CS196312B2 - Method of pressure shaping of solid granular materials - Google Patents

Method of pressure shaping of solid granular materials Download PDF

Info

Publication number
CS196312B2
CS196312B2 CS763774A CS377476A CS196312B2 CS 196312 B2 CS196312 B2 CS 196312B2 CS 763774 A CS763774 A CS 763774A CS 377476 A CS377476 A CS 377476A CS 196312 B2 CS196312 B2 CS 196312B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
granular
additive
particles
collagen protein
batch
Prior art date
Application number
CS763774A
Other languages
English (en)
Inventor
Richard P Mommer
Original Assignee
Xerag Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Xerag Inc filed Critical Xerag Inc
Publication of CS196312B2 publication Critical patent/CS196312B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J2/00Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic
    • B01J2/28Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic using special binding agents
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23KFODDER
    • A23K40/00Shaping or working-up of animal feeding-stuffs
    • A23K40/10Shaping or working-up of animal feeding-stuffs by agglomeration; by granulation, e.g. making powders
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J2/00Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic
    • B01J2/22Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic by pressing in moulds or between rollers

Description

(54) Způsob tlakového tvarování zrnitých pevných materiálů
Vynález se týká způsobu tlakového tvarování zrnitých pevných materiálů na souvislé oddělené kusy předem stanoveného tvaru, při kterém se na hmotu zrnitých částic působí tlakem k vytvoření stlačeného, vnitřně soudržného výrobku.
Řada výrobků, které se v současné době vyrábějí a prodávají, má vzhled oddělených kusů, avšak sestává v podstatě z poměrně malých tuhých částic, které jsou tvarovány a slisovány poměrně vysokým tlakem a při poměrně vysoké teplotě na žádoucí velikost a tvar. Takový postup se obecně nazývá peletování a dají se jím vyrábět produkty, jejichž velikost začíná od malých návnad na krysy a náplní defekačních nádob pro kočky, to znamená kolem 2.5 cm, přes brikety z dřevěného uhlí a kostky sena, například velikosti 0,25 až 10 cm nebo ještě větší, až po bloky soli, které bývají někdy delší než 30 cm a používají se například pro krmení dobytka.
Podobným způsobem, při kterém se dají zpracovávat pevné látky ve formě částic na nejrůznější částicové hmoty s nejrůznějším tvarem, který však vyžaduje vyšší tlaky a obvykle i vyšší teploty, je vytlačování. U obou dvou postupů, tedy u vytlačování i peletování, je jediným účelem vytvořit soudržný produkt, který se nerozpadá. Největším problémem obou postupů je relativně vysoký příkon energie, nezbytný pro výrobu tohoto produktu, a velmi často nízká výrobnost.
V technice se hledaly cesty, jak zlepšit vazbu mezi částicemi tvořícími peletovaný ' výrobek, a jak snížit spotřebu energie a zvýšit výkon stroje. V mnoha případech je však řešení těchto problémů vzájemně neslučitelné. Tak například přísady, které umožňují snížit příkon stroje, to znamená které se obecně považují za mazivo při peletování a vytlačování, často snižují vazbu mezi částicemi, z nichž se skládá konečný výrobek.
Třebaže se dříve tvrdilo, že poměrně vysoký příkon potřebný při peletování a vytlačování se dá snížit přísadou maziva ve zpracovávané hmotě, měla dosud používaná maziva, to znamená rostlinné a živočišné tuky a oleje a minerální oleje, za následek podstatný pokles trvanlivosti peletovaného výrobku. Tyto přídavné mazací látky se musely obvykle přidávat v poměrně velkém množství, to znamená od 1 do 2 hmot, procent, aby mazací účinek byl tak velký, aby měl za následek snížení příkonu stroje nebo zvýšení výrobnosti. V důsledku tohoto velkého množství však měla přísada maziva nejen za následek podstatný pokles struk196312 turní pevnosti peletovaného ' výrobku, ale tvořila poměrně značně velkou složku výsledného produktu, která byla často nežádoucí pro· účel, pro který byl peletovaný výrobek určen. Kromě toho jsou tyto materiály kapalné nebo mazlavé