CS200881B1 - Způsob kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CS200881B1
CS200881B1 CS733878A CS733878A CS200881B1 CS 200881 B1 CS200881 B1 CS 200881B1 CS 733878 A CS733878 A CS 733878A CS 733878 A CS733878 A CS 733878A CS 200881 B1 CS200881 B1 CS 200881B1
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
grinding
headstock
guide
workpieces
grinding headstock
Prior art date
Application number
CS733878A
Other languages
English (en)
Inventor
Vitezslav Muzik
Frantisek Jilek
Jan Burian
Original Assignee
Vitezslav Muzik
Frantisek Jilek
Jan Burian
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vitezslav Muzik, Frantisek Jilek, Jan Burian filed Critical Vitezslav Muzik
Priority to CS733878A priority Critical patent/CS200881B1/cs
Publication of CS200881B1 publication Critical patent/CS200881B1/cs

Links

Landscapes

  • Grinding Of Cylindrical And Plane Surfaces (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků prizmatických nebo rotačních tvarů, jako například řezných destiček, podložek, hranolků a podobně, ze slinutých karbidů, keramiky nebo jiných tvrdých slitin a zařízení k opracování planparalelních ploch obrobků, které sestává ze základu stroje, trojice brusných vřeteníků s čelními kotouči, se stavěním a pohony, podávacího a chladicího systému, skluzu se zásobníkem, měřicího ústrojí, vany a krytu.
V současné době je prováděno opracování konečných rozměrů planparalelních Čelních ploch vyměnitelných řezných destiček technologií opracování mezi dvěma kotouči volným abrazivníra materiálem - zrnem SiC, B^C nebo dia prachem o různých
200 881
200 001 zrnitostech s přídavkem různého média, majícího vázací účinek. Dále jeou planparalelní ploohy řezných destiček opracovány i technologií broušení e oboustranným úběrem současné mezi dvěma brusnými kotouči s pevným diamantových zrnem. Obrobky jsou volně loženy do rotačního unášeče a broušeny najednou na obou protilehlých čelníeb plochách.
Zařízení aplikující technologii opracování ploch volným brusivém jsou běžné lapovací stroje, kde řezné destičky jsou loženy do klecích tvořících obíhajíoí planety lapovacích strojů, Přitom řezné destičky konají epicykloldální pohyb mezi dvojicí litinových kotoučů, Cyklue opracování je zpravidla rozdělen na tři pracovní fáze, tj, předhrubování, hrubování a dokončení. Tyto se navzájem liší proměnlivým plošným zatížením na obrobek, časovým intervalem, proměnlivým smyslem otáček i rychlostí.
Technologie oboustranného současného broušení je uplatňována na brusném zařízení s dvojicí brusných vřeteníků, vertikálně ustavenými proti sobě v jedné ose, mezi kterými prochází rotační podavač s vloženými řeznými destičkami.
Nevýhodou stávajícího způsobu opracování čelních ploch technologií s volným brusivém je jeho pracnost při vkládání obrobků do klecí planetek a jejich opětné vyjímání po opracování obou protilehlých ploch. Nepříznivým jevem je i nutnost neustálé kontroly a hlídání konečného rozměru v dokončovací fázi. Při nehomogennosti struktury obrobků nelze vyloučit časový rozptyl hlavního strojního času a tím i možnost podbroušení obrobků popřípadě zmetkovitost celé dávky. Vážným nedostatkem technologie opracování volným zrnem je nemožnost časové reprodukovatelnosti jednotlivých dávek jdoucích následovně za sebou, a to i u identického materiálu. Toto je zapříčiněno jak postupným otupením hran brusných zrn, tak i neustálým zahušťováním cirkulujícího brusného média obrusem materiálu obrobků.
