CS202574B2 - Endless conceyer for the fruits collector - Google Patents

Endless conceyer for the fruits collector Download PDF

Info

Publication number
CS202574B2
CS202574B2 CS774521A CS452177A CS202574B2 CS 202574 B2 CS202574 B2 CS 202574B2 CS 774521 A CS774521 A CS 774521A CS 452177 A CS452177 A CS 452177A CS 202574 B2 CS202574 B2 CS 202574B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
conveyor
harvester
input
branch
wheel
Prior art date
Application number
CS774521A
Other languages
English (en)
Inventor
Roy Scudder
Alan Bowes
Original Assignee
Pattenden Engineering Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB28098/76A external-priority patent/GB1588957A/en
Application filed by Pattenden Engineering Ltd filed Critical Pattenden Engineering Ltd
Publication of CS202574B2 publication Critical patent/CS202574B2/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D46/00Picking of fruits, vegetables, hops, or the like; Devices for shaking trees or shrubs
    • A01D46/28Vintaging machines, i.e. grape harvesting machines

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Harvesting Machines For Root Crops (AREA)
  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)
  • Harvesting Machines For Specific Crops (AREA)
  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)
  • Sorting Of Articles (AREA)
  • Belt Conveyors (AREA)

Description

Vynález se týká dopravníku, vhodného· zejména pro sklizeň plodů ze stromků, keřů nebo popínavých rostlin, např. rybízu nebo jiných bobulí a hroznů, popřípadě jiných druhů plodů, rostoucích na vyisokokmenných stromech, vyšších keřích nebo· zavěšených popínavých rostlinách.
Dopravníky pro zachycování a přepravování sklizených plodů tohoto typu jsou vcelku známy v mnoha konstrukčních obměnách, avšak jejich společným nedostatkem je skutečnost, že málokdy seberou a bez ztrát dopraví všechny načesané plíody. Je-li tedy dopravník součástí sklízečích strojů, které pojíždějí po terénu, pak dopravník, který pracuje jako zachycovací a sběrací dopravník pro sklizené ovoce, •obyčejně nezachytí všechny sklizené plody, přičemž ztráty mohou dosahovat až 50 o/0 celkové úrody. Na poli nebo v sadu se také vyskytuje celá řada překážek pro práci sběracího stroje, jednak jsou to- samotné rostliny a jednak sloupy apod., které překážejí dopravníkům a mohou je poškodit nebo alespoň zpomalují průběh sklízečích prací. Všec'hny tyto podmínky vyžadují, aby dopravník měl na své spodní větvi, pohybující se při zemi, nulovou rychlost, Takový dopravník je popisán např. v patentním spisu USA č. 3 901 005, kde pohon sběracího do2 právníku je synchronizován s pohonem hnacích koH a je upraven pro vyřazení pohonu dopravníku, jestliže se jeho· hnací kola dostanou do styku s terénem, po němž se pohybuje sběrací stroj.
Úkolem vynálezu je proto mimo jiné odstranit tyto· .nedostatky známých konstrukčních provedení dopravníků.
Tento · úkol je vyřešen nekonečným dopravníkem pro sklízeč plodin, zejména bobulového ovoce, kterýžto sklízeč je opatřen pohonem k .pojezdu sklízeče po půdě, «přičemž dopravník obsahuje soustavu jed.n(^t^livých dopravních článků, uspořádaných na dvou nekonečných dopravních řetězech do dopravní větve, jejíž rychlost vůči· půdě je nulová, a do návratné větve.
Podstata vynálezu spočívá v tom, že pohyblivé dopravní články jsou uloženy na vodorovných a zatíženy pružinou a dopravník je napojen .na hlavní hydromotor, spojený s pomocným hydromotorem, připojeným k prvnímu vstupnímu hřídeli diferenciálu, k jehož druhému vstupnímu hřídeli je připojen snímač pojezdové rychlosti sklízeče po půdě a k výstupnímu hřídeli z diferenciálu je připojen regulační ventil, vřazený mezi čerpadlo a hlavní hydromotor.
Podle dalšího význaku vynálezu je každému .dopravnímu článku přiřazen vodicí vá202574 leček, uložený na pomocném nosiči, spojeném pružinou s nos’čem dopravního článku, a na rámu dopravníku je upraveno· náběhové vodítko pro vodicí válečky na dopravní větvi, jež má vstupní část, přecházející v pracovní část a výstupní část.
Na .nos’či dopravního článku je upraven doraz pro pomocný ηοβ’δ. Každý dopravní článek tvaru žlábku je opatřen přírubou, překrývající hranu sousedního- dopravního článku.
Diferenciál pohonu dopravníku je tvořen volně otáčivým vstupním hvězdicovým kolem na vstupním hřídeli snímače, výstupním kontrolním kolem, uloženým na výstupním hřídeli, a mezi vstupním hvězdicovým kolem a výstupním kontrolním kolem jsou vložena dvě vzájemně protilehlá ozubená kola, zabírající se vstupním hvězdicovým kolem a is výstupním kontrolním kolem, přičemž vstupní hvězdicové kolo nese hvězdici a hvězdicový pastorek, upevněný na prvním výstupním hřídeli, zabírající se vstupním hvězdicovým kolem a hřídel hvězdicového pastorku je napojen na pomocný hydromotor.
Rám dopravníku je uložen na hlavním rámu sklízeče svislými hydraulickými zvedáky, alby bylo možno přestavovat dopravník ve svislém směru pro různé sklízeči výšky.
