BG65708B1 - Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение - Google Patents

Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение Download PDF

Info

Publication number
BG65708B1
BG65708B1 BG108645A BG10864504A BG65708B1 BG 65708 B1 BG65708 B1 BG 65708B1 BG 108645 A BG108645 A BG 108645A BG 10864504 A BG10864504 A BG 10864504A BG 65708 B1 BG65708 B1 BG 65708B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
vacuum
contact
power switch
switching
chamber
Prior art date
Application number
BG108645A
Other languages
English (en)
Other versions
BG108645A (bg
Inventor
Тони ГРОЗДАНОВ
Борислав ВАСИЛЕВ
Георги ГЕОРГИЕВ
Венцислав СКРИНСКИ
Original Assignee
"Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" Ад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" Ад filed Critical "Хюндай Хеви Индъстрис Ко. България" Ад
Priority to BG108645A priority Critical patent/BG65708B1/bg
Publication of BG108645A publication Critical patent/BG108645A/bg
Publication of BG65708B1 publication Critical patent/BG65708B1/bg

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H9/00Details of switching devices, not covered by groups H01H1/00 - H01H7/00
    • H01H9/0005Tap change devices

Landscapes

  • High-Tension Arc-Extinguishing Switches Without Spraying Means (AREA)
  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)

Abstract

Мощностният превключвател е предназначен за превключване под товар на отклоненията на регулационната намотка на силов трансформатор, като по този начин се осигурява регулиране на напрежението на работещ трансформатор. Използването на вакуумни дъгогасителни камери (ВДК) не води до замърсяване на изолационната среда на трансформатора, която може да е трансформаторно масло или елегаз (газ SF6). Всяка фаза на мощностния превключвател има две главни ВДК, изключващи само работния ток, и една спомагателна ВДК, изключваща само циркулиращия ток. По този начин се гарантира голяма електрическа износоустойчивост. Прилагането на последователно свързани на ВДК разединители може да осигури повишена импулсна здравина на степен. За увеличаване на номиналния ток могат да се използват паралелни на ВДК контактни системи. Двете главни ВДК (1, 2) са свързани чрез известен избирач към две съседни отклонения (I, II) на регулационна намотка (10). Спомагателната ВДК (3) е свързана последователно с токоограничаващ резистор (4) и паралелно на затворената главна ВДК чрез превключващ контактен възел (5, 6, 7). В случай, че главните ВДК (1, 2) не гарантират желаната импулсна здравина на степен, последователно на тях се свързват разединители (11, 12).