Nevýhodou způsobu broušení obou protilehlých planparalelních ploch řezných destiček dvojicí brusných vřeteníků s diamantovými kotouči je, že řezná destička mezi dvěma brusnými plochami je zcela volná, pevně nevedená. Takto je možno odebírat pouze omezený úběr materiálu na stranu (prakticky 0,10 až 0,15 mm) a při větších požadavoích, což je ve výrobě běžná je nutno tento větší přídavek odebírat na vícekrát. Jinak nelze dosáhnout žádané rovinnosti broušených plooh. Nevýhodou zařízení aplikující technologii opracování volným zrnem je nutnost častého orovnání povrchu jednoho nebo obou litinových kotoučů za účelem obnovení rovinnosti kontaktních - styčných plooh. Tento hlavní předpoklad pro přesné opracování je narušován i častou deformací povrohu v důsledku rozdílné tepelné roztažnosti po oelé ploše kotoučů, a to jak v průběhu pracovní směny, tak i proměnlivosti zatížení v průběhu Jednotil* vého praoovního cyklu. Konstrukční úpravy se zavedením vnitřního chlazení jsou jednak pracné, ale hlavně nákladné. S ohledem na omezenou životnost kotoučů i málo efektivní. Nepříznivým jevem je rovněž nevhodné pracovní prostředí, znečišťující jak vlastní zařízení, tak i obsluhu. Nemalé potíže činí i separace - oddělování opotřebeného brusivá a materiálu, Jakož i vlastní likvidace kalů, zejména ve vícepodlažních provozovnách. U zařízení pro současné broušení obou protilehlých planparalelníoh ploch řezných destiček dvojicí brusných kotoučů je kvalita broušených plooh obrobků odvislá právě od rovinnosti styčných plooh brusných kotoučů, velikosti přídavků, způsobu chlazení a tuhosti zařízení. Proto jsou tato zařízení poměrně robustní, příkonově i půdorysně náročná. Používané brusné kotouče s dia-zrnem jsou
200 001 velkých průměrů, zpravidla skládané popřípadě kombinované a výrobně velmi nákladné, Ero potřeby opracování větších přídavků je nutno tento rozdělit na několik průtahů zařízením, čímž značně roste fyzická pracnost s vkládáním a vyjímáním řezných destiček, jakož i přestavování parametrů stroje. Zařízení tak pracuje diskontinuálně bez možnosti začleněni do kontinuální výrobní linky a se značnými nároky na činnost obsluhy.
Uvedené nevýhody odstraňuje způsob kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků prizmatiokých nebo rotačních tvarů, jako například řezných destiček, podložek, hranolků a podobně ze slinutých karbidů, keramiky nebo jiných tvrdých slitin a zařízení k provádění tohoto způsobu, sestávající ze základu etroje, brusných vřeteníků s čelními kotouči, se stavěním a pohony, podávacího a chladícího systému, skluzu se zásobníkem, měřícího ústrojí, vany a krytu podle vynálezu. Podstata způsobu spočívá v tom, že planparalelní plochy obrobku jeou broušeny střídavě a v následné operaci je obroušená plocha vždy opěrnou plochou a první obroušená plocha je broušena nejméně dvakrát. Podstatou zařízení k provádění tohoto způsobu je, že dvojice vřeteníků, srovnávací brusný vřeteník a dokončovací brusný vřeteník, jsou na základu stroje ustaveny paralelně na jedné straně kontinuálního podávacího systému s tvarovým unášečem vedle sebe v jedné brusné rovině, avšak oddělené mezivedením, přičemž na dokončovací brusný vřeteník navazuje ve směru posuvu výstupní vedení s vestavěným koncovým měřením a na srovnávací brusný vřeteník ve směru proti posuvu odpružené vedení se vstupním měřením a dále vstupní navadeč, plnič a zásobník se skluzem, přičemž na protilehlé straně tvarového unášeče, přesazené mezi dvojici vřeteníků, proti mezivedení jsou ustaveny v jedné brusné rovině hlavní brusný vřeteník, osazený brusným kotoučem nebo rektifikačním kotoučem, navazující na vstupní části na pevné vedení ustavené proti srovnávacímu brusnému vřeteníku a na výstupní části přes vřazené meziměření na stavitelné vedení, ustavené proti dokončovacímu brusnému vřeteníku a dále na výstupu v rovině vedených obrobků na vyhazovači prvek, ustavený proti výstupnímu skluzu s vícekazetovým zásobníkem.