V důsledku tohoto vytvoření dopravníku jsou jednotlivé jeho dopravní články pohyblivé nebo zhustitelné ve směru příčném ke směru pohybu dopravní větve dopravníku. Dopravní články tak vytvářejí souvislou plochu, aby žádné sebrané plody nemohly dopravníkem propadnout. Kromě toho zabraňuje tato svislá plocha .ztrátám kapaliny, jestliže je dopravníku použito pro skbzeň bobulí nebo- hroznů, vhodných pro lisování šťávy, zejména lisuje-И se šťáva přímo v průběhu sklizně.
Sklízeč se tedy pohybuje podél řad rostlin a nese střásací nebo srážecí ústrojí pro oddělování plodů od rostlin a jehoi nekonečný dopravník je veden v podélném s,měru pohybu sklízeče. Dopravní směr dopravníku je opačný než je směr pohybu sklízeče a rovnoměrná dopravní rychlost dopravní větve dopravníku vůči terénu, po kterém stroj pojíždí, je nulová.
Sklízeč může být vytvořen jako obkročný pro sklizeň plodů z obou stran rostlin a může být opatřen dvojicí dopravníků, jejichž dopravní články zasahují do středního průjezdního otvoru stroje.
Příklady provedení sklízeče s nekonečným dopravníkem podle vynálezu jsou zobrazeny na výkresech, na nichž znázorňuje obr. 1 čelní pohled na sklízeč рю sklizeň plodů ze stromků, keřů nebo popínavých rost'l;n, který je opatřen dopravníkem podle vynálezu, obr. 2 pohled slhora na část prvního dopravníku, obr. 3 pohled na část jednoho dopravního prvku dopravníku ve zvětšeném měřítku, přičemž konstrukce dopravního členu odpovídá příkladu z Obr. 2, obr.
boční pohled na dopravní prvek uvedený na hbr. 3, obr. 5 pohled shora na část dopravníku podle obr. 2 až obr. 4 zobrazující •zatahování dopravních prvků v dopravní větvi, obr. 6 schematický půdorysný pohled ha sklízeči stroj z obr. 1, obr. 7 schematický boční pohled na dopravník sklízecího stroje z obr. 2 až obr. 6, obr. 8 schematický laxonometrický pohled na sklízeči stroj pro‘ (sklizeň plodů ze stromků, keřů nebo popínavých rostlin, jehož některé části, např. špoúní rám a střásací zařízení jsou pro lepší názornost vynechány, přičemž stroj je opatřen dalším příkladným provedením doIprávního systému, obsahujícího dva dopravníky, probíhající v podélném směru stroje, obr. 9 detail' činnosti a ovládání druhéhoprovedení dopravníků sklízecího stroje, obr. HO pohled na větev dopravníku zachycující plody, obr. 11 pohled na část dopravního prvku druhého dopravníku, obr. 12 boční pohled na dopravní prvek druhého příkladného provedení dopravníku, obr. 13 boční pohled na druhé příkladné provedení dopravníku podle vynálezu, umístěný na sklíizecím stroji, obr. 14 příčný řez rovinou A—A Iz obr. 13, obr. 15 příčný řez dopravníkem, •vedený rovinou В—В z obr. 13, obr. 16 schematický axonometrický pohled na jiný příklad uspořádání druhého- provedení dopravníku podle vynálezu, kde jsou některé části sklízecího stroje pro lepší názornost odstraněny, obr. 17 ústrojí pro- přizpůsobování rychlostí a udržování nulové rychlosti dopravníku podle prvního nebo druhého příkladného provedení vůči terénu, obr. 18 schematický boční pohled na sklízeči stroj, •jehož výška dopravníku je nastavitelná, a obr. 19 příčný řez dopravním článkem.
’ Sklízeč plodin 1 podíle vynálezu pro sklizeň ploidů, zejména bobulí nebo hroznů, je •opatřen dvojicí, dopravníků 2 pro sbírání a přepravování sebraných plodů. Každý dopravník 2 sestává ze skříně 3, obsahující dvojici navzájeim rovnoběžných hnaných řetězů 4 a řadu jednotlivých dopravních článků 5, .z nichž každý se může přesouvat -ve Směru příčném ke směru pohybu větve dopravníku 2, zachycující a dopravující sklíIzené plody.
i Každý z dopravních článků 5 je vytvořen lve formě obdélníkové .misky nebo žlábku, popřípadě korýtka, jehož delší strana je kolmá na směr pohybu dopravní větvě dopravníku 2. Každý dopravní článek 5 je na volném okraji jedné podélné strany opatřen podélnou přírubou 6, která překrývá^ volný •delší okraj 7 sousedního dopravního' článku 5. Při takovém vytvoření dopravních článků nemohou mezi nimi vznikat mezery; tato vzájemná poloha dopravních článků 5 je Udržována alespoň na dopravní větvi dopravníku 2, takže šťávy plodů jsou zadržovány v miskách dopravních článků 5 spolu se sebranými bobulemi nebo hrozny.
Hnané řetězy 4 každého dopravníku 2 neisou řadu dvojic navzájem rovnoběžných tyček 8. Každá dvojice, tyček 8 tvoří vodítko pro válcová pouzdra 9, , připevněná ke spodní straně žlábku každého dopravního článku 5, která ,se ,po·· těchto dvojicích tyček 8 mohou posouvat při příčných posuvech dopravního článku 5.
Dopravní články 5 jsou přitlačovány směrem k ose sklízeče 1 ústrojím, obsahujícím pružiny 10, vedené pod miskami nebo žlábky dopravních článků 5, zachycené jedněmi svými konci v kotevním očku 11 a vedené kolem kladky 12, připevněné k vnitřnímu řetězu 4, přičemž druhé konce pružin 10 jsou zachyceny k čepům 13 na spodní straně dopravních článků 5.
Tah , pružiny 10 nutí dopravní články 5 k přisoúvání směrem ke středu sklízeče 1 v průběhu horní sběrací a dopravní větve dopravníku 2.
