BG98309A - Wheel pair for the basic rail gauges in the world - Google Patents

Wheel pair for the basic rail gauges in the world Download PDF

Info

Publication number
BG98309A
BG98309A BG98309A BG9830993A BG98309A BG 98309 A BG98309 A BG 98309A BG 98309 A BG98309 A BG 98309A BG 9830993 A BG9830993 A BG 9830993A BG 98309 A BG98309 A BG 98309A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
axle
axis
gauge
teeth
sleeve
Prior art date
Application number
BG98309A
Other languages
English (en)
Other versions
BG61031B1 (bg
Inventor
Nikola M Gajdarov
Marija N Gajdarova-Chouduri
Milena N Ivanova
Original Assignee
Gajdarov
Gajdarova Chouduri
Ivanova
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gajdarov, Gajdarova Chouduri, Ivanova filed Critical Gajdarov
Priority to BG98309A priority Critical patent/BG61031B1/bg
Priority to AU12693/95A priority patent/AU1269395A/en
Priority to PCT/BG1994/000014 priority patent/WO1995017325A1/en
Publication of BG98309A publication Critical patent/BG98309A/bg
Publication of BG61031B1 publication Critical patent/BG61031B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61FRAIL VEHICLE SUSPENSIONS, e.g. UNDERFRAMES, BOGIES OR ARRANGEMENTS OF WHEEL AXLES; RAIL VEHICLES FOR USE ON TRACKS OF DIFFERENT WIDTH; PREVENTING DERAILING OF RAIL VEHICLES; WHEEL GUARDS, OBSTRUCTION REMOVERS OR THE LIKE FOR RAIL VEHICLES
    • B61F7/00Rail vehicles equipped for use on tracks of different width

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Heat Treatment Of Articles (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Force Measurement Appropriate To Specific Purposes (AREA)