Výhodou navrženého způsobu broušení je, že umožňuje kontinuální produkční broušení, popřípadě i leštění planparalelních čelních nebo hřbetních ploch v úzkých výrobních tolerancích, nutných zejména pro vyměnitelné řezné destičky frézovacích hlav. Toto je dáno tím, že rovinné - planparalelní - plochy obrobku jsou opracovány na finální rozměr metodou postupného přibližování skutečného rozměru daného opracováním v několika po sobě jdoucích jednostranných a protilehle ustavených brusných zónách na konečný - finální - stav blížící se ideálnímu rozměru. Umožňuje tak prakticky odebírat maximální přídavky na stranu (0,1 až 0,35 mm) najednou při jednom průchodu při současném dosažení maximální rovinnosti broušených ploch. Dává možnost řízeného úbšru materiálu na kterékoliv straně čela řezné destičky podle potřeby - například stupně nauhličertí nebo stupně znečištění od případných podsypů, nebo tvarové deformace vlivem nerovnosti podložky v předcházející operaci tepelného zpracování.
Rozložení celkového přídavku destičky na více jednostranných dílčích úběrů prováděných kontinuálně postupně na obou stranách destičky ve třech popřípadě více brusných stupních umož4
2oo aai ňuje dosažení maximální možné plošné rovinnostl, jakož 1 dosažení úzké toleranoe rozptylu planparalelnosti - vzájemné rovinnosti obou protilehlých broušených ploch. Toto je dáno skutečností, že při konečné broušené ploše obrobku na finální rozměr a jakost opracování se řezná destička opírá na svou protilehlou dosedací plochu již předem geometricky zarovnanou do jedné brusné roviny opracovanou ve dvou či několika předešlých kontinuálních dílčíoh úběrech - jednostranných brusných zónách - při stejnýoh podmínkách broušení jako právě opracovaná finální plocha. Tak je dosaženo požadované rovinnosti obou čel břitových destiček i při větších přídavcích - úběrech. V neposlední řadě se toto rozložení úběru celkového přídavku pozitivně projeví na vyšší produktivitě práce, větším možným posuvem obrobků při minimálním ohřevu styčných broušených ploch obrobků a lokálního nebezpečí výskytu povrchových trhlin, lepším přístupem chladicího média a jeho dokonalejším ochlazením. Navržený způsob broušení dává plnou možnost řízeného, ale hlavně reprodukovatelného procesu broušení i při proměnlivých přídavcích, jakosti materiálu nebo změně tvaru. Dává tak předpoklad k minimální zmetkovitosti z titulu podbroušení při maximální výkonnosti. Kontinuální tok procesu broušení je možno v jednotlivých fázích rozměrově sledovat a podle potřeby přesně řídit. Navržený kontinuální způsob opracování čelních ploch vyměnitelných řezných destiček dává předpoklad pro pozitivní vyřešení produkčního opracování těchto obrobků ve velkosériové výrobě, což je dosud v této oblasti celosvětový problém.
Požadavky výše uvedeného způsobu broušení splňuje zařízení, jehož podstatnou výhodou je dosahovaná rozměrová a tvarová přesnost při konstrukční jednoduchosti. Cílem navrženého zařízení je prakticky se co nejvíce přiblížit k ideální planparalelnosti ploch. Hlavní výhodou zařízení však je, že umožňuje přesné kontinuální průběžné broušení, případně i leště ní planparalelních čelních ploch vyměnitelných řezných destiček ze slinutých karbidů nebo jiných tvrdých slitin, různého tvarového provedení, čelní jednoduchou nebo složenou brusnou vrstvou diakotouče na žádaný konečný rozměr ve velmi úzkých výrobních tolerancích, tfbšr v jednotlivých brusných stupních je přesně sledovatelná, na sobě nezávisle řiditelný a trvale nastavitelný. To umožňuje plně reprodukovatelnost identických pracovních podmínek při změně sortimentu nebo materiálu obrobku. Proces broušení je kontinuální - nepřerušovaný a prakticky souhlasný ve všech brusných stupních bez nutnosti dodatečné ruční manipulace, Brusné zařízení je při své jednoduchosti dostatečně tuhé, energeticky nenáročné, velmi produktivní, nenáročné i na obsluhu a provozně značně spolehlivé. Pracuje s jednoduchými čelními dia-kotouči nevelkého průměru (coa 150 až 250 mm), běžně dosažitelných a výrobně nenákladných. To oproti velkorozměrovým současně užívaným kotoučům umožňuje jejich přesněj' ší výrobu, jejich snadnější ustavení na stroji a přesné dynamické vyvážení i v průběhu vlastního užívání - podle případné potřeby.
