BG64571B1 - Многопластова защитна жилетка - Google Patents
Многопластова защитна жилетка Download PDFInfo
- Publication number
- BG64571B1 BG64571B1 BG104078A BG10407800A BG64571B1 BG 64571 B1 BG64571 B1 BG 64571B1 BG 104078 A BG104078 A BG 104078A BG 10407800 A BG10407800 A BG 10407800A BG 64571 B1 BG64571 B1 BG 64571B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- layers
- pins
- vest
- layer
- folded
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F41—WEAPONS
- F41H—ARMOUR; ARMOURED TURRETS; ARMOURED OR ARMED VEHICLES; MEANS OF ATTACK OR DEFENCE, e.g. CAMOUFLAGE, IN GENERAL
- F41H1/00—Personal protection gear
- F41H1/02—Armoured or projectile- or missile-resistant garments; Composite protection fabrics
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A41—WEARING APPAREL
- A41D—OUTERWEAR; PROTECTIVE GARMENTS; ACCESSORIES
- A41D31/00—Materials specially adapted for outerwear
- A41D31/04—Materials specially adapted for outerwear characterised by special function or use
- A41D31/24—Resistant to mechanical stress, e.g. pierce-proof
- A41D31/245—Resistant to mechanical stress, e.g. pierce-proof using layered materials
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Details Of Garments (AREA)
- Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
- Outer Garments And Coats (AREA)
- Corsets Or Brassieres (AREA)
- Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
Abstract
Жилетката е предназначена за защита, по-специално на жени. Тя е изработена от много пластове (30) проникващоустойчив материал, например от полиамидни влакна. Жилетката е оформена така, че да прилегне плътно върху определена област от тялото, която трябва да бъде защитена, например женския бюст. Определена част от жилетката поддържа предварително зададената желана форма чрез серия от пенсове (37), изпълнени в последващите пластове (30). Всеки пенс (37) обикновено съдържа V-образно оформено парче (35), чиито краища са съединени, за да се оформи пенсът. V-образното парче (35) материал е нагънато така, че да оформи пълно еднопосочно плисе (40), което е нагънато изцяло към едната страна на пенса (37). По този начин се оформя допълнителен пласт, наслояващ се или намиращ се под съседна част от пласта (30). Пенсовете (37) са изместени ъглово един спрямо друг заедно с плисетата (40), ориентирани така, че допълнителният пласт е разпределен по същество равномерно, като са избегнати издатини или уплътнения, с което се повишава удобството при носене. а
Description
(54) МНОГОПЛАСТОВА ЗАЩИТНА ЖИЛЕТКА
Област на техниката
Изобретението се отнася да защитна жилетка, изработена от многобройни пластове устойчив на проникване материал, по-специално се отнася до защитна жилетка за тяло, включваща част, специално оформена, за да приляга плътно върху област от тялото, например женски гърди, а също и до метод за изработването й.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е използването на високоиздръжливи влакна, например полиарамидни влакна в многопластови структури, които осигуряват балистична защита на жилетката за тяло. Издръжливите на куршуми жилетки с многопластова структура се оказват много добри като защитна жилетка за тяло за мъже и жени, но се изпитват трудности в подобряване на комфорта при жени, които носят такива жилетки, по-специално при оформяне на жилетката, за да отговаря на женското тяло.
Комфортът при носенето на жилетката и ефективността й да предотвратява нараняване са тясно свързани. В зависимост от нивото на защита и от вида на влакната се използват около от 10 до 50 пласта влакна. Това поражда доста корава структура и това очевидно не я приспособява лесно към контурите на тялото, по-специално в областта на женските гърди. Ако защитната жилетка не лежи в плътно прилепващ контакт с тялото на жени, които носят такива жилетки, то предаването на удара става неравномерно и жилетката не изпълнява защитните си функции, както трябва. Тези части от тялото, защитавани от жилетката, са особено уязвими от наранявания - изстрели с кос ъгъл на падане. Освен това, женските гърди са особено уязвими от нараняване при травматичен удар.
Различни предложения за многопластова защитна жилетка, оформена, за да предпази определени области от тялото, например женските гърди, вече са изработени. Но изработването на многопластова защитна жилетка в специални форми се оказва трудно поради факта, че пластовете от устойчив на проникване материал са гъвкави, но относително не еластични. Следователно, налице са трудности при тяхната изработка. Оформяне на предната част на жилетката чрез свързване на отделни части от материала със застъпващи се шевове, използвайки специални залепващи се парчета, е описано в US 4 183 097. Обаче, ако застъпващите се шевове не са достатъчно големи, изстрели под ъгъл могат да проникнат в жилетката, а при увеличаване големината на застъпващите се шевове се създава твърд ръб в областта, където жените се нуждаят от възможно най-голяма гъвкавост.
В US 4 578 821 се описва вмъкване на гъвкава многопластова балистична част в предния джоб на облеклото на носителя. Тази част се задържа чрез Velcro „закачам и натрупвам” закопчалка, позволяваща нагласяване на различни гръдни големини, но защитената област е ограничена и Velcro закопчалката не може да осигури добро балистично изпълнение. Следователно, тази система е подходяща само за ниски нива на защита. В UK 2 231 481 се описва жилетка, чиято вътрешна част има порест пластмасов материал, приспособен да приляга плътно към гърдите. Оформен твърд или полутвърд ударопоглъщащ пласт е прибавен към пластичните слоеве и накрая е вмъкнат многопластов балистичен пакет, като цялото това подреждане е затворено в торбичка. С тази конструкция, балистичният пакет е пригоден към формата чрез сгъване около хоризонтална линия. Това може да бъде осъществено само чрез оставяне на големи отвори от лявата и дясната страни на гръдния кош, поради което защитата в страничните области ще бъде съмнителна. Освен това, жилетката е относително тежка, твърда и неудобна за носене.
Друго предложение, направено в US 5 020 157, използва нееластични, твърди чашки, изработени от пластов полиетиленов материал с висока якост, които се носят върху женските гърди и под обикновена мека жилетка, за да предпазват от наранявания, които са резултат от балистичен удар. Натискът, създаден от удара, ще бъде въпреки това предаден на ръба на чашките, които могат да причинят нараняване. В допълнение, твърдите чашки ще бъдат неудобни за носене.
Оформяне на защитна жилетка за тяло чрез формоване на пластове от арамидни влакна в PVC обвивка с помощта на налягане от
400 - 800 кРа и топлина от 180°-300°С е разкрито в DE-A-4 423 194 и във WO 1996/001405. Обаче, арамидните влакна имат удължение повече от 4%, което може да доведе до увреждане при формоването им. Освен това, формоването на пластовете удължава влакното, което ще увеличи междините между влакната и ще намали балистичната ефикасност. Също така, това формоване на PVC обвивката прави защитната жилетка относително твърда.
Следователно, известните решения за многопластова защитна жилетка не успяват да представят лека многопластова структура, която приляга удобно към тялото, осигурявайки отлична балистична защита и която може да бъде произведена, използвайки налична екипировка и работни условия при околна температура.
