CS198110B2 - Kopírovací přístroj pro kopírování jednak listového, jednak knižního originálu - Google Patents

Kopírovací přístroj pro kopírování jednak listového, jednak knižního originálu Download PDF

Info

Publication number
CS198110B2
CS198110B2 CS383472A CS383472A CS198110B2 CS 198110 B2 CS198110 B2 CS 198110B2 CS 383472 A CS383472 A CS 383472A CS 383472 A CS383472 A CS 383472A CS 198110 B2 CS198110 B2 CS 198110B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
original
book
carrier
rollers
roller
Prior art date
Application number
CS383472A
Other languages
English (en)
Inventor
Shigehiro Komori
Hisashi Sakamaki
Hiroyuki Hattori
Toshihide Lida
Koichi Miyamoto
Kazumi Umezawa
Original Assignee
Shigehiro Komori
Hisashi Sakamaki
Hiroyuki Hattori
Iida Toshihide
Koichi Miyamoto
Kazumi Umezawa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP3891871A external-priority patent/JPS5514433B1/ja
Priority claimed from JP4119571A external-priority patent/JPS5542388B1/ja
Application filed by Shigehiro Komori, Hisashi Sakamaki, Hiroyuki Hattori, Iida Toshihide, Koichi Miyamoto, Kazumi Umezawa filed Critical Shigehiro Komori
Publication of CS198110B2 publication Critical patent/CS198110B2/cs

Links

Landscapes

  • Delivering By Means Of Belts And Rollers (AREA)

