CS196365B2 - Process for preparing di-n-propylacetonitrile - Google Patents

Process for preparing di-n-propylacetonitrile Download PDF

Info

Publication number
CS196365B2
CS196365B2 CS773335A CS333577A CS196365B2 CS 196365 B2 CS196365 B2 CS 196365B2 CS 773335 A CS773335 A CS 773335A CS 333577 A CS333577 A CS 333577A CS 196365 B2 CS196365 B2 CS 196365B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
propyl
acid
sodium
temperature
carried out
Prior art date
Application number
CS773335A
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Michel Chignac
Claude Grain
Charles Pigerol
Original Assignee
Labaz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Labaz filed Critical Labaz
Publication of CS196365B2 publication Critical patent/CS196365B2/en

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C253/00Preparation of carboxylic acid nitriles
    • C07C253/30Preparation of carboxylic acid nitriles by reactions not involving the formation of cyano groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C255/00Carboxylic acid nitriles

Abstract

Process for the preparation of di-n-propyl acetonitrile of the formula : whereby, in a single step, sodium n-propylate in n-propanol medium is added to a reaction medium which is formed of a cyanacetate of general formula : in which R represents an alkyl radical having from l to 4 carbon atoms, and n-propyl bromide or iodide, the alkylation reaction taking place under reflux, the crude ester obtained is saponified with a 10 to 20 % solution of sodium hydroxide or potassium hydroxide, the resulting salt is acidified with a strong acid, to give crude di-n-propyl cyanacetic acid, which is decarboxylated by heating at a temperature between 140.degree.C and 190.degree.C, so as to obtain the di-n-propyl acetonitrile.

Description

Vynález se týká nového způsobu výroby di-n-propylacetonitri;lu vzorce IThe present invention relates to a novel process for the preparation of di-n-propyl acetonitrile of formula I

СНз—СНг—СНг \ ·СНз — СНг — СНг \ ·

CH—CN (1), /CH — CN (1),

CHs—СНг—СНг a meziproduktů jeho synthesy.CHs — СНг — СНг and intermediates of its synthesis.

. Di-n-propylacetonitril je známý produkt, který má význam zvláště pro přípravu sloučenin s významnými farmakologlckýmt vlastnostmi. Tak například se dá di-n-propylacstonitrilu použít pro přípravu di-n-propylacetarnidu, který má obzvláště významné neuropsychotropní vlastnosti, jak je popsáno ve francouzském patentu č. 2442 M.. Di-n-propyl acetonitrile is a well-known product which is of particular importance for the preparation of compounds with significant pharmacological properties. For example, di-n-propylacstonitrile can be used to prepare di-n-propyl acetamide, which has particularly important neuropsychotropic properties, as described in French Patent No. 2442 M.

Di-n-propylacetamld lze z di-n-propylacetonitrilu snadno vyrábět ve vysokých výtěžcích, řádově asi 83%, tím způsobem,4 že se posléze uvedená sloučenina hydrolysuje, například vodným, asi 75 až .80% roztokem kyseliny sírové při teplotě 80 až 130 °C.Di-n-propylacetamld be a di-n-propyl easily produced in high yields, of the order of about 83%, in such a way that the four latter compound hydrolyzed, e.g., an aqueous, about 75 to .80% sulfuric acid solution at 80 130 [deg.] C.

Běžné způsoby výroby di-n-propylacetonitrilu jsou většinou složité a' je třeba při nich používat reakčních komponent, které jsou pro obsluhující personál nebezpečné.Conventional processes for the preparation of di-n-propyl acetonitrile are generally complex and require the use of reaction components that are hazardous to the operator.

Tak například k přípravě di-n-propylacetonitrilu z dbn-propylketonu jako výchozí lát-For example, to prepare di-n-propyl acetonitrile from n-propyl ketone as the starting material.

......

ky je zapotřebí kyanidu sodného, který je extrémně jedovatou látkou.Sodium cyanide is an extremely toxic substance.

KrGmě toho některé stupně zmíněného postupu vyžadují hydrogenaci, jejíž’ provádění je v průmyslovém měřítku vždy obtížné.In addition, some stages of the process require hydrogenation, which is always difficult to carry out on an industrial scale.

Požadavek nalezení průmyslového způsobu výroby di-n-propylacetonitrilu je proto mimořádně důležitý.The need to find an industrial process for the production of di-n-propyl acetonitrile is therefore extremely important.

Za použití esteru kyseliny kyanoctové jako výchozí látky byla až dosud popsána pouze synthesa acetonitrilu substituovaného v a-poloze dvěma isopropylovými skupinami, a to jeb v laboratorním měřítku. Uvedený postup byl popsán Marshallem [J. Chem. Soc., 2754—2761 (1930)], dále Brownem se spolupracovníky [}. Am^Chem. Soc. 77, 1038 až 1089 (1955)] a Newmaném se· spolupracovníky [h Am. Chem. Soc. 82., 873—875 (1960)].To date, only the synthesis of acetonitrile substituted in the α-position by two isopropyl groups has been described using a cyanoacetic acid ester as a starting material, and this is also on a laboratory scale. This procedure has been described by Marshall [J. Chem. Soc., 2754-2761 (1930)], and Brown and colleagues [}. Am. Chem. Soc. 77, 1038-1089 (1955)] and Newman et al., [Am. Chem. Soc. 82, 873-875 (1960)].

Uvedené popsané způsoby jsou charakterisovány postupnými třemi nebo čtyřmi dosti odlišnými reakčmmi stádii nebo· stupni, vyjde-li se z esteru kyseliny kanoctové jako vý'chozílátky:The above described processes are characterized by successive three or four rather different reaction stages or steps, starting from the canoctanoic acid ester starting material:

1) fáze асу láce, která je společná pro všechny tři popsané postupy, která se provádí za účelem získání esteru kyseliny diisopropylkyanoctové,(1) the phase of acetylation, common to all three processes described, to obtain a diisopropylcyanoacetic acid ester;

2) fáze oddělení mónoalkylovaného esteru, . ,2) a monoalkylated ester separation phase; ,

3) fáze zmýdelnění esteru kyseliny čttiso- propylkyanoctové v případě postupů ' popsaných · Marshallem a.Newmanem se spolupracovníky a(3) the saponification phase of the diisopropyl propyl cyanacetic acid ester in the case of the procedures described by Marshall and Newman and colleagues; and

4) íáee dekarboxylace, .bud' dekarboyyla ce esteru kyseliny diisopropylkyanoctové v případě postupu popsaného Browhem a spolupracovníky, ' nebo dekarbóoylace · kyseliny dusopropylkyanoctové · ' v případě postupů popsaných Marshallem, popřípadě Newmanem a · spolupracovníky.4) decarboxylation, either decarboxylation of the diisopropylcyanoacetic acid ester in the case of the procedure described by Brown and co-workers, or decarboyoylation of the nitopropylcyanoacetic acid, in the case of the procedures described by Marshall and Newman and co-workers.

Podle Marshalla se diisopropylacetonitril připravuje z esteru kyseliny kyanoctové tím způsobem,' že se na alkoholický roztok zmíněného esteru působí ' sodíkem a získaná směs se nechá reagovat několik hodin s přebytečným isopropyliodidem. Současně vzniklý monoalkylový produkt se odstraní vytřepáním směsi 10% roztokem hydroxidu sodného a takto získaný surový dialkylester se zmýdelní · působením 35% vodného roztoku- hydroxidu sodného · po-dobu · 16. hodin. · Po okyselení reakční směsi se získá kyselina diisopropylkyanoct^ová, která se dekarboxyluje destilací v přítomnosti dvojnásobku své hmotnosti roztaveného . hydroxidu · draselného.According to Marshall, diisopropylacetonitrile is prepared from cyanoacetic acid ester by treating the alcoholic solution of said ester with sodium and allowing the resulting mixture to react with excess isopropyliodide for several hours. The monoalkyl product thus formed is removed by shaking the mixture with 10% sodium hydroxide solution and the crude dialkyl ester thus obtained is saponified by treatment with 35% aqueous sodium hydroxide solution for 16 hours. Acidification of the reaction mixture yields diisopropylcyanacetic acid, which is decarboxylated by distillation in the presence of twice its molten weight. potassium hydroxide.

Bro-wn se spolupracovníky získali dusopropylacetonitril tím způsobem, že působili nejprve ' isopfópyljodiclem’na roztok esteru kyseliny kyanoctové v n-propanolu v přítomnosti n- propylátu sodného po dobu 2 hodin za zahřívání reakční směsi k varu pod ' zpětným chladičem, a pak přidali opět roztok n-propylátu sodného v . n-propanolu a isopropyljodid a reakční směs znovu zahřívali 3 hodiny k varu. Mc^a^ytovaný produkt byl odstraněn vytřepáním 10% roztokem hydroxidu '.sodného ' a surový . ester kyseliny' diisopropylkyanoctové byl · .. několikrát předestilováh v přítomnosti dvojnásobku · své .. hmotnosti . hydroxidu draselného.Bro-wn and coworkers obtained nitopropylacetonitrile by first treating isopropyl iodine with a solution of cyanoacetic acid ester in n-propanol in the presence of sodium n-propylate for 2 hours while heating the reaction mixture to reflux, and then added again. sodium n-propylate solution in. of n-propanol and isopropyl iodide and the reaction mixture were again heated to reflux for 3 hours. The methylated product was removed by shaking with a 10% sodium hydroxide solution and crude. the diisopropylcyanoacetic acid ester was pre-distilled several times in the presence of twice its weight. potassium hydroxide.

Posléze . Newman - ' · se . spolupracovníky připravili ' diisoprbpylacetomtril tím způsobem, že · ' nejprve zahřívali · isopropyliodid s · roztokem ethylesteru kyseliny kyanoctové v ethanolu v. přítomnosti 'ethylátu · sodného po dobu 3 hodin · · k · varu pod zpětným ' · chladičem, pak přidali další · ethylát sodný a isopropyl-jodid a znovu ' ' zahřívali · reakční směs k varu · po dobu 3 · hodin. · Poté · . opět · přidali ethylát sodný · a · · isopr‘opyljodid · a zahřívali · směs další · · 2 hodiny k · varu,· surový· diisbtjropylderivát promyli' 15%· · roztokem hydroxidu draselného, ester zmýdelnili · 26hbdinbvým varem s 3% alkoholickým · roztokem hydroxidu draselného.a · získanou · kyselinu diisopaopylkyanoctovou · dekarboxylovali · zahříváním na 180 až · 200 °C · v^přítomnosti ' práškovité mědi.Later . Newman - '· se. The co-workers prepared the diisoprbpylacetomtril by first heating the isopropyliodide with a solution of ethyl cyanoacetate in ethanol in the presence of sodium ethylate for 3 hours to reflux, then adding additional sodium ethylate and isopropyl iodide and reheated the reaction mixture for 3 hours. Then. added sodium ethylate and · isopropyl iodide and heated · mixture for another · · 2 hours to boiling, · crude · washed diisopropylderivative with 15% · · potassium hydroxide solution, saponified the ester · 26-hour boiling with 3% alcoholic · with potassium hydroxide solution and the obtained diisopropyl-cyanacetic acid decarboxylated by heating to 180-200 ° C in the presence of powdered copper.