Техническа същност на изобретението
Предмет на изобретението е да се отстранят посочените проблеми от известните решения и да се осигури многопластова защитна жилетка, оформена, за да прилегне плътно върху определена област, която жилетка съвместява сигурна защита и високо удобство. Предмет на изобретението е също да осигури лесен метод за изработване на такава многопластова жилетка, който не изисква характеристика - намаляване на топлинната обработка.
Тези задачи са осъществени чрез пенсово-нагъваща технология за натрупване на пластове, оформящи повече или по-малко постоянно разпределени пенсове в ъглово изместена последователност, както е разкрито подолу. Изобретението описва защитна жилетка, по-специално защитна жилетка за тяло, която е направена от много пластове гъвкав относително нееластичен материал, устойчив на проникване, за да прилепне над определена област, която трябва да бъде защитена. Съгласно изобретението пластовете се задържат във форма чрез множество пенсове на последователни пластове материал. Всеки пенс на отделния пласт включва обикновено V-образно оформено парче, чиито краища са съединени, за да се оформи пенс, при което с V-образно оформеното парче, нагънато върху себе си и сгънато върху едната страна на пенса, се формира допълнителен пласт, наслояващ се или намиращ се под съседната част на пласта.
Съгласно изобретението пенсовете са ъглово изместени един от друг с нагънатите Vобразно оформени парчета, ориентирани така, че допълнителният пласт е разпределен по същество равномерно. В резултат, така оформената многопластова защитна жилетка е удобна да се носи, без да е намалена нейната балистична защита. Отсъствието на рязане при наличието на пенсове означава, че не са създадени линии на отслабване и че може да се приеме защита от метални оръжия.
Допълнителните пластове от нагънати части от V-образно оформени парчета, които са разпределени по същество равномерно около определеното място, осигуряват допълнителни, защитни, предпазни пластове над тези оформени части, където е по-вероятно металните оръжия да попаднат под кос ъгъл и да причинят нараняване. Обаче, отличната балистична защита не е резултат от тези увеличени части, а се дължи главно на факта, че конструкцията не показва слабости, които биха намалили балистичната ефективност на основните пластове.
Формата, произведена по този начин, дава възможност жилетката да прилегне по-добре към контура на тялото, без да се ограничава степента на защита, осигурена чрез многопластовата структура. Поради тяхното равномерно разпределяне, сгънатите една върху друга части не действат неблагоприятно на гъвкавостта и удобството на защитната жилетка. Освен това, допълнителното тегло на нагънатите части е незначително. По този начин защитната жилетка за тяло остава лека и удобна за носене и води до повишена защита срещу нараняване. Нагънатите V-образно оформени парчета материал оформят плисета, всички от които могат да бъдат ориентирани в една и съща посока, т.е. нагъването е на една страна. Обикновено тези плисета са ориентирани в различни посоки. В предпочитаното изпълнение двойки пластове материал имат пенсове при същото ъглово разположение с техните плисета, ориентирани в срещуположни посоки, така че да не се наслояват едно върху друго. Пластовете материал, формиращи тези двойки, могат да бъдат съседни един на друг, но е благоприятно пластовете да се редуват, като се подобрява гъвкавостта и удобството, избягвайки притискането на плисетата, което може да доведе до твърдост или издатини.
Между пенсовете могат да бъдат оставени ъглови междини, където е подходящо така, че съответните ъглови междини могат да бъдат оставени между някои или между всичките от ъглово съседните плисета от различните пластове. Това може да спомогне за гъвкавостта на оформената част, без да намали сигурността. Това е важно и ъгловото разпределяне на плисетата трябва да стане по такъв начин, че допълнителните пластове да са равномерно разпределени, избягвайки издатините или твърдостта, които намаляват удобството и сигурността. Като общо правило, пенсовете обикновено се разпростират радиално от поне една точка или област на събиране. Обикновено, пенсовете са ъглово шахматно подредени един от друг около точката или областта на събиране при ъгъл, който е равен или по-голям от ъгъла на V-образно оформените парчета преди нагъването. Това избягва нежеланите натрупвания на краищата на нагънатите плисета.
Всеки пласт материал нормално има един пенс, или в случая на многопластовата защитна жилетка за жена, два пенса са разположени симетрично от двете страни на двете точки или области на събиране. Възможно е всеки пласт материал да има повече пенсове, например четири пенса от двете страни и разпростиращи се над и под двете точки или области на събиране. Основно приложение на многопластовата защитна жилетка от изобретението е като защитна жилетка за тяло, включваща поне една част оформена, за да прилепне плътно над определена част от тялото, например торс, врат или шийна област, раменна област или лакът, коляно или друга ставна област. Защитната жилетка за тяло може да бъде мека и гъвкава или относително корава или твърда защитна структура във формата на жилетки или предпазни средства за ръце или за крака и подобно облекло.
Особено, частно приложение на изобретението е като защитна жилетка за тяло, оформена да прилегне плътно над гръдната обиколка на жена, като в този случай жилетката има две странично-разположени вътрешно оформени вдлъбнати части, съответстващи на женския бюст. В това изпълнение, пенсовете са ъглово изместени около всяка от двете странично-разположени вдлъбнати части, около които допълнителните пластове са разпределени равномерно.
В тази многопластова защитна жилетка за женско тяло, двете странично-разположени вдлъбнато оформени части, съответстващи на женския бюст, са обикновено оформени чрез пенсове около горните, долните и външните краища на вдлъбнатите части, дефиниращи непрекъснато оформен женски бюст („моночашки”), приемащи женските гърди. Алтернативно, две гръдни чашки могат да бъдат осигурени, но това не е необходимо. В този случай, ще бъде възможно да се осигурят достатъчно пенсове, ъглово шахматно разположени един от друг така, че плисетата да покриват по същество цялата кръгова област около всяка странично разположена вдлъбната част. Пенсовете от тази многопластова защитна жилетка за женско тяло се разпростират радиално от двете странично разположени точки или области на събиране, съответстващи на центровете на вдлъбнатите части, над и под двете точки или области на събиране и, за предпочитане, разпростиращи се под ъгъл от поне около 180°.
Защитната жилетка за тяло съгласно изобретението има предна и задна части, постоянно свързани една с друга или които могат да се освобождават надеждно, например чрез Velcro закопчалки, като предната част например е оформена да прилегне плътно върху бюста на жената, носеща жилетката, чрез описаното ново подреждане на пенсовете. Изобретението се отнася и до цяла жилетка и за предна част, която може да бъде продавана отделно. Ъгълът на V-образно оформените парчета гъвкав материал зависи от извивката, необходима за всяко отделно приложение. За повечето приложения всяко от V-образно оформените парчета ще бъде направено при ъгъл около 10 до 40°.
За многопластовата защитна жилетка за женско тяло ъгълът е от около 15 до ЗОР, предпочита се 20 до 25°, като по този начин се осигуряват вдлъбнати части с форма, която е подходяща за повечето женски бюстове.