Každý dopravní článek 5 dopravníku 2 je také opatřen vodicím válečkem 14, umístěným, na jednom konci dopravního článku 5. Vodicí váleček 14 se nachází pod úrovní horní větve řetězu 4 a , je' umístěn tak, že zabírá s .náběhovým vodítkem 15 pro· , odtahování , dopravních · článků '5 do · poloh, v nichž jsou jejich konce seřazeny nad řetězy 4 nacházejícími se pod nimi. Na vratné větvi má dopravník 2 stejný průběh a uspořádání jako u dosud známých ' , dopravníků, přičemž tah pružin 10 je zrušen vodicí stěnou 16, která může být opatřena odkloněným vstupním vodítkem 17 a po> níž dopravní články 5 kloužou. Pro snadnější ' klouzání jsou zde uspořádány prvky s nízkým koeficientem tření, např. opěrné , podložky nebo válečky z nylonu. K vnější ' straně řetězu 4 je přiřazena, další neznázorněná stěna pro zachycování přítlačných sil.
Dopravníky ’ 2 jsou 'poháněny , hydraulickým, nebo mechanickým motorem sklízeče
1. V průběhu sklízení mají dopravníky 2 nulovou rychlost vzhledem k ' půdě, to znamená, · že , dopravník 2 , je uváděn do pohybu opačným směrem vůči směru pohybu sklízeče 1, ale v podstatě Stejnou rychlostí.
Při sklizni např. hroznů se sklízeč 1 pohybuje kolem .. řady rostlin , obkročmo* , z obou stran. Směr pohybu je znázorněn na, '' obr. 6 šipkou X. , Dopravní větev dopravníků 2 se pohybuje směrem, naznačeným na., obr. 7 další šipkou Y, který je , opačný vůči směru pohybu sklízeče 1, ale , jeho, rychlost je stejná jako rychlost sklízeče 1. Protože výsledkem tohoto· uspořádání a skutečné rychlosti , dopravní větve dopravníku 2 je nulová rychlost vůči rostlinám, padají sklízené hrozny na zdánlivě nepohyblivé dopravní články 5 dopravníků 2, které mají podobu misek , nebo ,žlábků. Tohoto výsledku ' je , dosaženo· synchronizováním rychlosti dopravníku 2 vůči rychlosti sklízeče 1, které je zajišťováno prostředky, na které nemá vliv případné prokluzování , kol sklízeče 1 nebo 'hnacích soustav dopravníků 2, Každý z dopravníků 2 má horní dopravní větev 18, přecházející v nahoru , stoupající , větev 20, kte rá patk kolem kladky přechází ve vratnou spodní větev 19, na níž jsou miskovité dopravní články 5 obráceny otevřenou stranou dolů. V přechodu z nahoru stoupající větve 20 , do vratné spodní větve 19 se sklizené •hrozny přemísťují do neznázorněných sběrných kádí nebo, jiných vhodných nádob, jak bude popsáno· při objasňování obr. 18.
U sklízeče 1 jsou dopraivní články 5 tlačeny , pružinami 10 směrem k ose stroje 1, «aíby uzavřely jeho střední mezeru , 21, přičemž k tomuto zatlačování dochází na začátku horní dopravní větve 18. Přitlačování doppavních článků 5 do· středu se končí, jakmile ,se , jejích , vodicí válečky 14 dostanou na konec nakloněného náběhového vodítka 15, které , je skloněno v optimálním •úhlu, který může být nastavován.
Dopravní články 5 levého· a pravého dopravníku ,2 se setkávají v podstatě v ose stroje v přímkách A, B. Aby se vyrovnaly případně rozdílné tažné síly jednotlivých pružin 10, jlsou; misky dopravních článků , 5 uspořádány tak, že mohou přesahovat i přes osu stroje, přičemž střední mezera- 21 je tak v podstatě uzavřena. Sklízené plody padají po· skloněných bočních stěnách 22 S^l^'ízeče 1 do, miskovitých nebo korýtkoVitých dopravních článků 5, přičemž mezera- mezi skloněnou stěnou 22 a dopravními články 5 je utěsněna nylonovými kartáčky 23, které probíhají po délce sklízeče 1.
Jakmile sklízeč 1 dojede ke keři , nebo* k jiné překážce, např. k betonovému sloupku 24, mohou se ' žlábkovité dopravní , články 5 dotlačovat pružinou 10 do středu pouze k obrysu překážky, k bodům C, ,D, protože , dopravník ,2 a jeho dopravní články - 5 , jsou vůči překážce ,,nehybné, stejně , jako, vůči terénu. Dopravní články 5 , jsou pak -imírně Přitlačovány pružinami 10 k překážce, aby mezery mezi, , nimi , a překážkou byly co , nejmenší.
Na obr. 8 až obr. 18 jsou zobrazeny příklady druhého možného provedení dopravníku podle vynálezu a jeho, činnosti. Zařízení je , v tomto , případě opatřeno· dvěma dopravníky , 26, z nichž , každý je na opačné straně od osy sklízeče. , Protože oba ,mají stejné konstrukční provedení, bude v dalším , podrobněji popsán pouze jeden z nich. Každý , z , dopravníků , 26 je opatřen dvojicí nekonečných řetězů 27, probíhajících po délce dopravníku 26 podél dopravní , a zachycovací větve nebo jejího· úseku 28, jsou vedeny kolem horního řetězového kbla 30 a spodního řetězového· kola 29, ,z nichž horní řetězové kolo· , 30 je poháněno, a, přecházejí do , spodní vratné větve 131, přičemž vratná větev může být také horní větví.
V příkladech zobrazených na - obr. 13 a obr. 14 je, k dopravníku přiřazen vyprazdňovací žlab C, který odvádí sklizené plody a hrozny , do neznázorněných sběrných nádob, Jakmile se žlábkovité dopravní články otočí při přechodu řetězů 27 kolem , hor202574 ního řetězového kola '30 na konci sběracího úseku 28.
V každém případě se úsek 28, který je sběracím. úsekem, to znamená uchopovacím a dopravním úsekem, pohybuje ve směru opačném' ke směru pojezdu sklízeče po terénu. oháněné řetězové kolo 30 je poháněno hlavním hydromotorem 30a, jemuž je' energie dodávána hnacím motorem 49. Rychlost poháněcího' řetězového kola' 30 a. tím také dopravníku '26 je sledována a kontrolována snímačem pojezdové rychlosti 52, aby byla udržována na stejné hodnotě, ale opačném smySlu s ' rychlostí pojezdu sklízeče a tím aby relativní rychlost dopravníků 26 vůči terénu byla nulová.