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение, в който се прилагат вакуумни дъгогасителни камери с цел да не се замърсява изолационната среда. Той може да се използва, както в маслени трансформатори, така и в трансформатори с изолационна среда елегаз (газ SF6).
Предшестващо състояние на техниката
Известен е мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери /1/, съдържащ две главни вакуумни дъгогасителни камери и превключващ контактен възел с последователно свързан резистор. Задвижващ вал с гърбици е свързан с подвижните части на вакуумните дъгогасителни камери и с превключващия контактен възел. Каналите на гърбиците са така профилирани, че първо се превключва превключващия контактен възел и свързва резистора паралелно на отворената вакуумна дъгогасителна камера, след като се отваря затворената вакуумна дъгогасителна камера.
Недостатък на известния мощностен превключвател е, че при включването на превключващия контакт се появяват електрически дъги. Следователно не се избягва замърсяването на трансформаторното масло, което е целта на използването на вакуумни дъгогасителни камери. Друг недостатък е, че главните дъгогасителни камери изключват суми от номиналния и циркулиращия ток. Това намалява електрическата износоустойчивост. Недостатък е и това, че изолацията на степен и номиналния ток се осигуряват само от вакуумните дъгогасителни камери.
Известен е и мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери /2/, съдържащ две главни дъгогасителни камери и една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера, свързана последователно на резистора и паралелно само на едната главна вакуумна дъгогасителна камера, като превключващ контактен възел няма. Управлението на вакуумните дъгогасителни камери се осъществява от задвижващ вал и гърбица.
При този мощностен превключвател е избегнат само първия недостатък на /1/ - не се замърсява трансформаторното масло, а всички други недостатъци остават.
Известен е и трети мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери /3/, съдържащ две главни вакуумни дъгогасителни камери, резистор с последователно свързани спомагателна вакуумна дъгогасителна камера и превключващ контактен възел. Управлението на превключващия контактен възел е осъществено от бавното движение на зареждащия превключващите пружини механизъм и е предназначено само за трансформатори с еднопосочно пренасяне на енергията. Мощностният превключвател има паралелен на работещата вакуумна дъгогасителна камера контактен възел, който се превключва от бавното движение.
Недостатък на този мощностен превключвател е, че е много сложен и не е универсален за приложение във всякакви регулируеми под товар трансформатори. Недостатък е и това, че изолационното ниво на степен се определя само от разтвора на вакуумните дъгогасителни камери, което за трансформатори за по-висок клас напрежение е недостатъчно. Друг недостатък е, че паралелния контактен възел се отваря преди започване на скокообразното превключване и при евентуално спиране на моторното задвижване поради отпадане на захранващото напрежение не защитава вакуумната дъгогасителна камера.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение, който да е с опростена конструкция и универсално приложение. При това главните вакуумни дъгогасителни камери да изключват само номиналния ток, а спомагателната вакуумна дъгогасителна камера - само циркулиращия ток. Мощностният превключвател да осигурява по-високо изолационно ниво на степен и по-голям номинален ток спрямо тези гарантирани от вакуумните дъгогасителни камери. Мощностният превключвател да дава възможност да се използват различни модификации за всички случаи на приложение в регулируеми под товар
65708 Bl силови трансформатори, включително и такива с изолационна среда елегаз (газ SF6).
Задачата е решена с мощностен превключвател с вакуумни дьгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение, съдържащ две вакуумни дъгогасителни камери свързани към четен и нечетен неподвижен контактен елемент; една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера свързана последователно на резистор и превключващ контактен възел, задвижващ команден вал със закрепена към него командна гърбица и паралелен на затворената главна вакуумна дъгогасителна камера контактен възел, като съгласно изобретението преди започване на превключването спомагателната вакуумна дъгогасителна камера и последователно свързания с нея резистор са включени чрез превключващия контактен възел паралелно на затворената главна дъгогасителна камера. Между неподвижния нечетен контактен възел и нечетната главна дъгогасителна камера е свързан нечетен разединител. По същия начин между неподвижния четен контактен елемент и четната главна вакуумна дъгогасителна камера е свързан четен разединител. В пространството между вакуумните дъгогасителни камери и командния задвижващ вал е разположен подвижен, паралелен на затворената вакуумна дъгогасителна камера контактен възел, монтиран към командния задвижващ вал или към свързаната с него гърбица.
