CS200508B2 - Způsob výroby 17α-(3-R2-oxypropyl)-17β-R1-oxy-4,6-gonadien-3-onů - Google Patents

Způsob výroby 17α-(3-R2-oxypropyl)-17β-R1-oxy-4,6-gonadien-3-onů Download PDF

Info

Publication number
CS200508B2
CS200508B2 CS786763A CS676378A CS200508B2 CS 200508 B2 CS200508 B2 CS 200508B2 CS 786763 A CS786763 A CS 786763A CS 676378 A CS676378 A CS 676378A CS 200508 B2 CS200508 B2 CS 200508B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
acid
hydroxy
hydroxypropyl
methyl
carbon atoms
Prior art date
Application number
CS786763A
Other languages
English (en)
Inventor
Rainer Philippson
Bernhard Krieger
J Gasals-Stenzel
Ulrich Kerb
Wolfgang Losert
Klaus Prezewowsky
Rudolf Wiechert
Dieter Bittler
Original Assignee
Schering Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19762646043 external-priority patent/DE2646043C2/de
Priority claimed from CS148077A external-priority patent/CS200507B2/cs
Application filed by Schering Ag filed Critical Schering Ag
Priority to CS786763A priority Critical patent/CS200508B2/cs
Publication of CS200508B2 publication Critical patent/CS200508B2/cs

Links

Landscapes

  • Steroid Compounds (AREA)

