BG63624B1 - Биофилтър - Google Patents
Биофилтър Download PDFInfo
- Publication number
- BG63624B1 BG63624B1 BG97813A BG9781393A BG63624B1 BG 63624 B1 BG63624 B1 BG 63624B1 BG 97813 A BG97813 A BG 97813A BG 9781393 A BG9781393 A BG 9781393A BG 63624 B1 BG63624 B1 BG 63624B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- sections
- devices
- biofilter
- biofilter according
- water
- Prior art date
Links
Landscapes
- Biological Treatment Of Waste Water (AREA)
- Activated Sludge Processes (AREA)
Abstract
Биофилтърът намира приложение за биологично пречистване на отпадъчни води в последователно разположени участъци при аеробни и анаеробни условия. С него се повишава ефективността на пречистването от трудноразградими органични замърсявания, като аеробната и анаеробната обработка на водите в едно съоръжение си взаимодействат. Биофилтърът включва участъци (10 и 11) с филтърни пълнежи (2) и поддържащислоеве (3), разположени върху решетъчни дъна (12) над поддънни пространства (13). Единият участък (11) е покрит с капак (14), който е под водното нивов биофилтъра и на който са разположени устройстваза улавянето на газ (16), състоящи се от прорези (17), гърловини (18) и газоотделителни устройства (20). Участъкът (11) е снабден с бъркалка (21), разположена в поддънното пространство (13). Другиятучастък (10) е със свободно водно ниво и е свързан с аерационни устройства (22).
Description
(54) БИОФИЛТЪР
Област на техниката
Изобретението се отнася до биофилтър, който ще намери приложение при предварително третиране на отпадъчни води, съдържащи трудноразградими замърсявания, за изкуствено подхранване на подземни води и при пречистване на отпадъчни води с такова съдържание на замърсяванията.
Предшестващо състояние на техниката
Съгласно ВС 51791 А е известна степенна биореакторна система, представляваща батерия биофилтри с оформени анаеробни и аеробни степени, които се редуват последователно. Замърсените води постъпват гравитачно и правоточно, като биореакторната система е свързана с първичен и вторичен утаител и с устройства за рециркулираща смес и утайка, както и за отвеждане на пречистените води.
Известен е и биофилтър /Папазов, И., Гиргинов Т., “Комбинирани съоръжения за пречистване на отпадъчни води”, изд. Техника, София, 1984 г./, състоящ се от корпус с кръгла в план форма, свързан с филтърен пълнеж, разположен в насипно състояние, последователно върху поддържащ филтърен слой и междинна (решетъчна) основа, с водоразпределително устройство над филтърния пълнеж и вентилационни отвори и отвори за изтичане на пречистените води, разположени околовръст в долната част на стените на корпуса. Корпусът на известния биофилтър е свързан чрез устройства с първичен и вторичен утаител, с устройства за отвеждане на излишните утайки от вторичния в първичния утаител, с устройства за рециркулация на пречистените или пречистените и утаени повторно отпадъчни води с помпи и устройства за довеждането на сурови и отвеждането на пречистени отпадъчни води.
Недостатък на известния биофилтър е високият праг на трудноразградимите остатъчни органични замърсявания, при който значителни по концентрация замърсявания преминават през съоръжението и снижават технико-икономическата му ефективност.
Задачата на изобретението е да се създаде биофилтър, при който се снижава прагът на трудноразградимите замърсявания на водите.
Задачата се решава чрез биофилтър, състоящ се от корпус с кръгла в план форма, свързан с филтърен пълнеж, разположен в насипно състояние върху поддържащ филтърен слой, като корпусът е свързан чрез устройства с първичен и вторичен утаител и устройства за довеждането на сурови и отвеждането на пречистени отпадъчни води. Съгласно изобретението в корпуса на биофилтъра са разположени вградени един в друг двойки участъци, свързани последователно по ред и в обратен ред. Филтърните пълнежи с поддържащи филтърни слоеве на участъците са разположени върху решетъчни дъна с поддънни пространства. Единият от участъците е с намалено сечение по височина и е покрит отгоре с капак, с изпъкнала призматична форма, разположен под хидростатичното ниво в биофилтъра. Върху капака са изпълнени въздухосмукатели и инсталации за газ. Инсталациите се състоят от закрити прорези, заустени в гърловини с втори капак и монтирани на капака газоотделителни устройства. Участъкът е свързан с бъркалки, разположени в поддънните пространства. Другият участък е с увеличено сечение по височина, със свободно водно ниво, и е свързан с аерационни устройства, разположен в поддънното пространство. Участъците са свързани един с друг в двойките участъци по ред чрез втичане под напор, а в обратен ред чрез изтичане под напор на замърсените води през проточни отвори. Те са свързани още с монтажни отвори и устройство за постоянно водно ниво, разположено след корпуса.