tuhé · látky a dají se proto s pevnými peletovanými látkami míchat pouze velice obtížně. Ke zvýšení soudržnosti, to znamená vazby mezi částicemi tvořícími peletovaný výrobek, se rovněž používalo různých přísad. Jednou z běžně používaných přísad zvyšujících vazbu, zejména pro účely krmiv nebo návnad, je melasa. O tomto materiálu je známo, že snižuje mazací schopnosti látek, takže snižuje výrobnost a zvyšuje energetické náklady a celkové výrobní náklady. Jiné materiály, které mají mírný mazací účinek, jako jsou hlinky, například attapulgit a bentonit, a ligninsulfonát v kapalné nebo suché formě, jsou rovněž - účinné · jako.....látky- -zvyšující vazbu,· · avšak jejich mazací účinek je poměrně malý ve -srovnání s poměrně velkým množstvím, které je obsaženo v peletovaném výrobku. Obecně musí být tyto materiály přítomné v množství alespoň 1 až 2 hmot, procent, a tak tvoří poměrně velkou složku peietovaného výrobku, avšak obvykle přispívají jenom málo nebo vůbec nepřispívají, nebo jsou dokonce škodlivé pro účel, pro který je peletovaný výrobek určen.
V peletovaných a vytlačovaných výrobcích, které budou popsány v dalším textu, jsou jednotlivé pevné částice nebo zrna vázána přímo k sobě tlakem během peletování nebo vytlačování. Tyto výrobky je třeba odlišovat od výrobků, které mají rovněž jako základní látku zrna, avšak tato zrna jako pevný základ jsou uložena v matrici z pojivá, například ze želatiny; tyto látky jsou popsány například v patentu US č. 2 593 577.
V následujícím popise budou · způsoby peletování a vytlačování částicových nebo zrnitých pevných látek- za účelem vytvoření kusového- celistvého pevného produktu obecně nazývány „tlakové tvarování“ pevných zrn nebo částic. Je pochopitelné, že mezi způsobem peletování a vytlačování existují podstatné rozdíly, avšak pro odborníka jsou vzájemně - se lišící parametry · běžné, takže může v obou případech dosáhnout nejlepších výsledků. Třebaže vynález dosahuje největšího účinku · při peletování při nízkých teplotách, jeho výhody lze alespoň obecně využít · v obou postupech, to znamená jak v peletování, tak ve vytlačování.
Způsob tlakového tvarování zrnitých látek na souvislé oddělené kusy předem stanoveného tvaru, při kterém se na hmotu zrnitých částic působí tlakem k vytvoření stlačeného, vnitřně soudržného výrobku, spočívá podle vynálezu v tom, že pevný materiál se před nebo během stlačování uvede do styku s přísadou s mazacími a pojícími účinky, která obsahuje kolagenový protein a synerglcký pomocný prostředek ze skupiny zahrnující aniontové polymery, ve vodě rozpustné soli kovů s organickými a anorganickými kyselinami, organické soli močoviny a její deriváty a proteolytické enzymy v poměru pomocný prostředek k proteinu rovném 1: 2 až 1: 25, přičemž množství přísady s mazacími a pojícími účinky je 0,0104 až 0,375 % hmot, zrnitých částic. Přitom bylo zjištěno, že zlepšení dosahované pomocí přísady s obsahem pevného kolagenového proteinu je velice pronikavé zejména tehdy, když zrna kolagenu mají velikost nepřevyšující 25 mesh, a s výhodou nepřevyšující · 50 mesh. Třebaže neexistuje minimální hranice pro velikost částic, bylo shledáno, že se nedosahuje prakticky dalšího zlepšení, mají-li částice velikost zrn menší než 400 mesh, přičemž poměrně vysoké náklady a obtíže při přípravě takových malých částic způsobují, že při postupu podle vynálezu je menší velikost částic zbytečná. Optimálně - - má kolagenový protein používaný při způsobu podle vynálezu velikost částic od 40 do 400 mesh. Kolagenový protein zlepšuje trvanlivost tvarovaného produktu, poněvadž zlepšuje vazbu mezi zrnitými částicemi konečného produktu, a podstatně snižuje spotřebu energie na jednotkový výtěžek produktu, nebo zvyšuje výrobnost při konstantní spotřebě energie. Pomocný prostředek, jehož účinek . se -projevuje zejména ve spojení s kolagenovým proteinem ve formě větších zrn, nemusí mít sám o sobě vliv ani na vzájemnou vazbu částic ani na příkon -při použité koncentraci, avšak zvyšuje účinek kolagenového proteinu. Třebaže mechanismus působení synergického pomocného prostředku není plně znám, všechny materiály, o kterých bylo zjištěno, že mají tento vliv, štěpí proteiny.