V-образно оформените парчета, имащи ъгъл по-малък от 1СР, са приемливи например за оформяне на вратна извивка. Когато са използвани малки ъгли, специално внимание ще бъде обърнато на напъването и разполагането на относително тесните плисета (половината ъгъл от V-то), за да се избегнат създадените издатини. V-образно оформените парчета, има щи ъгъл по-голям от 40^, могат да бъдат използвани например залакътни части.
Обикновено, събраните пластове материал имат поне три пенса, разположени около всяка от двете странично разположени вдлъбнати части. За някои приложения разполагането на два пенса може да бъде достатъчно, при което плисетата в различните пластове при всеки разположен пенс са нагънати в срещуположни посоки и се разстилат в допълнителен пласт от плисетата, колкото е възможно.
Подреждане на шест пенса, разположени около всяка от двете странично разположени вдлъбнати части, се оказва много добро за жилетки за жени. Максималният брой разположени пенсове ще бъде определен чрез настоящата заявка и чрез производствени опити. Формата, създадена чрез подреждане на пенсовете, съгласно изобретението може да бъде симетрично или асиметрично около една или повече точки или области на събиране. Асиметрична форма може да бъде осигурена чрез асиметрично разпределяне на разположените пенсове и/или може да включи използването на V-образно оформени парчета (в същия или в различни пластове), имащи различни ъгли, или чрез асиметрично нагъване на плисетата.
Както е разкрито в детайли по-долу, проникващо-устойчив материал е преимуществено направен от полиарамидни влакна и за да се подобри проникващата устойчивост и да се намали деформацията на задната обвивка един или повече от пластовете (обикновено само задния и/или само предния пласт) могат да бъдат свързани с полимер. За защитната жилетка за тяло е възможно също да се включат един или повече предни джобове за лобиране на балистични панели или за да бъдат свързани с другите защитни пластове, които подобряват балистичното изпълнение и/или намаляват деформацията на задната обвивка, където е необходимо. Например, твърд или полутвърд пласт може да бъде подходящ.
Различни видове влакна могат да бъдат прилагани в проникващо-устойчивия материал, използван в многопластовата защитна жилетка за тяло съгласно изобретението, например влакна, съдържащи полиолефин, например, полиетилен, полиимид, полиестер или полиарамид, обикновено имащ издръжливост поне 900 МРа, съгласно ASTMD-885, която се равнява приблизително на 7 grams/decitex. За да се осигури по-добра проникваща устойчивост, за предпочитане, издръжливостта на влакната е поне 2000 МРа, съгласно ASTMD885.
Полиарамидните влакна са предпочитани, тъй като те могат да имат необходимата издръжливост, дори превъзхождаща предпочитаната 2000 МРа граница и в допълнение имат добра химическа издръжливост.
Влакната могат да бъдат вградени в материала в много форми, за предпочитане, като трикотажен плат, тъкан, като нетъкана структура, еднопосочна структура или многопосочен пласт (например, имащ влакна, кръстосващи се под ъгъл между 20 и 9СР) или като нетъкан пласт (например плъст). Филмоподобни пластове от проникващо-устойчив материал също са възможни.
По причини на производствена ефикасност, пригодност и геометрична здравина (добре дефинирана стабилна структура) се предпочита тъкан с висока издръжливост на влакната. Тъканната структура може съответно да бъде обикновен плат, изработен от 42x42 или 28x28 ends/cm, или 14x14 или 6,7x6,7 ends/ cm, макар че и други тъканни структури могат еднакво добре да бъдат използвани, в зависимост от установените изисквания.
Специфичното тегло на такива тъкани е обикновено от 0,02 до 0,5 kg/m2, за предпочитане от 0,05 до 0,5 kg/m2 и по-точно от 0,08 до 0,3 kg/m2, за да се получи баланс между проникващата устойчивост и специфичното тегло. Ако специфичното тегло по-нататък е 0,02 kg/m2 балистичната издръжливост на тъканта, дори когато е изработена от полиарамидни влакна, обикновено е неприемлива, от друга страна,ако специфичното тегло е над 0,5 kg/m2, използването на множество от тъканни пластове става неосъществимо поради ограничения в теглото. Използваните влакна имат подходящо дение количество (определено като теглото в грамове на 9000 m прежда) от 0,1 до 3500 и съответно от 10 до 3500, в зависимост от необходимото съотношение тегло/балистична характеристика. Влакно с дение от 1000 до 3000 се използва за приложения с по-малки изисквания, докато за приложения висока характеристика/ниско специфично тегло се предпочита влакно с дение от 1 до 1000 и повече, по-специално от 50 до 1000.
В много случаи дение диапазонът за влакната от 1 до 3000 е отличен.
Влакната могат да бъдат представени в непокрита форма или покрита, или другояче повторно преработени (например повторно разтегнати или топлинно обработени).
В случаи на използване на полиарамидно влакно обикновено не е необходимо то да се покрива или другояче повторно да се обработва, обаче в някои случаи покриване на влакната може да бъде използвано, например, за да се увеличи тяхното свързване в полимерната им цялост. За да се повиши проникващата устойчивост и да се намали деформацията на задната обвивка, един или повече пластове от гореразкритата тъкан, обикновено само задният и/или предният пласт може да бъде свързан към полимерен слой или да бъде импрегниран с полимер, за да се осъществи използването и на отличителните качества на влакната и на целостта на полимера. Такава смес съдържа: пласт, съставен от влакна, имащи издръжливост от поне 900 МРа (7 g/decitex) съгласно ASTMD-885, свързани изцяло с полимер, имащ коефициент на огъване от 42 до 1,000 МРа съгласно ASTMD-790, якост на опън при скъсване поне 10 МРа, съгласно ASTMD-638 и удължение при скъсване поне 100% съгласно ASTMD-638.
В такива смеси, за предпочитане, е използван термопластичен полимер. Подходящите полимери включват специфични полиетилени, полиимид, полиетер етеркетон, йономерни смоли, фенолно-модулирани смоли, полиестери.
За предпочитане, термопластичният полимер е йономерна смола, по-специално йономерна смола, съдържаща катиони, подбрани от групата, състояща се от литий, натрий и цинк, по-специално от 0,1 до 3% е теглото на тези катиони.
Алтернативно, термопластичният полимер е фенолно-модулирана смола, по-специално фенолно-поливинилбутирилова смола.
За предпочитане, полимерът като цяло, би трябвало да има якост на опън при скъсване от поне 20 МРа и удължение при скъсване поне 200%, най-добре 300% и двете съгласно ASTMD-638. Гъвкавостта на полимерния пласт е важен фактор и за проникващата устойчивост на сместа и за удобството при носене на защитната жилетка и включва един от многото съставни пластове. Коефициентът на огъване на полимера, за предпочитане, е между 42 и 1000 МРа, съгласно ASTMD-790, по-специално между 50 и 800 МРа. Коефициент на огъване по-висок от 1000 МРа показва полимер, който е твърде твърд, корав, за да издържа ефективно пробиване или да бъде носен удобно като защитна жилетка за тяло, докато коефициент на огъване по-малък от 42 МРа показва материал, който е твърде гъвкав, за да осигури всякаква ефективна твърдост на състава за антипробивни резултати. Допълнително преимущество на защитна жилетка за тяло, съдържаща такъв полимер, е намаляването на деформацията на задната обвивка, когато куршум удря защитната жилетка.