В един вариант двойките участъци по ред са свързани чрез устройства директно с вторичния утаител и с устройствата за рециркулация на сместа с помпата.
В друг вариант двойките участъци в обратен ред са свързани чрез устройствата директно с вторичния и първичния утаител.
В друг вариант участъците са разположени в правоъгълна форма в план.
В друг вариант участъците са изпълнени с филтърен пълнеж с минерален състав.
В друг вариант участъците са изпълнени с пластмасов филтърен пълнеж.
В друг вариант участъците са изпълнени с пластмасов филтърен пълнеж в насипно състояние.
В друг вариант участъците са изпълнени с пластмасов филтърен пълнеж в насипно състояние със сферична форма.
В друг вариант участъците са свързани с устройства за разсредоточено подаване на суровите отпадъчни води.
В друг вариант участъците със стеснено сечение са свързани с устройствата за разсредоточено подаване на суровите отпадъчни води.
В друг вариант участъците са свързани с устройствата за рециркулация на пречистени води.
В друг вариант участъците са свързани с устройствата разсредоточено.
В друг вариант участъците със стеснено сечение са свързани с устройствата разсредоточено.
В друг вариант синхронизирано с участъците със стеснено сечение е изпълнен вторичният утаител.
В друг вариант участъците са свързани с устройства за отвеждане на излишните утайки в първичния утаител.
В друг вариант синхронизирано с участъците със стеснено сечение са изградени първичните утаители.
В друг вариант участъците са свързани с устройства за рециркулация на повторно утаени пречистени води.
В друг вариант участъците са свързани с устройствата разсредоточено.
В друг вариант участъците със стеснено сечение са свързани с устройствата разсредоточено.
В друг вариант участъците са изградени със самостоятелни рециркулационни устройства, междинни утаители и устройства за свързване.
Предимствата на изобретението са, че дава възможност да се използва пълното взаимодействие на биоразграждащите способности на анаеробните и аеробните активни утайки, при което се снижава прагът на трудноразградимите замърсявания на водите и се повишава технико-икономическата ефективност на съоръжението.
Едно примерно изпълнение на изобретението се пояснява по-подробно на приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява надлъжен разрез 1-1 през участъците;
фигура 2 - план по фиг. 1;
фигура 3 - разрез 1-1 при една двойка участъци по ред и синхронизирани с участъците със стеснено сечение вторични утаители;
фигура 4 - разрез 1-1 при една двойка участъци в обратен ред и синхронизирани с участъците със стеснено сечение първични утаители;
фигура 5 - план на участъците с правоъгълна форма в план;
фигура 6 - разрез 1-1 от фиг. 5;
фигура 7 - разрез 1-1 при свързване с устройства за разсредоточено подаване на суровите отпадъчни води;
фигура 8 - разрез 1-1 при свързване на участъците със стеснено сечение с устройствата за разсредоточено подаване на суровите отпадъчни води;
фигура 9 - разрез 1-1 при свързване с устройствата за рециркулация на пречистени води;
фигура 10 - разрез 1-1 при свързване с устройствата разсредоточено;
фигура 11- разрез 1-1 при свързване на участъците със стеснено сечение с устройствата разсредоточено и свързване с устройствата за отвеждане на излишните утайки в първичния утаител;
фигура 12 - разрез 1-1 при свързване с устройства за рациркулация на повторно утаени, пречистени води;
фигура 13 - разрез 1-1 при свързване с устройствата разсредоточено;
фигура 14 - разрез 1-1 при свързване на участъците със стеснено сечение с устройствата разсредоточено;
фигура 15 - разрез 1-1 при самостоятелни рециркулационни устройства.
Биофилтърът се състои от корпус 1 с кръгла в план форма, свързан с филтърен пълнеж 2, разположен в насипно състояние върху поддържащ филтърен слой 3. Корпусът 1 е свързан чрез устройства 4 и 5 с първичен 6 и вторичен утаител 7 и устройства 8 и 9 за довеждане на суровите и отвеждане на пречистените води.
