CS205090B2 - Method of reverse cooling of the filling air of the supercharged combustion engine and device for executing the same - Google Patents

Method of reverse cooling of the filling air of the supercharged combustion engine and device for executing the same Download PDF

Info

Publication number
CS205090B2
CS205090B2 CS775809A CS580977A CS205090B2 CS 205090 B2 CS205090 B2 CS 205090B2 CS 775809 A CS775809 A CS 775809A CS 580977 A CS580977 A CS 580977A CS 205090 B2 CS205090 B2 CS 205090B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
air
heat exchanger
pressure wave
combustion engine
pressure
Prior art date
Application number
CS775809A
Other languages
English (en)
Inventor
Ransulrich Hoerler
Original Assignee
Bbc Brown Boveri & Cie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bbc Brown Boveri & Cie filed Critical Bbc Brown Boveri & Cie
Publication of CS205090B2 publication Critical patent/CS205090B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04FPUMPING OF FLUID BY DIRECT CONTACT OF ANOTHER FLUID OR BY USING INERTIA OF FLUID TO BE PUMPED; SIPHONS
    • F04F13/00Pressure exchangers
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B29/00Engines characterised by provision for charging or scavenging not provided for in groups F02B25/00, F02B27/00 or F02B33/00 - F02B39/00; Details thereof
    • F02B29/04Cooling of air intake supply
    • F02B29/0481Intake air cooling by means others than heat exchangers, e.g. by rotating drum regenerators, cooling by expansion or by electrical means
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02BINTERNAL-COMBUSTION PISTON ENGINES; COMBUSTION ENGINES IN GENERAL
    • F02B33/00Engines characterised by provision of pumps for charging or scavenging
    • F02B33/32Engines with pumps other than of reciprocating-piston type
    • F02B33/42Engines with pumps other than of reciprocating-piston type with driven apparatus for immediate conversion of combustion gas pressure into pressure of fresh charge, e.g. with cell-type pressure exchangers
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T10/00Road transport of goods or passengers
    • Y02T10/10Internal combustion engine [ICE] based vehicles
    • Y02T10/12Improving ICE efficiencies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Supercharger (AREA)
  • Separation By Low-Temperature Treatments (AREA)
  • Other Liquid Machine Or Engine Such As Wave Power Use (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu zpětného chlazení plnicího vzduchu přeplňovaného spalovacího motoru prostřednictvím vzduchem chlazeného tepelného výměníku, přičemž se přeplňování spalovacího motoru provádí plynovým dynamickým strojem s tlakovou vlnou a plnicí vzduch se do stroje s tlakovou vlnou přivádí přes vstupní otvor nízkotlakého vzduchu vzduchové skříně, opatřené sacím hrdlem. Dále se týká vynález zařízení k provádění tohoto způsobu.
Používat vzduch pro vzduchové chlazení plnicího vzduchu spalovacího motoru je známé. Plnicí vzduch, stlačený v turbokompresoru, proudí tepelným výměníkem do sacího systému spalovacího motoru. Před tepelným výměníkem se část stlačovaného plnicího vzduchu odbočuje a rozpíná se v turbině, která je spřažena přímo s větrákem tepelného výměníku. Větrák přitom nasává okolní vzduch přes čistič, a dopravuje jej přes chladič opět do okolního ovzduší.
Podle jiného známého způsobu proudí celé množství plnicího vzduchu po průchodu tepelným výměníkem turbinou, která je přímo spřažena s větrákem tepelného výměníku. Stejně tak jako u prvního známého způsobu nasává i zde větrák okolní o2 vzduší a dopravuje je opět přes chladič do okolí.
Hlavní nevýhoda obou uvedených způsobů spočívá v tom, že je třeba pro chlazení plnicího vzduchu samostatné hnací turbiny s připojeným větrákem a že se ohřátý chladicí vzduch odvádí bez dalšího využití do okolního ovzduší.
Oba uvedené způsoby chlazení se používají u spalovacích motorů, které jsou přeplňovány turbodmychadly. Tento vynález se však zabývá chlazením plnicího vzduchu při přeplňování spalovacího motoru s plynovým dynamickým strojem s tlakovou vlnou. Vzhledem ke známému způsobu práce strojů s tlakovou vlnou, který bude ještě v následující části popisu krátce vysvětlen, je zpětné chlazení plnicího vzduchu zvláště atraktivní, protože vzhledem k výměně tepla přes stěny komůrkového rotoru vznikají při stejných poměrech stlačování vyšší teploty plnicího vzduchu než při turbodmychadle na výfukové plyny. Tím se ovšem také získá ve srovnání s turboplněním při zpětném chlazení u plnění se stroji s tlakovou vlnou větší podíl stlačení.
Vynález so klade za úkol vytvořit způsob uvedeného druhu, který by bylo možno provádět bez přídavné dopravy vzduchu a bez pohyblivých součástí.