Vzhledem · k·, velké· .podobnosti chemické struktury ·diisoprbpylacetbnitailu s di-n-propylacetonitrilem · zabývali se · autoři vynálezu pokusy o. 'přípravu posléze uvedené sloučeniny · aplikací · postupů · popsaných výše pro přípravu diisopropylacetonitrilu.Due to the great similarity of the chemical structure of diisopropylacetonitrile with di-n-propyl acetonitrile, the inventors have attempted to prepare the latter compound by applying the procedures described above for the preparation of diisopropylacetonitrile.

Při pokusech provedených · · pracovním postupem· popsaným · Marshallem byl získán čistý ' · di-:n^-^]^.bpy]^i^(zetonitail pouze v · nesignifi4 kantních výtěžcích, řádově ve výtěžku asi 20.%, byl-li každý meziprodukt synthesy čištěn, a asi ve výtěžku 30 %, byly-li meziprodukty používány v surovém stavu; uvedené výtěžky jsou počítány na výchozí ester kyseliny kyanoctové. Meziprodukty připravené uvedeným způsobem byly dále kontaminovány nečistotami, · které znemožňovaly jejich použití v surovém stavu. Tak například bylo zjištěno, · že surová kyselina di-n-pabpyikyanoctová připravená způsobem podle Marshalla, nebo podle Newmána a Spolupracovníků, jest znečištěna 18 až 25 %, popřípadě 32 až 34 %, vedlejšího produktu, kterým je pravděpodobně · ester kyseliny di-n-prbpylfoamamidoocíové.In the experiments carried out by the method described by Marshall, pure di-n-biphenyl (zetonitail only in non-significant yields, of the order of about 20%) was obtained. if each of the synthesis intermediates were purified, and in about 30% yield when the intermediates were used in the crude state, said yields being calculated based on the starting cyanoacetic acid ester The intermediates prepared in this way were further contaminated with impurities which prevented their use in the crude state. For example, it has been found that the crude di-n-pabpyicyanoacetic acid prepared by the method of Marshall or Newman and Associates is contaminated with 18-25% and 32-34%, respectively, of a by-product, which is probably a di-n-ester. -prbpylfoamamidoocíové.

Způsob · popsaný Brownem a spolupracovníky se nezdá být vhodný pro přípravu di-n-propylacetonitrilu, ' neboť vyžaduje · dvojnásobně opakovanou alkylační fázi; při aplikaci · této metody byl získán čistý produkt ve výtěžcích, které kolísaly v rozmezí 28 až 44 %, počítáno na výchozí methylester kyseliny kyanoctové.The method described by Brown and co-workers does not appear to be suitable for the preparation of di-n-propyl acetonitrile, since it requires a twice-repeated alkylation phase; using this method, the pure product was obtained in yields ranging from 28 to 44% calculated on the starting cyanoacetic acid methyl ester.

Posléze · způsobem podlé Newmana a spolupracovníků, · který vyžaduje trojnásobně opakovanou alkylační fázi a je obzvláště časově náročný, byl získán čistý di-n-propylacetbnitaii pouze ' ve výtěžcích asi 40%, počítáno na výchozí ester kyseliny kyanoctové. Při aplikaci tohoto způsobu bylo rovněž pozorováno, že při zmýdelňování esteru kyseliny di-n-propylkyanoctbvé vzniká směs 10 procent kyseliny di-n-propylkyanoctové a 5 procent di-n-propylkyanacetamidu.Subsequently, according to the method of Newman and co-workers, which requires a triple alkylation phase and is particularly time consuming, pure di-n-propyl acetonitrile was obtained only in yields of about 40%, calculated on the starting cyanoacetic ester. It has also been observed that the saponification of the di-n-propylcyanacetic acid ester results in a mixture of 10 percent di-n-propyl cyanacetic acid and 5 percent di-n-propyl cyanacetamide.

Závěrem lze konstatovat, že všechny shora uvedené metody, · aplikované · na přípravu di-n-prop.ýlacetonitrilu, se v podstatě vyznačují tím, že jsou · složité a časově náročné, dále, že v různých stadiích · vznikají nečistoty, že ' je nutné uvedené nečistoty před následujícími reakčními. stupni odstraňovat, a že se konečný di-n-propylacetbnltail získává jen v nízkých výtěžcích.In conclusion, all of the above methods, applied to the preparation of di-n-prop-acetonitrile, are essentially characterized in that they are complex and time-consuming, and that impurities occur at different stages of the process. necessary impurities prior to subsequent reaction. and that the final di-n-propyl acetyl cocktail is obtained only in low yields.

Bylo proto podstatné nalézt způsob výroby di-n-propylacetonitrilu, který by měl tyto výhody: *.· — jednoduchost postupu, — kratší celkovou dobu' provedení, — vyšší výtěžky, '.It was therefore essential to find a process for the preparation of di-n-propyl acetonitrile having the following advantages: - simplicity of the process, - shorter overall execution time, - higher yields.

— pokud možno nízké výrobní náklady, aby se dal účinně používat v průmyslovém měřítku.'- low production costs, if possible, so that they can be used effectively on an industrial scale. '

Autoři vynálezu nyní nalezli, že di-n-propylacetonitril se dá takovým způsobem vyrábět z esteru kyseliny kyanoctové jako výchozí látky, a · že tohoto · · způsobu se dá využívat průmyslově. *The present inventors have now found that di-n-propyl acetonitrile can be prepared in such a way from a cyanoacetic acid ester as a starting material and that this process can be used industrially. *

Způsobem podle vynálezu se dá · di-n-propylacetonitril vyrábět tak, že se přidává v , jednom stupni v· prostředí n-propanolu n-propylát sodný do reakčního · prostředí tvořeného · esterem' kyseliny kyanoctové obecného vzorce II .According to the process of the invention, di-n-propyl acetonitrile can be prepared by adding, in one step, in sodium n-propanol n-propylate to the cyanacetic acid ester of formula II.

. CN .:. CN.:

//

HzC(II),HzC (II)

COORve - kterém R - .-značí . alkylový zbytek s 1 až 4 atomy uhlíku, výhodně methyl nebo ethyl, a . . n-propylbromidem nebo - n-propyljodidem, získaný surový ester . se.zmýdelní . 10 až 20% roztokem . hydroxidu sodného nebo· draselného, vzniklá sůl· se okyselí ‘ kyselinou chlorovodíkovou, ‘ a -- ‘ získaná surová - kyselina di-n-p-ropylkyanoctbyá/.- se dekarboxyluje zahříváním na teplotu - -.v rozmezí 140 až 190 °C za vzniku di-n^ropylacetonitrilu.COORve - which R - denotes. C 1 -C 4 alkyl, preferably methyl or ethyl, and. . n-propyl bromide or n-propyl iodide, the crude ester obtained. se.zmýdelní. 10 to 20% solution. sodium or potassium hydroxide, the resulting salt is acidified with hydrochloric acid, and the crude di-n-propylcyanacetic acid obtained is decarboxylated by heating to a temperature in the range of 140 to 190 ° C to form di n-petroleum acetonitrile.

Výchozí látky .'obecného vzorce II jsou buď známé sloučeniny, které jsou - popsány ve shora uvedených -- publikacích, . nebo ‘ - Jsou to látky, které lže; · připravit - známými - · metodami. v ·*·'· ' ·, · ..· . '< .The starting materials of formula (II) are either known compounds which are described in the above-mentioned publications. or ‘- They are substances that lie; Prepare - by known methods. in · * · '·' ·, · .. ·. '<.

-Pokud se · týká - fáze alky láce;.' - reakční složky se uváděli do- reakce tím způsobem, že · se 2 · až 2,2 dílu h-propýlátu. sodného . v n-propanolu přidává -'při - teplotě 45 až- - 55 °G do.· reakčního prostředí ‘tvořeného- Γ-dílem esteru, . kyseliny kyanoctové vzorce -‘II a - 2 až . 2,3 - dílu n-propylhalbgenidú··. Alkylační reakce' se pak dokončí zahříváním'- - reakční - - směsi k - varu pod -zpětným chladičem po .‘dobu ‘ 3 - hodin.If it concerns the alkylation phase. The reactants were reacted in such a way that from 2 to 2.2 parts of h-propylate. sodium. in n-propanol is added at a temperature of 45 to 55 ° C to the reaction medium formed by the ester moiety. and - 2 to. 2.3 parts of n-propyl halide ··. The alkylation reaction is then completed by heating the reaction mixture to reflux for hodin 3 hours.

.Zmýdelnění suťového -esteru . kyseliny di-n-propylkyanocťové ‘ - ‘ se - s‘ výhodou provádí při- teplotě - -v - rozmezí 60, až 70 °C -po dobu 3 hodin, a používám^množství- -1,25 -až 2 moly hydroxidu ná - 1 - mol - esteru. Následuj Jcí.- okyselení se ‘ - provádí - například 36% roztokem kyseliny chlorovodíkové, . při teplotě nepatrně nižší než 40--°C.- ‘ ' Alternativním -způsobem se zmýdelněnímůže . provádět - v - přítomnosti ‘ - kvarérní ‘ amoniové soli, například trimethylcetyLamoniumbrbmidu, - benzyltrimethylamoniuímchlorldu nebo lauryltrimethylamonшnbr^O'midu- Koncentrace kvartérní ammoniové soli se-může pohybovat v rozmezí od 0,005 mol až do 0,1 mol na 1 mol esteru kyseliny di-n-propylkyanoctové- Pokud se týká teploty při zmýdelňování a reakční . doby potřebné pro tuto operaci, kolísají tyto veličiny v závislosti na množství použité kvartérní ‘ amoniové soli.Saponification of debris-ester. The di-n-propyl cyanacetic acid is preferably carried out at a temperature in the range of from 60 to 70 ° C for 3 hours, using an amount of -1.25 to 2 moles of sodium hydroxide. - 1-mol-ester. The subsequent acidification is carried out, for example, with a 36% hydrochloric acid solution. at a temperature slightly below 40 ° C. Alternatively, the saponification can be carried out. in the presence of a quaternary ammonium salt, for example trimethylcetyl ammonium bromide, benzyltrimethylammonium chloride or lauryltrimethylammonium bromide. n-Propyl cyanoacetic acid - Concerning the saponification temperature and reaction. the time required for this operation varies depending on the amount of quaternary ‘ammonium salt used.