В корпуса 1 на биофилтъра са разположени вградени един в друг двойки участъци и 11, свързани последователно по ред 10, и в обратен ред 11, 10. Филтърните пълнежи 2, с поддържащи филтърни слоеве 3, на участъците 10 и 11 са разположени върху решетъчни дъна 12 с поддънни пространства 13. Единият от участъците 11 е с намалено сечение по височина и е покрит отгоре с капак 14, с изпъкнала пирамидална форма, разположен под хидростатичното водно ниво в биофилтъра. Върху капака 14 са монтирани въздухосмукатели 15 и инсталация за газ 16. Инсталацията 16 се състои от закрити прорези 17, заустени в гърловини 18, с втори капак 19 и монтирани на капака 19 газоотделителни устройства. Другият участък 10 е с увеличено сечение по височина, със свободно водно ниво и е свързан с аерационни устройства 22, разположени в поддънните пространства 13. Участъците 10 и 11 са свързани един с друг в двойките участъци по ред 10, 11 чрез втичане 23 под напор, а в обратен ред 11, 10 чрез изтичане 24 под напор през проточни отвори 25. Те са свързани още с монтажни отвори 26 и устройство за постоянно водно ниво 27, разположено след корпуса 1.
В един вариант двойките участъци 10 и 11 по ред 10, И са свързани чрез устройства 4 и 5 директно с вторичния 7 и първичния утаител 6.
В друг вариант двойките участъци 10 и 11 в обратен ред 11, 10 са свързани чрез устройство 4 и 5 директно с вторичния 7 и първичния утаител 6.
В друг вариант участъците 10 и 11 на биофилтъра са изградени в правоъгълна в план форма.
В друг вариант участъците 10 и 11 са изградени с филтърен пълнеж 2 с минерален състав.
В друг вариант участъците 10 и 11 са изградени с филтърен пластмасов пълнеж 2.
В друг вариант участъците 10 и 11 са изградени с филтърен пластмасов пълнеж, в насипно състояние.
В друг вариант участъците 10 и 11 са изградени с филтърен пластмасов пълнеж, в насипно състояние, със сферична форма.
В друг вариант участъците 10 и 11 са свързани с устройства 4 за разсредоточено подаване на суровите отпадъчни води.
В друг вариант участъците 10 са свързани с устройствата 4 разсредоточено.
В друг вариант участъците 10 и 11 са свързани с устройства 28 за рециркулация на пречистени води, с помпа 29.
В друг вариант участъците 10 и 11 са свързани с устройствата 28 и 29 разсредоточено.
В друг вариант участъците 11 са свързани с устройствата 28 и 29 разсредоточено.
В друг вариант синхронизирано с участъците 11 е изграден вторичният утаител 7.
В друг вариант участъците 10 и 11 са свързани с устройства 30 с помпа 31 за отвеждане на излишните утайки в първичния утаител 6.
В друг вариант синхронизирано с участъците 11 са изградени първичните утаители 6.
В друг вариант участъците 10 и 11 са свързани с устройства 28 с помпа 29 за рециркулация на утаени повторно пречистени води.
В друг вариант участъците 10 и 11 са свързани с устройствата 28 и 29 разсредоточено.
В друг вариант участъците 11 са свързани с устройствата 28 и 29 разсредоточено.
В друг вариант участъците 10 и 11 са изградени със самостоятелни устройства за рециркулация 28 и 29, с междинни утаители 32 и 33 и устройства за свързване 34, 35, 36 и 37.
