BG60872B1 - нетъкан текстилен материал за студозащитно облекло и метод за неговото производство - Google Patents
нетъкан текстилен материал за студозащитно облекло и метод за неговото производство Download PDFInfo
- Publication number
- BG60872B1 BG60872B1 BG98940A BG9894094A BG60872B1 BG 60872 B1 BG60872 B1 BG 60872B1 BG 98940 A BG98940 A BG 98940A BG 9894094 A BG9894094 A BG 9894094A BG 60872 B1 BG60872 B1 BG 60872B1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- fibers
- textile material
- layer
- woven textile
- fibrous
- Prior art date
Links
Landscapes
- Laminated Bodies (AREA)
- Manufacturing Of Multi-Layer Textile Fabrics (AREA)
- Nonwoven Fabrics (AREA)
Abstract
Текстилният материал има подобрени топлоизолационни, термофизиологични и хигиенни показатели и с него се оптимизира технологията за конфекциониране на облеклото. Съставен е от влакнеста ватка, представляваща синтетични щапелни влакна и/или техни смеси с естествени влакна, като влакната са разположени напречно, и полиетиленово фолио, като са свързани помежду си чрез иглонабиване. Методът включва смесване на влакната, развлачване и формиране на дарашка ватка, след което те участват в слоеве, които се настилат един върху друг и се подлагат на едновременно двустранно иглонабиване до достигане на специфична площна маса от 80 до 130 g/м2. Така получената ватка се настила върху полиетиленовото фолио и влакната се подлагат на едностранно иглонабиване откъм страната на влакнестата ватка, а полученият нетъкан текстилен материал се навива на руло.
Description
Област на приложение
Изобретението се отнася до нетъкан текстилен материал за студозащитно облекло и метод за производството му, който материал намира приложение в шевната промишленост за производство на подплати (подложки), използващи се за облекла, спални чували и др.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е нетъкан текстилен материал, който се използва за подплати (подложки), съставен от влакнеста ватка, представляваща слоеве от полиестерни влакна, и армиращ слой, представляващ алуминиево фолио с дебелина от 25цт, които са свързани помежду си механически чрез прошиво-плетачна машина, така че алуминиевият фолиен слой се преплита с влакнестите снопчета на влакнестата ватка и така образуваният нетъкан текстилен материал може да се използва за спални чували /1/.
Известен е и метод за изработване на нетъкан текстилен материал за подложки, при който върху така предварително подготвения слой от влакнеста ватка, състояща се от влакнести снопчета, се поставя слой от алуминиево фолио, след което те се свързват помежду си чрез прошиво-плетачна машина, чиито шибърни игли пробождат слоя от алуминиево фолио и захващат влакнестите снопчета от ватката и ги изтеглят през слоя от алуминиевото фолио, като същевременно ги изплитат така, че слоят от фолиото се преплита между бримковата структура на влакнестата ватка /1/.
Техническа същност
Нетъкан текстилен материал, включващ вътрешен слой от влакнеста ватка и външен слой от фолио, свързани помежду си механически. Съгласно изобретението вътрешният слой от влакнестата ватка е съставен от синтетични щапелни влакна с дължина от 55 до 80 mm, линейна плътност от 3,4 до 11 дтекс и/ или от техни смеси с естествени влакна, при участие на естествените влакна от 20 до 40 %, и е със специфична площна маса от 80 до 130 g/m2, като влакната имат преимуществено напречно разположение в структурата на ватката, чиято маса е от 65 до 90 % от общата маса на нетъкания материал, а дебелината на влакнестата ватка е от 50 до 70 пъти по-голя ма от дебелината на външния слой, който представлява армиращ слой и като такъв се използва полиолефиново фолио с дебелина от 20 до 30 μτη и специфична площна маса от 20 до 30 g/m2, като механическата връзка между вътрешния и външния слой е осъществена чрез иглонабиване, така че с допирната си повърхност армиращият слой прониква в допирната повърхност на вътрешния слой във вертикална посока на дълбочина от 16 до 25 % от дебелината на вътрешния слой.
Същността на изобретението се изяснява и с друг вариант, при който вътрешният слой е съставен и съдържа слой от синтетични щапелни влакна и/или техни смеси с естествени влакна от 61 до 82 % и слой от регенерирани синтетични влакна и/или влакнести отпадъци - от 22 до 33 %.
Същността се изяснява и с трети вариант, при който от външната страна на външния слой, който представлява полиетиленово фолио, се съдържа трети слой от синтетични щапелни влакна и/или техни смеси с естествени влакна, като тегловното съотношение между външния, вътрешния и третия слой, изразаювпроцрншссьответно (52^9):(1249): (26*30).
Техническата същност на изобретението се изяснява и със следващ вариант, при който съотношението между обема на порите в нетъкания материал и обемната му плътност е от 0,28 до 0,35.
