BG60866B1 - метод за производство на лактулоза - Google Patents

метод за производство на лактулоза Download PDF

Info

Publication number
BG60866B1
BG60866B1 BG92263A BG9226390A BG60866B1 BG 60866 B1 BG60866 B1 BG 60866B1 BG 92263 A BG92263 A BG 92263A BG 9226390 A BG9226390 A BG 9226390A BG 60866 B1 BG60866 B1 BG 60866B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
lactulose
solution
borax
ion exchanger
sodium ions
Prior art date
Application number
BG92263A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Dorscheid
Rudolf Krumbholz
Original Assignee
Duphar International Research B.V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Duphar International Research B.V. filed Critical Duphar International Research B.V.
Priority to BG92263A priority Critical patent/BG60866B1/bg
Publication of BG60866B1 publication Critical patent/BG60866B1/bg

Links

Abstract

Методът се прилага в химическата промишленост. Той е икономичен и екологично чист. По метода алкален воден разтвор на лактоза и боракс се приготвя и нагрява при температура над 800с. Лактулозата се отделя от получените продукти на конверсия, като към разтвора не се прибавя друг алкализиращ продукт освен боракс. Конверсията се провежда при рн 8,3. С цел да се запазят натриевите йони в производствения цикъл, бораксът се получава във воден разтвор на борна киселина, успоредно с лактозата. Натриевите йони се прехвърлят от разтвора на конверсните продукти в разтвора на борната киселина чрез електродиализа.