Užitečnými synergickými pomocnými prostředky jsou přírodní klovatiny, - jako caraginan, algináty, klovatina ze svatojanského chleba, guarová klovatina, - pektin, xanthanová klovatina, arabská klovatina a tragant, dále syntetické aniontové polymery, jakoaniontové deriváty celulózy včetně etherových - derivátů, například hydroxyalkylcelulóza (nejběžnější je hydroxyethylcelulóza a hydroxypropylcelulóza] a ve vodě rozpustné soli karboxymethylcelulózy, dále polyakrylamid, což je kopolymer akrylamidu a kyseliny akrylové, soli jak organických, tak - anorganických kyselin, zejména soli rozpustné - ve vodě, jako je chlorid vápenatý, chlorid sodný a octan - sodný, a organické soli, jako je močovina, thiomočovina a různé deriváty močoviny, jako je -dimethylmočovina, biuret a - jiné močovinové polymery, jako jemočovinoformaldehyd.
Používá-li se kolagenového proteinu - při žádoucí malé velikosti částic, bylo zjištěno, že synergický pomocný prostředek zvyšuje účinnost kolagenu, je-li přítomen v poměru až do 1 : 2. Třebaže lze přidat větší množství pomocného prostředku, nemá nad tímto poměrem vůbec žádný, nebo jen nepatrný vliv, takže vyšší přísada je zbytečná. S výhodou není třeba přidávat více než ' 25 hmot, procent pomocného prostředku na hmotnost kolagenového proteinu, poněvadž nad množstvím 25 hmot, procent přídavný účinek tohoto pomocného· prostředku rychle klesá. S výhodou je poměr pomocného prostředku ' ke kolagenu · asi od 1: 25 do asi 1: 4; optimálně je nejmenší poměr 1 : 10. Celkové množství kolagenového proteinu nemusí být větší než asi 2,27 kg na 907,2 kg celkového množství materiálu, který se má peletovat nebo vytlačovat. Třebaže lze použít většího množství kolagenového proteinu, nemá vůbec žádný nebo jen nepatrný vliv na snížení spotřeby energie ani na zvýšení trvanlivosti výrobku. Obecně lze říci, že _ optimální využití se dosáhne při · množství od 0,227 kg do 0,908 kg kolagenového proteinu na 907,2 kg zrnitých peletovaných látek nebo vytlačovaných látek. Je třeba vyzdvihnout skutečnost, že účinek vynálezu, který spočívá ve zvýšení vazby mezi částicemi peletovaného nebo vytlačovaného zrnitého výrobku, je nejvíce patrný při koncentraci proteinu alespoň 0,454 kg na 907,2 kg zrnitého materiálu určeného k peletování.
Při peletování se obvykle postupuje tak, že se zrnité pevné látky předběžně upravují zvlhčováním, například vodou. S výhodou se Tpevné látky zvlhčují· a zahřívají přímým stykem s párou při · teplotě alespoň 108 °C a s výhodou alespoň 149 °C. Předběžná úprava se provádí .při normálním atmosférickém tlaku.· Zrnité pevné látky zpracované párou, které pohltily v důsledku přímého styku s párou určitou vlhkost, a to až 14 '%, se potom mechanicky protlačují otvorem lisu, · čímž vzniknou, pelety, které se okamžitě chladí před skladováním nuceným proudem vzduchu. Třebaže se dává přednost předběžné úpravě vodní párou, · aby se zlepšil mazací účinek kolagenového proteinu, lze podle potřeby použít přímo vody při normální teplotě okolí.
Při peletování se zrnité látky protlačují otvorem lisu pomocí zlvněných válců. Při protlačování, které obvykle vyžaduje vyšší tlaky, se párou upravený zrnitý materiál protlačuje otvorem lisu pomocí těsnicího šneku. Jiné podobné typy zpracování, například briketování nebo lisování, používají jiných druhů tlakových ústrojí nebo · lisů · ke stlačení zrnitých látek na žádaný tvar. Celá řáda těchto postupů, při kterých je třeba, aby zrnitý materiál buď během lisování, nebe po · slisování procházel nuceně pod tlakem po kluzné ploše, se dá zlepšit použitím zrnitého· kolagenového proteinu podle vynálezu. Účinek kolagenového proteinu, který spočívá ve zvýšení vazby mezi částicemi, je také · výhodný při těchto lisovacích a stlačovacích postupech.
Způsoby peletování a vytlačování stejně jako briketování a lisování jsou běžně známé a · nejsou součástí vynálezu. Vynález přináší zlepšení těchto běžných postupů použitím granulovaného kolagenového proteinu, aby se zlepšila vazba mezi částicemi hotového výrobku a aby se snížila spotřeba energie při tlakovém tvarování.
