BG4429U1 - Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати - Google Patents

Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати Download PDF

Info

Publication number
BG4429U1
BG4429U1 BG5717U BG571723U BG4429U1 BG 4429 U1 BG4429 U1 BG 4429U1 BG 5717 U BG5717 U BG 5717U BG 571723 U BG571723 U BG 571723U BG 4429 U1 BG4429 U1 BG 4429U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
computer
dental
scanner
orthodontic appliances
intraoral scanner
Prior art date
Application number
BG5717U
Other languages
English (en)
Inventor
Мартин Мариянов
Богданов Мариянов Мартин
Original Assignee
"Д-Р Мариянови - Амбулатория За Групова Практика За Първична Помощ По Дентална Медицина" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Д-Р Мариянови - Амбулатория За Групова Практика За Първична Помощ По Дентална Медицина" Оод filed Critical "Д-Р Мариянови - Амбулатория За Групова Практика За Първична Помощ По Дентална Медицина" Оод
Priority to BG5717U priority Critical patent/BG4429U1/bg
Publication of BG4429U1 publication Critical patent/BG4429U1/bg

Links

Landscapes

  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)

Abstract

Създадената дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати, включва терапевтичен дентален модул (1), който от една страна, е двупосочно свързан с имплантологичен юнит (2) и от друга страна, е функционално свързан микроскоп (3), функционално свързан с фотоапарат (5). Терапевтичният дентален модул (1) е функционално свързан и с компютър (4), който от своя страна е двупосочно свързан с фотоапарата (5) както и с компютърен томограф с цефалостат (6), с интраорален скенер (8) и с облачен сървър (7). Облачният сървър (7) е двупосочно свързан и с компютърния томограф с цефалостат (6) и с интраоралния скенер (8), като компютърът (4) и интраоралният скенер (8) са двупосочно свързани с компютър с инсталиран специализиран софтуер (9).1 от CAD – CAM система (9). CAD – CAM системата (9) включва и 3D принтер за смола (9.2), апарат за лазерно синтероване на метал (9.3) и апарат за фрезоване (9.4), които са функционално свързани, както с компютъра с инсталиран специализиран софтуер (9.1), така и с безчетков микромотор (10).