Description

Ri znamená vodík nebo zbytek organické kyseliny až se 3 atomy uhlíku,
Rž značí vodík, alkylovou skupinu až se 2 atomy uhlíku, aralkylovou skupinu až s 19 atomy uhlíku nebo zbytek organické kyseliny až s 12 atomy uhlíku,
R3 představuje methylovou nebo ethylovou skupinu a
R4 znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu.
Jako zbytky kyseliny přicházejí v úvahu zbytky odvozené od netoxických kyselin, které jsou odvozené zvláště od alkanoylových kyselin s 1 až 12 atomy uhlíku, zejména s až 8 atomy uhlíku, například odvozené od jednosytné alkanoylové kyseliny, jako kyseliny mravenčí, octové, propionové, máselné, isomáselné, oí-ethylmáselné, pivalové, valerové, isovalerové, α-ethylvaíerové, trimethyloctové, enanthové nebo kaprylové, nebo odvozené od cyklické kyseliný, zejména cykloalifatické kyseliny, jako kyseliny cyklopropylidenoctové, cyklobutylkarboxylové, cyklopentylkarboxylové, cyklopentyloctové, 3-cyklopentylpropionové, cyklohexylkarboxylové, nebo též odvozené od karbocyklické arylové nebo aralkylové kyseliny, jako kyseliny benzoové, 2-, 3- nebo 4-methylbenzoové.
Protože chemický charakter acylové skupiny není pro sloučeniny vyrobené způsobem podle vynálezu významný, pokud acylová skupina nepůsobí toxicky nebo netvoří s primární hydroxylovou skupinou ester, jsou vhodné též jiné alifatické a aromatické substituované a nesubstituované jedno-, dvoj- a vícesytné karboxylové kyseliny, nasycené nebo nenasycené alifatické, arylalifatické a aromatické karboxylové kyseliny až s 12 atomy uhlíku, zejména však nejvýše s 8 atomy uhlíku.
Je třeba uvést například kyselinu undecylovou, dodekanovou, 3-cyklohe,xypropionovou, 2,3-, 2,4-, 2,6-, 3,4- a 3,5-dimethylbenzoovou, ethylbenzoovou, naftoovou, 3200508
-methyl-or-naftoovou, /J-fenylpropionovou, difenyloctovou a «-naftyloctovou nebo dvojsytné alkanoylové kyseliny, například kyselinu šťavelovou, maleinovou, fumarovou, jantarovou, malonovou, glutarovou, os-methylglutarovou, 3-methylglutarovou, /3,/S-dimethylglutarovou, adipovou, pimelovou a sebakovou, dvojsytné aromatické kyseliny schopné tvořit vnitřní anhydridy, jako kyselinu ftalovou, karbamidové kyseliny, jako kyselinu karbamidovou, fenylkarbamidovou, n-butylkarbamidovou, dimethylkarbamidovou, diethylkarbamidovou a alofanovou nebo heterocyklické kyseliny, jako kyselinu /3-furylkarboxylovou, pyrrolkarboxylovou, β-pyrrolidinopropionovou, N-methylpyrrolidino-2-karboxylovou, 6-hydrnxyinrinlyl-3-nctovou, N-methylmorfolino-2-karboxylovou a pyrrol-2-karboxylovou nebo sulfonové kyseliny s 1 až 12 atomy uhlíku, jako kyseliny alkansulfonové, například kyselinu methan- a ethansulfonovou, a arylsulfonové kyseliny, například kyselinu benzensulfonovou a p-toluensulfonovou.
Acylové zbytky podle vynálezu mohou být substituovány jedním nebo několika substituenty.
Jako případné substituenty je třeba uvést například tyto zbytky: hydroxyskupinu, halogen, alkolxyskupinu, acyloxyskupinu, sulfonyloxyskupinu, amidoskupinu, sulfátoskupinu, nitroskupinu, merkaptoskupinu a kyanoskupinu, například zbytky kyseliny glykolové, mléčné, citrónové, vinné, maleinové, glycerové, mannonové, glukonové a salicylové, nebo zbytky aminokyselin, jako glycinu, kyseliny aminopropionové, diglykolaminové a triglykolaminové, methylglycin, dimethylglycin, diethylglycin, kyselinu p-aminosalicylovou, p-aminobenzoovou, ethylmerkaptooctovou, benzylmerkaptooctovou, chloroctovou, fluoroctovou, trichloroctovou, trifluoroctovou, thioglykolovou, m-nitrobenzoovou, 2,3,4-trimethoxybenzoovou, fenoxyoc.tovou a .a-naftyloxyoctovou.
Zvlášť vhodné, jsou především dvojsytné nasycené a nenasycené karboxylové kyseliny.
Soli se odvozují od příslušných hemiacylátů těchto dvojsytných kyselin. Jako kationy přicházejí v úvahu zejména alkalické kovy sodík a draslík, jakož i amonium. Vhodné jsou však též dvojmocné kovy alkalických zemin, jako vápník, přičemž na jeden molekvivalent vápníku připadají 2 molekvivalenty hemiacylátu.
Jako alkylové zbytky Rz přicházejí v úvahu methyl a ethyl.
Sloučeniny vyrobitelné způsobem podle vynálezu mají buď samy farmakologicky cenné vlastnosti, nebo jsou meziprodukty pro výrobu uznávaně dobrých léčiv. Tak je například 17 cu- (3-hydr oxypr opy 1) -17/3-hydroxy-7<z-thioacetyl-4-androsten-3-on výhodně použitelný jako meziprodukt pro výrobu známé látky blokující aldosteron spironolaktonu [laktonu kyseliny 3-(17/?-hydro;xy· -7of-thioacetyl-3-oxo-4-androsten-17ai-yljpropionové].
