BG62593B1 - Диетична храна с кардиотонично, съдоукрепващо, антилипемичнои тонизиращо действие - Google Patents

Диетична храна с кардиотонично, съдоукрепващо, антилипемичнои тонизиращо действие Download PDF

Info

Publication number
BG62593B1
BG62593B1 BG100600A BG10060096A BG62593B1 BG 62593 B1 BG62593 B1 BG 62593B1 BG 100600 A BG100600 A BG 100600A BG 10060096 A BG10060096 A BG 10060096A BG 62593 B1 BG62593 B1 BG 62593B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
effect
food
honey
extract
hawthorn extract
Prior art date
Application number
BG100600A
Other languages
English (en)
Other versions
BG100600A (bg
Inventor
Миле В. Тасков
Искра Д. Колева
Цветан Г. Димитров
Стефан В. Шкендеров
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to BG100600A priority Critical patent/BG62593B1/bg
Publication of BG100600A publication Critical patent/BG100600A/bg
Publication of BG62593B1 publication Critical patent/BG62593B1/bg

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Description

Изобретението се отнася до диетична храна с кардиотонично, съдоукрепващо, антилипемично и тонизиращо действие, която подобрява функциите на сърцето, укрепва съдовата стена, има общотонизиращо действие и в определени дози намалява риска от дегенеративни изменения на кръвоносните съдове.
Храната може да се използва при различни сърдечно-съдови заболявания, свързани с намаляването на помпената функция на миокарда, при съдови спазми на сърцето и периферните съдове или при повишена съдова пропускливост. При наличието на всички компоненти в определени дози може да се използва при смущения в липидната обмяна и при различни дегенеративни заболявания на съдовете. Тонизиращото действие на храната я прави целесъобразна при физически натоварвания или за възстановяване на организма в следоперативен период и реконвалесценция.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че с напредване на възрастта или при някои патологични състояния /стрес, токсични увреждания и следвъзпалителни и дегенеративни заболявания/ се нарушава обмяната на веществата и на енергетичните процеси в сърдечно-съдовата система. В резултат на това настъпват патологични промени в хемодинамиката, появява се хипоксия на тъканите, повишава се пропускливостта на съдовата стена и се стига до структурни промени в тъканите. Тези дегенеративни изменения са основната причина за заболяваемостта, инвалидизацията и смъртността в света. В повечето случаи измененията са свързани с повишаване концентрацията на атерогенните плазмени липиди, които инфилтрират съдовата стена с липопротеинни комплекси. Така се стига до загуба на еластичност на стената, стеснение на съдовете, повишен риск от образуване на тромби и съдови разкъсвания и нарушение на циркулацията.
Най-често използваните средства за профилактика и терапия на посочените сърдечно съдови смущения са диетичното хранене и някои лекарствени групи.
Използват се следните диетични храни.
Хипокалорични диетични храни. С тях се намалява телесната маса за сметка на мазнините - един от рисковите фактори за посочената сърдечно-съдова патология. Недостатъкът на тези храни е, че намаляват енергетичните запаси на организма, а често пъти и ензимната активност, с което създават условия за смущения в обмяната на веществата.
Диетични храни на база пектин. Намаляват резорбцията на веществата и подобряват изхвърлянето на токсични продукти, но не укрепват съдовата стена и не подобряват метаболизма в сърдечния мускул.
Диетични храни на база млечни продукти /както и на соевите продукти/. Те са лесно усвояеми, но белтъкът им не е добре балансиран. Нямат съдоукрепващи свойства, а продължителното им приемане може да доведе до смущения в ензимите и медиаторите.
Натурален пчелен мед. Той е висококалорична тонизираща храна, но няма съдоукрепващи свойства. Освен това повлиява слабо белтъчния синтез.
Диетични храни, съдържащи биологично активни природни продукти /чесън, целина и други/. Те повлияват само отделни страни от патологичния механизъм на посочените увреждания и имат слаб ефект. Освен това при тях не е осигурен източник на енергия.
Най-често използваните медикаментозни средства са следните.
Нитрати. Наподобяват миокардната перфузия и намаляват работата на сърцето, но нямат съдоукрепващо действие и не повлияват дегенеративните процеси.
Калциеви антагонисти. Подобряват също перфузията в миокарда и разширяват артериите. В по-голямата си част обаче потискат сърдечния мускул и не повлияват устойчивостта на съдовата стена. Имат много странични ефекти като главоболие, зачервяване, отпадналост и други (Fisher, Grotta, Drugs, 1993, 46 (6), 961).
Бета-блокерите намаляват работата на сърцето и исхемичните явления, но не повлияват съдовия тонус и пропускливостта. Освен това може да потиснат помпената функция на сърцето.
Вазодилататорите разширяват както сърдечните, така и периферните артерии и подоб ряват перфузията на тъканите. Нямат директно влияние обаче върху помпената функция на сърцето и устойчивостта на съдовата стена. Често предизвикват рязко понижение на артериалното налягане (Узунов, П. Справочник на лекарствените средства, С. 1994).
