BG63596B1 - Биоконтактор - Google Patents

Биоконтактор Download PDF

Info

Publication number
BG63596B1
BG63596B1 BG97812A BG9781293A BG63596B1 BG 63596 B1 BG63596 B1 BG 63596B1 BG 97812 A BG97812 A BG 97812A BG 9781293 A BG9781293 A BG 9781293A BG 63596 B1 BG63596 B1 BG 63596B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
devices
biocontactor
sections
portions
primary
Prior art date
Application number
BG97812A
Other languages
English (en)
Other versions
BG97812A (bg
Inventor
Александър КУТЛИН
Original Assignee
Александър КУТЛИН
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Александър КУТЛИН filed Critical Александър КУТЛИН
Priority to BG97812A priority Critical patent/BG63596B1/bg
Publication of BG97812A publication Critical patent/BG97812A/bg
Publication of BG63596B1 publication Critical patent/BG63596B1/bg

Links

Landscapes

  • Activated Sludge Processes (AREA)

Abstract

Биоконтакторът намира приложение за биологично пречистване на отпадъчни води в последователно разположени участъци камери, при аеробни и анаеробни условия. С него се повишава ефективността на пречистването на водите от трудноразградими органични замърсявания при взаимодействие на аеробната и анаеробната обработка в едно съоръжение. В камерите (6 и7) са разположени въртящи се дискове (2) с фиксирана върху тях биомаса. Едната камера (6) е със свободно водно ниво и е свързана с аерационни устройства (16), а другата (7) е покрита с капак (8), в който са разположени устройства за улавянето на газ(32).