Свързаният последователно на затворената главна вакуумна дъгогасителна камера разединител е включен по време на превключването и е изключен в рамките на последните 15% от времетраенето на превключването. Свързаният последователно на отворената главна вакуумна дъгогасителна камера разединител е изключен в рамките на първите 15% от времетраенето на превключване и е включен през останалото време. Превключващият контактен възел е включен паралелно на отварящата се главна вакуумна дъгогасителна камера за не по-малко от 85% от времето на превключването и след това е превключен паралелно на затварящата се главна вакуумна дъгогасителна камера.
Разединителите могат да имат потенциални контакти, като при отворен разединител неговият потенциален контакт е свързан към един от двата извода на резистора.
При един вариант превключващият кон тактен възел е съставен от Г-образен тоководен елемент, лагерован към основа, разположена върху спомагателната вакуумна дъгогасителна камера и изолирана спрямо нея с изолационна подложка. По един неподвижен контактен елемент е монтиран към двете главни вакуумни дъгогасителни камери. Върху изолационното рамо, разположено върху командния задвижващ вал е монтиран щифт с ролка, който в края на превключването контактува с Г-образния тоководещ елемент.
Като вариант към задвижващия команден вал са монтирани две гърбици, от които едната е във взаимодействие с ролка, свързана със спомагателната вакуумна дъгогасителна камера, а другата гърбица е във взаимодействие с ролки на двете главни вакуумни дъгогасителни камери. Двете гърбици могат да са изолирани една спрямо друга и спрямо задвижващия вал.
Всеки от двата разединителя, свързани между неподвижните контактни елементи и главните вакуумни дьгогасителни камери съдържа двураменен крив лост, лагерован в средата към контактна опашка, свързана към съответната главна вакуумна дъгогасителна камера. На едното рамо на кривия лост са монтирани контактни пластини с контактни пружини. На другото рамо има канал, който е функционално свързан с щифт с ролка, разположен на изолационно рамо, монтирано към задвижващия вал. При трифазен мощностен превключвател с контактни опашки за една фаза, разположени на ъгъл от 30° има само три щифта с ролки, разположени на ъгъл от 120°.
Друг вариант на разединители е, когато те са с вертикално отваряне и са съставени от двураменни лостове с контактни пластини от едната страна и ролки - от другата страна. Ролките се намират в профилен канал разположен на челото на гърбица, монтирана на задвижващия вал. Вариант е, когато профилния канал е разположен по периферията на гърбица.
Като вариант превключващият контактен възел е съединен с превключващ изолационен вал, свързан с бавното зареждащо движение на пружинно-енергийния акумулатор, което може да стане чрез щанга, плъзгач и рамо с канал.
При трифазен мощностен превключвател с изолирани фази превключващият задвижващ вал може да е разположен в цилиндричен отвор
65708 Bl по оста на командния задвижващ вал.
Паралелният контактен възел може да съдържа като тоководещ елемент командния задвижващ вал, като подвижните контактни пластини са разположени на едно или две горни радиални рамена, респективно на едно или две долни радиални рамена.
Предимство на мощностния превключвател с вакуумни дьгогасителни камери, съгласно изобретението е, че двете главни вакуумни дъгогасителни камери изключват само номиналния ток, а спомагателната вакуумна дьгогасителна камера - само циркулиращия ток. Чрез подходящ избор на стойността на резистора циркулиращият ток може да стане около два пъти по-малък от номиналния. Главните вакуумни дъгогасителни камери изключват при 50% от операциите, а спомагателната -100%. Така би могло да се гарантира два пъти по-голяма електрическа износоустойчивост спрямо тази на вакуумните дьгогасителни камери.
Друго предимство е, че чрез използване на разединители може да се осигури висока импулсна изолационна здравина на степен, тъй като тя е ограничена от разтвора на контактите на вакуумните дъгогасителни камери. Така мощностния превключвател може да се прилага и в трансформатори с по-висок клас на напрежение.
Предимство е и това, че при използване на паралелен контактен възел може да се увеличи номиналния ток на мощностния превключвател над този на вакуумните дьгогасителни камери и да се повиши надеждността при изискваните от стандарта претоварвания.
Общото предимство е, че може да се реализира серия от унифицирани мощностни превключватели за различни случаи на приложение. Разединители или паралелни контактни възли да се поставят само за трансформатори с по-високи номинални параметри. Така мощностният превключвател ще може да се използва, както за трансформатори с изолационна среда масло, така и за трансформатори с изолационна среда елегаз (газ SF6).
Пояснение на приложените фигури
Примерни изпълнения на мощностния превключвател с вакуумни дъгогасителни камери, съгласно изобретението, са показани на прило жените фигури, от които:
фигура 1 представлява електрокинематична схема на мощностния превключвател;