Description

1. Област на техниката : : · · ···· ·· ··· ···· ·· ··
Изобретението се отнася до раздвижва колоос за основните междурелсия на железопътните администрации в света.
2Лредшествуващо състояние на техниката.
Известна е колоос за различни междурелсия, състояща се от независимо въртящи се ходови колела,лагерувани кьм надянати и свободно плъзгащи се върху оста гилзи,чиито външни краища са разположели в буксовите кутии,където върху гилзите са оформени напречни канали,а в тавана на кутиите’са предвидени напречни призми като положението на буксовите кутии е определено от дистанционен фиксатор и че при друго решение за множество междурелсия външната призма не се изпълнява,а е заместена от дистанционно фиксиращ елемент влизащ в напречен прорез към оста който се издава от буксата под формата на П .Връзката между колооста и рамата се осъщеЗвява чрез планка закрепена с болтове към челото на оста и шип заварен към рамата който влиза в отвор към нея «Предвидени са пластини за покриване на каналите от гилзите прп използване на колооста при тесни междурелсия.
Тази колоос има няколко недостатъка, които ограничават нейното приложение само за определени и то по-тежки возила,които се придружават от персонал който има и задължението да спира влака ако получи сигнал за загрят лагер от колооста.Освен това тя може да се съоръжава единствено с плътни оси,тъй като в краищата им са оформенитвърде дълбоки прорези в които влиза споменатият дистанционно фиксиращ елемент от буксата .Наличието на плътни оси отеж— нява конструкцията,но още по-важно е че са премахнати възможностите за конструктивно вграждане па устройства за реализиране детекцията на загрели лагери,а това прави колооспте недопустими в експлоатация.При колооста за множество междурелсия фиксирането на колелото в определеното междурелсие става само с част от вертикалния товар който се предава само през един зъб влизащ д.един ·’*::* : ·: ·“: : · <
казал,е което не се постига нужният резедв :за загсЛкйвййето·, осо······ ······· ·· ··* бели при по-леки /празни/вагони под действието на големи напречни сили които се предават от колелото и гилзата на буксата,а от нея чрез дистанционния фшссатор на оста и отново към противоположната букса и ресорното окачване.Тъй като приложните точки на тези сили са разположени на различни нив©.,се създават моменти, конто намаляват,дори анулират величината на предавания от зъба към канала товар и може да настъпи разцепване помежду им,т»е. да ее наруши фиксирането на колелото с произтичащите от това последици.При това поради постоянното наличие на вертикален товар,/характерно за ж.п.возпла/който ее предава от буксата иа гилзите,респективо оста,разцепването между дадени зъб и канал се осъществява винаги чрез завъртане около другия зъб и канал,ако такъв е предвиден,а ако не— завъртането може да стане спрямо опората на буксата в оста.
Както отбелязахме по-горе при тази колоос от буксата към гил— ί
зата се предава само част от вертикалния товар,което създава условия за предаване на по-малки сили метеду гилзата и оста,т.е.създава се по-малко сцепление между тях следствие иа което под действие на аксиалните сили възникват преплъзваипя с последващите от това нежелани износвания и задпришвт..
Още по-лошо е положението с опряния в изреза от оста дистанционен фиксиращ елеивнт,тъй като предаваният чрез него вертикален товар е още по-малък,т.е· по-малко е и сцеплението с оста· От друга страна челната връзка на оста е рамата чрез планка е нестандартно ойормена с което се премахва възможността за взаимозаменяемост на тази колоос със стандартна класическа колоос за едно междурелсие—задължително условие за допускане' на раздвижим колооси в експлоатация· .Техническа същност на изобретението.
• · ·· · ·· ······
Посочените по-горе недостатъци на 1Гоз^ат|1те”реш(?ния..са пзбе— . . . ··..· .... .. ··· ···· ·· ·· гиати напълно или влиянието им е сведено до приемливо ниво като се създава колоос за основните междурелсия на сзета,състояща се от независпмовъртящи се ходови колела,лагерузани към свободно— плъзгащи се върху оста гилзи,чиито външни краища са разположени в буксовите кутии,при което върху гилзите са оформени напречни канали,а в тавана на буксовите кутии са предвидени зъби като при нормалното и широките междурелсие два зъба от буксата,разположени несиметрично спрямо надлъжната и ос са зацепени към канали от гилзите,а при тесните междурелсия,където товарите са по-малки зацепването става само с разположени между средата на буксата и колелото зъб.За да се впише колооста във възприетите габарити,т.е. за да се скъси дължината на оста и гилзата,респ.величината с която те се издават странично от возилото,разстоянието мезду двата зъба от буксата се разполагат помежду сп на разстояние разно на преместването наколелото при преминаването на колооста от нормалното в най-широкото от тесните /капско/междурелсия.