Tento úkol se řeší vynálezem, jehož podstata . spočívá v tom, že celé množství čerstvého vzduchu, nasávané strojem ' s tlakovou vlnou, se dělí na dílčí proud vyplachovacího vzduchu a na dílčí proud plnicího vzduchu, potom protéká vyplachovací vzduch jako chladicí prostředí tepelným výměníkem a po jeho opuštění vykonává vlastní vyplachovací funkci v procesu s tlakovou vlnou, a že plnicí vzduch se po stlačení v procesu s tlakovou vlnou zpětně ochlazuje v tepelném výměníku, chlazeném vyplachovacím vzduchem.
Nehledě na vlastní výhody chlazení plnicího vzduchu, jako například zvýšení výkonu, snížení tepelných ztrát, zdokonalení mechanické účinnosti a pokles spotřeby paliva, spočívá hlavní výhoda vynálezu vtom, že vyplachovací vzduch potřebný pro proces s tlakovou vlnou lze dále užitečně zhodnotit, aniž to má nepříznivý vliv na charakteristiku stroje.
Zvláště výhodné uspořádání způsobu podle vynálezu spočívá v tom, že dílčí proud vyplachovacího vzduchu činí při používané oblasti otáček při plném zatížení spalovacího motoru alespoň 40 % množství plnicího vzduchu a že se s výhodou vyplachovací vzduch a plnicí vzduch přivádějí do procesu s · tlakovou vlnou prostorově odděleně.
Hlavní výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že vlastní plnicí vzduch má před stlačením ještě nízkou sací teplotu, protože se ještě nedostal do styku s tepelným výměníkem.
Podstata zařízení k provádění způsobu podle ' vynálezu spočívá v tom, že vzduchová skříň · stroje s tlakovou vlnou je od sacího hrdla vzduchu , až · ke vstupnímu otvoru nízkotlakého vzduchu rozdělena dělicí stěnou na dva kanály a že v kanálu vyplachovacího · vzduchu je uspořádán tepelný výměník, který může být vytvořen jako · rekuperační chladič.
Hlavní výhody tohoto . uspořádání spočívají v tom, že má jen nepohyblivé prvky a že u stávajících strojů s tlakovou vlnou je třeba v případě chlazení ' plnicího vzduchu vyměnit toliko vzduchovou skříň.
Vynález je podrobněji vysvětlen na jednom příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí, kde na obr. 1 je znázorněn plynový dynamický stroj s tlakovou vlnou s vestavěným tepelným výměníkem a na obr. 2 je znázorněn v rozvinutí řez válcem v polovině výšky komůrek komůrkového kola a na něj připojených částí bočních dílů skříně.
U axonometríckého znázornění podle obr.
1, který zobrazuje základní konstrukci stroje s tlakovou vlnou, jsou pro lepší přehlednost z hlediska vynálezu nepodstatné části, .. jako například přeplňovaný spalovací motor, pohon a uložení stroje s tlakovou vlnou, . plášť, který obklopuje komůrkové kolo 1, jakož i vnější obrysy · · vzduchové skříně a plynové. skříně · .zcela vynechány. Mimoto je ' znázorněný stroj s tlakovou vlnou pro jednoduchost zobrazen jako stroj s jedním cyklem, což je vyjádřeno tím, že jak plynová skříň na své čelní straně 2, tak i vzduchová skříň na své čelní straně 3 jsou opatřeny toliko jedním vysokotlakým a jedním nízkotlakým výtlačným . otvorem, přičemž otvory plynové nejsou znázorněny. Aby bylo možné přehledněji vysvětlit funkci systému, jsou směry proudění pracovních prostředí a směr otáčení stroje s· tlakovou vlnou znázorněny šipkami.
Horké výfukové plyny spalovacího motoru vstupují vstupem 4 vysokotlakého · plynu do komůrkového kola 1, opatřeného axiálně přímými, po obou stranách otevřenými komůrkami 5, kde expandují a opouštějí stroj výstupem 6 nízkotlakého plynu do neznázorněného výfuku. Na. vzduchové straně se nasává čerstvý vzduch sacím hrdlem 7 vzduchu, proudí vstupním · otvorem 8 nízkotlakého vzduchu axiálně do komůrkového kola 1, stlačuje se v něm a opouští stroj jako plnicí vzduch výstupním otvorem 9 vysokotlakého vzduchu, odkud se přivádí do motoru kanálem 10 vysokotlakého vzduchu.
Průběh procesu, který je nutný pro porozumění vynálezu, je vysvětlen na příkladu znázorněném na obr. 2, ve kterém jsou uspořádány tytéž prvky a se stejnými vztahovými · znaky jako na obr. 1. Pás komůrek, tvořený komůrkami 5, je rozvinutím válcového řezu komůrkovým kolem 1, které se při svém otáčení pohybuje ve směru dolů, jak je to znázorněno šipkou. Procesy s tlakovou vlnou probíhají uvnitř komůrkového kola 1 a způsobují, že se vytváří prostor 11, naplněný plynem, a prostor 12, naplněný vzduchem.
V prostoru 11, naplněném plynem, se rozpínají výfukové plyny a unikají potom výstupem 6 nízkotlakého plynu, zatímco v prostoru 12, naplněném vzduchem, se část nasátého vzduchu stlačuje a vytlačuje se do kanálu 10 vysokotlakého vzduchu. Zbývající podíl čerstvého vzduchu se komůrkovým kolem 1 vytlačuje do výstupu 6 nízkotlakého plynu a způsobuje tak úplné uniknutí výfukových plynů. Toto vyplachování je pro průběh procesu podstatné a musí zůstat zachováno za všech okolností. Důvodem k tomu· je ta skutečnost, že· se musí za každou cenu zabránit, aby výfukové plyny nezůstaly v komůrkovém kole 1, a tak se při následujícím cyklu nepřivedly spolu s plnicím vzduchem do spalovacího motoru. Mimoto ochlazuje vyplachovací vzduch stěny komůrek 5, které se horkými výfukovými plyny velmi silně ohřívají.