Друго значимо качество на полимерния пласт е неговата плътност, по-специално от гледна точка на желано ниско специфично тегло (изразено в kg/m2 сместа) за удобство при носене на защитната жилетка и за удобно боравене и ефективно конструиране със стремеж за намаляване на теглото.
За предпочитане, плътността на пласта, съдържащ полимерна компонента, е под 2,500 kg/m3, по-точно под 1,500 kg/m3, като в това отношение йономерните полимерни пластове са особено предпочитани, ако тяхната плътност е по-малка от 1,000 kg/m3. Полимерият континуум като цяло може да бъде подходящо използван като пласт, който може да бъде свързан при едната страна или при двете страни на влакнестосъдържащ пласт, в зависимост от приложението, и в по-практични граници, при съответен производствен процес. В предпочитаното изпълнение влакнестосъдържащият пласт е обхванат в полимерния континуум, за да задържа влакната, в резултат на което е получена извънредно издръжлива смес. Полимерът и влакнестите пластове могат да бъдат свързани на серии или при непрекъснат процес, чрез известни начини в тази област, като каландриране, екструдирано покриване, залепване, импрегниране, топлинно свързване, други форми на свързване на слоести пластове от два различни материала или дори ин ситу полимеризация, така че да се формира полимерна цялост с влакната.
Предпочитан метод на свързване влакно/полимер в съставен пласт е топлинно свързване, например формоване при сериен процес или във формата на непрекъснат процес, по-специално чрез средствата на лентова пре са или каландер. Когато пластове в такъв състав влакно/полимер са включени в оформянето на защитна жилетка, съгласно изобретението, такива пластове могат да бъдат оформени, използвайки пенсове и нагънати плисета, както е разкрито тук, като не е необходимо да се използва топлина по време на оформящия процес. Възможно е да се включат един или повече съставни пласта от влакно/полимер, които ще са повторно оформени чрез формоване.
Съгласно изобретението методът за производство на многопластова защитна жилетка започва с осигуряване на множество пластове от гъвкав относително нееластичен проникващо-устойчив материал, които да бъдат събрани в оформената защитна жилетка. Всеки пласт има линии на сгъване, дефиниращи поне един пенс, включващ обикновено V-образно оформено парче материал, при което пенсовете от различните пластове са ъглово изместени един спрямо друг около поне една точка или област на събиране. Най-напред, краищата на V-образно оформените парчета са съединени, за да оформят пенсовете на всеки пласт, като пластовете с оформени пенсове имат еднаква периферна форма за събиране в защитна жилетка. Обикновено, всички тези пластове са еднакви по форма и размер. Това понякога може да бъде удобно, за да се подредят пластове с незначително различни форми и размери, например, за да се пригодят за постепенно оформяне като пластовете се натрупват. След това множеството пластове се подреждат, за да се оформи определената част с пенсовете от различните пластове ъглово изместени един спрямо друг и с V-образно оформените парчета материал, нагънати в посоки, за да се разпределят допълнителните пластове равномерно около оформяната част. Тази формираща операция се осъществява върху подходяща подложка. За да се оформи жилетка например, пластовете могат да бъдат натрупвани върху женски бюст.
На последно място, така оформеното множество пластове се събират, за да се оформи жилетката. Последователно натрупаните ъглово изместени („завъртени”) пенсове с нагънати плисета в нарастващите пластове ( от пласт N 2) могат да бъдат отнесени към постепенно очертаване, като очертаването се постига съвсем по време на следващите пластове 30, 50 или дори повече пластове.
По този начин защитната жилетка може да бъде изработена чрез натрупване по анатомично точен начин. Всеки отделен пласт от относително нееластичен проникващо-устойчив материал може да бъде оформен чрез нагъване, съединяване на пенса, нагъване на плисе и натрупване на последващи пластове. От една страна, възможно е да се изработят облекла, такива като жилетки по размерите на отделните хора, които ще ги носят. От друга страна, определени облекла, такива като жилетки, могат да бъдат изработени така, че да могат да бъдат пригодени да стават по мярка на различни хора, които ги носят.
Нагъващата и прикрепващата технология не изискват специални приспособления или инструменти, а могат да бъдат изпълнени чрез съществуващите похвати на модерните текстилни технологии на кроене. Предимство на тази сборна технология е, че многопластовите форми могат подходящо да бъдат изработени, използвайки относително тънки пластове от проникващо-устойчив материал, като се натрупва много голямо количество пластове, 50 пласта или повече. Добре известно е, че балистичната характеристика се подобрява с количеството пластове, даже за същата обща плътност. За предпочитане, двойки от пластове материал имат пенсове при еднакво ъглово разполагане, а V-образно оформените парчета от тези пластове са нагънати в срещуположни посоки така, че да не се натрупват един върху друг, като двойките от пластове с пенсове с еднакво ъглово разполагане, за предпочитане са събрани в редуващи се през един пластове. Чрез тази технология на натрупване на плътни защитни пластове (при наслоявания, където плисетата са нагънати) е осигурена допълнителна защита срещу балистично въздействие, много полезна особено в определени области, където куршуми или отломъци попадат под ъгъл (неперпендикулярен удар).
Краищата на V-образно оформените парчета могат да бъдат зашити, за да се оформят пенсовете и за предпочитане се използва полиарамидна прежда. Алтернативно, тези краища могат да бъдат свързани чрез други средства, например щапелни влакна, или нитове от полиарамид, или чрез залепване. Пластовете от удароустойчив материал са подходящо свързани чрез зашиване.
Когато пластовете материал са закрепе ни един към друг, вниманието се насочва да се поддържа формата и да се избегне образуването на въздушни джобове. Предната част на защитната жилетка може да бъде изработена чрез свързване един с друг на два или повече пакета пластове от проникващо-устойчив материал, оформени чрез събраните пластове на ъглово изместените пенсове, както е разкрито по-горе.
Пояснение на приложените фигури
Изобретението ще бъде разкрито по-добре чрез приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява изображение в перспектива на куршумоустойчива жилетка, имаща предна част, оформена съгласно изобретението като жилетка, която да бъде носена от жена;
фигури 2-1 до 2-12 са схематични изображения, всяко показващо една половина от един пласт материал, като дванадесетте пласта от фигури 2-1 до 2-12 са показани преди събиране на последващите пластове, които оформят определената предна част от куршумоустойчивата жилетка от фигура 1;
фигура 3 илюстрира формирането на пенс в един от тези пластове;
фигури 4-1 до 4-4 илюстрират сгъване на пенсовете на четири последващи пласта (или по време) на тяхното събиране;
фигура 5 е схематично изображение, илюстриращо ъгловото разпределяне на нагънатите плисета;
фигура 6 - схематично изображение, илюстриращо как задната част на защитната жилетка от фигура 1 може да бъде събрана.