Към челото на оста се закрепва с болтове съставна кръстачка състояща се от надлъжно разположена пред челото на оста гредичка чиито краища влизат подвижно з прорези от двустранно разположени издатъци от буксата,чрез които е премахната относителната напречна подвижност между тях,а с незначителна хлабина над тези краища са о^орвени прорезите в издатъците от буксата.От средата на кръстачката се издига вертикална част която с помощта на болтове се свързва с дистанционна елемент определящ максималното допустимо придивижзане надолу на колооста спрямо буксите,а така също ограничителите от рамата наталигата.
В тесните междурелсия към гилзата се зацепва само зъбът намиращ се между вредата на буксата и колелото.Тогава другият зъб остава свободен и товарът който би трябвало да предаде на гилза—
- 4 та,а от там насста се предава към последната с помо^Ь. на двустра·· · · ·· ·· •••J нно разположените издатъци от буксата й:зс5пат’ц к^ддт^.уе*при ши,* ί : * · · ··..· • · · · ·· ······· ·· ·· роните междурелспя са разположени с незначителна хлабина на^двустранно разположените издатъци от кръстачката.В случая тази хлабина се анулира и тук стаза предаването на припадащия се вертикален товар.
Възможно е решение за пряко предаване на товара от външната призма/зъб/към оста,като на известно разстояние от челото на оста до зоната на вътрешния зъб се закрепва към оста от горе шпонка чиято горна 'Повърхност преминава с незначителна хлабина под долната повърхност на зъбите.Тогава при теснопътните междурелсия, когато гилзата се изтегля навътре от средата на. буксата,външно разположеният и зъб се опира в шипката,която осзен това възпрепятствува завъртането между оста и гилзата,благодарение накоето стават ненужни известните средства за поддържане вертикалното положение на челната връзка на колооста с рамата и други произтичащи от наличието на шпонката логични изменения.
Възможно е и пряко предаване нНтозара върху оста ако двустранпомежду си със и челото на гплсамия край иа ос та.
За по-надеждно заключване на колелата при основните тесни мевдурелспя са предвидени два долни зъба,разположени симетрично във вертикалната равнина на вътрешния зъб,срещуположно лежащи в долната част на страничните стени под кутията на буксата,които в по-горната си част имат водещи повърхности тека,че обхващат странично гилзите,а долните зъби влизат в процепи от странично издадени в додната част на гилзите крила,които могат да.бъдат изпълнени само за теснопътните междурелсия,а при необходимост - и за но разположените от буксата издатъци се свържат сецлозинна планка премнлазада мезду кръстачката зата,която преминава с иезпаиптелис. хлабина над други..
Като ограничение срещу преместване на колелото при най-тлс·· ··. .: .·*. *’*:
ното обслужвано от колооста междурелсие .е •предвиден’ .о*рФ’яп<п······· ·· ·· телен анзац в оста при което поло?жепие опират гилзите .Този начин е по-приемлиз за заключване отколкото прилагането па долни зъби в случай, че колооста се предвижда за използване само в едно тясно междурелсие.П^и това ограничението е едностранно,.но това премахва напълно възможността за разцепване на зъба към тавана на буксовата кутия.
Предимствата на изобретението спрямо познатите решения са следните:
-избегнати са преместванията при движение между зъби и канали при нормалното и широкото междурелсие;
-въведен е начин за разположение на зъбите обезпечаващ възможно най-малка дължина на коцооста;
-намерени са три решения за осигуряване па заключването при теснопътнпте п евентуално при по-ширскпте междурелсия и едно решение отнасящо се само за най-тясното междурелсие,които позволяват избирателното’ им прилагане при използване ма изобретението и при по-ограничеп брой обслужвани междурелсия;
-създадена е възможност за използване на леки кухи /тръбовидни/ оси при приложение на раздвижим колоосп з тесяопътяп междурелсия· -обеспечени са конструктивни предпоставки за вграждане ма устройства за реализиране детекцията на загрели лагери;
-реализирано е леко и просто решение за направляване на гилзата в кутията на буксата чрез въвеждане па долни зъби с комбинирано действие,а така също е реализирано просто решение за предотвратяване завъртането на гилзите около оста;
-колооста може да се използва в стандартни талигови рами без да се изисква тяхното изменение»
4.Описание на приложените фигури.
Примерни изпълнения аа изобретението са покадани на приложените уигури,като:
Фигура Ьжпредставлява напречен полуразрез на колооста в поло• · ·· ♦ ·· ·«♦··· жепие на най-чпирокото междурелсие; ’ / β *· ’ /· ф ·’ . · ζ · ·· ··· «··· ·· ······· ·· ♦· Фигура 2-представлява напречен полуразрез на колооста з положение на най-широкото тясно междурелсие;
Фигура 3-представлява страничен полуизглед на талига съоръжена с колооста с частични разрези през буксовите издатъци напречно през оста и‘зъбите и
Фигура 4-представлява частичен напречен разрез през средата на буксата в положение на най-широкото тясно междурелсие при вариант с седловирна планка.
5Д1римери за изпълнение на изобретението.
Колоостта 1 се състои от независимо въртящи се ходови колела 2,лагерувани към свободно плъзгащи се върху оста 3 гилзи 4, чиито външни краища са разположени в буксовите кутии 5,при което върху гилзите 4 са оформени напречни канали 6,а в тавана 7 на кутиите 5 са предвидени .зъби 8 и 11,като при нормалното и широките междурелспя два зъба 8 и 11 от буксата 9 са разположени несиметрично спрямо средата и 10 и са зацепени към кана— ли 6 от гилзите 4,а при тесните мевдурелсия,зацепването става с разположения между средата 10 на буксата 9 и колелото 2 зъб 11,а разстоянието нп между зъбите 8 и 11 от буксата 9' са разположени помежду си на равно на преместването и на колелото 2 и гилзата 4 при преминаването на колооста 1 . от нормалното в найширокото тясно междурелсие разтояние.
Към челото яа оста 3 е закрепена с болтове 12 кръстачка 13, състояща се от надлъжноразположена пред челото на оста 3 греди— чка 14,чиито краища 15 влизат подвижно в прореди 16 от двустранно разположени издатъци 17 от буксата 9,а с незначителна хлабина Δ. над краищата 15 са оформени прорезите 16 в издатъците 17 от буксата З.Кръстачката 13 има вертикална част 18,която с помощта на болтове 19 се свързва с дистанционен елемент 20,определящ максимално допустимото придвижване надолу УдИа колелата 2 — 7 — оста 3 и гилзите 4 спрямо буксите 9,а така също придвижването .**..**· *:* : : · ·* спрямо ограничителите 21 от рамата 22 наЛелнгатр. .·’ ·’**:. :
*.............
При друго решение на известно разстояние от челото на оста 3 до зоната на. вътрешния зъб 11 е закрепена към оста 3 отгоре шпонка 24,чиято горна повръхност минава с незначителна хлабина 5 под долната повърхност на външния зъй 8,така че при теснопътните междурелсие,когато гилзата 4 се изтегли навътре от средата 10 на буксата 9 след незначително завъртане на буксата 9 около вътрешния зъб 11 този зъб 8 се опира в шпонката 24,която е така развита по дължина,че възпрепятствува относителното завъртане между гилзата 4 и оста 3.
При едно друга решение вместо опирането на зъба 8 в шпонката се използва седловидна планка 36 обхващаща отгоре с незначителна хлабина самия край на оста 3,която е захваната/заварена/ в двата си края към горната повърхност на издатъците 17 от буксата 9Д1ри теснопътните междурелсия,когато външният зъб 8 виси освободен, седловинната планка ЗБ опира в оста 3 като и предава съответна част от вертикалния товар,От друга страна с помощта на седловидната планка 36 се осъществява необходимото фиксиране/водене/ на оста 3 по отношение на буксата 9.Прпразглежданото решение не w е необходимо над краищата 15 от напречната гредичка 14 на кръстачката 13 да преминават части от буксовите издатъци 17» Заключването на колелата 2 при основните тейни междурелсия освен само с вътрешно разположение: зъб 11 се извършва и с два разположени във вертикалната му симетрична равнина срущуположнолежащи в долната част на страничните стени 23 от кутията 5 на буксата 9 зъби 25,които влизат в процепи 26 от странично издадени в долната част на гилзите 4 крила 27JB горната си част зъбите са оформени с направляващи 28,които водят и обхващат гилзите 4 и ги фиксират срещу завъртане.,
В оста 3 е предвиден анзац 29 ограничаващ придвижването на гил- 8 зата 4 към средата на оста 3»
В краищата на кухината 30 от оста 3 рроатрадстцото^к.бгра.·· ·· · *.. ·
...... ...........
ничено от тапите 32 и 33 е запълнено с топлопроводна течност 34, която при загряване на лагера 35 предава топлина към челото на оста 3,с което се създават условия за детектирането иа прекомерно загрелите лагери 35 от устройства разположени в железния път»
6.Приложение /използуване/ на изобретението.
Изобретението може да се използува прилагайки всички или част от приведените примери за изпълнението му.Притова трябва да се отчитат специфичните условна за производството му и експлоатационните условия.
Освен за всички основни междурелсия в света,изобретението може да се прилага и за обслужване на по-малък брой междурелсия.В този случай може да не се прилагат всички описани по-горе негови елементи,а само необходимите за конкретния случай дадени алтернативни решения.