Съдоукрепващите средства /флавоноиди или техни продукти/ повлияват само съдовата стена и нямат ефект върху останалите компоненти на сърдечно-съдовата патология. Екстрактът от глог освен флавоноиди съдържа и процианидини и може да повлияе положително помпената функция на сърцето, но няма ефект върху липидната обмяна. Освен това не осигурява необходимата енергия за метаболизма (Taskov, М. - Acta Physiol.Pharmacol. Bulg., 1977, 3, 4, 53).
Всички антилипемични препарати (фибрата, статини, производни на никотиновата киселина, природни смоли) имат изразена антилипемична активност, но някои повлияват само определен тип дислипидемии. Имат много странични ефекти и повлияват пермеабилитета на съдовете и помпената функция на сърцето (PEARS, R., Drugs today, 1984, 20, 6, 257).
Известна е биостимулираща храна /BG 41496/ на основата на пчелен мед и белтъчен хидролизат със степен на хидролиза над 15%, балансиран по отношение на съдържащите се в него незаменими аминокиселини.
Известна е лечебна храна за бални с хронична бъбречна недостатъчност /BG 51068/, която съдържа ултрафилтриран, обезсолен, водоразтворим белтъчен хидролизат от риба и пчелен мед.
Техническа същност на изобретението
Съгласно изобретението е създадена диетична храна, която подобрява помпената функция на сърцето и хемодинамиката, укрепва съдовата стена, има тонизиращо действие върху организма и осигурява лесно усвоима енергия. При определени съотношения на компонентите намалява нивото на атерогенните липиди, като по този начин антагонизира дегенеративните промени в сърдечно-съдовата система и подобрява циркулацията.
Предлаганата диетична храна е на основата на комбинация от екстракт от глог до 8%, белтъчен хидролизат от растителен или животински произход до 20% и натурален пче лен мед до 98%. Разработени са различни варианти, при които поради спецификата на някои заболявания или при непоносимост към някои от компонентите на състава, едната от съставките отпада, но във всички случаи храната включва поне два от активните компонента. Например, при диабетици и при непоносимост към пчелния мед, храната може да се приготви под формата на капсули или таблетки, които съдържат сух екстракт от глог 0,1-0,3 g и белтъчен хидролизат 0,25-1,0 g. Възможен е вариант, при който храната съдържа само екстракт от глог и пчелен мед, като компонентите са в следните съотношения: екстракт от глог от 1 до 8 % и пчелен мед от 92 до 99 %.
Екстракт от глог съдържа не по-малко от 18% флавоноиди и процианидини /двете вещества, причинени за оказвания от глога ефект върху сърдечно-съдовата система/. Получен е чрез водно-алкохолна екстракция с 40% етанол на сухи листа и цвят на глог. Полученият екстракт се прецежда и се суши на въздух и в сушилня, нагрята до 70°С до отстраняване на разтворителя.
Белтъчният хидролизат от животински произход може да бъде от мляко, например казеинов и от кръв, месо, риба и миди. Използва се и хидролизат на растителни протеини, например от соя, микроводорасли и други. Получава се по следния начин. Източникът на протеини се поставя в подходящ съд и се залива с чешмяна вода в съотношение 1:2,1 до 2,5. Разбърква се добре, след което към суспензията се добавят 0,05-0,1 % калциев хидроксид и 0,2-2% алкална протеаза /субтилизин/. Хидролизата се осъществява при температура от 35 до 70°С за 90 min, след което суспензията се филтрува за отстраняване на твърдите частици и баластните вещества. Следва сушене на разпрашителна сушилня.
Приготвянето на храната става по следния начин. Дозираният екстракт от глог се смесва с питейна вода на водна маса. Белтъчният хидролизат се загрява до 70“С и се смесва с питейна вода на водна баня при непрекъснато разбъркване. Така обработените екстракт от глог и белтъчен хидролизат се смесват и сместа се хомогенизира от 30 до 40 min. Към нея се добавя пчелният мед и сместа отново се хомогенизира в продължение на 30 min. Полученият продукт се охлажда до 30°С, след което се разфасова.
Предимствата на храната съгласно изобретението се изразяват в това, че подобрява функциите на сърдечно-съдовата система, без да влошава качеството на живот, разширява кръвоносните съдове и засилва помпената функция на сърцето, като по този начин подобрява перфузията на тъканите, което води до намаляване на тъканната хипоксия. Освен това укрепва клетъчните мембрани и намалява пропускливостта на съдовете, а в определени дози има изразена антилипемична активност, превъзхождаща тази на другите диетични храни. За разлика от антилипемичните средства има и хепатопротективни свойства.
