BG4080U1 - Система за дентално здраве - Google Patents

Система за дентално здраве Download PDF

Info

Publication number
BG4080U1
BG4080U1 BG5275U BG527521U BG4080U1 BG 4080 U1 BG4080 U1 BG 4080U1 BG 5275 U BG5275 U BG 5275U BG 527521 U BG527521 U BG 527521U BG 4080 U1 BG4080 U1 BG 4080U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
hand
dental
computer
scanner
unidirectionally
Prior art date
Application number
BG5275U
Other languages
English (en)
Inventor
Петър Календерски
Борисов Календерски Петър
Илияна Димкова
Кирилова Димкова Илияна
Original Assignee
"Амбулатория за специализирана извънболнична помощ по дентална медицина – индивидуална практика Рубидент – Петър Календерски" ЕООД
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Амбулатория за специализирана извънболнична помощ по дентална медицина – индивидуална практика Рубидент – Петър Календерски" ЕООД filed Critical "Амбулатория за специализирана извънболнична помощ по дентална медицина – индивидуална практика Рубидент – Петър Календерски" ЕООД
Priority to BG5275U priority Critical patent/BG4080U1/bg
Publication of BG4080U1 publication Critical patent/BG4080U1/bg

Links

Landscapes

  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)

Abstract

Създадената система за дентално здраве съгласно полезния модел включва терапевтичен дентален модул (1.1), функционално свързан с компютър (3.1), който от една страна е двупосочно свързан с микроскоп (2.1) и с рентгенов апарат (5.1), а от друга страна е еднопосочно свързан с интраорален скенер (4.1). Системата включва и хирургичен дентален модул (1.2), функционално свързан с втори компютър (3.2), който от една страна е двупосочно свързан с втори микроскоп (2.2) и с 3D компютърен томограф (5.2), а от друга страна е еднопосочно свързан с втори интраорален скенер (4.2). Хирургичният дентален модул (1.2) е снабден с LED операционна лампа (6). Интраоралните скенери (4.1 и 4.2) са свързани с CAD CAM система (7), включваща компютър със специализиран софтуер (7.1), който от една страна е двупосочно свързан с 3D принтер (7.3) и с апарат за фрезоване (7.4), а от друга страна е еднопосочно свързан с моделен скенер (7.2). Апаратът за фрезоване (7.4) е еднопосочно свързан с моделния скенер (7.2) и с пещ за синтероване на цирконий (7.5).

