BG66006B1 - Метод за изработване на куха бижутерия - Google Patents
Метод за изработване на куха бижутерия Download PDFInfo
- Publication number
- BG66006B1 BG66006B1 BG109892A BG10989207A BG66006B1 BG 66006 B1 BG66006 B1 BG 66006B1 BG 109892 A BG109892 A BG 109892A BG 10989207 A BG10989207 A BG 10989207A BG 66006 B1 BG66006 B1 BG 66006B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- rings
- plates
- bracelets
- chains
- hollow
- Prior art date
Links
Landscapes
- Adornments (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до метод за изработване на кухи елементи за гривни и синджири за ювелирната промишленост. Методът започва с отливане на пластини, които преминават през валци, след което се щанцоват. След това върху всяка пластина се поставя предварително изтеглен пълнеж, а получените елементи преминават през дюзи и се усукват чрез струг. Елементите се навиват върху профилни дорници, след което се отвръщат в спирт. При това отвръщане пълнежът изгаря. Кухите елементи се третират с азотна киселина. След това дорникът се отстранява и се извършва нарязване на кухите тръбни елементи и се получават отделни халки, които се съединяват една с друга чрез навързване и спояване. Спояването на халките става с газ, кислород и припой и лазерно заваряване с аргон.След това халките се опиляват и изшкурят, обработват се с киселина и се подлагат на полиране. Това става последователно на четири етепа. Първо халките се завихрят в магнитен барабан сшампоан и дребни метални частици, в продължение на 120 мин. След това се завихрят във водна среда с пластмасови дробинки в продържение на 280 мин. Третото полиране е сухо в машина с трици и полирпаста в продължение на 180 мин. Последното полиране е ръчно на полирмашина. Накрая съединените халки се измиват в ултразвукова вана и се родират.
Description
Изобретението се отнася до метод за изработване на кухи елементи, предназначени за гривни и синджири предимно от злато и сребро, който се използва в ювелирната промишленост.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод [ 1 ] за изработване на комбинирана тел за кухи бижута, според който като първа стъпка се приготвя една компонентна пластина чрез гореща или студена обработка на валцувани ленти. Пластината е съставена от два пласта, като единият е от сплав, съдържаща благородни метали, по-специално злато. Другият пласт е съставен от неблагородни метали или сплави. Съотношението на дебелината на двата пласта се избира в зависимост от характера на бижутата за произвеждане. Методът включва и вкарване на една метална цилиндрична пръчка в тръба от сплав от благородни метали, за предпочитане злато, получена чрез леене и по възможност калибрирана чрез разтягане. Тази тръба е с вътрешен диаметър, по-голям от външния диаметър на посочената пръчка. Така полученият композиционен елемент се разтегля и прекарва през дюзи и се подлага на химическа реакция, за да се улесни изваждането му.
Основен недостатък на този метод е, че изисква готови заготовки от благороден метал и прави зависим производителя на такъв тип бижутерия.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде метод за изработване на кухи елементи за различни видове бижута, при който да се стесни технологичната зависимост от наличие на готов тръбен елемент от благороден метал и да се затвори цикъла при производството на кухи елементи.
Предлаганият метод започва с отливане на пластини от благороден метал. След това пластините се изтеглят до зададена дебелина като се прекарват през валци и се обрязват по широчина. Пластините преминават няколкократно през вал ци с различни накатки, след което се щанцоват. Паралелно с това се изтегля подходящ за съответната пластина пълнеж от неблагороден метал. След това върху всяка пластина се поставя пълнежа и заедно се прекарват през дюзи. Получените композиционни елементи се подлагат на усукване чрез струг и се навиват върху профилни дорници. След това се отвръщат като се нагряват до зачервяване на метала и за няколко секунди се потапят в спирт с цел оформените кухи елементи да запазят формата на дорника. При нагряването пълнежа изгаря. Кухите елементи се изчистват като се третират допълнително с азотна киселина. След това дорника се отстранява. Кухите елементи се нарязват и се получават индивидуални халки, които се съединяват една с друга чрез навръзване и спояване. Спояването на халките става с газ, кислород и припой и лазерно заваряване с аргон. Съединените халки се обработват с киселина и се опиляват и изшкурят. След това халките се подлагат на полиране като последователно се завихрят в продължение на 120 min в магнитен барабан с шампоан и дребни метални частици; завихрят се във водна среда с пластмасови дробинки или формички в продължение на 280 min; подлагат се на сухо полиране в машина с трици и полирпаста в продължение на 180 min; полират се ръчно на полирмашина. Накрая съединените халки се поставят в ултразвукова вана за измиване и се родират.