Description

(54) ДИГИТАЛНА СИСТЕМА ЗА ОЦЕНКА НА ДЕНТАЛНОТО ЗДРАВЕ И ИЗРАБОТКА НА ОРТОДОНТСКИ АПАРАТИ
Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати, който ще намери приложение в медицината и по-специално в денталното здравеопазване.
Предшестващо състояние на техниката
Денталната медицина е сложна медицинска наука с професионални стандарти, която включва профилактика, диагностика и рехабилитация на заболявания и малформации на твърдите и меките тъкани на устата, челюстите и околните тъкани, включително лечението на лезиите на зъбите, замяната на липсващи зъби и създаване на оптимална оклузия, за да се възстанови функционалното орално здраве.
Развитието на дигиталните технологии промени подхода при лечението на пациенти. Съвременната апаратура дава възможност целият процес да се осъществява на едно място без да е необходимо, например, да се вземат класически отпечатъци, които да се изпращат на зъботехници за изработка на ортодонтс ки апарати. Успешните ортодонтски лечения са тези, които постигат ортогнатно подреждане на зъбите и оклузията и са добър отговор на пациентските функционални и естетични очаквания. Съвременната апаратура позволява прилагането на така наречения дигитален работен протокол, при който се използват дигитални методи за планиране и производство на обекти. Благодарение на това ефективността се увеличава и предлаганата услуга се подобрява.
Техническа същност на полезния модел
Задача на настоящия полезен модел е да се създаде дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати, която осигурява комплексно дентално обслужване, позволявайки всички дейности, свързани с оптималната оклузия на пациента, да се осъществяват на едно място.
Задачата е решена, като е създадена дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати, която включва терапевтичен дентален модул, който от една страна, е двупосочно свързан с имплантологичен юнит, и от друга страна, е функционално свързан с микроскоп, функционално свързан с фотоапарат, Терапевтичният дентален модул е функционално свързан и с компютър, който от своя страна е двупосочно свързан с фотоапарата, както и с компютърен томограф с цефалостат, с интраорален скенер и с облачен сървър. Облачният сървър е двупосочно свързан и с компютърния томограф с цефалостат и с интраоралния скенер. Компютърът и интраоралният скенер са двупосочно свързани с компютър с инсталиран специализиран софтуер от CAD - САМ система. CAD - САМ системата включва и 3D принтер за смола, апарат за лазерно синтероване на метал и апарат за фрезоване, които са функционално свързани, както с компютъра с инсталиран специализиран софтуер, така и с безчетков микромотор.
Предимство на създадената система е, че осигурява комплексно дентално обслужване, включващо диагностика, лечение и рехабилитация на денталните заболявания, като всички дейности се осъществяват на едно място и спестяват време на пациентите. Освен това, използването на микроскоп позволява провеждане на кореново лечение чрез бързо и точно откриване на акцесорни канали, фрактури, перфорации, както и отстраняване на сепарирани инструменти при зъбното лечение. От своя страна използването на CAD - САМ системата осигурява високо скоростна автоматизирана обработка на коронки, фасети, мостове и ортодонтски апарати, както и тяхното директно изграждане.
Пояснение на приложената фигура
Настоящият полезен модел се илюстрира на приложената фигура 1, която представлява принципна схема на дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати.
Примери за изпълнение на полезния модел
Създадената дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати, показана на фигура 1, включва терапевтичен дентален модул 1, който от една страна, е двупосочно свързан с имплантологичен юнит 2 и от друга страна, е функционално свързан с микроскоп 3, функционално свързан с фотоапарат 5. Терапевтичният дентален модул 1 е функционално свързан и с компютър 4, който от своя страна е двупосочно свързан с фотоапарата 5, както и с компютърен томограф с цефалостат 6, с интраорален скенер 8 и с облачен сървър 7. Облачният сървър 7 е двупосочно свързан и с компютърния томограф с цефалостат 6 и с интраоралния скенер 8. Компютърът 4 и интраоралният скенер 8 са двупосочно свързани с компютър с инсталиран специализиран софтуер 9.1 от CAD - САМ система 9. CAD - САМ системата 9 включва и 3D принтер за смола 9.2, апарат за лазерно синтероване на метал 9.3 и апарат за фрезоване 9.4, които са функционално свързани, както с компютъра с инсталиран специализиран софтуер 9.1, така и с безчетков микромотор 10.
Терапевтичният дентален модул 1 е сложен медицински апарат, включващ метална основа, в контакт с пода, за която са закрепени всички елементи на съответния модул. Това са основният работен модул за лекаря по дентална медицина, подвижен асистентски модул за денталния асистент, стол за пациента с електро хидравлично задвижване е платка за управление и аспирационен модул.
Имплантологичният юнит 2 служи за имплантиране на дентални импланти с помощта на специфичен набор от режещи и пробивни фрези и борери. Съставен е от корпус, в който е разположен електрически мотор и дигитално управление с необходимия процесор. Към него са прикачени шлаух с редуциращ наконечник, контролен педал и метална стойка за банка с физиологичен разтвор.