Použije-li se kvartérní, . amoniové soli v množství 0,1 mol na 1 mol - esteru, probíhá zmýdelňování 3 - hodin při teplotě . 30 °C, a - při koncentraci ‘ 0,005 . mol amoniové - soli na 1 mol esteru je operace skončena za 1 hodinu - při teplotě 60 až 65 °C.If Quaternary is used,. ammonium salt in an amount of 0.1 mol per 1 mol - ester, saponification takes place for 3 hours at a temperature. 30 ° C, and - at a concentration ‘0,005. mole of ammonium salt per mole of ester is completed in 1 hour at 60-65 ° C.

Pokud se týká fáze dekarboxylace, . provádí'se tato reakce zahříváním surové kyseliny - di-ň-propylkyanoctové na teplotu 140 ‘ až 190 °C, výhodně na 175 ‘ až ‘ 190 °C.Regarding the decarboxylation phase,. this reaction is carried out by heating the crude di-n-propylcyanoacetic acid to a temperature of 140 ° C to 190 ° C, preferably 175 ° C to ‘190 ° C.

Posléze uvedenou - operaci - lze ‘ modifikovat-.tak, že se dekarboxylace . kyseliny di-n-propylkyanoctové provádí kontinuálním způsobem.- Zmíněná. - kyselina - se zahřívá - na ‘ teplotu 185^'až 190 °C a jakmile- začne probíhat dekarboxylace, vnáší se kontinuálně další, kyselina a - současně se odvádí Uvolňovaný'* kysličník uhličitý a vznikající di-n-propylacětonitril. ' · .The latter operation can be modified to decarboxylate. di-n-propyl cyanacetic acid is carried out in a continuous manner. the acid is heated to a temperature of 185 ° C to 190 ° C, and as the decarboxylation commences, further acid is introduced continuously and the liberated carbon dioxide and the resulting di-n-propyl acetonitrile are removed simultaneously. '·.

Způsob - podle vynálezu vykazúje nepopiratelné - výhody ve srovnání se známými dříve popsanými způsoby.The process according to the invention exhibits undeniable advantages compared to the known processes previously described.

Způsob podle vynálezu poskytuje především možnost získávat čistý di-n-propylaceťonitril v dobrých výtěžcích. Výtěžky, počítané na výchozí estery kyseliny kyanoctové, se pohybují nad 80 %, ‘ zatímco způsobem podle známých postupů nebylo možné získat zmíněný produkt ve. vyšších·- výtěžcích než 50 %, počítáno· na tentýž výchozí ester. . ’In particular, the process according to the invention provides the possibility of obtaining pure di-n-propyl acetonitrile in good yields. The yields, calculated on the starting cyanoacetic acid esters, are above 80%, while it is not possible to obtain the product in a manner known per se. higher yields than 50% calculated on the same starting ester. . ’

Způsob podle vynálezu je dále nesporně jednodušší než shora - uvedené postupy podle Malshalla.,* Browna se spolupracovníky nebo. Neemana se spolupracovníky. Tak například způsob podle vynálezu -dovoluje provést fázi alkylace v ‘ jedné jediné operaci, zahrnující použití n-propylhalogenidu á ‘ n-propylátu ‘ alkalického kovu., :The process according to the invention is furthermore undoubtedly simpler than the aforementioned Malshall processes described above with Brown et al. Neeman with coworkers. For example, the process of the invention allows the alkylation phase to be carried out in ‘a single operation involving the use of alkali metal-n-propyl halide α-propylate.

Naproti tomu postup popsaný Brownem a spolupracovníky - - vyžaduje dvě postupná přidání alkoholátu - a halogenidu, a při způsobu - popsaném Newmanem - a spolupracovníky dokonce vo ‘ třech postupně - za sebou následujících operacích.In contrast, the procedure described by Brown and coworkers - - requires two successive additions of alcoholate - and a halide, and in the process - described by Newman - and coworkers even in ‘three successive steps.

Reakční doba potřebná:*pro provedení alkylace a· - zmýdelnění jest - u·- popsaných- postupů značná: - při způsobu podle - Newmana. a spolupracovníků je třeba pro alkylační -fázi alespoň-8 - hodin - a pro fázi zmýdelnění 26 hodin. · · . .The reaction time required to carry out the alkylation and the saponification is considerable in the processes described in the Newman method. and co-workers require at least 8 hours for the alkylation phase and 26 hours for the saponification phase. · ·. .

Naproti tomu při . způsobu podle - vynálezu je - možné ‘ provést odpovídající fáze alkylace a zmýdelnění . mnohem rychleji než za použití popsaných ‘metod.In contrast, at. According to the process according to the invention, it is possible to carry out the corresponding alkylation and saponification phases. much faster than using the methods described.

. Pokud - se týká - fáze zmýdelnění, lze čas potřebný pro tuto operaci s výhodou' snížit tím, způsobem, ‘ že se reakce provede v přítomnosti kvartérních -amoniových - solí, například trinethylcэtylanι.onium·bromidu. Použití - této kvartérní amoniové ‘ soli má dále tu výhodu, že snižuje nebezpečí -hydrolysý nitridové - funkce - esteru kyseliny di-n-propylkyanoctové.. As far as the saponification phase is concerned, the time required for this operation can be advantageously reduced by carrying out the reaction in the presence of quaternary ammonium salts, for example trinomethylcytyl ammonium bromide. The use of this quaternary ammonium salt also has the advantage of reducing the risk of the hydrolysis of the nitride function of the di-n-propyl cyanacetic acid ester.

Při známých postupech je dále třeba ve fázi dekarboxylace, nemluvě o aplikaci vyšších teplot, používat přídavných látek, buď hydroxidu draselného nebo práškové mědiZpůsobem podle vynálezu se fáze dekarboxylace - provádí jednoduše zahříváním kyseliny di-n-propylkyanoctové.In the known processes, furthermore, in the decarboxylation phase, not to mention the application of higher temperatures, additives such as potassium hydroxide or powdered copper have to be used. In the process according to the invention, the decarboxylation phase is carried out simply by heating di-n-propylcyanoacetic acid.

Další nevýhoda v literatuře popsaných způsobů, hlavně nevýhoda alkylační fáze těchto postupů, spočívá v regeneraci rozpouštědel, v regeneraci reakčních . složek, které nezreagovaly, a - v - odstraňování vedlejších produktů vzniklých při reakci.Another disadvantage in the processes described in the literature, in particular the disadvantage of the alkylation phase of these processes, is the regeneration of the solvents, the regeneration of the reaction. and - v - removing the by-products of the reaction.

Regenerace, která ‘ je velmi - obtížná, používá-li se při reakci směsi ethylátu sodného s éthanolem nebo směsi methylátu sodného s - methanolem,. se snadněji provádí, používá-li . se při reakci směs n-propylátu sodného s n-propanolem; v posléze, uvedeném případě je - větší- možnost pomocí destilace oddělit . nezréagovaný . n-propylhalogenid, . při . re*Regeneration, which is very difficult, when a mixture of sodium ethylate with ethanol or a mixture of sodium methylate with methanol is used in the reaction. is easier to use when used. reacting a mixture of sodium n-propylate with n-propanol; in the latter case, there is a greater possibility of separation by distillation. nezréagovaný. n-propyl halide,. at. re*

198385 akci vznikající ether a alkohol uvolněný transesterifikací esteru kyseliny kyanoctové n-propanolem. .198385 the action of the ether and alcohol liberated by transesterification of the cyanoacetic acid ester with n-propanol. .

V důsledku všech těchto nevýhod, které mají dříve popsané způsoby, -' se zvyšuje jednak množství k výrobě potřebného materiálu, jednak potřebné pracovní úsilí a - spotřeba energie, což má za· následek dále vzrůst výrobních nákladů.Due to all these disadvantages of the previously described processes, the amount of material required for the production, the labor required and the energy consumption are increased, resulting in a further increase in production costs.

Mezi nevýhodami známých postupů není ' jistě zanedbatelná ani ta, že při nich v různých stadiích vznikají obtížné vedlejší látky. .4 ·Among the disadvantages of the known processes, it is certainly not negligible that they produce difficult side-effects at various stages. . 4 ·

Tyto vedlejší produkty, které vznikají v každé fázi uvedených známých postupů, neobyčejně komplikují zdárné provádění těchto postupů.- Uvedené nečistoty je nutné v každém- reakčním stupni - eliminovat a tím se značně zvyšují nároky na manipulační operace s - meziprodukty, což je v průmyslovém měřítku vždy nákladné.These by-products, which are formed in each stage of the known processes, make it extremely difficult to carry out these processes. These impurities have to be eliminated at each reaction stage, thus increasing the demands on the intermediate operations, which is on an industrial scale. always costly.

Například při postupu podle. popsaných způsobů je třeba. po skončení alkylační fáze odstranit z ' produktu monoal-kylovanou sloučeninu, což - se provádí vytřepáním 10% hydroxidem, sodným.For example, in the procedure of. described methods are needed. at the end of the alkylation phase, remove the monoalkylated compound from the product by shaking with 10% sodium hydroxide.

Provede-li se alkylace způsobem podle vynálezu, . není nutné čistit - vzniklý meziprodukt, tj.- ester kyseliny di-n-propylkyanoctové, a lze ho použít pro další reakční fázi v surové formě. . ,If the alkylation is carried out according to the process of the present invention, it is not necessary to purify the resulting intermediate, i.e., the di-n-propyl cyanacetic acid ester, and can be used for the next reaction phase in crude form. . ,

Autoři vynálezu zjistili, že je obzvláště výhodné, nechají-li se reakční složky při alkylaci reagovat způsobem podle vynálezu, to je - v podstatě tak, že se roztok n-propylátu sodného v - n-propanolu přidává do prostředí tvořeného esterem obecného vzorce II a n-propylhalogenidem, neboť tímto postupem se v maximální míře- potlačí tvorba esteru kyseliny monopropylkyanoctové, který vzniká v - mnohem větším množství, když se n-propylhalogenid přidává do směsi esteru kyseliny kyanoctové s n-propyiátem sodným'. Ester kyseliny - monopropylkyanoctové může při dalším zpracování směsi poskytnout popřípadě - valeronitril, - - který - je obzvláště obtížným vedlejším produktem a musí se odstraňovat. 'The inventors have found that it is particularly advantageous to react the reactants in the alkylation process according to the invention, i.e. essentially by adding a solution of sodium n-propylate in n-propanol to the ester medium of formula II and n-propyl halide, since this process suppresses the formation of a monopropylcyanacetic acid ester, which is produced in much larger amounts, when the n-propyl halide is added to the mixture of the cyanacetic acid ester with sodium n-propylate. The monopropyl cyanoacetic acid ester may, if the mixture is further processed, optionally provide - valeronitrile, - which is a particularly difficult by-product and must be removed. '

Uvedou-li se réakční složky při alkylaci do reakce způsobem podle vynálezu, .sníží se podstatně - obsah valeronitrilu v konečném di-n-propylacetonitrilu, z obsahu asi 3,6 % na obsah - pouze 0,3 % při postupu podle vynálezu.When the reaction components are reacted in the alkylation process according to the invention, the valeronitrile content of the final di-n-propyl acetonitrile is substantially reduced from about 3.6% to only 0.3% in the process of the invention.