Description

Област на техниката
Изобретението се отнася до биоконтактор, който намира приложение при предварително третиране при изкуствено подхранване на подземни води и при пречистването на отпадъчни води със съдържание на трудноразградими органични замърсявания.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е биоконтактор, състоящ се от корпус, свързан с частично потопени и вертикално подредени биодискове, монтирани върху хоризонтална ос, разположена през центровете на дисковете. Корпусът на биоконтактора е свързан с първичен и вторичен утаител и с устройства за подаване на суровите води и отвеждане на пречистените води. /Папазов И., Гиргинов Т., “Комбинирани съоръжения за пречистване на отпадъчни води”, изд. Техника, София, 1984 г/.
Известният биоконтактор е с висок праг на трудноразградимите остатъчни органични замърсявания, при който значителни по концентрация замърсявания преминават през съоръжението и снижават технико-икономическата му ефективност.
Съгласно заявка за патент на BG 51791 А е известна степенна биореакторна система, представляваща биоконтактор, в корпуса на който са оформени анаеробни и аеробни степени с разположени в тях, подредени в секции биодискове. Биодисковете са монтирани върху хоризонтална ос, разположена в центровете на дисковете. Биоконтакторът е свързан с първичен и вторичен утаител и устройства за довеждане на суровите води и отвеждане на пречистените води.
Техническа същност на изобретението
Задачата на изобретението е да се създаде биоконтактор, чрез който да се осигури снижение на прага на трудноразградимите замърсявания на водите.
Задачата се решава с биоконтактор, състоящ се от корпус, свързан с вертикално подредени в секции биодискове, монтирани върху хоризонтална ос, разположена в центровете на дисковете. Корпусът е свързан още чрез устройства с първичен и вторичен утаител и с устройства за довеждане на суровите и отвеждане на пречистените отпадъчни води. Съгласно изобретението единият от участъците е с намалено сечение по височина и е покрит отгоре с капак, с изпъкнала цилиндрична форма, разположен под хидростатичното водно ниво в биоконтактора. Върху капака се изпълнени въздухосмукатели и инсталации за газ. Инсталациите се състоят от закрити прорези, заустени в гърловини с втори капак и монтирани на капака газоотделителни устройства. Другият участък е с увеличено сечение по височина, със свободно видно ниво, свързан с аерационни устройства, разположени между първия и последния диск. Участъците в двойките участъци по ред, са свързани един с друг чрез втичане под напор, а в обратен ред - чрез изтичане под напор на третираните води. Те са свързани още с устройства за постоянно водно ниво, разположено след корпуса.
В един вариант съгласно изобретението двойките участъци по ред са свързани директно с първичния и вторичния утаител.
В друг вариант двойките участъци в обратен ред са свързани директно с първичния и вторичния утаител.
В следващ вариант участъците са свързани с устройства за разсредоточено подаване на замърсените води.
В друг вариант участъците със стеснено сечение са свързани с устройствата.
В следващ вариант участъците са свързани с устройства за рециркулация на пречистени води.
В друг вариант участъците са свързани разсредоточено с устройствата.
В друг вариант участъците със стеснено сечение са свързани с устройствата.
В друг вариант синхронизирано с участъците със стеснено сечение е изграден вторичният утаител.
В друг вариант участъците са свързани с устройства за рециркулация на пречистени и повторно утаени отпадъчни води.
В друг вариант участъците са свързани разсредоточено с устройствата.
В друг вариант участъците със стеснено сечение са свързани разсредоточено с устройствата.
В друг вариант вторичният утаител е свързан чрез устройства за отвеждане на излишните утайки с първичния утаител.
В друг вариант синхронизирано с участъците със стеснено сечение е изграден първичният утаител.
В друг вариант участъците са изградени от отделни рециркулационни устройства, с междинни утаители и свързващи устройства.
Предимствата съгласно изобретението се състоят в това, че се създава възможност да се използва пълното взаимодействие на биораграждащите способности на анаеробните и аеробните активни утайки, при което се повишава значително и технико-икономическата ефективност на съоръженията.
Изобретението се пояснява по-подробно в примерно изпълнение и с приложените фигури, от които:
фигура 1 представлява план на биоконтактора;
фигура 2 - разрез по 1-1 от фигура 1;
фигура 3 - разрез по 1-1 при една двойка участъци по ред и синхронизирани с участъците със стеснено сечение вторични утаители;
фигура 4 - разрез по 1-1 при една двойка участъци в обратен ред и синхронизирани с участъците със стеснено сечение първични утаители;
фигура 5 - план на участъците с устройствата за разсредоточено подаване на замърсените води във всеки участък;
фигура 6 - план на участъците с устройствата за разсредоточено подаване на замърсените води в участъците с намалено сечение;
фигура 7 - план на участъците, свързани с устройствата за рециркулация на пречистените отпадъчни води;
фигура 8 - план на участъците, свързани разсредоточено с устройствата;
фигура 9 - план на участъците с участъци със стеснено сечение, свързани с устройствата, и свързване чрез устройства за отвеждане на излишните активни утайки на първичните с вторичните утаители;
фигура 10 - план на участъците, свързани с устройства за рециркулация на пречистени и утаени повторно отпадъчни води;