Sloučeniny vyrobitelné způsobem podle vynálezu působí též jako diuretika typu aldosteronových antagonistů, to znamená, že obracejí účinek desoxykortikosteronu na vylučování sodíku a draslíku. Sloučeniny jako 17/?-hydroxy-17«- (3-hydroxypropyl) -7fls-thioacetyl-4-androsten-3-on, 17/3-hydroxy-17«- (3-hydroxypropyl ] -7«-ethylthlo-4-androsten-3-οη·, 17d-aeetoxy-37«f-(3-acethxypropyl)-7«-thioacetyl-4-androsten-3-on, 17/3-hydroxy-17a-(3-acetoxypr opyl)-7oí-thioacetyl-6os-methyl-4-androsten-3-on, draselná sůl íy^-hydroxy-lZoí- (3-hemisukcinyloxypropyl)-6-methyl-4,6-androstadien-3-onu a sodná sůl 17(3-hydroxy-17a-(3-hydrosukcinyloxypropyl)-4,6-androstadien-3-onu vykazují v testovacím modelu podle Hollmanna (G. Hollmann a kol. Tubuláre Wirkungen und renale Elimination von Spirolactonen, Náunyn—Schmiedebergs Arch. Exp. Path. Pharmak. 247 (1964) 419, P. Marx, Renale Wirkungen des d-Aldosterons und seines Antagonisten Spironolacton, Diss. Med. Fak. FU Berlin 1966] překvapivě vyšší účinek než známé obdobné sloučeniny (například Kalium—Canrenoat).
Sloučeniny obecného vzorce I se vyrábějí podle vynálezu tím způsobem, že se 4-andro sten-3-ony obecného vzorce II,
kde
Rs a Rí mají shora uvedený význam, isomerují enaminací nebo enolací na odpovídající Δ3·5—sloučeninu, na Δ5—dvojnou vazbu se aduje formaldehyd, ze získané 6-hydroxymethylenové sloučeniny se odštěpí voda, takto získaný 6-exomethylensteroid se isomeru je cyklohexenem v přítomnosti katalyzátoru na bázi ušlechtilých kovů a potom se popřípadě provede etherifikace, esterifikace a popřípadě se hemiacylát obecného vzorce III,
-ÍCPJrO-C-ÍCHJsC-OH A3 „ A',)
O o (lli I kde
R3 a Ri mají shora uvedený význam a n znamená 1 až 3, převede na jeho sůl. Zvláštní varianta způsobu podle vynálezu spočívá v tom. že se v případě, kdy R.z znamená zbytek dvojsytné kyseliny, hemiacylát převede na amonnou sůl, sůl alkalického kovu nebo sůl kovu alkalické zeminy.
K enaminaci se výchozí steroid zahřeje například s pyrrolidinem nebo morfolinem, ve vhodném rozpouštědle, jako methanolu, methylenchloridu nebo benzenu, popřípadě za přídavku kyseliny p-toluensulfonové.
K přípravě enoletheru se výchozí steroid účelně zahřeje například s acetondimethylketalem, esterem kyseliny orthomravenčí nebo benzylalkoholem ve vhodném rozpouštědle, jako benzenu, dimethylformamidu nebo dioxanu v přítomnosti kyseliny p-toluensulfonové nebo sírové.
Na takto vzniklé 3,5-dienaminy, popřípadě 3-alkoxy-3,5-dieny se aduje formaldehyd. Za tím účelem se přidává formaldehyd při teplotě místnosti pozvolna k Δ3-5—steroidu rozpuštěnému ve vhodném rozpouštědle. Vhodnými rozpouštědly jsou alifatické alkoholy, jako methanol a ethanol, .aromatické uhlovodíky, jako benzen a toluen, jakož i cykloalifatické uhlovodíky, jako cyklohexan.
Potom se z takto vzniklé 6-hydro:xymethylenové sloučeniny odštěpí voda. Za tím účelem se působí na 6-hydroxymethylsteroid v protickém rozpouštědle kyselinou. Vhodná je například kombinace dioxanu nebo tetrahydrofuranu a kyseliny chlorovodíkové nebo p-toluensulfonové, popřípadě chloridu kyseliny methansulfonové v pyridinu, popřípadě za přídavku bromidu lithného za působení tepla.
Takto získaný 6-exomethylensteroid se potom izomeruje na 6-methyl-A6-steroid. Za tím účelem se 6-exomethylensteroíd zahřívá delší dobu například v cyklohexenu v přítomnosti katalyzátoru na bázi ušlechtilého kovu, jako paládia. Za teploty varu je reakce ukončena již po několika hodinách. Přísada octanu sodného nebo draselného zkracuje reakci, která se provádí účelně v protickém rozpouštědle, jako methanolu neethanolu.
Má-li se eterifikovat volná hydroxylová skupina, jako primární hydroxylová skupina na l/oř-propylovém zbytku, lze použít známé metody. Eterifikace se výhodně provádí příslušným alkylhalogenidem. Jako halogenidy jsou vhodné chloridy, bromidy a zejména jodldy. Hydroxysloučenina se například rozpustí v polárním rozpouštědle a zahřeje v přítomnosti báze s alkylačním činidlem na teploty v rozmezí teploty místnosti až 100 °C. Jako báze jsou vhodné například kysličník barnatý, hydrid sodný, uhličitan draselný a alkoholáty alkalických kovů, jako ethylát sodný. Jako! polární rozpouštědla přicházejí v úvahu dimethylformamid, dímethylacetamid, tetrahydrofuran, dioxan, ketony, jako aceton a methylisobutylketon, jakož i alkoholy, jako ethanol, butanol, terč.butanol.
Esterifikace primární hydroxyskupiny, popřípadě hydroxypropylskupiny, se provádí známými metodami. Vhodnou metodou je například reakce s anhydridem kyseliny nebo halogenidem kyseliny v přítomnosti terciárního aminu, například pyridinu, kolidinu, triethylaminu nebo 4-dimethylaminopyridinu alespoň při teplotě místnosti. Primární hydroxyskupinu lze esterifikovat též anhydridem kyseliny v přítomnosti silné kyseliny, jako kyseliny p-toluensulfonové, nebo příslušnou kyselinou a anhydridem kyseliny trifluoroctové při teplotě místnosti.
Má-li se volná hydroxylová skupina, jako primární hydroxylová skupina na 17«-propylovém zbytku, esterifikovat částečně, pak lze i zde použít známých metod. Zvlášť vhodná je esterifikace solí těžkého kovu příslušné kyseliny, například octanem olovnatým nebo ethoxyoctanem olovnatým, v přítomnosti příslušného anhydridů kyseliny, například anhydridů kyseliny octové, popřípadě anhydridů kyseliny ethoxyoctové, při teplotách kolem teploty místnosti.