Description

Vynález se týká kopírovacího přístroje pro kopírování jednak -listového, jednak knižního originálu, s fotosensitivním prostředím, s optickou soustavou k promítání obrazu originálu na fotosenzitivní prostředí, s prostředky pro vytváření obrazu na fotosensitivním prostřelí, s vyvolávacím zařízením, s přenášecím zařízením, s .podávacím ústrojím pro přivádění přenášecího prostředí, s pomůckami pro dopravu přenášecího prostředí od podávacího ústrojí k výstupnímu otvoru, s ústa1 ovací stanicí a se skříní pro uložení všech shora uvedených složek.
Tradiční kopírovací přístroje jsou obvykle tříděny do dvou typů, z nichž jeden může kopírovat pouze z listových originálů a druhý je určen pro kopírování třírozměrovýeh Originálů, například knih a podobně.
Přístroje určené výlučně pro kopírování z lištových originálů nemohou zhotovovat kopie z knih nebo jiných podobných originálů, jsou však vynikající v tom, že se kopie mohou rychle zhotovovat z listových originálů, jednoduše jejich vkládáním do- vkládacího otvoru a neexistuje zpětný posuv pro dopravu originálů nebo optického systému během vlastního kopírování, čímž se rychlost kopírování přibližně dvakrát zvýšila. Tyto- kopírovací přístroje mají dále vý2 hodu v jednoduchosti a v malých nákladech na celkovou konstrukci, a také v pohotovosti a snadném vybavení automatickým zařízením pro podávání originálů, v případě potřeby.
Druhý typ kopírovacích přístrojů, určených pro kopírování knih a jiných silnějších originálů, má výhodnou vlastnost v tom, že může kopírovat jak z listových originálů, tak i z knižních originálů, jejich konstrukce je však taková, že každý originál, který má být kopírován, musí být rovně rozprostřen na nosiči originálu a tako-vé konstrukce nevyhnutelně vedou k těžkopádným manipulacím při zvedání přiďržovacího víka originálu za účelem umístění. každého originálu na nosič originálu, při uzavírání přidržo-vacího víka a stlačování kopírovačího- tlačítka, je-li požadováno -kopírování silnějších originálů. Kromě toho, nosič originálu nebo optický systém účinně zahrnuje svůj zpětný posuv, což znamená odpovídající ztrátu času a podle toho i odpovídající snížení rychlosti kopírování pro tentýž postup. Kromě toho nejsou· pouze mechanicky složité a nákladné, ale je velmi obtížné doplnit je automatickým zařízením pro- podávání originálu.
Ve většině institucí však je požadavek na kopie z listových originálů větší než na ko198110 pie z knižních originálů. Z tohoto důvodu tyto instituce musely použít kopírovacích strojů pro knižní originály, které jsou nákladnější a méně vyhovující pro. kopírování z listových originálů.
Pro odstranění takové nehospodárnosti byly proto navrženy kopírovací stroje, které jsou schopny kopírovat z knižních originálů, při zachování výhod strojů pro kopírování z listových originálů. Taková zařízení jsou roztříděna do následujících dvou typů:
I. U prvního typu je část zařízení ležící nad drahou listových originálů konstruována oddělitelně, takže při kopírování knižních originálů tato část může být oddělena od zařízení a odkryjí se dopravní válečky pro listové originály. Knižní originál může být ručně položen na takto odkryté dopravní válečky a dopraven za pomoci gumových válečků, aby mohl být vystaven štěrbinové expozici.
II. Druhý typ je v podstatě identický po konstrukční stránce s prvním typem s tou výjimkou, že je navíc opatřen nosičem obsahujícím dopravní desku ze skla nebo z umělé hmoty, na kterou se může uložit knižní originál a dopravit pro expozici, přičemž okraje nosiče jsou drženy dvěma nebo více páry dopravních válečků.
Tyto dva typy strojů jsou v podstatě podobné kopírovacím strojům, pro listové originály po konstrukční stránce a podle toho i po' stránce cenové, avšak mají následující nevýhody:
S hlediska uživatele odstraňování části stroje znamená značně těžkopádný postup a také by způsobovalo potíže při zajišťování ukládacího. prostoru pro tuto část, je-li místo, které má uživatel k dispozici, omezené. Totéž platí pro druhý typ, shora popsaný.
V případě prvního typu může dále proměnlivý ruční tlak, kterým se působí na originál,, působit velké kolísání v zatížení pohonu stroje. U druhého typu může tloušťka nosiče způsobovat odpovídající změny délky optické dráhy, což naopak by mělo za následek chybné zaostřování, a podle toho. i chybnou synchronizaci, a tím by se vážně ovlivnila kvalita výsledných kopií.
Ozubené kolo. umístěné na konoi dopravních válečků pro originál za účelem jejich pohonu,, a dále u druhého typu válečky pro dopravu nosiče, budou vyčnívat mimo dráhu originálů a tím nebude tato cesta rovná a část knižního originálu nebude kopírována.
Když dále originál, který má být kopírován, má značnou tloušťku, jako kniha, a vstupní okraj originálu, uvažováno ve směru jeho pohybu, má komplikovaný tvar, (např. následkem otevřené polohy knihy), poloha předního okraje výsledné kopie může být velice různá, protože vstupní okraj knihy nebo pod. je snímán detektorem urče4 ným pro. snímání předních okrajů listových originálů.
Z toho vyplývá, že kopírovací stroje výše uvedených typů jsou pro daný účel prakticky nevyhovující.
Vynález odstraňuje všechny výše uvedené nevýhody a znamená zlepšení v mnoha složkách kopírovacího stroje.
Hlavním účelem vynálezu je vytvořit kopírovací přístroj, který může plně fungovat jak pro kopírování z listových originálů, tak pro. kopírování knižních originálů a může také zvýšit kopírovací rychlost podle různých rozměrů kopií.
Vynález vychází ze shora uvedeného přístroje pro kopírování jednak listového, jednak knižního originálu, s fotosensitivním prostředím, s optickou soustavou k promítání obrazu originálu na fotosensitivní prostředí, s prostředky pro vytváření obrazu na fotosensitivním prostředí, s vyvolávacím zařízením, s přenášecím zařízením, s podávacím ústrojím pro přivádění přenášecího prostředí, s pomůckami pro dopravu přenášecího prostředí od podávacího ústrojí k výstupnímu otvoru, s ustalovací stanicí a se skříní pro uložení všech shora uvedených složek; vynález záleží v tom, že nosič knižního originálu je vratně pohyblivý a proveden v jednom celku s dopravním ústrojím listového originálu, a že je upraveno hnací ústrojí společné pro nosič knižního originálu a pro dopravní ústrojí listového originálu, jakož i blokovací ústrojí, zamezující vratný pohyb nosiče knižního originálu, když je poháněno dopravní ústrojí listového originálu za účelem kopírování tohoto Originálu.
Podle výhodného provedení vynálezu je nosič knižního, originálu pohyblivý do první polohy pro spojení s hnacím ústrojím pro dopravu knižního originálu, jakož i do· druhé polohy pro spojení s dopravním ústrojím pro dopravu listového originálu.
Podle dalšího provedení vynálezu má skříň nepohyblivé kolejnice, popř. nosič knižního originálu pohyblivé kolejnice, probíhající po jejich délce a umístěné navzájem protilehle ve svislém směru, přičemž skříň a nosič knižního originálu jsou navzájem spojeny a vymezují dvě sady navzájem přilehlých prostorů, oddělených přepážkami, z nichž jedna sada prostorů obsahuje vodorovné a svislé válečky se zadržovací pro omezení volnosti vodorovného a svislého pohybu skříně a nosiče knižního originálu a druhá řada prostorů obsahuje svislé válečky se zadržovači pro omezení volnosti svislého pohybu skříně a nosiče knižního originálu.
Vodorovné a svislé válečky se zadržovači v jednom z prostorů jedné sady a svislé válečky se zadržovači v jednom z prostorů druhé sady výhodně sestávají z pružných válečků větších než jsou předem určené rozměry těchto prostorů ve směrech pro omezení volnosti pohybu.
Podle jiného· provedení jsou pevné a pohyblivé kolejnice tvořeny vytlačovaným kusem z lehké slitiny a vodorovné a svislé válečky jsou vytvořeny ze syntetické pryskyřice.
Kopírovací přístroj podle vynálezu je typu s kapalinovým vyvoláváním a přenosem, který může selektivně kopírovat listové originály, jako jsou doklady a podobně, nebo knižní originály, jako jsou knihy a podobně,. podle potřeby.
Vynález bude blíže vysvětlen na příkladech provedení v souvislosti s výkresy, přičemž obr. 1 je šikmý průmět znázorňující jedno provedení kopírovacího přístroje podle vynálezu, obr. 2 je podélný řez tímto •přístrojem, obr. 3 je pohled zezadu na provedení z obr. 2, u něhož je zadní krycí víko odstraněno, obr. 4 je částečný šikmý pohled ukazující mechanismus pro· ustálení nosiče originálu, obr. 5 je příčný řez přístrojem, obr. 6 je. šikmý průmět znázorňující hnací systém; obr. 7 je podélný řez nosičem originálu,'obr. 8 je částečný pohled shora na nosič originálu, obr. 9 je částečný příčný rez vedením nosiče knižního originálu, obr. 10 a 11 jsou šikmé průměty, ukazující vodicí válečky pro· nosič knižního originálu, obr. 12 a 13 jsou příčné řezy vedení pro obousměrný pohyb tradičních nosičů originálu, obř.' 14 je příčný řez ukazující jedno provedení vedení podle vynálezu, obr. 15 a 16 jsou v šikmém průmětu pohledy na válečky pro takové vedení, obr. 17 a 18 jsou šikmé průměty ukazující další provedení válečků se zarážkami, obr. 19 je schéma elektrického. obvodu pro regulaci činnosti kopírovacího přístroje podle jednoho provedení vynálezu, obr. 20 je časový diagram pro různé spínače v témže obvodu, obr. 21 znázorňuje podavač papíru podle vynálezu, obr. 22 je pohled zpředu ukazující jedno provedení podavače papíru, obr. 23 je boční pohled na řez vedený podle čáry A — A z obr. 12, obr. 24 je pohled zpředu na řídicí mechanismus podavače papíru vedený podle čáry X — X z obr. 23 a 28, obr. 25 až 27 jsou pohledy zpředu na řídicí mechanismus vyrovnávacího válečku vedený podle čáry Y - Y z obr. 23 a 28, obr. 28 je boční pohled podle čáry B-Bz obr. 22, obr. 29 až 32 jsou perspektivní pohledy na páky, obr. 33 je perspektivní pohled třecího válce a obr. 34 je podélný řez sušicím a ustalovacím zařízením při otevřeném vršku i spodku.
Na obr; 1 je znázorněno jedno provedení kopírovacího přístroje podle vynálezu obsahující skříň 1, dopravní ústrojí 2 listového originálu, nosič 3 knižního originálu, zakrytý přidržovacím víkem 4 originálu. Přístroj, dále-obsahuje dvojici vodicích kolejnic 5i a 5ž pro nosič 3 originálu, kazetu 6 obsahující v sobě zásobu listů přenosového papíru P a víko 7 pro· kazetu, které může sloužit také jako podnos pro uložení listů papíru vypuštěných z přístroje po přenosu obrazu. Je tam také vidět pomocný podnos 8, operační část 9, obsahující hlavní spínač 10, skupinu poplašných žárovek lli až 114, spínač 12 pro opětné rozsvícení žárovek, který bude dále popsán, tlačítko 13 pro přepínání režimů činnosti mezi režimem kopírování listových originálů a režimem kopírování knižních originálů, knoflíkové tlačítko· 14 pro volbu režimu trvalého vytváření více kopií z knižního originálu, tlačítko 15 pro nutné zastavení trvalého kopírování knižního· originálu a stupnicí 16 pro nastavení sytosti požadovaných kopií.
Nejdříve bude popsána činnost takového kopírovacího přístroje podle obr. 2 na příkladu, kdy je třeba kopírovat z listových originálů. Listový originál se vloží zprava do přístroje, do stisku mezi válečky I81 a I82 dopravního· ústrojí 2 listového originálu, které se otáčejí synchronně s fotosensifivním válcem 17, který se normálně otáčí až po uplynutí určité doby pro přípravu startu, jak bude dále popsáno, a pak se vložený listový originál dopraví směrem doleva. Jakmile je vstupní okraj listového· originálu detekován žárovkou 19 a prvkem 20 pro snímání světla, válečky I81 a I82 se dočasně zastaví a tak se zastaví také originál. •Potom, když se fotosensitivní válec 17 dostane do předem stanovené polohy, vydá se startovací signál pro opětné roztočení válečků I81 a I82, takže se originál dále dopravuje směrem doleva synchronně , s otáčením fotosensitivního válce 17, načež se vyloží směrem nahoru pomocí válečků 21i a 21?, Během této chvíle se originál osvětlí zdola čtyřmi žárovkami 24, v osvětlovacím místě 22, když se pohybuje po skleněné desce 23. Obraz originálu se opticky zaměří pomocí zrcadla 25 a zrcadlové čočky 26 skrz expoziční stanici 27 na povrch fotosensitivního válce 17, a tím se vytvoří na něm obraz.
Fotosensitivní válec 17 obsahuje fotosensitivní vrstvu, pokrytou průsvitnou dielektrickou vrstvou, a otáčí se normálně ve směru hodinových ruček, jak je vidět na obr. 2. Fotosensitivní válec 17 se napřed nabije na kladnou polaritu pomocí primárního nabíječe 29, napájeného vysokým napětím o kladné polaritě ze zdroje 28 vysokého napětí. Když se nabitá část povrchu fotosensitívního· válce 17 dostane do expoziční stanice 27, obraz z osvětlovací stanice se promítne na tuto část fotosensitívního válce 17 skrze štěrbinu, zatímco· se vybíjí pomocí střídavého vybíječe 30, napájeného vysokým střídavým napětím ze zdroje 28 vysokého napětí. Potom se tato část plochy fotosensitivního válce 17 podrobí celkové expozici pomocí žárovky 31, čímž se vytvoří elektrostatický latentní obraz na části jeho povrchu, načež část povrchu fotosensitivního válce 17, která .nese obraz, vstoupí do vyvolávacího zařízení 32. Vyvolávací zařízení 32 obsahuje nádrž 34 pro uložení určitého množství vyvolávací kapaliny 33, čerpadlo 33, viz obr. 5, pro míchání a zvedání vyvolávací kapaliny a elektrodu 36, normálně předepnutou vůči fotosensitivnímu válci 17 pomocí pružiny 37 tak, aby se udržovala mírná mezera mezi ní a povrchem fotosensitiv.ního válce 17. Elektrostatický latentní obraz vytvořený na fotosensitivním válci 17 se vyvolá na viditelný obraz za, pomoci částic barvíce obsažených ve vyvolávací kapalině a vyzvednutých na elektrodu 36 pomocí čerpadla 33.
• Potom u zadního nabíječe 38 se část plochy fotosensitivního válce 17, která nese obraz, nabije zápornými vysokým napětím ze zdroje vysokého napětí pro odstranění přebytečné kapaliny s povrchu fotosensitlvního válce 17 bez narušení vyvolaného obrazu, který je na něm. Potom se přivede jeden list přenosového papíru P ze zásobníku papíru do těsného kontaktu s povrchem fotosensitivního válce 17, který nese obraz, takže se obraz z fotosensitivního válce 17 přenese na list přenosového papíru P za pomoci kladného vysokého napětí připojeného k němu v přenosovém nabíječi ze zdroje 28 napětí. Po přenesení obrazu se přenosový papír P oddělí od fotosenzitivního válce 17 pomocí oddělovacího pásu a pak se zavede do stanice 41 pro sušení a ustalování. Fotosensitivní válec 17 je čištěn hranou 42i břitového čističe 42, tlačeného d,o styku s fotosensitivním válcem 17 pro odstranění veškerého zbytkového množství kapaliny s barvičem, čímž se připraví pro následující cyklus kopírovací operace. Vyvolávací kapalina, po odstranění s fotosensitivního válce 17 pomocí břitového čističe 42, teče podél drážek 17i, vytvořených kolem protilehlých konců fotosensitivního' válce 17, a odtud do vyvolávacího zařízení 32 pro opětné použití.
. Listy přenosového papíru P jsou obsaženy v kazetě 6, která je oddělitelně namontována s kazetovou kolejničkou, uloženou do kolejnice pro· vtažení kazety. Podle vynálezu lze použít různých typů kazet s různými rozměry přenosového listu a mohou se snadno vyměňovat podle potřeby. Listy přenosového papíru P jsou neseny vnitřní deskou 43 uvnitř kazety 6 a vnitřní deska 43 má předpětí směrem nahoru, takže normálně tlačí sloupec přenosového papíru P proti oddělovacím západkám 43, vytvořeným na předním konci kazety, na jejich protilehlých stranách. Vhodnou volbou elastické konstanty pružiny 44 může být tlačná síla, kterou jsou listy přenosového papíru P stlačeny proti oddělovací západce 43, udržována v podstatě konstantní, bez ohledu na počet listů přenosového papíru P v kazetě 8.