Техническата същност на изобретението се изяснява и с метод за изработване на нетъкан текстилен материал, който включва предварително подготвен вътрешен слой от влакнеста ватка, върху който се разполага външен слой от фолио.
Съгласно изобретението при предварителната подготовка на вътрешния слой влакнеста ватка се извършва смесване на влакната, след което същите се подлагат на развлачване и полученият след развлачването влакнест наетия се подлага на формиране, при което надлъжната ориентация на влакната, излизащи от дарака, се преобразува в напречна чрез настилащо устройство, като влакната се наслояват едно върху друго. Така формираният влакнест настил се подлага на едновременно двустранно иглонабиване до достигане на специфична площна маса от 80 до 130 g/m2, като получената иглонабита ватка се разполага върху армиращия слой, представляващ полиоле финово фолио, който непрекъснато се движи. Двата слоя се подлагат на едностранно иглонабиване откъм страната на влакнестата ватка, като скоростта на придвижване на армиращия слой е по-голяма от скоростта на придвижването на влакнестата ватка и така полученият нетъкан текстилен материал се навива на руло.
Същността на метода се изяснява и с друг вариант, при който формирането на влакнестия настил, излизащ след дарака, е по аеродинамичен път, като се постига хаотично разположение на влакната във влакнестата ватка.
Същността на метода се изяснява и с друг вариант, при който иглонабиването, осъществяващо се върху влакнестия настил, е двустранно последователно - първоначално отгоре и след това отдолу, или обратно - първоначално отдолу и след това отгоре.
При един следващ вариант на метода след формирането на влакнестия настил и наслояването на влакната едно върху друго, вътрешният слой директно се настила върху армиращия слой, като двата слоя се подлагат на едностранно иглонабиване, т.е. не се извършва предварително иглонабиване на влакнестата ватка.
При един следващ вариант иглонабиването се извършва в шахматни редове.
При друг вариант иглонабиването се осъществява в зигзагообразни симетрични помежду си редове, така че върховете на зигзагообразната линия лежат върху една права.
При следващ вариант иглонабиването се осъществява в несиметрични зигзагообразни редове.
При един непоследен вариант иглонабиването се извършва от смесени зигзагообразни редове, редуващи се алтернативно от симетрични и несиметрични редове.
Предимствата на нетъкания текстилен материал се изразяват в това, че той има пооптимални топлоизолационни, термофизиологични и хигиенни показатели, тъй като обемът на порите е оптимално подбран, като същевременно не се задържа въздух в порите, поради това, че има голяма въздухопропускливост, което осигурява бързо изсушаване - необходимо качество за облеклото, използвано за дейности с повишено потоотделяне. Освен това е подобрено и числото на топлозадържане, поради оптималното съотношение между обема на порите и обемната плътност на нетъкания текстилен материал. Поради значително по-малката си дебелина и стабилността на размерите си, нетъканият текстилен материал дава възможност, както да се оптимизира технологията за конфекциониране на облеклото, така също и да се повиши и функционалността му.
Предимствата на метода за изработване на нетъкани текстилни материали се състоят в това, че се намалява или напълно се избягва допълнителното свързване на елементите ватка - фолиен слой чрез съшиване или по друг начин, като същевременно се осигурява необходимата за активно “дишане” перфорация на материята, което се дължи на иглонабиването.
Описание на приложените фигури
Фигура 1 представлява принципна схема за осъществяване на метода.
Примери за изпълнение
Нетъканият текстилен материал се състои от вътрешен и външен слой, свързани помежду си чрез иглонабиване. Вътрешният слой представлява влакнеста ватка от 100 % полиестерни щапелни влакна с дължина 57 mm, линейна плътност 3,4 дтекс и е със специфична площна маса 100 g/m2. Щапелните влакна са разположени напречно спрямо късата страна на ватката, а нейната дебелина е 60 пъти поголяма от дебелината на външния слой. Масата на влакнестата ватка е 80 % от общата маса на нетъкания текстилен материал.
Външният слой представлява армиращ слой и като такъв за предпочитане е да се използва полиетиленово фолио с дебелина от 20 μτη и специфична площна маса 20 g/m2. Влакнестата ватка и полиетиленовото фолио така са свързани, чрез иглонабиване, че допирните им повърхнини проникват една в друга във вертикална посока на дълбочина 16 % от дебелината на влакнестата ватка.
При един друг пример влакнестата ватка е съставна и съдържа смес от синтетични щапелни влакна и естествени влакна в съотношение 67:33 %.
При един друг пример влакнестата ватка е съставна и съдържа слой от полиестерни свежи щапелни влакна от 72 % и регенерирани синтетични влакна 28 %.