Pro výrobu sloučenin obecného vzorce I, v nichž Ri a/nebo Rz znamenají zbytek organické kyseliny, se uvedou v reakci 17(3-hydroxy-17a- (3-hydroxypropyl ]-A4-ketosteroidy již substituované na kruhu B nebo Δ4,6-3 -ketosteroidy s anhydridem alkanokyseliny, přičemž se esterifikuje nejdříve primární hydroxylová skupina a teprve poté terciární 17(3-hydroxylová skupina po prodloužené reakční době, popřípadě při zvýšené teplotě. Za tím účelem se účelně výchozí steroid rozpustí v baziském rozpouštědle, jako pyridinu, piperidinu, kolodinu, triethylaminu nebo lutidinu, a přidá se příslušný anhydrid kyseliny. Příznivý je pro esterifikaci též přídavek esterifikačního ka200508 talyzátoru, jako dimethylaminopyridinu.
Primární hydroxylová skupina se esterifikuje již po krátké době, to znamená po 2 až 5 hodinách, zatímco esterifikace terciární hydroxyskupiny vyžaduje delší esterifikační doby. Reakcí lze přirozeně urychlit zahrátím, například zahřátím až k teplotě varu, přičemž se reakční doba zkrátí na několik hodin.
V případě, že bylo primární 23-hydroxylová skupina esterifikována dvojsytnou kyselinou, může se hemiacylát převést na příslušnou sůl alkalického kovu reakcí například s methylátem sodným nebo draselným v methanolovém roztoku. K přípravě amonné soli se účelně používá roztok amoniaku v methanolu.
Reakční produkty obecného vzorce I se známými metodami, jako srážením, filtrací nebo extrakcí, oddělí a například chromatografováním a/nebo překrystalováním vyčistí.
Farmakologicky účinné látky obecného vzorce I lze známými způsoby použít pro léčiva, zejména pro orální aplikaci.
Dávky sloučenin obecného vzorce I činí u člověka 20 až 500 mg/den.
Způsob podle vynálezu je blíže objasněn dále v příkladech provedení.
Přikladl ml acetanhydridu se ochladí na —10 stupňů Celsia a přidá se po kapkách 29,5 ml kyseliny dusičné (h — 1,51]; k této směsi se přidá za míchání 10 g 17/3-hydroxy-17 a- (3-hydr oxypr opyl) -4,6-androstadien-3-onu, rozpuštěného ve 200 ml chloroformu, pozvolna po kapkách tak, že teplota nestoupne nad —5 °C. Reakční směs se míchá 20 minut při —5 až —10 °C a poté vlije do ledové vody.
Chloroformová fáze se oddělí, vodná fáze se extrahuje methylenchloridem, spojené organické extrakty se promyjí do neutrální reakce a odpaří ve vakuu. Získá se 17/3-nitryloxy-17o·- (3-nitryloxypropyl) -4,6-androstadien-3-on.
K 6,5 g 17/3-nitryloxy-17a-( 3-nitryloxypropyl)-4,6-androstadien-3-onu v 65 ml methanolu, 8 ml octanu ethylnatého a 20 ml vody se přidá 5 g kyanidu draselného a zahřívá 6 hodin pod zpětným chladičem. Poté se zahustí ve vakuu, ke zbytku se přidá voda a neutralizuje se zředěnou kyselinou chlorovodíkovou. Vypadlý produkt se odsaje, promyje vodou, vysuší, suspenduje v methylenchloridu a extrahuje několikrát 6 N kyselinou chlorovodíkovou. Chlorovodíkový extrakt se za chlazení ledem neutralizuje hydroxidem sodným, vypadlá sraženina se odsaje, promyje vodou a vysuší.
Získá se 3,4 g surového 4,7a-(aminomethylldin) -5-kyano-17/5-nitryloxy-17a- (3-nitryloxypropyl)-5/3-androstan-3-onu.
3,4 g surového 4,7a-(aminomethylidin)-5-kyano-17i/3-nitryloxy-17Qř-( 3-nitryloxypropyl )-5/3-androstan-3-onu se zahřívá ve 100 ml 1 N kyseliny chlorovodíkové 6 hodin za míchání na parní lázni. Reakční směs se ochladí, vzniklý 4a,7a-karbonyl-5-kyano-17/3-nitr yloxy-17tó- (3-nitryloxypropyl )-5/3-androstan-3-on se odsaje, promyje vodou a vysuší ve vakuu.
2,1 g sodíku se rozpustí ve 200 ml ethanolu, přidají se 3 g 4a,7a-karbonyl-5-kyano-17/3‘-nitryloxy-17i«- (3-nitryloxypropyl)-5(j3-androstan-3-onu a zahřívá 23 hodin pod zpětným chladičem. Roztok se zahustí ve vakuu, vlije na led a okyselí kyselinou sírovou. Vypadlý produkt se odsaje, promyje vodou, vysuší a překrystaluje z methanolu.
Získá se 1,7 g ethylesteru kyseliny 17/3-nitryloxy-17,a-(3-mtrvloxypropyl)-3-oxo-4-androsten-7ai-karboxylové o teplotě tání 178 až 180 °C.
Za účelem redukce takto získaného esteru se 1,6 g esteru v 10 ml tetrahydroifuranu a 10 ml ledové kyseliny octové míchá se 3,5 g zinkového prachu 10 minut při 0 až 5 °C. Zinkový prach se odfiltruje, filtrát zahustí ve vakuu a vlije do ledové vody. Vypadlý ethylester kyseliny 17/3-hydroxy-17a- (3-hydroxypr opyl) -3-oxo-4-andr osten-7a-karboxylové se odsaje a překrystaluje ze směsi acetonu a hexanu. Teplota tání činí 152 až 153,5 °C.
P ř í k 1 a d 2
4ai,7a-karbonyl-5-kyano-17/S-nltryloxy-17a- (3-nitryloxypropyl) -5/S-androstan-3-on se obdobně, jak je popsáno v předchozím příkladu převede methylátem sodným na methylester kyseliny 17/3-nitryloxy-17,a'-(3-nitryloxypr opyl) -3-oxo-4-andr osten-7a-karboxylové a ochranné skupiny se odstraní redukcí.
