami při nastavení.
Tento úkol se podle vynálezu řeší tak, že opěra je vytvořena jako ložisko pro vahadlo, vybavené ' dvěma kladkami ve vzdálenosti od sebe uspořádanými a podepírajícími vodicí prvek.
Podle · vynálezu je opěra uspořádána na páce, která je otočná a ustavitelná kolem pevné osy otáčení přičemž páka je přestavitelná pomocí přestavovacího mechanismu, kloubově připojeného na jedné straně na páce ve vzdálenosti od opěry vahadla a na druhé straně na vodicím stojanu zvedacího stolu, a přestavovací mechanismus může být proveden jako dvojitá napínací matice nebo hydraulické hnací ústrojí.
' Vedení podle vynálezu se dále blíže vysvětluje na základě dvou na výkrese znázorněných provedení, přičemž obr. 1 ukazuje půdorys · zvedacího stolu kokily a obr. 2 řez podél roviny II — II z obr. 1. Na obr. 3 a 4 je znázorněno· jiné provedení, které je analogické znázornění na obr. 1 a 2.
Pro odlévání bramy upravená otevřená kokila 1 je rozebíratelně upevněna na zvedacím stole 2 tvaru pravoúhlého uzavřeného rámu, a to pomocí snadno uvolnitelných klínových spojů 3, 4, 5 a 6. Na úzkých stranách zvedacího stolu 2 jsou upraveny dva svislé vodicí prvky · 7 a 8, na kterých je namontována otěrová · lišta 9. Do úzkých stran zvedacího stolu 2 dále zabírají neznázorněná ramena oscilačního ústrojí, která uvádějí zvedací stůl 2 do svislého oscilačního pohybu a která zdvihací stůl 2 udržují ve vodorovné poloze v podélném směru.
Postranní upevnění zvedacího stolu 2 ve vodorovném směru se uskutečňuje pomocí kladek 11, 12 a 13, které jsou uloženy na pevném vodicím · stojanu 10 zvedacího stolu 2, spolupracují s vodícími prvky 7, 8 a jejichž čepy jsou nasměrovány pravoúhle k úzkým stranám zvedacího stolu 2.
Kladky 11 a 12 jsou uspořádány svisle nad sebou a přiléhají na otěrové lišty 9. Poloha jejich čepů může být přestavěna pomocí · výstředníků 14. K otáčení výstředníků 14 slouží šnekové převody 15, které jsou navzájem spojeny spojovací hřídelí 17, oddělitelnou pomocí spojky 16, čímž lze přestavovat buď kladku 11, společně s kladkou 12 nebo jen kladku 11. Na otěrovou lištu · 9, která je namontována na vodicím prvku 8, přiléhají obě kladky 13, které jsou otočně uloženy ve vahadlu 18. Vahadlo· 18 je jedním ložiskem ve tvaru opěry 19 otočně pohyblivě uloženo na páce 20, přičemž opěra 19 je na výškové úrovni mezi oběma nad sebou ve vodicím stojanu 10 zvedacího stolu 2 uloženými kladkami 11, 12. Tímto způsobem je zdvihací stůl 2 uložen tříbodobě na každé úzké straně ve vodorovném směru. Páka 20 je otočná kolem pevné osy otáčení 21 a je právě tak · upevněna ve vodicím · stojanu 10 zvedacího· stolu 2, pomocí dvojité napínací matice 22, která je na jedné straně kloubově připojena na páce ve vzdálenosti od opěry 19 a na druhé straně na vodicím stojanu 10 zvedacího stolu 2 kokily 1.
K podepření zvedacího stolu 2 ve vodorovném a k úzkým stranám zvedacího _ stolu 2 pravoúhlém směru slouží kladky 23, které jsou právě tak otočně uloženy na vodicím stojanu 10 zvedacího stolu 2 a přiléhají na vodicí prvky 7.
Nastavení kladek 11 až 13 se provádí takto:
Nejprve se uvedou kladky 11, 12 pomocí šnekového převodu 15 do přesné svislé polohy, přičemž se bere ohled ještě na polohu kokily 1 k nastávajícímu vedení bramy, takže mezi kokilou 1 a vedením bramy nevzniká žádná odchylka. Šnekové převody jsou dimensovány jako samosvorné, takže poloha kladek 11, 12 je při klidovém stavu šnekových převodů 15 fixována. Nato se pomocí dvojité napínací matice 22 pohybuje páka 20 okolo· osy otočení 21 natolik ve směru k vodícímu prvku, až kladky 13 přiléhají na otěrovou lištu 9 tohoto vodícího prvku 8. Kontrola přilehnutí se může jednoduchým způsobem provést tak, že se zkusí otáčet během tohoto pochodu horní, snadněji přístupnou kladkou 13. Pokud se tato kladka nenechá více otáčet, je zabezpečeno těsné dolehnutí obou kladek 13 na otěrové liště 9, neboť otočně pohyblivým uložením vahadla 18 nastává v ložisku, tj. v opěře, 19 stálá rovnováha sil. Ložisko představuje vlastně opěru 19, na které je vodicí prvek 8 opřen na vodicím stojanu 10 zvedacího stolu 2. Všechny kladky 11, 12 a 13 po provedení popsaného nastavení přiléhají se stejnou nastavovací silou na vodicí · prvky 7, ' 8.
U provedení znázorněného na obr. 3 _ a 4 je kokila 1 oproti zvedacímu stolu 2 nastavitelně uložena pomocí stavěčích vřeten 24, takže odpadá vlastní nastavovací mechanismus pro kladky 11 a 12. , Namísto . dvojité napínací matice 22 je zde . upraveno hydraulické hnací ústrojí 25.

Claims (2)
Hide Dependent

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Vedení zvedacího stolu s dvěma ' navzájem protilehlými svislými vodícími prvky na protilehlých stranách zvedacího st-olu kokily u zařízení pro· plynulé lití, přičemž jeden vodicí prvek ze vzájemně protilehlých svislých vodicích prvků je podepřen dvěma nad sebou ve vodicím -stojanu zvedacího stolu uloženými kladkami a -tomuto protilehlý svislý vodicí prvek je podepřen jedinou -operou, vyznačující se tím, že opera (19) je vytvořena jako ložisko pro vahadlo (18), vybavené dvěma kladkami (13) ve vzdálenosti od sebe uspořádanými a podepírajícími vodicí prvek (8).
  2. 2. Vedení podle bodu 1, vyznačující se tím, že opěra (19), je uspořádána na páce · (20) otočné a -stavitelné okolo pevné osy otáčení (21), přičemž páka (20) je přestavitelně přestavovacím mechanismem, například dvojitou napínací maticí (22) nebo hydraulickým hnacím ústrojím (25), kloubově připojeným na jedné straně na páce (20) -ve vzdálenosti od opery (19) vahadla · (18) a na druhé straně na vodicím stojanu (10) zvedacího- stolu (2).
    2 listy výkresů