BG63595B1 - Биобасейн - Google Patents

Биобасейн Download PDF

Info

Publication number
BG63595B1
BG63595B1 BG97811A BG9781193A BG63595B1 BG 63595 B1 BG63595 B1 BG 63595B1 BG 97811 A BG97811 A BG 97811A BG 9781193 A BG9781193 A BG 9781193A BG 63595 B1 BG63595 B1 BG 63595B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
devices
bio
sections
pool
portions
Prior art date
Application number
BG97811A
Other languages
English (en)
Other versions
BG97811A (bg
Inventor
Александър КУТЛИН
Original Assignee
Александър КУТЛИН
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Александър КУТЛИН filed Critical Александър КУТЛИН
Priority to BG97811A priority Critical patent/BG63595B1/bg
Publication of BG97811A publication Critical patent/BG97811A/bg
Publication of BG63595B1 publication Critical patent/BG63595B1/bg

Links

Landscapes

  • Activated Sludge Processes (AREA)

Abstract

Биобасейнът се използва за биологично пречистванена отпадъчни води в последователно разположени аеробни и анаеробни реактори. С него се повишава ефективността на пречистването на водите от трудноразградими органични замърсявания, вследствие взаимодействието на анаеробните и аеробните активни утайки. Биобасейнът включва два участъка (2 и 3), като единият участък (4) е покрит с капак (15), разположен под водното ниво. На капака (15) има устройства за улавяне на газ (28), състоящи се от прорези (16), гърловини (17) и газоотделителни устройства (19). Участъкът (4) е снабден с бъркалка (5). Другият участък (2) е със свободно водно ниво и е свързан с аерационни устройства (3).