Nekonečné 'řetězy 27 nesou soustavu vodítek v podobě příčných tyčí 31. Příčné tyče 31 jsou kovové a jsou vloženy do trubky 31a opatřené na vnějším povrchu vrstvou 31b s malým koeficientem tření, např. vrstvou nylonlu, a jsou uspořádány do dvojic. Každá dvojice příčných tyčí 31 podepírá podlouhlý dopravní článek 32 ve tvaru podlouhlé misky nebo' žlábku a vodicí váleček 33.
Za sebou 'následující dopravní články 32 ve formě žlábků se vzájemně překrývají ve směru pdhybu, aby se vytvořila souvislá dopravní, zachydovací a sběrná plocha.
‘ Každý žlábkovitý dopravní článek 32 má optimální 'tvar pro uložení maximálního počtu sklízených plodů a jeho· vnitřní úložný prostor je rozdělán do dvou oddělení, probíhajících v podélném směru dopravního článku 32, vnitřní dělicí stěnou 34, která probíhá rovnoběžně s oběma postranními vnějšími stěnami 34a, 34b žlábku.
' Vodicí váleček 33 a dopravní články 32 jsou pohyblivé po příčných 'tyčích 31 ve směru kolmém na dopravní větev dopravníku 26. Každá miska nebo žlábek dopravních článků 32 je připevněna šrouby 35 k nosiči 36, který je tvořen dvěma pouzdry nebo trubkami 37, ve kterých je vedena nylonová povlaková vrstva 31a příčných tyčí 31. Vodicí váleček 33 je podobně připojen šrouby '39 k pomocnému nosiči 40, tvořenému dvěma trubkami 41. Šroub 39 je také jpříchyt'ný.m elementem pro' jeden konec tažné pružiny 42, jejíž druhý konec je přichycen k nosiči 36 žlábkovitého dopravního' článku 32 háčkem, který je zachycen v otvoru vnější stěny 36a nošiče 36, 'přičemž pružina 42 prochází otvorem ve vnitřní stěně 36b nosiče 36.
Sklízeč 1 je také opatřen dvěma náběhovými vodítky '43, z nichž každé patří jednomu dopravníku 26. Každé náběhové vodítko 43 je opatřeno1 skloněnou vstupní částí 44 na předním konci stroje, přímou pracovní částí 45 a skloněnou výstupní částí 46 na zadním konci stroje.
Vstupní část 44 každého' náběhového' vodítka 43 je skloněna k přímé 'pracovní části 45 v úhlu 45° a skloněná výstupní část 46 svírá s přímou pracovní částí 45 úhel 37°30‘.
Mírný úhel výstupní části 46 zabezpečuje mírný průběh odtahování dopravních ' článků 32, takže nedochází ke ztrátám sklízených plodů vyhazováním z korýtek, k němuž by docházelo při prudkých změnách pohybu.
Použití dolpravníku 26 bude popráno' na příkladu zařízení, které má vratnou spodní větev, přičemž činnost dopravníku, znázorněného' na oíbr. 16 a majícího1 vratnou horní větev, je obdobná.
Oři sklizni např. hroznů nebio černého rybízu je Sklízeč 100 veden podél řady rostlin obkročmo. Dopravníky 26 ' se pohybují opačným směrem vzhledem .ke směru pohybu ‘sklízeče 100. Výsledkem obou relativních ‘pohybů stroje a 'dopravníku 26 je nulová ‘rychlost dopravníků 26 vůči rostlinám, takže ‘sklízené plody padají na zdánlivě nehybnou ‘řadu ' dopravních článků 32, které mají miskovitý nebo žlábkovitý tvar. Tohoto výsledného nulového pohybu je dosaženo' vzájemnou synchronizací rychlosti pohybu dopravníku 26 vůči pojezdové rychlosti sklízeče Ю0, která je umožněna použitím diferenciálu 51, který je konstruován tak, aby na zjišťované hodnoty nemělo vliv prokluzování Stroje.
Jak je ' patrno' ze schematického zobrazení na obr. 8, má obkročný sklízeč 100 nejhoéně jedno' hnané pojezdové kolo' 47, opatřené ' hnacím ústrojím. 48, k němuž je potřebná energie přiváděna z hnacího motoru 19, což je podobné uspořádání, jako u řešení ' podle britského' patentního spisu číslo 1 390 495. Hnací motor 49 také pohání hydraulické čerpadlo 50, které zajišťuje tlakovou kápalinu pro pohon hlavního hydromotoru 30a sběracího dopravníku 26, který je ‘rovněž napojen na diferenciál 51 pro synchronizaci rychlostí a zajišťování nulové relativní rychlosti dopravní větve dopravníku 26 ' vůči 'terénu. Tento diferenciál . 51 je ‘schematicky zobrazen na obr. 8 a detailněji . 'na obr. 17; v podstatě obsahuje tři hřídele 84, 58, 59, regulační ventil 53 průtoku . pro Vyrovnávání hydraulického tlaku, spojený S prvním výstupním' hřídelem 54 diferenciálu 51, pevně uložený hlavní hydromotor 30a pro pohon jednoho z . objektů, jejichž tychlost má být přizpůsobována, v daném případě dopravníku ' 26, pomocný hydromotor 55 s pevně nastaveným množstvím' vytlačené kapaliny, připojený ke hřídeli 56, který je v tomto uspořádání prvním vstuphfm hřídelem diferenciálu 51, a hydraulickým. čerpadlem 50 pro přivádění kapaliny •pod tlakem do' regulačního ventilu 53. Diferenciál’ 51 obsahuje vstupní hvězdicové kolo' 58 s hvě.z.ďcí 60 kanálkového nebo krabicového typu a otáčí se v ložiskách 65. Hřídel 59, který je druhým Vtupním hřídelem, ‘se nachází na vstupní straně řídicího kola •61 a' první výstupní hřídel 54 se nachází na •ppotílehlé straně a ' je spojen ' s výstupním kontrolním kolem 62, ležícím proti vstupníSmu řídicímu kolu 61. Hvězdice 60 podepírá 'pevný hřídel 60a, který nese vložené ozubené kolo· 63, které zabírá se vstupním, řídicím kolem 61 a s výstupním kontrolním kolem· 62.
-dniSA es pjjquz · лад ‘j>g uieqjoisud· m^aoojPi -z-элц s ueíiods eí' gg lepuq judnqsA iuajj t 'ním hvězdicovým kolem 58. První výstupní hřídel 54 a druhý Vstupní hřídel 59 mohou 'se otáčet nezávisle na vstupním hvězdicovém kole 58 a hvězdici 60 v ložiskách 66. ‘Diferenční 51 je uzavřen v olejot^ěšné skříni.