Tato skutečnost dává předpoklady pro trvalý efektivní provoz zařízení, jakož i pro dosahování vysoké přesnosti - rovinnosti broušených ploch a příznivou životnost diamantových brusných kotoučů - vysoké hodnoty 6 - specifického úběru dia-zrna.
Rovněž celková instalační plocha stroje s příslušenstvím Je proti současným zařízením značně menší. Nemalou výhodou je i jeho ryohlá přestavitelnost na bjroušení jiných tvarů nebo rozměrů, Činnost obsluhy je nenáročná a umožňuje proto i obsluhu 2 až 4 brusných zařízení.
200 881
Na přiloženém výkrese je na obr. 1, 2 a 3 znázorněn způsob postupného oboustranného broušení planparalelních ploch obrobků s úbšrem v jednotlivých fázích při průchodu obrobku, na obr. 4 znázorněno pohybové schéma brusného zařízení aplikující výše uvedený způsob oboustranného opracování, na obr, 5 je uveden příklad možného provedení brusného zařízení s kontinuálním podávacím kruhovým systémem a rotačním tvarovým unášečem, a na obr. 6 je znázorněna část pohybového schéma brusného zařízení aplikující způsob jednostranného opracování - broušení dosedacíoh ploch obrobků při současně prováděné rektifikaci na protilehlé jejich čelní ploše s tvarovými utvařeči.
Na přiložených výkresech je na obr. 1 až 6 znázorněn kontinuální podávači systém 1, na jedné jeho straně jsou ustaveny na základu stroje paralelně vedle sebe v dané vzdálenosti srovnávací vřeteník 6 a dokončovací brusný vřeteník 8 a na protilehlé straně - přesazené - mezi nimi je ustaven hlavní brusný vřeteník 7, a ze strany vstupu do stroje je přiřazen zásobník se skluzem 14 a plnič 12 navazující na vstupní naváděč 2 a v brusné rovině na odpružené vedení 9 se vstupním měřením M*. Vstupní měření lze chápat jako kontrolní měření rozměrů nebo třídicí pro prvky s přídavkem nad maximální přípustný rozměr nebo pod minimální rozměrovou hranici dovolující opracování. Vstupní měření tyto obrobky vyřadí z dalšího pracovního procesu jako nevhodné. Na druhé straně kontinuálního podávacího systému proti srovnávacímu vřeteníku je pevné vedení 3, dále v brusné rovině proti hlavnímu brus nému vřeteníku 7 a meziměření M2 je mezivedení 4, na výstupní části stroje proti dokončovacímu brusnému vřeteníku s výstupním vedením 10 a koncovým měřením je stavitelné vedení 5 na výstupu je vyhazovači prvek 17 s výstupním skluzem 18, navazující na vícekazetový zásobník 19. Dále je na výkrese obrobek 13. rektifikační kotouč 15, brusný kotouč 16, přívod chladivá 20 a náhon s ventilátorem 21.
Vlastní způsob broušení planparalelních ploch spočívá v tom, že celkový úběr - přídavek na opracování - surových obrobků je rozdělen minimálně na tři, popřípadě i více jednostranných dílčích úběrů prováděných kontinuálně vždy následně za sebou, a to vždy střídavě na protilehlé planparalelní ploše, přičemž se opěrná plocha (protilehlá k právě obráběné) mění. četnost jednostranných dílcích úběrů prováděných kontinuálně vždy následně na protilehlých stranách obrobku je dána jednak velikostí celkového přídavku - stupněm nerovností nebo deformace opraoované plochy, ale především přípustnou odchylkou geometrického tvaru skutečného rozměru od jmenovitého - ideálního. Alternativně je přitom kontinuálně prováděno po prvých nebo dalších dílěích úběrech na obou planparalelních protilehlých plochách obrobků s předslinovaným jedno- nebo oboustranným utvařečem i jedno- nebo oboustranné zaoblování (rektifikace) břitových hran.