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до биобасейн, $ който намира приложение при предварително третиране на отпадъчни води, съдържащи труднораз гради ми по биологичен път замърсявания, за изкуствено подхранване на подземни води и при пречистване на отпадъчни води, съдържащи също трудноразградими по биологичен път замърсявания.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е биобасейн, състоящ се от корпус с постоянно напречно сечение, свързан с аерационни устройства, които са разположени вътре в корпуса. Биобасейнът е свързан с първичен и вторичен утаител, с 2θ устройства за рециркулация на активните утайки и с устройства за подаване на суровите води и отвеждане на пречистените води /Шишкин, З.Н. и кол., “Государственное издательство литература по строительству, 25 архитектура и строительнам материалом”, Москва, 1960 г./.
Известният биобасейн е с висок праг на трудноразградимите остатъчни органични замърсявания, при който значителни по βθ концентрация замърсявания преминават през съоръжението и понижават технико-икономическата му ефективност.
Съгласно BG 51791 А е известна степенна беореакторна система, представляваща биобасейн с анаеробни и аеробни степени, разположени последователно, при което биобасейнът е свързан с рециркулираща смес и утайка и към него са предвидени първични и вторични утаители и устройства за довеждане на суровите води и отвеждане на пречистените води. В аеробните степени на биобасейна са предвидени аерационни устройства, а за разбъркване на сместа в анаеробните степени е предвидено хидровитло.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде биобасейн, при който се снижава прагът на трудноразградимите замърсявания на 50 водите.
Задачата се решава с биобасейн, със тоящ се от корпус, свързан с аерационни устройства, разположени във вътрешността на корпуса. Корпусът е свързан още с вторичен утаител, устройства за рециркулация на активни утайки и устройства за подаване на суровите води и за отвеждане на пречистените води. Съгласно изобретението корпусът на биобасейна със състои от двойки участъци, свързани последователно по ред и в обратен ред. Единият от участъците е с намалено във височина-сечение и е покрит отгоре с капак, с изпъкнала пирамидална форма, разположен под хидростатичното ниво в биобасейна. Върху капака са изпълнени въздухосмукатели и инсталации за газ. Инсталациите се състоят от закрити прорези, заустващи в гьрловини, с втори капак и монтирани на капака газоотделителни устройства. Другият участък е с увеличено сечение по височина, със свободно водно ниво, свързан с аерационните устройства. Участъците са свързани един с друг в двойките участъци по ред чрез втичане под напор и в обратен ред, чрез изтичане под напор, на третираните води. Те са свързани още с устройства за постоянно водно ниво, разположени след корпуса.
В един вариант участъците със стеснено сечение са свързани с устройство за разбъркване на третираните води.
В друг вариант двойките участъци под ред са свързани чрез устройства директно с вторичния утаител и с устройствата за рециркулация на активните утайки.
В друг вариант двойките участъци в обратен ред са свързани чрез устройствата директно с вторичния утаител и с устройствата за рециркулация на активните утайки.
В друг вариант участъците на биобасейна са разположени в цилиндрична форма в план, вградени един в друг.
В друг вариант участъците на биобасейна са изпълнени като циркулационен басейн.
В друг вариант участъците на биобасейна са изпълнени при регенерация на активните утайки.
В друг вариант участъците са свързани с устройствата за рециркулация на активните утайки разсредоточено.
В друг вариант участъците със стесне2 но сечение са свързани с устройствата за рециркулация на активните утайки разсредоточено,
В друг вариант участъците са свързани с устройства за разсредоточено подаване на суровите отпадъчни води.
В друг вариант участъците с намалено сечение са свързани с устройства за разсредоточено подаване на суровите отпадъчни води.
В друг вариант участъците са свързани с устройства за рециркулация на пречистени води.
В друг вариант участъците са свързани с устройствата разсредоточено.
В друг вариант участъците със стеснено сечение са свързани с устройствата разсредоточено.
В друг вариант синхронизирано с участъците със стеснено сечение е изпълнен вторичният утаител.
В друг вариант участъците са свързани с устройства за рециркулация на пречистени и повторно утаени отпадъчни води с помпа.
В друг вариант участъците са свързани с устройствата разсредоточено.
В друг вариант участъците със стеснено сечение са свързани с устройствата разсредоточено.
В друг вариант участъците на биобасейна са свързани чрез устройство с първичен утаител.
В друг вариант участъците на биобасейна са свързани с устройства за отвеждане на излишните утайки в първичния утаител.
В друг вариант синхронизирано с участъците със стеснено сечение е изпълнен първичният утаител.
В друг вариант участъците са изградени със самостоятелни устройства за рециркулация.
Предимствата на изобретението са, че дава възможност да се използва пълното взаимодействие на биоразграждащите способности на анаеробните и аеробните активни утайки, при което се повишава значително технико-икономическата ефективност на съоръженията.
Едно примерно изпълнение на изобретението се пояснява по-подробно на приложените фигури, от които:
Фигура 1 представлява план на биобасейна;
Фигура 2 - разрез 1-1 от фиг.1;
Фигура 3 - разрез 1-1, при една двойка участъци по ред и синхронизирани с участъците със стеснено сечение вторични утаители;
Фигура 4 - разрез 1-1, при една двойка участъци, в обратен ред и синхронизирани с участъците със стеснено сечение първични утаители;
Фигура 5 - план на участъците с кръгла в план форма;
Фигура 6 - разрез 1-1 от фиг.5;
Фигура 7 - план на участъците като циркулационен басейн;
Фигура 8 - разрез 1-1 от фиг.7;
Фигура 9 - план на участъците с регенерация на активните утайки;
Фигура 10 - план на участъците, свързани с устройствата за рециркулация на активните утайки разсредоточено;
Фигура 11 - план на участъците при участъци със стеснено сечение, свързани с устройствата за рециркулация на активните утайки разсредоточено;
Фигура 12 - план на участъците и устройствата за разсредоточено подаване на отпадъчните води във всеки участък;
Фигура 13 - план на участъците и устройствата за разсредоточено подаване на отпадъчните води в участъците със стеснено сечение;
Фигура 12 - план на участъците, свързани с устройства за рециркулация на пречистени води;
Фигура 15 - план на участъците, свързани с устройствата разсредоточено;