' Činnost této· jednotlky může probíhat v podssatě ve třech různých fázích, kterými jsou star-t · (spouštění), ustálený stav a změna rychlosti. Ve spouštěcí · fázi a při další 'činnosti je druhý vstupní · hřídel 59. uveden o otáčivého pohybu snímačem pojezdové rychlosti 52, jehož otáčky představují skutečnou pojezdovou rychlost sklízeče. Vstupní řídicí kolo· 61 se tedy otáčí a jeho otáčky se přenášejí přes vložené ozubené kolo 63 'na výstupní kontrolní kolo· 62. Spolu s výstupním kontrolním, kolem 62 se otáčí první výstupní hřídel 54, spřažený s regulačním· ventilem· 53 .průtoku a hydraulický olej 'je pod tlakem přiváděn od hydraulického čerpadla 50 k hlavnímu hydromotoru 30a, 'spojenému s dopravníkem 26 potrubím 67. 'Hydro-motory 30a, 55 jsou spojeny do· série pptruhím 68; jestliže se první (hlavní) hydpornotor 30a Otáčí, začne se druhý · (pomocný) hydromotor 55 otáčet také stejnou· rychlostí nebo rychlostí závislou na uspořádání obou motorů. Otáčení pomocného- hydrom^ toru 55 se· přenáší na první vstupní hřídel 56 a na hvězdicový pastorek 64, který zase vádí do otáčivého pohybu vstupní hvězdicové kolo 58 a hvězdici 60 společně s pevným hřídelem 60a .a vloženým ozubeným· kolem 63. OtáčeJHi se vložená ozubená kola '183 a vstupní řídicí .kolo 61 stejnou rychlostí, pák výstupní kontrolní kolo 62 .zůstává 'v klidu a v důsledku toho zůstává regulační ventil 53 průtoku ve své původní nastavené poloze. Jednotka má za těchto podmínek ustálený provozní stav.
Jestliže se rychlost druhého vstupního hřídele 59, která odpovídá skutečné rychlosti ppiezdu sklízeče, z nějakého důvodu změní, naapíklad buď proto, že pojezdová kola nebo zejména hnané pojezdové kolo 47 začnou ''^rokluzovat nebo orotO', že řidič zvýší nebo nníží rychlost pojezdu sklízeče 100, pak Začne výstupní kontrolní kolo 62 reagovat !na tuto změnu tím, že se začne otáčet ve Smyslu nebo proti smyslu pohybu ručiček hodinových a zrychlí nebo· zpomalí choď 'hydromotorů 30a, 55, protože otáčení prvního výstupního hřídele 54 ovlivní regulační 'ventil 53 průtoku. Je-li tato změna krátkodobá, .zůstanou druhý vstupní hřídel 59 a pomocný hydrom^^ 55 stále přizpůsobeny 'co do rychlosti, popřípadě v určitém· zvoleném poměru, závislém na konstrukci moto•fu a na převoitlu mezi vstupním řídicím kolem* 61, vloženým ozubeným kolem 63 a 'hvězdicovým pastorkem· 64. Tímto· způsobem Se u jednotky podle vynálezu provádí oka'mžité přizpůsobování rychlostí dvou předmětů. Jeístfiže· dojde· jiným způsobem k jakémukoliv rozdílu mezi dvěma signály, představovanými hodnotami rychlosti druhého'vstupního hřídele 59 a prvního výstupního 'hřídele 54 a přivedenými do diferenciálu '51, kterými je vychýlen regulační ventil 53 průtoku, pak se změna projeví jako odchyl'kový signál v potrubí 67, vedoucím· k hlavnímu hydromtttov 30a, kterým. · se upraví lineární rychlcjst sběracích dopravníků 26. ^Hlavní hy.dromotto 30a je spojen s hřídelem 69, který je hnacím, hřídelem dopravníku 26. Jaikmile se na prvním výstupním· 'hřídeli 54 diferenciálu 51 objeví změna nebo 'výchylka, vyvolá to přizpůsobení rychlosti 'otáčení hlavního hydromotoru 30a sběracího dopravníku 26 a signální vstup, představovaný 'druhým vstupním hřííd^^^ni 59, současně zajistí přizpůsobení pomocného hyd'rdm.dtdrv 55 nídvé opravené rychlosti. Lineární rychlost sběracích dopravníků '26 se · tak· rychle .zvyšuje nebo snižuje, dokud nepoklesne ddchyιlktvý nebo· změnový 'signál v potrubí 67, vedoucím Jk hlavnímu h!ydotmottou 30a dopravníku 26, na nuDo'vou hodnotu. Synchronizační regulační · ventil 53 průtoku v tom okamžiku zaujme no'vou ustálenou polohu, která umožní pohánět oba hydrombtory 30a, 55 rychlostí, kte‘rá odpovídá skutečné pojezdové rychlosti S (sklízeče. Horní sběrací větev dopravníků 26 'se nyní bude pohybovat směi,em dozadu 'rychlostí, která je rovna skutečné pojezdové rychlosti S stroje. Jinými slovy sběrací h^^ltev dopravníku 26 je téměř automaticky (udržována v klidové poloze vůči terénu, i 'když se pojezdová rychlost stroje mění v důsledku prtkluztvaaí hnacího pojezdového kola 47 nebo v důsledku .změny rychlosti jízdy stroje.
Podle výhodného příkladného uspořádání je regulační ventil 53 průtoku zásobován kapalinou z hydraulického čerpadla 50 třetím potrubím' 70. Konvenční zásobní a přepadová soustava pro hydraulickou kapalinu je schematicky zobrazena na obr. 17. Poloha ovládacího členu tohoto regulačního ventilu 53 určuje průtokovou rychlost kapaliny z čerpadla ·50 přes spojené Ι^ΓωηοίΟΓγ 30a, 55.
' Tato jednotka řídí rychlost pohybu sběracího dopravníku 26 v závislosti na pojezdové rychlosti S hnaného pojezdového- kola 47 a· hnací ttvstavy tohoto kola 47. Žádná z těchto rychlostí nepředstavuje nezbytně rychlost pojezdu, což platí zejména pro případy, kdy dochází k prtkluztvaaí hnaného· pojezdového- kola 47 na terénu, a proto ani nychlos-t hnaného kola ani pohonné soustavy nemohou být samy o sobě postačující 'pro udržení v podstatě nulové rychlosti dopravní větve dopravníku 26 vůči terénu.