Když fotosensitivní válec dosáhne své předem stanovené polohy, vydá se signál pro spuštění normálně se otáčejícího podávacího válečku 46 papíru do styku s horním listem přenosového papíru P, takže podávači váleček 46 papíru zabírá s oddělovací západkou 45, aby oddělil horní list přenosového papíru P od ostatních a podal jej směrem doleva, jak je vidět na obr. 2. Avšak, jelikož vyrovnávací válečky 47i a 472, umístěné vedle kazety, se zastavují okamžitě po spuštění podávacího válečku 46, přenosový papír P, podaný z kazety 6, má tendenci být nenapjatý mezi vedeními 48i a 482, přičemž jeho přední okraj se opírá o plochu štyku. mezi vyrovnávacími válečky
471 a 472. Okamžitě na to vytvoří fotosensitlvní válec 17 signál pro podávání papíru, na jehož impuls vyrovnávací válečky 47i,
472 se začnou otáčet, čímž dodávají přenosový papír P rychlostí rovnou obvodové rychlosti fotosensitivního válce 17, .Na druhé straně podávači váleček 46 papíru se opět nadzvedne od sloupce přenosového papíru P po uplynutí předem nastavené doby a potom je oddělený přenosový papír kontinuálně dodáván pouze pomocí vyrovnávacích válečků 47i a 472 a následujícím podávacím ústrojím.
Oddělovací pás 40 přenosového papíru může být ve formě úzkého nekonečného pásu, který prochází od oddělovacího válečku 49, umístěného velmi těsně vedle fotosensitivního válce 17 a přes vychylovací kladku 50, kladky S2i, 52.2, vychylovací kladku 51, kladku 523 zpět na oddělovací váleček
49. Část oddělovacího pásu 40 mezi kladkou 523 a oddělovacím válečkem 49 se opírá o fotosensitivní válec 17 v jeho části odpovídající jednomu konci listu přenosového papíru a část oddělovacího pásu 40 mezi kladkami 52i a 522 je vychylovacími skladkami
50, 51 nucena sledovat dráhu odchýlenou od dráhy přenosového' papíru. Oddělovací pás 40 je hnán oddělovacím válečkem 49 rychlostí v podstatě rovnou rychlosti fotosensitivního vátae 17. Část oddělovacího pásu 40 je vložena mezí jeden boční okraj listu přenosového papíru P a vnější povrch fotosensitivního válce 17, když se přenosový papír P dostane do těsného styků s fotosensitivním válcem 17 během přenosu obrazu. Takto bude oddělení oddělovacího pásu 40 od fotosensitivního válce 17,' provedené u oddělovacího válečku 49, tlačit jeden boční okraj listu přenosového papíru P, aby se také oddělil od fotosensitivního válce 17. Když se jednou jeho boční okraj takto· oddělí, může se přenosový papír P úplně oddělit od fotosensitivního válce 17 díky jeho vlastní samonosné pevnosti a činnosti vzduchu hnaného· z dmychadla 53, viz obr. 3, potrubím 54 a výstupem vzduchu 55i, načež přenosový papír může být veden směrem ke stanici 41 pro sušení a ustalování.
i Ve stanici 41 pro sušení a ustalpvání se neustálený přenosový papír P dopravuje na dopravním pásu 57, poháněným válečkem 56 ve směru doleva, jak je vidět na obr. 2, takže papír P se suší a ustaluje vzduchovým proudem z potrubí 54 a intenzívně o· hřívá přímo pod ohřívačem 58, Převážná část vzduchu takto ohřátého ohřívačem 58,
8 110 spotřebovaného pro sušení se nasává do dmychadla 53, viz obr. 3, přívodním kanálem 59, umístěným pod pásem 57, takže tento vzduch může být recirkulován pro- opětné použití pro sušení a ustalování. Přenosový papír P takto vysušený a ustálený může být elektricky vybit vybíječem 80, takže se odstraní veškerý zbytkový náboj i3 povrchu papíru P, načež se vede přes výstupní válec 61 do výstupního kanálu 82 a jím se vypustí na víko 7 kazety 6, která rovněž slouží jako přijímací podnos, i Nyní bude s odkazem na obr. 4 popsána činnost výše popsaného zařízení při použití pro kopírování knižních originálů. Přepnutí činnosti z výše popsaného režimu pro kopírování listových originálů na režim pro kopírování knižních originálů může být provedeno způsobem, který bude dále popsán. •Napřed se stlačí přepínací tlačítko 13, čímž se vyvolá otočný pohyb páky 63? ve směru proti hodinovým ručkám kolem čepu 63s spolupůsobením mezi pákou 13i a výstupkem B3i, který je v celku s pákou 632, čímž se spustí váleček 83 a vysune ze záběru •směrem dolů z nádržky 85 pro usazení listového originálu, vytvořené na jednom konci vačky 84, namontované na dolní části nosiče 3 originálu, který se takto může pohybovat směrem doleva, jak je vidět na obr. 2, až se váleček 83 zasune do drážky 66 pro umístění knižního originálu. Tento pohyb nosiče 3 originálu z jeho polohy pro listové originály do polohy pro knižní originály přeruší dodávku proudu do elektrického pohonu dopravního ústrojí 2 listového originálu, čímž se celý obvod přepne do polohy pro kopírování knižních originálů. V této pracovní poloze zaujme přední konec knižního originálu, který má být kopírován, to jest přední konec 67i skleněné desky 67 nosiče 3 originálu, viz obr. 2, polohu, která byla obsazená žárovkou 19 a •prvkem 20 pro příjem světla při režimu kopírování listového originálu.
Knižní originál, který se má kopírovat, se vloží na skleněnou desku 87 nosiče 3, přičemž jeho přední konec je zarovnán s předním koncem 67i skleněné desky 9, pak je knižní originál drží pomocí přídržného víka 4, viz obr. 2. Potom se stiskne kopírovací tlačítko 14‘ (obr. 1) a vydá se startovací signál z fotosensitivního válce 17 stejným způsobem, jak bylo· popsáno v případě kopírování listových originálů. Tento signál vybudí elektromagnetický plunžr SL3, takže po vysunutí válečku 63 z drážky 66 hosič 3 knižního originálu se pohne směrem doleva, jak je vidět na obr. 2, stejnou rychlostí, jako je obvodová rychlost fotossnsitivního válce 17 pro provedení expozice skrz štěrbinu. Po dokončení této expozice zastaví nosič 3 knižního originálu svůj pohyb doleva odezvou na svůj vlastní signál odpovídající rozměru knižního originálu, načež se nosič 3 knižního originálu začne pohybovat zpět nebo doprava. Rychlost tohoto zpětného pohybu je vyšší něž· rychlost dopředného pohybu, a to za účelem zvýšení účinnosti kopírování. Po navrácení nosiče z knižního originálu do· jeho..počáteční polohy pro kopírování knižního originálu, se pohon nosiče 3 knižního originálu zastaví, čímž se váleček 63 zasune do drážky 68.
Když je ze stejného knižního originálu třeba hotovit plynule více kopií, lze to snadno provést .pomocí počítadla 14, pracovně spojeného s kopírovacím tlačítkem 14‘. Počítadlo 14 přeměňuje pohyb nosiče 3 knižního originálu na čísla pomocí vačky 64 a lomené páky 69, znázorněných na obr. 4 tak, že se kopírovací tlačítko 14‘ udržuje ve stlačené poloze, dokud se nenapočítá předem stanovený počet kopií, čímž lze zajistit vícenásobné kopírování.
V ostatních ohledech činnost zařízení pro kopírování knižních originálu je identická s činností pro listové originály.
V tomto provedení kopírovacího zařízení může fotosensitivní válec 17 kopírovat originály o různé šířce až do formátu A3 a jeho· obvodová délka je poněkud větší než délka formátu A3. Proto při kopírování z listových originálů, jeden z listových originálů o formátu A3 .může být vložen pro kopírování celou otáčkou fotosensitivního válce 17 nebo dva listové originály o formátu Ai mohou být vloženy současně ve směru kolmo· na jeho podélnou osu. Při kopírování knižních originálů je dopředný zdvih, to je expoziční zdvih nosiče 3 knižního originálu, následován zpětným zdvihem, který v zásadě vyžaduje tolik času jako dopředný zdvih a tedy čas potřebný pro provedení jednoho kopírování knižního· originálu bude přibližně dvojnásobný než doba požadovaná pro jednu kopii listového originálu. Tak například pro originály o formátu A3 jedna kopie může být provedena každé dvě plné •otáčky fotosensitivního válce 17 a pro originály o- formátu A4 jedna kopie může být provedena pro plnou otáčku fotosensitivního válce 17.
Tento rozdíl cyklů, který vzniká z různých rozměrů papíru, může být detekován signálem z kazety 6 a rozdíl cyklů vznikající z různých typů originálů může být detekován signáMm vyplývajícím ze změny polohy nosiče 3 knižního originálu.
Nyní bude popsána příprava startu, která předchází běžnému kopírovacímu cyklu, a klidová poloha a opětný start, který následuje po dokončení jednoho kopírovacího cyklu. Jak bylo výše popsáno, kopírovací přístroj podle tohoto provedení je typu s kapalinovým vyvoláváním, při kterém částice barvíce ve vyvolávací kapalině se ustalují pomocí odpařování a vysoušení nosné kapaliny. Kromě toho břitový čistič 42, který může být vytvořen z elastomeru, jako je například uretanový kaučuk, .nitridový kaučuk, fluorový kaučuk, polysulfidový kaučuk, akrylový kaučuk, nebo podobně, akte198110 rý je použit .pro čištění fotosensitivního válce 17 pro odstranění barvíce nebo vyvolávací kapaliny, která na něm zůstává po přenosu obrazu, má obvykle tendenci umožňovat vytváření velmi malého množství barvíce v blízkosti hrany čističe. Jestliže se přístroj zastaví a pak nechá v takových podmínkách po dobu více hodin, nosič nashromážděný na hraně by se odpařil a barvič by ztvrdnul. Jestliže se zařízení opět uvede do chodu, takže se válec 17 otáčí za takových podmínek, ztuhlý barvič by poškodil hranu čističe 42 a/nebo povrch fotosensitivního válce 17 nebo by mohl nepříznivě ovlivnit vytváření obrazu ,na povrchu válce. Z těchto důvodů je kopírovací přístroj podle tohoto provedení uspořádán Tak, že spojením hlavního spínače 10 se neuvede do otáčení fotosensitivní válec 17, ale pouze se umožní otáčení čerpadla ve vyvolávacím zařízení 32, obr. 5, za účelem míchání a zavádění vyvolávací kapaliny 33 směrem nahoru do přívodní trubky 70 pro kapalinu, obr. 2 tak, aby se vylévala na břitový čistič 42. Když se ztužený barvič na hraně čističe a v jeho blízkosti zkapalní v předem stanoveném čase, začne se fotosensitivní válec 17 otáčet a zkapalněný barvič se otře. Když fotosensitivní válec 17 vykoná alespoň polovinu otáčky, válečky 18i a I82 dopravního ústrojí 2 pro listové originály se začnou otáčet a umožní kopírovací cyklus.
' Kdyby se napájecí zdroj nechal připojen i po ukončení kopírovacího cyklu, fotosensitivní válec 17 by pokračoval v otáčení, a to není žádoucí s ohledem na životnost fotosensitivního válce 17 a/nebo břitového Čističe 42, Aby se tomu zabránilo, je kopírovací přístroj podle tohoto provedení uspořádán tak, že když není třeba dalšího kopírovacího cyklu po provedení předchozího, fotosensitivní válec 17 se může automaticky zastavit do klidové polohy bez ohledu na zapnutou polohu hlavního spínače 10. Cas, s kterým je počítáno pro takovou klidovou polohu, je zvolen delší než je čas nutný pro list přenosového, papíru P, na němž je kopie obrazu, a který má být odveden ze zařízení, a pro vyčištění celého povrchu fotosensitivního· válce 17. V takové klidové poloze se stisknutím spínače 12 pro. opětné startování v operační části 9 vrátí všechny části přístroje do polohy, ve které byly před klidovou polohou.
‘ V elektrofotografickém kopírovacím přístroji, který používá přenosového systému obrazu s válcem, jsou různé prvky procesu umístěny kolem celého obvodu fotosensitivního. válce 17. Na druhé straně, fotosensitivní válec a prvky obklopující tento válec musí umožnit snadné jejich odstraňování a kontrolu za účelem údržby. Dále, fotosensitivní válecí 17 by měl obsahovat v sobě mechanismy pro regulaci teploty pro zamezení zarosení povrchu válce.
, Tento válec má za účel uspokojit také tyto požadavky a vytvořit je na nosném zařízení pro fotosensitivní válec, které by bylo jednoduché po stránce konstrukční i údržby a mělo kompaktní konstrukci.
- Jsou známy dva typy nosných zařízení pro fotosensitivní válec. Jeden z nich je takový, že protilehlé konce hřídele válce jsou neseny deskami nosného rámu, které se mohou vložit směrem dolů do skříně kopírovacího přístroje. U takové konstrukce však by vyjmutí fotosensitivního válce, které je někdy třeba provést, jak bylo uvedeno výše, vyžadovalo přibližně tolik práce, jako je třeba pro úplné rozebrání zařízení, a kromě toho rozměry zařízení by byly tak velké a zařízení tudíž nákladné, že prvky pro proces by nemohly být umístěny nad válcem.
S ohledem na tyto nevýhody bylo dříve navrženo nosné zařízení takového typu, ve kterém jeden, konec hřídele válce je vetknutý v rámu skříně stroje a hřídel fotosensitivního válce je poháněn tak, aby se válec mohl namontovat na hřídeli rozebíratelně. Tento druhý typ značně eliminoval nevýhody typické pro první typ, ale stále měl nedostatek v tom, že otočný hřídel nesený vetknutým způsobem vedl ke zvětšení rozměrů nosné části, které nejsou vhodné pro vytvoření kompaktního přístroje. Kromě toho oba tyto typy by se setkaly s .potížemi při montáži zařízení pro regulaci teploty.
Nosné zařízení pro fotosensitivní válec 17 podle tohoto vynálezu odstraňuje uvedené problémy. Jedno jeho provedení je znázorněno na obr. 5, u kterého čelní klenbový rám 71 a zadní rám 72, vytvořené z lehne slitiny, jsou připevněny ke spodní desce 74 kopírovacího přístroje, přičemž zadní rám 72 má výčnělek, do kterého je zasunut hřídel 73 válce.
Válcová jednotka sestává z fotosensitivního válce 17, který obsahuje válcový člen z kovu, fotosensitivní vrstvu vytvořenou na vnějším obvodovém povrchu válcového členu a je-li potřeba i průhlednou pryskyřičnou vrstvu o vysokém odporu, která pokrývá povrch fotosensitivní vrstvy. Fotosensitivní válec 17 je uložen mezi čelní a zadní přírubu 84i a 842, jejichž nedílné úložné části jsou spolu spojeny například třemi tyčemi 86. Mezi úložnými částmi je trubka 85. Ložisko 762 je drženo úložnou částí. Všechny tyto členy spolu tvoří válcovou jednotku.
Pro zatlačení ložiska 762 směrem doleva, jak je vidět na obr. 5, je upraven tlakový přídržný člen 82, axiálně pohyblivý. Přídržný člen 82 je zevně opatřen nosnou přírubou 80. Mezi přídržným členem 82 a nosnou přírubou 80 je vložena tlaková spirálová pružina 83. Nosná příruba 80 je uložena na nosné desce 79. Tyto- členy spolu tvoří čelní nosný mechanismus.
' Ložiska 75 a 76i jsou uložena na výčnělku zadního rámu 72 á držena ložiskovou skříní. Ložisko 76i je opatřeno protiskluzo198110 vým členem 78, připevněným k pevnému hřídeli 73 pomocí šroubů. Ozubené kolo 77 je připevněno v ložiskové skříni a má spojkový kolík 87.
Sestava může být provedena způsobem dále uvedeným. Čelní víko skříně 1 zařízení se otevře, načež se válcová jednotka vloží na hřídel 73 klenutým prostorem čelního rámu 71 s nosnou částí a trubkou' 85 jako vedením, takže se do spojovacího otvoru 88 v .přírubě 842 zasune spojovací kolík 87, čímž se spojí jednotka s ozubeným kolem 77 válce.
Sejmutí válcové jednotky ze hřídele 73 může být provedeno opačným postupem. V průběhu sestavování, spirálová pružina 83 předepíná válcovou jednotku směrem k zadnímu rámu 72 přes přídržný člen 82, ložisko 762, nosnou část 843 a čelní přírubu 84i, čímž se zamezí jakékoliv vzájemné vůli mezi částmi. Spirálová pružina 83 zachytí také vibrace nebo nárazy, které by mohly vzniknout během dopravy sestavy.
Nosné zařízení fotosensitivního válce má tedy podle vynálezu následující výhody: Použití vetknutého hřídele pro montáž a demontáž válcové jednotky umožňuje kompaktní konstrukce celého přístroje. Válcová jednotka, která je axiálně pohyblivá pro montáž a demontáž, umožňuje umístění všech prvků pro proces kolem celého obvodu fotosensitivního válce a umožňuje bezvadnou obsluhu. Hřídel válce připevněný k tělesu přístroje snadno umožňuje zabudování ohřívače a a snímače b teploty a tím umožňuje snadné vytvoření regulačního zařízení pro· stabilizaci kopírovacího procesu. Skutečnost, že zadní ložisko válcové jednotky je upevněno k pevnému hřídeli, umožňuje snadnou montáž a demontáž válcové jednotky.
