CS195660B2 - Process for preparing sulphuric acid especially for the production of phosphorous fertilizers - Google Patents

Process for preparing sulphuric acid especially for the production of phosphorous fertilizers Download PDF

Info

Publication number
CS195660B2
CS195660B2 CS200778A CS200778A CS195660B2 CS 195660 B2 CS195660 B2 CS 195660B2 CS 200778 A CS200778 A CS 200778A CS 200778 A CS200778 A CS 200778A CS 195660 B2 CS195660 B2 CS 195660B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sulfuric acid
production
contg
gases
sulfur dioxide
Prior art date
Application number
CS200778A
Other languages
English (en)
Inventor
Tadeusz Bronikowski
Kazimierz Grzadkowski
Wieslaw Kawecki
Wilhelm Korejwo
Wanda Pasiuk-Bronikowska
Jerzy Werner
Original Assignee
Polska Akademia Nauk Instytut
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Polska Akademia Nauk Instytut filed Critical Polska Akademia Nauk Instytut
Publication of CS195660B2 publication Critical patent/CS195660B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B17/00Sulfur; Compounds thereof
    • C01B17/69Sulfur trioxide; Sulfuric acid
    • C01B17/74Preparation
    • C01B17/76Preparation by contact processes
    • C01B17/775Liquid phase contacting processes or wet catalysis processes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