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до система за дентално здраве, която ще намери приложение в медицината и по-специално в денталното здравеопазване.
Предшестващо състояние на техниката
Денталното здраве представлява съществена част от общото здравословно състояние на гражданите и от качеството на живот на всеки индивид. Това налага създаване на специфична система за дентално обслужване и обособяване на първична и специализирана дентална помощ, обезпечени със съвременно оборудване, специализирани технологии и висококвалифицирани специалисти.
Денталната медицина е сложна медицинска наука с професионални стандарти, която включва профилактика, диагностика и рехабилитация на заболявания и малформации на твърдите и меките тъкани на устата, челюстите и околните тъкани, включително лечението на лезиите на зъбите и замяната на липсващи зъби, и други свързани дейности, за да се възстанови функционалното орално здраве.
Целта на минимално инвазивната дентална медицина е запазването на възможно най-много здрави зъбни структури. Основните средства за това са ранна диагностика, използване на съвременни висококачествени композитни .материали, техники за минимално изпиляване на твърди зъбни тъкани, различни биотолерантни материали, средства за реминерализация и други. За осъществяване на тази концепция са нужни както компетентност на специалистите, така и използване на специализирани технологии за качествено обезболяване и пълен комфорт на пациентите.
Техническа същност на полезния модел
Задача на настоящия полезен модел е да се създаде система за дентално здраве, която осигурява комплексно дентално обслужване, позволявайки всички дейности, свързани с денталното здраве, да се осъществяват на едно място.
Задачата е решена като е създадена система за дентално здраве, включваща терапевтичен дентален модул, функционално свързан с компютър, който от една страна е двупосочно свързан с микроскоп и с рентгенов апарат, а от друга страна е еднопосочно свързан с интраорален скенер. Системата включва и хирургичен дентален модул, функционално свързан с втори компютър, който от една страна е двупосочно свързан с втори микроскоп и с 3D компютърен томограф, а от друга страна е еднопосочно свързан с втори интраорален скенер. Хирургичният дентален модул е снабден с LED операционна лампа. Интраоралните скенери са свързани с CAD САМ система, включваща компютър със специализиран софтуер, който от една страна е двупосочно свързан с 3D принтер и с апарат за фрезоване, а от друга страна е еднопосочно свързан с моделен скенер. Апаратът за фрезоване е еднопосочно свързан с моделния скенер и с пещ за синтероване на цирконий.
Предимство на създадената система за дентално здраве е, че осигурява комплексно дентално обслужване, включващо диагностика, лечение и рехабилитация на денталните заболявания, като всички дейности се осъществяват на едно място и спестяват време на пациентите. Предимство е и използването на 2 дигитални рентгенови апарати, при които облъчването на пациента е е 90% по-малко в сравнение с конвенционалните такива. Освен това, използването на микроскоп позволява провеждане на кореново лечение чрез бързо и точно откриване на акцесорни канали, фрактури, перфорации и други. От друга страна, използването на CAD САМ система осигурява както високоскоростна автоматизирана обработка на импланти, коронки, фасети, мостове и други, така и тяхното директно изграждане.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел се илюстрира на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на система за дентално здраве.
BG 4080 UI
Примери за изпълнение на полезния модел
Създадената система за дентално здраве, показана на фигура 1, включва терапевтичен дентален модул 1.1. функционално свързан с компютър 3.1, който от една страна е двупосочно свързан с микроскоп 2.1 и с рентгенов апарат 5.1, а от друга страна е еднопосочно свързан с интраорален скенер 4.1. Системата включва и хирургичен дентален модул 1.2, функционално свързан с втори компютър 3.2, който от една страна е двупосочно свързан с втори микроскоп 2.2 и с 3D компютърен томограф 5.2, а от друга страна е еднопосочно свързан с втори интраорален скенер 4.2. Хирургичният дентален модул 1.2 е снабден с LED операционна лампа 6. Интраоралните скенери 4.1 и 4.2 са свързани с CAD САМ система 7, включваща компютър със специализиран софтуер 7.1, който от една страна е двупосочно свързан с 3D принтер 7.з и с апарат за фрезоване 7.4, а от друга страна е еднопосочно свързан с моделен скенер 7.2. Апаратът за фрезоване 7.4 е еднопосочно свързан с моделния скенер 7.2 и с пещ за синтероване на цирконий 7.5.