фигура 2 - диаграма на последователността на действие на основните елементи по време на едно превключване;
фигура 3 - надлъжен разрез на трифазен мощностен превключвател за регулиране в звезден център;
фигура 4 - напречни разрези на мощностния превключвател от фиг. 3;
фигура 5 - надлъжен разрез на еднофазен мощностен превключвател;
фигура 6 - напречни разрези на мощностния превключвател от фиг. 5;
фигура 7 - надлъжен разрез на трифазен мощностен превключвател с изолирани фази;
фигура 8 - напречни разрези на мощностния превключвател от фиг. 7.
Примери за изпълнение на изобретението
Една фаза на мощностния превключвател (фиг. 1) има главна четна дьгогасителна камера 1, главна нечетна вакуумна дьгогасителна камера 2 и разположена между тях спомагателна вакуумна дьгогасителна камера 3. Резистор 4 е свързан между спомагателната вакуумна дьгогасителна камера 3 и превключващ контактен възел 5. Неподвижните контактни елементи 6 и 7 на превключващия контактен възел 5 са присъединени съответно към двете главни вакуумни дьгогасителни камери 1 и 2. Нечетен неподвижен контактен елемент 8 е свързан по известен начин към нечетния контакт I на избирача, а четен неподвижен контактен елемент 9 е свързан към четния контакт II на избирача. Контактите I и II са присъединени към известна регулационна намотка 10. Между нечетната вакуумна дьгогасителна камера 1 и нечетния неподвижен контактен елемент 8 е разположен нечетен разединител 11. По същия начин четен разединител 12 е разположен между четната вакуумна дьгогасителна камера 2 и четния неподвижен контактен елемент 9. Възможен е вариант, при който разединителите 11 и 12 да имат потенциални контакти 13 и 14 (показани с прекъсната линия), чрез който да се елиминира оставането на плаващ потенциал на отворената част на съответната вакуумна дьгогасителна камера 1 или 2.
65708 Bl
Мощностният превключвател има носещ корпус 15, на който е лагеровани команден задвижващ вал 16 с рамена 17. Функциите на рамената 17 ще бъдат обяснени по-късно. Към вала 16 е свързана профилна управляваща гърбица 18, която чрез лостове с ролки 19,20,21 определя последователността на действие на вакуумните дъгогасителни камери 1,2,3.
Между вакуумните дъгогасителни камери 1, 2, 3 и задвижващия вал 16 е разположен паралелен контактен възел 22, закрепен към гърбицата 18 или към задвижващия вал 16. Паралелният контактен възел 22 има неподвижни контактни елементи 23 и 24, свързани към вакуумните дъгогасителни камери 1 и 2, контактни пластини 25 и неподвижни контакти 26 и 27, разположени на носещия корпус 15. Към неподвижните контакти 26 и 27 е свързан токовия извод 28 на мощностния превключвател. Командният задвижващ вал 16 се завърта скокообразно при превключване от известен пружинен енергиен акумулатор 29.
Последователността на действие на елементите 1,2,3, 5, 11,12 и 22 от фиг. 1 е представена на фиг. 2. Освен двете крайни положения са дадени и двете основни схеми.
- Отваряне на главната вакуумна дъгогасителна камера 1, която гаси само работния ток.
- Отваряне на спомагателната дъгогасителна камера 3, която гаси само циркулиращия ток, по стойност равен на стъпалното напрежение, разделено на стойността на резистора 4.
При обратното превключване другата главна дъгогасителна камера 2 гаси също работния ток, а спомагателната вакуумна дъгогасителна камера - циркулиращия ток. Последната извършва два пъти повече комутации спрямо двете главни вакуумни дъгогасителни камери. Разделното изключване на работен и на циркулиращ ток позволява да се избере такава стойност на резистора, при което циркулиращият ток да е по-малък от работния. Така електрическата износоустойчивост на трите вакуумни дъгогасителни камери би могла да се изравни.
Трифазен мощностен превключвател за регулиране в звезден център, изпълнен съобразно фиг. 1 и фиг. 2 е показан на фиг. 3 и фиг. 4. Трите фази X, Y и Z са разположени в кръг, като всяка фаза заема сектор от 120°. Повтарящите се елементи от фиг. 1 са означени със същите цифри.
Носещата изолационна конструкция на вакуумните дъгогасителни камери 1,2 и 3 за трите фази се състои от закрепен към носещия корпус 15 изолационен цилиндър 30 и изолационна плоча 31. Възможно е да се използва и допълнителна укрепваща изолационна плоча 32. В случая профилните управляващи гърбици 18 и 18.1 са две: горната - за командване на спомагателната вакуумна дъгогасителна камера 3 и долната - за командване на главните вакуумни дъгогасителни камери 1 и 2. Така се постигат по-благоприятни времена на превключване. Гърбиците 18 и 18.1 последователно въздействат върху ролките 19,20 и 21, всяка свързана към подвижния контакт 33 на съответната вакуумна дъгогасителна камера 1, 2 и 3 чрез Г-образен лост 34 и шарнирна щанга 35. Пружината 36 осигурява необходимия контактен натиск. Управляващите гърбици 18 и 18.1 са хванати към задвижващия вал 16, който е лагерован в центъра на кръглия носещ корпус 15. Към гърбиците е закрепен носача на паралелния контактен възел 22. Контактните пластини 25 са включени към неподвижния контактен елемент 23 на нечетната вакуумна дъгогасителна камера 1. При превключване контактните пластини 25 се отделят от контактния елемент 23 и в края на превключването се свързват с контактния елемент 24 на другата главна дъгогасителна камера 2. Върху носещия корпус 15 са монтирани неподвижните контакти 26 и 27.