Vynález se týká způsobu výroby kyseliny sírové, určené zejména к výrobě fosforečných hnojiv.
Při všech dosud známých způsobech výťoby kyseliny sírové se jako poloprodukt používá kysličník siřičitý.
Jeho další zpracování na kysličník sírový vyžaduje katalyzátory jako okysličovadla. V souvislosti s tím je při výrobě kyseliny sírové nejdůležitější otázkou volba katalyzátoru, který by byl laciný, stálý proti katalyzátorovému jedu a který by zajišťoval vysoké výrobní výtěžky a technickou rychlost v celém rozsahu používaných koncentrací kysličníku siřičitého atd.
Mimo monoxidy dusíku, používané při věžním způsobu, náleží ke známým katalyzátorům používaným při výrobě kyseliny sírové katalytickým postupem, které působí při vysokých teplotách, jemně rozptýlená platina, kysličník železitý, katalyzátory vanadiové, chrom-stronciové a jiné.
S dobrým výsledkem se používají v průmyslovém měřítku, přičemž kyselina sírová vyráběná věžním systémem má koncentraci asi 80 % a kyselina vyráběná katalytickým způsobem, který sé všeobecně ve svě. tě používá, má koncentraci 98 %. V průmyslu však je velká potřeba slaběji koncentrované kyseliny sírové. Tato potřeba se nejví2 ce kryje zřeďováním kyseliny sírové o vysoké koncentraci, vyrobené v továrnách, vodou, což však vyžaduje používání přídavného zařízení, chráněného proti korozi působené zředěnými vodnými roztoky kyseliny sírové.
Dosavadní způsoby výroby slabě koncentrované, koncentraci 30 % nepřestupující kyseliny sírové spočívají, jak vyplývá například z polského patentového spisu č. 43 279, v reakci plynů obsahujících kysličník siřičitý a kyslík S vodným roztokem jemných jílovitých minerálních látek a ’ 5%ního síranu železnatého jako katalyzátoru, nenašly širšího použití, poněvadž výroba podle tohoto způsobu vzhledem к velmi pomalu probíhající oxidaci vyžaduje použití drahých velkých zařízení. Tento způsob se podle výzkumů St. Bretšnajdra (Przemysl Čhemiczny č. 6, str. 37, 1958) může urychlit zvětšením kontaktní plochy plynu s kapalinou, tj. vedením oxidace kysličníku siřičitého ve vrstvě dynamické pěny, přičemž j,e množství síranu železnatého použitého jako katalyzátor této reakce poměrně velké, a mimoto tento způsob klade vysoké požadavky na čistotu plynů obsahujících kysličník siřičitý, má-li se dosáhnout dostatečné rentability.
Ukázalo se, že způsob výroby kyseliny sí195680
r.ov.é. spočívající v intensivním průtoku směsíplynů s obsahem kysličníku siřičitého, kyslíku a popřípadě jiných neutrálních plynů vodným roztokem obsahujícím katalyzátor se může stát ekonomickým, s ohledem na vysokou rychlost procesu a vysoký reakční výtěžek z uváděného kysličníku siřičitého, přesným stanovením kvality a množství použitých katalyzátorů. Této rychlosti se může dosáhnout i za přítomnosti nečistot v plynné směsi přiváděné spolu s kysličníkem siřičitým a kyslíkem.
Výše uvedené nevýhody jsou odstraněny způsobem výroby kyseliny sírové, určehé zejména к výrobě fosforečných hnojiv, intensivním průtokem kysličníku siřičitého, smíchaného s kyslíkem a popřípadě s jinými neutrálními plyny, vodným roztokem katalyzátoru, obsahujícím popřípadě kyselinu sírovou, při zvýšené teplotě podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se jako katalyzátor oxidace kysličníku siřičitého používají železnatoželezité sloučeniny v molovém poměru Fe+2 : Fe+3 -v rozmezí 0,005— -0,1.
Jako železnató-železité sloučeniny se podle vynálezu používají sírany a siřičitany, uhličitany, hydroxidy a jiné sloučeniny železa rozpustné za reákčních podmínek, zejména však sírany.
Způsob se provádí při konstantní průtokové rychlosti plynu 0,8-4,5 m/s, při teplotě 40—85 °C, buď periodicky, nebo kontinuálně.
Kysličník siřičitý může procházet z odpadních plynů chemické, energetické, petrochemické a hutní výroby ve směsi s jinými plyny. Mimo kysličník siřičitý a kyslík může také tato směs obsahovat iiavíc neutrální plyny, jako N2, SO3, CO, 'COS, COž, H2O a. jiné. . '
Použití kyséliny sírové vyráběné způsobem podle vynálezu má význam zejména v těch odvětvích průmyslu, ve kterých se nepotřebuje koncentrovaná kyselina sírová. Tím se ušetří podstatná část důležité suroviny.
Kyselina sírová vyrobená způsobem podle vynálezu se může používat buď sama, nebo ke zřeďování koncentrované kyseliny sírové.
Kyselina sírová vyráběná způsobem podle vynálezu nachází použití zvláště ve výrobě fosforečných hhójiv, vzhledem ke svému obsahu stopových množství iontů železa, pocházejících z použitého katalyzátoru.
Jak známo, ve vodě nerozpustné fosforečnany vápníku obsažené v minerálech, jako v apatitu a fosfitu, se zpracovávají kyselinou sírovou o průměrné koncentraci 62—70 %, čímž dochází ke změně nerozpustných fosforečnanů ve formu asimiíovatelnou rostlinami. Při výrobě fosforečných hnojiv se před začátkem výrobního, postupu nejprve surové minerály jemně rozemelou, například v kulovém mlýně, a potom sě v mísičí pmísí s kyselinou sírovou, jejíž koncentrace se upravuje ředěním koncentrované kyseliny sírové vodou.; .
Ukázalo se, že náhradou vody při ředění koncentrované kyseliny sírové kyselinou sírovou vyrobenou způsobem podle vynálezu se podstatně zvýší kvalita fosforečného hnojivá.
Přídavek iontů železa, zavedený spolu s roztokem kyseliny sírové, působí proti hrudkóvatění granulí hnojivá a představuje hodnotný mikroprvek pro rostliny.
Další výhoda způsobu výroby kyseliny sírové podlé vynálezu spočívá v tom, že je ' možno využívat plyný 4 velmi malou koncentrací kysličníku siřičitého, jejichž využití by jinak při jiných známých způsobech výroby ' kyseliny sírové nebýló; ekonomické.
V této souvislosti nezreagované, zařízení opouštějící plyny po výrobě kyseliny-: sírové způsobem podle vynálezu mají podstatně nižší koncentraci kysličníku siřičitého, .než odpadní plyny například z absorpčních kolon, kontaktního způsobu výroby kyseliny sírové. To má velký význam pro ochranu:prostředí. .
Způsob podle vynálezu je blíže vysvětlen v dále uvedených příkladech.
- ' :r·J i Přikladl < <>'
Nad 13,1 litru vodného roztoku s obsahem
1.5 % kyseliny sírové a 1,4 % železa ve formě síranu železnatého a železitého, při poměru Fe+2:Fe+3 0,04, se při teplotě 73 °C konstantní rychlostí 185 mVh nechá protékat směs obsahující 0,58 % SO2, 3,16 % O2, . 6 % CO2, 0,1 % CO a 85,15 % N2. Došáhne-li se stoupnutí koncentrace kyseliny sírové až
5.5 procent, což odpovídá výrobě 0,76 kg kyseliny sírové.
Příklad 2
Nádrží s počátečním obsahem 1,5 m3 roztoku s 0,6 % Fe ve formě síranů v poměru Fe+2: Fe+3 9,03 Sě při teplotě 83 °C konstantní rychlostí 8800 Nm3/h vedou plyny obsahující 0,36 % SO2, 9,8 % O2, 0,04 % SO3, 9 % par H2O a 80,80 % N2. Roztok se kontinuálně, rychlostí 1000 1/h, přivádí do nádrže a odvádí z nádrže. Výtěžek činí za hodinu 1100 kilogramů 14,5% kyseliny sírové s obsahem 0,6 % železa.
Příklad 3
Ve vícestupňovém ábsorbéru, pracujícím při 80 °C, bylo při spotřebě plynné směsi jako v příkladu 1 a katalyzátoru s poměrem Fe+2:Fe+3 0,1 během 5 hodin vyrobeno 10 tun 8% kyseliny sírové s obsahem železa 0,38%. Získanou kyselinou se zředí koncentrovaná kyselina sírová a potom se s touto zředěnou kyselinou zpracuje fosforit druhu Morokko, obsahující 34,5 % kysličníku fosforečného, nejdříve známým způsobem rozemletý na velikost zrn odpovídající 20% zbyt195860 ku na sítu s 1600 ок/cm2. Získá se 82,5 tuny prachového superfosfátu, 2,25 tuny prachového superfosfátu z kyseliny pocházející z absorbéru, čímž produkce stoupá o 2,8 °/o při současné úspoře ekvivalentního množství koncentrované kyseliny sírové, tak zvaného monohydrátu.
PŘEDMĚT