Kolagenové proteiny použitelné při způsobu podle vynálezu jsou obecně k dispozici ve formě hydrolyzovaných proteinů, jako je jedlá želatina, technická želatina nebo klih. Tyto produkty se nejběžněji vyrábějí hydrolýzou vláknitého živočišného· kolagenu horkou vodou. Přesný způsob zpracování přírodního vláknitého živočišného vaziva za účelem hydrolýzy a extrakce proteinu není pro · účel vynálezu důležitý; podle potřeby lze .při způsobu podle vynálezu použít želatiny získané jak pomocí kyseliny, tak pomocí zásady. Existuje řada různých způsobů, které slouží k získávání proteinu z kolagenových vláken, a každého z těchto způsobů lze použít k výrobě zrnitého proteinového materiálu sloužícího účelu podle vynálezu.
Kolagenový protein se vyznačuje tím, že má v molekule poměrně velké množství glycinu a značná množství hydroxylysinu a hydroxyprolinu. Jinak je kolagen obecný název pro skupinu proteinů, které se od sebe vzájemně · · liší · intramolekulární a intermolekulární vazbou. · Přesná povaha nebo typ kolagenového· proteinu však není · pro provádění · způsobu podle · vynálezu důležitý. Důležité je pouze to, aby protein byl v pevné zrnité formě a aby jeho částice byly ve shora uvedeném rozmezí.
Povaha · kolagenového proteinu je důležitá pouze tehdy, když má určitý vliv ve výsledném oboru použití, · pro které je určen peletovaný nebo vytlačovaný produkt. Tak například slouží-li peletovaný výrobek jako krmivo, má se používat pouze jedlé želatiny. Totéž platí pro jakékoli materiály, které se mají podávat buď lidem, nebo zvířatům, · a to nejen jako potrava, nýbrž i jako farmaceutické · materiály. V jiném než potravinovém · průmyslu, · například · při výrobě pesticidních pelet, briket z dřevěného· uhlí nebo náplní · defekačních nádob pro kočky · lze použít kolagenového proteinu technické kvality nebo přímo klihu, aniž by to mělo nepříznivé výsledky.
Synergická pomocná látka je obecně materiál, který ztekucuje proteiny. Předpokládá se, třebaže vynález není na toto· vysvětlení · omezen, že · · tyto pomocné · prostředky brání tvorbě vodíkových můstků v molekule želatiny. Projevuje se to sníženou viskozitou roztoku, směsi ve srovnání se samotnou želatinou. Některé proteolytické enzymy lze smíchat za sucha s želatinou. Smíchaný materiál se však musí použít po· smíchání poměrně rychle, tak, aby se zrnitý materiál vytvaroval tlakem · dřív, než enzymy · úplně zničí molekulu proteinu. · Taková kombinace látek, použitá rychle po smíchání, umožňuje dosáhnout žádoucího snížení · , spotřeby energie a alespoň počátečního zlepšení vazby mezi částicemi výrobku. · Když však akti198312 vita enzymu neustane ani po tlakovém tvarování produktu, . protein se rozruší a postupně se vazný účinek . ztrácí.
Mezi synergické pomocné prostředky, které se neprojevují trvalou degradací proteinu, patří přírodní rostlinné klovatiny, jako je pektin, xanthanová klovatina, arabská klovatina, tragant, klovatina ze svatojanského chleba, guarová klovatina, caraglnan a algináty, dále syntetické polymery . včetně etherových 'derivátů celulózy, například karboxylmethylcelulóza, hydroxypropylcelulóza, hydroxyethylcelulóza, dále ve vodě rozpustné soli polyakrylátů, polyvinylsulfonové kyseliny, ' polyfosforečnan sodný a jiné syntetické polymery, které obsahují negativní ionty, jako jsou karboxylové . skupiny, soli s karboxylovými skupinami, například karboxylan sodný a síran sodný, a zahrnují materiály, jako je kopolymer akrylamidu a kyseliny akrylové, kopolymery methakrylamidu a kyseliny methakrylové a jejich estery, dále močovinu a organické soli, zejména amidy nebo . imidy odvozené od močoviny, například thiomočovinu, dimethylmočovinu '. a biuret a jiné polymery, například močovinoformaldehýd.
Synergický pomocný prostředek je . s výhodou tvořen zrnitou pevnou látkou, . která má stejný rozměr částic jako protein.