Podle vynálezu se nasátý čerstvý vzduch, který nasává stroj s tlakovou vlnou, rozděluje na dílčí proud vyplachovacího vzduchu a dílčí proud plnicího vzduchu. Podíl plnicího vzduchu se přivádí, z hlediska směru otáčení komůrkového kola 1 za podílem vyplacliovacího vzduchu, přímo do komůrkového kola 1 a prochází tam procesem s tlakovou vlnou.
Vyplachovací vzduch se přivádí jako chladicí prostředí do tepelného výměníku 13, který je na obr. 2 znázorněn jen symbolicky, opouští tepelný výměník 13 s teplotou, která je větší než sací teplota, a plní potom v procesu s tlakovou vlnou svoji vyplachovací funkci. Průtok komůrkovým kolem 1 se uskutečňuje podél čárkované čáry 16, přičemž vyplachovací vzduch v nejblíže následujícím cyklu stroj opouští. Je samozřejmé, jak bude v dalším ve spojení s číselnými údaji vysvětleno, že vyplachovací vzduch má stále ještě dosti nízkou teplotu к tomu, aby ochlazoval stěny komůrek 5. Stlačovaný plnicí vzduch se potom zpětně chladí ještě předtím, než se přivede do sacího systému spalovacího motoru, a to v tepelném výměníku 13. Jaké teploty plnicího vzduchu se přitom dosáhne, závisí mimo jiné na stupni účinnosti použitého tepelného výměníku 13. Protože je třeba mimoto brát zřetel ještě na tlakové ztráty, vznikající na plochém tepelném výměníku 13, je volba chladiče vlastně problémem optimalizace, který je třeba řešit individuálně pro každý jednotlivý případ.
Příklad chlazení plnicího vzduchu při tlakovém poměru přeplňování o hodnotě 2,5 a při teplotě nasávaného vzduchu o hodnotě 20 °C představuje pro plnicí vzduch a pro vyplachovací vzduch vzrůst teploty o hodnotě 85 °C pro stupeň vyplachování o hodnotě 1, pokud je požadován plnicí vzduch o teplotě 60 °C.
Tomu odpovídá ohřátí vyplachovacího vzduchu, použitého jako chladicí prostředí, na hodnotu 105 °C, čímž může stále ještě plnit svoji chladicí funkci. Aby se dosáhlo maximálního ochlazení plnicího vzduchu s relativně malými náklady na chlazení, je žádoucí stupeň vyplachování nejméně o hodnotě 1,0. Pokud se bude vykonávat provoz s menšími zatíženími, může stupeň vyplachování vzhledem ke způsobu práce stroje s tlakovou vlnou značně klesnout. Tím může odpadnout chlazení plnicího vzduchu, což však je při částečném zatížení nezávadné, protože tepelný stav ve spalovacím motoru již nevyžaduje chlazení.
Na obr. 1 je znázorněno zařízení podle vynálezu pro provádění způsobu chlazení. Vstup nízkotlakého vzduchu ve vzduchové skříni je od sacího hrdla 7 vzduchu až к výstupnímu otvoru 8 nízkotlakého vzduchu rozdělen dělicí stěnou 15 do dvou kanálů 14, 14a. Geometrické rozdělení proudových průřezů se dělá v závislosti požadovaného stupně vyplachování stroje s tlakovou vlnou při jmenovitém výkonu spalovacího motoru. Prostorové oddělení plnicího vzduchu od vyplachovacího vzduchu až ke vstupní rovině komůrkového kola 1 umožňuje mimoto popřípadě v budoucnu prováděnou oddělenou regulaci množství.
V kanálu 14a vyplachovacího vzduchu je uspořádán tepelný výměník 13. Ten je vytvořen například jako rekuperační chladič, ve kterém se vede chladicí prostředí v příčném proudu vzhledem к ochlazovanému pracovnímu prostředí. Uspořádání chladiče se volí tak, aby umožňovalo jednoduchou montáž nebo demontáž při údržbě.
Kanál 10 vysokotlakého vzduchu je rozdělen do dvou pásů, přičemž první část vede od výstupního otvoru 9 vysokotlakého vzduchu к tepelnému výměníku 13 a druhá část vede od tepelného výměníku 13 к sacímu systému spalovacího motoru. Stlačený plnicí vzduch se vede u takového uspořádání buď s jednoduchým vychýlením (čárkovaný směr proudění v obr. 1J nebo s vícenásobným vychýlením uvnitř chladiče v příčném proudu vzhledem к chladicímu vzduchu.
Vynález se samozřejmě neomezuje na příklad provedení, který je znázorněn na výkrese a popsán v popise. Tak je bez dalších opatření například možné takové uspořádání, že tepelný výměník není integrální částí vzduchové skříně stroje s tlakovou vlnou, nýbrž je uspořádán mimo ni. Řešení, které se zvolí, může například záviset na místu, které je к dispozici v motorovém prostoru. Dále není mimo rámec vynálezu takový chladič, který pracuje na principu protiproudu. Stejně tak hodnoty uvedené v číselném příkladu je třeba považovat toliko za zvláště příznivé provedení. Je samozřejmé, že plnicí vzduch lze bez dalšího způsobem podle vynálezu ochlazovat na teplotu, která je jen těsně nad sací teplotou. Mimoto je odborníkovi zcela jasné, že způsob podle vynálezu lze s úspěchem použít již u plnicího poměru od 1,5.

