BG4247U1 - Дигитален дентален център - Google Patents

Дигитален дентален център Download PDF

Info

Publication number
BG4247U1
BG4247U1 BG5474U BG547422U BG4247U1 BG 4247 U1 BG4247 U1 BG 4247U1 BG 5474 U BG5474 U BG 5474U BG 547422 U BG547422 U BG 547422U BG 4247 U1 BG4247 U1 BG 4247U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
unit
dental
sintering furnace
digital
functionally connected
Prior art date
Application number
BG5474U
Other languages
English (en)
Inventor
Андон Вардев
Костадинов Вардев Андон
Original Assignee
"Дента Мед - Амбулатория За Групова Практика За Първична Помощ По Дентална Медицина" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Дента Мед - Амбулатория За Групова Практика За Първична Помощ По Дентална Медицина" Оод filed Critical "Дента Мед - Амбулатория За Групова Практика За Първична Помощ По Дентална Медицина" Оод
Priority to BG5474U priority Critical patent/BG4247U1/bg
Publication of BG4247U1 publication Critical patent/BG4247U1/bg

Links

Landscapes

  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)

Abstract

Създаденият дигитален дентален център включва дентален юнит (1), имплантологичен юнит (2) и ендомотор (3), функционално свързани с компютър (7). Компютърът (7) е свързан с фотоапарат (8), с 3D рентген (9), с кугел (10) и с микроскоп (11), както и с CAD CAM система (12), включваща интраорален скенер (12.1), цифрова фреза (12.2) и 3D принтер (12.3). Цифровата фреза (12.2) е функционално и последователно свързана със синтеровъчна пещ за цирконий (4) и синтеровъчна пещ за керамика (5). 3D принтерът (12.3) е свързан с вакуум преса (6). Синтеровъчната пещ за цирконий (4), синтеровъчната пещ за керамика (5) и вакуум пресата (6) са функционално свързани с денталния юнит (1), а синтеровъчната пещ за цирконий (4) е функционално свързана и с имплантологичния юнит (2). Денталният юнит (1) е функционално свързан с имплантологичния юнит (2) и с ендомотора (3), като денталният юнит (1), имплантологичният юнит (2) и ендомоторът (3) са функционално свързани с микроскопа (11).