Друго предимство е, че намалява липидната пероксидация и предпазва липидния бислой на мембраните от разрушаване и осигурява на организма необходимата лесноусвоима енергия. Има добри вкусови качества, отличава се с добра поносимост и липса на токсични ефекти в прилаганите дози, а компонентите на храната са водоразтворими, което улеснява приготвянето й. Профилактичното и лечебното действие върху липидните отклонения и черния дроб не е резултат от сумиране на ефектите на отделните компоненти, защото ефектът на белтъчните хидролизати върху липидния обмен е несравнимо по-слаб, а екстрактът от глог няма такъв ефект. Това показва, че комбинирането на компонентите предизвиква потенциране на антилипемичния ефект.
Примери за изпълнение на изобретението
Пример 1. Диетична храна, съдържаща 2,0 g екстракт от глог, 15,0 g белтъчен хидролизат от микроводорасли и останалото до 100 g - пчелен мед.
Дозираният екстракт от глог се смесва с питейна вода на водна баня и се разбърква до получаване на еднородна полутечна смес. Хидролизатът се загрява до 70°С, смесва се с вода на водна баня при непрекъснато разбъркване и се прибавя към екстракта от глог. Получената смес се поставя в хомогенизатор за 30 min. Добавя се пчелният мед и сместа се хомогенизира още 30 min. Полученият продукт се охлажда до 30°С и се разфасова.
Пример 2. Диетична храна под формата на таблетки /капсули/, при която съставът на една таблетка включва 0,150 g екстракт от глог, 0,300 g белтъчен хидролизат от микроводорасли,
0,040 g витамин С, 0,005 g магнезиев стеарат и 0,010 g таблетоза.
Посочените субстанции, дозирани в kg, предварително пресети през сито с отвори 1,5 mm, се поставят в смесител.
Смесването се извършва за 25 до 30 min. Получената смес се прехвърля в полиетиленови торби по 20 kg за съхранение до момента на таблетирането. Таблетирането се извършва на таблетмашина. След това таблетите се филмират равномерно с филмираща смес и се подсушават до влага 3,5-4%.
Пример 3. Диетична храна, съдържаща следните компоненти:
сух екстракт от глог 3,00 g белтъчен хидролизат от сладководни микроводорасли 20,0 g пчелен мед 77,0 g
Екстрактът от глог се смесва с питейна вода на водна баня.
Хидролизатът се загрява до 70°С и се смесва с питейна вода на водна баня, като непрекъснато се разбърква до получаване на еднородна маса. Последната се хомогенизира за 30 до 40 min, след което се смесва с пчелен мед и екстрактът от глог и се хомогенизира още 30 Min. Полученият продукт се охлажда до 30°С, след което е готов за разфасоване и консумация.
Пример 4. Диетична храна, съдържаща следните компоненти:
сух екстракт от глог 2,0 g казеинов белтъчен хидролизат 10,0 g пчелен мед 88,0 g
Дозираният екстракт от глог се смесва с питейна вода на водна баня и се разбърква до получаване на еднородна полутечна маса. Отделно, предварително нагретият белтъчен хидролизат се хомогенизира по същия начин, след което двата компонента се смесват и се хомогенизират в продължение на 30 min. Хомогенатът се смесва с предварително дозирания пчелен мед и сместа отново се хомогенизира в продължение на 30 min. Хомогенатът се смесва с предварително дозирания пчелен мед и сместа отново се хомогенизира в продължение на 30 min.
Пример 5. Диетична храна, съдържаща следните компоненти:
сух екстракт от глог 2,0 g белтъчен хидролизат от риба 8,0 g пчелен мед 90,0 g
Съставът се получава по описания в пример 5 начин, като разтварянето на хидролизата се извършва във вода, загрята до 80°С.
Пример 6. Диетична храна, съдържаща следните компоненти:
сух екстракт от глог 2,0 g пчелен мед 98,0 g ю
Екстрактът от глог се смесва с питейна вода на водна баня и се разбърква до получаването на еднородна полутечна маса. Последната се подава в хомогенизатор, където е дозиран пчелният мед. Сместа се хомогенизира в продължение на 30 min при 70°С. Полученият продукт се охлажда до 30°С, след което е готов за разфасоване.
Пример 7. Диетична храна, съдържаща следните компоненти:
сух екстракт от глог 0,150g белтъчен хидролизат /от риба/ 0,300 g сорбитол 0,100g таблетоза 0,050g
В смесител се поставят последователно предварително пресети през сито с отвори 1,5 mm в диаметър следните субстанции: екстракт от глог 15 kg, хидролизат 30 kg, сорбитол 10 kg и таблетоза 5 kg. Смесването се извършва за 25 до 30 min, след което хомогенизираната смес се прехвърля в полиетиленови торби за съхранение до момента на таблетирането.
Таблетирането се извършва в таблетмашина, след което се филмират и подсушават до влага 3,5-4%.