Broušení planparalelních ploch je prováděno tak, že hrubé neopraoované obrobky o síle sQ - vyměnitelné řezné destičky - jsou nepřerušovaně za sebou plničem na stojato podávány do kontinuálního podávacího systému v pevně dané rozteči a jsou takto na stojato vedeny tva· rovým unášečem ve směru posuvu brusnou rovinou mezi oboustranné naváděcí vedení přes vstupní měření přímo do srovnávací jednostranné brusné zóny, obr. 1, nastavené na konstantní velikost s^ brusné mezery, vytvořené pevným vedením a čelní brusnou vrstvou kotouče stavitel6
200 081 ného srovnávacího vřeteníku, dále pak jsou vedeny do hlavního brusného stupně, obr, 2, nastaveného na velikost brusné mezery s2» vytvořené mezivedenlm, jako opěrná dosedaoí plocha J>ro srovnanou již čelní plochu břitových destiček v předcházejíoí zóně a čelní brusnou vrstvou kotouče hlavního brusného vřeteníku ustaveného na protilehlé straně srovnávacího vřeteníku, přičemž obrobky jsou dále vedeny přes meziměření a pak dále vedeny do koncového brusného stupně, obr, 3, nastaveného na konstantní velikost brusné mezery s^ (finální rozměr), vytvořené stavitelným vedením a čelní brusnou vrstvou kotouči dokončovacího brusného vřeteníku ustaveného na souhlasné straně srovnávacího vřeteníku a po změření přes koncové měření výstupního vedení jsou vyhazovacím prvkem vysouvány na výstupní skluz, kterým jsou řezné destičky v závislosti na koncovém měření M-j rozdělovány podle třídy přesnosti do příslušného kazetového zásobníku (s vibračním prvkem), kde jsou již přímo skládány na sebe do tvarového sloupoe.
Hrubý neopracovaný obrobek o síle sQ a stanoveném přídavku na opracování o velikosti x je takto broušen na svůj finální rozměr s, Změnou velikosti brusných mezer Sp s2, Je jednoznačně řízen stranový úběr a konečná přesnost již v průběhu broušení podle snímaných měřených hodnot v jednotlivých fázích opracování. Rozložením celkového přídavku o velikosti 2x obrobku o síle sQ s + 2x na jednotlivé fáze opracování, tj, na srovnání rovinností - zarovnání výchozí dosedaci opěrné plochy obrobku v brusné zóně velikosti s^ = s + 1,5 x (obr, 1) a následně vlastní postupné broušení jednotlivých protilehlých rovinných ploch v brusné zóně velikosti s2 » s + 0,5 x (obr, 2) a v konečné brusné zóně velikosti a« β (obr, 3) - na konečný finální přesný rozměr jsou tyto vždy opracovány při jejich jednoznačném ustavení. Toho je dosaženo tím, že tyto dosedají na příslušná opěrná vedení již svojí předem zarovnanou dosedaci plochou shodnou s rovinou broušení a to právě v předchozí fázi opracování. Tím je současně dosaženo poměrně vysoké přesnosti jejich rovinnosti, planparalelnosti, jakož i spolehlivé reprodukovatelnosti finálního rozměru. To současně dovoluje i značné celkové přídavky materiálu rozložit přibližně rovnoměrně, na jednotlivé brusné vřeteníky a tento odebrat najednou při relativně vyšších rychlostech posuvu a dodržení požadované jakosti opracování. Kromě toho je tak možno opracovávat i deformované rovinné ploohy z předcházejíoí operace - tepelného zpracování - u obrobků, jež se vyloženě vyřazovaly jako vadné - zmetky.
Jednostranné broušení rovinných plooh obrobků (viz obr, 6), jako například dosedacích ploch řezných destiček s předslinutým utvařeoem za současného provádění i rektifikaoe funkční čelní plochy, je prováděno analogioky tak, že obrobky jsou orientované plničem kladeny do kontinuálního podávaoího systému a jsou tvarovým unášečem na atojato vedeny do srovnávací brusné zóny a po průohodu jsou vedeny do jednostranné protilehle umístěné rektlfikační zóny, načež jsou dále vedeny přes meziměření do jednostranné konoové brusné zóny s vřeteníkem ustaveným souhlasně jako ve srovnávací brusné zóně, ale nastavené na finální rozměr obrobku a jsou následně po průchodu koncovým měřením řazeny do tvarového sloupce.