Примери за изпълнение на изобретението
На фигура 1 е показана тънка, лека куршумоустойчива жилетка, състояща се от предна част 10, която е оформена, за да прилегне плътно върху гърдите на жена, носеща жилетката, и задна част 20, като всяка част е изработена при събиране на пластове от проникващо-устойчив материал. Предната част 10 има горна гръдна част 14 и долна гръдна част 15, оформени, за да образуват две странично разположени вътрешно оформени вдлъбнати части, съответстващи на женския бюст. Вътрешните пластове от проникващо устойчив материал, образуващи предната част 10, са офор мени чрез серии от ъглово изместени пенсове, както ще бъде разкрито с поясненията на фигури 2-4.
Както е показано на фигура 1, предната 10 и задната 20 части на жилетката, за предпочитане са закрепени, с възможност за откопчаване, здраво една към друга чрез серии от Velcro закопчалки, а именно - закопчаващи ленти 11 с Velcro, разположени в горните краища на предната част 10 и взаимодействащи с ленти Velcro, носени от раменни ленти 21, прикрепени към задната част 20, както и закопчаващи ленти 12 с Velcro в долните краища на предната част 10, взаимодействащи с ленти Velcro, носени от странични ленти 22, прикрепени към долната част на задната част 20. Тези странични ленти 22 носят допълнително напречни ленти 23 с Velcro и за допълнителна сигурност, колан 24, осигурен с Velcro закопчалки.
Пластовете от проникващо-устойчив материал, образуващи предната част 10, са затворени между външен покриващ пласт и подплата от непроникващо-устойчив материал. За да се приспособи този външен пласт към формата на предната част 10, са осигурени тегели 17, които се разпростират нагоре към и над нивото на бюста. Съгласно изобретението особено значение се придава на това, че вътрешните пластове от проникващо-устойчив материал не са скроени, а са събрани чрез серии от ъглово изместени пенсове, имащи нагънати плисета, както е разкрито с поясненията на фигури 2-4. Ако е необходимо, външният покриващ пласт може да има пенс с нагънато плисе, подобно на тези от вътрешните пластове от проникващо-устойчив материал. Всяка от фигури 2-1 до 2-12 показва дясната половина на един от дванадесетте пласта 30 от проникващо-устойчив материал преди събирането на тези последващи пластове, за да се образува определената предна част 10 на куршумоустойчивата жилетка от фигура 1. Другата половина на всеки пласт 30 е огледално изображение спрямо линията X. Линиите, показани във вътрешността на границите на всеки пласт 30 са само индикации, служещи да покажат линиите на сгъване и свързване. Всеки пласт 30 има две странични наставки 31 (съответстващи на частите на предната част 10, които плътно прилягат около талията на носещата жилетката), ръкавни извивки 32 (съответстващи на частите на предната част 10, които прилягат плътно под ръцете на носещата жилетката), горни гръдни обвивки 33 (съответстващи на частите на предната част 10, които покриват горната част на гръдния кош на носещата жилетката, където са закрепени закопчаващите ленти 11) и вратна извивка 34 (съответстваща на частта от предната част 10, която приляга около врата на носещата жилетката).
Всяка половина от пласта 30 също има V-образно оформено парче 35, имащо централна линия 36 на сгъване, около която може да бъде сгънато и свързано, за да се оформи пенс, както е илюстрирано на фигура 3. Тази фигура показва пласт, съответстващ на този от фигура 2-1 или фигура 2-3. Както е показано, пластът 30 е сгънат около вертикална линия 38 на сгъване, съвпадаща с централната линия 36 на сгъване, след което пластът 30 може да бъде свързан чрез зашиване или щапеловане по протежение на пенса 37, определяща V-образно оформеното парче 35, за да се оформи пенс 37 и да се получи плисе 40, което представлява V-образно оформеното парче 35, сгънато върху себе си. Както е показано за пластове 30 на фигури 4-1 до 4-4, когато два пенса са оформени в дясната и лявата части на всеки пласт 30, то външната граница на пласта 30 приема форма, която по същество е същата за всички пластове и съответства на периферната форма на предната част 10. Последващите пластове 30, обаче, могат да имат различни форми и размери, като предназначението на формата трябва да бъде натрупването.
При сравняване на фигурите от 2-1 до 2-12 може да бъде видяно, че последващите пластове имат пенсове 37, които са ъглово изместени един спрямо друг около точка на събиране 39, при което всеки пласт 30 има две странично-разположени точки на събиране 39, съответстващи на центровете на вдлъбнатите части от предната част 10 така пригодени, че да приемат гърдите на носещата жилетката. Тези точки на събиране 39 са приблизително еднакво разположени за всичките дванадесет пласта 30. Ще бъде разяснено, че заострените краища на пенсовете 37 ще бъдат разпределени около област на събиране, например кръгова област, която като резултат не е нагъната. Такава област ще бъде достатъчно голяма, за да предотврати завъртане и нежелано „напъване” в точката на събиране. Съответни двой ки от пластове 30 материал - именно тези от фигури 2-1 и 2-3; 2-2 и 2-4; 2-5 и 2-7; 2-6 и 28; 2-9 и 2-11; 2-10 и 2-12 са идентични така, че пенсовете 37 от пластовете на всяка двойка са разположени под еднакъв ъгъл. Пенсовете 37 от последващите пластове ( фигури 2-1,22, 2-3 и така нататък ) са ъглово изместени един спрямо друг. Тези от фигури 2-1, 2-2 и фигури 2-3, 2-4 са под 180° един спрямо друг; тези от другите последващи пластове са под различни ъгли и са изобразени на фигури 2-5 до 2-12 чрез линиите на сгъване 36. Най-общо, пенсовете в нечетно номерираните пластове са разположени в горната част, а тези в четно номерираните пластове са разположени в долната част на своя си пласт 30, с изключение на пласта 30 от фигура 2-10, където пенсът е разположен в средата. В този даден пример ъгълът на V-образно оформеното парче между пенсовете 37 е около 22,5°, така че шестте пенса се намират един до друг и се разпростират върху 135°. Може да бъде видяно също, че общо пенсовете 37 се разпростират върху ъгъл от около 195°, започвайки от единия край при най-горната част от пенсове 37 от фигури 2-9 и 2-11 до пенсове 37 от фигури 2-2 и 2-4 при другия край на долната част, като има междина между другите пенсове 37 фигура 5. Както е илюстрирано на фигури 4-1 до 4-4, плисетата 40, свързани с пенсовете 37, са нагънати в редуващи се през едно посоки, за да се осъществи най-приемливото разпределение на всичките дванадесет пласта 30. Ще бъде разяснено, че заострените краища на пенсовете 37 ще бъдат разпределени около област на събиране, например кръгова област, която като резултат не е нагъната. Такава област ще бъде достатъчно голяма, за да предотврати завъртане и нежелано „напъване” в точката на събиране.