Description

(54) МЕТОД ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЛАКТУЛОЗА (57) Методът се прилага в химическата промишленост. Той е икономичен и екологично чист. По метода алкален воден разтвор на лактоза и боракс се приготвя и нагрява при температура над 80°С. Лактулозата се отделя от получените продукти на конверсия, като към разтвора не се прибавя друг алкализиращ продукт освен боракс. Конверсията се провежда при рН 8,3. С цел да се запазят натриевите йони в производствения цикъл, бораксът се получава във воден разтвор на борна киселина, успоредно с лактозата. Натриевите йони се прехвърлят от разтвора на конверсиите продукти в разтвора на борната киселина чрез електродиализа.
претенции (54) МЕТОД ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЛАКТУЛОЗА
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до метод за производство на лактулоза, който ще намери приложение в химическата промишленост.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е метод при който конверсията изисква алкална среда и допълнително се прибавя разтвор на натриева основа. Добивът от него е сравнително висок, борната киселина образува комплекс с лактулозата, изтеглящ равновесието от лактозата. Като продукти на конверсия от лактозата се получават галактоза, тагатоза, други захари, органични киселини и багрила /1/.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА
ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Съгласно изобретението, воден алкален разтвор на лактоза и боракс се приготвя и нагрява при температура над 80°С. Лактулозата се отделя от получените продукти на конверсия като освен боракс към разтвора не се прибавя алкализиращ продукт.
Отпадъчните вещества, съдържащи алкални соли, които след отстраняване на алкалните йони чрез йонни обменители се образуват при регенерирането им, са значително малко.
Методът създава възможност за рециклиране на натриевите йони в две модификации съгласно изобретението.
Едната модификация се състои в това, че бораксът се получава във воден разтвор на борна киселина, за предпочитане успоредно с лактозата, при което натриевите йони се преместват от разтвора на конверсиите продукти в разтвора на борната киселина чрез електролиза.
По този начин е възможно цялостно рециклиране на натриевите йони.
За тази цел са необходими само две отделения, разделени с една катион обменна мембрана. Едното отделение е катодно и през него тече разтворът на борната киселина, за предпочитане разтворът на борна киселиналактоза. В другото отделение се вливат продуктите на конверсията и то е анодно. Под влияние на приложеното напрежение, натриевите йони се придвижват в първото отделение, така че се образува разтвор на боракс в него.
Според другата модификация на изобретението натриевите йони се преместват от разтвора на продуктите на конверсия най-цялостно чрез слаб киселинен йонен обменител и едва след това - чрез по-силен киселинен йонен обменник. При това слабият киселинен йонен обменник поне частично се регенерира с борна киселина и полученият боракс се използва отново, най-малкото частично.
Концентрацията на натриевите йони в разтвора на конверсиите продукти е толкова висока, че да може да се свързват със слаб киселинен йонен обменник. Силен киселинен йонен обменник се използва само за цялостното отделяне на натриевите йони от разтвора. В резултат на предпочитаното регенериране на слабия киселинен йонен обменник с борна киселина, свързаните с него, натриеви йони ще останат в производствения цикъл. Само остатъкът отива в отпадъците. Дори в случаите, при които слабият киселинен йонен обменник не се регенерира с борна киселина, използването му има предимства. Той може да бъде регенериран с по-слаба киселина, което се предпочита от екологична гледна точка. Подходяща е например карбоновата киселина.
При друго изпълнение на метода съгласно изобретението лактулозата се отделя при което разтворът на реакционните продукти, след отстраняването на натриевите йони, преди или след отделянето на боратните йони, за предпочитане след изпаряване от 15 до 20 % сухо вещество, се пропуска през продълговат контейнер, запълнен със слаб алкален йонен обменник като хроматографска колона, за предпочитане при 30 до 60°С, при използването на вода като елуент.
Това приложение на йонния обменник води до отлично разделяне на лактулозата, а също и на галактозата от сместа на реакционните продукти. Лактулозата може да се получи със степен на чистота над 99 %, индустриален мащаб и при намалени разходи.
В последната фаза на метода и на модифицираното изпълнение на изобретението за производството на лактулоза под формата на прах, се предлага да се прибави, за предпочитане да се впръска, концентриран разтвор на лактулоза. С чистота поне 90 %, по отношение на сухо вещество в прах от лактулоза, която се поддържа в движение, за предпочитане при разбъркване, толкова бавно и да се разпределя в нея толкова бързо и фино, че разтворът да лактулоза да образува само тънък филм върху повърхността на частичките на прах откъдето твърдият материал нараства върху тях.
Известно е, че не е възможно да се крие- 5 тализира лактулоза само при концентриране на водния му разтвор.
Досега са използвани метанол или друг органичен разтворител, които са били прибавяни при производството на лактулоза на прах, в които разтворители лактулозата има по-малка разтворимост и се утаява. Механично отделеният и изсушен прах при това е винаги замърсен с остатъци от разтворителя.
Предлаганият нов метод създава възможност да се произвежда свободно течлив, само слабо хигроскопичен прах на лактулоза с висока чистота.
От решаващо значение при този метод е бавното прибавяне и бързото разпределяне и разпръскване на лактулозния сироп върху зрънцата, за да се образува тънък филм. Трябва да се избягва дори локално натрупване на сироп. Преди всичко, вече кристален материал не трябва отново да се разтваря в сиропа. Подходящи за целта са например разпръсквателни сушилни, пропелерни сушилни и други сушилни с горещ въздух, снабдени с разбъркващи устройства.
Възможността да се образува бораксов разтвор чрез електролиза, отстраняването на натриевите йони от разтвора на продуктите на конверсия с помощта на слаб киселинен йонен обменник, отделянето на лактулозата чрез слаб алкален йонен обменник като хроматографска колона, и производството на лак10 тулозен прах представляват предимствата на метода съгласно изобретението, като всяко от тях може да бъде прилагано и самостоятелно. Методът е икономичен и екологично чист.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
175 к§ лактоза-монохидрат, 46,3 к§ боракс и 800 к£ дейонизирана вода се нагряват при 95°С в продължение на 3 Ь. Образува се смес от реакционни продукти, която съдържа 74,2 к§ лактулоза, 75,3 к£ лактоза, 8,0 к§ галактоза и 0,8 к£ тагатоза. Полученият разтвор на захарна смес се пропуска над слаб киселинен йонен обменник и след това над един силен киселинен йонен обменник, така че натриевите йони, получени от боракса, да се отстранят. След това разтворът се изпарява до 15 % сухо вещество.
Разтворът с тази концентрация се пропуска през хроматографска колона, състояща се от един слаб алкален йонен обменник.
Колоната се състои от кух цилиндър с диаметър около 90 ст и височина 2 т, запълнен с 1000 1 слаба алкална обменна смола. 1000 1 от разтвора се прибавят при температура между 40 и 60°С към колоната, която предварително е била напълнена с вода и след това отново напълнена с вода, при скорост на протичане 1 до 2 об./Ь.
Диаграмата по-долу показва постигнатото разделяне на компонентите от разтвора. Явно е, че само с малки загуби може да се получи почти чиста лактулозна фракция, без други захари. Особено изненадващо е доброто разделяне на лактозата от лактулозата.
Разделяне на захарната смес
Концентрация β/ЮО т1 Лактулозна фракция свободна от други захари
0 5 10 15 20 25 30 35 40
---> фракции
лактоза галактоза лактулоза
Полученият лактулозен разтвор се освобождава от борната киселина в специфичен обменител за бор и след това се изпарява до 65 %-но съдържание на лактулоза, например при вакуум от 40 мбар. Така се получава сироп, който е търговски продукт.
Сиропът може да бъде превърнат и в прах.
За тази цел, например, се използва пропелерна сушилня, загрявана с пара /ϋΕ βίείπείι 8Р 200/, общ капацитет 200 I и полезен обем 130 1, скорост на бъркалката 10 об./πιίη. 20 к£ лактулозен прах се поставя в контейнера и общо 100 к§ сироп, подгрят при 60°С, се влива със скорост 2 1/Ь. След това всичко се суши за 30 пнп. 20 к£ от полученият прах се оставя като проба за следващия шарж.
Вместо прибавянето на боракс, както вече е описано по-горе, се използва следния метод: 175 к£ лактоза-монохидрат, 30 к£ борна киселина и 600 кд дейонизирана вода се разтварят при бъркане и температура около 45°С и се пропуска през описания слабо киселинен йонен обменник, който се зарежда с натриеви йони. Елуацията се извършва с дейонизирана вода. Полученият разтвор, който регенерира йонния обменник поне частично с борната киселина и поема натриевите йони, се наглася с помощта на разтвор на натриева основа до рН 8,3, т.е. рН - стойността на по-горе описания лактозо - бораксов разтвор.
Конверсията по-нататък се провежда, както при работа с горния разтвор.