Tím lze prakticky kromě sloučené operace broušení a zaoblování (rektifikaoe) funkčních plooh - předlisovanýoh utvářečů odstraňovat i menší či větší předlisky, a to produkčním způsobem opracování bez potřeby dalších výrobních časů na tuto operaci.
200 881
Brusné zařízení, aplikující kontinuální způsob postupného jednostranného dílčího úbšru střídavě na obou protilehlých planparalelních plochách řezných destiček je ve své nejjednodušší formě v podstatě tvořeno kontinuálním podávacím systémem 1 s tvarovým unášečem 11 procházejícím brusnou rovinou a trojicí vřeten, ustavených na základu stroje vzhledem k brusné rovině vystřídané - a vůči sobě posunuté ve směru posuvu obrobků na konstantní vzdálenost, z nichž dva - srovnávací vřeteník 6 navazující přes mezivedení 4 na dokončovací brusný vřeteník 8 - jsou usazeny souhlasně paralelně na téže straně výměnného tvarového unášeče 11. načež brusný vřeteník 7 je usazen mezi nimi na opačné straně proti mezivedení 4, srovnávací brusný vřeteník 6, ustavený proti pevnému vedení 3 navazuje směrem ke vstupní části stroje na odpružené vedení 9 s vestavěným vstupním měřením a plnič 12 napojený přes vstupní naváděč 2 na skluz zásobníku 14. Dokončovací brusný vřeteník 8 navazuje ve směru posuvu na výstupní vedení 10 s vestavěným koncovým měřením M^, a dále na výstupní skluz 18 vícekazetového zásobníku 19.
Hlavní brusný vřeteník 7, usazený na protilehlé straně brusné roviny - výměnného tvarového unášeče 11 leží mezi opěrným pevným vedením 3 a stavitelným vedením 5, jež přechází na výstupu ve vyhazovači prvek 17, Ve stavitelném vedení 5 těsně za hlavním vřeteníkem 7 je proti mezivedení 4 vestavěno mezivedení Mg, Přívod chladivá 20 je veden ke každému brusnému kotouči 16 v souhlasném směru se smyslem jeho otáčení, avšak ve směru proti pohybu obrobku 13. tj, proti směru pohybu tvarového unášeče 11. čímž jsou současně omývána a čištěna jednotlivá opěrná i kluzná vedení a odplavován tak obrus materiálu mimo opěrné a broušené plochy do sběrné vany, zaústěné na cirkulační chladicí systém se vřazeným magnetickým odlučovačem,
K dosažení maximální geometrické přesnosti finálních výrobků je brusné zařízení osazeno větším počtem dvojic protilehlých brusných vřeteníků, ustavených přesuvně proti sobě i s příslušnými vedeními vraženými bezprostředně za hlavní brusný vřeteník 7 a mezivedení 4 před dokončovací brusný vřeteník 8 a stavitelné vedení 5.
Vyměnitelné řezné destičky, vložené například do vibračního zásobníku, jsou skluzem 14 orientované navedeny do plniče 12 s hydraulickým nebo pneumatickým ovládacím válcem, a na stojato přesně v daném intervalu s pevnou pohybovou vazbou na kontinuální podávači systém 1 vkládaný do tvarového unášeče 11 - odpovídající tvarem a velikostí tvaru broušené vyměnitelné řezné destičky, Vlořená řezná destička je tvarovým unášečem 11 vedena mezi pevným vedením 3 a odpruženým vedením 9 a takto pevně i stranově vedena prochází vstupním měřením Mj. a následně srovnávací brusnou zónou, vytvořenou čelem brusného kotouče 16 srovnávacího vřeteníku 6 a opěrným pevným vedením 3, nastavené podle hodnoty vstupního měření na konstantní velikost s^, Tím je po průchodu touto zónou jednoznačně zarovnána její případně i deformovaná dosedací plocha do přesné roviny identické s brusnou rovinou a tvoří tak jednoznačně přesnou základnu pro opracování protilehlé čelní plochy vyměnitelné řezné destičky přímo na hotovo při jejím průchodu brusnou zónou o velikosti s2 hlavního brusného vřeteníku 7 a mezivedení 4, Ta je však po opracování současně i výchozí základnou pro konečné obroušení původně hrubě srovnané plochy řezné destičky a po průchodu brusnou zónou o velikosti s-j dokončovacího brusného vřeteníku 8 a stavitelného vedení 5, dané v závislosti na
200 801 hodnotě mezlměření Mg řezné destičky, je tato opraoována na svůj finální rozměr, oož je následně kontrolováno ve výstupním vedení konoovým měřením M-j se zpětnou vazbou na případnou korekci postavení - polohy dokončovacího 8, eventuálně hlavního 7 brusného vřeteníku. Koncové měření M^ současně podle snímané hodnoty tlouěfky - síly obrobku 13 usměrňuje tyto pro řádění podle toleranční třídy přesnosti do vloekazetového zásobníku 19 a to přes výchozí prvek 17 (například pomooí vzduchové trysky) na dělený výstupní skluz 18, Tím jsou již vyměnitelné řezné destičky seřazeny do příslušných tvarových sloupců - jedna na druhou a připraveny tak k přenesení eelé kazety na plnicí vstup do,následujíoího stroje k opracování dalších ploch, hřbetních či fazetek.