Фигура 16 - план на участъците при свързани участъци със стеснено сечение разсредоточено с устройствата и свързване чрез устройства за подаване на излишните активни утайки в първичния утаител;
Фигура 17 - план на участъците, свързани с устройствата за рециркулация на пречистени и повторно утаени отпадъчни води;
Фигура 18 - план на участъците, свързани разсредоточено с устройствата;
Фигура 19 - план на участъците, при свързване на участъците със стеснено сечение, разсредоточено с устройствата;
Фигура 20 - разрез 1-1 на участъците със самостоятелни устройства за рециркулация, с междинни утаители и устройства за свързване.
Биобасейнът се състои от корпус 1, свързан с аерационни устройства 3, разположени във вътрешността на корпуса 1. Корпусът 1 е свързан още с вторичен утаител, устройства и 10 за рециркулация на активните утайки и устройства за довеждане на суровите води и отвеждане на пречистените води 13.
Корпусът 1 на биобасейна се състои от двойки участъци 2 и 4, разположени последователно по ред 2,4 и в обратен ред 4,2. Единият от участъците 4 е с намалено във височина сечение и е покрит отгоре с капак 15, с изпъкнала пирамидална форма, разположен под хидростатичното ниво в биобасейна. Върху капака 15 са изпълнени въздухосмукатели 20 и инсталации за газ 28. Инсталациите 28 се състоят от закрити прорези 16, заустващи в гърловини 17, с втори капак 18, и монтирани на капака газоотделителни устройства 19. Другият участък 2 е с увеличено сечение по височина, със свободно водно ниво, свързан с аерационните устройства 3. Участъците 2 и 4 са свързани един с друг в двойките участъци по ред 2,4 чрез втичане 14 под напор, а в обратен ред чрез изтичане 12 под напор на третираните води. Те са свързани още с устройства 21 за постоянно водно ниво, разположени след корпуса 1.
В друг вариант участъците 4 са свързани с устройство 5 за разбъркване на третираните води.
В друг вариант двойките участъци по ред 2, 4 са свързани чрез устройства 22 директно с вторичния утаител 7 и с устройствата 8 за рециркулация на активните утайки с помпата 10.
В друг вариант двойките участъци в обратен ред 4, 2 са свързани чрез устройствата 22 директно с вторичния утаител 7 и с устройствата 8 за рециркулация на активните утайки и помпата 10.
В друг вариант участъците 2 и 4 на биобасейна са разположени в кръгла форма в план, вградени един в друг.
В друг вариант участъците 2 и 4 на биобасейна са изпълнени като циркулационен басейн.
В друг вариант участъците 2 и 4 на биобасейна са изпълнени при регенерация на активните утайки.
В друг вариант участъците 2 и 4 са свързани с устройствата 10 и 8 за разсредоточена рециркулация на утайките.
В друг вариант участъците 4 са свързани с устройствата 10 и 8 за разсредоточена рециркулация на утайките.
В друг вариант участъците 2 и 4 са свързани с устройствата 11 за разсредоточено подаване на отпадъчните води.
В друг вариант участъците 4 са свързани с устройствата 11 за разсредоточено подаване на отпадъчните води.
В друг вариант участъците 2 и 4 са свързани с устройства за рециркулация на пречистени води 23 с помпа 24.
В друг вариант участъците 2 и 4 са свързани разсредоточено с устройствата 23 и 24.
В друг вариант участъците 4 са свързани разсредоточено с устройствата 23 и 24.
В друг вариант синхронизирано с участъците 4 е изпълнен вторичният утаител 7.
В друг вариант участъците 2 и 4 са свързани с устройства 23 за рециркулаця на пречистени и повторно утаени отпадъчни води с помпа 24.
В друг вариант участъците 2 и 4 са свързани разсредоточено с устройствата 23 и 24.
В друг вариант участъците 4 са свързани разсредоточено с устройствата 23 и 24.
В друг вариант участъците 2 и 4 в биобасейна са свързани чрез устройства 11 с първичен утаител 6.
В друг вариант участъците 2 и 4 са свързани с устройства 25 за отвеждане на излишната утайка в първичния утаител 6.
В друг вариант синхронизирано с участъците 4 са изпълнени първичните утаители 6.
В друг вариант участъците 2 и 4 са изградени със самостоятелни устройства 8 за рециркулация на утайки с помпа 10 и междинни утаители 26 и 27 и устройства за свързване 29, 30, 31 и 32.
Принципът на действие на биобасейна се състои в следното. Чрез устройствата суровите отпадъчни води се подават в първичните утаители 6, където се отстраняват замърсяванията в плаващо състояние, вклю4 чително в зависимост от характеристиките на органичните замърсявания, с излишните активни утайки от вторичния утаител 7. Чрез устройствата 11 утаените води се подават в участъците 2 и 4, в зависимост от спецификата на органичните замърсявания последователно или разсредоточено, по ред на участъците 2, 4 или в обратен ред 4, 2, или пък съвместно по двата начина. Чрез устройствата 3 и 10 в участъците 2 и 4 се подават активни утайки от вторичния утаител последователно или разсредоточено и се разграждат органичните замърсявания на водите. В зависимост от характера на замърсяванията, предназначението на пречистените отпадъчни води и съгласно технико-икономически обосновки, участъците 2 и 4 могат да бъдат изпълнени в биобасейн с цилиндрична форма в план, в циркулационен басейн или в биобасейн с регенерация на активните утайки. На същото основание участъците 2 и 4 могат да бъдат свързани с устройствата 23 и 24 за рециркулация последователно или разсредоточено на пречистени или утаени повторно пречистени отпадъчни води. В зависимост от спецификата на органичните замърсявания участъците 2 и 4 на биобасейна могат да бъдат изпълнени със самостоятелни устройства 8, 10, 23, 24, с междинни утаители 26 и 27 и устройства за свързване 29, 30, 31 и 32. Чрез устройствата 22 пречистените води се подават във вторичния утаител 7, откъдето чрез устройствата 13 се подават за по-нататъшно третиране или към водоприемника. Участъците 2 и 4 са съответни на съотношенията на времепрестоите на замърсените води при пълното изчерпване на биоразграждащите способности на анаеробните и аеробните активни утайки за дадения вид органични замърсявания. Чрез тези съотношения се снижава прагът на трудноразградимите органични замърсявания на водите за всеки вид замърсявания. Това е установено теоретично 3 и е потвърдено експериментално 2. Участъците 2 и 4 и синхронизираните с тях утаители 6,7, 26 са херметезирани и се използват за улавянето на газ метан чрез инсталациите 28. Капаците 15 се изграждат под хидростатичното ниво в биобасейна с изтичането 12 и втичането 14 под напор, като се избягва по този начин постъпването на въздух от атмосфе рата.Чрез устройствата 3 и 5 се създават оптимални условия за развитие на микроорганизмите в анаеробните и аеробните активни утайки в участъци 2 и 4. Чрез въздухосмукателите 20 се предпазват инсталациите 28 от възникване на вакуум под дъното на капаците 15. Чрез устройството 21 се осигурява хидравличната система на действие на биобасейна.