Превключващият контактен възел 5 се носи от Г-образен тоководещ елемент 37, който е лагерован по оста на спомагателната дъгогасителна вакуумна камера 3 върху основа 38, свързана електрически с тоководещия елемент 37 чрез гъвкава връзка 39. Основата 38 е изолирана от носача 40 на спомагателната дъгогасителна камера 3 чрез изолационна подложка 41. Двата елемента 38 и 40 са свързани чрез проводници 42 към съответния резистор 4. Резисторите 4 са монтирани върху изолационна плоча 43, закрепена по известен начин към изолационния цилиндър 30. Превключващият контактен възел 5 е включен към неподвижния контактен елемент 6 на нечетната главна вакуумна дъгогасителна камера 1. Към другата главна вакуумна дъгогасителна камера 2 е монтиран другият неподвижен контактен елемент 7. Превключващият контактен възел 5 се превключва скокообразно в края на превключването от въздействието на
65708 Bl щифт c ролка 44 върху Г-образния елемент 37. Щифтът е ролката 44 е закрепен към изолационното рамо 17, монтирано към задвижващия вал 16.
Двата разединителя 11 и 12 са монтирани към съответните контактни опашки 45 на носачите 46 надаете главни вакуумни дъгогасителни камери 1 и 2. Два огледално разположени криви лоста 47 с канали 48 са лагеровани на контактните опашки 45. Върху каналите 48 въздействат щифтове с ролки 49, закрепени върху изолационни рамена 17.1. За трифазен мощностен превключвател са достатъчни три щифта с ролки 49, разположени на по 120°. На кривите лостове 47 са монтирани контактни палци с контактни пружини 50, които при включено положение контактуват с контактни елементи 51, свързани със съответния неподвижен контактен елемент 8 или 9. Последните се закрепват към контактите на непоказан известен маслен съд чрез болтове 52. Токовата връзка на подвижните контакти 33 към носещия корпус 15 се осъществява чрез гъвкави връзки 53. Токовият извод 28 е свързан към носещия корпус 15. При трифазен мощностен превключвател за звезден център токовият извод може да е само един.
Известният пружинен енергиен акумулатор се състои от задвижвано рамо 54, свързано към задвижващия вал 16 и зареждащо рамо 55, свързано към задвижваща шайба 56 чрез мотовилка 57. Две огледално разположени шейни 58 се движат по направляващи 59. Между двете шейни 58 са закрепени превключващите пружини 60.
Представеният мощностен превключвател е с разединители 11 и 12, които осигуряват висока импулсна изолационна здравина. При трансформатори с по-ниски изолационни изисквания на степен тези разединители могат да отпаднат, с което конструкцията се опростява и поевтинява. Също така при изисквания за работни токове, пониски от номиналния ток на вакуумните дъгогасителни камери може да отпадне и паралелния контактен възел 22.
Трифазният мощностен превключвател от фиг. 3 и фиг. 4 може да се използва като еднофазен. Чрез включване на две или три фази се постига повишен номинален ток. Ако се използва само една фаза, резисторът 4 би могъл да се разположи в освободеното от другите две фази място, чрез което се намалява височината.
За намаляване на диаметъра на еднофазен мощностен превключвател съгласно изобретението, може да се приложи конструкцията от фиг. 5 и фиг. 6. Повтарящите се елементи са означени със същите номера. Двете главни 1 и 2 и спомагателната 3 вакуумна дъгогасителна камера са разположени на по 120° една от друга. Тук превключващият контактен възел 5 остава включен след превключването паралелно на отворената главна дъгогасителна камера 2. При следващото превключване от 2 към 1 започва зареждане на пружинно-енергийния акумулатор 29. Щифтът 61 на мотовилката 57 чрез щанга 62 премества надясно плъзгач 63, който преобръща рамото с канал 64. Щифтът 61 и плъзгача 63 се направляват в канали на дъното 65 на пружинно-енергийния акумулатор 29. Рамото с канал 64 е свързано с превключващ вал 66, който в горната си част е изпълнен от изолационен материал. Горният край на вала 66 е разположен в лагер 67 и има глава 68, които носят подвижните контакти на превключващия контактен възел 5. Връзката към резистора 4 е от контактните опашки 69, контактния сектор 70 и проводника 42. Другият край на резистора 4 е свързан към спомагателната вакуумна дъгогасителна камера 3. За да се намали височината резисторът 4 може да се оформи от няколко последователно свързани пакета.
Така преди започване на скоростното превключване превключващият контактен възел 5 се премества от контактния елемент 6 на контактния елемент 7 и електрическите процеси при превключването са такива, каквито са тези при конструкцията от фиг. 3 и фиг. 4.
