CS195663B2 - Způsob oddělování butadienu nebo isoprenu za směsí uhlovodíků - Google Patents

Způsob oddělování butadienu nebo isoprenu za směsí uhlovodíků Download PDF

Info

Publication number
CS195663B2
CS195663B2 CS719077A CS907771A CS195663B2 CS 195663 B2 CS195663 B2 CS 195663B2 CS 719077 A CS719077 A CS 719077A CS 907771 A CS907771 A CS 907771A CS 195663 B2 CS195663 B2 CS 195663B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
isoprene
solvent
butadiene
mol
column
Prior art date
Application number
CS719077A
Other languages
English (en)
Inventor
Alessandro Ginnasi
Carlo Rescalli
Original Assignee
Alessandro Ginnasi
Carlo Rescalli
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Alessandro Ginnasi, Carlo Rescalli filed Critical Alessandro Ginnasi
Publication of CS195663B2 publication Critical patent/CS195663B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C7/00Purification; Separation; Use of additives
    • C07C7/04Purification; Separation; Use of additives by distillation
    • C07C7/05Purification; Separation; Use of additives by distillation with the aid of auxiliary compounds
    • C07C7/08Purification; Separation; Use of additives by distillation with the aid of auxiliary compounds by extractive distillation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C7/00Purification; Separation; Use of additives
    • C07C7/10Purification; Separation; Use of additives by extraction, i.e. purification or separation of liquid hydrocarbons with the aid of liquids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Production Of Liquid Hydrocarbon Mixture For Refining Petroleum (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu oddělování butadienu nebo Isoprenu. ze směsí uhlovodíků se 4 a 5 atomy uhlíku,' obsahujících butadien nebo· Isopren.
Je známo,. že konjugované diolefiny mají značný význam z průmyslového hlediska, neboť skýtají možnost výroby steřeospecifických polymerací, které mohou nahradit přírodní pryž.
;Je rovněž známo, že monomerické diole' finy musí vykazovat značnou čistotu, pokud mají být použity k výrobě steneospeclfických polymerů, při které by měly být Všechny sloučeniny, které negativně ovlivňují katalytickou' účinnost a vlastnosti polymerů z uvedených monomerů odstraněny.
Je '.roivněž známo, Že uvedené diolefiny mohou být vyráběny pode několika způsobů výroby a výtěžky závisí rovněž na složení směsi, z 'kterých mají být uvedené olefiny regenerovány. Obecně se způsoby jejich výroby vyznačují následujícími stupni výroby:
— dehydrogenace oleíinu a nasycených sloučenin na dieny, —syntéza při použití karbomylových sloučenin, , — extrakce díeinu z C4 a Gs frakcí vycházející ze závodu .na krakování ethylenu párou. .
. V prvém případě budou kromě dienů pří195663
.. ..· ' .·< 2 .
tomny rovněž óleímieké uhlovodíky’ mající v podstatě stejný počet atomu uhlíku, v druhém případě budou Jako složky přítomny aldehydy a ketony, ' ve třetím případě budou přítomny nasycené, olefinické a acetylenickč sloučeniny.