Jednotlivé brusné vřeteníky jsou ve svých vedeních dle potřeby jednak přesně nastavitelné - suporty a mlkroposuvy, jakož i ryohlo-přestavitelné pro účely obsluhy - k přístupu ke kontinuálnímu podávacímu systému - k provedení záměny tvarového unašeče na příslušný broušený tvar. Rychlost posuvu obrobků brusnou rovinou je stavitelná náhonem s variátorem 21 v rozsahu požadovanýoh úběrů - prakticky 0,1 až 1,0, eventuálně 5,0 m/min., přičemž vyšší ryohlosti jsou uvažovány pro případné použití leštění nebo pro jednostranné broušeni s rektifikací. Čelní brusný kotouč 16 může být proveden jako jednoduohý - o jedné brusné vrstvě, či jako složený - s vnějěí hrubovaoí diavrstvou a vnitřní dokončovaoí brusnou vrstvou - leštící.
Na uvedeném brusném zařízení lze aplikovat i způsob jednostranného broušení dosedacioh ploch řezných destiček s předem vylisovaným utvařečem za současného provádění rektifikace čelní ploohy s předlisovaným utvářečem. Tím jsou tyto dvě dosud samostatně a náročně prováděné operace sloučeny v jednu při odstranění veškerých ztrátových časů a příznivé výkonnosti, Tohoto způsobu opracování na výše uvedeném zařízení je dosaženo osazením hlavního brusného vřeteníku 2 kotoučem s čelní elastlokou - pružnou - rektifikační brusnou vrstvou a orientováným ložením obrobku 1£ do plniče 12. tj, jejich stavěním čelní ploohou s předlisovaným utvářečem na stranu hlavního brusného vřeteníku 2 - respektive rektifikačního kotouče 12.
Konoepoe zařízení umožňuje rychlou a snadnou přestavitelnost jeho dílčích pohyblivých částí s minimální časovou náročností při žádané změně broušeného tvaru. Tato je dána tím, že základní nastavení lze provést pomocí příslušných distančních kostek a to tak, že vůči opěrnému pevnému vedení 2 Be nestaví stavitelné mezivedení 4 v úseku A (obr, 4) na hodnotu Sx’ s + 1,5 x + vůle, a k takto ustavenému mezivedení £ se nastaví stavitelné vedení 2 v úseku B distanční kostkou o hodnotě S2* β + 0,5 x + vůle, oož je umožněno výškovým přesazením jednotlivých vedení, jakož 1 polohovým postavením příslušných měření M2 a M^.

Claims (2)

PŘEDMĚT VYNÁLEZU
1. Způsob kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků prizmatických nebo rotačních tvarů, jako například řezných destiček, podložek, hranolků a podobně, ze slinutých karbidů, keramiky nebo jiných tvrdých slitin, vyznačený tím, že planparalelní plochy obrobku jsou broušeny střídavě a v následné operaci je obroušená plocha vždy opěrnou ploohou a první obroušená plocha je broušena nejméně dvakrát.