Пример 8. Влияние върху хемодинамичните показатели на наркотизирани котки
Използват се котки от двата пола, наркотизирани с уретан. След отпрепариране на двете общи сънни артерии и дясната югуларна вена на полифизиограф се регистрират следните хемодинамични показатели: сърдечна честота, систологично, средно и диастолично артериално налягане, средно дяснопредсърдно налягане, дебит на обща сънна артерия и електрокардиография във второ стандартно отвеждане. Изпитва се действието върху посочените показатели на 5 mg/kg от екстракт от глог, приложен венозно.
Резултатите от проведените опити показват, че сърдечната честота не се повлиява от приложената доза. Артериалното налягане в началото се повишава слабо и краткотрайно, след което се наблюдава по-продължително /за около 30 min/, но слаба, хипотензивна реакция. Дебитът на общата сънна артерия показва тенденция на увеличение /табл. 1/. Дяснопредсърдното налягане и ЕКН не се променят.
Таблица 1
Влияние на 5 mg/kg т.м екстракт от глог върху хемодинамични показатели на котки в остър опит
Показатели Изходни стойности Изменение (в %) Възстановяване на минута
1. Сърдечна честота 162 ± 23 -1/+1 Г
2. Сист.артер.наляг. 120 ± 16 -6/+3 Г-20'
3. Диаст.артер.наляг. 82 ± 13 -12 45'
4. Средно дяснопред-
сърдно налягане 6 ± 1 0 -
5. Дебит на обща
сънна артерия 35 ± 10 +11 10’
Пример 9. Влияние на екстракт и хидролизат върху хемодинамиката на наркотизирани кучета
Опитите се провеждат върху 6 наркотизирани с тиопенталнатрий безпородни кучета, на които се изследва действието на двата компонента. Отчита се ефектът на комбинация от 3 mg/kg екстракт от глог и 12 mg/kg хидролизат върху следните показатели: сърдечна честота, систолично, средно и диастолично артериално налягане, систолично и крайно диастолично лявокамерно налягане, средно дяснокамерно налягане и дебит на общата сънна артерия. За целта се използват трансдюсери за налягане
Statham P^D и електрофлоуметър Statham SP2202 c подходящи флоупробки. След регистриране на изходните данни на посочените показатели върху полифизиограф Biomedica PFMb, се аплицира интравенозно изследваната комбинация. 5 През 5 min се регистрират стойностите на показателите и се изчисляват промените в проценти спрямо изходните стойности.
Всички експериментални данни се обработват статистически, като се използва t-кри- 10 терият на Стюдънт-Фишер.
Резултатите от проведените хемодинамични изследвания са отразени в табл. 2, откъдето се вижда, че съставът не променя съществено сърдечната честота. Систоличното артериално 15 налягане се понижава с 14%, а диастоличното - с 21 %. Ефектът е краткотраен и след 15 min се изчерпва. Понижава се слабо и крайното диастолично лявокамерно налягане. Прави впечатление, че систоличното лявокамерно налягане не само не се понижава, но проявява тенденция на повишение, вследствие на подобренията на инотропната функция на миокарда. Този резултат, съчетан с повишението на дебита на общата сънна артерия, минутния обем на сърцето и работата на лявата камера, показва, че под влияние на комбинацията се подобрява помпената функция на миокарда. При това в приложената доза не се установяват патологични промени в електрокардиографската картина, т.е. съставът не предизвиква кардиотоксични промени. Посочените данни заедно с понижението на общото съдово съпротивление показват, че се подобрява хемодинамиката под влияние на приложената доза.
Таблица 2
Влияние върху хемодинамични показатели в остър опит на наркотизирани кучета
Показатели Изходни стойности Изменение (в %) Възстановяване (min)
1. Сърдечна честота /уд.тт/ 146 -6 5
2. Сист.артериално налягане /mm Hg/ 125 -14 30
3. Диаст.артериално налягане /mm Hz/ 88 -21 45
4. Сист.лявокамерно налягане /mm Hz/ 144 +11 50
5. Крайно диаст.лявокам. налягане /mm Hz/ 8 -20 30
6. Средно дяснокамерно налягане /mm Hz/ 35 -5 10
7. Дебит на обща сънна артерия /ml/min/ 52 +12 30
8. Минутен обем на кръвта /ml/min/ 2240 +19 30
9. Работа на лява камера /kg/min/m2/ 14,25 +18 15
10. Общо съдово съпротивление /mm Hz/1/s/ 35654 -10 10
Пример 10. Влияние върху перитонеалната пропускливост на плъхове
Опитите се провеждат върху 4 групи от по 10 мъжки плъха, като се използва методът на Teotino /1963/. Върху 4 групи от по 10 плъ ха се аплицира интраперитонеално по 1 ml от 3,8% формалинов разтвор. При трите опитни групи един час преди формалина се аплицира перорално със сонда съответно: екстракт от глог 100 mg/kg т.м., белтъчен хидролизат 400 mg/kg
т.м. и диетична храна, съдържаща двата компонента, разтворени в пчелен мед 500 mg/kg. След 4 h животните се убиват, коремната стена се разрязва и се измерва количеството на перитонеалната течност. Сравняват се резултатите на опитните групи спрямо контролната група.