Предимството на метода се състои в затваряне на цикъла при производството на кухи елементи забижутерски цели.
Примери за изпълнение на изобретението
Изобретението се пояснява със следния пример.
Металът се излива във форма във вид на пластина. След това се валцова в различни дебелини (от 0,50-0,60 до 0,10 mm) в зависимост от профила, като за да е ковък материалът се отвръща в спирт при всяка промяна на дебелината. След това пластината се нарязва на необходимия размер като широчина. След това пластината се прекарва през дюза като се поставя предварително подготвен пластмасов или меден пълнеж, за да се запази определена форма. Пълнежът се изтегля на изтеглачни дъски с нуж2
66006 Bl ните профили и размери. След това лентите с пълнежа се изтеглят през дюзи, за да се получи желаната форма (кух тръбен елемент). Всяка широчина и дебелина на пластината е в зависимост от профила на дюзата, през която минава пластината, за да се оформи нужното сечение. С цел материала да стане ковък, елементите се отвръщат като преди всеки следващ етап се нагряват с горелка или в пещ на нужната температура до зачервяване на метала и за няколко секунди се потапят в спирт, за да изстинат.
Профилите са триъгълни, квадратни, правоъгълни, елипсовидни, полуобли, кръгли, трапецовидни и се навиват на специална машина върху съответните профилни дорници, които също са в различни размери и форми на напречното сечение: триъгълни, квадратни, правоъгълни, елипсовидни, полуобли, кръгли, трапецовидни, шестограмни, звездовидни, овални и др. Профилите са в различни размери, в зависимост от модела на изделието. Материалът, който излиза от дюзите с пълнеж, се усуква на струг. След като се навият на съответния дорник, навитият материал се отвръща в спирт за да запази формата на дорника. При отвръщането на дорниците, чрез нагряване пълнежа изгаря и така се запазва кухината и формата на пластината. След като пълнежа изгори, кухите елементи се обработват с азотна киселина, за да се изчисти изделието. Самият дорник е с леко конусовидно надлъжно сечение, за да може халките навити на него да бъдат свалени свободно след операцията. Спиралата, която се образува вследствие навиването се нарязва и се получават халки. Така получените халки се навързват и спояват. Спояването на халките става с газ, кислород и припой и лазерно заваряване с аргон. Готовите изделия се изваряват в киселина, след което се полират като преди това се опиляват и изшкурят. При полирането кухите елементи се слагат в магнитен барабан с шампоан, в който има малко метални частици, които при завихряне полират всяка кухина на изделията. Процесът протича 120 min. Следва операция във водна среда - в барабан, в който има пластмасови формички, които извършват следващия етап от полирането с времетраене 280 min, Третият етап от полирането с времетраене 180 min е сухо полиране в машина пълна с трици и полирпаста. Последният етап от полирането се извършва ръч но на полирмашина. След това изделието се измива в ултразвукова вана. Белите халкички в изделията допълнително се родират, за да се получи финален блясък и добро открояване между белия и жълтия цвят на златото.
Приложение (използване) на изобретението
Методът се осъществява, както е посочено по-горе при условие, че материалът, който се използва за изработване на кухите елементи е рафиниран и изчистен от сплави.
Claims (7)
1. Метод за изработване на куха бижутерия, при който се използват заготовки от благороден метал във вид на пластини, които след това се изтеглят до зададена дебелина, след което пластините преминават през дюзи за оформяне на тръбни елементи, имащи предварително подготвен пълнеж от неблагороден метал, при което за отстраняване на пълнежа, тръбните елементи се подлагат на химична обработка, характеризиращ се с това, че изтеглянето се осъществява чрез преминаване на пластините през валци, след което пластините се обрязват по широчина, а преди преминаване през дюзите върху всяка пластина се поставя пълнежа, и така получените композиционни елементи се навиват върху профилни дорници, след което се отвръщат като се нагряват до зачервяване на метала, при което пълнежа изгаря, и за няколко секунди се потапят в спирт, за да запазят формата на дорника, а оформените кухи елементи, с цел изчистване, се третират допълнително с азотна киселина, след което дорникът се отстранява и се извършва нарязване на кухия елемент за получаване на индивидуални халки, които се съединяват една с друга чрез навръзване и спояване, като така съединените халки се обработват с киселина и се подлагат на полиране като последователно се завихрят в продължение на 120 min в магнитен барабан с шампоан и дребни метални частици, след това се завихрят във водна среда с пластмасови дробинки (формички) в продължение на 280 min, след което се подлагат на сухо полиране в машина с трици и полирпаста в продължение на 180 min, след което се полират ръчно на полирмашина, и накрая съединените халки се поставят в ултразвукова вана за измиване.