Autoři vynálezmdále nalezli, - že použití roztoku n-propylátu sodného v n-propanolu při způsobu podle vynálezu jest mnohem výhodnější než použití roztoku ethylátu sodného v ethanolu nebo roztoku methylátu sodného v methanolu, jak je uváděno v dříve popsaných postupech.The inventors have further found that the use of a solution of sodium n-propylate in n-propanol in the process of the invention is far more advantageous than a solution of sodium ethylate in ethanol or a solution of sodium methylate in methanol, as described in the previously described procedures.

Skutečně bylo· - nalezeno, že obsah esteru kyseliny monopropylkyanoctové v surovém v - dalším vede k valeronitrilu, se zvýšuje·, - - a může se pohybovat až v -rozmezí 2 až 5 %, je-li refluxní teplota reakční - směsi během alkylace - příliš nízká, k čemuž - dochází, po8 užije-li se jako reakčního prostředí methanolu nebo ethanolu. ,Indeed, it has been found that the content of the monopropylcyanacetic acid ester in the crude v - further leads to valeronitrile, increases, and - can range up to 2 to 5% if the reflux temperature of the reaction mixture during alkylation is - too low, which occurs when methanol or ethanol is used as the reaction medium. ,

Bylo rovněž zjištěno, že použije-li se roztoku - ethylátu sodného v - ethanolu, dochází během alkylační - fáze ke zvýšené tvorbě ne bezvýznamného množství (asi 1 %) ethylderivátu kyseliny n-propylkyanoctové.It has also been found that when a solution of sodium ethylate in ethanol is used, an insignificant amount (about 1%) of the n-propyl cyanacetic acid ethyl derivative is formed during the alkylation phase.

Jak - bylo uvedeno výše, při zmýdelnění surového esteru kyseliny di-n-propylkyanoctové -· za podmínek popsaných Newmanem a spolupracovníky, nebo· Marshallem, tj. - působením 35% hydroxidu draselného po dobu 16 až 26- hodin, se získá - surová kyselina di-n-propylkyanoctová obsahující 18 až 34 - % vedlejšího produktu, kterým - je pravděpodobně - dl-n-propylformamidoacetát, který se musí odstraňovat. Tento, vedlejší produkt neposkytne totiž při dekarboxylaci di-n-propylacetonitrll, ale di-n-propylacetamid.As mentioned above, the saponification of the crude di-n-propylcyanoacetic acid ester under the conditions described by Newman and co-workers, or Marshall, i.e. by treatment with 35% potassium hydroxide for 16-26 hours, yields - crude acid di-n-propylcyanacetic acid containing 18 to 34% by-product, which is - probably - dl-n-propylformamidoacetate, which must be removed. This by-product does not provide di-n-propyl acetonitrile in decarboxylation, but di-n-propyl acetamide.

, Při provádění způsobu - - podle vynálezu se opět odstraní tato nevýhoda a získanou surovou - kyselinu di-n-p.ropy'lkyanoctovou není nutné čistit. , .In carrying out the process according to the invention, this disadvantage is again eliminated and the crude di-n-propylcyanacetic acid obtained is not necessary to be purified. ,.

Během ověřování rozsahu vynálezu prováděli autoři vynálezů rovněž pokusy q kombinaci některých fázi charakteristických pro způsob podle vynálezu s - - některými fázemi, které byly použity při shora - uvedených - dříve popsaných postupech. , - ' r .While verifying the scope of the invention, the inventors have also attempted to combine some of the phases characteristic of the method of the invention with - some of the phases used in the above-mentioned - previously described processes. , - 'r.

Například, - provedla-li - . sé fáze - - diálkylace způsobem podle vynálezu - a následující -fáze dekarboxy láce - kyseliny - di-n-propylkyanocťbvé- tavením s dvojnásobkem její - hmotnosti 85% hydroxidu draselného . - při teplotě - v rozmezí 190- až 360 -°C, podle - postupu popsaného Marshallem, - bylo -získáno pouze 11 % di-n-propylacetonitrilu, počítáno na výchozí ester kyseliny kyanoctoyé. -.Při této- modifikaci postupu se- většina kyseliny di-n-propylkyanoctové převedla na -di-n-propylacetamid a kyselinu din-propyloctovou. z For example, - if done -. The process according to the invention is followed by a process of distillation followed by a decarboxylation phase of the di-n-propylcyanocetic acid by melting twice its weight of 85% potassium hydroxide. at a temperature in the range of 190 to 360 ° C according to the method described by Marshall, only 11% of di-n-propyl acetonitrile, calculated on the starting cyanoacetate ester, was obtained. In this modification of the process, the majority of di-n-propyl cyanoacetic acid was converted to di-n-propyl acetamide and din-propyl acetic acid. of

Kyselina - di-a-propylkyánoótová, připravená - způsobem podle vynálezu, byla rovněž dekarboxylována variací - postupu popsaného Marshallem, tj. zahříváníni ' - v přítomnosti dvojnásobku její hmotnosti 98% hydroxidu sodného. Destilací při 37,0°C prováděnou po dobu - dvě á čtvrt hodiny (poskytla uvedená směs pouze- 38,3 % di-n-p'ropylacetonitri^u, počítáno na použitelnou výchozí kyselinu di-n-propylkyanobtovou. , -. , 'The di-α-propylcyanoic acid prepared by the process of the invention was also decarboxylated by a variation of the method described by Marshall, i.e. by heating, in the presence of twice its weight of 98% sodium hydroxide. Distillation at 37.0 ° C for two and a quarter hours (this mixture gave only 38.3% di-n-propyl acetonitrile, calculated on the usable starting di-n-propylcyanobutic acid) '

Dále byla zkoušena dekarboxylace methylesteru kyseliny di-n-propylkyanoctové, připraveného způsobem podlé -vynálezu, destilací v přítomnosti hydroxidu - draselného, postupem popsaným - Brownem - a spolupracovníky. . ..Furthermore, the decarboxylation of the di-n-propylcyanacetic acid methyl ester prepared by the process of the invention was tested by distillation in the presence of potassium hydroxide, as described by Brown and co-workers. . ..

Za použití -dvojnásobku ' -hmotnosti -97,7% hydroxidu draselného na' - hmotnost zmíněného esteru bylo při zahřívání - směsi na 380 °C po dobu dvě a čtvrt - hodiny,, získáno pouze 28,4 % čistého di-n-propylacetonitrilu, počítáno na výchozí kyanacetát..Using twice the weight of -97.7% potassium hydroxide per ester weight, only 28.4% pure di-n-propyl acetonitrile was obtained by heating the mixture at 380 ° C for two and a quarter hours. calculated on the starting cyanoacetate ..

Při podobném pokusu : - provedeném za použití stejného množství 98 °/o - hydroxidu sodného místo- hydroxidu draselného, jinak za stejných podmínek pokud-se- týká teploty a doby, byl získán di-n-propylacetonitril ve výtěžku . 44,4 %, počítáno . na výchozí kyanacetát. . .In a similar experiment , using the same amount of 98% sodium hydroxide instead of potassium hydroxide, otherwise under the same temperature and time conditions, di-n-propyl acetonitrile was obtained in yield. 44.4%, calculated. to the starting cyanoacetate. . .

Ze shora uvedených . výsledků je zřejmé, že ' způsob podle .vynálezu má nesporné ' výhody proti známým popsaným postupům. . Dále bylo prokázáno, že způsob podle vynálezu je lepší než. . známé. . způsoby pro ' přípravu di-n-pi’Qpylacetonitrilu, popsané v literatuře. . .Of the above. From the results, it is clear that the process of the invention has undeniable advantages over the known processes described. . Furthermore, it has been shown that the process according to the invention is superior to. . known. . methods for the preparation of di-n-pi-acetyl acetonitrile described in the literature. . .

Způsob podle vynálezu · jé blíže objasněn dále ' v příkladech, které' však ' jeho rozsah nijak neomezují. ' · . .The process according to the invention is explained in more detail below in the examples, which, however, do not limit its scope. '·. .

. ' · * Příklady provedení. Examples

PřikladlHe did

Příprava dl-n-propylacetonitriluPreparation of dl-n-propyl acetonitrile

a) Kyselina dl-n-propylkyanoctová .(a) dl-n-propylcyanacetic acid.

Nejprve sé připraví . roztok n-propylátu sodného tím' způsobem, že . se ' směs 7,42 g (0,322 mol) sodíku a ' 180 ml bezvodého . n-propanolu zahřívá k mírnému varu až do úplného rozpuštění sodíku.At first they prepare. sodium n-propylate solution in such a way that:. A mixture of 7.42 g (0.322 mol) of sodium and 180 ml of anhydrous solution was added. The n-propanol is heated to gentle boiling until the sodium is completely dissolved.

Do kulaté baňky o obsahu 500 ml,· opatřené kapací ·· nálevkou, mechanickým míchad-, lem, teploměrem a zpětným chladičem · s chlorkalciovým uzávěrem, . se vnese 16,95 g ' (0,141 mol) kyanoctanu ethylnatého a 40,69 gramu (0,33 mol) . n-propylbromidu. Směs se zahřeje na 45 %C a pak se k ní pomalu a za míchání přidá shora uvedeným způsobem připravený roztok n-propylátu sodného, přičemž . se . teplota . reakční . směsi udržuje mírným vnějším chlazením v rozmezí 50 až 55' stupňů . Celsia...In a 500 ml round - bottomed flask, fitted with a dropping funnel, mechanical stirrer, rim, thermometer and reflux condenser. 16.95 g (0.141 mol) of ethyl cyanoacetate and 40.69 g (0.33 mol) are added. of n-propyl bromide. The mixture is heated to 45 ° C and then sodium n-propylate solution prepared as described above is added slowly and with stirring. se. temperature. reaction. maintains the mixture by gentle external cooling in the range of 50-55 degrees. Celsius...

Po přidání 'veškerého roztoku alkoholátu se reakční směs uvede během 30 minut do varu a refluxuje se 3 hodiny. Poté se . n-propanol . oddestiluje a destilace se přeruší, když, teplota destilačriího zbytku dosáhne 115 °C.After addition of all the alcoholate solution, the reaction mixture was refluxed for 30 minutes and refluxed for 3 hours. Then. n-propanol. distillation and distillation is interrupted when the temperature of the distillation residue reaches 115 ° C.

K surovému esteru získanému uvedeným způsobem se přidá roztok 7,5 g šupinkovitého hydroxidu sodného v 67,5 ml vody, směs se přenese do 250 ml kulaté baňky opatřené zpětným' chladičem, a roztok se pomalu zahřeje na 60 až 70 °c.A solution of 7.5 g of flaky sodium hydroxide in 67.5 ml of water is added to the crude ester obtained in this way, the mixture is transferred to a 250 ml round-bottom flask equipped with a reflux condenser, and the solution is slowly heated to 60-70 ° C.

