CS199534B2 - Mechanismus s maltézským křížem - Google Patents

Mechanismus s maltézským křížem Download PDF

Info

Publication number
CS199534B2
CS199534B2 CS494369A CS494369A CS199534B2 CS 199534 B2 CS199534 B2 CS 199534B2 CS 494369 A CS494369 A CS 494369A CS 494369 A CS494369 A CS 494369A CS 199534 B2 CS199534 B2 CS 199534B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
drive wheel
wheel
gear
cylindrical
driven wheel
Prior art date
Application number
CS494369A
Other languages
English (en)
Inventor
Ariosto Seragnoli
Original Assignee
Ariosto Seragnoli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ariosto Seragnoli filed Critical Ariosto Seragnoli
Publication of CS199534B2 publication Critical patent/CS199534B2/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16HGEARING
    • F16H27/00Step-by-step mechanisms without freewheel members, e.g. Geneva drives
    • F16H27/04Step-by-step mechanisms without freewheel members, e.g. Geneva drives for converting continuous rotation into a step-by-step rotary movement
    • F16H27/06Mechanisms with driving pins in driven slots, e.g. Geneva drives

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Measurement Of Distances Traversed On The Ground (AREA)
  • Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Road Paving Machines (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)

Description

Vynález se týká mechanismů s máltézským křižem a zejména ústrojí, zajišťujícících okamžité blokování přerušovaně se otáčejícího se kola těchto mechanismů v mezilehlých polohách.
Mechanismy s maltézským křížem jak známo sestávají v podstatě z hnacího kola, nepřetržitě se otáčejícího okolo své osy, a opatřeného alespoň jedním volnoběžným válečkem, mimostředně uloženým na tomto kole, a z přerušovaně otáčivého hnaného kola, které je opatřeno řadou radiálních výřezů, upravených pro vstup volnoběžného válečku při pootáčení obou kol. Tento volnoběžný váleček se uplatňuje jako vlastní hnací prvek, přenášející otáčivý pohyb z hnacího na hnané kolo. Hnací kolo je dále opatřeno alespoň jedním válcovitým výstupkem ve tvaru segmentu válcové plochy, soustředné s hnacím kolem, a upraveným na hnacím kole tak, že při otáčení těsně zapadá do kohkávních ploch na hnaném kole, vymezovaných mezi jednotlivými radiálními výřezy. Tyto korikávní plochy mají vůči segmentu válcové plochy na hnacím kole doplňkový geometrický tvar. Účelem těchto válcovitých výstupků je zastavit po výstupu volnoběžného válečku z odpovídajícího radiálního výřezu další otáčení hnaného kola.
U obvyklých mechanismů s maltézským křížem je úhlový rozsah výstupku ve tvaru segmentu válcové plochy na hnaném kole volen tak, že během přítomnosti volnoběžného válečku v příslušném radiálním výřezu umožňuje otáčivý pohyb hnaného kola vpřed, a v okamžiku výstupu volnoběžného válečku se válcovitý výběžek kluzně dotýká odpovídající konkávní plochy na hnaném koj le se svým čelem před spojnici středů hnacího a hnaného kola. To má za následek, že jakmile se výstupem volnoběžného válečku hnané kolo uvolní z hnacího účinku hnacího kola, je blokováno válcovitým výstupkem pouze proti pokračování dalšího pohybu vpřed, zatímco proti pohybu vzad blokováno není, neboť čelo válcovitého výstupku dosud nepřešlo spojnici středů obou kol.
Po výstupu volnoběžného válečku dochází v důsledku výše uvedeného uspořádání u známých mechanismů s maltézským křížem k rázům, vyplývajícím z nedostatku opory vůči zpětným reakčním silám. Tam, kde se pracuje s velkými hmotami· otáčejících se dílů a s velkými rozměry, jako u automatických a poloautomatických vysokorychlostních zařízení, například balicích strojů cigaretových a jiných výrobků, jsou takové rázy poměrně značné a působí vibrační a rezonanční jevy, které vedou k nepřesnému otáčení hnaného kola. Rázy a vibrace pů199534 sobí kromě toho poměrně značné opotřebení strojních součástí a vzrůst provozních nákladů.
Uvedené nedostatky odstraňuje mechanismus s maltézským křížem, sestávající z přerušovaně otáčivého hnaného kola s řadou rovnoměrně rozmístěných radiálních výřezů a řadou konkávních ploch, rozmístěných po jeho obvodě a umístěných vždy mezi dvěma sousedními radiálními výřezy, a dále z plynule otáčivého hnacího kola, spolupůsobícího s uvedeným hnaným kolem pro jeho přerušované otáčení, přičemž toto hnané kolo je opatřeno alespoň jedním volnoběžným válečkem pro přerušované otáčení hnaným kolem, umístěným tak, že se v průběhu části otáčivého pohybu uvedeného hnacího kola zasouvá do postupně za sebou následujících radiálních výřezů hnaného kola, a dále je opatřeno alespoň jedním válcovitým výstupkem ve tvaru segmentu válcové