Získá se methylester kyseliny 17/3-hydroxy-17a- (3-hydroxypropyl) -3-oxo-4-androsten-7a-karboxylové o teplotě tání 181 až 183 °C.
Příklad 3
15,0 g 17i/?-hydroxy-17o-( 3-hydroxypropyl )-4-androsten-3-onu se zahřívá v 75 ml methanolu a 7,5 ml pyrrolidinu 15 minut pod zpětným chlodičem. Pak se ochladí v ledové lázni, vykrystalovaná sraženina se odsaje a promyje malým množstvím ledového methanolu. Získá se 12,0 g 17oř-( 3-hydroxypropyl ) -3-pyrrolidino-3,5-androstadien-17/3-olu, UV: εΖ76 = 21 300.
11,5 g 17«-(3-hydroxypropyl )-3-pyrrolidino-3,5-androstadien-17/S-olu se rozpustí ve 794 ml ethanolu a 397 ml benzenu, pak se přikape 20,8 ml 40% roztoku formaldehydu a míchá se 1 hodinu při teplotě místnosti. Roztok se potom ve vakuu co nejvíce zahustí a zbytek se chromatografuje na silikagelu. Získá se 5,25 g 17i/í-hydroxy-6/3-hydroxymethyl-17a-( 3-hydroxypropyl) -4-androsten-3-onu, UV: smi = 11100.
5,25 g 17/í-hydroxy’6)á''hydrQxyinethyl-l7o!- (3-hydroxypropyl) -4-androsten-3-onu se míchá ve 260 mí dioxanu a 15,2 ml 5 N kyseliny chlorovodíkové 2,5 hodiny při teplotě místnosti. K reakčnímu roztoku se přidá pak přebytek hydrogenuhličitanu sodného, nerozpuštěný zbytek se odfiltruje a filtrát se odpaří ve vakuu do sucha. Zbytek se chromatografuje na silikagelu. Získá se 3,8 g 17|/3-hydroxy-17cs- (3’hydroxypropyl J-6’ -methylenj4*androsten’3-onu. Z acetonu překrystalovaný vzorek má teplotu tání 178 až
179,5 °C, UV: ε26ΐ = 11 OQQ.
K 3,5 g 17^-hydroxy-17of-(3’hydroxypropyl)-6-methylen-4’androsťen-3-onu se přidá ve 122 ml ethanolu 1,75 g bezvodého octanu sodného a 257 ml 5% paládiového uhlí a frn forvl niv νουιι hXb om Q Ή on <4 n
V*. «U VUiU v XXVM.4.1X po dávkách 0,7 ml cyklohexenu ve 20 ml ethanolu. Pak se katalyzátor odfiltruje a filtrát ve vakuu co nejvíce zahustí. Zbytek se vyjme methylenchloridem, promyje vodou, vysuší, odpaří a chromatografuje na silikagelu. Získá se 1,9 g 17ij3-hydroxy-17a- (3-·hydrQχyprQpyl·6-methyl'4,6’and^'osta' dien-3'Όnu. Vzorek překrystalovaný z diisopropyletheru a acetonu má teplotu tání 197 až 202 °C, UV: ε29ΐ = 21100,
Příklad 4
1,8 g trimethylsulfoxoniumjodidu a 2,8 g hydroxidu sodného se míchá 15 minut ve 32 ml dimethylsulfoxidu pod argonovou atmosférou. Potom se přidá 1 g 17,8-hydroxy-17a- (3-hydroxypropyl ]-4,6-androstadien-3-onu a míchá dále 24 hodin při 35 °C, stále pod argonovou amtosférou. Poté se směs vylije do ledové vody okyselené kyselinou octovou, vysrážený produkt se odsaje a rozpustí v methylenchloridu, methylenchloridový extrakt se promyje vodou, vysuší síranem sodným a odpaří ve vakuu. Zbytek se vyčistí chromatografií n’a vrstvě při použití systému chloroform—methanol v poměru 9 : 1. Po překrystalování z acetonu se získá 530 mg 17/3-hydroxy-17a-( 3-hydroxypropyl ] -6^, 7(3-methylen-4-androsten-3-onu o teplotě tání 170 až 172 °C, UV: ¢203 — = 18 300.
P ř í k 1 a d 5
350 mg 17(3-hydroxy-8-inethyW7a-(3-hemisukcinyloxypropyl) -4,6-androstadien-3-onu se uvede v reakci s methanolavým roztokem methylátu sodného a zpracuje. Získá se 310 mg 17/J-hydroxy-6-methyl-17a-(3-hemisu'kcinyloxypropyl)-4,6-androstadien-3-onu ve formě sodné soli, UV: £291 = = 21 000.
Příklad 6
350 mg 17/3-hydroxy-17a-( 3-hydroxypropyl )-6-methyl-4,6-androstadien-3-onu se zahřívá ve 3,5 ml pyridinu a 350 mg anhyd10 ridu kyseliny jantarové 1 hodinu pod zpětným chladičem. Roztok se vylije za míchání do ledové vody, vyloučený olej se odfiltruje, vyjme methylenchloridem, vysuší a odpaří. Zbytek se chromatografuje na silítóagelu. Získá se 420 mg 170-hydroxy-6-methyl-17«s( 3-hemísukcinyloxypropyl )-4,6-androstadien-3-onu ve formě amorfní látky, UV: ε29ΐ = 20 500.
Příklad 7
420 mg 17:j3-hydroxy-6-methyl-17a-(3-hemisukcinyloxypropyl j -4,6-androstadien-3-onu se rozpustí ve 2Q ml absolutního methanolu a uvádí ve reakci s 6,4 ml methanolovéhQ 0,1 N roztoku methylátu draselnobc ov Ho ΉπΗπ ηΐΓΤτ’Τ’οΙηηηη Uml/nnt vorr XJ »-» S-X Cl V X V UlUllMU. JA^U-UVIU J.UX1 tok se vysráží v absolutním etheru, sraženina s odsaje, promyje etherem a vysuší. Získá se 340 mg 17,/3-hydroxy-6-methyl-17-((3-hemiskucinyloxypropyl) -4,6-androstadien-3-onu ve formě draselné soli, tvořící amorfní látku. Teplota tání: 130 °C (za rozkladu), UV: ε29ΐ = 21 300.
Příklade
Jak popsáno v příkladu 6, získá se reakcí 17/3-hydroxy-17<z-( 3-hydroxypropyl)-18-methyl-4,6-estradien-3-onu a anhydridem kyseliny jantarově v pyridinu 17/J-hydroxy-17a- (3-hydroxysukcinylQxypr opyl J-18-methyl-4,6-estradien-3-on ve formě /amorfní látky, UV: £284 = 24 100 (methanol).
Příklad 9
Jak popsáno v příkladu 7, získá se z i7^-hydroxy’l7a-(3-hydroxysukcinyloxypropyl )-18-methyl-4,6-estradien-3-onu jeho draselná sůl ve formě amorfní látky, UV: £285 = 22 900 (methanol).
Příklad 10