Reakční směs se udržuje 3 hodiny při této teplotě, pak se ochladí asi na 50 '°C a hydrolysóu . vzniklý ethanol a zbytky n-propanolu se oddestilují za tlaku asi 9,33 kPa. Zbylý roztok se · ochladí na 20 °C .a za míchání se okyselí přidáním 26,25 g 36% kyseliny chlorovodíkové. . Během ' této operace se teplota reakční směsi udržuje chlazením pod 40 °C. Směs se míchá 30 minut a pak se nechá stát .dalších 30 minut. Olejovitá vrstva kyseliny di-n-propylkyanoctové . se ' oddekantuje a vodný podíl se vytřepe toluenem. Toluenový extrakt se spojí . dekantovanou . kyselinou di-n-propylkyanoctovou a roztok se promyje v dělicí nálevce'· roztokem ' 1,5 g chloridu sodného ve 14 ml vody. Toluenový podíl se. oddělí a rozpouštědlo se ' oddestiluje za atmo10 sférického .· tlaku. - Uvedeným: postupem se 'získá 25 g. surové. . kyseliny .. dr n-propylk'yánoctov& ' ' ' ' .·'.The reaction mixture is kept at this temperature for 3 hours, then cooled to about 50 ° C and hydrolysed. the ethanol formed and the n-propanol residues are distilled off at a pressure of about 10 mm Hg. The remaining solution was cooled to 20 ° C and acidified with stirring by adding 26.25 g of 36% hydrochloric acid. . During this operation, the temperature of the reaction mixture is kept below 40 ° C by cooling. The mixture was stirred for 30 minutes and then allowed to stand for a further 30 minutes. An oily layer of di-n-propyl cyanacetic acid. The mixture was decanted and the aqueous portion was shaken with toluene. The toluene extract was combined. decanted. di-n-propyl cyanacetic acid and the solution is washed in a separatory funnel with a solution of 1.5 g of sodium chloride in 14 ml of water. The toluene fraction is. The solvent is removed by distillation at atmospheric pressure. 25 g of crude product are obtained. . of n-propyl cyanoacetic acid.

b) Dii^-j^p^<^]^p^y^a^e^ec^i^nii^il·... . ., .....b) Dii ^ -j ^ p ^ <^] ^ p ^ y ^ a ^ e ^ ec ^ i ^ nii ^ il · .... ., .....

Do kulaté .. baňky o . obsahu .. 100 . ml,, .opatřené teploměrem a zpětným ·chladíče.m,· se .vnese 25 g surové kyseliny 'di-n-propylkyán'octové připravené shora . uvedeným. . postupem . a baňka se .zahřívá na olejové . . lázni.Into a round .. flask o. 100. 25 ml of the crude di-n-propyl cyanoacetic acid prepared above are introduced into a thermometer and reflux condenser. mentioned. . procedure. and the flask is heated to oil. . bath.

Dekarboxylace . začíná při teplotě. asi 140 stupňů Celsia, ' Směs. sé zahřívá na teplotu . varu, . tj. nejdříve asi na 160' °C. a pak v průběhu 2 .hodin se,zvýší teplota .na 190 QC. Posléze uvedená teplota se pak udržuje tak dlouho, až skončí . vývoj plynů, ' což 'trvá 'a.sí 2 .hodiny.Decarboxylation. starts at temperature. about 140 degrees Celsius, 'Blend. The mixture was heated to temperature. boiling,. i.e. at about 160 ° C first. and then during 2 · hour to raise the temperature .At 190 Q C. The latter temperature is then maintained until the end. evolution of gases, which 'takes' and 2 hours.

, Vzniklý di-n-propylacetomtrir.se .-pak „pomalu oddestiluje .a jímá se frakce. přecházející '. mezi . 165 až. 175 °C. . Získaný. produkt .se opakóvaněpředestilůje. . ,The resulting di-propyl acetometric is then slowly distilled off and the fraction is collected. passing '. between. 165 až. 175 ° C. . Acquired. the product is repeatedly distilled. . ,

Uvedeným postupem... se . získá ' .14,7 g . di-npOpylacetoniťrilu' ' o. t.' v. . 170 °C.. Výtěžek 83 procent, .počítáno na-výchozí . kyaipoct-an. . ethylnatý. . ..That procedure ... shall:. 14.7 g. di-n-Polyacetonitrile v. 170 [deg.] C. Yield: 83 percent, calculated from the starting point. Kyaipoct-an. . ethyl. . ..

Příklad 2 'Example 2 '

Příprava di-n-propylacetonitriluPreparation of di-n-propyl acetonitrile

a) Kyselina di-n-propylkyanoctová(a) Di-n-propyl cyanacetic acid

Nejprve se připraví .roztok n-propylátu sodného tím způsobem, že se . směs 50 g . (2 mol 10 %) sodíku a 804 g (1000 ml) bezvodého n-propanolu zahřívá 60 až 90 minut na 50 až 55 °C.First, a solution of sodium n-propylate is prepared by mixing. mixture 50 g. (2 mol of 10%) sodium and 804 g (1000 ml) of anhydrous n-propanol were heated at 50-55 ° C for 60-90 minutes.

Do dvoulitrové kulaté baňky se vnese 99,1 gramu . (1 mol) kyanoctanu methylnatého aPlace 99.1 grams in a 2 liter round-bottomed flask. (1 mol) methyl cyanacetate a

270,6 g (2,2 mol) n-propylbrómidu, směs se zahřeje na 45 až 50 c' a za míchání, se při uvedené. teplotě přidá stejnoměrnou rychlostí shora uvedeným . způsobem, připravený roztok n-propylátu sodného v n-propanolu; uvedená operace trvá . asi 60 až 75 minut.270.6 g (2.2 mol) of n-propyl bromide are added, the mixture is heated to 45-50 ° C and stirred at this temperature. temperature at a uniform rate as above. by the method prepared a solution of sodium n-propylate in n-propanol; this operation lasts. about 60 to 75 minutes.

Po . vnesení roztoku alkoholátu se reakční směs zahřívá 3 hodiny k varu pod zpětným chladičem a pak se oddestilovává n-propanol tak dlouho, až teplota destilačního zbytku dosáhne hodnoty. ' 120 až . 125· °C. K ' získá- ' . nému surovému esteru se pak přidá 500. g 10%, vodného roztoku hydroxidu sodného a 0,36 g cetyltrimethylamoniumbromidu.Mon. by introducing the alcoholate solution, the reaction mixture was heated at reflux for 3 hours and then n-propanol was distilled off until the temperature of the distillation residue reached. '120 to. 125 ° C. K 'obtains'. 500 g of 10% aqueous sodium hydroxide solution and 0.36 g of cetyltrimethylammonium bromide are then added to the crude crude ester.

Směs se zahřívá 1 . hodinu .pod zpětným Chladičem, pak se ochladí asi na 50. °C a . přítomné alkoholy se oddestilují za sníženého tlaku (při 6,67 až 13,33 kPa)..Heat the mixture 1. 1 hour under reflux, then cooled to about 50 ° C. the alcohols present are distilled off under reduced pressure (at a pressure of 6.67 to 13.33 kPa).

Získaný roztok se ochladí a okyselí . 175 g 36% kyseliny chlorovodíkové tak, ' aby teplota nepřestoupila 40 °C. Směs se ponechá stát 30 minut a pak . se olejovitá · kyselina di-n-propylkyanoctová dekantuje. Spodní vodná vrstva se vytřepe . 250 g . toluenu, to-, luenový . extrakt se spojí š 'prvním, organickým podílem, roztok se vytřepe jedenkrát 100 g destilované', vody a 'rozpouštědlo se od11The solution obtained is cooled and acidified. 175 g of 36% hydrochloric acid such that the temperature did not exceed 40 ° C. The mixture was allowed to stand for 30 minutes and then. the di-n-propyl cyanacetic acid was decanted. The lower aqueous layer is shaken. 250 g. toluene, toluene. The extract is combined with the first organic fraction, the solution is shaken once with 100 g of distilled water and the solvent is removed.

196385 destiluje za sníženého tlaku. Získá še 154,5 gramu surové kyseliny di-n-propylkyanoctové.196385 distilled under reduced pressure. 154.5 g of crude di-n-propyl cyanacetic acid are obtained.

b) Di-n-propylacetonitril :(b) Di-n-propyl acetonitrile:

Shora uvedeným způsobem připravená surová kyselina dl-n-propylkyanoctová se přenese do kulaté baňky o obsahu 250 ml a postupně se zahřívá к varu, až teplota hmoty v baňce dosáhne 175 až 180 %; poslední stopy toluenu se při tom odstraní pomocí DeánStarkova nástavce. Dekarboxylace začíná asi při 140% a reakce je skončena prakticky po 1 hodině zahřívání к varu. Směs se udržuje ve varu celkem 2 hodiny; teplota hmoty v baňce vystoupí během, prvních několika minut refiuxování na 205 až 210 %, pak opět poklesne a ustaví se na hodnotě asi 185 %. Po uvedené době se oddestlluje vzniklý di-n-propylocetonitril za atmosférického tlaku.The crude dl-n-propylcyanoacetic acid prepared above was transferred to a 250 ml round flask and heated gradually to boiling until the mass temperature in the flask reached 175-180%; the last traces of toluene are removed by means of a DeánStark adapter. The decarboxylation begins at about 140% and the reaction is complete after practically 1 hour of boiling. The mixture was boiled for a total of 2 hours; the temperature of the mass in the flask rises to 205 to 210% during the first few minutes of refiuxing, then drops again to a level of about 185%. After this time, the di-n-propylocetonitrile formed is distilled off at atmospheric pressure.

Uvedeným způsobem se získá 102,5 g di-n-propylacetónitrilu. Výtěžek surového produktu je 82%, vztaženo na výchozí methylester kyseliny kyanoctové.102.5 g of di-n-propyl acetonitrile are obtained. The yield of crude product is 82% based on the starting cyanoacetic acid methyl ester.

Výtěžek čistého produktu je 80 %.The yield of pure product is 80%.

Příklad 3Example 3

Výroba di-n-propylacetonltriluProduction of di-n-propyl acetone-tril

Do padesátilitrového smaltovaného kotlíku se vnese· 30 kg kyseliny di-n-propylkyanoctové, obsah se za míchání vyhřeje к varu na teplotu 185 až 190 °c a teplota se udržuje na uvedené hodnotě 15 minut. Vzniklý di-n-propylacetonitril se pak začne oddestilovávat a současně se do reakční nádoby kontinuálně vnáší celkem 69,4 kg kyseliny di-n-propylkyanoctové.30 kg of di-n-propyl cyanacetic acid are added to a 50-liter enamel kettle, the contents are heated to boiling at 185-190 ° C with stirring, and the temperature is maintained for 15 minutes. The resulting di-n-propyl acetonitrile is then distilled off and a total of 69.4 kg of di-n-propyl cyanacetic acid is continuously introduced into the reaction vessel.