Nyní hýl nalezen Jednoduchý a ekonomický způsob'oddělování butadienu nebo· isoprenu ze směsí uhlovodíků se 4 a 5 atomy uhlíku, obsahujících butadien nebo isopren, přičemž se směs uhlovodíků -vystaví první extraktivní destilaci, při které se uvedená směs uhlovodíků přivádí do styku se směsí rozpouštědel á získá se extrakt obsahující rozpuštěné uhlovodíky včetně isoprenu nebo butadienu, extrakt se vystaví oddestilování za účelem oddělení rozpouštědla od ostatních uhlovodíků, proud uhlovodíků se po odstranění rozpouštědla oddestilováním yede do druhé extrakční destilace v přítomnosti stejného rozpouštědla nebo1 .rozpouštědla, použitého^ v první extraktivní destilaci, čímž se oddělí v podjstatě čistý butadien nebo isopren -z rovnovážného stavu zbylých Uhlovodíků,” načež se v podstatě čistý isopren nebo butadien vystaví finální rektifikaci, kde- se získává ve stavu· vysoké čistoty,, 'který je předmětem vynálezu a jehož podstata spočívá v tom, Že směs rozpouštědel, použitých v první a druhé extraktivní destilaci, je
195683 stměs morfohnu, 1 až 35 hmotnostních1 % vody a 1 až 70 ,% hmotnostních kyslíkatého derivátu morífolinu, vybraného ze skupiny N-formylmorfolinu, 2-formylmorfolinu a 3-formylmorfolinu.
,Ve směsi rozpouštědel, používané při způsobu podíle vynálezu, je imorfolin obecně přítomen v .minožísfví 0,5 až 99 % hmotnostních. Množství vody se může pohybovat od 1 do 35, výhodně od 1 do 20 % hmotnostních.
Koncentrace kyslíkatých derivátů morfolinu se může pohybovat od 1 do 70, výhodně od 1 do 50 % hmotnostních.
Z průmyslového hlediska jsou zvláště zajímavé tyto směsi rozpouštědel podle vynálezu: morfolin — voda, morfoliin — N-formylmoťíolin (který bude označován jako forjnylmoríoliint a mortfolin — formylmorfolin — voda, ale rovněž lze použít dalších směsí obsahujících morfolin s dalšími výše uvedenými rozpouštědly.
Zejména směsi morfolin — formylmoríolin, morfolin — voda a morfolin — forímylmorfolin — voda vykazují velmi dobré rozpouštěcí vlastnosti a .selektivitu, které lze popřípadě 'zlepšit, přídavkem jednoho nebo více výše uvedených rozpouštědel v odpovídajícím množství.
Je nutno zdůraznit, že vzhledem k tomu, že morfolin jé značně stálá a inertní sloučenina, imlůže· být míšen s vodou bez nebezpečí koroze. Mimoto je známo, že morfolin. vykazuje v přítomnosti korožívních látek vynikající antikorozní vlastnosti.
Je známo, že iiísopren. by měl obsahovat velmi nízký obsah aeetylenovýeh sloučenin a cykilopehtadiehu; množství posledně Uvedených sloučenin v monomeru, který má být polýmerlzován, by mělp být menší než. několik pipun a že butadien by neměl obsahovat více než několik desítek ppm acetylenovýoh sloučenin.
[Uvedených požadavků může být snadno děsaženo při použití směsi rozpouštědel podle vynálezu.
Jinou význatanou, vlalstností vynálezu je, že pří použití výše uvedených eaněsí je možno pracovat v koloně, respektive v reboileru při nízké teplotě, neboť nízký bod varu směsi rozpouštědel samotných, stejně Jako nízké množství, požadované v důsledku jejich velmtt dobré selektivity a rozpouštěcí schblpnqisiti výše uvedený předpoklad umožňuje, Vyfeoká rozípouštěcí schopnost umožňuje udržovat velmi nízký poměr roztpouštědel/uhlovodíkům při současné vysoké extrakci uhlovodíku a tedy pří .nižších operačních teplotách.
; Výše Uvedené vlastnosti umožňují nižší spotřebu vodní páry a kromě toho snižuji nebezpečí polymerlžaoe dietou v použitých zařízeních.
: Způsob podle vynálezu může být použit krotně výroby isoprenu a butadienu rOvrněž ha získávání jiných .dienů,· jako je piperylen, cyklopehtadlen, 1,3-hexaďien, 2,4-hexadien, '2-methýl-l,3-pen!tadíen, 3-anethyl-l,3!-pentadiein, l,3-dimethyl-l,3-butadiein,·