• Jak je znázorněno, na obr. Θ, je ozubené kolo 77 fotosensitivního válce 17 opatřeno vačkou 157 pro ovládání spínačů MSI a MS4 pro vytvoření startovacího signálu, vačkou 158 pro ovládání spínačů MS2 a MS5 pro vyrobení signálu pro podávání papíru a pro vyrovnání, vačkou' 159 pro ovládání spínačů MS81 a MS80 pro vytvoření signálu snímajícího zacpání a vačkou 160 pro ovládání spínače MS7 pro vytvoření signálu pro* zastavení válce. Vačka 160 je určena pro stanovení předem klidové polohy pro válec 17 a část válce, která má být napouštěna čisticím břitem během jeho klidové polohy. Toto provedení vynálezu je konstruováno tak, že napuštěná část válce nemá být použita za plochu pro* vytvoření obrazu.
1 Čelní a zadní nepohyblivé kolejnice 5i a 52 jsou připevněné k horním koncům rámů 71 a 72, takže kluzně nesou nosič 3 knižního originálu pomocí kladiček, které budou popsány.
Nosič 3 knižního originálu sestává z části pro- kopírování knižních originálů a z dopravního, ústrojí 2 originálů. Dopravní ústrojí 2 listového originálu je opatřeno ozubeným kolem 89 na jednom svém konci, jak je vidět z obr. 3, a toto ozubené kolo je poháněno hnacím zdrojem v tělese zařízení.
Podle obr. 7 a 8, pohon z ozubeného kola 89 může být přenášen synchronní řemenicí 90, koaxiální s ozubeným, kolem 89, synchronním řemenem 91 a synchronní řemenicí 92 na válec 21i, a současně přenášen přes synchronní řemenici 93 na synchronní řemenici 94, z které se pohon přenese na váleček 18i pod kontrolou spojky CLI.
1 Nyní bude podle obr. 3 a 6 popsáno pracovní spojení. Pohon od hlavního motoru Ml je přenesen přes řetězové kolo 96, řetěz 95, řetězové kojo. 98 pro pohon přenosového hřídele 97. Řetěz 93 pohání také řetězová kola 99 a 100, otočně .namontovaná na hřídelích elektromagnetických spojek CL2 a CL3. Za spojkami CL2 a CL3 jsou ,na jejich hřídelích připevněna řetězová kola 101 a 102 o rozličném počtu zubů a tato- dvě řetězová kola jsou spojena spolu pomocí řetězu 103. K druhému konci spojky CL2 je připevněn válec 104, na kterém je navinut drát 105 v několika závitech. Drát 105 je veden od něj křížem kolem řemenice 106 a jehoprotilehlé konce jsou připevněny protilehlým koncům úhelníku 1072, viz obr. 1, kt£_rý tvoří část nosiče 3 knižního originálu. Nosič 3 knižního originálu může být vratně pohybován přepínáním dvou spojek CL2 a CL3 pro· otáčení válce 104 v normálním a v opačném směru.
Jeden konec spojovacího, hřídele 97 nese ozubené kolo 108, které je v záběru s výše zmíněným ozubeným kolem 77 válce 17, takže se pohon přenáší z motoru na ozubené kolo 77 válce 17. Mezi ozubeným kolem 77 válce 17 a ozubeným kolem 89 nosiče originálu je řada přenosových ozubených kol 109, 110, 111 pro přenos pohonu. Při kopírování listových originálů jsou ozubená kola 89 a 111 v záběru, jak je to znázorněno, avšak při kopírování knižních originálů nosič 3 knižního originálu je posunut tak, aby přerušil tento, záběr. Jiné ozubené kolo 116 je v záběru s ozubeným kolem 77 válce pro pohon oddělovacího válce 49, který zase pohání dopravní pás 57 přes řetězové kolo 117, řetěz 118, řetězové kolo 119 a hnací váleček 56.
' Na druhém konci přenosového hřídele 97 je uspořádáno řetězové kolo 112 pro přenos pohonu přes řetěz 113 a řetězové kolo 114 na zařízení 115 pro podávání papíru.
Pomocí regulačního zařízení 115 pro podávání papíru, viz obr. 6, se podávači váleček 46 (o.br. 2) papíru spustí, aby začal podávat papír v odezvu na signál pro podávání papíru. Když předchozí list přenosového papíru projde kolem vyrovnávacího .válečku 47i, tento, váleček se přechodně zastaví. V zápětí na to narazí přední okraj následujícího listu přenosového papíru, který je nyní podáván, na váleček 47i a vytvoří smyčku. Když zmizí signál pro podávání papíru, vyrovnávací váleček 47i pokračuje v otáčení pro podávání přenosového papíru a váleček 46 pro podávání papíru, se zvedne do své počáteční polohy. Tyto operace jsou regulovány elektricky a mechanicky.
í V kopírovacích přístrojích s vratně pohyblivým nosičem originálu se mohou vyskytnout následující dva typy zařízení pro uložení a vedení nosiče originálu.
I 1. Jak je vidět na obr. 12, těleso a zařízení je opatřeno dvojicí kolejnic b, bi, jako například kulatými tyčemi, takže jedna kolejnice b nese váleček c s drážkou ve tvaru V a druhá kolejnice bi nese plochý váleček d, přičemž válečky c a d jsou připevněny k nosiči e originálu. Tato konstrukce může být nejvýhodnější a ideální s tou výjimkou, že pár kolejniček b, bi musí být dost dlouhé, aby probíhaly v celém rozsahu vratného pohybu nosiče e, což klade velká omezení při realizaci kompaktní konstrukce přístroje.
< 2. Jak je vidět na obr. 13, kolejnice f s drážkou ve tvaru V a plochá kolejnice g, které jsou obě v podstatě tak dlouhé, jako je nosič e originálu, jsou upraveny na vrcholu tělesa a přístroje a nosič originálu opatřený kolejnicemi i je umístěn na kolejnicích f a g, přičemž mezi ně jsou vloženy zachycovací a přidržovací ocelové kuličky h. V tomto případě bude nosič e originálu při pohybu přečnívat za kolejnicemi f, g tělesa přístroje. Proto konstrukce musí být vytvořena tak, aby kolejnice tělesa zařízení byly podepřeny ocelovými kuličkami j, vloženými mezi kolejnice f, g a i. Tato konstrukce může být ideálně výborná, avšak mezi různými částmi může vzniknout kmitání nebo nečistý kluzný pohyb, kdyby kolejnice a kuličky neměly velmi přesné rozměry. To by vedlo k velkým potížím ve výrobě a nevyhnulo by se větším nákladům, protože pro kuličky a kolejničky, které se mají dostat do bodového· styku, je požadována značná pevnost nebo tvrdost, l Podle vynálezu je konstrukce uvedená na druhém místě zdokonalena pro odstranění jejích nevýhod za současného zachování výhod.
Na obr. 9 je znázorněno· jedno· provedení zařízení pro uložení a vedení nosiče 3 knižního originálu podle vynálezu. Čelní rám a zadní rám kopírovacího· přístroje jsou oiznačeny čísly 71 a 72. Nosič 3 knižního originálu tvořený skleněnou deskou 67 je veden nepohyblivými vodícími kolejnicemi 5i, 52, připevněnými k rámům 71 a 72. Nosič 3 knižního originálu dá’e má pohyblivé kolejnice 107i a 1872. Prostory A, B, C, D jsou vymezeny mezi kolejnicemi. Na, řemenici 106 je navinut drát pro vratný pohyb nosiče 3 knižního originálu.
• Uvnitř prostorů A a B je umístěn určitý počet svislých válečků 163, uložených v ložiskách v kleci 161 pomocí vodorovných hřídelů 162, způsobem znázorněným na obr. 10. Svislé válečky 163 v prostoru A jsou vytvořeny z materiálu o poměrně velké tvrdosti, jako je například polykarbonát nebo podobně a vymezují úroveň nosiče 3 knižního originálu vůči nepohyblivé kolejnici 5i. Válečky 163i v prostoru B jsou vytvořeny z materiálu, který je do určité míry pružný, jako je například tvrdý kaučuk, a jsou •rozměrově poněkud větší než je výška prostoru B tak, aby se zamezilo jakékoliv hlučnosti nosiče 3 knižního originálu ve svislém směru.
i Ve zbývajících prostorech C a D jsou uloženy vodorovné válečky 165 a svislé válečky 166, uložené v ložiskách v kleci 164, obr. 11. Válečky 165 a 166 v prostoru C jsou vytvořeny z materiálu o veliké tuhosti a určují svislou a vodorovnou polohu nosiče •3 knižního originálu. Válečky 165i a 166i v prostoru D jsou vytvořeny z pružného materiálu a rozměrově jsou větší než svislý •a vodorovný rozměr prostoru D tak, aby se zamezilo hlučnosti nosiče v obou těchto směrech.
Pružné válečky 163i, 165i a 166i jsou tvarovány, jak je to znázorněno na obr. 15 .nebo 16. V případě dutého tvaru jako na obr. 16, tyto válečky mohou být vytvořeny ze stejného materiálu, jako jsou válečky 163, •165 a 166 o větší tuhosti. Za tímto účelem •může být zvolen materiál, který má velkou •povrchovou tvrdost a dobrý odpor proti opotřebení a použití takového materiálu bude mít za následek hospodárné použití materiálu.
Podle tohoto provedení je vytvořeno vratné vedení sestávající z kolejnic 5i, 52 a z pohyblivých kolejnic 107i, 1072, umístěných svisle proti sobě směrem dopředu a směrem ve,n vůči skříni 1 zařízení a vratnému nosiči 3 knižního originálu, takže se vytvoří dvě sady vodorovně přilehlých oddělených prostorů A, B a C, D mezi horními a dolními kolejnicemi. Jedna ze dvou sad prostorů C a D má v sobě uložené svislé válečky 165 a vodorovné válečky 166, omezené ve volnosti svislého a vodorovného pohybu zadržovačem 164 a druhá sada prostorů A a B má v sobě uložené svislé válečky 163, omezené ve volnosti svislého pohybu zadržovačem 161, takže tvoří vodicí zařízení. Válečky alespoň v jedné z přední a zadní sady vodícího zařízení jsou pružné válečky dimenzované mírně větší než jsou rozměry prostorů, ve kterých jsou válečky uloženy, takže se kompenzuje jakákoliv možnost výrobní chyby členů, které tvoří vedení. Tím jsou válečky a kolejnice v přímkovém dotyku navzájem a nepotřebují zvláštní pevnosti nebo tvrdosti. Například válečky mohou být vytvořeny z plastické hmoty a kolejnice mohou být vytvořeny z hliníkové slitiny protlačováním. Rovněž tak pružné válečky mohou vyrovnat jakékoliv výrobní chyby, což vede k provedení hladce se vrat198110 ně pohybujícího mechanismu bez hluku a bez nutnosti velké přesnosti. Kromě toho tvrdší válečky 183, 165, 166, i když jsou rozměrově o málo větší než rozměry prostorů, ve kterých jsou uloženy, mají určitý stupeň pružnosti a mohou se přizpůsobit těmto prostorům do takové míry, že nevznikne žádná praktická nevýhoda, čímž představuje velký stupeň přesností.
Různá provedení zadržovače jsou znázorněna ,na obr. 17 a 18. Na obr. 17 zadržovač 161 drží určitý počet svislých válečků 163 v obdélníkových výřezech, vytvořených v něm a tyto· válečky jsou umístěny ve výše zmíněných prostorech A, B. Na obr. 18 zadržůvač 164 drží určitý počet svislých a vodorovných válečků 165, 166 v obdélníkových výřezech a tyto válečky jsou umístěny ve výše zmíněných prostorech C, D. Protilehlé konce zachycované 161 nebo 164 jsou opatřeny prachotěsným členem 167, vytvořeným z plsti nebo podobného materiálu, takže zamezuje vstupu cizím částicím do částí válečků uvnitř kolejnic.
Válcové válečky umístěné v oddělených prostorech A, B, C, D jsou v přímkovém dotyku s kolejnicemi, což znamená tak malý styčný tlak mezi nimi, že válečky mohou být snadno vytvořeny z hospodárné syntetické pryskyřice.
Přídržné víko 4 originálu je vytvořeno z kaučuku nebo podobného materiálu a namontováno pomocí závěsů 144. Vedení 4i, viz obr. 1, pro usnadnění vložení listového originálu a rukojeť 42 víka pro usnadnění umístění knižního originálu jsou vytvořeny na· horním povrchu přídržného víka 4 v celku s ním. Boční hrana přídržného víka 4, která je vedle vstupu pro listové originály, má zkosenou část 154, viz obr. 7, pro usnadnění vloženi listových originálů.
Podle obr. 7 a 8 je na dolní straně nosiče 3 knižního originálu umístěn konektor 149 a připojen na konektor 150 v tělese zařízení. Toto spojení se přeruší, když se má kopírovat z knižního originálu, protože nosič 3 knižního originálu je mírně posunut v případě, který byl popsán výše. Na dolní straně úhelníku 1072 jsou také provedeny vačky 152, 151, 153, viz obr. 5 a 7. Vačka 151 zabírá s mikrospínačem MS14, který zjišťuje, zda je nosič 3 knižního originálu v poloze pro kopírováni z listových originálů nebo v poloze pro kopírování z knižních originálů a tím přepíná elektrický obvod. Vačka 152 může zabírat s mikrospínačem MS12 pro zastavení nosiče 3 knižního originálu během pohybu zpět po dobu kopírovacího cyklu z knižního originálu. Vačka 153 může zabírat s mikrospínačem MS10 a MS11 pro vytvoření reverzačního signálu pro formáty A4 a A3.
Navrátíme-li se k obr. 2, je patrno, že horní víko 161 a víko 163 pro sušicí a ustalovací ústrojí 41 mohou být otevřeny souČasně pomocí závěsu 162. Když je horní víko otevřeno do svislé polohy, skoro všech18 no, s výjimkou několika prvků, jako je ohřívač 58, vybíječ 60 atd., bude odkryto nad dopravními pásy 57. Proto nastane-li jakákoliv zácpa v sušícím a ustalovacím ústrojí 41, může být snadno proveden přístup k zacpanému papíru za účelem jeho· odstranění, a to otevřením horního víka 161.
Hlavní těleso· 166 dopravního zařízení přenosového papíru sestávajícího z dopravních pásů 57 je otočně uloženo spolu s oddělovacím pásem 40 pomocí hřídele 164 a je normálně drženo v předem stanovené poloze pomocí blokovacího zařízení, které není znázorněno. Stisknutím rukojeti 165 po otevření horního víka 161 může být blokovací zařízení uvolněno, aby se hlavní těleso 166 mohlo otočit kolem hřídele 164 ve směru proti hodinovým ručkám, čímž se otevře celá cesta kopírovacího papíru za vyrovnávacími válečky 47i, 472, takže se umožni přístup k nim. Proto jestliže nastane jakákoliv zácpa v tomto úseku dráhy kopírovacího papíru, může být proveden přístup k zacpanému papíru pro jeho odstranění. V tom případě oddělovací pás 40 se oddělí od fotosenzitivního válce 17, takže jakákoliv zácpa přenosového papíru v oddělovací části může být snadno odstraněna.
Nyní bude uveden podrobněji popis dílčích modifikací a dalších provedení kopírovacího přístroje podle vynálezu.
Proto bude podrobně popsáno jedno provedení zařízení pro podávání papíru podle vynálezu. Podle obr. 21 se nejhořejší list P kopírovacího papíru ze svazku P podá pomocí podávacího válečku 46 papíru a jeho přední okraj se zasune do stisku mezi vyrovnávací válečky 47i, 472, které jsou v té době v klidu, takže podaný list vytvoří smyčku, jak je to naznačeno písmenem P‘. Potom jsou vodicí válečky 47i, 472 poháněny signálem z přístroje, čímž se časuje podávání paíru. Činnost podávacího· válečku popíru a vodicích válečků byla vhodně regulována následujícím způsobem: jakmile se zapojí pohon válečků 46 podávacího papíru, odpojí se pohon vyrovnávacích válečků 47i a 472 a ty se zastaví. V zápětí se vytvoří smyčka z kopírovacího papíru P‘, načež se zapojí pohon vyrovnávacích válečků 47i a 472 a současně se odpojí pohon podávacího válečku 46 papíru. Tímto způsobem jsou dány pouze dvě polohy, to je poloha, ve které je podávači váleček papíru stacionární, zatímco vyrovnávací válečky se otáčejí, a poloha, při které se podávači váleček papíru otáčí, zatímco vyrovnávací válečky stojí. Proto regulace těchto poloh může. být jednoduše realizována jediným spínačem, který má jeden normálně rozpojený kontakt a jeden normálně spojený kontakt, odpovídající těmto dvěma polohám.
Takový systém má ne,výhodu v tom, že není možno pokračovat v následujícím podávačům cyklu dříve, než přední okraj přední okraj předchozího listu kopie projde vyrovnávacími válečky, avšak tato nevýhoda nevede k žádným podstatným nedostatkům v kopírovacím zařízení typu používajícího vratného optického systému, protože to poskytuje časovou toleranci pro zpětný zdvih.
Avšak jesitliže se .výše zmíněný obvyklý systém použije u kopírovacího zařízení pro listové originály, kde se neprovádí zpětný zdvih a originály mohou být plynule vkládány po sobě, zařízení pro podávání papíru by představovalo· překážku zvýšení kopírovací rychlosti.
Tento vynálezu má rovněž za účel vytvořit zařízení pro podávání papíru, které může zmenšit časový interval mezi předchozím listem kopie a následujícím listem kopie použitím regulačního obvodu identického s obvyklým systémem.