фигура 11 - план на участъците, свързани разсредоточено с устройствата;
фигура 12 - план на участъците с участъци със стеснено сечение, свързани с устройствата;
фигура 13 - разрез по 1-1 на участъците, свързани със самостоятелни устройства за рециркулация с междинни утаители и устройства за свързване.
Биоконтакторът се състои от корпус 1, свързан с вертикално подредени секции биодискове 2, монтирани върху хоризонтална ос 3, разположена в центъра на биодисковете 2. Корпусът 1 е свързан още чрез устройства 9 и 10 с първичен 4 и вторичен утаител 5 и с устройства 20 и 21 за довеждане на суровите и отвеждане на пречистените отпадъчни води.
Корпусът 1 на биоконтактора се състои от двойки участъци 6 и 7, разположени последователно по ред 6, 7 и в обратен ред 7, 6. Единият от участъците 7 е с намалено сечение по височина и е покрит отгоре с капак 8 с изпъкнала цилиндрична форма, разположен под хидростатичното водно ниво на биоконтактора. Върху капака 8 са изпълнени въздухосмукатели 12 и инсталации за газ 32. Инсталациите 32 се състоят от закрити прорези 11, заустени в гърловини 13, с втори капак 14 и монтирани на капака 14 газоотделителни устройства 15. Другият участък 6 е с увеличено сечение по височина със свободно водно ниво, свързан с аерационни устройства 16, разположени между първия и последния диск 2. Участъците 6 и 7 в двойките участъци по ред 6, 7 са свързани един с друг чрез втичане под напор 17, а в обратен ред - чрез изтичане под напор 18 на третираните води.
Те са свързани още с устройства 19 за постоянно водно ниво, разположено след корпуса 1.
В един вариант съгласно изобретението двойките участъци по реда 6, 7 са свързани директно чрез устройства 9 и 10 с първичния 4 и вторичния утаител 5.
В друг вариант двойките участъци в обратен ред 7, 6 са свързани директно чрез устройства 9 и 10 с първичния 4 и вторичния утаител 5.
В друг вариант двойките участъци 6 и 7 са свързани с устройствата 9 за разсредоточено подаване на замърсените води.
В друг вариант участъците 7 са свързани с устройствата 9.
В друг вариант участъците 6 и 7 са свързани с устройства 21 за рециркулация на пречистени води, с помпа 23.
В друг вариант участъците 5 и 6 са свързани разсредоточено с устройствата 22 и 23.
В друг вариант участъците 7 са свързани разсредоточено с устройствата 22 и 23.
В друг вариант е синхронизирано с участъците 7 е изграден вторичен утаител 5.
В друг вариант участъците 6 и 7 са свързани с устройствата 22 за рециркулация на утаени повторно, пречистени отпадъчни води с помпи 23.
В друг вариант участъците 6 и 7 са свързани разсредоточено с устройствата 22 и 23.
В друг вариант участъците 7 са свързани разсредоточено с устройствата 22 и 23.
В друг вариант вторичният утаител е свързан чрез устройства за отвеждане на излишните активни утайки 24 с помпа 25, с първичния утаител 4.
В друг вариант синхронизирано с участъка 7 е изпълнен първичният утаител 4.
В друг вариант участъците 6 и 7 са изпълнени с отделни рециркулационни устройства 22, с помпи 23, с междинни утаители 26 и 27 и устройства за свързване 28, 29, 30 и 31.
Принципът на действие на биоконтактора се състои в следното. Чрез устройствата 20 замърсените води постъпват в първичния утаител 4, където се отстраняват замърсяванията в плаващо състояние, включително в зависимост от характеристиките на органичните замърсявания, с излишните активни утайки от вторичния утаител 5. Чрез устройствата 9 утаените води се подават в участъците 6 и 7, в зависимост от спецификата на органичните замърсявания, последователно или разсредоточено, по ред на участъците 6, 7, или в обратен ред, или пък съвместно по двата начина. В участъците 6 и 7 замърсените води влизат в контакт с дисковете 2 и фиксираните върху тях активни утайки при въртеливото движение на дисковете 2 около оста 3. В зависимост от характера на органичните замърсявания, предназначението на пречистените води и в резултат на техникоикономически обосновки, участъците 6 и 7 са свързани с устройствата 22 и 23 за рециркулация, последователно или разсредоточено на пречистени или утаени повторно пречистени отпадъчни води. На същото основание участъците 6 и 7 на биоконтактора могат да бъдат изпълнени със самостоятелни устройства 22 и 23 за рециркулация на пречистени или повторно утае-ни пречистени отпадъчни води, с междинни утаители 26 и 27 и устройства за свързване 28, 29, 30 и 31. Чрез устройствата 10 биологично пречистените води се подават във вторичния утаител 5, в който се улавят излиш5 ните активни утайки и оттам - чрез устройствата 21 водите постъпват за по-нататъшно третиране или към водопиремника. Участъците 6 и 7 са съответни на съотношенията на времепрестоите на замърсените води при пълното из10 черпване на биоразграждащите способности на анаеробните и аеробните активни утайки за дадения вид органични замърсявания. Чрез тези съотношения се снижава прагът на трудноразградимите органични замърсявания на во15 дите, за всеки вид замърсявания. Участъците 7 и синхронизираните с тях утаители 4, 5, 26 са херметизирани и се използват за улавянето на газ чрез инсталацията 32. Капаците 8 се изграждат под хидростатичното ниво в биокон20 тактора с изтичането 18 и втичането 17 под напор, като се избягва постъпването на въздух от атмосферата. Чрез въздухосмукателите 12 се предпазват инсталациите 32 от аварии при възникването на вакуум под дъното 25 на капаците 8. Чрез устройствата 19 се осигурява хидравличната система на действие на биоконтакторите.