Claims (6)

1. Způsob zpětného chlazení plnicího vzduchu přeplňovaného spalovacího motoru prostřednictvím vzduchem chlazeného tepelného výměníku, přičemž přeplňování spalovacího motoru se provádí plynovým dynamickým strojem s tlakovou vlnou a plnicí vzduch se do stroje s tlakovou vlnou přivádí přes vstupní otvor nízkotlakého vzduchu vzduchové skříně, opatřené sacím hrdlem vzduchu, vyznačený tím, že celé množství čerstvého vzduchu, nasávané strojem s tlakovou vlnou, se dělí na dílčí proud vyplachovacího vzduchu a na dílčí proud plnicího vzduchu, potom protéká vyplachovací vzduch jako chladicí prostředí tepelným výměníkem a po jeho opuštění vykonává vlastní vyplachovací funkci v procesu s tlakovou vlnou, a že plnicí vzduch se po stlačení v procesu s tlakovou vlnou zpětně ochlazuje v tepelném výměníku, chlazeném vyplachovacím vzduchem.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že dílčí proud vyplachovacího vzduchu či ní při používané oblasti otáček při plném zatížení spalovacího motoru alespoň 40i0/o množství plnícího vzduchu.
3. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že vyplachovací vzduch a plnicí vzduch se přivádějí do procesu s tlakovou vlnou prostorově odděleně.
4. Způsob podle bodu 3, vyznačený tím, že vyplachovací vzduch se z hlediska průběhu procesu s tlakovou vlnou přivádí do tohoto procesu před plnicím vzduchem.
5. Zařízení к provádění způsobu podle bodu 1, vyznačené tím, že vzduchová skříň stroje s tlakovou vlnou je od sacího hrdla (7) vzduchu až ke vstupnímu otvoru (8) nízkotlakého vzduchu rozdělena dělicí stěnou (15) na dva kanály (14, 14a), a že v kanálu (14a) vyplachovacího vdzuchu je uspořádán tepelný výměník (13).
6. Zařízení podle bodu 5, vyznačené tím, že tepelný výměník (13) je vytvořen jako rekuperační chladič.
CS775809A 1976-10-15 1977-09-06 Method of reverse cooling of the filling air of the supercharged combustion engine and device for executing the same CS205090B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1308176A CH592809A5 (cs) 1976-10-15 1976-10-15