Obr. 21 ukazuje jedno provedení itakovéhO' zařízení pro podávání papíru. V tomto provedení je podávači váleček 46 papíru normálně poháněn do otáčení hnacím zdrojem v tělese zařízení. Podávači váleček 46 papíru může být pohybován ve svislém směru vratným pohybem hřídele 131 pro ovládání podávání papíru přes páku na podávání papíru a ramena 133, 134, takže podávači váleček 46 papíru může sjpočíyat na svazku kopírovacího· papíru P svou vlastní hmotností nebo působením pružiny tak, aby zaujímal polohu pro pohon papíru pro podávání nejvyššího· listu papíru P* a může být nadzvednut od svazku papíru P tak, aby zaujal polohu pro zastavení podávání papíru. Vyrovnávací válečky 47i, 472 mohou střídavě opakovat otáčení a zastavovat se.
; Jak je zánzorněno na obr. 22, solenoidy SL1 a SL2 jsou určeny pro výše zmíněné ovládání podávacího válečku 46 papíru a vyrovnávacích válečků 47i, 472. Tyto· solenoidy mohou být vybuzeny jediným mikrospínačem, který má jeden normálně rozpojený kontakt a jeden normálně spojený kontakt, to jest, mohou být vybuzeny jediným signálem pro podávání papíru. Když signál pro podávání papíru působí současně s otáčením fotosenzitivního válce 17, normálně rozpojený kontakt se spojí pro· vybuzení solenoidu SL1, takže se podávači váleček 46 spustí pro zahájení podávání papíru. Současně se normálně spojený kontakt rozpojí, aby se odbudil solenoid SL2, avšak vyrovnávací válečky 47i, 472 nemají zastavit otáčení dříve, než přední okraj předchozího listu kopírovacího papíru P neprojde skrz tyto válečky. Proto válečky 47i, 472 pokračují v otáčení, až předchozí kopírovací papír újplně projde skrz ně. Když válečky 47i, 472 zastaví otáčení, přední okraj následujícího listu papíru P‘ se zasune do· stisku mezi vyrovnávací válečky 47i a 47z, takže list kopírovacího papíru P* vytvoří smyčku. Potom se signál od papíru přeruší a odbudí solenoid SL1 a vybudí solenoid SL2, takže vyrovnávací válečky 47i, 472 se opět začnou otáčet, aby začaly s podáváním listu kopírovacího papíru P‘, načež se podávači váleček 46 papíru zdvihne, aby zastavil pohon svého papíru. Podle vynálezu lze tedy mechanicky dosáhnout časovaných cyklů podávání papíru.
;Na obr. 22 a 23 hřídel 120 se normálně otáčí jako hnací zdroj pro ovládání podávání papíru přes řetěz 113 a řetězové kolo 114. Ozubený převod 121 je připevněn ke hřídeli. 120 a je opatřen vačkou 123, připevněnou k němu pomocí pružinové spojky 125. Vačka 123 otáčí sledovačem 132, kterým se natáčí hřídel 131 pro ovládání podávání papíru. Pohon ozubeného kola 121 se také přenáší na ozubené kolo 122, které je volné vůči hřídeli vyrovnávacího válečku 47i, a ozubené kolo· 122 zase otáčí váleček 47i přes pružinovou spojku 140. Výše zmíněný časovaný cyklus podávání papíru může být prováděn ovládáním činnosti pružinové spojky 140 přes časový zpožďovací mechanismus.
Když se nepodává žádný papír, solenoidy SL1, SL2 jsou jeden v nečinné a druhý v činné poloze. V takovém případě vačka 123 otočně pohybuje sledovačem 132 ve směru hodinových ruček, jak je vidět na obr. 22, a podle toho· hřídel 131 a páka 133, viz obr. 21, jsou také poháněny otočně ve stejném směru, čímž se nadzvedá podávači váleček 46 papíru od svazku kopírovacího papíru P. Tedy když jsou solenoidy v. nečinnosti, páka 128 pro ovládání podávání papíru, spojená s kloubem 129 pomocí čepu 129i, je tažena pružinou 130, aby se otáčela ve směru hodinových ruček kolem hřídele 128i, až naazí na zarážku 1282, čímž se koncový jazýček této páky dostane do záběru se zářezem 127, vytvořeným v přírubě vačky 123 vedle spojky 125, čímž se zastaví vačka 123 v této poloze a současně se uvede do pohybu malý jazýček na obvodovém povrchu vnějšího kola 126 pružinové spojky 125, aby se uvolnila pružina a spojka 125, čímž •se přeruší pohon vačky 123. Pro zamezení opačného otáčení je mezi vnitřním kolem' 121i spojky, provedeným v celku s ozubeným kolem 121, a vnitřním kolem 123l spojky, provedeným v celku s vačkou 123, uspořádána pružina 124.
Solenoid SL2 přitáhne táhlo 135 směrem doprava, při pohledu na obr. 22 nebo 25, čímž se o.točí čep 135‘ a páka 135i ve směru proti hodinovým ručkám. To způsobí, že čep 1352 nebo páka 1353, vytvořená na páce 135i, se uvede do pohybu ve směru proti hodinovým ručkám, čímž se vysune ze záběru horní koncový jazýček páky 1353 s povrchem zpožďovacího válce 137i, který je volný vůči hřídeli vyrovnávacího válečku 47i. Přitom se otočí rovněž ve směru proti hodinovým ručkám páka 135, spojená s (pákou 135s pružinou 138, aby její horní válcový jazýček zabral do zářezu 1373 zpožďovacího válce 137i. Potom je vyrovnávací váleček 47i hnán ozubenými koly 121, 122 přes pružinu a hnaný hřídel pružinové spojky 140. Zpožďovací válec 137i, který je tlačen proti hnanému hřídeli pružinovou předlohou 1377 a pružinou 136, připevněnou ke hřídeli vyrovnávacího válečku 47i a třecím přídržným kroužkem 137e, kluzně uloženým na tomto hřídeli, spolupůsobením mezi čepem 1374 a drážkou 1375, je zajištěn proti otáčení záběrem mezi zmíněným jazýčkem 1354 a zářezem 1372.
Když přijde signál pro podávání papíru, solenoid SL1 se vybudí a solenoid SL2 se odbudí společným spínačem, jak bylo uvedeno vpředu. Podle obr. 24 se táhlo 129 a páka 128 uvedou do· pohybu, aby uvolnily vačku 123 a vnější kolo 126 spojky, takže pohon z ozubeného kola 121 se přenese na pružinu 125 a vačku 123, která je tedy otáčena ve směru hodinových ruček a způsobí, že kladička 132 spadne do vybraného stupínku 1232 vačky 123 a otočně se posune proti směru hodinových ruček, načež podáýací váleček 46 papíru jede po svazku kopírovacího papíru P, aby začal podávání papíru.
Po odbuzení solenoidu SL2 je páka 135i tažena zpět pružinou 139 a páka 1354 se Otáčí ve směru hodinových ruček, takže zpožďovací válec 137i je třením hnán do otáčení ve směru proti hodinovým ručkám hnacím hřídelem 1402. Páka 1353 je tlačena proti povrchu válce pružinou 138, viz obr.
26.
Současně se zpožďovací válec 137i otočí asi 0' 300°, jak je znázorněno na obr. 27, předchozí list kopie projde skrz vyrovnávací válečky 47i, 472 a přední okraj následujícího- listu kopie ještě nedosáhl vyrovnávacích válečků. V tomto časovém okamžiku se koncový jazýček páky 1353 dostal do záběru s jiným zářezem 1373, vytvořeným ve zpožďovaéím válci 137i, aby zabránil otáčení válce 137i a současně aby držel druhý povrch nebo jemné jazýčky vnějšího· kola spojky 140. Následkem toho se spojková pružina uvolní, aby přerušila pohon vyrovnávacího válečku 47i.
Přední okraj listu kopie dodaného- podávacím válečkem 46 papíru narazí na stisk mezi vyrovnávacími válečky 47i, 472, které jsou nyní v klidu, takže list kopie vytvoří smyčku, aby provedl časové nastavení pro kopírování.
Když zmizí signál pro ,podávání papíru, solenoid SL2 přitáhne táhlo 135, aby vysunulo páku 1353 ze zářezu 1373 a tím uvolnilo vnější kolo spojky 140, takže vyrovnávací váleček 47i se otáčí a začne pohybovat listem kapie.
Potom se odbudí solenoid SL1, ale protože páka 128 pak pojíždí po obvodovém povrchu vačky 123, který má větší průměr, než vnější kolo 126 spojky, vačka 123 se otáčí, aby uvedla do« pohybu sledovač 132, aby zvedla podávači váleček 46 papíru, načež se zářez 127 dostane do záběru s pákou 128 a vyvolá polohu podle obr. 24, ve které je sledovač 123 zastaven.
Zpožďovací válec 137i se zastaví v poloze podle obr. 25, ve které jeho zářez 1372 je v záběru s pákou 1354 a) tedy je «připraven pro následující cyklus.
Ve výše popsaném provedení podává váleček 46 papíru se pohybuje svisle pro ovládání podávání papíru, avšak eventuálně ovládání může být prováděno občasným otáčením podávacího válečku papíru a současně vždy jeho opřením o svazek kopírovacího papíru. V tomto posledním případě může být sledovač 123 nahrazen ozubeným kolem pro otáčení a zastavování hřídele podávacího válečku 46 papíru.
! V přístroji, u kterého je prováděn vratný pohyb .nosiče originálu nebo optického systému pro expozici skrz štěrbinu, signál pro podávání papíru může být vytvořen takovým vratným členem.
Přitom se použije jediného zdroje signálu nebo jediného zdroje pohonu pro provedení cyklu operací, který sestává z uvádění podávání papíru do chodu pomocí podávacího válečku 46 papíru, ukončení podávání předchozího listu kopie skrz vyrovnávací válečky 47i, 472 a zastavení těchto válečků, podávání následujícího listu kopie, až jeho přední okraj dosáhne vyrovnávacích válečků pro vytvoření smyčky, započetí podávání papíru vyrovnávacími válečky a zastavení otáčení podávačích válečků papíru.
Pro jejich splnění je upraven převodový systém, vedoucí od hnacího zdroje 114, 120 přes spojku 125 až ke sledovací 123 ovládajícímu podávání papíru a převodový systém vedoucí od hnacího· zdroje přes spojku 140 až k vyrovnávacím válečkům 47i, 472. Signál pro podávání papíru tedy přijde, aby se uvolnil sledovač 123 z jeho zablokované polohy, vyplývající rovněž ze členů 126 až 130, a tím započalo podávání papíru za současného uvedení do otáčení časovačích členů, jako je zpožďovací válec 137i, táhlo 135, páky 135i, 1353, 1354, které ovládají spojku v převodovém systému, vedoucím k vyrovnávacím válečkům. Po uplynutí předem nastaveného času, to je času potřebného pro úplný průchod .předchozího listu kopie skrz vyrovnávací válečky 47i, 472, způsobí časovači členy zastavení vyrovnávacích válečků 47i, 472, načež přední okraj následujícího listu kopie narazí na tyto válečky a vytvoří smyčku. Potom se přeruší signál pro podávání papíru, aby se zastavilo dodávání papíru, načež vyrovnávací vále.čky 47i, 472 obrátí směr svého otáčení, aby uvedly do pohybu list kopie sevřený mezi nimi. Tímto· způsobem může být podávání papíru provedeno s přesným časováním.
Kromě toho konstrukce pro tento účel může být tvořena poměrně jednoduchou mechanickou konstrukcí.
Když se použije kopírovací zařízení takového' typu, které umožňuje po sobě následující vkládání originálů, jak to bylo vpředu popsáno, umožňuje systém pro podávání papíru podle vynálezu vkládání po sobě následujících originálů v .souladu s rychlostí podávání papíru, a tím zvyšováním rychlosti kopírování.
' Dále bude popsáno jedno provedení sušícího a ustalovacího· zařízení podle vynálezu.
1 Po dokončení přenosu obrazu z fotosenzitivního válce 17 se oddělí list přenosového papíru P stejným způsobem, jak bylo výše popsáno, a pak se přenese do sušicího a UiStalovacího zařízení 41. Podle vynálezu se přenosový papír suší za použití ohřívače 58 a Vzduchu, jak bylo uvedeno vpředu. Vzduch pro sušení papíru se vhání z dmychadla umístěného vně zadního rámu 72, potrubím 54 a výstupem 552 vzduchu do sušicího a ustalovacího zařízení 41. Současně čásit vzduchu proudí skrz výstup 55i potrubí 54 do· trojúhelníkového prostoru, vytvořeného mezi fotosenzitivním válcem 17 a listem přenosového papíru P, který se má od něho oddělit, čímž se napomáhá oddělení papíru P.
Část vzduchu použitá pro .oddělení proudí spolu s přenosovým papírem také do sušicího a ustalovacího zařízení 41.
V sušicím a ustalovacím zařízení 41 se vzduch ohřeje ohřívačem 58 a takto ohřátý vzduchový proud a přímé teplo z ohřívače 58 spolupůsobí a suší a ustalují obraz na přenosovém papíru P. Potom se vzduch nasaje do dmychadla skrz vstupní otvor 59, vytvořený pod dopravními pásy 57 probíhající skrz zadní rám 72 a je dále veden do potrubí 54 pro cirkulaci.
Tato recirkulace a opětné použití jednou použitého vzduchu pro sušicí a ustalovací proces nikdy neovlivní nepříznivě sušicí a ustalovací účinek, jestliže jsou tepelné podmínky zachovávány. Opětné použití vzduchu ohřátého· ohřívačem 58 vede k mnohem větší tepelné hospodárnosti než v případě, kdy je tento vzduch celý vypouštěn mimo zařízení, a je také vhodné zajištění rychlého zvýšení teploty v sušicím a ustalovacím zařízení 41 na počátku operace, t Dále skutečnost, že část vzduchu použitého pro sušicí a ustalovací proces je usměrněn na místo· pro oddělení přenosového papíru pro přispění k oddělení papíru, vede k eliminaci jakéhokoliv přídavného pomocného zařízení pro oddělování, a to naopak vede ke kompaktní a jednoduché konstrukci kopírovacího zařízení.
i Kromě toho, protože výstup 55? vzduchu je umístěn nad dopravními pásy 57 a vstupní otvor 59 je umístěn pod dopravními pásy 57, může vzduch proudit skrz sušicí a ustalovací zařízení 41 ve směru od shora dolů vůči dopravním pásům 57. To zajišťuje, že přenosový papír P na dopravních pásech 57 je tlačen i tažen směrem dolů proti těmto pásům pro nucený přenos. Kde vzniká pouze tah směrem dolů, tam může nastat poškození tím, že jestliže určitý počet listů přenosového papíru P překrývajících se na24 vzájem, je nesen k dopravním pásům, bude tažen k dopravním pásům pouze nejnižší z nich, zatímco ostatní listy budou ulétávat •a ucpávat různé části zařízení. Podle vynálezu však nastává jak tlačení směrem dolů, tak i tažení směrem dolů současně, takže i když určitý počet překrývajících se listů papíru je nesen směrem nahoru, je nejhořejší z nich držen proti ulétnutí, čímž se zajišťuje nucený přenos všech přenosových listů.
Jak bylo vpředu popsáno, fotosenzitivní válec 17 sestává z fotosenzitivní vrstvy, pokryté průsvitnou dielektrickou vrstvou, a proto by v prostředí s velkou vlhkostí vlhkost mohla vniknout skrz vnější dielektrickou vrstvu do vnitřní fotosenzitivní vrstvy, čímž by se zmenšil kontrast obrazu, vytvořeného· na ní. Podle vynálezu se tomu lze vyhnout, protože část ohřátého vzduchového proudu skrz výstup 55i vzduchu pro napomáhání oddělení papíru dopadá na povrch fotosenzitivního válce 17, aby vhodně ohřál tento válec a odstranil veškerou vlhkost z jeho fotosenzitivní vrstvy, čímž se zabrání snížení kontrastu obrazu, bez ohledu na vysokou vlhkost okolního vzduchu.
Přenosový papír prochází skrz úzkou dráhu z místa pro· podávání piapíru do· otvoru pro vyprázdnění, a to má tendenci způsobovat ucpávání z různých důvodů. V tomto ohledu musí být vytvořena konstrukce, která by snadno umožnila odstranění jakéhokoliv ucpání přenosovým papírem. Horní víko 161 kopírovacího zařízení je upraveno 'pro· otevření do svislé polohy pomocí závě‘su 162 a zadní strana víka 161 je opatřena 'prostředky, jako je sušicí a ustalovací víko 163 a vedení 163i pro· usměrnění ohřátého vzduchu z potrubí 56 na přenosový papír P, 1 Otevřením horního víka 161 mohou dopravní pásy 57 v sušicím a ustalovacím místě 41 být všechny zpřístupněny, s výjimkou prostoru, který obsahuje málo částí, jako je ohřívač 58 a vybíječ 60, čímž je zajištěn snadný přístup k jakémukoliv zacpanému papíru v sušicím a ustalovacím zařízení 41 pro jeho odstranění.
Hlavní deska 166 pro část dopravníku přenosového papíru slouží pro uložení různých prvků, které tvoří dolní část sušicího a ustalovacího zařízení 41, jako· jsou dopravní pásy 57, rovinný reflektor 41i a vstupní otvor 59 ohřátého vzduchu, a některé další prvky u jednoho .konce fotosenzitivního válce, jako je pás 40 separátoru, nabíječ 39 pro přenos obrazu, vedení 180 •přenosového· papíru atd. Hlavní deska 166 je připevněna k tělesu zařízení , pro otočný pohyb kolem hřídele 164 proti směru hodinových ruček, způsobem znázorněným na obr. 34.
Po otevření horního víka 161 se hlavní deska 166 může otočit nebo· otevřít tak, že se získá velký prostor pro přístup mezi soustavou separátoru přenosového papíru a fo198110 tosenzitivní válec, čímž se umožňuje snadné odstranění z něho jakéhokoliv listu ucpaného papíru v této· části.