( Dopravník 26 podle vynálezu má kromě nulové rychló^^i vůči· terénu i další výraz202574 nou přednost,- .spočívající v tom, že uzavírá 'střední - mezeru -62a sklízeče, přičemž u dosud známých strojů zůstává mezi dopravníky mezera . kolem 40- cm. Toho je dosaženo novým řešením dopravních článků 32, které jsou taženy do středu sklízeče tažnými pružinami 42, jakmile přijdou do- oblasti 'dopravního· úseku větve 28, který je v příkladu z obr. 8 horní větví a v příkladu z obr. 16 spodní větví. Tato funkce je zabezpečována pomocí vodicích válečků 33, tvořených čepem nebo kolíkem, popřípadě válečkem - a vyrobených zejména z polyamidu; 'vodicí válečky 33 jsou vedeny podél sklo- : lněné vstupní části 44 náběhového vodítka 43, která je nakloněna v optimálním úhlu, který je možno· měnit. Vodicí váleček 33 se vysouvá .na maximum .v době, kdy je veden přímou pracovní částí 45 náběhového vodítka 43. Tažná pružina 42 přivádí nosič 36 do styku s pomocným nosičem 40 vodicího Válečku 33, přičemž pomocný nosič 40 působí jako zarážka pro· dopravní články 32 s -tažným' -pružinami 42, které jsou napnuty jen malou silou, aby nedošlo- - k přetržení. Trubky 37 nos;čů dopravních článků 32 mají nálevkový doraz 37a, do kterého vstupují trubky pomocných n.oťčů 40.
Pravostranné a 1evc)stranné dopravní články 32 jsou upraveny tak, že se stýkají v ose sklízeče. Sklízené bobule mohou padat dolů po skloněných bočních- deskách 22 stroje na dopravní články 32, přičemž mezera - mezi skloněnými deskami 22 a dopravníkem 26 je uzavřena například polyamidovými kartáčky - 23, umístěnými v podélném, směru Stroje.
Dojede-li sklízeč k rostlině nebo· -jiné překážce, např. k betonovému sloupku, vysunou se- dopravní články 32 jen tak daleko, jak jim to· dovolí překážka; takové nastavování polohy dopravních článků 32 v příčném směru je možné z toho důvodu, že články 32 se vůči terénu nepohybují, jak již -bylo řečeno·. Dopravní články 32 jsou -lehce tlačeny proti překážce pružinami 42, takže všechny mezery jsou v maximální míře Izmenšeny. Tažné pružiny 42 jsou v této- -poloze více napnuty, než kdyby články dosahovaly k ose -stroje. Pro vratnou větev se dopravní články 32 zatahují zpět, jakmile vodicí váleček 33 přijde do- záběru s výistupní- částí 46 náběhového vodítka 43.
I - Část 44a náběhového- vodítka 43 na, předali -straně stroje je odebíratelná nebo může být vysunuta do- polohy, v níž není v záběru !s vodícími válečky 33. Dopravní články 32 se potom nevyso^ají směrem k ose stroje. Takové uspořádání může být -nezbytné v některých případech, kdy je celá střední meIzera- 62a vyplněna - rostlinami, které je třeba Očesat.
i Je zřejmé, - že nulová rychlost dopravníků podle prvního příkladného - provedení -může 'být také dosažena pri -použití ústrojí pro Snímání rychlosti, popsaného- pro druhý příklad. Je - také zřejmé, - že ústrojí pro zjišťování skutečné rychlosti a synchronizační ústroijí mohou - být používány pro vzájemné prizpůsobování rychlostí jakýchkoliv dvou rozdílných předmětů; nemusí - to být nulová rychlost dopravníku sklízeče a terénu.
Dopravní články 5, 32 mohou být - vyrobeny z libovolného materiálu, např. z oceli, z hliníku nebo z plastických hmot.
Sklízeč 100, zobrazený na - obr. 18, je opatřen- 'hlavním rámem 101, nesoucím- dvojici nebo dvojice sběracích dopravníků uložených na rámu 102. Dopravníky, reSp. jejich rámy 102 jsou ve stroji 100 uloženy tak, že mohou být přestavěny do vertikálních poloh na- sobě ·ne.z.á.vCslýcb, pro- různé sklízeči .výšky. Prostředky p.ro nezávislé svislé nastavení jsou v -zobrazeném příkladu tvořeny předními a - zadními hydraulickými zvedáky 103, kterými jsou - rámy 102 dopravníků připojeny k hlavnímu rámu 101. Při tomto uspořádání - je- možno- u jediného dopravníku dosáhnout několika sklízečích poloh v .různých výškách.
Sklízeč - popsaného dráhu může být opatřen střásacím ústrojím se zuby, posouvanými ke keři nebo k rostlině, které prudce třesou rostlinou, aniž by ji však -poškodily. Takový sklízeč je například popsán v britském patentovém spisu č. 1 390 495.
Příklady provedení dopravníku podle vynálezu, zobrazené na výkresech a popsané v ιpředchszícb odstavcích, - jsou jen některými z řady možných provedení, které mohou být několikerým způsobem', obměňovány. Dopravník ' může- být například na rámu stroje osazen -tak, že jeho- přední ' a zadní konec -může měnit svou výšku v průběhu práce stroje, takže dopravník se může stále udržovat v podélně vodorovné poloze, i když -terén je nerovný. Pryžová pružina 10 nebo Závitová pružina 42 .může být nahrazena- pneumatickým nebo hydraulickým tlumičem nebo jiným vhodným ústrojím. Dopravní články ve tvaru podlouhlých misek nebo žlá.bků mohou být upraveny tak, že jejich vnitřní konce se mohou sklápět dolů při -svém příčném pohybu, - takže plody z nízkých -rostlin se mohou zachycovat v podstatě v úrovni terénu. , „
Ve všech provedeních kryjí - a uzavírají dopravníky -v podstatě celou střední - mezeru sklízeče, takže sbírání plodů probíhá beze ztrát a dopravní- články současně -zachycují všechnu šťávu, která uniká ze sklízených- plodů v průběhu sklizně.