Микроскопът 3 е прецизен уред, който служи за увеличение на точката на работното поле. Използва се, както при обикновени терапевтични случаи, при сложни ендодонтски лечения, така и при оперативни намеси в оралната област. Съставен е от високоманеврена опорна конструкция и оптична част, състояща се от обектив, увеличителна система, бинокулярен тубус и окуляри. Монтираната дигитална камера позволява заснемане на снимки и клипове, както и директното гледане на свързания с микроскопа 3 компютър 4.
Компютърът 4 е снабден с различни и специфични програми за диагностика, планиране и изработка на лечебни конструкции, като същевременно с това осигурява и допълнителен отдалечен достъп на специалисти в различни области на оралното здраве.
3D компютърният томограф с цефалостат 6 се състои от сканиращо устройство с източник на рентгенови лъчи, специфични детектори, които получават рентгеновото лъчение, както и пациентска маса и пулт за управление. Сканиращото устройство представлява кръгла рамка, вътре в която е монтирана специална въртяща се рентгенова тръба и множество сцинтиалационни детектори, разположени в пръстен. По време на работа на 3D компютърния томограф 6, рентгеновата тръба се върти около изследваната област на тялото. Информацията преобразувана и записана от детекторите се предава във компютъра 4, който създава множество изображения на частта от тялото, която се изследва. На базата на тези изображения чрез специализиран софтуер, компютърът 4 синтезира триизмерен модел на заснетите структури. 3D компютърната томография се използва за диагностика при различни заболявания и оперативни интервенции в лицево-челюстната област. Точното показване на анатомичните структури осигурява максимална прецизност на диагностиката и плануването на оптималното лечение на пациента.
Облачният сървър 7 е логичен сървър, който се изгражда, хоства и доставя чрез платформа за облачни изчисления през Интернет. Облачните сървъри притежават и проявяват сходни възможности и функционалност на обикновен сървър, но се достъпват от разстояние от доставчик на облачни услуги. Облачният сървър може също да се нарече виртуален сървър.
Интраоралният скенер 8 се използва за снемане на дигитален отпечатък от зъбите на пациента на файл, който се изпраща към компютъра 4 за анализ и планиране на лечението и към CAD-САМ системата 9 за изработка на различни видове апарати и протезни конструкции.
CAD-CAM системата 9 е комплексен апарат, който служи за автоматизирано проектиране и изготвяне на ортодонтски апарати, керамични/циркониеви инлеи, онлеи, коронки, фасети и мостове, водачи за импланти и абатмънти.
Компютърът 9.1 е със специализиран софтуер, на който се извършва моделиране на апарата или конструкцията, като след приключване на дизайна, файлът се изпраща към 3D принтера за смола 9.2, към апарата за лазерно синтероване на метал 9.3 или към апарата за фрезоване 9.4.
Чрез 3D принтера за смола 9.2 се изработват триизмерни твърди конструкции с избраната форма с помощта на цифров модел. Осъществява се, като адитивен процес, при който се нанасят последователни слоеве от материала така, че да се оформи необходимата конструкция.
Апаратът за лазерно синтероване на метал 9.3 изработва триизмерни твърди конструкции от метал с помощта на цифров модел. Използва се метална пудра, като под действието на лазер частиците се стопяват и сливат помежду си. Слоевете се нанасят последователно.
Апаратът за фрезоване 9.4 представлява система от режещи фрези, мотори, работна камера и дисплей.
Крайният етап от изготвянето на ортодонтските апарати е използването на безчетков микромотор 10. С него апаратите се обработват и подготвят за предаване на пациента.
Създадената дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати се използва за комплексно дентално обслужване на пациенти, включващо диагностика, лечение и рехабилитация на денталните заболявания, както например, и за изготвяне на ортодонтски апарати. В този случай първо се снема дигитален отпечатък от устата на пациента с помощта на интраоралния скенер 8. Заснемането на устната кухина се осъществява за около 10 минути и се елиминира необходимостта от снемане на класически отпечатъци, които са неприятни за пациента. Получава се триизмерно изображение, което отразява напълно идентично състоянието на зъбните редици или част от тях. Следва запазване на информацията на две места: в паметта на компютъра със специализиран софтуер 9.1 и в облачния сървър 7 за съхранение на данни.
Информацията се анализира от специализирания софтуер за ортодонтски анализ. Получените резултати позволяват създаването на лечебен план и плануване на необходимите апарати. Следващият етап е CADдизайн. Дигиталният модел се пренася в CAD-софтуер, в който се проектира апарата. Полученият файл след дигиталното планиране най-често е STL формат. Изработката на апаратите се дефинира като процес на физическо изграждане на обекти чрез сливане на материали, осъществено чрез последователно нанасяне на слой върху слой. За изработването на металните апарати се използват методите на селективно лазерно синтероване с апарата за лазерно синтероване 9.3. За изработването на модели и апарати от смола се използват 3D принтерите за принтиране на смола 9.2. Обработката на апаратите се осъществява чрез апарата за фрезоване 9.4, представляващ система от микромотор и специализирани накрайници. Крайният етап от изготвянето на ортодонтските апарати е използването на безчетковия микромотор 10. С него апаратите се обработват и подготвят за предаване на пациента.