Паралелният контактен възел 22 в случая е съвместен с командния вал 16, който провежда ток паралелно на работещата главна дъгогасителна камера 2. На командния вал 16 има горни две рамена 22 и долни две рамена 22.1, върху които са разположени горни контактни пластини 25 и долните контактни пластини 25.1. Рамената 22 и 22.1 са две, защото при превключване командният вал 16 се завърта на ъгъл от 90° (в случая - по часовата стрелка). Ако се използва пружинен енергиен акумулатор 29 с по-голям ъгъл на завъртане рамената 22 и 22.1 могат да бъдат единични. Конструкцията позволява двете главни дъгогасителни камери 1 и 2 да са разположени на по-малък ъгъл спрямо
65708 Bl спомагателната дъгогасителна камера 3. Долните контактни пластини 25.1 са свързани с Г-образен контактен елемент 71, който е закрепен към носещия корпус 15, в близост до изолационния цилиндър 30, с цел да не се пречи на движението на управляващата гърбица 18. Между неподвижните контактни елементи 8 и 9 и съответните главни вакуумни дъгогасителни камери 1 и 2 могат да се монтират съответно разединителите 11 и 12, аналогично на тези от фиг. 3 и фиг. 4. В случая паради по-ниските изисквания към изолационното ниво на степен връзката е директна чрез гъвкавите проводници 72.
Аналогични са конструктивните изпълнения на разединителите 11 и 12 и на паралелния контактен възел 22, при трифазен мощностен превключвател с три изолирани фази, разположени на едно ниво на по 120° (фиг. 7 и фиг. 8). И на тези фигури елементите с еднакво предназначение са означени с еднакви номера. Тук носещият корпус 15, изолационният цилиндър 30 и изолационната плоча 31 са разделени на три сектора раздалечени на изолационно разстояние “S”.
Трите фази X, Y и Z са закрепени чрез опорни изолационни цилиндри 73 към общ корпус 74. Задвижващият команден вал 16 с гърбицата 18 е също изолиран, като е свързан с пружинно-енергийния акумулатор 29 чрез изолационни тръби 75, периферно зъбно колело 76 и централно зъбно колело ΊΊ.
На фиг. 7 са илюстрирани различните модификации на мощностния разединител съгласно изобретението. На левия надлъжен разрез на едната фаза има, както последователните разединители 11 и 12, така и паралелния контактен възел 22, който действа по аналогичен начин на този от фиг. 3 и фиг. 4. На десния надлъжен разрез е показан опростен вариант, при който изискванията към изолационното стъпално ниво са по-ниски и номиналния ток е по-малък от този на вакуумните дъгогасителни камери. При голяма унификация сложността и габаритните размери се намаляват.
За разлика от фиг. 3 и фиг. 4 последователните разединители 11 и 12 се отварят не хоризонтално, а вертикално като се осигурява изолационно разстояние “h”. Управлението им се осъществява от закрепената към командния вал 16 гърбица 78 с челен профилен канал 79. Кривите лостове на разединителите 11 и 12 имат сферично оформени ролки 80, които се водят по канала 79.
Вариант на разединител е показан на фиг. 9. Профилният канал 49.1 е разположен по периферията на цилиндрична гърбица 78.1.
Превключващият контактен възел 5 работи подобно на този от фиг. 5 и фиг. 6. В случая, обаче за постигане на по-голяма компактност; той е разположен аксиално в командния вал 16,
При еднопосочно пренасяне на енергията на регулируемия силов трансформатор може да се използва превключващ контактен възел 5, който да осигурява 50% от изключванията на главните дъгогасителни камери да става при разликата от номиналния циркулиращ ток, а останалите 50% - при номиналния ток. Така би могло да се повиши електрическата износоустойчивост на мощностния превключвател.
На фиг. 7 включването и изключването на главните дъгогасителни камери е модифицирано. Тук при натискане на съответната ролка 19,20, 21 от гърбицата 18 съответната вакуумна дъгогасителна камера 1,2,3 се включва. Контактният натиск се осъществява от непоказани пружини, монтирани на лостовата система 34. Изключването се осъществява от работещата на опън пружина 81.
Независимо от различните конструктивни изпълнения действието на мощностния превключвател съгласно изобретението е еднакво. В изходно положение (фиг. 1) превключващият контактен възел е включен към работещата вакуумна дъгогасителна камера (в случая 1), паралелно на нея е свързан и паралелният контактен възел 22, разединителят 11 е затворен, а разединителят 12 е отворен. При освобождаване на пружинно енергийния акумулатор 29 се завърта скокообразно задвижващия вал 16 по часовата стрелка на определен ъгъл, най-често около 90°. Най-първо се затваря разединителят 12 (фиг. 2) и се отваря паралелният контактен възел 22. Следва затваряне на спомагателната вакуумна дъгогасителна камера 3 и отваряне на главната вакуумна дъгогасителна камера 1. Появява се първата електрическа дъга, която е обусловена от работния ток на трансформатора. По-нататък се затваря вакуумната дъгогасителна камера 2 и се отваря спомагателната вакуумна дъгогасителна камера 3. Нейната дъга е обусловена от циркулиращия ток. В края на процеса се затваря кон
65708 Bl тактният възел 22 паралелно на вакуумната дъгогасителна камера 2, отваря се разединителят 11 и се превключва скокообразно контактният възел 5. Обратното превключване става по същия начин. При превключвателите от фиг. 5, 6, 7, 8 превключването е същото. Разликата е, че контактният възел 5 се превключва паралелно от бавното движение.