Принципът на действие на биофилтъра се състои в следното. Чрез устройствата 8 суровите отпадъчни води се подават в първичните утаители 6, където се отстраняват замърсяванията в плаващо състояние, включително в зависимост от характеристиките на органичните замърсявания, с излишните активни утайки от вторичния утаител 7. Чрез устройствата 4 утаените води се подават в участъците 10 и 11, в зависимост от спецификата на органичните замърсявания, последователно или разсредоточено, по ред на участъците 10, 11 или в обратен ред 11, 10, или заедно по двата начина. В участъците 10, 11 замърсените отпадъчни води се въвеждат в контакт с активните утайки (биомаси) , фиксирани върху повърхността на филтърните пълнежи 2. В зависимост от харак4 тера на замърсяванията, предназначението на пречистените отпадъчни води и съгласно технико-икономически обосновки участъците 10 и 11 са свързани с устройствата 28 и 29 за рециркулация последователно или съсредоточено на пречистени или утаени повторно, пречистени отпадъчни води. В зависимост от спецификата на органичните замърсявания, участъците 10 и 11 на биофилтъра могат да бъдат изпълнени със самостоятелни устройства за рециркулация 28 и 29. с междинни утаители 32 и 33 и устройства за свързване 34, 35, 36 и 27. Чрез устройствата 5 пречистените отпадъчни води се подават във вторичния утаител 7 за отстраняване на излишните активни утайки, откъдето чрез устройствата 9 се насочват за допълнително третиране или към водоприемника. Участъците 10 и 11 са съответни на съотношенията на времепрестоите на замърсените води при пълното изчерпване на биоразграждащите способности на анаеробните и аеробните активни утайки, за дадения вид органични замърсявания. Чрез тези съотношения се снижава прагът на трудноразградимите органични замърсявания на водите за всеки вид замърсявания. Това е установено теоретично /3/ и е потвърдено експериментално /2/. Участъците 11 и синхронизираните с тях утаители 6, 7 и 32 са херметизирани и се използват за улавянето на газ чрез инсталациите 16. Капаците 14 се изграждат под хидростатичното ниво в биофилтъра с изтичането 24 и втичането 23 под напор, като се избягва постъпването на въздух от атмосферата. Чрез устройствата 21 и 22 се създават оптимални условия за култивиране на микроорганизмите в анаеробните и аеробните активни утайки (биомаси) в участъците 10 и 11. Чрез устройствата 21, 22 се създават хидродинамични условия за поддържане на излишните активни утайки в плаващо състояние в участъците 10 и 11 и извеждането им във вторичния утаител 7. Чрез въздухосмукателите 15 се предпазват инсталациите 16 от аварии при възникване на вакуум под дъното на капаците 14. Чрез устройствата 27 се осигурява хидростатичната система на действие на биофилтъра.
Claims (20)
- Патентни претенции1. Биофилтър, състоящ се от корпус с кръгла в план форма, с филтърен пълнеж, разположен в насипно състояние върху поддържащ филтърен слой, като корпусът е свързан чрез устройства с първичен и вторичен утаител и с устройства за довеждане на суровите води и отвеждане на пречистените води, характеризиращ се с това, че в корпуса (1) са разположени вградени един в друг двойки участъци (10 и 11), свързани последователно по ред (10, 11) и в обратен ред (II, 10), като филтърните пълнежи (2) с поддържащи слоеве (3) на участъците (10 и 11) са разположени върху решетъчни дъна (12) с поддънни пространства (13), а единият от участъците (11) е с намалено сечение по височина и е покрит отгоре с капак (14) с изпъкнала пирамидална форма, разположен под хидростатичното водно ниво в биофилтъра, като върху капака (14) са предвидени въздухосмукатели (15) и инсталации за газ (16), които се състоят от закрити прорези (17), заустени в гърловини (18), с втори капак (19) и разположени на капака (19) газоотделителни устройства (20), като участъкът (11) е свързан с бъркалка (21), разположена в поддънното пространство (13), а другият участък (10) е с увеличено сечение по височина, със свободно водно ниво и е свързан с аерационни устройства (22), разположени в поддънните пространства (13), като участъците (10 и 11) са свързани един с друг в двойките участъци по ред (10, 11) чрез втичане под напор (23) и в обратен ред (11, 10) чрез изтичане (24) под напор чрез проточни отвори (25), при което участъците (10 и 11) са свързани още с монтажни отвори (26) и устройство за постоянно водно ниво (27), разположени след корпуса (1).
- 2. Биофилтър съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че двойките участъци (10 и 11) по ред (10, 11) са свързани чрез устройства (4 и 5) директно с първичния (6) и вторичния (7) утаител.
- 3. Биофилтър съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че двойките участъци (10 и 11) в обратен ред (11, 10) са свързани чрез устройствата (4 и 5) директно с първичния (6) и вторичния (7) утаител.
- 4. Биофилтър съгласно претенции от 1 до 3, характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са изградени в правоъгълна форма в план. 5
- 5. Биофилтър съгласно претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са изградени с филтърен пълнеж (2) с минерален състав.
- 6. Биофилтър съгласно претенции от 1 10 до 4, характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са изградени с филтърен пластмасов пълнеж (2).
- 7. Биофилтър съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че филтърният пъл- 15 неж (2) е в насипно състояние.
- 8. Биофилтър съгласно претенция 7, характеризиращ се с това, че филтърният пълнеж (2) е със сферична форма.
- 9. Биофилтър съгласно претенции от 1 20 до 8, характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са свързани с устройствата (4) за разсредоточено подаване на утаените сурови води.