Rychlost vnášení kyseliny, se reguluje v závislosti na rychlosti oddestilovávání nítrilu, a teplota hmoty v kotlíku se udržuje na 185 až 190%. Vnášení kyseliny trvá asi čtyři a půl hodiny, a během této doby oddestiluje 40,9 kg surového di-n-propylacetonitrilu. V destlliaci se poté pokračuje za postupného zvyšování teploty hmoty áž na 206% do skončení destilace. Uvedená operace trvá 6 hodin, během kterých předestiluje 16,350 kilogramu a pak ještě dalších 8,980 kg surového di-n-propylaceťonitrilu.The rate of acid addition is controlled depending on the rate of distillation of the nitrile, and the temperature of the mass in the cauldron is maintained at 185-190%. The acid addition takes about four and a half hours, during which time 40.9 kg of crude di-n-propyl acetonitrile distills off. Distillation is then continued while the mass temperature is gradually raised to 206% until the end of the distillation. This operation lasts 6 hours, during which 16.350 kilograms distill and then another 8.980 kg of crude di-n-propylacetonitrile.

Posléze se aparatura připojí na zdroj vakua a za sníženého tlaku (asi 13,33 kPa) se oddestlluje další frakce di-n-propylacetonitrilu o hmotnosti 1,640 kg,The apparatus is then connected to a vacuum source and a further 1.640 kg of di-n-propylacetonitrile is distilled off under reduced pressure (about 13.33 kPa).

Uvedeným postupem se získá celkem 67,87 · kilogramu surového di-n-proylaGetonitru.A total of 67.87 kilograms of crude di-n-proyl acetonitrile is obtained.

P ř í к 1 ad 4Example 1 and 4

Přírava di-n-propylacetonitriluPreparation of di-n-propyl acetonitrile

a) Kyselina di-n-propylkyanoctová(a) Di-n-propyl cyanacetic acid

Nejprve se. připraví roztok n-propylátu .sodného tím způsobem, že se směs 7,42 ,g (0,322 mol) sodíku a 100 ml bezvodého n-propanolu zahřívá к mírnému varu až.do úplného rozpuštění sodíku.First of all. prepare a solution of sodium n-propylate by heating a mixture of 7.42 g (0.322 mol) of sodium and 100 ml of anhydrous n-propanol until boiling until complete dissolution of the sodium.

Do kulaté baňky o obsahu 500 ml, opatřené kapací nálevkou, mechanickým míchadlem, teploměrem a . zpětným chladičem s chlorkalclovým uzávěrem, se vnese 17,9 g (0,141 mol) kyanoctanu n-propylnatého a 40,69 g (0,33 mol) n-propylbromidu. Směs se zahřeje na 45 % a pak se k ní pomalu a za míchání přidá shora uvedeným způsobem připravený roztok n-propylátu sodného, přičemž se teplota reakční směsi udržuje mírným chlazením v rozmezí 50 až 55 °C. Po přidání veškerého roztoku alkoholátu se reakční směs uvede během 30 minut do varu a refluxuje se 3 hodiny. Poté se n-propanol oddestlluje a destilace se přeruší, když teplota destilačního zbytku dosáhne 115%.Into a 500 - ml round - bottomed flask fitted with a dropping funnel, mechanical stirrer, thermometer and. 17.9 g (0.141 mol) of n-propyl cyanoacetate and 40.69 g (0.33 mol) of n-propyl bromide are added via a reflux condenser with a chlorocarbon cap. The mixture is heated to 45% and then sodium n-propylate solution prepared as described above is added slowly and with stirring while maintaining the temperature of the reaction mixture by gentle cooling in the range of 50-55 ° C. After addition of all the alcoholate solution, the reaction mixture is brought to reflux for 30 minutes and refluxed for 3 hours. The n-propanol is then distilled off and distillation is stopped when the temperature of the distillation residue reaches 115%.

К surovému esteru získanému uvedeným způsobem se přidá roztok 7,5 g šupinkovitého hydroxidu sodného v 67,5 ml- vody, směs se přenese do 250 ml kulaté baňky opatřené zpětným chladičem a roztok se pomalu zahřeje na 60 až 70 %. Reakční směs se udržuje 3 hodiny při této teplotě, pak se ochladí asi na 50 % a hydrolysou vzniklý n-propanol se oddestlluje za tlaku asi 9,33 kPa. Zbylý roztok se ochladí na 20% a za míchání se okyselí přidáním 26,25 g 36% kyseliny chlorovodíkové. Během této operace se teplota reakční směsi udržuje chlazením pod 40%. Směs' se míéhá 30 minut a pak se nechá stát dalších 30 min. Olejovitá vrstva kyseliny di-n-propylkyanoctové se oddělí dekantací a vodný podíl se vytřepe toluenem. Toluenový extrakt se spojí s oddekantovanou kyselinou di-n-propylkyanoctovou a roztok se promyje v dělicí nálevce roztokem'1,5 g chloridu sodného ve 14 ml vody. Toluenový podíl se oddělí á rozpouštědlo se oddestlluje za atmosférického tlaku.A solution of 7.5 g of flaky sodium hydroxide in 67.5 ml of water is added to the crude ester obtained in this way, the mixture is transferred to a 250 ml round-bottom flask equipped with a reflux condenser and the solution is slowly heated to 60-70%. The reaction mixture is kept at this temperature for 3 hours, then cooled to about 50% and the n-propanol formed by hydrolysis is distilled off at a pressure of about 50 mm Hg. The remaining solution was cooled to 20% and acidified with stirring by adding 26.25 g of 36% hydrochloric acid. During this operation, the temperature of the reaction mixture was kept below 40% by cooling. The mixture was stirred for 30 minutes and then allowed to stand for a further 30 minutes. The oily layer of di-n-propylcyanoacetic acid was separated by decantation and the aqueous portion was shaken with toluene. The toluene extract was combined with decanted di-n-propyl cyanacetic acid and the solution was washed in a separatory funnel with a solution of 1.5 g of sodium chloride in 14 ml of water. The toluene fraction was separated and the solvent was distilled off at atmospheric pressure.

Uvedeným postupem - se získá 23,9 g surové kyseliny di-n-piropylkyan octové.23.9 g of crude di-n-piropropylcyanoic acid are obtained.

bj Di-n-propylacetonitrilbj Di-n-propyl acetonitrile

Do kulaté baňky o obsahu 100 ml, opatřené teploměrem a zpětným chladičem, se vnese ' 23,9 g surové kyseliny di-n-.propylkyanoctové připravené shora uvedeným postupem a směs se zahřívá na olejovitá lázni.A 100 ml round flask equipped with a thermometer and a reflux condenser was charged with 23.9 g of crude di-n-propylcyanoacetic acid prepared as described above and heated in an oil bath.

Dekarboxylace začíná při teplotě asi 140 stupňů Celsia. Směs se zahřívá na teplotu varu, tj. nejdříve asi na 160 % a pak se v průběhu 2 hodin teplota zvýší až na 190 %. Posléze uvedená teplota se pak udržuje tak . dlouho, až skončí vývoj plynů, což trvá asi 2 hodiny. Vzniklý di-n-proplacetonitrll se pak pomalu oddestlluje a jímá se frakce pře' chážející; v rozmezí 165 až 175 %. Získaný produkt se. znovu předestiluje.Decarboxylation begins at a temperature of about 140 degrees Celsius. The mixture is heated to boiling, i.e. first to about 160%, and then the temperature is raised to 190% over 2 hours. The latter temperature is then maintained so. until gas evolution is complete, which takes about 2 hours. The resulting di-n-proplacetonitrile is then slowly distilled off and the fractions passing over are collected; ranging from 165 to 175%. The product obtained is. distilling again.

Uvedeným postupem se získá 14,2 g dí-npropylacetohitrilu. Výtěžek: 81 %, počítáno na výchozí kyanoctan n- propylnatý.14.2 g of n-propyl acetonitrile are obtained. Yield: 81% based on n-propyl cyanate starting material.

1,96 3 651.96 3 65

Příklad- '· 5Example 5

Příprava · di-n-pr opylacetonitriluPreparation of di-n-propylacetonitrile

a) Kyselina di-n-propylkyanoctová(a) Di-n-propyl cyanacetic acid

Nejprve se připraví roztok n-propylátu sodného tím způsobem, že se směs - 7,42 g [0,322 mol) sodíku a 180 ml bezvodého n-propanolu zahřívá k ·mírnému varu až · do úplného rozpuštění sodíku.First, a solution of sodium n-propylate is prepared by heating a mixture of - 7.42 g (0.322 mol) of sodium and 180 ml of anhydrous n-propanol until boiling until complete dissolution of the sodium.

- Do kulaté baňky · o - obsahu 500 ml, opatřené kapací nálevkou, mechanickým · · míchadlem -a zpětným chladičem s chlorkalciovým uzávěrem, se vnese · 19,8 g - (0,141 mol) kyanoctanu · n-butylnatého a 40,69 g (0,33 mol) · n-propylbromidu. Směs se · zahřeje · na.45°C a pak se - k 'ní pomalu a za míchání přidá shora uvedným ' zůsobem · připravený roztok n-propylátď ' sodného, přičemž se - teplota reakční směsi udržuje mírným vnějším chlazením v rozmezí 50 až 55 °C. Po přidání roztoku alkoholátu se reakční směs uvede bě-. hem 30 minut do varu a refluxuje se 3 hodiny. Poté se n-propanol -oddestiluje a destilace · se přeruší, když teplota destilačního zbytku dosáhne 115 °C. .- In a 500 ml round-bottomed flask fitted with a dropping funnel, mechanical stirrer and reflux condenser with a chlorine-calcium cap, add 19,8 g - (0,141 mol) of cyanoctane · n-butyl and 40,69 g ( 0.33 mol) of n-propyl bromide. The mixture is heated to 45 ° C and then the sodium n-propylate solution prepared above is added slowly and with stirring as described above, while maintaining the temperature of the reaction mixture by gentle external cooling in the range of 50-55 ° C. Noc: 2 ° C. After the addition of the alcoholate solution, the reaction mixture is started to be white. to reflux for 30 minutes and refluxed for 3 hours. The n-propanol is then distilled off and distillation is stopped when the temperature of the distillation residue reaches 115 ° C. .