При един друг пример от външната страна на армиращия слой, който представлява полиетиленово фолио, се съдържа трети слой от синтетични щапелни влакна или техни смеси с естествени влакна, като тегловното съотношение между външния, вътрешния и третия слой, изразено в проценти е съответно 57:14:28.
При един следващ пример съотношението между обема на порите в нетъкания материал и обемната му плътност е 0,32.
Методът се осъществява с помощта на схема, която се състои от дарак 1, след който е разположено настилащо устройство 2, а след него е установена първа иглонабивна машина 3, след която последователно са установени подаващо фолиото устройство 4, втора иглонабивна машина 5 и навиващо устройство 6.
Методът се осъществява по следния начин. Щапелните синтетични влакна и/или техните смеси с естествени влакна се смесват помежду си и се подават на дарак 1, където се развлачват, като полученият флор се подава в настилащото устройство 2, където се формират влакнести слоеве, така че надлъжната ориентация на влакната, излизащи от дарака 1, се преобразува в напречна, като влакната се наслояват едно върху друго. Така формираният влакнест настил се подава в първа иглонабивна машина 3, където се подлага на едновременно двустранно иглонабиване, като получената ватка се разполага върху полиетиленовото фолио, което е в непрекъснато движение с помощта на подаващо устройство 4. така установени двата слоя с помощта на втора иглонабивна машина 5 се подлагат на едностранно иглонабиване откъм страната на влакнестата ватка, като скоростта на движение на полиетиленовото фолио през времетраенето на процеса е по-голяма от скоростта на придвижването на влакнестата ватка. Това позволява включването на полиетиленовото фолио в структурата на готовия нетъкан текстилен материал без създаване на допълнителни напрежения. Така полученят нетъкан текстилен материал се навива върху навиващото устройство 6 на руло.
Claims (12)
1. Нетъкан текстилен материал, включващ вътрешен слой от влакнеста ватка и външен слой от фолио, свързани помежду си механически, характеризиращ се с това, че вътрешният слой от влакнестата ватка е съставен от синтетични щапелни влакна с дължина от 55 до 80 mm, линейна плътност от 3,4 до 11 дтекс и/или техни смеси с естествени влакна, при участие на естествените влакна от 20 до 40 %, и е със специфична площна маса от 80 до 130 g/m2, като влакната имат преимуществено напречно разположение спрямо късата страна на ватката, чиято маса е от 65 до 90 % от общата маса на нетъкания текстилен материал, а нейната дебелина е от 50 до 70 пъти по-голяма от дебелината на външния слой, който представлява армиращ слой и като такъв се използва полиолефиново фолио с дебелина от 20 до 30 μπι и специфична площна маса от 20 до 30 g/m2, като механическата връзка между вътрешния и външния слой е осъществена чрез иглонабиване, така че с допирната си повърхнина армиращият слой прониква в допирната повърхнина на вътрешния слой във вертикална посока на дълбочина от 16 до 25 % от дебелината на вътрешния слой.
2. Нетъкан текстилен материал съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че вътрешният слой е съставен и съдържа слой от синтетични щапелни влакна и/или от техни смеси с естествени влакна - от 61 до 82 % и слой от регенерирани синтетични влакна и/ или влакнести отпадъци - от 22 до 33 %.
3. Нетъкан текстилен материал съгласно претенции 1 и 2, характеризиращ се с това, че от външната страна на външния слой, който представлява полиетиленово фолио, се съдържа трети слой от синтетични щапелни влакна и/или техни смеси с естествени влакна, като тегловното съотношение между външния, вътрешния и третия слой, изразено в проценти, е съответно (52*59) :(1249): (26*30).
4. Нетъкан текстилен материал съгласно претенции 1, 2 и 3, характеризиращ се с това, че съотношението между обема на порите в нетъкания текстилен материал и обемната му плътност е от 0,28 до 0,35.
5. Метод за изработване на нетъкан текстилен материал съгласно претенция 1, включващ предварително подготвяне на вътрешен слой от влакнеста ватка, върху която се настила външен слой фолио, характеризиращ се с това, че при предварителната подготовка на вътрешния слой от влакнеста ватка се извършва смесване на щапелните влакна, след което същите се подлагат на развлачване и полученият от дарака влакнест настил се подлага на формиране, при което надлъжната ориентация на влакната, излизащи от дарака 1, се преобразува в напречна чрез настилащо устройство 2, като влакната се наслояват едно върху друго и така формираният влакнест настил се подлага на едновременно двустранно иглонабиване до достигане на специфична площна маса от 80 до 130 g/m2, след което получената ватка се настила върху армиращия слой, представляващ полиолефиново фолио, а след това двата слоя се подлагат на едностранно иглонабиване откъм страната на влакнестата ватка, като скоростта на придвижване на армиращия слой е по-голяма от скоростта на придвижването на влакнестата ватка и така полученият нетъкан текстилен материал се навива на руло.