100 mg 17.0-hydroxy-17a-( 3-hydroxypropyl )-7a-thloacetyl-4-androsten-3-onu se míchá ve 2 ml pyridinu se 2 ml anhydridu kyseliny undecylové za přídavku 30 mg dimethylaminopyridinu 7 hodin při 50 °C. Poté se reakční směs vlije do ledové vody, rozmíchá s pentanem a odsaje, zbytek se extrahuje methylenchloridem, promyje l N kyselinou chlorovodíkovou a vodou a zbytek se zahustí, přičemž se získá 17/i-hydroxy-17iof- (3-undecyloxypropyl) -7a-thioacetyl-4-androsten-3-on ve formě oleje, UV (methanol J £237 — 17 500.
P ř í kl a d 11
1,5 g 17/2-hydrQxy-17a-( 3-hydroxypropyl)-4,6-androstadien-3-onu se rozpustí v 5 ml pyridinu, přidá se 1,5 g anhydridu kyseliny jantarové a zahřívá 1 hodinu pod argonovou atmosférou k varu. Po ochlazení se vmíchá do ledové vody, okyselí kyselinou chlorovodíkovou a extrahuje octanem ethylnatým. Octanový extrakt se promyje vodou do neutrální reakce, vysuší síranem sodným a odpaří ve vakuu. Získají se takto 2 g 17/3-hydroxy-17tf- (3-hydroxysukcinyloxypropyl)-4,6-androstadien-3-onu ve formě amorfní látky, UV: £285 — 23 700.
Příklad 12
300 mg hemisukcinátu připraveného v příklladu 11 se rozpustí v 15 ml absolutního methanolu a pH se upraví 5,5 ml 0,1 N roztoku methylátu sodného na hodnotu 8. Roztok se zahustí ve vakuu a vysráži ve 200 ml etheru. Vypadlá sůl se odsaje, rozpustí v methanolu a znovu vysráží v etheru. Získá se 210 mg sodné soli 17/í-hydroxy-17a- (3-hydroxysukcinyloxypropyl ] -4,6-androstadien-3-onu o teplotě tání 120 °C (za rozkladu), UV: £285 — 24 100.
Příklad 13
400 mg hemisukcinátu vyrobeného v příkladu 11 se rozpustí ve 20 ml absolutního methanolu a pH se upraví 5,4 ml 0,1 N roztoku methylátu draselného na hodnotu 8. Po přesrážení v etheru se získá 285 mg draselné soli 17/3-hydroxy-17a-(3-hydroxysukcinyloxypropyl)-4,6-androstadien-3-onu o teplotě tání 145 °C (za rozkladu).
P ř í k 1 a d 1 4
Obdobně jako v příkladu 11 se připraví esterifikaci anhydridem kyseliny glutarové v pyridinu a následující reakcí s methylátem draselným draselná sůl 17/3-hydroxy-17a- (3-hydroxyglutaryloxypropyl )-4,6-androstadien-3-onu o teplotě tání 98 °C (za rozkladu).
Příklad 15
Roztok 1 g 17j3-hydroxy-17a-(3-hydroxypropyl)-4,6-estradien-3-onu ve 4 ml pyridinu se zahřívá s 1 g anhydridů kyseliny jantrové 1 hodinu pod argonovou atmosférou k varu. Nechá se vychladnout a vmíchá se do ledové vody, okyselí zředěnou kyselinou chlorovodíkovou a extrahuje octanem éthylnatým. Spojené extrakty se promyjí vodou, vysuší síranem sodným a odpaří do sucha. Získá se 1 g surového 17/3-hydroxy-17a- (3-hydroxysukcinyloxypropyl) -4,6-estradien-3-onu ve formě amorfní látky, UV: £284 — = 26 800 (methanol).
Přiklad 16
Roztok 500 mg 17/3-hydroxy-17«-(3-hydroxysukcinyloxypropyl)-4,6-estradlen-3-onu v 15 ml absolutního methanolu se upraví pomocí pH—metru 0,1 N roztokem methylátu sodného na hodnotu pH 8, zahustí ve vakuu a vysráží 200 ml etheru. Sodná sůl se odsaje, rozpustí v methanolu a opět vysráží etherem. Získá se 350 mg sodné soli 17/3-hydroxy-17a- (3-hydroxysukcinyloxypropyl)-4,6-estradien-3-onu, UV: ε285 = 25 900 (methanol).
Příkladl7
Roztok 600 mg 17/3-hydroxy-17a-(3-hydroxysukcinyloxypropyl)-4,6-estradien-3-onu v 30 ml absolutního methanolu se upraví 0,1 N roztokem methylátu draselného na hodnotu pH 8. Po přesrážení v etheru, jak popsáno· v příkladu 12, se získá 320 mg draselné soli 17/í-hydroxy-17a- (3-hydroxysukcinyloxypropyl )-4,6-estradien-3-onu, UV: £284 = 26 300 (methanol).
Příklad 18
Jak popsáno shora, připraví se esterifikací 17/3-hydroxy-17a- (3-hydr oxypropyl) -4,6-estradien-3-onu anhydridem kyseliny glutarové v pyridinu a následující reakcí s methylátem draselným draselná sůl 17β-hydroxy-17ia- (3-hydroxyglutaryloxypropyl )-4,6-estradien-3-onu ve formě amorfního prášku, UV (methanol): £285 = 24 100. Příklad 19 g 17/3-hydroxy-17a-(3-hydroxypropyl)-4,6-androstadien-3-onu se zahřívá v 350 ml pyridinu se 70 g trifenylmethylchloridu 40 minut na parní lázni. Reakční směs se θ'chladí, nalije pozvolna do 8 1 ledové vody, vysrážená látka se odsaje, promyje vodou a vysuší. Surový produkt se chromatografuje na silikagelu a překrystaluje ze směsi etheru a pentanu. Získá se 61,4 g 17/3-hydroxy-17a- (3-trif enylmethyloxypropyl) -4,6-androstadien-3-onu o teplotě tání 168 až 169 °C.
Příklad 20
K 1,5 g 17;3-hydroxy-17a-(3-hydroxypropyl )-6(/3,7/?-methylen-4-androsten-3-onu v 5 ml pyridinu se přidá 1,5 ml acetanhydridu a míchá 105 minut při 22 °C. Po zpracování a rozetření s hexanem se získá 1,7 g amorfního 17/3-hydroxy-lTa- (3-acetylpropyl )-6(3, 7(3'-methylen-4-androsten-3-onu. Příklad 21
500 mg 17/3-hydroxy-17a-(3-hydroxypropyl)-4,6-iandrostadien-3-onu v 15 ml diethylkarbonátu se přidá 10 mg methylátu sódného a zahřívá pod argonem 10 minut na 140 °C. Poté se ochladí, neutralizuje kyselinou octovou a odpaří ve vakuu.
Po čištění chromatografií na vrstvě se získá 400 mgl7/3-hydro,xy-17a-(3-e,thoxykarbonyloxypropyl)-4,6-androstadien-3-onu ve formě bezbarvého oleje, UV: ε2«5 = 26 100.
PŘEDMĚT