Podle vynálezu je tedy celá trasa přenosového papíru snadno přístupná pro vlastní manipulaci s jakýmkoliv ucpaným listem papíru. Kromě toho, že tato manipulace s papírem může být provedena snadno a rychle kterýmkoliv laikem, s ohledem na jednoduchost konstrukce, u které se horní část sušicího a ustalovacího zařízení může otevřít směrem nahoru a dolní část se může otevřít směrem dolů.
Nyní bude na konec proveden popis elektrického ovládání u jednoho provedení kopírovacího zařízeni podle vynálezu.
U kopírovacího zařízení podle předchozího provedení nosič 3 knižního originálu je opatřen nosným zařízením 87 pro knižní originály, což je skleněná deska, a dopravním ústrojím 2 listového originálu, neseným na úhelnících kluzných podél kolejnic 5t a 52 pomocí válečků. Dopravní ústrojí 2 listového originálu je opatřeno ozubeným kolem 89 na jeho předním konci a toto ozubené kolo je poháněno ozubeným kolem 77 provedeným v celku nebo koaxiálním a fotosenzitivním válcem 17, přes přenosová ozubená kola 109, 111, 110, jak je znázorněno na obr. 3 a obr. 4. Pohon udělený ozubenému kolu 89 se přenese přes synchronizované kladky 9D, 92 a synchronizovaný pás 91 na váleček 21i a dále přes synchronizovaný pás 93 na kladku 94 a potom na kladku 18i řízením spojkou CLI. Pohon od hlavního motoru Ml z obr. 2 se přenáší přes řetězové kolo 96, řetěz 95, řetězové kolo 98, převodový hřídel 97 a ozubené kolo 108 na hnací ozubené kolo 77 válce a fotosenzitivní válec 17. Když se mají kopírovat listové originály, ozubená kola 89 a 11 jsou v záběru, avšak když se mají kopírovat knižní originály, ozubené kolo 89 je vysunuto ze záběru s ozubeným kolem 11, jak je popsáno dále.
Řetěz 95 pohání také řetězová kola 99 a 100, otočně uložená na hřídelích elektromagnetických spojek CL2, CL3. Za elektromagnetickými spojkami CL2, CL3 jsou na jejich hřídelích připevněna řetězová kola 101, 102 s odlišným počtem zubů, která jsou spojena řetězem 103. Na hřídel spojky CL2 je nasazen válec 104, na který je navinut drát 105 o několika závitech. Drát 105 je veden z něj křížem tak, aby procházel kolem kladky 106 a jeho protilehlé konce jsou připevněny na čelní a zadní konec nosiče 3 knižního originálu. Nosič 3 knižního originálu může být vratně pohybován selektivním použitím dvou spojek CL2 a CL3 pro normální a reverzní otáčení válce 104. Poměr ozubení ozubených kol 101 a 102 je volen tak, aby zpětný zdvih nosiče byl rychlejší než dopředný zdvih.
1 Po započetí kopírovací operace a dokončení přípravných operací pro vyvolávání začne se fotosenzitivní válec 17 otáčet, zatímco nosič 3 knižního originálu se zastaví ve své normální poloze pro kopírování z listových· origmálů s ozubenými koly 89 a 111 v záběru as válci 21ι, 21z, 18ι, I82, které se otáčejí. Když se ,z pravé strany zařízení vloží listový originál do mezery mezi váleček I81, I82, přenese se směrem doleva. Jakmile žárovka 19 zaznamená přední okraj listového originálu a také prvek, 20, který přijímá světlo, válečky 18ι, I82 se přechodně zastaví ve svém otáčení a tedy originál se také zastaví.
Když fotosenzitivní válec 17 přijde do předem stanovené polohy, vačka 157 ozubeného· kola 77 válce uvede v činnost mikrospínače MSI, MS4, ovládané pro formát A4 nebo menši rozměry, a vytvoří startovací signál pro originál, načež válečky I81, I82 se znovu začnou otáčet, takže se originál dále přenáší směrem doleva, synchronně s otáčením fotosenzitivního· válce 17 a ve.n ze zařízení pomocí válečků 21i, 212.
1 Přepínání činnosti na způsob kopírování knižních originálů se může provést stisk-, nutím přepínacího tlačítka 13, kterým se vyvolá otočný pohyb páky 632 kolem čepu 633 proti směru hodinových ruček, jak je vidět na obr. 4, spoluúčinkem mezi pákou 13i a výstupkem 63i, tedy spuštěním válce 63, který se vysune ze záběru, směrem dolů z drážky 65 pro umístění listového originálu, vytvořené ve vačce 64, namontované na dolní části nosiče 3 originálu. Když se nosič 3 posune doleva, válec 63 se zasune do drážky 66 pro· polohování knižního originálu pomocí pružiny 634, a dopravní ústrojí 2 listového originálu se také posune s nosičem 3 knižního originálu a přeruší záběr mezi ozubenými koly 89 a 111. V tomto okamžiku přední konec 67i skleněné desky 67 nosiče 3 knižního originálu dosáhne polohy, do· které se fotoelektrické zařízení 19, 20 dostane během kopírování listového originálu.
Potom se knižní originál, který má být kopírován, umístí na skleněnou desku 67 nosiče 3, přičemž přední konec originálu lícuje s předním koncem 67i skleněné desky a potom je knižní originál držen přídržňým víkem 4, viz obr. 2. Potom se stiskne kopírovací tlačítko 14‘, viz obr. 1, a vydá startovací signál od fotosenzitivního válce 17 stejným způsobem, jak bylo popsáno ve spojení s případem kopírování z listového' originálu. Tento signál vybudí elektromagnetický plunžr SL3, takže po vysunutí válce 63 ze záběru s drážkou 66 se nosič 3 knižního originálu posune směrem dopředu synchronně s fotosenzitivním válcem 17 a vykoná expozici .skrz štěrbinu.
Po ukončení této expozice se nosič 3 knižního originálu zastaví odezvou na svůj vlastní signál, odpovídající rozměru knižního originálu, načež nosič 3 začne svůj rychlý zpětný pohyb a zastaví se ve své startovací poloze, určené válcem 63 a drážkou 66.
Když se ze stejného knižního originálu má kontinuálně dostat vícenásobná kopie, lze to snadno dosáhnout pomocí výše zmíněného počitadla 14, funkčně spojeného s kopírovacím tlačítkem 14‘. Při každém vratném pohybu nosiče 3 knižního originálu se vačka 84 a úhlová páka 69 otočí a uvedou do Chodu rohatkový mechanismus počitadla 14, takže nosič 3 knižního originálu se vratně pohybuje tolikrát, kolik je nastavené číslo počtu kopií, načež se kopírovací tlačítka 14‘ uvolní a zastaví nosič 3 knižního origiinálu.
U tohoto provedení kopírovacího zařízení fotosenzitivní válec 17 může kopírovat originály o různé šířce, až do formátu A3 a má obvodovou délku poněkud větší než je délka formátu A3. Proto, když se mají kopírovat listové originály, jeden z listových originálů formátu A3 může být podán pro kopírování pro celou otáčku fotosenzitivního válce nebo dva listové originály o formátu A4 mohou být podány současně ve směru kolmo na jeho podélnou osu. Jestliže se mají kopírovat knižní originály, po dopredném zdvihu, to je expozičním zdvihu nosiče 3 knižního originálu, přijde zpětný zdvih, který vyžaduje podstatně mnohem více času než dopředný zdvih, a tedy čas potřebný pro provedení jedné kopie z knižního originálu bude dvakrát větší než doba potřebná pro jednu kopii z listového originálu. Zejména pro originály o formátu A3 jedna kopie může být provedena každé dvě plné otáčky fotosenzitivního válce 17 pro originály formátu A4, jedna kopie může být provedena pro plnou otáčku fotosenzitivního válce.
Jak je znázorněno na obr. 5, vačky 151, 152, 153 jsou provedené na spodní straně nosiče 3 knižního originálu. Vačka 151 uvádí v činnost mikrospínač MS14, aby snímal polohu nosiče originálu odpovídající originálu, který je na něm. Zejména když je nosič 3 knižního originálu ve znázorněné poloze pro- listové originály, vačka 151 otevře předpínací mikrospínač MS14-a v ovládacím obvodu schématu pro ovládání knižního originálu, znázorněného na obr. 19. Vačka 152 uvede do chodu mikrospínač MS12 pro zastavení nosiče 3 knižního originálu v předem stanovené poloze. Vačka 153 uvede v činnost mikrospínač MS10 pro origiánly formátu A4 nebo menších rozměrů a uvádí v činnost mikrospínač MS11 pro originály o rozměrech formátu A3, čímž se získává signál pro posuv nosiče originálu ve zpětném směru.
Elektrický ovládací obvod pro ovládání různých částí kopírovacího zařízení bude popsán s odkazem na obr. 10.
I. Listové originály
Dříve než se listový originál přenese do dopravního ústroji 2 pro listové originály na nosiči 3 knižního originálu, prvek 20 pro příjem světla, který tvoří fotoelektrické zařízení 19, 20 pro detekování originálu, vytvoří elektromotorickou sílu a tranzistor Q1 a podle toho· i relé K4 pro detekování originálu budou v uzavřeném stavu. Přes normálně spojený kontakt K4-2 relé K4, vybudí se elektromagnetická spojka CLI a otočí ozubené kolo 89, které zase otočí váleček 18i pro dopravu originálu.
Když se listový originál přenese pomocí válečků 18ι, I82 a jeho přední .okraj dosáhne detekovacího zařízení 19, 20, tranzistor Q1 a relé K4 se otevřou a normálně uzavřený kontakt K4-2 relé K4 se spojí a odbudí spojku CLI, čímž se originál přechodně zastaví.
Když vačka 157 rotujícího ozubeného kola 77 válce spojí startovací mikrospínač MSI originálu, obr. 3, relé K5 se vybudí obvodem K4-2, K5, D8, K8-2, MSI a přidrží se samo pomocí kontaktu K5-1, takže spojka CLI se vybudí přes kontakt K5-2, čímž začne doprava listového originálu.
Ve stejnou dobu kazeta po svém vložení přeruší světlo do fotoelektrického zařízení 155, 156, takže tranzistor Q3, mikrospínač MS19, signalizující vložení kazety, a indikační lampa PL1 nedostatku papíru ve svazku, budou všechny v uzavřeném· stavu, a tedy normálně spojený kontakt K8-2 zůstane spojen.
Když přenosový papír P v kazetě má rozměr A3, mikrospínač MS13 spojí svůj kontakt A3 a mikrospínač MS16 se otevře. Když se válec 17 dále otáčí a uvede v činnost startovací mikrospínač MS4 následujícího originálu, nevznikne žádná odezva pro originál o formátu A3, avšak jestliže originál je formátu A4 nebo· menších rozměrů, relé K5 znovu vybudí spojku CLI přes obvod K4-2, K5, D8, K8-2, MS4, D2, MS13-A4, čímž se začne přenášet druhý listový originál rozměru A4 během jedné otáčky fotosenzitivního válce 17.
Kromě toho se relé KB vybudí přes obvod K8-2, D7, KB, normálně sepnuté kontakty MS80, MS81, a samo se přidržuje pomocí kontaktů K6-1, K4-1. Otáčení fotosenzitivního· válce 17 způsobí, že vačka 157 uvede v činnost mikrospínače MS2, MS5 pro podávání papíru. Když má originál rozměr A3, mikrospínač MS2 odbudí normálně vybuzený solenoid SL2 a vytvoří obvod K6-2, SL1, čímž se ovládají válečky 46, 47i pro podávání papíru podle obr. 1, aby dodaly list přenosového papíru. Když má originál rozměr A4 nebo menší, solenoidy SL1, SL2 se přepnou bez ohledu, zda jsou spojeny nebo rozpojeny kontakty MS1B-A4, MS5, a tím se dodají dva listy přenosového papíru pro každou otáčku válce 17.
Ve znázorněném obvodu jsou mikrospínače MS80, MS81 upraveny pro uvedení v činnost vačkou 159 ozubeného kola 77 fotosenzitivního válce 17, takže jejich normálně spojené kontakty mohou držet relé K6 v zapnutém stavu a kromě toho tyto· spina198110 če slouží pro vytvoření signálu pro detekci ucpání.
Když je interval mezi po sobě následujícími listovými originály přibližně rovný vzdálenosti mezi válečky 18, 21, je z časového diagramu vidět na obr. 20, že kontakty K4, K5 jsou v činnosti po dobu kratšího intervalu než mikrospínač MS2. Proto když se použije kontaktk K4 místo K6, solenoid SL1 se nevybudí, i když právě prošel list originálu skrz válečky 18, 21, čímž nenastane podávání papíru. Z tohoto důvodu se použije relé K6, které se může uvést v činnost po dobu předem stanoveného času, bez ohledu na délku originálů, za pomoci mikrospínačů MS80, MS81, kterými je opatřen fotosenzitivní válec 17, pro uvedení v činnost později než mikrospínač MS2.
II. Knižní originály
Když se nosič 3 knižního originálu posune, až jeho náběžná hrana dosáhne detekčního místa, odpovídajícího poloze dosažené fotoelektrickým zařízením 19, 20, během kopírování listových originálů, jak bylo výše popsáno, konektory 149, 150 se rozpojí a vačka 151 pro snímání polohy na spodní straně nosiče originálu uvede v činnost mikrospínač MS14 a sepne svůj kontakt MS14-a pro knižní originál.
Když se stiskne startovací tlačítko 14‘ pro kopírování, mikrospínač MS9 sepne a vytvoří obvod MS14-a, MS9, K8-1, Kl, MS11-a3, MS13-A3, kterým se vybudí relé Kl a přidrží samo za pomoci svého kontaktu Kl-1.
Vačka 157 na ozubeném kole 77 fotosenzitivního válce 17 sepne startovací spínač MSI pro originál a vytvoří obvod K3-2NC, Kl-2, K2, MSI, kterým se vybudí relé K2 pro- dopředný pohon nosiče 3 knižního orignálu a samo se přidrží za pomoci svého kontaktu K2-1. Kontakt K2-3 se sepne a vybudí solenoid SL3, takže se uvolní záběr mezi válečkem 63 a drážkou 66 a tím uvolní nosič 3.
Sepnutím kontaktu K2-2 se vybudí spojka CL2, která posune nosič 3 knižního originálu směrem dopředu. Vačka 153 uvede v činnost mikrospínač MS10 pro reverzaci pohybu nosiče 3 v případě rozměru A4, nebo mikrospínače MS11 pro reverzaci pohybu nosiče 3 v případě rozměru A3, který je umístěn v trase nosiče 3, čímž se odbudí relé Kl a podle toho i relé K2 se odbudí a vysune ze záběru spojku CL2 a tím zastaví nosič 3.
Reverzační kontakt mikrospínače MS10 nebo MS11 vybudí relé K3 pro reverzační pohon nosiče 3 knižního originálu, čímž se vytvoří obvod MS12, K3, MS10-A3, MS13-A4 nebo MS12, K3, MS11-A4, MS13-A3, a relé K3 se samo přidrží za pomoci svého kontaktu K3-1. Přes kontakt K3-2 tohoto relé se solenoid SL3 vybudí pro pohon nosiče 3 knižního originálu v opačném směru. Když se nocsič 3 knižního, originálu vrátí do předem stanovené polohy, to je když jeho náběžná hrana 67i dosáhne snímací polohy, vačka 152 uvede v činnost mikrospínač. MS12, který se rozpojí a podle toho odbudí relé K4 a spojku CL3, čímž se zastaví nosič 3 knižního originálu, v této poloze.
Startovací tlačítko 14‘ se může znovu stisknout pro opakování výše popsané operace nebo eventuálně bude zařízení automaticky uváděno v činnost odezvou na počitadlo 14.
Podle vynálezu tedy elektrofotografický kopírovací přístroj používající systému pro přenos obrazu s válcem, může být jednoduše .a snadno přepnut z kopírování z listových originálů na kopírování z knižních ori: ginálů a naopak, bez těžkopádné výměny příslušenství. Kromě toho, snímání polohy listových originálů a snímání polohy nosiče 3 knižních originálů během kopírování z knižních originálů se děje ve stejné poloze, což umožňuje použití společného startovacího signálu z fotosenzitivního válce pro zjednodušení ovládání počátku opera- ’ ce. Během, kopírování listového, originálu, jestliže originály mají rozměry, které umožňují kopírování dvou kopií během plné otáčky fotosenzitivního válce, přenášení těchto originálů a podávání kopírovacích nebo přenosových listů může se dít synchronně navzájem, čímž se zvýší efektivita kopírovací operace.
Během popisu vynálezu bylo snímání polohy listových originálů a snímání polohy nosiče knižního originálu popsáno jako kdyby se dělo ve stejné poloze, avšak ve skutečnosti je žádoucí, aby místo zastavení nosiče knižního originálu bylo nastaveno do· polohy poněkud vzdálenější od osvětlovacího zařízení 22, než zastavovací poloha pro listové originály s ohledem na skutečnost, že může nastat rozdíl následkem setrvačnosti nebo rozdíl v čase potřebném pro stabilizaci pohybu mezi listovým originálem a nosičem knižního· originálu, když jsou uváděny do. pohybu společným signálem. Tato přídavná vzdálenost polohy zastavení nosiče knižního originálu musí být stanovena v rozsahu, který v žádném směru neovlivní startovací signál od fotosenzitivního válce a operační sled různých mikrospínačů a kromě toho mikrospínače MS2, MS5 pro podávání papíru musí být použity výlučně pro kopírování z listových originálů, zatímco přídavné dva mikrospínače musí být upraveny pro použití při kopírování z knižních originálů nebo eventuálně signál pro podávání kopírovacího papíru musí být vytvořen v souladu s pohybem nosiče knižního originálu.