Claims (10)

  1. Патентни претенции
    1. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение, съдържащ две главни вакуумни дъгогасителни камери, свързани към четен и нечетен неподвижен контактен елемент, една спомагателна вакуумна дъгогасителна камера, свързана последователно с резистор и превключващ контактен възел, задвижващ команден вал със закрепена към него командна гърбица и паралелен на затворената вакуумна дъгогасителна камера контактен възел, характеризиращ се с това, че преди започване на превключването спомагателната вакуумна дъгогасителна камера (3) и последователно свързания с нея резистор (4) са включени чрез превключващия контактен възел (5), паралелно на затворената главна вакуумна дъгогасителна камера (1), като между неподвижния нечетен контактен елемент (8) и нечетната главна вакуумна дъгогасителна камера (1) е свързан нечетен разединител (11), респективно между неподвижния четен контактен елемент (9) и четната вакуумна дъгогасителна камера (2) е свързан четен разединител (12), а в пространството между вакуумните дъгогасителни камери (1, 2, 3) и командния задвижващ вал (16) е разположен паралелен на затворената вакуумна дьгогасителна камера (1) контактен възел (22), монтиран към командния задвижващ вал (16) или към свързаната с него гърбица (18).
  2. 2. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че свързаният последователно на затворената главна вакуумна дъгогасителна камера (1) разединителят (11) е включен по време на превключването и е изключен в рамките на последните 15% от времетраенето на превключването, а свързаният последователно на отворената главна вакуумна дъгогасителна камера (2) разединителят (12) е изключен в рамките на първите 15% от времетраенето на превключ ването и е включен през останалото време, докато превключващият контактен възел (5) е включен паралелно на отварящата се главна вакуумна дъгогасителна камера (1) за не по-малко от 85% от времето на превключването и след това е превключен паралелно на затварящата се главна вакуумна дъгогасителна камера (2).
  3. 3. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че разединителите (11,12) могат да имат потенциални контакти (13 и 14), като при отворения разединител (12) неговият потенциален контакт (14) е свързан към един от двата извода на резистора (4).
  4. 4. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че превключващият контактен възел (5) е съставен от Г-образен тоководещ елемент (37), лагерован към основа (38), разположена върху спомагателната вакуумна дъгогаеителна камера (3) и изолирана спрямо нея с изолационна подложка (41), към двете главни вакуумни дъгогасителни камери (1, 2) са монтирани по един неподвижен контактен елемент (6,7), а върху изолационното рамо (17) на командния задвижващ вал (16) е разположен щифт с ролка (44), функционално свързан с Г-образния тоководещ елемент (37).
  5. 5. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че към задвижващия команден вал (16) са монтирани две гърбици (18, 18.1), от които едната (18) е във взаимодействие с ролка (21), свързана със спомагателната вакуумна дъгогасителна камера (3), а другата гърбица (18.1) е във взаимодействие с ролки (19, 20) на двете главни вакуумни дъгогасителни камери (1,2), като гърбици (18,18.1) могат да са изолирани една спрямо друга и спрямо задвижващия вал (16).
  6. 6. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че всеки от двата разединителя (11, 12) съдържа двураменен крив лост (47), лагерован в средата към контактна опашка (45), свързана към съответната главна вакуумна дъгогасителна камера (1, 2), на едното рамо на кривия лост (47) са монтирани контактните пластини (11, 12) с контактни пружини (50), а другото рамо има канал (48), кой
    65708 Bl то е функционално свързан с щифт с ролка (49), разположен върху изолационно рамо (17.1), като при трифазен мощностен превключвател с контактни опашки (45) за една фаза, разположени на ъгъл от 30°, има само три щифта с ролка (49), разположени на ъгъл от 120° една спрямо друга.
  7. 7. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че има вертикално отварящи се разединители (11,12), съставени от двураменни лостове с контактни пластини от едната страна и ролки (80) - от другата страна, като ролките (80) се намират в профилен канал (79), разположен на челото на гърбица (78) или в профилен канал (79.1), разположен на периферията на гърбица (78.1), монтирана към задвижващия вал (16).
  8. 8. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че превключващият контактен вал (5) е съединен с превключващ изолационен вал (66), който е свързан с бавното зареждащо движение на пружинно-енергийния акумулатор (29) чрез щанга (62), плъзгач (63) и рамо с канал (64).
  9. 9. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери съгласно претенции 1 и 8, характеризиращ се с това, че командният задвижващ вал (16) има по оста си цилиндричен отвор, в който е разположен превключващия изолационен вал (66).
  10. 10. Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че паралелният контактен възел (22) съдържа като тоководещ елемент командният задвижващ вал (16), а подвижни контактни пластини (25) са разположени на едно или две горни радиални рамена (22), респективно - на едно или две долни радиални рамена (22.1).
BG108645A 2004-03-23 2004-03-23 Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение BG65708B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108645A BG65708B1 (bg) 2004-03-23 2004-03-23 Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG108645A BG65708B1 (bg) 2004-03-23 2004-03-23 Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG108645A BG108645A (bg) 2005-09-30
BG65708B1 true BG65708B1 (bg) 2009-07-31