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до дигитален дентален център, който ще намери приложение в медицината и по-специално в денталното здравеопазване.
Предшестващо състояние на техниката
Проблемите, свързани с денталното здраве на хората са неделима част от общите социални и здравни проблеми на населението и в крайна сметка са част от качеството на живот на всеки индивид.
Денталната медицина е сложна медицинска наука с професионални стандарти, която включва профилактика, диагностика и рехабилитация на заболявания и малформации на твърдите и меките тъкани на устата, челюстите и околните тъкани, включително лечението на лезиите на зъбите и замяната на липсващи зъби, за да се възстанови функционалното орално здраве.
Целта на минимално инвазивната дентална медицина е запазването на възможно най-много здрави зъбни структури. Основните средства за това са ранна диагностика, използване на съвременни висококачествени композитни материали, техники за минимално изпиляване на твърди зъбни тъкани, различни биотолерантни материали, средства за реминерализация и други. За осъществяване на тази концепция са нужни както компетентност на специалистите, така и използване на специализирани технологии за качествено обезболяване и пълен комфорт на пациентите.
Техническа същност на полезния модел
Задача на настоящия полезен модел е да се създаде дигитален дентален център, който осигурява комплексно дентално обслужване, позволявайки всички дейности, свързани с денталното здраве да се осъществяват на едно място за удобство на пациента и улесняващи лекаря.
Задачата е решена като е създаден дигитален дентален център, който включва дентален юнит, имплантологичен юнит и ендомотор, функционално свързани с компютър. Компютърът е свързан с фотоапарат, с 3D рентген, с кугел и с микроскоп, както и с CAD САМ система, включваща интраорален скенер, цифрова фреза и 3D принтер. Цифровата фреза е функционално и последователно свързана със синтеровъчна пещ за цирконий и синтеровъчна пещ за керамика. 3D принтерът е свързан с вакуум преса. Синтеровъчната пещ за цирконий, синтеровъчната пещ за керамика и вакуум пресата са функционално свързани с денталния юнит. Синтеровъчната пещ за цирконий е функционално свързана и с имплантологичния юнит. Денталният юнит е функционално свързан с имплантологичния юнит и с ендомотора, като денталният юнит, имплантологичният юнит и ендомоторът са функционално свързани с микроскопа.
Предимство на създадения дигитален дентален център е, че осигурява комплексно дентално обслужване, включващо диагностика, лечение и рехабилитация на денталните заболявания, като всички дейности се осъществяват на едно място и спестяват време на пациентите. Предимство е и използването на дигитални рентгенови апарати, при които облъчването на пациента е с 90% по-малко в сравнение с конвенционалните такива. Освен това, използването на микроскоп позволява провеждане на кореново лечение чрез бързо и точно откриване на акцесорни канали, фрактури, перфорации, както и отстраняване на сепарирани инструменти при зъбното лечение. От своя страна използването на CAD САМ системата осигурява високоскоростна автоматизирана обработка на имплантите, коронки, фасети, мостове и други, както и тяхното директно изграждане.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел се илюстрира на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на дигитален дентален център, съгласно полезния модел.
Примери за изпълнение на полезния модел
Създаденият дигитален дентален център, показан на фигура 1, включва дентален юнит 1, имплантологичен юнит 2 и ендомотор 3, функционално свързани с компютър 7. Компютър 7 е свързан с фотоапарат 8, с 3D рентген 9, с кугел 10 и с микроскоп 11, както и с CAD САМ система 12, включваща интраорален скенер 12.1, цифрова фреза 12.2 и 3D принтер 12.3. Цифровата фреза 12.2 е функционално и последователно свързана със синтеровъчна пещ за цирконий 4 и синтеровъчна пещ за керамика 5. 3D принтерът 12.3 е свързан с вакуум преса 6. Синтеровъчната пещ за цирконий 4, синтеровъчната пещ за керамика 5 и вакуум пресата 6 са функционално свързани с денталния юнит 1, а синтеровъчната пещ за цирконий 4 е функционално свързана и с имплантологичния юнит 2. Денталният юнит 1 е функционално свързан с имплантологичния юнит 2 и с ендомотора 3, като денталният юнит 1, имплантологичният юнит 2 и ендомоторът 3 са функционално свързани с микроскопа 11.
Денталният юнит 1 е сложен апарат, съставен от алуминиева основа в контакт с пода, за която е закрепен дентален стол. Под седалката на денталния стол е разположено електрохидравлично задвижване с платка за управление и основна работна част. Към основната работна част са свързани работен пулт, рефлектор, педал за управление, трипътна ръкохватка вода - въздух, система за дестилирана вода, пулт със сензорно управление и осветително тяло.
Имплантологичният юнит 2 служи за имплантиране на дентални импланти с помощта на специфичен набор от режещи и пробивни фрези и борери. Съставен е от корпус, в който е разположен електрически мотор и дигитално управление с необходимия процесор. Към него са прикачени шлаух с редуциращ наконечник, контролен педал и метална стойка за банка с физиологичен разтвор.
Ендомоторът 3 е специфичен апарат за обработка на кореновите канали на зъбите. Представлява самостоятелен наконечник със зарядно устройство, който може да бъде разделен условно на работна част и дръжка. В дръжката са интегрирани батерия и дигитално управление, а работната част е снабдена с фиксатор за ендодонтски инструменти. Наконечникът има конектор за кабел, който от своя страна има фиксиращи конектори за метални куки. С тяхна помощ чрез измерване на специфично и известно съпротивление на тъканите се следи за дълбочината на кореновия канал. Служи за прецизна механична обработка на корено каналната система на зъба при лечението му.
С цел най-точно поставяне на диагнозата на пациента и събиране на необходимите данни за планиране на лечението, се правят портретни снимки с фотоапарата 8, сегментни и други видове графии с кугела 10, 3D рентгеново образно изследване с 3D рентгена 9, обследване на дадени орални участъци с микроскопа 11, както и триизмерен дигитален модел на зъбните дъги и устната кухина посредством интраоралния скенер 12.1.
3D рентгенът 9 е високо технологичен рентгенов апарат, който чрез цифровизиране създава триизмерен образ на челюстите посредством множество графии, обединени в едно. Полученият образ се визуализира на компютъра 7, където посредством специален софтуер може да бъде манипулиран.
Кугелът 10 е рентгенов апарат за сегментни снимки, който представлява фиксирано за стена или подвижно на колела рамо с чупещи се стави за фиксиране на необходимата височина и разстояние. Кугелът 10 е свързан с компютъра 7, където се изпраща получената снимка. Снимката може да се обработва с различни програми, като образът може да се визуализира и върху дигитален носител, а при наличие на медицински принтер да се принтира върху рентгенова плака.
Микроскопът 11 e прецизен уред, който служи за увеличение на точката на работното поле. Използва се както при обикновени терапевтични случаи, при сложни ендодонтски лечения, така и при оперативни намеси в оралната област. Съставен е от високоманеврена опорна конструкция и оптична част, състояща се от обектив, увеличителна система, бинокулярен тубус и окуляри. Монтираната дигитална камера позволява заснемане на снимки и клипове, както и директното гледане на свързания с микроскопа 11 компютър 7.
CAD САМ системата 12 е комплекс от апарати, който служи за автоматизирано проектиране и изготвяне на керамични инлеи, онлеи, коронки, фасети и мостове, водачи за импланти и абатмънти. Интраоралният скенер 12.1 представлява дигитална камера, с която се снема дигитален отпечатък от устата на пациента. С помощта на софтуер се извършва моделирането на коронковата част на зъба, като изработката на желания продукт се осъществява от апарата за фрезоване 12.2 или от 3D принтера 12.3. Чрез 3D принтера 12.3 се изработват триизмерни твърди конструкции с избраната форма чрез цифров модел. Осъществява се като адитивен процес, при който се нанасят последователни слоеве от материала, така че да се оформи необходимата конструкция. Апаратът за фрезоване 12.2 представлява система от режещи фрези, мотори, работна камера и дисплей. Крайният етап от изготвянето на коронковата конструкция, при използване на апарата за фрезоване, е изпичането й в синтеровъчната пещ за цирконий 4 и в синтеровъчната пещ за керамика 5. Вакуум пресата 6 служи за изработка на специфични снемаеми пластмасови ортодонтски апарати, служещи за коригиране на захапката. За целта в нея се поставят изработени с 3D принтера 12.3 модели, около които се формова специфична пластмасова плака.
CAD САМ системата 12 може да се управлява от централизиран софтуер, а освен това, всеки един от уредите, включени в нея, може да се управлява от свой собствен софтуер.
Компютърът 7 е снабден с различни и специфични програми за диагностика, планиране и изработка на лечебни конструкции, като същевременно с това осигурява и допълнителен отдалечен достъп на специалисти в различни области на оралното здраве.