Съответни двойки от пластове 30 материал - именно тези от фигури 2-1 и 2-3; 22 и 2-4; 2-5 и 2-7; 2-6 и 2-8; 2-9 и 2-11; 2-10 и 2-12 са идентични, така че съединителните линии , оформящи пенсовете 37 от пластовете на всяка двойка, са разположени под еднакъв ъгъл. Съединителните линии, оформящи пенсовете 37 от последващите пластове (фигури 2-1, 2-2, 2-3 и така нататък), са ъглово изместени един спрямо друг. Тези от фигури 2-1,22 и фигури 2-3, 2-4 са под 180° един спрямо друг; тези от другите последващи пластове са под различни ъгли и са изобразени на фигури 2-5 до 2-12 чрез линиите на сгъване 36. Найобщо, съединителните линии, оформящи пенсовете в нечетно номерираните пластове, са разположени в горната част, а тези в четно номерираните пластове са разположени в долната част на своя пласт 30, с изключение на пласта 30 от фигура 2-10, където съединителните линии, оформящи пенса, са разположени в средата.
В този пример ъгълът на V-образно оформеното парче между съединителните линии, оформящи всеки пенс 37, е около 22,5°, така че шестте пенса се намират един до друг и се разпростират върху 135 градуса. Може да бъде видяно също, че общо съединителните линии, оформящи пенсовете 37, се разпростират върху ъгъл от около 19^, започвайки от единия край при най-горната част от съединителните линии, оформящи пенсовете 37 от фигури 2-9 и 2-11 до съединителните линии, оформящи пенсовете 37 от фигури 2-2 и 2-4 при другия край на долната част, като има междина между другите съединителни линии, оформящи пенсовете 37 - фигура 5.
Както е илюстрирано на фигури 4-1 до
4-4, плисетата 40, свързани със съединителните линии, оформящи пенсовете 37, са нагънати в редуващи се през едно посоки, за да се осъществи най-приемливото разпределение на дебелината на пластовете да бъдат завъртени навътре, за да има жилетката гладка външна повърхност.
Събраните и оформени пластове 30 са закрепени със скоби или са зашити ( или другояче здраво закрепени заедно) около тяхната периферия, вземайки под внимание да се запази формата по време на зашиването и притискайки въздуха, за да се избегне образуването на въздушни джобове. Въпреки това, за предпочитане е да не се шие непрекъснато около периферията, а да се шият периферните части една по една, започвайки от горните гръдни части 33 и свършвайки при долните ъгли. Ако е необходимо, частта, съответстваща на талията, може да бъде стеснена, за да се осигури по-добра форма. Благодарение на пенсовете 37, събраните пластове 30 са оформени, като образуват две странично разположени вдлъбнати части в моночашковидна конфигурация, приспособена да приляга плътно върху гръдния кош на носещата жилетката, а плисетата в различните пластове 30 са ориентирани в посоки така, че допълнителните пластове се разпределят по същество равномерно около определените части, избягвайки издатини или твърдост.
Фигура 5 схематично илюстрира ъгловото разпределение на плисетата 40 в събрания пакет. На тази фигура плисетата 40 са означени чрез номерата от L1 до L12 от съответния пласт 30, съответстващ на фигури 2-1 до 2-12. При този пример, преминавайки по посока на часовниковата стрелка, плисетата L11-L9, L3-L1, L7-L5, L12-L10, L6-L8 и L2L4 са събрани заедно в двойки, нагънати в срещуположни посоки около линиите, формиращи техните пенсове 37. Плисетата L1-L7, L5-L12, L10-L6 и L8-L2 са всички ъглово разположени разделно едно от друго по протежение на пласта 30, като не се препокриват. Поради ъгловото подреждане в шахматен ред на пенсовете 37 и избирателното ориентиране на плисетата 40, плисетата в пакета не се застъпват едно с друго. Освен това, плисетата 40, чиито външни краища съвпадат ъглово един с друг - в този пример 1.3 и 19 - са отделени чрез неплисирана част на поне един междинен пласт 30 -именно пластове 14-18 - така няма риск от сблъскване между плисетата 40, което може да причини притискане или образуване на издатина.
При последното събиране, плисетата 40 са равномерно разпределени около външните части на моночашковидните вдлъбнатини, осигуряващи два допълнителни пласта в тази деликатна зона, в местата, покрити чрез плисетата 40.
Ако е необходимо да има две допълнителни защитни области над откритите области на фигура 5, това може да бъде постигнато просто чрез включване на допълнителни пластове в пакета с пенсове в допълнително пожеланите места.
Предната част 10 от фигура 1 може да бъде изработена чрез поставяне заедно на избран брой пакети от дванадесет пласта 30, събрани както е необходимо, например два пакета, включващи двадесет и четири пласта или три пакета, включващи тридесет и шест пласта и т.н. Възможно е също да се направят частични събирания, например два и половина пакета, включващи тридесет пласта.
Фигура 6 показва как пластовете от про никващо-устойчив материал могат да бъдат събрани, за да се оформи задната част 20 от фигура 1. Тук задните пластове 50, събрани, за да образуват задната част 20, са поставени заедно, извити са до формата на гърба, а след това са зашити или другояче прикрепени един към друг. Всички задни пластове 50, с изключение на последните пет са зашити заедно около тяхната периферия 51 и кръстообразно при 52. Последните пет пласта 50 (които ще бъдат разположени най-близко до тялото) са зашити заедно само около периферията 51. След това пакетите се шият заедно само в горната част и страничните области на периферията 51.
Предната 10 и задната 20 част са обхванати в техните съответни покривни пластове и подплата и са прикрепени закопчаващите ленти с Velcro.
Пример.
Оформената предна част 10 от многопластовата защитна жилетка е произведена, както е разкрито по-горе с тридесет пласта от Kevlar Style 363F влакна, зашити, използвайки 930 dtex Kevlar зашиващи конци. Kevlar е регистрирана търговска марка на Du Pont. Пластовете са събрани при размери на гръдната обиколка 94 - 64 - 97 cm ( размер 42). Крайно оформената предна част е снабдена с Plastilina подсилващ материал и е подложена на стандартни балистични тестове. Куршумите са били насочени във върха, страните и очертанията на гърдите при стандартни условия. Всички куршуми бяха спрени в рамките на първата половина на пакета, което е указание за добра балистична конструкция. Освен това, деформацията на задната облицовка на Plastilina е задоволителна.