Claims (3)

  1. PŘEDMĚT
    Způsob výroby 17«-(3-R
  2. 2-oxypropyl )-17:/3-Ri-oxy-4,6-gonadien-3-onů obecného vzorce I, kde
    Rl znamená vodík nebo zbytek organické kyseliny až se 3 atomy uhlíku,
    Rz značí vodík, alkylovou skupinu až s 2 atomy uhlíku, aralkylovou skupinu až s 19 atomy uhlíku nebo zbytek organické kyseliny až s 12 atomy uhlíku,
    R3 představuje methylovou nebo ethylovou skupinu a
    R4 znamená atom vodíku nebo methylovou skupinu, vyznačující se tím, že se 4-^androsten-3-ony obecného vzorce II,
    VYNÁLEZU kde
    Rs a R4 mají shora uvedený význam, ísomeruií Rnawinací nebo enolací na odpovídající Δ35—sloučeninu, na Δ5-—dvojnou vazbu se aduje formaldehyd, ze získané 6-hydroxymethylenové sloučeniny se «odštěpí voda, takto získaný 6-exomethylensteroid se isomeruje cyklohexenem v přítomnosti katalyzátoru nia bázi ušlechtilých kovů a potom se popřípadě provede etherifíkace, esterifikace a popřípadě se hemiacylát obecného vzorce III, (l/l I kde
    R3 a R4 mají shora uvedený význam a π znamená 1 až 3, převede na jeho sůl.
  3. 3everogratia, a. p., závod 7, Most
CS786763A 1976-10-08 1978-10-17 Způsob výroby 17α-(3-R2-oxypropyl)-17β-R1-oxy-4,6-gonadien-3-onů CS200508B2 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CS786763A CS200508B2 (cs) 1976-10-08 1978-10-17 Způsob výroby 17α-(3-R2-oxypropyl)-17β-R1-oxy-4,6-gonadien-3-onů