От табл. 3 се вижда, че екстрактът от глог намалява количеството на перитонеална та течност с около 31 % /статистически значимо при Р < 0,05/, докато ефектът на хидролизата е два пъти по-слаб. Най-силно изразен е ефектът на храната /средството/ - намаление5 то на количеството на течността е със 62% и има най-висока степен на статистическа достоверност /Р < 0,001/. Този резултат показва, че има потенциране на ефектите.
Таблица 3
Влияние върху перитонеалната пропускливост /по Teotino/ /средни стойности ± стандартни отклонения/
Група Брой плъхове Доза /mg/kg/ Перитонеална течност /ml/ Изменение /%/
1. Контрола нетретирани 10 4,8 ± 1,1
2. Опитна екстракт 10 100 2,9 ± 1,2 -30,7
3. Опитна хидролизат 10 400 4,1 ± 1,5 -15,0
3. Средство 10 500 1,8 ± 0,6’ -62,5
статистическа значимост при: “ - р<0,05, * - р<0,001
Пример 11. Влияние върху капилярната пропускливост на бели плъхове
Опитите бяха проведени върху 40 мъжки плъха порода Вистар, с телесна маса от 200 до 220 g, разделени в 4 групи по 10. След предварително депилиране се прави тестуване по метода за Borbelli в модификация на Гахнян /1962/.
Използват се шаблони, свързани с вакууминсталация. Вакуумирането се прави в продължение на 2 min при -0,5 атм. налягане. В опита са включени само животни, които при първото тестуване показват най-малко петехиални кръвоизлива в 7 полета. След 24 h се провежда второто тестуване, като животните се разделят на следните групи: контролна /само вакуумиране/ и 3 опитни, третирани съответно с глог 100 mg/kg т.м., хидролизат 400 mg/kg т.м., и третирана група с храната, съдържаща посочените количества от двата компонента. Веществата се прилагат 2 h преди тестуването.
Както се вижда от табл. 4 най-голям е броят на капилярните кръвоизлива при контролната група. Екстрактът от глог понижава пропускливостта на капилярите и намалява броя на кръвоизливите с 33%, докато действието на хидролизатът е слабо. Особено е намалението на пропускливостта от храната, при която броят на кръвоизливите се редуцира с 52%, т.е. много повече от сумата на двата компонента, взети заедно.
Таблица 4
Влияние върху капилярната пропускливост на бели плъхове
№ Вещество Брой петехин Изменение /%/
преди веществото след веществото
1. Контрола 9,1 9,4 -
2. Екстракт от глог 9,5 6,3 33
3. Хидролизат 8,9 8,0 10
4. Средство 9,8 4,6* 52
* - статистическа значимост при р < 0,05
Забележка: Изчисленията на % са правени спрямо резултатите при второто тестуване на контролната група.
Пример 12. Влияние върху физическата издръжливост на бели плъхове
Опитите се провеждат върху 5 групи от по 10 мъжки плъха, порода Вистар, с телесна маса от 180 до 200 g. Първата група е конт- 5 ролна, на която се прилага 6 дни в седмицата по 1 ml/100 g т.м. физиологичен разтвор. Останалите групи са опитни и на тях се прилага перорално съответно: екстракт от глог 100 mg/kg т.м., пчелен мед 1 g/100 g т.м., белтъчен хид- 10 ролизат 400 mg/kg т.м. и диетична храна, съдържаща компонентите в посочените дози. Едновременно с третирането, през ден се прави тренировка на постановката за физическа издръжливост /Тасков, М.сб. Тр. НИХФИ, 1984/. Опитът 15 продължава 4 седмици, като се отчитат следните показатели: статичната физическа издръжливост /времето в s, прекарано върху дървената пръчка над наелектризирания под/, динамичната физическа издръжливост /броят поде- 20 коци през време на експеримента и силата на отскачането/ и устойчивостта към стрес /продължителността на експеримента до получаване на електрогърч в s/. Подбират се животни с приблизително еднакви изходни данни и се 25 сравняват резултатите спрямо изходните данни.
Резултатите от проведените опити са от разени в табл. 5, откъдето се вижда, че в края на опита стойностите на изследваните физиологични показатели се различават рязко от изходните. При опитната група, третирана с екстракт от глог, статичната физическа издръжливост нараства с 11 % спрямо контролната група, а за останалите опитни групи измененията са следните: при групата, третирана с пчелен мед, статичната издръжливост нараства с 15%, при белтъчния хидролизат увеличението на стойностите на този показател е с около 20%, а при храната - около 48%. Статистическа значимост се наблюдава само при групата, третирана с диетичната храна, което показва, че настъпва потенциране на ефектите. По аналогичен начин се променя и динамичната издръжливост, която се повишава при групата, третирана с храната с около 100%. Най-слаб е стимулиращият ефект на екстракта от глог. Устойчивостта към дразнене с електричество се увеличава по-слабо. От тях най-изразено е повишаването на стойностите на този показател при групата, третирана с белтъчен хидролизат (14%/. Статистически значимо е увеличението на стойностите на този показател само при групата, третирана с диетичната храна /с 64%/.