Claims (1)

  1. PŘEDMĚT
    Způsob výroby kyseliny sírové, zejména к výrobě fosforečných hnojiv, intensivním průtokem kysličníku siřičitého, smíšeného s kyslíkem, popřípadě s jinými neutrálními plyny, vodným roztokem katalyzátoru, obsaVYNALEZU hujícím popřípadě kyselinu sírovou, při zvýšené teplotě, vyznačený tím, že se jako katalyzátor použijí železnato-železité sloučeniny s molovým poměrem Fe+2:Fe+3 v rozmezí 0,005 až 0,1.
    Sevsrógrafia, n. p., žávod 7, Most
CS200778A 1977-03-30 1978-03-29 Process for preparing sulphuric acid especially for the production of phosphorous fertilizers CS195660B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL19703877A PL107500B1 (pl) 1977-03-30 1977-03-30 Sposob wytwarzania kwasu siarkowego,zwlaszcza do produkcji nawozow fosforowych

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS195660B2 true CS195660B2 (en) 1980-02-29

Family

ID=19981692

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS200778A CS195660B2 (en) 1977-03-30 1978-03-29 Process for preparing sulphuric acid especially for the production of phosphorous fertilizers

Country Status (5)

Country Link
CS (1) CS195660B2 (cs)
DD (1) DD135073A5 (cs)
DE (1) DE2812842A1 (cs)
FI (1) FI66161C (cs)
PL (1) PL107500B1 (cs)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL168321C (cs) * 1971-03-29 Chiyoda Chem Eng Construct Co

Also Published As

Publication number Publication date
FI66161C (fi) 1984-09-10
PL107500B1 (pl) 1980-02-29
FI780959A (fi) 1978-10-01
DD135073A5 (de) 1979-04-11
FI66161B (fi) 1984-05-31
PL197038A1 (pl) 1978-10-09
DE2812842A1 (de) 1978-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1068879A (en) Method for removing nitrogen oxides from exhaust gases
EP0628339B1 (en) Method for extraction of undesirable substances in a biogas
AU2011201818B2 (en) Process for preparation of calcium thiosulfate liquid solution from lime, sulfur, and sulfur dioxide
US3920794A (en) Method for removal of sulfur dioxide from gases
CA3007488C (en) Oxidation process for producing potassium thiosulfate
US3528797A (en) Chemical suppression of nitrogen oxides
CS195660B2 (en) Process for preparing sulphuric acid especially for the production of phosphorous fertilizers
NO320211B1 (no) Fremgangsmate for fremstilling av gjodningsmidler og svovelforbindelser
US2196584A (en) Manufacture of ferric sulphate
US4073635A (en) Process for producing a slurry suitable for the manufacture of a mixed fertilizer containing nitrogen plus phosphorus
US3936525A (en) Removal of sulfur dioxide from stack gases with phosphate slimes
US4944929A (en) Process for the removal of nitrogen oxide from flue gases
Tinge Formation of NOx by digestion of phosphate ores with concentrated nitric acid
Hughes et al. Action of Sulphur Dioxide on Phosphates of Calcium1
US6365117B1 (en) Method for preparing phosphoric acid
US2589684A (en) Recovery of so2
PL114608B1 (en) Method of manufacture of sulfuric acid,especially for phosphatic fertilizers manufacture
SU865775A1 (ru) Способ получени бромистоводородной кислоты
Sauchelli Sulfur in the American fertilizer industry
SU1632937A1 (ru) Способ получени серной кислоты
SU688488A1 (ru) Способ получени сложных удобрений из фосфатных руд
EP3208234A1 (en) Oxidation process for producing potassium thiosulfate
US6391080B1 (en) Phosphate, phosphatic fertilizers manufacturing process
SU1263686A1 (ru) Способ получени сложного удобрени
GB1393403A (en) Method of utilizing a impure sulphuric acid solution obtained as waste and containing impurities for the preparation of fertilizers