- 10. Биофилтър съгласно претенции от 25 1 до 8, характеризиращ се с това, че участъците (
- 11) са свързани с устройствата (4) за разсредоточено подаване на утаените сурови отпадъчни води.И. Биофилтър съгласно претенции от 30 1 до 10, характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са свързани с устройства за рециркулация (28) на пречистени отпадъчни води, с помпа (29).
- 12. Биофилтър съгласно претенция 11, 35 характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са свързани с устройствата (28 и 29) разсредоточено.
- 13. Биофилтър съгласно претенция 11, характеризиращ се с това, че участъците (11) са свързани с устройствата (28 и 29) разсредоточено.
- 14. Биофилтър съгласно претенции от 1 до 13, характеризиращ се с това, че синхронизирано с участъците (11) е изпълнен вторичният утаител (7).
- 15. Биофилтър съгласно претенции от 1 до 14, характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са свързани с устройство (30) с помпа (31) за отвеждане на излишните утайки в първичния утаител (6).
- 16. Биофилтър съгласно претенции от 1 до 13 и 15, характеризиращ се с това, че синхронизирано с участъците (11) са изпълнени първичните утаители (6).
- 17. Биофилтър съгласно претенции от 1 до 10 и от 14 до 16, характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са свързани с устройства за рециркулация (28) на пречистени и повторно утаени отпадъчни води с помпа (29).
- 18. Биофилтър съгласно претенция 17, характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са свързани с устройствата (28 и 29) разсредоточено.
- 19. Биофилтър съгласно претенция 17, характеризиращ се с това, че участъците (11) са свързани с устройствата (28 и 29) разсредоточено.
- 20. Биофилтър съгласно претенции от 1 до 19, характеризиращ се с това, че участъците (10 и 11) са изпълнени със самостоятелни устройства за рециркулация на води (28) с помпа (29), с междинни утаители (32 и 33) и свързващи устройства (34, 35, 36 и 37).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG97813A BG63624B1 (bg) | 1993-05-28 | 1993-05-28 | Биофилтър |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG97813A BG63624B1 (bg) | 1993-05-28 | 1993-05-28 | Биофилтър |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG97813A BG97813A (bg) | 1994-01-03 |
BG63624B1 true BG63624B1 (bg) | 2002-07-31 |
Family
ID=3925221
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG97813A BG63624B1 (bg) | 1993-05-28 | 1993-05-28 | Биофилтър |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG63624B1 (bg) |
-
1993
- 1993-05-28 BG BG97813A patent/BG63624B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG97813A (bg) | 1994-01-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU679810B2 (en) | System and method for treatment of polluted water | |
CN102775025B (zh) | 高效低能耗城镇生活污水处理系统 | |
CN1887741A (zh) | 一种气升内循环污水处理工艺及装置 | |
WO2010008197A2 (ko) | 마이크로버블을 이용한 호소 수질정화장치 | |
CN104817239A (zh) | 一种新型重污染河道原位水质净化系统及净化方法 | |
CN207031204U (zh) | 一种螺旋生物膜污水处理反应器 | |
CN102838250A (zh) | 一种地埋式一体化生活污水处理装置 | |
CN202124539U (zh) | 地埋式一体化生活污水处理装置 | |
EP0609896A1 (en) | Floating water purification device and water purification method | |
CN211111596U (zh) | 地上集成式一体化污水处理设备 | |
BG63624B1 (bg) | Биофилтър | |
JPH07171589A (ja) | 汚染流域浄化用の人工水草 | |
JP3154904B2 (ja) | 下水処理施設の改築方法 | |
CN200955030Y (zh) | 一种气升内循环污水处理装置 | |
CN211712740U (zh) | 多介质生物滤池以及分散式污水处理装置 | |
CN107459205B (zh) | 河道排污口废水处理装置和处理方法 | |
KR200303060Y1 (ko) | 인위적인 공기공급식 자연친화형 하수 처리장치 | |
CN110845011A (zh) | 多介质生物滤池以及分散式污水处理装置 | |
BG63595B1 (bg) | Биобасейн | |
CN212387805U (zh) | 用于炼油污水的厌氧水解酸化-竖流式好氧生化联合处理装置 | |
CN214612085U (zh) | 一种多级污水处理设备 | |
CN220907296U (zh) | 一种生活污水处理系统 | |
CN212246655U (zh) | 一种生活污水处理装置 | |
JPH10174997A (ja) | 水質浄化装置 | |
JP3458903B2 (ja) | 水処理方法 |