2. Zařízení k provádění způsobu podle bodu 1, sestávající ze základu stroje, brusných vřeteníků s čelními kotouči, se stavěním a pohony, podávačiho a chladicího systému, skluzu se zásobníkem, měřicího ústrojí, vany a krytu, vyznačené tím, že dvojice vřeteníků, srovnávací brusný vřeteník (6) a dokončovací brusný vřeteník (8), jsou na základu stroje ustaveny paralelně na jedné straně kontinuálního podávacího systému (1) s tvarovým unášečem (11) vedle sebe v jedné brusné rovině, avšak odděleně mezivedením (4), přičemž na dokončovací brusný vřeteník (8) navazuje ve směru posuvu výstupní vedení (10) s vestavěným koncovým měřením (M^) a na srovnávací brusný vřeteník (6) ve směru proti posuvu odpružené vedení (9) se vstupním měřením (M^) a dále vstupní navaděč (2), plnič (12) a zásobník se skluzem (14), přičemž na protilehlé straně tvarového unášeče (11) přesazené mezi dvojici vřeteníků proti mezivedení (4) jsou ustaveny v jedné brusné novině hlavní brusný vřeteník (7), osazený brusným kotoučem (16) nebo rektifikačním kotoučem (15), na· važující na vstupní části na pevné vedení (3) ustavené proti srovnávacímu brusnému vřeteníku (6) a na výstupní části přes vřazené meziměření (M2) na stavitelné vedení (5), ustavené proti dokončovacímu brusnému vřeteníku (8) a dále na výstupu v rovině vedených obrobků na vyhazovači prvek (17), ustavený proti výstupnímu skluzu (18) s vícekazetovým zásobníkem (19).
CS733878A 1978-11-10 1978-11-10 Způsob kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků a zařízení k provádění tohoto způsobu CS200881B1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS733878A CS200881B1 (cs) 1978-11-10 1978-11-10 Způsob kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků a zařízení k provádění tohoto způsobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS733878A CS200881B1 (cs) 1978-11-10 1978-11-10 Způsob kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků a zařízení k provádění tohoto způsobu

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS200881B1 true CS200881B1 (cs) 1980-10-31

Family

ID=5422333

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS733878A CS200881B1 (cs) 1978-11-10 1978-11-10 Způsob kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS200881B1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2108480B1 (en) Grinding machine and grinding method
RU2320467C2 (ru) Способ шлифования снабженной продольным отверстием вращательно-симметричной машинной детали и устройство для его реализации
RU2470758C2 (ru) Шлифовальный многоцелевой станок и способ для одновременного шлифования множества шеек коленчатого вала
US8584556B2 (en) Method and device for the precision machining of crankshafts and camshafts
JP3620679B2 (ja) 遊離砥粒によるウエーハの面取装置及び面取方法
US6296553B1 (en) Grinding method, surface grinder, workpiece support, mechanism and work rest
KR20040030974A (ko) 크랭크샤프트의 중심 베어링 연삭방법과 장치
CN103962939A (zh) 研磨装置及研磨方法
EP0993905B1 (en) Method for mirror process of external surface of long sized metal
EP0865870B1 (en) Method for sizing natural- or synthetic-stone elements, particularly ceramic tiles, and machine for carrying out the method
US6045436A (en) Process for the material-abrading machining of the edge of a semiconductor wafer
JP3878519B2 (ja) 研削方法
CS200881B1 (cs) Způsob kontinuálního opracování planparalelních ploch obrobků a zařízení k provádění tohoto způsobu
JPH07314325A (ja) 球体研磨装置
GB2124114A (en) Method and apparatus for the grinding of workpiece
JP3964150B2 (ja) 両頭平面研削方法及び装置
JPH05309645A (ja) 半導体バーを片面が極端に平坦でありかつ可能な限り良好な表面性状を有する半導体円板に分割するための方法および装置
EP3581331B1 (en) Set of discs for grinding the edges of glass plates
JP7210307B2 (ja) 金属部品の製造方法
JPS60263657A (ja) 研磨加工装置
JP7525268B2 (ja) 平面研削装置
KR200202579Y1 (ko) 슈우형 연삭기
KR200202496Y1 (ko) 초박형 원통형 난삭재의 모서리부 연마기
JPS6250264B2 (cs)
JPH05309535A (ja) 工作機械