Claims (4)

1. Kopírovací přístroj pro kopírování jednak listového, jednak knižního originálu, s fotosenzitivním prostředím, s optickou soustavou k promítání obrazu originálu na fotosenzitivní prostředí, s prostředky pro vytváření obrazu na fotosenzitivním prostředí, s vyvolávacím zařízením, s přenášecím zařízením, s podávacím ústrojím pro přivádění přenášecího prostředí, s pomůckami pro· dopravu přenášecího prostředí od podávacího ústrojí k výstupnímu otvoru, s ustalovací stanicí a se skříní pro uložení všech shora uvedených složek, vyznačující se tím, že nosič (3) knižního originálu je vratně pohyblivý a proveden v jednom celku s dopravním ústrojím (2) listového' originálu a že je upraveno hnací ústrojí společné pro nosič (3) knižního originálu a pro- dopravní ústrojí (2) listového originálu, jakož i blokovací ústrojí (63, 65) zamezující vratný pohyb nosiče (3) knižního originálu, když je poháněno dopravní ústrojí (2) listového -originálu za účelem kopírování tohoto originálu.
2. Kopírovací přístroj podle bodu 1, vyznačující se tím, že nosič (3) knižního originálu je pohyblivý do první polohy pro spojení s hnacím ústrojím pro dopravu knižního originálu, jakož i do druhé polohy prospojení s dopravním ústrojím pro dopravu listového1 originálu.
3. Kopírovací přístroj podle bodu 1, vyznačující se -tím, že skříň (1) má nepohyblivynAlezu vé kolejnice (5i, 52), popřípadě nosič (3) knižního originálu pohyblivé kolejnice (107i, 1072), probíhající po jejich délce a umístěné navzájem protilehle ve svislém směru, přičemž skříň (1) a nosič (3) knižního originálu jsou navzájem spojeny a vymezují dvě sady navzájem přilehlých prostorů (A, B, C, D), oddělených přepážkami, z nichž jedna sada prostorů obsahuje vodorovné a svislé válečky (165, 166) se zadržovači (164) pro- omezení volnosti vodorovného a svislého pohybu skříně (1) a nosiče (3) knižního originálu a druhá sada prostorů obsahuje svislé válečky (163) se zadržovači (161) pro omezení volnosti svislého -pohybu skříně (1) a nosiče (3) knižního originálu.
4. Kopírovací přístroj podle bodu 3, vyznačující se tím, že vodorovné a svislé válečky (165, 166) se zadržovači v jednom z prostorů jedné sady a svislé válečky (163) se zadržovači v jednom z prostorů druhé sady sestávají z pružných válečků větších, než jsou předem určené rozměry těchto prostorů ve směrech pro omezení volnosti pohybu.
1 5. Kopírovací přístroj podle bodu 3, vyznačující se tím, že pevné a pohyblivé kolejnice (5i, Sz; 107i, 1072) jsou tvořeny vytlačovaným kusem z lehké slitiny a vodorovné a svislé válečky (165, 166) jsou vytvořeny ze syntetické pryskyřice.
CS383472A 1971-06-03 1972-06-02 Kopírovací přístroj pro kopírování jednak listového, jednak knižního originálu CS198110B2 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP3891871A JPS5514433B1 (cs) 1971-06-03 1971-06-03
JP4119571A JPS5542388B1 (cs) 1971-06-10 1971-06-10