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS205090B2 true CS205090B2 (en) 1981-04-30

Family

ID=4389122

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS775809A CS205090B2 (en) 1976-10-15 1977-09-06 Method of reverse cooling of the filling air of the supercharged combustion engine and device for executing the same

Country Status (20)

Country Link
US (1) US4170107A (cs)
JP (1) JPS6042334B2 (cs)
AR (1) AR213331A1 (cs)
AT (1) AT378994B (cs)
BE (1) BE859670A (cs)
BR (1) BR7706861A (cs)
CA (1) CA1080059A (cs)
CH (1) CH592809A5 (cs)
CS (1) CS205090B2 (cs)
DE (2) DE2649389C2 (cs)
DK (1) DK446977A (cs)
ES (1) ES463175A1 (cs)
FR (1) FR2367915A1 (cs)
GB (1) GB1590312A (cs)
HU (1) HU175009B (cs)
IT (1) IT1086964B (cs)
NL (1) NL7711231A (cs)
SE (1) SE7711360L (cs)
SU (1) SU745375A3 (cs)
YU (1) YU186677A (cs)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2831889A1 (de) * 1978-07-20 1980-02-07 Bbc Brown Boveri & Cie Verfahren und einrichtung zum aufladen einer mehrzylindrigen kolbenbrennkraftmaschine
DE3564601D1 (en) * 1984-03-27 1988-09-29 Mazda Motor Engine intake system having a supercharger
US4702218A (en) * 1984-07-24 1987-10-27 Mazda Motor Corporation Engine intake system having a pressure wave supercharger
DE3628037A1 (de) * 1986-08-19 1988-02-25 Gerhard Haubenwallner Verbrennungskraftmaschine
EP0413130B1 (de) * 1989-08-17 1993-03-31 Asea Brown Boveri Ag Druckwellenmaschine
US5894719A (en) * 1997-04-18 1999-04-20 The United States Of America, As Represented By The Administrator Of The National Aeronautics And Space Administration Method and apparatus for cold gas reinjection in through-flow and reverse-flow wave rotors
GB9821622D0 (en) * 1998-10-06 1998-11-25 Rover Group A motor vehicle
DE19926891C2 (de) * 1999-06-12 2002-06-13 Diro Konstruktions Gmbh & Co K Verfahren zum Betreiben einer Turbomaschine und Turbomaschine
US6318347B1 (en) 2000-06-29 2001-11-20 Caterpillar Inc. Remote mounted air-to-air aftercooler
US6537035B2 (en) * 2001-04-10 2003-03-25 Scott Shumway Pressure exchange apparatus
US6805108B2 (en) 2002-12-20 2004-10-19 Caterpillar Inc Heat exchanger for a supercharger
US7056103B2 (en) * 2004-03-05 2006-06-06 Honeywell International, Inc. Method and apparatus for cooling turbomachinery components
WO2007035972A2 (de) * 2005-09-27 2007-04-05 Avl List Gmbh Brennkraftmaschine mit zweistufiger aufladung
US20100199955A1 (en) * 2009-02-06 2010-08-12 Paccar Inc Charge air cooler