plochy, soustředně s hnacím kolem, přičemž tento válcovitý výstupek je na hnacím kole upevněn tak, že při otáčení těsně zapadá do-konkávních ploch na hnaném kole, u kterého je podle vynálezu na hřídeli hnacího kola pevně uloženo ozubené kolo, zabírající do druhého ozubeného kola, pevně uloženého na samostatném hřídeli, rovnoběžném se hřídelem hnacího kola, přičemž toto druhé ozubené kolo je opatřeno pomocným válcovitým výstupkem ve tvaru segmentu válcové plochy, soustředné s druhým ozubeným kolem, přičemž obvodová vzdálenost mezi průsečíkem spojnice středu hnacího kola a výstupní polohy volnoběžného válečku z radiálních výřezů s obvodem válcové plochy pomocného válcovitého výstupku a mezi čelním koncem pomocného válcovitého výstupku je menší, než je obvodová délka konkávní plochy na hnaném kole, měřená po stejné křivce, jako vzdálenost čelního konce a průsečíku.
Včleněním přídavného blokovacího mechanismu proti zpětnému pohybu, který vytváří druhé ozubené kolo s pomocným výstupkem, je tak při náležitém nafázování okamžiku zasunutí čela pomocného výstupku do další konkávní plochy hnaného kola, následující po konkávní ploše, do níž zabírá válcovitý výstupek hnacího kola, zajištěno zablokování hnaného kola i proti zpětnému pohybu, aniž by přitom byla jakkoli měněna geometrie vlastního hnacího mechanismu a dotčena tím jeho funkce. Po výstupu volnoběžného válečku z příslušného výřezu hnaného kola je tak hnané kolo znehybněno v požadované mezilehlé poloze mezi válcovou plochou válcovitého výstupku hnacího kola, a mezi válcovitou plochou pomocného výstupku druhého ozubeného kola. Vyloučí se tím vznik rázů a tím i nepřesností při otáčení i negativních důsledků v podobě zvýšeného opotřebení prvků mechanismu.
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popise na příkladech provedení s odvoláním na připojený výkres, ve kterém znázorňují obr. 1 a 2 mechanismus podle vynálezu s hnaným kolem se šesti radiálními výřezy a s hnaným kolem opatřeným jediným volnoběžným válečkem, á obr. 3 a 4 mechanismus podle vynálezu aplikovaný na případ, kdy hnací kolo je opatřeno dvěma volnoběžnými válečky.
Jak je patrno z obr. 1 a 2, má mechanismus s maltézským křížem hnané kolo 1, opatřené šesti radiálními výřezy 2 a šesti obvodovými konkávními plochami 3, upravenými mezi každou dvojicí radiálních výřezů
2. Dále obsahuje mechanismus podle vynálezu hnací kolo 4 s jedním volnoběžným válečkem 5, upraveným pro zasouvání do po sobě následujících radiálních výřezů 2, Dále je hnací kolo 4 opatřeno jedním soustředným válcovitým výstupkem 6 ve tvaru segmentu válcové plochy, upraveným pro zasunutí do jednotlivých, po sobě následujících obvodových konkávních ploch 3 na hnaném kole 1.
Hnací kolo 4 je uloženo na hřídeli 7, na němž je rovněž uloženo ozubené kolo 8, za+ bírající do druhého ozubeného kola 9, které je pevně uloženo na samostatném hřídeli 10, rovnoběžném s hřídelem 7 hnacího kola 4. Druhé ozubené kolo 9 je opatřeno pomocným válcovitým výběžkem 11 ve tvaru segmentu válcové plochy, přičemž úhlový rozsah tohoto pomocného výběžku 11 a jeho načasovaná poloha při otáčení je volena tak, aby v době, kdy volnoběžný váleček 5 vstupuje do příslušného radiálního výřezu 2 hnaného kola 3, nebyl v záběru se žádnou konkávní ploohou 3 a nebránil tak v otáčení hnaného kola 1 vpřed. Při opouštění výřezu 2 válečkem 5 však pomocný výběžek 11 již zabírá do následující konkávní plochy 3, a to v délce postačující k tomu, aby zabránil zpětnému odskočení nebo rázu hnacího kola po výstupu volnoběžného válečku 5 z radiálního výřezu 2.
Tato skutečnost je na obr. 2 geometricky vyznačena tím, že obvodová vzdálenost mezi průsečíkem 12 spojnice středu hnacího kola 4 a výstupní polohy 5‘ volnoběžného válečku 5 z radiálního výřezu 2 s obvodem válcové plochy pomocného výstupku 11 a mezi čelním koncem 13 tohoto pomocného výstupku je menší, než je obvodová délka konkávní plochy 3 na hnaném kole 1, měřená po stejné křivce.
Obr. 3 a 4 ukazují obdobné řešení, avšak se dvěma válcovitými výstupky 6 a dvěma volnoběžnými válečky 5 na hnacím kole 4. Při takovém uspořádání, dojde na jedno otočení hnacího kola 4 ke dvěma krokovým posunům obvodu hnaného kola 1. Vzhledem ke zkrácení úhlové velikosti válcovitých výstupků je také zmenšen úhlový rozsah pomocného výstupku 11 a s ohledem na jiné časové závislosti mezi otáčením výstupků 6 a 11 je také upraven převodový poměr ozubených kol 8 a 9. Je zřejmé, že vynález může být podroben z tohoto hlediska různým obměnám podle konkrétních potřeb, a to nejen v počtu volnoběžných válečků 5 a válcoβ vitých výstuků 6, ale i v počtu radiálních výřezů 2 ve hnaném kole 1.