•Vynález je obecně použitelný pro ' zpracování . zrnitých nebo částicových pevných materiálů, které se zpracovávají tlakem buď v uzavřené formě, nebo průchodem . otvorem v ' lisu, aby vznikl kompaktní, . tlakem tvarovaný výrobek s předem 'stanovenou konfigurací a soudržnou jednotnou strukturou. Takové postupy zahrnují kromě peletování, briketování ' a vytlačování ' zrnitých látek i lisování zrnitých látek, kde . je .. potřebí . mazivo . k uvolnění výlisků . z formy, přičemž . . toto mazivo má současně zvyšovat vnitřní vazbu nebo adhezi . mezi jednotlivými . částicemi a tím trvanlivost tlakem tvarovaného výrobku při skladování a . manipulaci.
' . Výhodná provedení vynálezu budou popsána . v následujících příkladech. Tyto příklady pouze vysvětlují vynález a nijak neomezují jeho rozsah.
P^íJ^lí^dl
Aby se zajistilo . krmení . dobytka plně hodnotným krmivém, . je . běžné připravovat peletovaný krmný materiál, . který sestává z kombinace částicového zrnitého materiálu s požadovanou krmnou . hodnotou. Jeden z běžně používaných peletovacích strojů pracuje tímto způsobem:
Zrnité . pevné . látky . se . smíchají tak, aby vznikla . krmná směs, a., to v míchadle s dvojitou míchací šroubovicí a s kapacitou 1814 kg . na jednu . dávku. Potom se smíchané pevné látky přemístí do skladovací nádoby nad peletovacím strojem. Promíchaná směs pak prochází do upravovači komory, kde při chází . do styku s párou pod tlakem 0,41 MPa po dobu 30 s tak, . že smíchané pevné látky opouštějící upravovači komoru mají teplotu od . 37,5 do . 78 °C a obsahují .11 až 14 hmot, procent vlhkosti.
Předběžně upravená směs se pak přivádí k nehybným válcům, které ji protlačují . kruhovými otvory rotující průtlačnice, čímž vznikají .slisované pelety. .Vzrůst teploty . během průchodu směsi průtlačnicí je asi 10 . °C. Peleto.vaný materiál opouštějící stroj se pak chladí proudícím vzduchem.
Technika peletování živočišných krmiv je popsána v příručce „Pelleting Animal Feed“, která byla uveřejněna sdružením Američan Feed Manufactures Association, Arlington.
S peletovaným krmivém pro dobytek se často zachází poměrně hrubě během skladování, dopravy . a . rozhazování po polích. V . důsledku. toho musejí být pelety dostatečně . tvrdé a - trvanlivé, aby . vydržely toto zacházení bez rozpadu na prášek, který by neměl žádoucí celkovou kombinaci živných látek a který by . zvířata nemohla zkonzumovat. . Standardní zkouška trvanlivosti, která byla . k tomuto účelu. vyvinuta, je tzv. „otloukání v bubnu“, při kterém se 500 g zkoušených pelet otlouká po dobu 16,5 min. v nádobě o rozměrech 30 x 30 x 13 cm při 30 ot/min. kolem jediné osy nádoby, která je kolmá k delšímu rozměru nádoby a prochází jejím středem. . Po zkoušce se pelety vyjmou z nádoby, prosejí k oddělení prášku a odváží. Standardní . hodnota indexu trvanlivosti výrobku se spočítá podle následujícího vzorce:
i prosáté pelety (bez prášku) ' 1 = -------. , . лй---------- * 10 · původní váha pelet
Čím . vyšší je hodnota I, tím trvanlivější je . peletovaný výrobek.
Byla připravena krmná . směs . . pro dobytek, která . měla toto složení:
TABULKA I
Složky . Hmotnostních dílů
bavlníkové pokrutiny 650
fosforečnan vápenatý zbavený
fluoru 200
zbytek vyvařeného sladu 1100
sůl ř 100
dehydratovaná . alfalfa . 690
krmná močovina 145
zbytky při prosévání zrní 200
minerální přísada 100
bentonit 200
pivovarské kvasnice 200
syrovátka 100
čirokové zrno 100
ochucovací přípravek 5
růstový promotor 10
vitamíny A, D3, E 2
melasa 200
6 3 1 2
1814 kg tohoto materiálu bylo peletováno ve stroji s výkonem 74,57 kW, rotujícím rychlostí 5 ot/min a poháněném motorem s proměnlivou, rychlostí, který odebíral proud 190 až 250 A. Pelety byly vyráběny v množství 3102,5 kg/hod.
Potom byla vyrobena směs, která měla stejné složení, avšak obsahovala na 907,2 kg směsi 0,680 kg směsi sestávající z 3 hmot, dílů jedlé želatiny s velikostí částic asi 50 mesh, a 1 hmot, dílu karboxymethylcelulózy s velikostí částic 100 mesh.
Druhá směs obsahující 0,680 kg kolagenového proteinu a synergického pomocného prostředku na 907,2 kg byla peletována ve stejném peletovacím stroji při rychlosti 6 ot/min, přičemž stroj byl poháněn motorem s proměnlivou rychlostí; peletování probíhalo tak dlouho, až byla zpracována dávka
3628,8 kg celé směsi. Výkon při peletování byl v přítomnosti kolagenového proteinu 4835,3 kg/hod při odběru proudu 190 až 250 A. Výrobnost se tedy zvýšila o 55,9 % bez jakéhokoli zvýšení spotřeby energie. Při obou uvedených zkouškách měly vyrobené pelety délku 19 mm.