Claims (1)

1 Долоос за основните мездурелсия на съат£/съ4го£ща дт: ходови колела,лагерувани върху свободно плъзгащи се върху ос гилзи чиито външни краища са разположени в буксовите кутии, като върху тях са оформени напречни канали,а в тавана на буксовите кутии са предвидени два зъба,характеризираща се с тоза,че на разположените от двете страни спрямо средата/10/на буксата /9/ два зъба /8л»/11/ съответствуват чифтове канали /6/ от гилзата /4/само при разположение в нормалното и широките ме:кдурелсия,а при теснопътните е заделен само разположения между средата /10/на буксата /9/и колелото [2Ϊ зъб /11/,тъй като разстоянието /^ / между двата зъба /8 и 11/ е равно на преместването /и /на колелото/2/и гилзата /4/,/тге.*п = п /,при преминаването на коло оста /1/от нормалното в най-шнрокото тясно междурелсие,а тогава външният зъб /8/опира с долния си край в сложа /24/, чия то горна повърхност преминава с незначителна хлабина /d'/под долната повърхност на зъбите /8, и 11/прп нормалното и широките междурелсия и че шпонката/24/е разположена на известно разстояние от челото на оста /3/ до зоната на вътрешния зъб /11/,като е закрепена над оста/3/ и влиза в канал от гилзата /4/ и че е ограничена към челото на оста /3/ от закрепена с болтове /12/кръстачка /13/,състояща се от напречно разположена нред челото на оста /3/гредлчка /14/,чиито краища /15/ влизат подвижно в прорези /15/от двустранно разположени издатъци /17/ от буксата /9/,а при вариант без спонка /24/, — е незначителна хлабина /Д / над краищата /15/, където са ойсрмени прорезите /16/ в издатъ-дите /17/от буксата/9/ и че кръстачката /13/ има вертикална част /18/,която с помощта на болтозе /19/се свързва с дистанционен елемент /20/,а два зъба /25/ са разположени въз в е ртжалната симетрична разнииа на вътрешния зъб /11/в долната част на страничните степи /23/от кутията /δ/на буксата /9/, които влизат з процепи /25/от странично
- 10 #·* 'Wиздадеш! в долната част на гилзите /Ф/крппд /27/и ле в.горната .*“* ·· · ··· · · · * · ··· · ···· си част зъбите /25/са оформени като игп^аЗд^а^./Й^/»^^ водят и обхващат гилзите /4^а кухините /30/ от краищата иа оста/3/, затворени с тапи /32 и 33/,са запълнени с топлопроводна течност /34/и че оста /З/е е анзац /29/откъм средата на оста /3/,ограничаващ положението на гилзата /4/прп най-тясното междурелсие, 2ДСолоос за основните междурелсия на света съгласно претен** цде ^характеризираща се с това,че при варианти без шпонка/24/и без преминаващи елементи от буксозпте издатъци /17/ над краищата /15/на гредичката /14/от кръстачката/13/,седловидна планка /36/ разположена между кръстачката /13/и гилзата /4/е захваната в двата си края към издатъците /17/от буксата /9/като обхваща отгоре с незначителна хлабина в нормалното и широките междурелсия цилиндричния край на оста /3/,а при теснопътните междурелсия — опира в него /3/.
ЗДСолоос за основните междурелсия на света съгласно претенция
1 и 2,характеризираща се с това,че височината на зацепзаие на зъбите /S и 11/и капалите /6/ /Уи/е по-малка от хлабината /Уг /между дистанционния елемент /20/ и ограничителите /21/от рамата/22/ на талигата,когато возилото е яенатоварено,респективно по-малка от хлабината /V3/между дистанционния елемент /20/и бзксутт. /9/ а хлабината / V2/между дистанционния елемент/20/ и ограничителите /21/от рамата [22jъ по-малка или приблизително равна на статичното провпсзане на буксовото ресорно окачване/^ /,т.е. са в сила формулите:
BG98309A 1993-12-20 1993-12-20 колоос за различни междурелсия BG61031B1 (bg)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98309A BG61031B1 (bg) 1993-12-20 1993-12-20 колоос за различни междурелсия
AU12693/95A AU1269395A (en) 1993-12-20 1994-12-19 Wheelset for the basic international track gauges
PCT/BG1994/000014 WO1995017325A1 (en) 1993-12-20 1994-12-19 Wheelset for the basic international track gauges