2,3-dimethyhl,3-butadien, 2-ethyl-l,3-butadien, meťhyl-cykldpentadien, 2-dimethylcyÍklopentadien, 1,3-cyklohiexadien a podobně. ‘ iPři způsobu podle vynálezu je možno přidávat malé množství inhibitoru.
Vynález bude dále dokreslen formou příkladů · při použití možného· zařízení, jehož schéma je přiloženo. Na tomto schématu je •náplň, obsahující isopren, který má být oddělen, přiváděna do kolony 1 přívodem 7. Táž kolona je potrubím 23 plněna směsí rozpouštědel a ipotrubím 10 recyklizovanou směsí.
S hilaVy kolony extraktivní destilace 1 je odebírán proud, který 'se v podstatě skládá z nalsycených nebo olefinlckých sloučenin, obsažených v náplni, zatímco .z paty je odebírán proud, který je veden potrubím 9 do odlučovací kolony 2, ve které se získává volný isopren, monocyklopentadlen a všechny ostatní uhlovodíky, rozpustné v rozpouštědle.
Tento' proud se dále vede do· kolony 3 potrubím 11, přičemž regenerované rozpouštědlo' je potrubím 10 recyklizováno do kolony 1.
DO kolony 3 přichází kromě uvedeného proudu též produkt s hlavy druhé odlučovací kolony;
z hlavy kolony 3 odchází prakticky všechen extrahovaný isopren, který .však stále obsahuje určité množství monocyklopentadienu;
z paty kolony 3 je odváděno hlavní množství monocyklopentadienu a prakticky celkové ‘množství rozpustných vysokovroucích uhlovodíků. Tento proud /.je z cyklu odstraňován potrubím 15.
Do (kolony extraktivní destilace 4 přichází potrubím 12 produkt z hlavy kolony 3, potrubím 24 upravené rozpouštědlo ('které se může lišit od' rozpouštědla, používaného v kóloně 1] a, potrubím 22, recyklizované rozpouštědlo, regenerované v odlučovači B.
Vrchní (produkt .kolony. 4, obsahující isopren, je 'veden následně do kolony 5, potrubím 13; v takovém rektífikačním istupni obsahuje vrchní část lehké, rozpustné uhlovodíky, které vycházejí z cyklu potrubím 16, kdežto z paty jsou potrubím 18 odváděny dimery a oligomery.
Isopren o vysokém stupni čistoty je. extrahován z vedlejšího proudu 17. - Produkt z paty kolony 4 vstupuje pot,rubím 14 do odlučovacího' stupně 6, ze kterého je odváděn vedlejším proudem 21 dicyklopentadien.
Z paty je potrubím 22 recyklizováno regenerované rozpouštědlo do kolony 4 a z hlavy je potrubím 20 prováděna recyklizace do kolony 3.
Následně budou uvedeny tři .příklady, týkající se extrakce konjugovaných dioleíinů, . která používá směsí rozpouštědel, která Jsou podstatou vynálezu.
Je zřejmé, že uvedené příklady vlastní podstatu vynálezu nijak neomezují a slouží jenom k dokreslení způsobu podle vynálezu..
V prvních' dvou příkladecih je použilo zařízení podle obr. 1 a provádějí se extrakce isoprenu.-Třetí příklad se týká extrakce butadienu. Rovněž je prováděna v zařízení podle obr. 1, přičemž je vynechán přechodný stupeň rektilikace .(kolona. 3)..
Přikladl '
Kolona 1 byla vyplněna proudem, tvořeným 100 mol/W C5 uhlovodíků, vykazujících následující složení:
2-methyl-l-buten isopnen
1,.3-pentadlen cyklopentadien
0,1 mol/h. 2,0 mol/h 4,1 mol/h 9,6 mol/h
Separace v koloně 3 byla prováděna při následujících podmínkách:
Ph = 0,12 MPa,
Tp = 80 aC,
L/D = 9, počet pater = 90.
Proud odváděný z hlavy kolony 3 byl ve den do kolony 4, jejíž pracovní podmínky byly následující:
Ísopentan - 31,9 % mol. Ph = 0,12 MPa, Tp = 100 °C,