Таблица 5
Влияние върху физическата издържливост на плъхове при едномесечно третиране - сравнително проучване
№Група Показатели
Статична издържл. (S) Динамична издържливост (брой) Устойчивост към стрес (s)
Преди След 1 m Преди След 1 m Преди След 1 m
1. Контролнанетретирани 432 ± 85 585 ± 96 62 ± 18 84 ± 23 654 ± 103 858 ± 134
2. Опитна екстракт 422 ± 95 644 ± 142 68 ± 21 96 ± 30 635 ± 126 905 ± 140
3. Опитна-мед 398 ± 78 662 ± 108 58 ± 16 104 ± 20 650 ± 110 944 ± 168
4. Опитна-белт. хидролизат 440 ± 80 695 ± 122х 64 ± 20 124 ± 32х 616 ± 135 979 ± 156
5. Средство 428 ± 96 868 ± 144* 66 ± 22 168 ±43** 642 ± 134 1404 ±185*
статистическа значимост: при х - р < 0,05; * - р < 0,01; ♦* - р < 0,001
Пример 13. Влияние върху модел на хиперлипопротеинемия на плъхове, предизвикана с тритон
Използват се 4 групи мъжки плъхове порода Вистар. Три от групите се третират в продължение на 7 дни с тритон - 300 mg/kg т.м., подкожно. Четвъртата група е контролна и се третира с физиологичен разтвор. След осмия ден две от третираните с тритон групи получават съответно по 500 mg/kg от комбинацията и 100 mg/kg т.м. фенофибрат. Опитът продължава до 15-ия ден, когато трите групи, третирани с тритон, се убиват чрез декапитация и кръвта се събира в сухи епруветки. След 1 h кръвта се центрофугира при 2000 об./min и отделеният серум се съхранява в минусов хладник до провеждане на тестуването. В се- 5 рума се определят стойностите на следните липидни показатели: общ холестерол, холестерол и липопротеини с висока, ниска и много ниска плътност /ЛВП, ЛНП и ЛМНП/, триглицериди, общи масти, β-липопротеини и ацетилхолинестераза. Освен това се определя прирастът в g и теглата на следните паренхиматозни органи: далак, бъбреци, надбъбреци, сърце и тестиси. Определя се и големината на адипоцитите в имик.
От табл. 6 се вижда, че стойностите на изследваните липидни показатели под влияние на тритона нарастват многократно: общият холестерол се повишава 7 пъти, триглицеридите - 25 пъти и общите масти 9 пъти. Серумът на животните от тази група има вид на десертно мляко, поради което разделянето на двете фракции липопротеини /ЛНП и ЛПВ/ е невъзможно. При двете опитни групи, на които освен тритон се прилага и едно от изследваните вещества, серумът е прозрачен и бистър, а стойностите на липидните показателите са многократно снижени. Не се установяват съществени разлики в ефекта на двете изследвани вещества.
Резултатите от проведените изследвания показват, че храната има изразено профилактично действие при модел на хиперлипидемия, предизвикана с тритон.
Патохистологичните изследвания на паренхиматозните органи показват, че при опитните животни има по-слаби ултраструктурни промени в митохондриите, по-специално в ли10 зозомите, в сравнение с контролите, третирани само с тритон. Освен това при опитните животни е намалено отлагането на липиди в черния дроб и се запазва нивото на гликогена за разлика от тритоновите контроли, при които 15 има намаление на гликогена.
Съществено предимство при опитните животни, третирани с храната, е, че се забавя скоростта на липидната пероксидация в черния дроб и се понижава нивото на малоновия диал20 дехид. В сравнение с фенофибрата действието на състава е по-силно изразено, т.е. той има помощно антиоксидантно действие, което е от голямо значение при профилактиката и терапията на много процеси: хипоксия на тъканите, хро25 нични възпалителни и дегенеративни процеси, злокачествени новообразования и други.
При опитните животни е по-малка промяната и в теглата на изследваните органи.