Claims (1)

  1. Mechanismus s maltézským křížem, sestávající z přerušovaně otáčivého hnaného kola s řadou rovnoměrně rozmístěných radiálních výřezů a řadou konkávních ploch, rozmístěných po jeho obvodě a umístěných vždy mezi dvěma sousedními radiálními výřezy, a dále z plynule otáčivého hnacího kola, spolupůsobícího s uvedeným hnaným kolem pro jeho přerušované otáčení, přičemž toto hnané kolo je opatřeno alespoň jedním volnoběžným válečkem pro přerušované otáčení hnaným kolem, umístěným tak, že se v průběhu části otáčivého pohybu uvedeného hnacího kola zasouvá do postupně za sebou následujících radiálních výřezů hnaného kola, a dále je opatřeno alespoň jedním válcovitým výstupkem ve tvaru segmentu válcové plochy, soustředné s hnacím kolem, přičemž tento válcovitý výstupek je na hnacím kole upevněn tak, že při otáčení těsně zapadá do konkávních ploch na hnaném kole, vyznačený tím, že na hřídeli (7) hnacího kola (4) je pevně uloženo ozubené kolo (8), zabírající do druhého ozubeného kola (9), pevně uloženého na samostatném hřídeli (10), rovnoběžném se-hřídelem (7) hnacího kola (4), přičemž toto druhé ozubené kolo (9) je opatřeno pomocným válcovitým výstupkem (11) ve tvaru segmentu válcové plochy, soustředné s druhým ozubeným kolem (9), přičemž obvodová vzdálenost mezi průsečíkem (12) spojnice středu hnacího kola (4) a výstupní polohy (5‘) volnoběžného válečku (5) z radiálních výřezů (2) s obvodem válcové plochy pomocného válcovitého výstupku (11) a mezi čelním koncem (13) pomocného válcovitého výstupku (11) je menší, než je obvodová délka konkávní plochy (3) na hnaném kole (1), měřená po stejné křivce, jako vzdálenost čelního konce (13) a průsečíku (12).
    1 list výkresů
CS494369A 1968-07-11 1969-07-11 Mechanismus s maltézským křížem CS199534B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT169768 1968-07-11