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19762646043 DE2646043C2 (de) 1976-10-08 1976-10-08 7&alpha;-Acetylthio-6&alpha;-methyl-4-androsten-3-one, Verfahren zu ihrer Herstellung und diese enthaltende Arzneimittel
CS148077A CS200507B2 (cs) 1976-03-05 1977-03-04 Způsob výroby 17«-(3-R2-axypropyl)-17j3-Ri-oxy-4-gonen-3-onů
CS786763A CS200508B2 (cs) 1976-10-08 1978-10-17 Způsob výroby 17α-(3-R2-oxypropyl)-17β-R1-oxy-4,6-gonadien-3-onů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS200508B2 true CS200508B2 (cs) 1980-09-15

Family

ID=25745443

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS786763A CS200508B2 (cs) 1976-10-08 1978-10-17 Způsob výroby 17α-(3-R2-oxypropyl)-17β-R1-oxy-4,6-gonadien-3-onů

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS200508B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO137321B (no) Analogifremgangsm}te for fremstilling av terapeutisk aktive 3-okso-17alfa-acyloksyandrost-4-en-17beta-karboksylsyreestere
JP2721002B2 (ja) アンドロスタ‐1,4‐ジエン‐3,17‐ジオンの6‐メチレン誘導体の合成における改良
US4118488A (en) 4-Androsten-3-ones and process for the preparation thereof
NO141257B (no) Anordning ved styringssperrende, tyverihindrende laas for motorkjoeretoeyer
US4119625A (en) Process for the manufacture of steroid carboxylic acids and the esters thereof
DK165593B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af 6-methylen- delta4-3-ketosteroider
CS200508B2 (cs) Způsob výroby 17α-(3-R2-oxypropyl)-17β-R1-oxy-4,6-gonadien-3-onů
US4180570A (en) 17β-Hydroxy-4-androsten-3-ones and process for the preparation thereof
US3305545A (en) 3-lower alkyl enolethers of 3-keto-2-carboxy steroids and derivatives thereof
US4456601A (en) 3-Chloro-pregnane derivatives and a process for the preparation thereof
CS200507B2 (cs) Způsob výroby 17«-(3-R2-axypropyl)-17j3-Ri-oxy-4-gonen-3-onů
US3384645A (en) 7-methylene-3alpha, 5-cyclo-6-ketone steroids and process for producing same
US3493563A (en) Process for the production of intermediates for triamcinolone and related compounds
US3258471A (en) Process for the preparation of delta1,3,5(10)-and delta1,3,5(10),9(11)-steroids
US3152120A (en) Process for the preparation of conanine derivatives and novel derivatives prepared thereby
EP0127217B1 (en) New process for the preparation of 20-keto-delta16-steroids and new intermediate compounds formed in this process
CS200509B2 (en) Process for preparing 17alpha-/3-r2-oxypropyl/-17beta-r1-oxy-4-gonen-3-ones
US3071581A (en) Cyclopentanophen anthrene compounds and process
US3083200A (en) 22-halo-20-spirox-4-ene-3, 21-diones and process for preparation
CS252474B2 (en) Method of 17-halogenethinylsteroides production
SU474141A3 (ru) Способ получени производных 6 ,16 -диметилстероидов
US3036096A (en) 3-enol ethers of 6-bromo progesterones
US3409609A (en) Adrostano-pyridines and their preparation
US3054790A (en) Intermediates and process for the preparation of 12alpha-halohydrocortisone and esters thereof
US3174966A (en) Cyclosemiacetals of 18-oxo-11beta-hydroxypregnanes and process for their manufacture