Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of preparing dimethylester of terephthalic acid

Classifications

C07C51/265 Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by oxidation with molecular oxygen of compounds containing six-membered aromatic rings without ring-splitting having alkyl side chains which are oxidised to carboxyl groups

Landscapes

Show more

CS195261B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Gerhard Hoffmann
Rudolph Cordes
Wolfgang Merkel

Worldwide applications
0 BE 1971 DE 1972 IT YU DD AU NL AR TR BR FR CA CS JP CH RO GB 1980 US

Application CS728574A events

Description

Vynález se týká způsobu přípravy dimethylesteru kyseliny tereftalové, obzvláště katalyzátorového systému vyšší selektivity, sestávajícího ze směsi kobaltu a manganu, pro oxidaci směsí p-xylen/methylester kyseliny p-toluylové vzduchem, například podle DE patentů 949 564 a 1 041 945. Koncentrace Co** a Mn** v reakčním prostředí se pohybuje mezi 0,005 % hmot, a 1'% hmot. Tyto kobalt-manganové směsné katalyzátory mají za následek oproti čistému kobaltovému nebo čistému manganovému katalyzátoru vyšší selektivitu oxidace a tím také vyšší výtěžky dimethylesteru kyseliny tereftalové.
Nyní bylo zjištěno, že zvýšení výtěžku se může také docílit značně menšími koncentracemi . katalyzátoru, obzvláště se značně menšími koncentracemi manganu při oxidaci. Výhoda menší koncentrace manganu spočívá obzvláště v tom, že se oproti vyšším koncentracím manganu může docílit stejná selektivita, avšak vyšší výtěžky na jednotku prostoru a času.
Způsob přípravy dimethylesteru kyseliny tereftalové oxidací směsi p-xylen/methylester kyseliny p-toluylové vzduchem, esterifikací vzniklých kyselin a zpětným uvedením methylesteru kyseliny p-toluylové do oxidace, se vyznačuje tím, že se jako oxi2 dační katalyzátor použije směs kobaltnaté a manganaté sloučeniny, přičemž koncentrace manganu se pohybuje v rozmezí 0,0001 až 0,005 % hmot., vztaženo k reakční směsi.
Také bylo zjištěno, že přídavek manganu má také prospěšný účinek na esterifikaci směsi kyselina p-toluylová(monomethylester kyseliny tereftalové vznikající při oxidaci směsi p-xylen)methylester kyseliny p-toluylové na základě snížené tvorby zbytku. Tím se dosáhne ' další zvýšení výtěžku. Přídavek manganu nemá ovšem prospěšný účinek na esterifikaci při velice nízkých koncentracích manganu příznivých pro oxidaci. Bylo proto navrženo, aby se oxidace prováděla nejprve s nepatrnými koncentracemi manganu a při následující esterifikaci oxidátu přidat ještě Mn**.
Zatímco se mohou použít při oxidaci vodné roztoky kobaltnatých a manganatých solí, doporučuje se použít pro esterifikaci manganatou sůl rozpustnou v organických rozpouštědlech, například ethylhexanové kyseliny. Oxidace se tak může provádět s nižšími koncentracemi manganu a potom použít k esterifikaci ještě Mn**. Kolik se použije při oxidační reakci a při esterifikační reakci Co** a Mn**, závisí na četných podmínkách techniky postupu, jako napří195281 klad, koncentraci výchozích a konečných produktů, počtu stupňů, reakční teplotě, reakčním tlaku při oxidaci a esterifikaci. Tak se může při oxidaci zvyšovat koncentrace manganu od stupně ke stupni podle zvolených reakčních podmínek a po oxidaci přidat další Μη-katalyzátor, například 0,001 až 1 °/o hmot., obzvláště 0,001 až 0,1 % hmot. Přídavek manganu může také po oxidaci zcela odpadnout.
Výhody postupu vyplývají z následujících příkladů.
Přikladl
Do reaktoru z ušlechtilé oceli o obsahu 1,5 m3 opatřeného přívodní trubicí pro vzduch, vytápěním a chladicím systémem, chladičem brýd a odlučovačem reakční vody se nepřetržitě přivádí 85 kg/h p-xylenu a 130 kg/h methylesteru kyseliny p-toluylové. Stav v reaktoru se udržuje na 1 m3. Jako katalyzátor se použije 0,72 1/h 3% vodného roztoku acetátu kobaltnatého, takže v reakčním prostředí je koncentrace 100 ppm Co**. Dále se vhání 60 Nm3/h vzduhcu. Teplota reaktoru se udržuje na 160 °C, tlak na 0,588 MPa. Běžně se analyzuje koncentrace ČO2 a CO v odpadním plynu a koncentrace kyseliny mravenčí a octové v reakční vodě. Výhodnocení analytických údajů udává následující množství vedlejších produktů:
2,15 kg/h CO2
0,50 kg/h CO
0,14 kg/h kyseliny mravenčí
0,18 kg/h kyseliny octové
Příklad 2
Za stejných podmínek jako v. příkladu 1 se přivádí 0,65 litrů/h 3% vodného roztoku acetátu kobaltnatého a 0,07 litrů/h 31% vodného roztoku acetátu manganatého, takže se vytvoří v reakčním prostředí koncentrace kobaltu 90 ppm a koncentrace manganu 10 ppm. Vyhodnocení analytických údajů udává následující množství vedlejších produktů:
1,35 kg/h CO2
0,37 kg/h CO
0,11 kg/h kyseliny mravenčí
0,16 kg/h kyseliny octové
Příklad 3
К esterifikaci směsi kyselin získané podle příkladu 2 se naplní 800 kg směsi po oxidaci do reaktoru z ušlechtilé oceli o obsahu 1,5 m3 opatřeného přívodní trubkou pro plyn, vytápějícím a chladicím systémem, chladičem brýd a předlohou a uvádí se 100 kg/h methanolové páry při teplotě 200 °C a tlaku 2,451 MPa. Esterlfikace se ukončí při čísle kyselosti reakční směsi cca 5. Při destilaci reakčního- produktu se získá cca 6% zbytek.
Příkladě
Použije se směs kyseliny získané podle příkladu 2 za stejných podmínek jako v příkladu 3, avšak za přídavku 100 ppm Mn*’ ve formě 3% manganaté soli ethylhexanové kyseliny v methylesteru p-toluylové kyseliny. Při destilaci reakčního produktu se získá 4,8% zbytek.
PftEDMĚT

Claims (4)
Hide Dependent

1. Způsob přípravy dimethylesteru kyseliny tereftalové oxidací směsi p-xylen (methylester kyseliny p-toluylové vzduchem, esterifikaci vzniklých kyselin a zpětným uvedením methylesteru kyseliny p-toluylové do oxidace, vyznačený tím, že se jako oxidační katalysátor použije směs kobaltnaté a manganaté sloučeniny, přičemž koncentrace manganu se pohybuje v rozmezí 0,0001 až 0,005 % hmot., vztaženo· к reakční směsi.
2. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že při přetržitém provedení oxidace se nejprve
YNAliEZU přidá kobaltnatý a potom manganátý katalysátor.
3. Způsob podle bodu 1 vyznačený tím, že při vícestupňovém nepřetržitém provedení oxidace a esterlfikace se přidá kobaltnatý a/nebo manganatý katalysátor částečně v prvním stupni a částečně v jednom nebo více z následujících stupňů oxidace a esterifikace.
4. Způsob podle bodu 1 a 2 vyznačený tím, že v následujícím esterifikačním stupni směsi kyselin se ještě přidá 0,001 až 1 % hmoot., obzvláště 0,001 až 0,1 % hmot, manganu.