Легенда
L1-L12 - пластове 10- предна част
- закопчаваща лента с Velcro
- закопчаваща лента с Velcro
- горна гръдна част
- долна гръдна част
- странична наставка
- тегел
- задна част
- раменни ленти
- странични ленти
- напречни ленти
- колан
- пласт материал, отрязан по форма
- странична наставка
- ръкавна извивка
- горна гръдна обвивка
- вратна извивка
- V-образно оформено парче
- централна линия на сгъване
- пенс
- вертикална линия на сгъване
- точка или област на събиране
- плисе
- заден пласт
- периферия
- кръстообразно зашиване
Claims (19)
- Патентни претенции1. Многопластова защитна жилетка, включваща пластове (30) от гъвкав относително нееластичен проникващо-устойчив материал, оформена, за да прилегне плътно върху определена област от тялото, която трябва да бъде защитена, характеризираща се с това, че пластовете (30) са захванати чрез множество пенсове (37) в последващи пластове материал и всеки пенс (37) на пласта съдържа V-образно оформено парче (35), чийто краища са съединени, за да се оформи пенс, при което с V-образно оформеното парче (35), нагънато върху себе си и сгънато върху едната страна на пенса се формира допълнителен пласт, наслояващ се или намиращ се под съседна част от пласта, като съединителните линии, оформящи пенсовете (37) в споменатото множество пластове са ъглово изместени един спрямо друг заедно с нагънатите V-образно оформени парчета (35), ориентирани така, че допълнителният пласт е разпределен равномерно.
- 2. Жилетка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че нагънатите V-образно оформени парчета (35) са ориентирани в различни посоки.
- 3. Жилетка съгласно претенция 2, характеризираща се с това, че двойки от пластове (30) материал, имащи пенсове (37) при еднакво ъглово разполагане с техните нагънати V-образно оформени парчета са ориентирани в срещуположни посоки така, че да не се наслояват една върху друга.
- 4. Жилетка съгласно претенция 3, характеризираща се с това, че пластовете (30), формиращи двойките с пенсове (37) с еднакво ъглово разполагане са редуващи се през един от пластовете.
- 5. Жилетка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че пенсовете (37) се разпростират радиално от поне една точка на събиране.
- 6. Жилетка съгласно претенция 5, характеризираща се с това, че пенсовете (37) са ъглово шахматно подредени един спрямо друг около точка или област на събиране (39) при ъгъл, който е равен или по-голям от ъгъла на V-образно оформените парчета (35) преди сгъване.
- 7. Жилетка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съдържа поне една част, оформена да прилегне плътно върху торса, врата и/или вратната област, раменната област, или лакътната, коленната или друга ставна област.
- 8. Жилетка съгласно претенция 7, характеризираща се с това, че е оформена да прилегне плътно върху гръдния кош на жена, като жилетката има две странично разположени вътрешно вдлъбнато оформени части, съответстващи на женския бюст, при което пенсовете (37) са ъглово изместени около всяка от двете странично-разположени вдлъбнати части и около която допълнителният пласт е разпределен равномерно.
- 9. Жилетка съгласно претенция 8, характеризираща се с това, че около горните, долните и страничните краища на вдлъбнатите части се определя непрекъснато оформен женски бюст („моночашки”) за побиране на двете гърди.
- 10. Жилетка съгласно претенция 8 или 9, характеризираща се с това, че пенсовете (37) са разположени радиално на двете странично разположени точки или области на събиране (39), съответстващи на центровете на споменатите вдлъбнати части, при което пенсовете (37) се разпростират над и под двете точки на събиране (39) при външен ъгъл поне около 180°.
- 11. Жилетка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че всяко от V-образно оформените парчета (35) е направено при ъгъл от 10 до 40°, обикновено от 15 до 30°.
- 12. Жилетка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че пенсовете (37) са разположени на поне три ъглово изместени позиции около точката или областта на събиране (39).
- 13. Жилетка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че пенсовете (37) са разположени на поне шест ъглово изместени позиции около точката или областта на събиране.
- 14. Жилетка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че пластовете (30) от проникващо-устойчив материал съдържат полиарамидни влакна.
- 15. Жилетка съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че поне един от пластовете (30) от проникващо-устойчив материал съдържат полиарамидни влакна, свързани с полимерен континум.
- 16. Метод за изработване на многопластова защитна жилетка, както е дефинирана в претенция 1, включващ: осигуряване на множество пластове (30) от гъвкав относително нееластичен проникващо-устойчив материал, събиране и оформяне на пластовете (30) в жилетка, като върху всеки пласт (30) се очертават линии на сгъване (36), определящи поне един пенс (37), съдържащ V-образно оформено парче материал (35), при което пенсовете (37) от различните пластове (30) се изместват един от друг около поне една точка на събиране (39); съединяване краищата на V-образно оформените парчета (35), за оформяне на пенсове (37) във всеки пласт (30), като пластовете с оформени пенсове (37) се оформят с еднаква периферна форма за събиране в оформената жилетка; събиране на множеството пластове (30), оформящи жилетка с пенсове (37) на различните пластове (30), ъглово изместени един от друг с V-образно оформените парчета (35) от тъкан нагънати в посоки, разпределяне на допълнителния пласт по същество равномерно; и закрепване на множеството оформени пластове (30), оформящи жилетката.
- 17. Метод съгласно претенция 16, характеризиращ се с това, че двойките от пластове (30) материал имат пенсове (37) при еднакво ъглово разполагане, като V-образно оформените парчета (35) от тези пластове (30) са нагънати в срещуположни посоки така, че да не са застъпени един с друг.
- 18. Метод съгласно претенция 17, характеризиращ се с това, че двойките от пластове (30) с пенсове (37) при еднакво ъглово разполагане са събрани в редуващи се пластове (30).