Терапевтичният дентален модул 1.1 и хирургичният дентален модул 1.2 са сложни медицински апарати, включващи метална основа, в контакт с пода, за която са закрепени всички елементи на съответния модул. Това са основният работен модул за лекаря по дентална медицина, подвижен асистентски модул за денталния асистент, стол за пациента с електрохидравлично задвижване с платка за управление и аспирационен модул.
Хирургичният дентален модул 1.2 е снабден с LED операционна лампа 6, включваща осветително тяло с интензитет 160 000 1х, рамо за 24-инчов монитор и медицински монитор, както и вградена камера. LED операционната лампа 6 е прикрепена към рамо с чупещи се стави за фиксиране на необходимата височина и разстояние за осветяване на операционното поле.
Микроскопите 2.1 и 2.2 са прецизни уреди, които служат за увеличение на точката на работното поле в устната кухина на пациента с неколкократно увеличение от 4 до 20 пъти. Могат да се използват както при обикновени терапевтични случаи, така и при сложни ендодонтски лечения, например при провеждане на кореново лечение, при откриване на акцесорни канали на зъбите, фрактури, перфорации и тяхното лечение, както и за отстраняване на сепарирани канални инструменти. Монтирана дигитална камера позволява заснемане на снимки и клипове, и гледането им на свързаните с микроскопите 2.1 и 2.2 компютри 3.1 и 3.2.
Сегментната рентгенова снимка е най-често използваното параклинично изследване за поставяне на точна диагноза по отношение денталните заболявания. Това се осъществява с рентгеновия апарат 5.1, който е от типа Кугел Рентгеновият апарат 5.1 може да бъде фиксиран за стената или да е подвижен на колела, 3
BG 4080 UI като към него е свързан дигитален сензор, който преобразува и изпраща рентгеновия файл към компютъра 3.1. На монитора на компютъра 3.1 се визуализира рентгеновия образ, а снимката може да се обработва с различни програми, да се изпраща към различни мрежи или да се пренесе на дигитален носител или върху рентгенова плака.
3D компютърният томограф 5.2 се състои от сканиращо устройство с източник на рентгенови лъчи, специфични детектори, които получават рентгеновото лъчение, както и пациентска маса и пулт за управление. Сканиращото устройство представлява кръгла рамка, вътре в която е монтирана специална въртяща се рентгенова тръба и множество сцинтилационни детектори, разположени в пръстен. По време на работа на 3D компютърния томограф 5.2, рентгеновата тръба се върти около изследваната област на тялото. Информацията, преобразувана и записана от детекторите се предава във втория компютър 3.2, който създава множество изображения на частта от тялото, която се изследва. На базата на тези изображения чрез специализиран софтуер, компютърът 3.2 синтезира триизмерен модел на заснетите структури. 3D компютърната томография се използва за диагностика при различни заболявания и оперативни интервенции в лицево-челюстната област. Точното показване на анатомичните структури осигурява максимална прецизност на оперативната интервенция, което многократно намалява оперативните рискове и улеснява работата на хирурга.
Интраоралните скенери 4.1 и 4.2 се използват за снемане на дигитален отпечатък от зъбите на пациента на файл, който се изпраща към CAD САМ системата 7 за изработка на различни видове протезни конструкции.
CAD САМ системата 7 е комплексен апарат, който служи за автоматизирано проектиране и изготвяне на керамични/циркониеви инлеи, онлеи. коронки, фасети и мостове, водачи за импланти и абатмънти.
Моделният скенер 7.2 представлява дигитална камера, с която се снема дигитален триизмерен отпечатък от подготвени гипсови модели отлети от снети аналогови отпечатъци от зъбите на пациента. Дигиталното триизмерно изображение на сканирания обект се изпраща към компютъра 7.1, където се обработват данните. С помощта на специализиран софтуер се извършва моделиране на конструкцията на коронковия модел, като след приключване на дизайна, файлът се изпраща към апарата за фрезоване 7.4 или към 3D принтера 7.3.
Чрез 3D принтера 7.3 се изработват триизмерни твърди конструкции с избраната форма с помощта на цифров модел. Осъществява се като адитивен процес, при който се нанасят последователни слоеве от материала, така че да се оформи необходимата конструкция.
Апаратът за фрезоване 7.4 представлява система от режещи фрези, мотори, работна камера и дисплей. Крайният етап от изготвянето на коронковата конструкция, при използване на апарата за фрезоване. е синтероването й в пещта за синтероване на цирконий 7.5. която е съставена от програматор, нагревателна система, поставка за дентални продукти и метален корпус.