6. Метод за изработване на нетъкан текстилен материал съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че формирането на влакнестия настил, излизащ след дарака, е по аеродинамичен път, като се постига хаотично разположение на влакната във влакнестата ватка.
7. Метод за изработване на нетъкан текстилен материал съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че иглонабиването, осъществяващо се върху влакнестия настил, е двустранно последователно - първоначално отгоре и след това отдолу или обратно - първоначално отдолу, а след това отгоре.
8. Метод за изработване на нетъкан текстилен материал съгласно претенция 5, характеризиращ се с това, че след формирането на влакнестия настил и наслояването на влакна- та едно върху друго, вътрешният слой директно се настила върху армиращия слой, като двата слоя се подлагат на едностранно иглонабиване.
5
9. Метод за изработване на нетъкан текстилен материал съгласно претенции 5, 6, 7 и 8, характеризиращ се с това, че иглонабиването се извършва в шахматни редове.
10. Метод за изработване на нетъкан тек10 стилен материал съгласно претенции 5, 6, 7 и
8, характеризиращ се с това, че иглонабиването се осъществява в зигзагообразни симетрични помежду' си редове, така че върховете на зигзагообразната линия лежат върху една 15 права.
11. Метод за изработване на нетъкан текстилен материал съгласно претенции 5, 6, 7 и 8, характеризиращ се с това, че иглонабиването се осъществява в несиметрични зигзагообразни редове, така че върховете на зигзагообразната линия лежат в различни прави.
12. Метод за изработване на нетъкан текстилен материал съгласно претенции 5, 6, 7 и 8, характеризиращ се с това, че иглонабиването се извършва в смесени зигзагообразни редове, редуващи се алтернативно - от симетрични и несиметрични редове.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG98940A BG60872B1 (bg) | 1994-07-29 | 1994-07-29 | нетъкан текстилен материал за студозащитно облекло и метод за неговото производство |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG98940A BG60872B1 (bg) | 1994-07-29 | 1994-07-29 | нетъкан текстилен материал за студозащитно облекло и метод за неговото производство |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG98940A BG98940A (en) | 1995-02-28 |
BG60872B1 true BG60872B1 (bg) | 1996-05-31 |
Family
ID=3925750
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG98940A BG60872B1 (bg) | 1994-07-29 | 1994-07-29 | нетъкан текстилен материал за студозащитно облекло и метод за неговото производство |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG60872B1 (bg) |
-
1994
- 1994-07-29 BG BG98940A patent/BG60872B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG98940A (en) | 1995-02-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7406755B2 (en) | Hydroentanglement of continuous polymer filaments | |
JP4546010B2 (ja) | 不織布を製造するための方法およびそれを実施するためのプラントならびにそのようにして得られた不織布 | |
EP0896645B1 (en) | Durable spunlaced fabric structures | |
ES2199189T3 (es) | Procedimiento para la realizacion de un material no tejido y material asi obtenido. | |
US3950587A (en) | Non-woven textile fiber products having a relief-like structure | |
US3841951A (en) | Nonwoven fabrics | |
US6796010B2 (en) | Method for the production of nonwoven webs, the cohesion of which is obtained by means of fluid jets | |
US3856602A (en) | Method of producing non-woven textile fiber products having a relief-like structure | |
KR20010074783A (ko) | 복합 부직포 물질의 제조방법 및 이로부터 얻어진 물질 | |
US5396689A (en) | Process for obtaining a composite textile structure based on nonwoven fibrous sheets | |
US20050188513A1 (en) | Method for producing a complex nonwoven fabric and resulting novel fabric | |
US3506530A (en) | Reversible non-woven needled fabrics and methods of making them | |
EA006914B1 (ru) | Комплексный материал, состоящий из вуали из элементарных стеклонитей, сформированной по сухому способу, и нетканого материала из органических элементарных нитей | |
JPH0564856A (ja) | 複合ライニング布とその製造方法 | |
CA2434432C (en) | Hydroentanglement of continuous polymer filaments | |
AU2001229480A1 (en) | Hydroentanglement of continuous polymer filaments | |
CN201931651U (zh) | 复合热熔吸水针刺无纺布 | |
JPH11124787A (ja) | ニードルフェルト及びその製造方法 | |
BG60872B1 (bg) | нетъкан текстилен материал за студозащитно облекло и метод за неговото производство | |
GB1352782A (en) | Non-woven fabrics and methods and apparatus for producing such fabrics | |
CN215051130U (zh) | 一种高吸液强去污的水刺复合无纺布 | |
RU16283U1 (ru) | Нетканый объемный теплоизоляционный материал | |
FI57288C (fi) | Pappersmaskinfilt | |
JPS59141620A (ja) | 土木用給排水材の製造方法 | |
JPS623365Y2 (bg) |