Claims (6)

1. Nekonečný dopravník pro sklízeč plodin, zejména bobulového ovoce, kterýžto sklízeč je opatřen pohonem к pojezdu sklízeče po< půdě, přičemž dopravník obsahuje soustavu jednotlivých dopravních článků, uspořádaných na dvou nekonečných dopravních řetězech do dopravní větve, jejíž rychlost vůči půdě je nulová, a do návratné větve, vyznačující se tím, že pohyblivé dopravní články (32) jso-u uloženy na vodorovných vedeních (31) a zatíženy pružinou (42) a dopravník je napojen na hlavní hydromotor (30a), spojený s pomocným hydro,motorem (55), připojeným к prvnímu vstupnímu hřídeli (56) diferenciálu (51), к jehož druhému vstupnímu hřídeli (59) je připojen snímač (52) pojezdové rychlosti sklízeče po -půdě, а к výstupnímu hřídeli (54) z diferenciálu (51) je připojen regulační ventil (53) vřazený mezi čerpadlo* (50) a hydromotor (30a).
2. Nekonečný dopravník podle bodu 1 vyznačující se tím, že každému dopravnímu článku (32) je přiřazen vodicí váleček (3’3) uložený nápomocném nosiči (40), spojeném pružinou (42) s nosičem (36) dopravního článku (312), a na rámu (102) dopravníku (26) je upraveno náběhové vodítko (43) pro vodicí válečky (33) na dopravní větvi (28), jež má vstupní část (44), přecházející v pracovní část (45) a výstupní část (46).
3. Nekonečný dopravník podle bodu 2 vy- vynAlezu značující se tím, že na nosiči (36) dopravního článku (32) je upraven doraz (37a) píro pomocný nosič (40).
4. Nekonečný dopravník podle bodů 1 až 3 vyznačující se tím, že každý dopravní článek (32) tvaru žlábku je opatřen přírubou (34b), překrývající hranu (34a) 'sousedního dopravního článku (32).
5. Nekonečný dopravník podle bodu 1 vyznačující se tím, že diferenciál (51) pohonu dopravníku (26) je tvořen volně otáčivým vstupním hvězdicovým kolem (58) na Vstupním· hřídeli (59) snímače (5'2), výstupním kontrolním kolem. (62), uloženým na výstupním hřídeli (54), a mezi vstupním hvězdicovým kolem (58) a výstupním kontrolním koleim (62) jlsou vložena dvě vzájemně protilehlá ozubená kola (63), zabírající se vstufpním hvězdicovým kolem (58) a s výstupním kontrolním kolem (62), přičemž vstupní hvězdicové kolo (58) nese hvězdici (60) a hvězdicový pastorek (64), upevněný .na prvním vstupním hřídeli (56), zabírající se vstupním hvězdicovým kolem (58) a hřídel (56) hvězdicového pastorku ‘ (64) je napojen na pomocný hydromótor (55).
6. Nekonečný dopravník podle bodu 1 vyznačující se tím, že rám (102) dopravníku (26) je uložen na hlavním rámu (101) sklízeče (100) svislými hydraulickými zvedáky (103).
CS774521A 1976-07-06 1977-07-06 Endless conceyer for the fruits collector CS202574B2 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB28098/76A GB1588957A (en) 1976-07-06 1976-07-06 Conveyor
GB3643676 1976-09-02