Claims (1)

  1. Система за дентално здраве, характеризираща се с това, че включва терапевтичен дентален модул (1.1), функционално свързан с компютър (3.1), който от една страна е двупосочно свързан с микроскоп (2.1) и с рентгенов апарат (5.1), а от друга страна е еднопосочно свързан с интраорален скенер (4.1), при което системата включва и хирургичен дентален модул (1.2), функционално свързан с втори компютър (3.2), който от една страна е двупосочно свързан с втори микроскоп (2.2) и с 3D компютърен томограф (5.2), а от друга страна е еднопосочно свързан с втори интраорален скенер (4.2), като хирургичният дентален модул (1.2) е снабден с LED операционна лампа (6), при което интраоралните скенери (4.1 и 4.2) са свързани с CAD CAM система (7), включваща компютър със специализиран софтуер (7.1), който от една страна е двупосочно свързан с 3D принтер (7.3) и с апарат за фрезоване (7.4), а от друга страна е еднопосочно свързан с моделен скенер (7.2), като апаратът за фрезоване (7.4) е еднопосочно свързан с моделния скенер (7.2) и с пещ за синтероване на цирконий (7.5)
BG5275U 2021-04-13 2021-04-13 Система за дентално здраве BG4080U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5275U BG4080U1 (bg) 2021-04-13 2021-04-13 Система за дентално здраве

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5275U BG4080U1 (bg) 2021-04-13 2021-04-13 Система за дентално здраве

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4080U1 true BG4080U1 (bg) 2021-07-30

Family

ID=80681635

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5275U BG4080U1 (bg) 2021-04-13 2021-04-13 Система за дентално здраве

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4080U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Hassan et al. A digital approach integrating facial scanning in a CAD-CAM workflow for complete-mouth implant-supported rehabilitation of patients with edentulism: A pilot clinical study
KR102650307B1 (ko) 치과용 시술 보조 장치
Ganz Computer-aided design/computer-aided manufacturing applications using CT and cone beam CT scanning technology
US20160242623A1 (en) Apparatus and method for visualizing data and images and for controlling a medical device through a wearable electronic device
Ritter et al. Registration accuracy of three‐dimensional surface and cone beam computed tomography data for virtual implant planning
Carvalho et al. Evaluation of the accuracy of conventional and digital methods of obtaining dental impressions
WO2019003452A1 (ja) Ct撮影用リファレンスマーカー、3次元断層撮影像作成方法、マッチング方法およびそのシステム
Nejatian et al. Digital dentistry
Kumar et al. Applications of cone-beam computed tomography in dentistry
JP2019051206A (ja) Ct断層撮影用リファレンスマーカー及びctマッチングテンプレートの製作及び3次元ct断層撮影像と3次元口腔内表面形状像とのマッチング方法及びそのシステム
Kim et al. Principles and Applications of Various 3D Scanning Methods for Image Acquisition for 3D Printing Applications in Oral Health Science
BG4080U1 (bg) Система за дентално здраве
Igna et al. Digital technology in paediatric dentistry and orthodontics
BG4247U1 (bg) Дигитален дентален център
BG4429U1 (bg) Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати
BG3196U1 (bg) Център за дентални услуги
BG4758U1 (bg) Система за образна диагностика в денталната медицина
Weber et al. Clinical Applications of Digital Dental Technology in Implant Surgery: Computer‐Aided Implant Surgery
Ganz The next evolution in CBCT: Combining digital technologies
Singh et al. MANUSCRIPT TITLE-DIGITAL IMPRESSIONS IN PROSTHODONTICS-A REVIEW ARTICLE.
Singh et al. CONE BEAM COMPUTERISED TOMOGRAPHY A NEW RAY FOR DIAGNOSIS IN DENTAL RADIOLOGY.
Dimova-Gabrovska et al. The Modern Digital Intraoral Scanning Systems: A Review
Shaikh et al. Clinical Applications and Importance of Conventional to 3D Digital Imaging Techniques in Dentistry: An overview
Wang et al. Robotic dental implant placement workflow for edentulous jaws
Dudinin et al. Preparation of syngas from the semi-coke of Borodino coal for solid oxide fuel cells