K surovému esteru získanému uvedeným způsobem' se přidá roztok 7,5. g šupinkovitého hydroxidu sodného v 67,5 ml vody, směs se přenese do 250 ml kulaté baňky opatřené ' zpětným · chladičem, a roztok se pomalu zahřej · na 60· až 70 °C. Reakční směs . se udržuje 3 hodiny při této teplotě, pak se ochladí asi na 50 °c a hydrolysou · vzniklý n-butanol a zbytky n-propanolu · se oddestilují za tlaku asi 9,33 kPa. Zbylý roztok se ochladí na 20 °C a · za míchání se · .okyselí přidáním 26,25 g 36 procentní kyseliny chlorovodíkové. Během této operace · se teplota reakční směsi udržuje chlazením pod 40 °C. Směs se míchá , 30 minut a pak se nechá stát dalších 30 · minut. Olejovitá · vrstva kyseliny · di-n-propylkyanoctůvé se · de,kantuje a vodný podíl· se vytřepe toluenem. Toluenový extrakt se spojí · s dekantovanou kyselinou · di-n-propylkyanoctovou a · roztok ss promyje v dělicí · nálevce roztokem 1,5 g chloridu sodného ve 14 ml vody. Toluenový podíl se oddělí a rozpouštědlo se oddestiluje za atmosférického tlaku.A solution of 7.5 is added to the crude ester obtained by the above process. g of flaky sodium hydroxide in 67.5 ml of water, transfer the mixture to a 250 ml round-bottom flask equipped with a reflux condenser, and slowly heat the solution to 60-70 ° C. Reaction mixture. The mixture is kept at this temperature for 3 hours, then cooled to about 50 DEG C. and the resulting n-butanol and the n-propanol residues are distilled off under a pressure of about 50 psig. The remaining solution is cooled to 20 DEG C. and acidified with stirring by adding 26.25 g of 36 percent hydrochloric acid. During this operation, the temperature of the reaction mixture is kept below 40 ° C by cooling. The mixture was stirred for 30 minutes and then allowed to stand for an additional 30 minutes. The oily layer of di-n-propylcyanacetic acid was decanted, canted and the aqueous portion was shaken with toluene. The toluene extract was combined with decanted di-n-propyl cyanacetic acid and the solution was washed in a separatory funnel with a solution of 1.5 g of sodium chloride in 14 ml of water. The toluene fraction was separated and the solvent was distilled off at atmospheric pressure.

Uvedeným postupem se získá 22,8 g · surové kyseliny · di-n-propylkyanoctové.22.8 g of crude di-n-propyl cyanacetic acid are obtained.

b) Di-n-propylacetonitrilb) Di-n-propyl acetonitrile

Do kulaté baňky o obsahu 100 ml, opatřené teploměrem a zpětným chladičem, · se vnese · 22;8 g surové kyseliny di-n-propylkyanoctové připravené shora uvedeným postupem a baňka se zahřívá na olejové lázni.'Into a 100 ml round-bottom flask equipped with a thermometer and a reflux condenser was charged 22.8 g of crude di-n-propylcyanoacetic acid prepared as described above and the flask was heated in an oil bath.

Dekarboxylace začíná při teplotě asi 150 stupňů Celsia. · Směs se zahřívá na teplotu varů, tj. nejdříve asi na 160 °C a pak se v průběhu 2 hodin teplota zvýší až na 190 °C. Posléze uvedená teplota se pak udržuje tak dlouho, až skončí vývoj plynů, což trvá asi liodiny· Vzrkklý d--hrpropylacetonirri 1 ee pak pomalu rOOestilujt a .jímá se frakce přecházející · v rozmezí 165 až · 175 °C. Získaný produkt se ještě jednou předestlluje.Decarboxylation begins at about 150 degrees Celsius. The mixture is heated to boiling point, i.e. first to about 160 ° C and then raised to 190 ° C over 2 hours. The latter temperature is then maintained until gas evolution ceases, which takes about lodines. The wicked d-propyl acetonitrile is then slowly distilled and the fractions passing between 165 and 175 ° C are collected. The product obtained is distilled once more.

Uvedeným postupem se získá 13,8· g di-n-propylacetonitrilu. Výtěžek 78,5 %, počítáno na· výchozí· kyanoctan n-butýlnatý.13.8 g of di-n-propyl acetonitrile are obtained. Yield 78.5% based on n-butyl cyanacetate starting material.

Příklad-6Example-6

Příprava . di-n-propylacetmitriluPreparation. di-n-propyl acetonitrile

a) ' Kyselina di-n-propylkyanoctováa) Di-n-propyl cyanacetic acid

Nejprve se připraví roztok n-propylátu sodného tím způsobem, že se směs 50 g (2 mol-(-10 %) sodíku a 804 g (1000 ml) bezvodého n-propanolu zahřívá 60 · až · 90 minut na 50 až 55 °C.First, a solution of sodium n-propylate is prepared by heating a mixture of 50 g (2 mol - (- 10%) sodium and 804 g (1000 ml) of anhydrous n-propanol at 50 to 55 ° C for 60-90 minutes. .

Do dvoulitrové · kulaté · baňky se vnese 99,1 gramů (1 mol) kyanoctanu methylnaatho'aPlace 99.1 grams (1 mol) of methyl naathocyan cyanate in a 2 liter round-bottomed flask.

373,7 g (2,2 mol) n-propyjjodidu,· směs se zahřeje na 45 až 50 °C a za míchání se při uvedené teplotě přidá stejnoměrnou rychlostí shora uvedeným způsobem připravený roztok n-propylátu sodného v n-propanolu; uvedená operace trvá asi 60 až 75 minut.373.7 g (2.2 mol) of n-propyliodide, the mixture is heated to 45-50 ° C and a solution of sodium n-propylate in n-propanol prepared as described above is added at a uniform rate at that temperature with stirring; said operation takes about 60 to 75 minutes.

Po vnesení roztoku alkoholátu· se reakční směs zahřívá 3 hodiny k varu pod zpětným chladičem a pak se oddestilovává n-propanol tak· dlouho, až teplota destilačního zbytku · dosáhne · hodnoty 120 až 125 °C. K získanému surovému esteru · se pak přidá 500 · g 10% vodného roztoku OyOroxiduчsrdnéhr · a 0,36 g · cetyltrimethyaamoniumbromidu.· Směs’ se zahřívá 1 hodinu k varu pod zpětným chladičem, pak se ochladí asi na 50 °C a · přítomné · alkoholy se oddestilují · za sníženého tlaku (při 6,67 až 13,33 kPa). Získaný roztok se ochladí · a okyselí 175 g 36% · ' kyseliny chlorovodíkové tak, aby teplota nepřestoupila 40· °C. Směs se ponechá · stát 30 minut · a pak se olejovitá kyselina Oi''n-prrpnlkyanoctová oddekantuje. . Spodní vodná vrstva se vytřepe 250 g toluenu, toluenový extrakt se spojí s prvním ·organickým podílem,· roztok se· vytřepe jednou 100 ml destilované vody a rozpouštědlo se oddestiluje za sníženého tlaku. Získá se 154,5 g surové kyseliny di-n-prrpylkyanoctrvé.After the alcoholate solution is introduced, the reaction mixture is refluxed for 3 hours and then n-propanol is distilled off until the temperature of the distillation residue reaches 120-125 ° C. To the obtained crude ester was then added · · 500 g of a 10% aqueous solution OyOroxidu ч srdnéhr and 0.36 · g · cetyltrimethyaamoniumbromidu. · The mixture 'was heated for 1 hour under reflux, then cooled to about 50 ° C and · the alcohols present are distilled off under reduced pressure (at 10 to 50 psig). The solution obtained is cooled and acidified with 175 g of 36% hydrochloric acid such that the temperature does not exceed 40 ° C. The mixture was allowed to stand for 30 minutes and then the oily n-propylcyanoacetic acid was decanted off. . Shake the lower aqueous layer with 250 g of toluene, combine the toluene extract with the first organic phase, shake the solution once with 100 ml of distilled water, and distil off the solvent under reduced pressure. 154.5 g of crude di-n-propylcyanoacetic acid are obtained.

b) Diin-pгopylacetrniiril(b) Di-pgyopylacetrniiril

Shora uvedeným způsobem připravená · surová kyselina di-n-propnlkyanoctová · se přenese do kulaté baňky o obsahu 250 ml a postupně se zahřívá k varu, až teplota reakční směsi dosáhne · 175 až 180 °C; poslední \ stopy toluenu se při tom odstraňují pomocí Dean-Starkova nástavce. Dekarboxylace · začíná asi při · 140 °C a reakce je skončena prakticky po · 1 hodině zahřívání k varu. · Směs se · refluxuje celkem 2 hodiny; . teplota reakční směsi v baňce vystoupí během prvních několika minut zahřívání až na 205' až 210 °C, pak opět poklesne a ustálí se na hodnotě 185 °C.The crude di-n-propylene cyanoacetic acid prepared above was transferred to a 250 ml round-bottomed flask and gradually heated to boiling until the temperature of the reaction mixture reached 175-180 ° C; the last traces of toluene are removed by means of a Dean-Stark trap. The decarboxylation begins at about 140 ° C and the reaction is complete after about 1 hour of boiling. The mixture is refluxed for a total of 2 hours; . the temperature of the reaction mixture in the flask rises to 205 ° to 210 ° C in the first few minutes, then drops again and stabilizes at 185 ° C.

198365 15 198365 15

Po uvedené době' se oddestiluje - vzniklý di-n-propylacetonitril -za tmosférického tlaku.After this time, the di-n-propyl acetonitrile formed is distilled off at atmospheric pressure.

Uvedeným způsobem se získá 102 g di-n-propylacetonitrilu. Výtěžek surového pro-102 g of di-n-propyl acetonitrile are obtained. Crude yield

Claims (9)