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG98309A BG61031B1 (bg) 1993-12-20 1993-12-20 колоос за различни междурелсия

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98309A true BG98309A (en) 1995-07-28
BG61031B1 BG61031B1 (bg) 1996-09-30

Family

ID=3925524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98309A BG61031B1 (bg) 1993-12-20 1993-12-20 колоос за различни междурелсия

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU1269395A (bg)
BG (1) BG61031B1 (bg)
WO (1) WO1995017325A1 (bg)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BG64087B1 (bg) * 1999-04-19 2003-12-31 Никола ГАЙДАРОВ Колоос за различни междурелсия
CN106740964B (zh) * 2016-12-07 2019-05-03 中车株洲电力机车有限公司 一种变轨距轮对及其锁紧机构
CN107600100B9 (zh) * 2017-09-01 2023-07-28 西南交通大学 一种应用于变轨距转向架的滑动组件
CN107571886B (zh) * 2017-09-01 2023-06-27 西南交通大学 一种应用于变轨距转向架的锁紧组件
CN109532922B (zh) * 2018-11-29 2020-04-28 中车青岛四方机车车辆股份有限公司 变轨距轮对用锁紧机构及变轨距轮对

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1239102A (fr) * 1959-10-23 1960-08-19 Ilsenburg Radsatzfab Train de roues à écartement variable pour véhicules sur rails
BG25275A1 (bg) * 1977-03-18 1978-09-15 Idarov Ga Koloos za razliczni mezhdurelsija

Also Published As

Publication number Publication date
AU1269395A (en) 1995-07-10
WO1995017325A1 (en) 1995-06-29
BG61031B1 (bg) 1996-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100221715B1 (ko) 철도차량의 궤간가변대차 및 궤간변경장치
CN108163003B (zh) 一种齿轨车转向架
CN107618529B (zh) 一种跨座式单轨列车及其双轴转向架
US20110265682A1 (en) Variable gauge bogie with rotating axles and fixed track gauge change installation
US6601520B2 (en) Motor bogie for a vehicle having an integral low-slung floor
CA2337977A1 (en) Monorail car
EP0873929B1 (en) Variable gauge bogie for rolling stock
CA2359219C (en) Rail car truck pedestal shear pad
CA2190648C (en) Device for improving warp stiffness of a railcar truck
BG98309A (en) Wheel pair for the basic rail gauges in the world
ITRM930355A1 (it) Traversina per sistema di transito con motore a induzione lineare.
SU1004181A1 (ru) Колесна пара дл различной ширины колеи
KR100454425B1 (ko) 철도차량의 궤간가변 대차장치
AU670756B2 (en) Separable rail transport unit for carrying a load, particularly a road unit
RU2525631C1 (ru) Буксовый узел тележки подвижного состава железных дорог (варианты)
US1791663A (en) Safety railway truck
KR102202252B1 (ko) 철도차량용 궤간가변 윤축 시스템
CA2234408A1 (en) Truck mounted brake for standard and premium ride trucks
BR102013032869A2 (pt) Railway truck, and, brake path assembly
US955382A (en) Double safety car-wheel and propelling parts coöperating therewith.
EP1318058B1 (en) Variable-gauge wheelset for a railway vehicle with independent drive wheels directly coupled to coaxial motors
US2733966A (en) Journal box construction for railway cars
GB2105802A (en) Railway vehicle brake mechanisms
AU2011201895A1 (en) Improved variable gauge bogie with rotating axles
BG64087B1 (bg) Колоос за различни междурелсия