Claims (6)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за получаване на лактулоза, при който воден алкален разтвор на лактоза и боракс се приготвя и нагрява при температура над 80°С и лактулозата се отделя от получените продукти на конверсия, характеризиращ се с това, че освен боракса, към разтвора не се прибавя алкализиращ продукт.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че бораксът се получава във воден разтвор на борна киселина, за предпочитане заедно с лактозата и натриевите йони се прехвърлят от разтвора на продуктите
    5 на конверсия в разтвора на борната киселина чрез електролиза.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че натриевите йони се отстраняват от разтвора на продуктите на кон10 версия чрез слаб киселинен йонен обменник и едва след това чрез по-силен киселинен йонен обменник.
  4. 4. Метод съгласно претенция 3, характеризиращ се с това, че слабият киселинен
    15 йонен обменник се регенерира частично с борна киселина и полученият при регенерацията боракс частично се използва в метода съгласно претенция 1.
  5. 5. Метод съгласно претенции от 1 до 4, характеризиращ се с това, че за отделянето на лактулозата разтворът на продуктите на реакция, след отделяне на натриевите йони, преди отделянето на боратните йони, за предпочитане след изпаряване до 15 - 20 % сухо вещество, се пропуска през дълга хроматографска колона, запълнена със слаб алкален йонен обменник, за предпочитане при 30 до 60°С, като елуент се използва вода.
  6. 6. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 5, характеризиращ се с това, че за получаването на лактулоза на прах, концентриран лактулозен разтвор с чистота от 90 % лактулоза по отношение на сухото вещество, се прибавя за предпочитане чрез разпръскване към лактулозен прах, който се поддържа в движение, за предпочитане се бърка, и се разпределя в него толкова бързо и фино, че лактулозният разтвор образува тънък филм върху повърхността на частичките прах, в резултат на което прахообразните частички нарастват.
BG92263A 1990-06-20 1990-06-20 метод за производство на лактулоза BG60866B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG92263A BG60866B1 (bg) 1990-06-20 1990-06-20 метод за производство на лактулоза

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG92263A BG60866B1 (bg) 1990-06-20 1990-06-20 метод за производство на лактулоза

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG60866B1 true BG60866B1 (bg) 1996-05-31

Family

ID=3923060

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG92263A BG60866B1 (bg) 1990-06-20 1990-06-20 метод за производство на лактулоза

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG60866B1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106852145A (zh) 用于制备d‑阿洛酮糖晶体的方法
US5071530A (en) Method of manufacturing lactulose
RU94041686A (ru) Способ получения высокодисперсных твердых сыпучих полезных веществ или их смесей
KR890001245B1 (ko) 트립토판의 정제방법
BG60866B1 (bg) метод за производство на лактулоза
US20040262161A1 (en) Method for the isolation of salts of organic acids from a fermentation broth and for releasing the organic acid
DE69108773T2 (de) Verfahren zur Herstellung von Alkalimetall-Hypophosphiten.
KR0144348B1 (ko) 락툴로오즈의 제조방법
SK278985B6 (sk) Spôsob výroby laktulózy
HU208980B (en) Process for producing lactulose
JP6951048B2 (ja) セルロース、ヘミセルロース及びリグニンを含む物質の酸加水分解物から発酵性糖を単離する方法
FI92490C (fi) Menetelmä laktuloosin valmistamiseksi
RU2065399C1 (ru) Способ извлечения бора в виде боратов из улекситового сырья
SI9011080A (en) Procedure for the lactulose production
JPH01501624A (ja) 非極性吸着樹脂の使用下に強心性グリコシドを増量しかつ/または単離する方法
RU2073068C1 (ru) Способ получения лактулозы
PL167347B1 (pl) Sposób wytwarzania laktulozy
NO175860B (bg)
RU2425051C1 (ru) Способ получения d-глюкозы, меченной изотопом углерода в положении 1
SE185456C1 (bg)
PT94405B (pt) Processo para a preparacao de lactulose
DD297999A5 (de) Verfahren zum herstellen von lactulose
US2829159A (en) Conversion of pyroglutamic acid to glutamic acid
RU2191828C2 (ru) Способ получения лимонной кислоты из растворов щелочных цитратов
JPH0432833B2 (bg)