Aby se zjistila trvanlivost obou druhů pelet, bylo zkoušeno 500 g každého produktu otloukáním v bubnu. Oba výrobky měly stejný index trvanlivosti rovný 9,92, a vzniklo z nich 7,99 kg prášku na 907,2 kg produktu. V tomto případě tedy kolagenový protein podstatně zlepšil výrobnost stroje bez jakéhokoli zvýšení spotřeby energie a zhoršení trvanlivosti výrobku. Normálně při zvýšení výkonu stroje se trvanlivost výrobku snižuje, poněvadž se složky méně zahřívají, takže dochází к menšímu želatinování složek, poněvadž složky jsou kratší dobu ve vytlačovacím stroji.
Příklad 2
Postupem popsaným v příkladě 1 byly vyrobeny pelety ze směsi následujícího složení:
TABULKA 2
Složení Množství v kg
krmná směs pro koně 227
směs se stopovými prvky 320
dehydrovaná alfalfa 1046,4
melasa 22,7
rostlinný olej 13,6
fosforečnan vápenatý
zbavený fluoru 186,14
Pak byla přepravena druhá směs stejného složení, která však obsahovala na 907,2 kg směsi 0,454 kg kombinace želatiny a karboxymethylcelulózy z příkladu 1. Bylo dosaženo těchto výsledků:
TABULKA 3
Přísady kg/907,2 kg Peletované množství (kg) Rychlost otáčení stroje Příkon A/hod. Výrobnost t/hod.
0 1814 6,5 200—250 6,00
0,454 3629 7,5 210—240 8,27
Jak je patrné ze srovnání výsledků uvedených v tabulce 3, měla přítomnost přísad za následek zvýšení výrobnosti o 37,9 %, aniž by se podstatně zvýšil příkon stroje.
Vlastnosti vyrobených produktů byly srovnávány, zejména pokud jde o trvanlivost, způsobem popsaným v příkladě 1. Bylo zjištěno, že hodnota indexu trvanlivosti výrobku byla u směsi bez přísady rovná 9,744, a s přísadou přidávanou v množství 0,454 kg/907,2 kg byla rovná 9,805. Z materiálu bez přísady vzniklo na 907,2 kg množství
23,1 kg prášku, zatímco směs s přísadou se rozmělnila pouze v množství 17,7 kg. Použitím přísady bylo tedy dosaženo podstatného zvýšení vazby a značného zvýšení výrobnosti stroje.
Příklad 3
Směs na slunci sušené trávy alfalfa a dehydrované alfalfa byla tvarována tlakem na pelety délky 3,17 v peletovacím stroji s výкопещ 55,7 kW. Stejná směs byla současně peletována, byla však к ní přidána směs želatiny z příkladu 1 a zrnité sodové karboxymethylcelulózy s velikostí částic 100 mesh, a to v množství 0,681 kg na 907,2 kg. Bez jakéhokoli zvýšení příkonu stroje došlo ke zvýšení výrobnosti o 93,76 %.
Příklad 4
Zrnitá krmná směs pro zvířata byla předběžně upravena nízkotlakou párou [0,098 MPa), a pak byla peletována v peletovacím stroji s výkonem 74,57 kW. Tato směs obsahovala zrní a vybrané minerální přísady. Byla zpracována kontrolní dávka 5443 kg, přičemž při tomto zpracování se šnek stroje otáčel rychlostí 5,5 o-t/min. a poháněči motor s proměnlivou rychlostí odebíral 95 A. Teplota směsi byla 69 °C.
Pak byla připravena druhá dávka, která obsahovala na 907,2 kg směsi 0,454 kg přísady sestávající z 3 dílů kolagenového proteinu podle příkladu 1 a jednoho hmotnostního dílu polyakrylamidu. Druhá dávka byla zpracovávána ve stroji, jehož motor s proměnlivým pohonem byl nastaven na 6 v
ot/min. a ' odebíral 95 A. Teplota vsázky se zvýšila na 78 °C. Vyrobené množství při kontrolní vsázce bylo přibližně 3266· kg/ /hod. Rychlost výroby druhé dávky, která obsahovala přísady podle vynálezu, byla 5262 kg/hod. Toto zvýšení výrobnosti o 61 % bylo dosaženo bez jakéhokoli zvýšení spotřeby energie.
Pak byla zkoušena trvanlivost pelet otloukáním v bubnu. Kontrolní vsázka měla index rovný 9,642, přičemž vzniklo 32,6 kg na 907,2 kg vsázky. Vsázka obsahující přísady podle vynálezu měla index trvanlivosti rovný 9,66 a vzniklo z ní 30,8 kg prášku na 907,2 kg vsázky.
Příklad 5
Byl ' opakován postup z příkladu 4, kterým byla připravována krmná směs pro králíky protlačováním průtlačnicí o průměru 3,969 milimetru. Byla připravena kontrolní dávka 1814 kg; která byla peletována rychlostí 4944 kg/hod. při odběhu stroje 110 až 115 A. Druhá dávka, obsahující přísadu zvyšující mazací účinek a vazbu, analogicky podle příkladu 4, byla přidávána v množství 0,227 kilogramu na 907,2 kg zrna krmivá, které se mělo peletovat. Druhá vsázka, která ob-