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB712107A (en) * 1950-05-16 1954-07-21 George Jendrassik Improvements relating to pressure exchangers
DE1030506B (de) * 1951-11-08 1958-05-22 Jendrassik Developments Ltd Druckaustauscher mit Druckteilereinrichtung
CH315430A (de) * 1953-07-29 1956-08-15 Bbc Brown Boveri & Cie Drucktransformer, insbesondere für Gasturbinenanlagen
CH342039A (de) * 1955-03-16 1959-10-31 Brian Spalding Dudley Druckaustauscher
CH349449A (de) * 1955-12-01 1960-10-15 Brian Spalding Dudley Druckaustauscher
GB827798A (en) * 1957-08-29 1960-02-10 Dudley Brian Spalding Improvements in or relating to pressure exchangers
US3095704A (en) * 1960-12-09 1963-07-02 Spalding Dudley Brian Pressure exchanger apparatus
US3159002A (en) * 1961-01-23 1964-12-01 Spalding Dudley Brian Pressure exchangers
US3143103A (en) * 1963-08-23 1964-08-04 Caterpillar Tractor Co Multi-stage supercharger with separate outlet for cooling air
CH426376A (de) * 1965-07-28 1966-12-15 Bbc Brown Boveri & Cie Verfahren zum Betrieb einer kombinierten Kraftanlage

Also Published As

Publication number Publication date
FR2367915B1 (cs) 1981-01-09
SU745375A3 (ru) 1980-06-30
DE7634201U1 (de) 1978-11-09
ATA493277A (de) 1985-03-15
CA1080059A (en) 1980-06-24
IT1086964B (it) 1985-05-31
DK446977A (da) 1978-04-16
FR2367915A1 (fr) 1978-05-12
JPS6042334B2 (ja) 1985-09-21
HU175009B (hu) 1980-04-28
AT378994B (de) 1985-10-25
YU186677A (en) 1983-01-21
SE7711360L (sv) 1978-04-16
ES463175A1 (es) 1978-12-16
DE2649389C2 (de) 1984-12-20
NL7711231A (nl) 1978-04-18
GB1590312A (en) 1981-05-28
AR213331A1 (es) 1979-01-15
DE2649389A1 (de) 1978-04-20
US4170107A (en) 1979-10-09
CH592809A5 (cs) 1977-11-15
BE859670A (fr) 1978-02-01
BR7706861A (pt) 1978-07-11
JPS5349616A (en) 1978-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS205090B2 (en) Method of reverse cooling of the filling air of the supercharged combustion engine and device for executing the same
US6764279B2 (en) Internally mounted radial flow intercooler for a rotary compressor machine
US3143103A (en) Multi-stage supercharger with separate outlet for cooling air
US8752377B2 (en) Device for cooling charge air
US20100111725A1 (en) Fluid flow machine
US4294074A (en) Drive assembly, especially for motor vehicles
US4062188A (en) Turbocharger system for an internal combustion engine
EP2194237B1 (en) A cooling system for a turbomachine
KR20140066105A (ko) 구동 어셈블리의 과급 장치
CN112780583B (zh) 一种燃料电池电堆及两级离心式压缩机
CN102588015A (zh) 具有汽缸盖和涡轮的内燃发动机
US20060120901A1 (en) Radial-radial single rotor turbine
CA2484988A1 (en) Gas turbine power generating system with fuel cell
EP0975862B1 (en) Improved integrated environmental and secondary power system
US6609484B2 (en) Engine cooling system
US2848871A (en) Low pressure scavenging arrangements of pressure exchangers
US2571256A (en) Refrigerant cooled intercooler
CN107939558A (zh) 一种带废气再循环的内燃机排气系统
JPS602495B2 (ja) 内燃機関への過給用装置
CN201874666U (zh) 带有液冷涡轮的液冷内燃发动机
US2864237A (en) Gas turbine engine having rotary compressor and turbine driven by compressed gas
EP3141723B1 (en) Charging apparatus for engine
US3640646A (en) Air compressor system
US20180058461A1 (en) System for producing energy or torque
KR20180126280A (ko) 전동슈퍼차저 및 이를 이용하는 과급시스템