Claims (15)

1. Биоконтактор, състоящ се от корпус с вертикално подредени секции биодискове, монтирани върху хоризонтална ос, разположена в центъра на биодисковете, като корпу35 сът е свързан чрез устройства с първични и вторични утаители и с устройства за довеждане на суровите води и отвеждане на пречистените води, характеризиращ се с това, че корпусът (1) се състои от двойки участъци (6 и 40 7), разположени последователно по ред (6,7) и в обратен ред (7, 6), като единият от участъците (7) е с намалено сечение по височина и е покрит отгоре с капак (8) с изпъкнала цилиндрична форма, разположен под хидрос45 татичното водно ниво в биоконтактора, а върху капака (8) са предвидени въздухосмукатели (12) и инсталации за газ (32), които се състоят от закрити прорези (11), заустени в гърловини (13), с втори капак (14) и монти50 рани на втория капак (14) газоотделителни устройства (15), а другият участък (6) е с увеличено сечение по височина, със свободно водно ниво и е свързан с аерационни устройства (16), разположени между първия и последния диск (2), а участъците (6 и 7) в двойките участъци по ред (6, 7) са свързани един с друг чрез втичане под напор (17) и в обратен ред (7, 6) - чрез изтичане (18) под напор на третираните води, при което участъците (6 и 7) са свързани още с устройства (19) за постоянно водно ниво, разположени след корпуса (1).
2. Биоконтактор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че двойките участъци по ред (6,7) са свързани директно чрез устройства (9 и 10) с първичния (4) и вторичния (5) утаител.
3. Биоконтактор съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че двойките участъци в обратен ред (7, 6) са свързани директно чрез устройства (9 и 10) с първичния (4) и вторичния (5) утаител.
4. Биоконтактор съгласно претенции 1 до 3, характеризиращ се с това, че двойките участъци (6 и 7) са свързани с устройства (9) за разсредоточено подаване на замърсените води.
5. Биоконтактор съгласно претенции 1 до 3, характеризиращ се с това, че участъците (7) са свързани с устройствата (9) за разсредоточено подаване на замърсените води.
6. Биоконтактор съгласно претенции 1 до 5, характеризиращ се с това, че участъците (6 и 7) са свързани с устройства (22) за рециркулация на пречистените отпадъчни води с помпа (23).
7. Биоконтактор съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че участъците (6 и 7) са свързани разсредоточено с устройствата (22 и 23).
8. Биоконтактор съгласно претенция 6, характеризиращ се с това, че участъците (7) са свързани разсредоточено с устройствата (22 и 23).
9. Биоконтактор съгласно претенциите от 1 до 8, характеризиращ се с това, че синхронизирано с участъците (7) е изграден вто-
5 ричният утаител (5).
10. Биоконтактор съгласно претенциите от 1 до 5 и 9, характеризиращ се с това, че участъците (6 и 7) са свързани с устройства (22) за рециркулация на повторно утаени пречис-
10 тени отпадъчни води с помпа (23).
11. Биоконтактор съгласно претенция 10, характеризиращ се с това, че участъците (6 и 7) са свързани разсредоточено с устройствата (22 и 23).
15
12. Биоконтактор съгласно претенция 10, характеризиращ се с това, че участъците (7) са свързани разсредоточено с устройствата (22 и 23).
13. Биоконтактор съгласно претенциите 20 от 1 до 12, характеризиращ се с това, че вторичният утаител (5) е свързан чрез устройства (24) за активни утайки с помпа (25) с първичния утаител (4).
14. Биоконтактор съгласно претенция 13, 25 характеризиращ се с това, че синхронизирано с участъците (7) е изграден първичният утаител (4).
15. Биоконтактор съгласно претенциите от 1 до 13, характеризиращ се с това, че учас-
30 тъците (6 и 7) са изградени с отделни рециркулационни устройства (22), с помпи (23), с междинни утаители (26 и 27) и свързващи устройства (28, 29, 30 и 31).
BG97812A 1993-05-28 1993-05-28 Биоконтактор BG63596B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97812A BG63596B1 (bg) 1993-05-28 1993-05-28 Биоконтактор

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG97812A BG63596B1 (bg) 1993-05-28 1993-05-28 Биоконтактор

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG97812A BG97812A (bg) 1994-01-03
BG63596B1 true BG63596B1 (bg) 2002-06-28

Family

ID=3925219

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG97812A BG63596B1 (bg) 1993-05-28 1993-05-28 Биоконтактор

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG63596B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG97812A (bg) 1994-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103011490A (zh) 一种农村小城镇分散式生活污水处理工艺
CN211111596U (zh) 地上集成式一体化污水处理设备
CN105668792A (zh) 生物接触氧化过滤沉淀池
EP0609896A1 (en) Floating water purification device and water purification method
BG63596B1 (bg) Биоконтактор
KR101835278B1 (ko) 혐기성 그래뉼 슬러지 반응조
CN1296297C (zh) 一种城市污水深度净化处理工艺
RU2709087C1 (ru) Установка очистки сточных вод
WO2018131734A1 (ko) 이동형 간이 수처리 장치
KR20220108524A (ko) 미생물 농축 공정을 포함하는 하수 처리 공정 및 시스템
CN208814846U (zh) 含油废水处理系统
CN209292157U (zh) 综合式污水净化处理装置
RU2220918C1 (ru) Установка для глубокой биологической очистки сточных вод
JPH05337490A (ja) 液媒体中でガスを付着して浮遊する微細な固体の分離装置
JPH0796118B2 (ja) 廃水処理法
CN206279057U (zh) 一种水库养殖污水处理装置
BG63595B1 (bg) Биобасейн
CN104843932A (zh) 一种污水处理系统
JPH08132087A (ja) 下水処理施設の改築方法
BG63624B1 (bg) Биофилтър
CN220827300U (zh) 一种便于处理污水残渣的污水处理设备
KR20010001545A (ko) 태양전지를 이용한 무동력 수처리 장치
CN210796100U (zh) 一种城镇生活污水处理装置
RU2021215C1 (ru) Биологический поглотитель загрязнений сточных вод
CN209493449U (zh) 一体化mbr污水处理设备