n-pentan 25,8 % mol. L/D = 1,0,
3-meithyl-l-butén 0,6 % mol. patra = 70,
1-penten 3,0· % mol. rozpouštědlo = morfolin—formylmorfolin
2-methyl-l-buten 1 · Z-peoten-trans J 6,4 % mol. —voda (60/35/5 hmotnostních)-,· průtoková rychlost rozpouštědla = 10 kg/ .71, z . *
'2-peinte.n-eiiš ,2-methyil-2-buten isopren 1,3-pentadíen '2-butyln cyklopentadien
1,4 l% 2,6 14,5 4,1 0,1 9,6 mol. % mol. % mol. % mol' % mol. % mol.
Test byl prováděn při následujících podmínkách:
Phlava — 0,12 MPa,
Tpatv = 80 °C, ,
L/D = 2,5 (reflux. poměr), počet pater = 80, rozpouštědlo = morfolin—formylmorfolin —voda (60/35/5 hmotnostních), průtoková rychlosit rozpouštědla = 30 kg/ /h.
Z' hlavy uvedené kolony byl odveden proud, který vykazoval následující složení:
ísopentan 37,9 mol/W
n-pentan 25,8 mol/h
3-methyl-l-buten 0,6 mol/h
1-penten 3,0 mol/h!
Z-methyl-l-buten 1 2-penten-trans / 6,4 mol/h
,2-penten-cis 1,4 mol/h
2-imethyl-,2-buten 2,5 mol/h
Isopren 0,2 mol/W
Z hlavy byl odváděn proud surového Isoprenu, neobsahujícího1 cyklopentadien (veden k finální rektiíikacl): .
isopren = 12,3 mol/h butyl = 0,1 mol/h
Proud z paty kolony 4 byl veden k odlučovači, pracujícímu při následujících podmínkách:
Ph = 0,12 MPa,
Tp = 140 °C, počet pater = 2,5.
Proud z odlučovače 6 (neobsahující uhlovodíky) byl opět použit jako rozpouštědlo v koloně 3; proud, vycházející z kolony byl, jak bylo dříve uvedeno, opět recyklizován do kolony 3 za účelem regenerace obsaženého Isoprenu.
Příklad 2
Kolona 1 byla plněna proudem 100 mol/h C5 uhlovodíků, vykazujících následující složení:
Proud, odváděný z paty kolony 1 byl veden do odlučovače 2 (Phiava = 0,15 MPa, počet pater = ,25, Tpaty = 145 °C), z jehož paty bylo regenerováno veškeré rozpouštědlo1, potřebné pro· první kolonu,
Produkt, odváděný z hlavy odlučovače’ 2, byl připojen k produktu, odváděnému z odlučovače 6 a následně veden do· kolony 3, z jejíž paty bylo potrubím 15 eliminováno:
Ísopentan n-pentan
3-methyl-l-buten
1- panten
2- imethyl-l-buten Z-penten-trans Z-penten-cifs 2-měthyl-2-buten isopren 1,3-pentadíen 2-bU'tyn cyklopentadien
7.6
10,5
0,4
2.6
4.8
3,2
2.9
30,0
11,2
0,8
26,0 % mol. % mol. % mol. % mol. % mol.
ιο/o mol. % mol. % mol. % mol. % mol. °/o mol.
195683
Test byl prováděn při následujících podmínkách:
Ph = 0,12 MPa,
Tp = 75 QC;
L/D = 4, počet pater = 100, rozpouštědlo = morfolin—voda (93/7 hmotnostních), průtoková rychilošt rozpouštědla = 80 kg/ /h.
Z hlavy uvedené kolony bylo odvedeno:
Isopantanu n-pentanu
3-meitihyl-l-butenu
1- pentenu |2-imethyl-l-butenu
2- pentenu trans 2-tpemténu cils 2-methyl~2-'butenu isoprénu!
7.6 mol/h
10,5 mol/h 0,4 mol./h
2.6 mol/h
4,8 mol/h
3,1 mol/h
2.7 mol/h
0,3· mol/h
Isopren, odváděný z paty kolony 1, byl veden do .odlučovače 2, při následujících podmínkách:
Ph = 0,15 MPa,
Tp = 140 °C, počet pater = 25.
Z paty bylo· regenerováno veškeré rozpouštědlo, potřebné pro první kolonu, zatímco produkt, odváděný z hlavy byl připojen k proudu, odváděnému z hlavy odlučovače 6 a následně veden do kolony 3, ž jejíž ipafty byly Uvedené proudy (potrubím 15) eliminovány, přičemž vykazovaly následující složení:
2-penten cils' 0,1 mol/h
2-methyl-2-buten 0,2 mol/h, .isopren 3,0 mol/h .
1,3-pentadien 11,2 mol/h cyklopentadien 26,0 mol/h
Separace v koloně 3 byla prováděna při následujících podmínkách:
Ph = 0,12 MPa,
Tp = 90aC„
L/D = 11, počet pater = 100.
Proud, odváděný z hlavy kolony 3 byl veden do kolony 4, která pracovala pří:
Ph = 0,12 MPa,
TD = 25 °C„
L/D = 1,5, počet pater = 90, .
rozpouštědlo = morfolin—voda (93/7 váhových), průt. rychlost rozpouštědla = 15 kg/h.
Z hlavy byl odváděn proud surového isopřenu,, neobsahujícího cyklopentadíen (veden k finální rektifikací):
isopren 26,7 mol/h butyn 2 0,8 mol/h
Proud z paty kolony 4 byl veden do odlučovače, pracujícího při' následujících podmínkách:
Ph = 0,12 MPa,
Tp = 135 QC, počet pater = 25.
Proud z paty odlučovače 6 (neobsahující uhlovodíky) byl opětně použit jako rozpouštědlo v koloně 3, proud vycházejí z hlavy byl, jak bylo dříve uvedeno, recyklizován zpět do kolony 3 za účelem regenerace tam obsaženého Iisoprenu.
Příklad 3
Účelem tohoto testu byla regenerace „polymeřizačního stupně“ butadienu z krako-
vání vodní .párou, složení: vykazujícího' následující
nasycené a oleíInické % hmot.
Čs uhlovodíky 1,4
butan ·. 15,,8 % hmot.
isobutan 4,9 % hmot.
1-buten* 11,6 % hmot.
Isobuten 25,6 % hmot.
2-buten trahs 5,0 '% hmot.
2-buten cis '·,. 3,2 % hmot.
1,3-buta'dlen 3.2,04 % hmot.
1,2-butadien 0,08 % hmot.
propyn 0,05 '% hmot.
1-butyn ·.; · 0,07 °/o hmot.
2-butyn 0,26 % hmot.
. Za tím účelem, byl uvedený proud veden do první kolony extraktivní destilace, jejíž pracovní podmínky byly následující:
Ph = 0,3 MPa, , počet pater = 70,
L/D = 1,5, ' / — náplň = plynná, fáze, průtoková rychlost náplně - 100 kg/h, rozpouštědlo = morfolin—'voda (93/7 hmotnostních), průtokoivá rychlost rozpouštědla = 1000 kg/h.
Z hlavy byl odváděn, proud, obsahující téměř veškerá množství, nasycených <a olefiiniekých sloučenin, zvláště: ftaSycených a olefinicikýchi Cs uhlovodíků . 1,4 kig/h
195683
'butanu 15,8 k'g/'hí
itso-bUt&nu 4,9 (kg/h
1-bu'tenu 11,'6 kg/h
isobutenu . 22,55 kg/h
'2-butenu trans 5,0 kg/h
2-buten-U cis 3,1' kg/h
1,3-butadienu . 0,94 kg/h
Spodní proud byl veden k odlučovači, pracujícímu za následujícícih podmínek:
Ph =5 0-,-33 MPa, počet pater = 25,
L/D = 0.
.paty bylo· regenerováno rozpouštědlo, neobsahující uhlovodíky, potřebné pro· první kolonu extraktivní destilace, zatímco produkt z hlavy byl veden k druhé koloně extraktivní destilace,, pracující za následujících podmínek:
Ph = 0,3 MPa, , počet pater = 70, náplň = plynná fáze, rozpouštědlo = morf-olin—voda (93/7 .
hmotnostních), průtoková rychlost rozipouštědild = 300 kg/h.
Z hlavy byl vypuštěn proud surového butadienu, který byl následně veden >k obvyk10 lé rektffikaci. Uvedený proud vykazoval ná sledující složení:
isolbuten 0,0.5 kg/h 'buten 2. cis 0,1 kg/h
1,3-butadien 31,0 kg/ih protpyn 0,01 kg/hl
Zatímco- Uvedený proud byl dále retotiíikován regenerací „polymerizačního stupně“ butadienu z prppynu,. proud, vycházející z paty kolony extraktivní destilace byl veden k odlučovači za účelem eliminace obsažený,ob uhlovodíků a regenerace rozpouštědla, potřebného- k druhé koloně extraktivní destilace. Uvedený odlučovač pracoval za následujících podmínek:
Ph x = 0,2 MPa, počet pater = 25,
L/D = 0.
Z hlavy byl odváděn proud uhlovodíků, který byl z cyklu eliminován. Uvedený proud vykazoval následující složení:
1,3-b‘utadien
1,2-butadlen propyn .
1-butyn.
- 2-butyn
1,0' kg/hod0,0-8 kg/hodi 0,04 kg/hod 0,07 kg/hod 0,26 kg/hod.