1. Způsob, výroby di-n-propylacetonitrilu vzorce I'Process for the preparation of di-n-propyl acetonitrile of the formula I ' CH3—CH2—CH2 \ 'CH3 — CH2 — CH2 CH—CN(I), . - /CH - CN (I),. - / CH3—CH2—CH2...CH3 — CH2 — CH2 ... vyznačující se tím, že se přidá v - -jediném stupni 2 až 2,2 dílů n-propylátu sodného v prostředí n-propanolu do reakčního prostředí o teplotě 45 až 55 °C, - tvořeného 1 dílem kyanacetátu obecného vzorce IIcharacterized in that, in a single step, 2 to 2.2 parts of sodium n-propylate in n-propanol are added to the reaction medium at a temperature of 45 to 55 ° C, consisting of 1 part of the cyanoacetate of the formula II CN / ‘ HdC . . (II),CN / HdC. . (II), COOR ve kterém . .COOR in which. . R značí alkylovou skupinu s 1 až 4 atomy uhlíku, a 2 - až 2,3' díly n-propylbromidu nebo n-propyljodidu, přičemž se alkylace provádí zahříváním reakční směsi k varu ' pod zpětným chladičem, získaný surový ester se zmýdelní 10 až'20% roztokem hydroxidu sodného nebo draselného, s výhodou v přítomnosti kvartérní amoniové soli, zé vzniklé soli se po okyselení chlorovodíkovou kyselinou získá surová kyselina di-n-propylkyanoctová, která se dekarboxyluje zahříváním na teplotu v rozmezí 140 až 190 °C, s výhodou 175 až 190 °C, za vzniku di-n-propylacetonitrilu vzorce I.R is C1 -C4 alkyl and 2- to 2.3 parts by weight of n-propyl bromide or n-propyl iodide, wherein the alkylation is carried out by heating the reaction mixture to reflux, the crude ester obtained is saponified for 10 to 10 minutes. 20% sodium or potassium hydroxide solution, preferably in the presence of a quaternary ammonium salt, the resulting salt is acidified with hydrochloric acid to give the crude di-n-propyl cyanacetic acid, which is decarboxylated by heating to 140-190 ° C, preferably 175 ° C. to 190 ° C to give the di-n-propyl acetonitrile of formula I. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se 16 duktu je 81,5 %, vztaženo na výchozí kyanoctan methylnatý.2. The process according to claim 1, wherein the 16 product is 81.5% based on the methyl cyanacetate starting material. Výtěžek čistého produktu je 79,9 %> .The yield of the pure product is 79.9%. ynAlezu tím, že se jako kyanacetátu vzorce II použije methylesteru kyseliny kyanoctové nebo 0thylesteru kyseliny kyanoctové.The use of methyl cyanoacetate or methyl cyanoacetate is used as the cyanoacetate of formula II. 3. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se ke zmýdelnění použije hydroxidu sodného nebo draselného v poměru 1,25 až 2 moly na 1 mol surového- ' esteru při teplotě v rozmezí 60 až 70 °C.3. A process according to claim 1, wherein the saponification is carried out using sodium or potassium hydroxide in a ratio of 1.25 to 2 moles per 1 mol of crude ester at a temperature in the range of 60 to 70 [deg.] C. 4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím^ že se zmýdelnění provádí v přítomnosti kvartérní amoniové soli, s výhodou trimethylcetylamoiniumbromidu, benzyltrimethylamoniumchloridu nebo lauryltriméthylamoniumbromidu. - .4. The process according to claim 1, wherein the saponification is carried out in the presence of a quaternary ammonium salt, preferably trimethylcetylaminium bromide, benzyltrimethylammonium chloride or lauryltrimethylammonium bromide. -. 5. Způsob podle bodu 4, vyznačující se tím, že se zmýdelnění provádí v přítomnosti 0,005 až 0,1 molu kvartérní amoniové- soli na 1 mol surového esteru. ; '5. The process according to claim 4, wherein the saponification is carried out in the presence of 0.005 to 0.1 moles of quaternary ammonium salt per mole of crude ester. ; ' 6. Způsob podle bodu 4, vyznačující se tím, že se zmýdelnění provádí v přítomnosti 0,005 molu kvartérní amoniové soli na 1 mol surového esteru při teplotě v rozmezí 60 až 65 stupňů Celsia. ,6. The process of claim 4 wherein the saponification is carried out in the presence of 0.005 mol of quaternary ammonium salt per mole of crude ester at a temperature in the range of 60-65 degrees Celsius. , 7. Způsob podle bodu 4, vyznačující se tím, že se zmýdelnění provádí v přítomnosti 0,1 molu kvartérní amoniové soli na 1 mol surového esteru při teplotě 30 °C.7. The process of claim 4 wherein the saponification is carried out in the presence of 0.1 mole of quaternary ammonium salt per mole of crude ester at 30 ° C. 8. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se okyselování soli kyseliny di-n-propylkyanoctové provádí 36% roztokem kyseliny chlorovodíkové při teplotě do 40 °C.8. The process of claim 1, wherein the acidification of the di-n-propylcyanacetic acid salt is carried out with a 36% hydrochloric acid solution at a temperature of up to 40 ° C. 9. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že dekarboxylace provádí kontinuálním přiváděním kyseliny di-n-propylkyanoctóvé do dekarboxylačního prostředí a současným odváděním vzniklého di-n-propylacetonitrilu.9. A process according to claim 1, wherein the decarboxylation is carried out by continuously feeding di-n-propylcyanacetic acid to the decarboxylation medium and simultaneously removing the resulting di-n-propyl acetonitrile.
CS773335A 1977-03-15 1977-05-20 Process for preparing di-n-propylacetonitrile CS196365B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7707587A FR2383920A1 (en) 1977-03-15 1977-03-15 PROCESS FOR PREPARING AN ACETONITRILE DERIVATIVE AND DERIVATIVE OBTAINED BY THIS PROCESS

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196365B2 true CS196365B2 (en) 1980-03-31

Family

ID=9188072

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS773335A CS196365B2 (en) 1977-03-15 1977-05-20 Process for preparing di-n-propylacetonitrile

Country Status (34)

Country Link
US (1) USRE31260E (en)
JP (1) JPS53112813A (en)
AR (1) AR212999A1 (en)
AT (1) AT351012B (en)
AU (1) AU504487B2 (en)
BE (1) BE854486A (en)
CA (1) CA1068302A (en)
CH (1) CH603563A5 (en)
CS (1) CS196365B2 (en)
DD (1) DD129904A5 (en)
DE (1) DE2721265C2 (en)
DK (1) DK158038C (en)
ES (1) ES467125A1 (en)
FI (1) FI65232C (en)
FR (1) FR2383920A1 (en)
GB (1) GB1522450A (en)
GR (1) GR60808B (en)
HU (1) HU175110B (en)
IE (1) IE45345B1 (en)
IL (1) IL52021A (en)
IN (1) IN145220B (en)
IT (1) IT1080764B (en)
LU (1) LU77305A1 (en)
MX (1) MX4779E (en)
NL (1) NL173747C (en)
NO (1) NO144067C (en)
NZ (1) NZ184326A (en)
OA (1) OA05696A (en)
PL (1) PL108183B1 (en)
PT (1) PT66542B (en)
SE (1) SE441596B (en)
SU (1) SU715017A3 (en)
YU (1) YU40674B (en)
ZA (1) ZA773779B (en)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2470758A1 (en) 1979-12-07 1981-06-12 Sanofi Sa METHOD FOR FIXING ALKYL GROUPS ON A CARBONIC CHAIN CARRYING A FUNCTIONAL GROUP
JP5036111B2 (en) * 2001-08-20 2012-09-26 旭化成イーマテリアルズ株式会社 Process for producing substituted cyclopentadiene
DE102008036495A1 (en) 2008-08-04 2010-02-11 Langhals, Heinz, Prof. Dr. New naphthalene, perylene, benzoperylene, terrylene, quaterrylene bisimide and trisimide anions, as salts, e.g. tetrabutylammonium- or potassium-salts, useful e.g. to prepare dyes, preferably vats dye, to color cotton, paper and nylon
US9050302B2 (en) 2013-03-01 2015-06-09 Jazz Pharmaceuticals Ireland Limited Method of administration of gamma hydroxybutyrate with monocarboxylate transporters

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE186739C (en) *

Also Published As

Publication number Publication date
BE854486A (en) 1977-11-14
NL173747B (en) 1983-10-03
CH603563A5 (en) 1978-08-31
USRE31260E (en) 1983-05-31
FI771781A (en) 1978-09-16
NL7705562A (en) 1978-09-19
DK158038B (en) 1990-03-19
IT1080764B (en) 1985-05-16
DK195877A (en) 1978-09-16
AU504487B2 (en) 1979-10-18
MX4779E (en) 1982-09-15
DE2721265C2 (en) 1982-05-19
DK158038C (en) 1990-08-13
DE2721265A1 (en) 1978-09-21
LU77305A1 (en) 1977-08-24
PL108183B1 (en) 1980-03-31
IL52021A (en) 1980-07-31
IE45345L (en) 1978-09-15
IN145220B (en) 1978-09-09
FI65232C (en) 1984-04-10
FI65232B (en) 1983-12-30
ES467125A1 (en) 1978-11-01
NO144067B (en) 1981-03-09
AR212999A1 (en) 1978-11-30
SE441596B (en) 1985-10-21
FR2383920A1 (en) 1978-10-13
NZ184326A (en) 1979-03-16
ATA423077A (en) 1978-12-15
GR60808B (en) 1978-08-30
CA1068302A (en) 1979-12-18
YU40674B (en) 1986-04-30
GB1522450A (en) 1978-08-23
JPS5735868B2 (en) 1982-07-31
NO144067C (en) 1981-06-17
IE45345B1 (en) 1982-08-11
IL52021A0 (en) 1977-07-31
OA05696A (en) 1981-05-31
YU149077A (en) 1982-10-31
ZA773779B (en) 1978-05-30
AT351012B (en) 1979-07-10
DD129904A5 (en) 1978-02-15
FR2383920B1 (en) 1980-12-05
JPS53112813A (en) 1978-10-02
SE7705257L (en) 1978-09-16
NL173747C (en) 1984-03-01
PL198559A1 (en) 1978-10-09
SU715017A3 (en) 1980-02-05
PT66542A (en) 1977-06-01
NO771576L (en) 1978-09-18
AU2626377A (en) 1979-01-04
PT66542B (en) 1978-10-18
HU175110B (en) 1980-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2262756B1 (en) Process for preparing alkyl 2-alkoxymethylene-4,4-difluoro-3-oxobutyrates
JP5016575B2 (en) A novel synthesis of strontium ranelate and its hydrates
WO2023051768A1 (en) Methods for preparing (s)-4-chloro-2-aminobutyric acid hydrochloride and (s)-4-chloro-2-aminobutyrate
CS196365B2 (en) Process for preparing di-n-propylacetonitrile
US2297921A (en) Cyclic acetals
JPS5949207B2 (en) Diene manufacturing method
JP3944876B2 (en) Method for producing citrate esters
SE431200B (en) PROCEDURE FOR PREPARING 1,5-DIMETHYL-BICYCLO (3.2.1) OCTANOL-8
US4155929A (en) Process for the preparation of an acetonitrile derivative
JPS597136A (en) Preparation of malonic acid ester
JPS6193834A (en) Production of cinnamic acid substituted any time
JPH0419216B2 (en)
US6730804B1 (en) Process for preparing cyclopropanecarboxylates of lower alcohols
US5066804A (en) Preparation of alkyl morpholinones
EP0652213B1 (en) Method for producing alkyl 3-phthalidylideneacetate
JPS58971A (en) Manufacture of tetronic acid
JP3876933B2 (en) Method for producing hydrogen sulfate ester
JP2003128658A (en) Production method of 4,5-dihydro-1,3-thiazoles
US6388151B1 (en) Synthesis of Tetraalkylcyclopentadienes
KR800001178B1 (en) Process for the preparation of acetic nytriyl derivatives
JPS6252754B2 (en)
EP1948584B1 (en) Process for the preparation of cyclopentanone derivatives
JP2024509535A (en) Method for preparing alkyl 4-oxotetrahydrofuran-2-carboxylate
JPH0688941B2 (en) Process for producing acyloxynaphthalene and its derivatives
WO1988010261A1 (en) Novel thiophen compounds and their preparation