Claims (6)

  1. PŘEDMÉT
    1. Způsob tlakového tvarování zrnitých pevných materiálů na souvislé oddělené kusy předem stanoveného tvaru, při kterém se na hmotu zrnitých částic působí tlakem k vytvoření stlačeného, vnitřně soudržného výrobku, vyznačený tím, že pevný materiál se před nebo· během stlačování uvede do styku s přísadou s mazacími a pojícími účinky, která obsahuje kolagenový protein a synergický pomocný prostředek ze skupiny zahrnující aniontové polymery, ve vodě rozpustné soli kovů s organickými a anorganickými kyselinami, organické soli močoviny a její deriváty a proteolytické enzymy v poměru pomocný prostředek k proteinu rovném 1:2 až 1:25, přičemž množství přísady s mazacími a pojícími účinky je 0,0104 až 0,375 % hmot, zrnitých částic.
  2. 2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, sahovala přísady podle vynálezu, byla peletována při výkonu 6396 kg/hod. při stejné spotřebě energie jako kontrolní dávka. Výrobnost se · tedy zvýšila o 29,3 %, aniž by se zvýšila spotřeba energie. Potom byla určována trvanlivost pelet z kontrolní vsázky a vsázky obsahující přísadu podle vynálezu. Index kontrolní vsázky byl 9,7 a kontrolní vsázka vytvořila 27,2 kg prášku z 907,2 kg. Index vsázky obsahující přísadu podle vynálezu byl 9,76, přičemž z této vsázky vzniklo 21,8 kg prášku z 907,2 kg.
    Ve všech shora uvedených příkladech jsou jednotlivé složky směsi tvořeny suchými zrnitými pevnými látkami, které jsou rovnoměrně rozmíchány tak, aby všechny složky byly stejnoměrně rozloženy v celé směsi. V důsledku toho obsahují pelety v podstatě směs konstantního složení. Míchání se provádí v běžném míchacím zařízení, zejména s použitím míchadla s dvojitou šroubovicí. 1
    Příklady zrnitých pevných látek, které lze tvarovat tlakem způsobem podle vynálezu, zahrnují potraviny jako je zrní (vařené nebo nevařené), zeleninu, seno, anorganické soli, dřevěné štěpiny, částice dřevěného uhlí nebo směsi dvou nebo několika sjíora uvedených složek.
    YNÁLEZU ' že kolagenový protein má velikost zrn nepřevyšující 25 mesh.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že se použije aniontového polymeru zvoleného ze skupiny zahrnující ethery celulózy a kopolymery akrylamidu nebo methakrylamidu s kyselinou akrylovou nebo methakrylovou.
  4. 4. Způsob podle bodu 3 vyznačený tím, že se jako aniontového polymeru použije karboxymethylcelulózy.
  5. 5. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že před tvarováním tlakem se zrnité částice předběžně zpracovávají párou a zahřívají na teplotu alespoň 37,5 °C, s výhodou 79 °C.
  6. 6. Způsob podle bodu 5 vyznačený tím, že se zrnité částice předběžně zpracovávají přehřátou párou.
CS763774A 1975-06-10 1976-06-08 Method of pressure shaping of solid granular materials CS196312B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US58570575A 1975-06-10 1975-06-10