Таблица 6
Сравнително проучване на терапевтичното действие на средството при модел на хиперлипопротеинемия на плъхове, предизвикана с тритон
№ Показатели Контролни Опитни
нетретирани -Нгритон тритон+ средство тритон+ фенофибрат
1. Холестерол (mmol/1) 1,49 ±0,49 12,72 ± 1,87 1,79 ±0,30 2,04 ± 0,24
2. Хол-ЛПВП (mmol/1) 1,03 ±0,20 - 1,30 ± 0,24 1,35 ±0,18
3. Триглицерол (mmol/1) 1,24 ±0,90 16,43 ± 3,2 0,50 ± 0,08 0,67 ± 0,28
4. Общи масти (g/1) 3,36 ± 0,54 32.73 ± 8,73 2,80 ± 0,88 2,48 ± 0,44
5. Бета-липопрот. (g/1) 0,60 ± 0,32 0,71 ± 0,30 0,41 ± 0,11 0,36 ± 0,05
6. Ацетилхолинес-
тераза (mmol/1) 9,23 ± 3,99 12,67 ±5,47 9,22 ±3,86 8,43 ± 2,25
7. Адипоцити (т ) 9,16 ± 1,21 20,60 ± 0,39 11,60 ± 2,74 17,60 ±2,70
8. Прираст (g) 60,0 ± 15,8 22,00 ± 18,9 52,00 ± 23,6 43,00 ± 21,7
9. Далак (g) 1,13 ± 0,22 0,80 ±0,17 1,08 ± 0,15 1,17 ±0,29
10. Бъбреци (g) 1,33 ± 0,20 0,78 ± 0,12 1,15 ± 0,13 1,05 ± 0,05
11. Надбъбреци (g) 0,063 ± 0,03 0,033 ± 0,02 0,049 ± 0,01 0,063 ± 0,01
12. Сърце (g) 0,66 ± 0,07 0,28 ± 0,05 1,59 ± 0,12 0,26 ± 0,08
13.Тестиси (g) 2,11 ±0,48 1,35 ±0,40 1,59 ±0,12 1,94 ±0,35
Пример 14. Токсикологични проучвания
А. Проучва се острата токсичност на екстракта от глог както и на комбинацията. Опитите се провеждат върху бели мишки и плъхове. Изследваните вещества се прилагат перорално, еднократно, като се наблюдава общото състояние и поведението на животните. Отчита се смъртността в групите в продължение на 2 седмици след аплицирането.
Опитите показват, че в доза 2 g/kg т.м. екстрактът не предизвиква токсични промени и смъртност в третираните животни. Този резултат го поставя в групата на слаботоксичните вещества.
Съставът от екстракт и хидролизат в посочените съотношения, прилаган в дози до 2 g/kg, също не предизвиква смъртност. Това показва, че съгласно класификацията на Ходж и Щернер съставът спада към слаботоксичните вещества.
Б. Подостра /едномесечна/ токсичност на екстракта от глог
В доза 1 g/kg т.м., прилагана ежедневно перорално на плъхове в продължение на 1 месец, екстрактът не предизвиква токсични промени в основните клинико-лабораторни показатели и в паренхиматозните органи на изследваните животни.
Посочените примери показват, че диетичната храна и в двата варианта има изразено действие, като подобрява помпената функция на миокарда, намалява пропускливостта на съдовете и укрепва съдовата стена. При добавяне на 10% белтъчен хидролизат тези ефекти се засилват, като освен това се появяват и нови ефекти като изразено антилипемично действие и наличие на антиоксидантни свойства. Наблюдава се и потенциране на някои от ефектите, наблюдавани при отделните компоненти като потенцирането на мембранно- и съдоукрепващо действие, на тонизиращото действие и на помпената функция на миокарда. Освен при посочените вече сърдечно-съдови заболявания /исхемична болест на сърцето, хронични възпалителни и дегенеративни заболявания на миокарда и съдовете, т.н. “старческо сърце” и други/ храната може да се използва за възстановяване на организма след тежки физически и психически натоварвания, в следоперативния период и при реконвалесцентно болни. Особено подходяща е и при хронични хепатити поради установените антиоксидантни свойства. Използването на активни лечебни фактори от природен произход като храна позволява не само да се избегне психобариерата, характерна при използването на лекарствените средства, особено от синтетичен произход, но и да се намали рискът от токсични прояви при продължителните курсове на приложение. Освен това храната може да се приема от ранна възраст, което я прави перспективно профилактично средство при посочените заболявания.
Приложение на изобретението
Храната, приготвена с пчелен мед, се прилага в дневна доза от 30 до 60 g, разделена на 1 до 4 приема в зависимост от възрастта, телесната маса и нуждите на организма. Под формата на капсули или таблетки /без пчелен мед/ може да се приема перорално дневно в доза 2-3 пъти до 2-3 единични дози /таблетки/. Диетичната храна може да се прилага продължително време /месеци и години/ без опасност от кумулация. Тя може да се използва и от деца над 1 г. при необходимост от укрепване на кръвоносните съдове и за тонизиране след различни токсико-инфекциозни заболявания. При възрастни храната е подходяща при хронични миокардити и миокардиопатии, хронични възпалителни и дегенеративни заболявания на съдовете, исхемична болест на сърцето, различни форми дислипидемии, артерити, тромбофлебити и други нарушения на съдовата стена. Храната подобрява ефективността на сърдечно-съдовата система и има изразено тонизиращо действие. Особено подходяща е за хора, подложени на тежки физически и умствени натоварвания и при т.н. “старческо сърце”.
Патентни претенции

Claims (9)

1. Диетична храна с кардиотонично, съдоукрепващо, антилипемично и тонизиращо действие на основата на белтъчен хидролизат и пчелен мед, характеризираща се с това, че съдържа и екстракт от глог от 1 до 8%, като в даден случай белтъчният хидролизат е до 20% и в даден случай натуралният пчелен мед е до 99%.