Claims (1)

  1. Дигитален дентален център, характеризиращ се с това, че включва дентален юнит (1), имплантологичен юнит (2) и ендомотор (3), функционално свързани с компютър (7), който е свързан с фотоапарат (8), с 3D рентген (9), с кугел (10) и с микроскоп (11), както и с CAD САМ система (12), включваща интраорален скенер (12.1), цифрова фреза (12.2) и 3D принтер (12.3), при което цифровата фреза (12.2) е функционално и последователно свързана със синтеровъчна пещ за цирконий (4) и синтеровъчна пещ за керамика (5), 3D принтерът (12.3) е свързан с вакуум преса (6), като синтеровъчната пещ за цирконий (4), синтеровъчната пещ за керамика (5) и вакуум пресата (6) са функционално свързани с денталния юнит (1), а синтеровъчната пещ за цирконий (4) е функционално свързана и с имплантологичния юнит (2), при което денталният юнит (1) е функционално свързан с имплантологичния юнит (2) и с ендомотора (3), като денталният юнит (1), имплантологичният юнит (2) и ендомоторът (3) са функционално свързани с микроскопа (11)
BG5474U 2022-02-25 2022-02-25 Дигитален дентален център BG4247U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5474U BG4247U1 (bg) 2022-02-25 2022-02-25 Дигитален дентален център

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5474U BG4247U1 (bg) 2022-02-25 2022-02-25 Дигитален дентален център

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4247U1 true BG4247U1 (bg) 2022-05-16

Family

ID=85238903

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5474U BG4247U1 (bg) 2022-02-25 2022-02-25 Дигитален дентален център

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4247U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2018203159B2 (en) Dental Apparatus
JP6829763B2 (ja) 医療用診療装置
Nejatian et al. Digital dentistry
JP6845923B2 (ja) 医療用診療装置
WO2014015459A1 (zh) 牙科补缀及赝复体数字建档与制作的方法及其教学训练
BG4247U1 (bg) Дигитален дентален център
Igna et al. Digital technology in paediatric dentistry and orthodontics
BG3196U1 (bg) Център за дентални услуги
BG4429U1 (bg) Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати
BG4080U1 (bg) Система за дентално здраве
Ganz The next evolution in CBCT: Combining digital technologies
Hack et al. Digital impressions
Dimova-Gabrovska et al. The Modern Digital Intraoral Scanning Systems: A Review
Rivera et al. Precision Matters: The Evolution of Impression Systems and Materials.
Sharma Dentistry–Beyond Imagination
Singh et al. MANUSCRIPT TITLE-DIGITAL IMPRESSIONS IN PROSTHODONTICS-A REVIEW ARTICLE.
Fouad Digital Applications in Endodontics
BG3613U1 (bg) Система 3а лечение на ортодонтски деформации
Tarle Digital protocol in implanto-prosthetic therapy
BG4758U1 (bg) Система за образна диагностика в денталната медицина
Shah et al. GUIDED ENDODONTICS
Nishibori et al. An in vitro study of the accuracy of a three-dimensional virtual patient representation guided by an extraoral scan body
Marković PREREQUISITES FOR SUCCESSFUL IMPLANT TREATMENT IN THE ESTHETIC ZONE
Khader et al. EMERGING TECHNOLOGY TRENDS IN PROSTHODONTICS
JP2022081263A (ja) 情報処理装置およびプログラム