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS202574B2 true CS202574B2 (en) 1981-01-30

Family

ID=26259187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS774521A CS202574B2 (en) 1976-07-06 1977-07-06 Endless conceyer for the fruits collector

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4176511A (cs)
AT (1) AT350828B (cs)
AU (1) AU517021B2 (cs)
BR (1) BR7704382A (cs)
CS (1) CS202574B2 (cs)
DD (1) DD130548A5 (cs)
DE (1) DE2730348A1 (cs)
DK (1) DK304477A (cs)
ES (1) ES460476A1 (cs)
FR (1) FR2357449A1 (cs)
IT (1) IT1080575B (cs)
NL (1) NL7707205A (cs)
NZ (1) NZ184501A (cs)
PL (1) PL113055B1 (cs)
RO (1) RO72309A (cs)
SE (1) SE7707856L (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2399793A1 (fr) * 1977-08-12 1979-03-09 Braud Sa Machine de recolte pour cultures en lignes, notamment pour la vigne
FR2438964A1 (fr) * 1978-10-16 1980-05-16 Valentin Camille Machine a vendanger
US4341062A (en) * 1979-08-28 1982-07-27 Fmc Corporation Coffee harvester
FR2590760B1 (fr) * 1985-09-09 1988-02-12 Bobard Jeune Sa Ets Perfectionnements aux dispositifs convoyeurs de machine a vendanger
US4972662A (en) * 1989-05-23 1990-11-27 Korthuis Donald L Crop harvester aggregating apparatus
ES2118018B1 (es) * 1993-12-29 1999-06-01 Pellenc Sa Maquina de cosechar tal como una maquina de vendimiar.
FR2768016B1 (fr) * 1997-09-05 1999-10-08 Pellenc Sa Machine et procede de recolte selective de baies
FR2768015B1 (fr) * 1997-09-07 1999-10-29 Pellenc Sa Procede de recolte selective controlee de baies, et machines de recolte faisant application de ce procede
EP1658766A3 (en) * 2004-11-22 2006-05-31 Luis Alberto Ramero Grape collection machine
US9560806B2 (en) * 2012-06-28 2017-02-07 Forage Innovations B.V. Control of conveyor speed in a bale gathering apparatus
US10045484B2 (en) * 2016-02-12 2018-08-14 A & B Packing Equipment, Inc. Shaped conveyor system for a harvester
US20190281764A1 (en) * 2018-03-13 2019-09-19 Oxbo International Corporation Berry harvester
NL2022481B1 (nl) * 2019-01-30 2020-08-18 Fine Field B V Oogstinrichting en werkwijze voor het oogsten van aan een plant hangend fruit
USD936112S1 (en) 2020-06-29 2021-11-16 Oxbo International Corporation Berry harvester catcher
US11214443B1 (en) * 2020-12-30 2022-01-04 Carlos P. Zilzer Dynamically shaped conveyor guide apparatus and related methods
WO2022146805A1 (en) * 2020-12-30 2022-07-07 Zilzer Carlos Dynamically shaped conveyor guide apparatus and related methods

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2639569A (en) * 1950-05-18 1953-05-26 Deere & Co Self-propelled harvester with automatically controlled variablespeed drive
US3309852A (en) * 1964-01-20 1967-03-21 Fawick Corp Hydraulic system and valve arrangement therein
US3466854A (en) * 1966-05-19 1969-09-16 Massey Ferguson Ind Ltd Ground speed responsive variable drive for crop handling apparatus
US3470681A (en) * 1967-04-14 1969-10-07 Deere & Co Combine control system
GB1286256A (en) * 1968-10-11 1972-08-23 Massey Ferguson Gmbh Improvements in or relating to mobile agricultural crop-collecting and crop-treating machines
US3589109A (en) * 1969-02-14 1971-06-29 Case Co J I Control system for fluid motor
US3538694A (en) * 1969-07-01 1970-11-10 Chisholm Ryder Co Inc Fruit collector apparatus for harvesters
FR2059180A5 (cs) * 1970-08-19 1971-05-28 Sirven Zoel
US3901005A (en) * 1971-10-21 1975-08-26 Research Corp Fruit harvester
FR2180497A2 (cs) * 1972-02-08 1973-11-30 Couderc Lucien
FR2205265A1 (cs) * 1972-11-03 1974-05-31 Couderc Lucien
SU501705A1 (ru) * 1973-06-14 1976-02-05 Головное Специализированное Конструкторско-Технологическое Бюро По Машинам Для Овощеводства Улавливающее устройство годоуборочной машины
DE2434396C3 (de) * 1974-07-17 1981-10-29 Maschinenfabrik Fahr Ag Gottmadingen, 7702 Gottmadingen Tasteranordnung einer selbsttätigen Seitenführung an einer selbstfahrenden Erntemaschine z.B. einem Mähdrescher
GB1578926A (en) * 1976-05-17 1980-11-12 Pattenden Engineering Ltd Harvesters for harvesting berries
US4077488A (en) * 1976-06-15 1978-03-07 Sperry Rand Corporation Guidance assist system for agricultural machines

Also Published As

Publication number Publication date
RO72309B (ro) 1983-05-30
NZ184501A (en) 1981-12-15
AT350828B (de) 1979-06-25
IT1080575B (it) 1985-05-16
AU517021B2 (en) 1981-07-02
FR2357449A1 (fr) 1978-02-03
DD130548A5 (de) 1978-04-12
ES460476A1 (es) 1978-12-01
SE7707856L (sv) 1978-01-07
RO72309A (ro) 1983-06-01
NL7707205A (nl) 1978-01-10
ATA484477A (de) 1978-11-15
PL113055B1 (en) 1980-11-29
PL199414A1 (pl) 1978-03-13
DK304477A (da) 1978-01-07
US4176511A (en) 1979-12-04
AU2674977A (en) 1979-01-11
DE2730348A1 (de) 1978-01-12
BR7704382A (pt) 1978-04-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS202574B2 (en) Endless conceyer for the fruits collector
US5339612A (en) Self-adjusting force balance radial grape and raisin harvester
CA1095267A (en) Harvesting machine feeder apparatus
US4976094A (en) Harvesting machinery
US2447122A (en) Hop picking machine
US4179873A (en) Harvesters for harvesting berries
US5170614A (en) Harvesting machinery
CN111492898A (zh) 用于生长蘑菇的系统
US4276738A (en) Hop picking machine
US3328944A (en) Grape harvesting machine
US3360913A (en) Grape harvester
US3286858A (en) Cane planter
US3695014A (en) Tobacco harvesters
US3380236A (en) Apparatus for harvesting grapes
JP6870632B2 (ja) 苗移植機
US1086631A (en) Beet-harvester.
GB1588957A (en) Conveyor
US4113022A (en) Plant puller
JP4377503B2 (ja) 根菜類の収穫方法と収穫機
US540919A (en) Stein
JP2019146550A5 (cs)
RU2044452C1 (ru) Ворошилка лент льна
US2911051A (en) Multiple row root crop harvester
RU2428831C1 (ru) Агрегат для выборочной уборки плодов овощных и бахчевых культур
NL1035692C2 (nl) Oogstsysteem voor het afvoeren van geoogste agrarische producten uit een kas, in het bijzonder vruchtgroenten.