Claims (1)

  1. Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати, характеризираща се с това, че включва терапевтичен дентален модул (1), който от една страна, е двупосочно свързан с имплантологичен юнит (2) и от друга страна, е функционално свързан с микроскоп (3), функционално свързан с фотоапарат (5), при което терапевтичния дентален модул (1) е функционално свързан и с компютър (4), който от своя страна е двупосочно свързан с фотоапарата (5), както и с компютърен томограф с цефалостат (6), с интраорален скенер (8) и с облачен сървър (7), който е двупосочно свързан и с компютърния томограф с цефалостат (6) и с интраоралния скенер (8), като компютърът (4) и интраоралният скенер (8) са двупосочно свързани с компютър с инсталиран специализиран софтуер (9.1) от CAD-САМ система (9), включваща и 3D принтер за смола (9.2), апарат за лазерно синтероване на метал (9.3) и апарат за фрезоване (9.4), които са функционално свързани, както с компютъра с инсталиран специализиран софтуер (9.1), така и с безчетков микромотор (10).
BG5717U 2023-04-12 2023-04-12 Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати BG4429U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5717U BG4429U1 (bg) 2023-04-12 2023-04-12 Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5717U BG4429U1 (bg) 2023-04-12 2023-04-12 Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG4429U1 true BG4429U1 (bg) 2023-05-15

Family

ID=89033766

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5717U BG4429U1 (bg) 2023-04-12 2023-04-12 Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG4429U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10166088B2 (en) Unified three dimensional virtual craniofacial and dentition model and uses thereof
US9208531B2 (en) Digital dentistry
JP6039651B2 (ja) 精密な歯科調製を可視化及び計画するための方法、システム、及びコンピュータ読み取り可能媒体
Ritter et al. Registration accuracy of three‐dimensional surface and cone beam computed tomography data for virtual implant planning
Patel Contemporary dental CAD/CAM: modern chairside/lab applications and the future of computerized dentistry.
CN112419476A (zh) 牙科病人三维虚拟图像的创建方法及系统
WO2019003452A1 (ja) Ct撮影用リファレンスマーカー、3次元断層撮影像作成方法、マッチング方法およびそのシステム
Gupta et al. Role of digital technology in prosthodontics: A step toward improving dental care
Nejatian et al. Digital dentistry
WO2014015459A1 (zh) 牙科补缀及赝复体数字建档与制作的方法及其教学训练
Sharma Going Digital in a Prosthodontic Clinic: Technologies and Workflow
BG4429U1 (bg) Дигитална система за оценка на денталното здраве и изработка на ортодонтски апарати
Siqueira et al. Current Digital Workflow for Implant Therapy: Advantages and Limitations
Devikaa et al. Digital impression–A Review.
Hack et al. Digital impressions
BG4247U1 (bg) Дигитален дентален център
BG4080U1 (bg) Система за дентално здраве
Dimova-Gabrovska et al. The Modern Digital Intraoral Scanning Systems: A Review
Warsi et al. FIBER UP YOUR CORE: FIBERS'REINFORCING RESTORATION.
Ganz The next evolution in CBCT: Combining digital technologies
BG4758U1 (bg) Система за образна диагностика в денталната медицина
Biswas et al. DIGITAL DENTISTRY IN PROSTHODONTICS:" TRANSFORMING PRECISION AND EFFICIENCY IN RESTORATIVE DENTISTRY".
Meuli Three‐dimensional Digital Planning of Orthodontic Treatment: A Powerful Tool in Understanding, Communicating, and Planning Orthodontically Driven Osteogenesis
de Almeida Júnior et al. Immediate Load in Units using the Indexed Prosthesis in the Sensitive System
Shaikh et al. Clinical Applications and Importance of Conventional to 3D Digital Imaging Techniques in Dentistry: An overview