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196312B2 true CS196312B2 (en) 1980-03-31

Family

ID=24342609

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS763774A CS196312B2 (en) 1975-06-10 1976-06-08 Method of pressure shaping of solid granular materials

Country Status (17)

Country Link
JP (1) JPS52776A (cs)
AR (1) AR216631A1 (cs)
BE (1) BE842038A (cs)
BR (1) BR7603685A (cs)
CA (1) CA1073607A (cs)
CS (1) CS196312B2 (cs)
DE (1) DE2622462A1 (cs)
DK (1) DK483975A (cs)
ES (1) ES442861A1 (cs)
FR (1) FR2314051A1 (cs)
GB (1) GB1536420A (cs)
NL (1) NL7513536A (cs)
NZ (1) NZ179097A (cs)
PH (1) PH12489A (cs)
PL (1) PL113975B1 (cs)
RO (1) RO85410B (cs)
SE (1) SE7512168L (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS63303201A (ja) * 1987-06-04 1988-12-09 Nok Corp アキユムレ−タ
EP3419606B1 (de) * 2016-02-23 2019-12-25 Merck Patent GmbH Glycin-partikel, sowie verfahren zur deren herstellung und deren verwendung

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE546716A (cs) *
DE228951C (cs) *
DE1228029C2 (de) * 1964-05-09 1973-05-17 Merck Ag E Verfahren zur Herstellung von Tabletten durch Pressen von Pulvergemischen ohne vorhergehende Granulation
NL159577B (nl) * 1968-02-15 1979-03-15 Organon Nv Werkwijze ter bereiding van snel desintegrerende vaste vormstukken.
US3629450A (en) * 1970-01-16 1971-12-21 Ciba Geigy Corp O-(substituted benzamido) phenylacetic acids as anti-inflammatory agents
DE2111656A1 (de) * 1971-03-11 1972-09-21 Kalk Chemische Fabrik Gmbh Verfahren zum Kompaktieren von in der Hauptmenge aus mineralischen Komponenten bestehenden Futtermitteln

Also Published As

Publication number Publication date
CA1073607A (en) 1980-03-18
JPS52776A (en) 1977-01-06
PH12489A (en) 1979-03-23
AR216631A1 (es) 1980-01-15
FR2314051B1 (cs) 1981-08-07
DK483975A (da) 1976-12-11
NZ179097A (en) 1978-06-02
ES442861A1 (es) 1977-09-16
DE2622462A1 (de) 1976-12-30
RO85410A (ro) 1984-11-25
SE7512168L (sv) 1976-12-11
NL7513536A (nl) 1976-12-14
RO85410B (ro) 1984-11-30
BR7603685A (pt) 1977-01-25
FR2314051A1 (fr) 1977-01-07
PL113975B1 (en) 1981-01-31
AU8612575A (en) 1977-05-05
GB1536420A (en) 1978-12-20
BE842038A (fr) 1976-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3881024A (en) Extruded ruminant fodder comprising fibrous plant material and gelatinizable binder
Tabil et al. Performance of different binders during alfalfa pelleting
US3873734A (en) Method of producing a pelleted slow-release NPN feed for ruminants
CA1093891A (en) Lubricant-binder additive for densifying animal feed material
US6287496B1 (en) Method of granulating peat using gentle extrusion conditions and viscosified water
RU2415603C2 (ru) Кормовая гранула для рыб
US4212890A (en) Manufacture of pellets from feed meals
US3573924A (en) Method of pelleting animal feed ingredients containing hydrophilic materials
US4698225A (en) Granular binding agent for pellets
RU2332023C2 (ru) Сухой формованный корм для домашних животных с высоким содержанием белка и жира и способ его производства
US4789551A (en) Silage additive
US4034120A (en) Pelleting aid for agricultural products
JPH01240174A (ja) 食品組成物及びその製造法
US3359115A (en) Method for preparing an animal food comprising substantially unoxidized fish meal and condensed fish solubles
US10375975B1 (en) System and method for producing pelleted animal feed blocks
CS196312B2 (en) Method of pressure shaping of solid granular materials
RU2447672C2 (ru) Способ производства функциональных экспандированных аквакормов для карповых рыб
CN110637926A (zh) 一种半干草料的制备方法及半干草料和饲料
Chaudhary et al. Formulation of kin now mandarin (Citrus Nobilis Lour x Citrus Deliciosa Tenora) waste and paddy straw based complete feed blocks and its utilization by goats
JPH0759516A (ja) 羽毛を含有する飼料の製造方法
WO2018128555A1 (en) The method of processing extruded pellets for freshwater fish
RU2749078C1 (ru) Способ изготовления кормовых брикетов для КРС
RU2262862C2 (ru) Способ изготовления комбикорма влажного гранулирования
IE49117B1 (en) A binding agent
CA2122665A1 (en) Gum base-containing animal feed and method of production thereof