Claims (20)

  1. Патентни претенции
    1. Биобасейн, състоящ се от корпус, свързан с аерационни устройства, разположени във вътрешността на корпуса, при което корпусът е свързан и с вторичен утаител, устройства за рециркулация на активните утайки и устройства за довеждане на суровите води и отвеждане на пречистените води, характеризйращ се с това, че корпусът (1) се състои от двойки участъци (2 и 4), разположени последователно по ред 2, 4 или в обратен ред 4, 2, като единият от участъците (4) е с намалено сечение по височина и е покрит отгоре с капак (15) с изпъкнала пирамидална форма, разположен под хидростатичното водно ниво в биобасейна, а върху капака (15) са предвидени въздухосмукатели (20) и инсталация за газ (28), която се състои от закрити прорези (16), заустващи в гърловини (17), с втори капак (18) и монтирани на капака (18) газоотделителни устройства (19), а участък (2) е с увеличено сечение по височина, със свободно водно ниво и е свързан с аерационните устройства (3), като участъците (2 и 4) са свързани един с друг в двойките участъци по ред 2,4 чрез втичане (14) под напор, а в обратен ред 4, 2 чрез изтичане (12) под напор на третираните води, при което участъците (2 и 4) са свързани още с устройства (21) за постоянно водно ниво, разположено след корпуса (1).
  2. 2. Биобасейн съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че участъците (4) са свързани с устройства (5) за разбъркване на третирани води.
  3. 3. Биобасейн съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че двойките участъци по ред 2,4 са свързани чрез устройства (22) директно с вторичния утаител (7) и с устройствата (8) за рециркулация на активните утайки с помпа (10).
  4. 4. Биобасейн съгласно претенции 1 и
    2, характеризиращ се с това, че двойките участъци в обратен ред 4, 2 са свързани чрез устройства (22) директно с вторичния утаител (7) и с устройствата (8) за рециркулация на 5 активните утайки чрез помпа (10).
  5. 5. Биобасейн съгласно претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че участъците (2 и 4) са разположени в кръгла форма в план, вградени един в друг. 10
  6. 6. Биобасейн съгласно претенции от 1 до 5, характеризиращ се с това, че участъците (2 и 4) са изпълнени като циркулационен басейн.
  7. 7. Биобасейн съгласно претенции от 1 15 до 5, характеризиращ се с това, че участъци (2 и 4) са изпълнени при регенерация на активните утайки.
  8. 8. Биобасейн съгласно претенции от 1 до 7, характеризиращ се с това, че участъци- 20 те (2 и 4) са свързани разсредоточено с устройствата (10 и 8) за рециркулация на активните утайки.
  9. 9. Биобасейн съгласно претенции от 1 до 7, характеризиращ се с това, че участъци- 25 те (4) са свързани разсредоточено с устройствата (10 и 8).
  10. 10. Биобасейн съгласно претенции от 1 до 9, характеризиращ се с това, че участъците (2 и 4) са свързани с устройства (23) за 30 рециркулация на пречистени води с помпи (24).
  11. 11. Биобасейн съгласно претенция 10, характеризиращ се с това, че участъците (2 и 4) са свързани разсредоточено с устройствата (23 и 24). 35
  12. 12. Биобасейн съгласно претенция 10, характеризиращ се с това, че участъците (4) са свързани разсредоточено с устройствата (23 и 24).
  13. 13. Биобасейн съгласно претенции от 1 до 12, характеризиращ се с това, че синхронизирано с участъците (4) е изпълнен вторичният утаител (7).
  14. 14. Биобасейн съгласно претенции от 1 до 9 и 13, характеризиращ се с това, че участъците (2 и 4) са свързани с устройства (23) за рециркулация на пречистени повторно утаени отпадъчни води с помпа (24).
  15. 15. Биобасейн съгласно претенция 14, характеризиращ се с това, че участъците (2 и 4) са свързани разсредоточено с устройствата (23 и 24).
  16. 16. Биобасейн съгласно претенция 14, характеризиращ се с това, че участъците (4) са свързани разсредоточено с участъците (23 и 24).
  17. 17. Биобасейн съгласно претенции от 1 до 16, характеризиращ се с това, че участъците (2 и 4) на биобасейна са свързани чрез устройства (11) с първичен утаител (6).
  18. 18. Биобасейн съгласно претенция 17, характеризиращ се с това, че участъците (2 и 4) са свързани с устройства (25) за отвеждане на излишните утайки в първичния утаител (6).
  19. 19. Биобасейн съгласно претенция 18, характеризиращ се с това, че синхронизирано с участъците (4) е изпълнен първичният утаител (6).
  20. 20. Биобасейн съгласно претенции от 1 до 19, характеризиращ се с това, че участъците (2 и 4) са изпълнени със самостоятелни системи за рециркулация (8 и 23), с помпи (10 и 24), с междинни утаители (26 и 27) и устройства за свързване (29, 30, 31 и 32).
BG97811A 1993-05-28 1993-05-28 Биобасейн BG63595B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97811A BG63595B1 (bg) 1993-05-28 1993-05-28 Биобасейн