Family

ID=35148744

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG108645A BG65708B1 (bg) 2004-03-23 2004-03-23 Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG65708B1 (bg)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103337382A (zh) * 2013-07-12 2013-10-02 广州市德百顺电气科技有限公司 一种真空泡切换机构及该有载分接开关
CN105304358A (zh) * 2014-07-03 2016-02-03 刘洪军 调压切换结束后真空管退出工作的真空有载分接开关

Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1805378A1 (de) * 1968-10-26 1970-05-06 Reinhausen Maschf Scheubeck Lastumschalter fuer Stufenschalter von vorzugsweise dreiphasigen Regeltransformatoren mit Vakuumschaltelementen
DE1956368A1 (de) * 1969-11-08 1971-05-19 Reinhausen Maschf Scheubeck Lastumschalter fuer Stufenschalter von vorzugsweise dreiphasigen Regeltransformatoren mit Vakuumschaltelementen
BG31771A1 (bg) * 1980-12-15 1982-03-15 Grozdanov Mohhnosten prevkljuchvatel s vakuumni d"gogasitelni kameri za st"palen regulator na naprezhenie

Patent Citations (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1805378A1 (de) * 1968-10-26 1970-05-06 Reinhausen Maschf Scheubeck Lastumschalter fuer Stufenschalter von vorzugsweise dreiphasigen Regeltransformatoren mit Vakuumschaltelementen
DE1956368A1 (de) * 1969-11-08 1971-05-19 Reinhausen Maschf Scheubeck Lastumschalter fuer Stufenschalter von vorzugsweise dreiphasigen Regeltransformatoren mit Vakuumschaltelementen
BG31771A1 (bg) * 1980-12-15 1982-03-15 Grozdanov Mohhnosten prevkljuchvatel s vakuumni d"gogasitelni kameri za st"palen regulator na naprezhenie

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103337382A (zh) * 2013-07-12 2013-10-02 广州市德百顺电气科技有限公司 一种真空泡切换机构及该有载分接开关
CN103337382B (zh) * 2013-07-12 2015-05-13 广州市德百顺电气科技有限公司 一种真空泡切换机构及该有载分接开关
CN105304358A (zh) * 2014-07-03 2016-02-03 刘洪军 调压切换结束后真空管退出工作的真空有载分接开关
CN105304358B (zh) * 2014-07-03 2017-05-31 刘洪军 调压切换结束后真空管退出工作的真空有载分接开关

Also Published As

Publication number Publication date
BG108645A (bg) 2005-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102038345B1 (ko) 부하시 탭 절환기
RU2617429C2 (ru) Переключатель ступеней нагрузки
US20140159847A1 (en) On-load tap changer
KR100325318B1 (ko) 스텝스위치
BG62224B1 (bg) Превключвателно устройство за товарен превключвател настепенни превключватели и товарни избирачи
CN104995708A (zh) 变压器抽头装置及其操作方法
US8927886B2 (en) Load transfer switch for a tap changer
BG65708B1 (bg) Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение
CN103021728A (zh) 中压配电设备
JP4714527B2 (ja) 高電圧大容量遮断器
CN201765927U (zh) 紧凑型油浸式真空有载分接开关
BG113240A (bg) Мощностен превключвател с вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение
BG67537B1 (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение от колонков тип
JPS6047405A (ja) 負荷時タツプ切換器
JP2003188031A (ja) 負荷時タップ切換器
BG113378A (bg) Еднофазен мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение колонков тип
BG113217A (bg) Мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с изолирани фази
US20240021380A1 (en) On-load tap-changer
JP2002124422A (ja) 負荷時タップ切換器
JPS6091608A (ja) 1タツプ式負荷時タツプ切換器
BG112741A (bg) Еднофазен мощностен превключвател с три вакуумни дъгогасителни камери за стъпален регулатор на напрежение колонков тип
BG113379A (bg) Избирач под товар с предизбирач за разпределителни трансформатори
BG113215A (bg) Контактна система на мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с вакуумни дъгогасителни камери
JP2002175749A (ja) 負荷時タップ切換器
JPS6174223A (ja) 遮断器