Claims (3)

1. Způsob oddělování- butadienu nebo- isoprenu ze směsí uhlovodíků ,se 4 á 5 atomy uhlíku, obsahujícího butadién nebo isopren, přičemž se . směs uhlovodíků vystaví první extraktivní destilaci, ipři které se uvedená isměs uhlovodíků’ přivádí do- styku se smělsí rozpouštědel -a získá -se extrakt obsahující rozpuštěné uhlovodíky včetně isoprenu nebo- butadienu, extrakt se vystaví oddestilování za: účel-em’ oddělení rozpouštědla od bstatních uhlovodíků, proud uhlovodíků se po -odstraněníi rozpouštědla oddestilováním vede do- druhé extraktivní destilace V přítomnosti stejného rozpouštědla nebo rozpouštědla, použitého- v první extraktivní deštilaci, čímž se -oddělí v podstatě čistý butadién nebo isopren z rovnovážného staVYNAlEZU vu zbylých uhlovodíků, potom se v podstatě čistý isopren něho butadién vystaví finální rektifi-kaci, kde se získává ve stavu vysoké čistoty, vyznačený tím, že směs rozpouštědel, tpoužiých v první a druhé extraktivní destilaci je směs morfolinu, 1 -až 35 % hmotnostních vo-dy a 1 .až 70 % hmotnostních kyslíkatého- derivátu- morfolinu, vybraného ze skupiny N-formylimorfolinu,
2-fo-rmylmorfo-linu a 3-fcrtmylmorfolinu, ,2. Způsob podle bodu 1, vyznačený tím, že množství vo-dy se pohybuje v rozmezí o-d 1 do ,20 hmotnostních %.
3. Způsob podle bodu 2, vyznačený tím, že kyslíkiaté rozpouštědlo je N-fo-rmylmorfolin.
CS719077A 1970-12-29 1971-12-29 Způsob oddělování butadienu nebo isoprenu za směsí uhlovodíků CS195663B2 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT3361470 1970-12-29