- 19. Метод съгласно претенция 16,17 или 18, характеризиращ се с това, че краищата на V-образно оформените парчета (35) са съеди нени, като се оформят пенсове (37) чрез зашиване, щапеловане, нитоване или залепване.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US89258497A | 1997-07-14 | 1997-07-14 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG104078A BG104078A (bg) | 2000-07-31 |
BG64571B1 true BG64571B1 (bg) | 2005-07-29 |
Family
ID=25400178
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG104078A BG64571B1 (bg) | 1997-07-14 | 2000-01-13 | Многопластова защитна жилетка |
Country Status (18)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0996849A1 (bg) |
JP (1) | JP4511718B2 (bg) |
KR (1) | KR100571469B1 (bg) |
CN (1) | CN1083100C (bg) |
AU (1) | AU739781B2 (bg) |
BG (1) | BG64571B1 (bg) |
BR (1) | BR9810708A (bg) |
CA (1) | CA2289466C (bg) |
CZ (1) | CZ300595B6 (bg) |
HK (1) | HK1028806A1 (bg) |
HU (1) | HU223628B1 (bg) |
IL (1) | IL133930A (bg) |
MY (1) | MY126505A (bg) |
PL (1) | PL338220A1 (bg) |
RU (1) | RU2210718C2 (bg) |
UA (1) | UA64755C2 (bg) |
WO (1) | WO1999004217A1 (bg) |
ZA (1) | ZA986242B (bg) |
Families Citing this family (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5943694A (en) * | 1997-07-14 | 1999-08-31 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Specially shaped multilayer armor |
KR100974963B1 (ko) * | 2008-02-26 | 2010-08-09 | 아린테크 주식회사 | 모듈러 잭 제조방법 및 그 제조방법으로 제조된 모듈러 잭 |
KR100974964B1 (ko) * | 2008-02-26 | 2010-08-09 | 아린테크 주식회사 | 모듈러 잭 제조방법 및 그 제조방법으로 제조된 모듈러 잭 |
US20110041677A1 (en) * | 2008-04-28 | 2011-02-24 | Teijin Aramid B.V. | Ballistic-resistant articles comprising tapes |
CN105627825A (zh) * | 2014-10-30 | 2016-06-01 | 上海斯瑞科技有限公司 | 人体肩颈部防护装备及其制备方法 |
BE1023672B1 (nl) | 2016-05-19 | 2017-06-12 | Seyntex N.V. | Flexibele, licht-gewicht antiballistische bescherming |
CA3213091A1 (en) * | 2021-09-21 | 2023-04-06 | Jason Beck | Ballistc ridge cover |
Citations (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4183097A (en) * | 1978-08-10 | 1980-01-15 | The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army | Body armor for women |
US4578821A (en) * | 1984-06-27 | 1986-04-01 | Zufle Tim T | Body armor for women |
GB2231841A (en) * | 1989-05-18 | 1990-11-28 | Ricoh Kk | Sheet transport apparatus of printer having scanner unit |
US5020157A (en) * | 1990-03-02 | 1991-06-04 | The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force | Ballistic protective insert for use with soft body armor by female personnel |
DE4423194A1 (de) * | 1994-07-01 | 1996-01-04 | Triumph International Ag | Verfahren zur Herstellung von Ausformungen in Flächengebilden aus aromatischen Polyamiden |
WO1996001405A1 (de) * | 1994-07-01 | 1996-01-18 | Triumph International Ag | Schutzkleidung, besonders antiballistische damen-schutzkleidung |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2231481A (en) | 1938-09-08 | 1941-02-11 | Harry A Rogers | Ornamental electric light bulb and method of manufacture thereof |
JPS6045318U (ja) * | 1983-08-31 | 1985-03-30 | 株式会社 邑輝総研 | 女性用ライダ−ウエア |
GB8908196D0 (en) * | 1989-04-12 | 1989-09-13 | Sacks Michael | Protective garments |
FR2653547A1 (fr) * | 1989-10-24 | 1991-04-26 | Vetement Temps Nouveaux | Gilet de protection balistique. |
-
1998
- 1998-07-14 EP EP98935629A patent/EP0996849A1/en not_active Withdrawn
- 1998-07-14 BR BR9810708-9A patent/BR9810708A/pt not_active Application Discontinuation
- 1998-07-14 JP JP2000503384A patent/JP4511718B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1998-07-14 HU HU0003284A patent/HU223628B1/hu not_active IP Right Cessation
- 1998-07-14 AU AU84830/98A patent/AU739781B2/en not_active Ceased
- 1998-07-14 ZA ZA9806242A patent/ZA986242B/xx unknown
- 1998-07-14 PL PL98338220A patent/PL338220A1/xx unknown
- 1998-07-14 CN CN98807219A patent/CN1083100C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1998-07-14 WO PCT/US1998/014471 patent/WO1999004217A1/en active IP Right Grant
- 1998-07-14 CA CA002289466A patent/CA2289466C/en not_active Expired - Fee Related
- 1998-07-14 UA UA2000010235A patent/UA64755C2/uk unknown
- 1998-07-14 CZ CZ0448899A patent/CZ300595B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1998-07-14 MY MYPI98003219A patent/MY126505A/en unknown
- 1998-07-14 KR KR1020007000358A patent/KR100571469B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1998-07-14 RU RU2000103266/02A patent/RU2210718C2/ru not_active IP Right Cessation
- 1998-07-14 IL IL13393098A patent/IL133930A/en not_active IP Right Cessation
-
2000
- 2000-01-13 BG BG104078A patent/BG64571B1/bg unknown
- 2000-12-15 HK HK00108130A patent/HK1028806A1/xx not_active IP Right Cessation
Patent Citations (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4183097A (en) * | 1978-08-10 | 1980-01-15 | The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army | Body armor for women |
US4578821A (en) * | 1984-06-27 | 1986-04-01 | Zufle Tim T | Body armor for women |
GB2231841A (en) * | 1989-05-18 | 1990-11-28 | Ricoh Kk | Sheet transport apparatus of printer having scanner unit |
US5020157A (en) * | 1990-03-02 | 1991-06-04 | The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Air Force | Ballistic protective insert for use with soft body armor by female personnel |
DE4423194A1 (de) * | 1994-07-01 | 1996-01-04 | Triumph International Ag | Verfahren zur Herstellung von Ausformungen in Flächengebilden aus aromatischen Polyamiden |
WO1996001405A1 (de) * | 1994-07-01 | 1996-01-18 | Triumph International Ag | Schutzkleidung, besonders antiballistische damen-schutzkleidung |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG104078A (bg) | 2000-07-31 |
PL338220A1 (en) | 2000-10-09 |
ZA986242B (en) | 2000-01-14 |
AU8483098A (en) | 1999-02-10 |
BR9810708A (pt) | 2000-09-05 |
CA2289466A1 (en) | 1999-01-28 |
JP4511718B2 (ja) | 2010-07-28 |
IL133930A0 (en) | 2001-04-30 |
CZ300595B6 (cs) | 2009-06-24 |
CN1083100C (zh) | 2002-04-17 |
AU739781B2 (en) | 2001-10-18 |
CA2289466C (en) | 2006-09-19 |
HK1028806A1 (en) | 2001-03-02 |
HUP0003284A2 (hu) | 2001-02-28 |
CN1264461A (zh) | 2000-08-23 |
WO1999004217A1 (en) | 1999-01-28 |
UA64755C2 (uk) | 2004-03-15 |
IL133930A (en) | 2004-02-08 |
KR20010021794A (ko) | 2001-03-15 |
RU2210718C2 (ru) | 2003-08-20 |
HU223628B1 (hu) | 2004-10-28 |
HUP0003284A3 (en) | 2001-09-28 |
JP2001510878A (ja) | 2001-08-07 |
MY126505A (en) | 2006-10-31 |
CZ9904488A3 (en) | 2001-05-16 |
KR100571469B1 (ko) | 2006-04-17 |
EP0996849A1 (en) | 2000-05-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5943694A (en) | Specially shaped multilayer armor | |
US5479659A (en) | Lightweight ballistic resistant garments and method to produce the same | |
US10401125B2 (en) | Integrated protective garment ensemble | |
US9513089B2 (en) | Unobtrusive high-end ready to wear concealable body armor | |
US20190331463A1 (en) | Protective clothing system with cooling subsystem | |
US10254086B2 (en) | Armored shirt | |
BG64571B1 (bg) | Многопластова защитна жилетка | |
ES2110848T5 (es) | Ropa protectora, en particular ropa protectora antibalas para señora. | |
CN109477706A (zh) | 柔性轻量的防弹护具 | |
GB2342278A (en) | Protective Garment | |
JP3932333B2 (ja) | 防護用補強芯材及びこれを用いた防護用衣料 | |
JPH11230696A (ja) | 身体防護纏い着 | |
MXPA00000502A (en) | Specially shaped multilayer armour | |
MXPA01005032A (en) | Specially shaped multilayer armor | |
WO2024028613A1 (en) | Protective apparel |