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97811A BG63595B1 (bg) 1993-05-28 1993-05-28 Биобасейн

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG97811A BG97811A (bg) 1994-01-03
BG63595B1 true BG63595B1 (bg) 2002-06-28

Family

ID=3925217

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG97811A BG63595B1 (bg) 1993-05-28 1993-05-28 Биобасейн

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG63595B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG97811A (bg) 1994-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0728122B1 (en) System and method for treatment of polluted water
CN1032527C (zh) 废水处理的方法及其装置
CN102775025B (zh) 高效低能耗城镇生活污水处理系统
WO2016163583A1 (ko) 나노버블 및 수산화 라디칼 발생장치와 이를 이용한 오염수 무약품 처리시스템
WO2010008197A2 (ko) 마이크로버블을 이용한 호소 수질정화장치
CN101323494A (zh) 洗车循环水处理系统
CN1887741A (zh) 一种气升内循环污水处理工艺及装置
US3485750A (en) Aerated lagoon waste treatment system
KR20020044820A (ko) 침지식 분리막을 이용한 생물학적 질소 인 제거장치 및 방법
KR100937482B1 (ko) 중공복합담체를 이용한 하수고도 처리장치 및 방법
KR100291065B1 (ko) 포말분리법에 의한 폐,하수 고도처리방법
BG63595B1 (bg) Биобасейн
KR100743226B1 (ko) 수처리 시스템
CN101054231B (zh) 平板膜污泥同步浓缩消化处理工艺
KR20220108524A (ko) 미생물 농축 공정을 포함하는 하수 처리 공정 및 시스템
CN209292157U (zh) 综合式污水净化处理装置
JPH0646556Y2 (ja) 下水処理システムにおける汚泥活性化装置
RU2220918C1 (ru) Установка для глубокой биологической очистки сточных вод
RU2225368C1 (ru) Способ глубокой биологической очистки сточных вод и станция глубокой биологической очистки сточных вод
CN104355493A (zh) 一种一体化好氧深度处理装置
KR20000039912A (ko) 수압을 이용한 오폐수정화장치
US11214504B2 (en) Bio-DAF system for domestic and industrial wastewater treatment
KR0138021B1 (ko) 혐기성 및 호기성 미생물을 이용한 생물학적 하·폐수 처리장치와 그 처리방법
KR200307954Y1 (ko) 오수의 고도처리장치
CN2374542Y (zh) 一种组合式废水处理装置