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195663B2 true CS195663B2 (cs) 1980-02-29

Family

ID=11237956

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS719077A CS195663B2 (cs) 1970-12-29 1971-12-29 Způsob oddělování butadienu nebo isoprenu za směsí uhlovodíků

Country Status (20)

Country Link
US (1) US3784626A (cs)
JP (1) JPS5233085B1 (cs)
AR (1) AR205147Q (cs)
AT (1) AT323119B (cs)
AU (1) AU476017B2 (cs)
BE (1) BE777248A (cs)
BG (1) BG25067A3 (cs)
CA (1) CA976990A (cs)
CS (1) CS195663B2 (cs)
DE (1) DE2165453A1 (cs)
EG (1) EG10990A (cs)
ES (1) ES398783A1 (cs)
FR (1) FR2120862A5 (cs)
HU (1) HU165735B (cs)
LU (1) LU64527A1 (cs)
NL (1) NL171044C (cs)
PL (1) PL77160B1 (cs)
RO (1) RO61667A (cs)
SU (1) SU466650A3 (cs)
ZA (1) ZA718643B (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4140587A (en) * 1969-07-18 1979-02-20 Snamprogetti, S.P.A. Process for the separation of diolefins from mixtures containing the same
US3953300A (en) * 1972-11-29 1976-04-27 Snam Progetti, S.P.A. Process for separating a high purity vinyl aromatic hydrocarbon from hydrocarbon mixtures containing the same
IT994985B (it) * 1973-07-20 1975-10-20 Snam Progetti Solvente per la separazione di diolefine da miscele che li contengono
IT1012685B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Processo per la separazione di buta diene da correnti idrocarburiche o 4 ottenute per steam cracking
JPS6021125B2 (ja) * 1976-12-20 1985-05-25 ジェイエスアール株式会社 イソプレンの精製法
DE2911393C2 (de) * 1979-03-23 1984-07-19 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Gewinnung eines konjugierten Diolefins aus einem C&darr;4&darr;-oder C&darr;5&darr;-Kohlenwasserstoffgemisch
DE2911395C2 (de) * 1979-03-23 1985-03-14 Basf Ag, 6700 Ludwigshafen Verfahren zur Gewinnung eines konjugierten Diolefins aus einem C&darr;4&darr;- oder C&darr;5&darr;-Kohlenwasserstoffgemisch
US10836691B2 (en) * 2015-09-22 2020-11-17 Fina Technology, Inc. Upgrading a C5 olefin stream

Also Published As

Publication number Publication date
HU165735B (cs) 1974-10-28
JPS5233085B1 (cs) 1977-08-26
NL171044C (nl) 1983-02-01
ZA718643B (en) 1972-11-29
RO61667A (cs) 1977-01-15
BG25067A3 (en) 1978-07-12
PL77160B1 (cs) 1975-04-30
LU64527A1 (cs) 1972-06-20
US3784626A (en) 1974-01-08
FR2120862A5 (cs) 1972-08-18
BE777248A (fr) 1972-04-17
DE2165453A1 (de) 1972-07-20
ES398783A1 (es) 1975-05-16
NL7118036A (cs) 1972-07-03
EG10990A (en) 1976-11-30
AT323119B (de) 1975-06-25
AU476017B2 (en) 1976-09-09
AR205147Q (es) 1976-04-12
AU3733571A (en) 1973-06-28
NL171044B (nl) 1982-09-01
SU466650A3 (ru) 1975-04-05
CA976990A (en) 1975-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2407861A (en) Process of treating hydrocarbons
US3230157A (en) Isoprene purification process
CA1140163A (en) Recovery of l,3-butadiene
CS209404B2 (en) Method of aespeiring 1,3-butadien from the hydrocarbon mixtures
JP5758922B2 (ja) 粗1,3−ブタジエンから純粋な1,3−ブタジエンを蒸留抽出する方法及び装置
US3851010A (en) Process for the separation of isoprene
US3242227A (en) Process for the separation of conjugated diolefines from allenes and acetylenes
CS195663B2 (cs) Způsob oddělování butadienu nebo isoprenu za směsí uhlovodíků
CS195664B2 (en) Process for the regeneration of isoprene from mixture containing isoprene and cyclopentadiene
US3803258A (en) Production of pure conjugated c4 and c5 diolefins from hydrocarbon mixtures
JPS58126820A (ja) C↓4炭化水素留分より高純度ブテン−1又はブテン−1/イソブテン混合物の分離方法
JP4243246B2 (ja) 粗−1,3−ブタジエンの後処理法
US3775259A (en) Isoprene recovery process by plural extractive distillations
TW201542518A (zh) 自裂解汽油回收異戊二烯的方法
US2971036A (en) Recovery of isoprene by fractionation and extractive distillation
US3235471A (en) Purification of c4-c6 1-olefins by extractive distillation
US2386310A (en) Butadiene production
US3947506A (en) Recovery of isoprene
US3012947A (en) Recovery of high purity isoprene from light steam cracked distillate
US3436437A (en) Process for recovering high purity isoprene by extractive distillation with methoxypropionitrile
US2409250A (en) Separation of butadiene
JPH0413330B2 (cs)
US3038016A (en) Isoprene separation
US2849512A (en) Preparation of olefinc-aromatic feeds for solvent extraction
US3344198A (en) Separating and recovering cyclopentadiene