2. Диетична храна съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че съдържа от 1 до 8% екстракт от глог, от 5 до 20% белтъ10 чен хидролизат и от 77 до 99% натурален пчелен мед.
3. Диетична храна съгласно претенция
1, характеризираща се с това, че е под формата на таблети или капсули, които съдържат 5 сух екстракт от глог 0,1-0,3 g и белтъчен хидролизат 0,25-1,0 g.
4. Диетична храна съгласно претенция
1, характеризираща се с това, че съдържа сух екстракт от глог от 1 до 8% и пчелен мед от 92 до 99%.
5. Диетична храна съгласно претенции от 1 до 4, характеризираща се с това, че екстрактът от глог съдържа не по-малко от 18% флавоноиди.
6. Диетична храна съгласно претенции от 1 до 4, характеризираща се с това, че белтъчният хидролизат е от животински или растителен произход.
7. Диетична храна съгласно претенция 6, характеризиращо се с това, че белтъчният хидролизат е хидролизиран казеин.
8. Диетична храна съгласно претенция 10 6, характеризираща се с това, че белтъчният хидролизат е от месо, кръв, риба или миди.
9. Диетична храна съгласно претенция 6, характеризираща се с това, че белтъчният хидролизат е от соя или микроводорасли.
Експерт: М.Минева Издание на Патентното ведомство на Република България 1113 София, бул. Д-р Г. М. Димитров 52-Б Редактор: Н.Божинова Пор. № 4000 Тираж: 40 MB
BG100600A 1996-05-17 1996-05-17 Диетична храна с кардиотонично, съдоукрепващо, антилипемичнои тонизиращо действие BG62593B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100600A BG62593B1 (bg) 1996-05-17 1996-05-17 Диетична храна с кардиотонично, съдоукрепващо, антилипемичнои тонизиращо действие

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG100600A BG62593B1 (bg) 1996-05-17 1996-05-17 Диетична храна с кардиотонично, съдоукрепващо, антилипемичнои тонизиращо действие

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100600A BG100600A (bg) 1997-11-28
BG62593B1 true BG62593B1 (bg) 2000-03-31

Family

ID=3926598

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100600A BG62593B1 (bg) 1996-05-17 1996-05-17 Диетична храна с кардиотонично, съдоукрепващо, антилипемичнои тонизиращо действие

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG62593B1 (bg)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8808760B2 (en) 2007-07-11 2014-08-19 Universiti Putra Malaysia Extract from palm leaves and a method for producing the same
CN105410924A (zh) * 2015-12-29 2016-03-23 黑龙江省中医药科学院 纳豆山楂食品及其制备方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8808760B2 (en) 2007-07-11 2014-08-19 Universiti Putra Malaysia Extract from palm leaves and a method for producing the same
CN105410924A (zh) * 2015-12-29 2016-03-23 黑龙江省中医药科学院 纳豆山楂食品及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
BG100600A (bg) 1997-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69823369T2 (de) Antistress wirkstoffe und funktionelle lebensmittel
CN100415224C (zh) 包含脂肪酸和氨基酸的组合物
JP3548102B2 (ja) 高血圧症予防・治療剤
DE69733215T2 (de) Anti-stress wirkstoffe und funktionale nährstoffe mit anti-stress effekten
JP2004250445A (ja) グリケーション阻害剤及びその利用
FR2981545A1 (fr) Produit dietetique destine a la diminution de la graisse viscerale en preoperatoire bariatrique
US5262162A (en) Cerebral-activating extract
RU2701567C1 (ru) Средство, обладающее гепатопротекторной активностью
JPH023495A (ja) 抗酸化剤
DE2921852A1 (de) Lipide senkendes mittel
JP4783576B2 (ja) 抗高血圧剤
BG62593B1 (bg) Диетична храна с кардиотонично, съдоукрепващо, антилипемичнои тонизиращо действие
WO2011126301A2 (ko) 근육 타입 변화를 촉진하는 조성물
WO2002030418A1 (fr) Compositions servant a ameliorer le metabolisme lipidique
WO2010134384A1 (ja) 皮膚機能改善組成物
RU2524821C1 (ru) Майонез
JP2004137287A (ja) 高血圧症予防・治療剤
US5436004A (en) Administration of cholesterol reductase to humans
KR100690980B1 (ko) 콜레스테롤 분해용 음료 및 분해용 제재
JP2003002836A (ja) レムナントリポ蛋白低減剤及び機能性食品
EP1433500B1 (en) Blood fluidity-improving health foods
JP2567231B2 (ja) 耐久力増強用栄養補助食品
RU2362327C1 (ru) Среднекалорийный майонез
JPH02215725A (ja) 抗高脂血症剤
JP2001002577A (ja) 脂質代謝改善剤