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS199534B2 true CS199534B2 (cs) 1980-07-31

Family

ID=11101893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS494369A CS199534B2 (cs) 1968-07-11 1969-07-11 Mechanismus s maltézským křížem

Country Status (9)

Country Link
JP (1) JPS4943861B1 (cs)
AT (1) AT303479B (cs)
BR (1) BR6910663D0 (cs)
CH (1) CH499032A (cs)
CS (1) CS199534B2 (cs)
DE (1) DE1935042A1 (cs)
ES (1) ES369417A1 (cs)
FR (1) FR2012725A1 (cs)
NL (1) NL6813187A (cs)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2813633C2 (de) * 1978-03-30 1983-01-27 Heckler & Koch Gmbh, 7238 Oberndorf Handfeuerwaffe mit schwenkbarem Verschlußteil
BE1001981A3 (nl) * 1987-04-13 1990-05-02 P V B A Gregoire Fa Inrichting voor het stapsgewijze, over een cirkelbaan verplaatsen van de draaitafel van een ompot- of pottenvulmachine.
ES2038549B1 (es) * 1991-12-03 1996-01-01 Gespamar Sl Proyector ciclico de imagenes para maquinas recreativas y similares.

Also Published As

Publication number Publication date
ES369417A1 (es) 1971-05-16
BR6910663D0 (pt) 1973-01-11
CH499032A (it) 1970-11-15
JPS4943861B1 (cs) 1974-11-25
NL6813187A (cs) 1970-01-13
AT303479B (de) 1972-11-27
FR2012725A1 (cs) 1970-03-20
DE1935042A1 (de) 1970-03-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4198876A (en) Multi-stage sprocket assembly for a bicycle
ES311947A1 (es) Un mecanismo de transmision de cambio de marcha.
ES190100U (es) Conjunto de ruedas dentadas.
US3994180A (en) Expansible sprocket device
US3396988A (en) Chain and sprocket assembly
CS199534B2 (cs) Mechanismus s maltézským křížem
US2910917A (en) Drum magazine for automatic fire arms
US2483359A (en) Transfer mechanism for counters
US4408524A (en) Device for locking and aligning printing numeral rolls and a control cylinder
US3076351A (en) Indexing mechanism
GB2041148A (en) Stepping gear
GB1161618A (en) Improvements in and relating to a Sheet Retarding Device on a Printing Machine
US3283538A (en) Shock absorbing coupling
US1469932A (en) Counter
GB1102739A (en) Improvements in or relating to seed drills
US3107855A (en) Odometer mechanism
US2299247A (en) Power transmission unit
US3070300A (en) High-speed reset counter
US2893731A (en) Sheet side gauging apparatus
US2902878A (en) Disc device for automatically shifting the
IE49966B1 (en) Drive coupling arrangements
US3981441A (en) Counters
US2485738A (en) Intermittent clutch
US3986005A (en) Odometer for an automobile
US3675503A (en) Chain driven indexing geneva mechanism