66006 Bl
2. Метод за изработване на куха бижутерия съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че пълнежът се изтегля преди поставянето й върху пластината.
3. Метод за изработване на куха бижутерия съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че след преминаване през дюзите получените композиционни елементи се подлагат на усукване чрез струг.
4. Метод за изработване на куха бижутерия съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че спояването на халките става с газ, кислород и припой и лазерно заваряване с аргон.
5. Метод за изработване на куха бижутерия съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че пластините преминават няколкократно през валци с различни накатки, след което се
5 щанцоват.
6. Метод за изработване на куха бижутерия съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че преди са се полират халките се опиляват и изшкурят.
7. Метод за изработване на куха бижутерия съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че след измиването в ултразвуковата вана халките се родират.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG109892A BG66006B1 (bg) | 2007-06-14 | 2007-06-14 | Метод за изработване на куха бижутерия |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG109892A BG66006B1 (bg) | 2007-06-14 | 2007-06-14 | Метод за изработване на куха бижутерия |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG109892A BG109892A (bg) | 2009-01-30 |
BG66006B1 true BG66006B1 (bg) | 2010-10-29 |
Family
ID=40427550
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG109892A BG66006B1 (bg) | 2007-06-14 | 2007-06-14 | Метод за изработване на куха бижутерия |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG66006B1 (bg) |
Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0638256A1 (fr) * | 1993-08-11 | 1995-02-15 | Comptoir Lyon-Alemand - Louyot | Procédé pour la fabrication d'un fil composite destiné à la réalisation de bijoux creux |
-
2007
- 2007-06-14 BG BG109892A patent/BG66006B1/bg unknown
Patent Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0638256A1 (fr) * | 1993-08-11 | 1995-02-15 | Comptoir Lyon-Alemand - Louyot | Procédé pour la fabrication d'un fil composite destiné à la réalisation de bijoux creux |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG109892A (bg) | 2009-01-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4114398A (en) | Process for producing articles of jewelry, trinketry and the like, made of metals of different colors | |
US20090094959A1 (en) | Procedure for the production of jewellery items, in particular ropes or chains, and items obtainable through such procedure | |
US6381942B1 (en) | Thin walled attached silver filled gold jewelry | |
US6092358A (en) | Thin walled silver filled gold jewelry | |
US20090241341A1 (en) | Method of forming a jewelry chain and chain formed therefrom | |
US20010039792A1 (en) | Thin walled attached silver filled gold jewelry | |
CN103892528B (zh) | 一种链式饰品无缝加工方法 | |
BG66006B1 (bg) | Метод за изработване на куха бижутерия | |
EP0638256A1 (fr) | Procédé pour la fabrication d'un fil composite destiné à la réalisation de bijoux creux | |
US20070062041A1 (en) | Method for manufacturing articles of jewellery, in particular chains for ornamental purposes, and articles which can be obtained by means of said method | |
US20090241598A1 (en) | Method of forming hollow and solid jewelry chains and chains formed therefrom | |
EP1374717A2 (en) | A process for the production of bi-coloured ornamental items | |
EP1515626B1 (en) | Method for manufacturing articles of jewellery | |
KR200495112Y1 (ko) | 형상기억합금을 이용한 장신구 제작방법 | |
CN101940394B (zh) | 一种饰品配件连接件的制造方法 | |
CN109017105B (zh) | 一种贵金属首饰表面贴花的制作方法 | |
KR100397462B1 (ko) | 금망사슬제 장식 액세서리용 구상 의장소자 및 그 제조방법 | |
US10874181B2 (en) | Process for making a jewelry article, in particular a bracelet | |
BG66005B1 (bg) | Метод за производство на съставни елементи, предназначени за изработване на кухи бижута от благородни метали | |
EA002943B1 (ru) | Способ изготовления цепочки и цепочка, изготовленная таким способом | |
ITPD20080282A1 (it) | Procedimento per realizzare un semilavorato con due o piu' strati metallici, per la produzione di articoli di gioielleria | |
JPH03258207A (ja) | 宝飾用貴金属品の製造方法 | |
JPH03258208A (ja) | 宝飾用貴金属品の製造方法 | |
ITVI20000110A1 (it) | Procedimento per realizzare un semilavorato tubolare per oreficeria | |
JPH10234439A (ja) | 貴金属複合長尺素材およびその製造方法 |