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS198110B2 true CS198110B2 (cs) 1980-05-30

Family

ID=26378225

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS383472A CS198110B2 (cs) 1971-06-03 1972-06-02 Kopírovací přístroj pro kopírování jednak listového, jednak knižního originálu

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS198110B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4437757A (en) Image forming apparatus with cleaning means
US4750020A (en) Sheet feeding apparatus
JPS6359929B2 (cs)
JPH0417856B2 (cs)
EP0104087B2 (en) Sheet transport
JPH07120093B2 (ja) 原稿搬送装置
US4270857A (en) Copying apparatus for sheet originals and thicker originals
US3738743A (en) Flat bed electrostatic photocopier design for customer serviceability
US4071295A (en) Copying apparatus for sheet originals and thicker originals
US5166740A (en) Recirculating document handler having an auxiliary paddle roller rotated at different speeds
CS198110B2 (cs) Kopírovací přístroj pro kopírování jednak listového, jednak knižního originálu
JPS6054660B2 (ja) 電子写真装置
US4013354A (en) Apparatus for separating transfer material in an electrostatic copying device
US4009955A (en) Copying apparatus for sheet originals and thicker originals
US4088872A (en) Repeating mechanism for a copying apparatus
JPS5826747A (ja) シ−ト案内装置
JP2924028B2 (ja) 原稿搬送装置
JPS6199130A (ja) 露光光学装置
JPS623241A (ja) 画像形成装置
JPS622500B2 (cs)
JP2799611B2 (ja) 画像記録装置の記録用紙搬送装置
CA1059571A (en) Image forming apparatus and method
JP3359162B2 (ja) 原稿自動給送装置及びそれを備えた画像形成装置
KR830001112B1 (ko) 전자 사진 장치
DK151279B (da) Fotokopieringsapparat