BG3958U1 - Система с ротаторно рамо - Google Patents

Система с ротаторно рамо Download PDF

Info

Publication number
BG3958U1
BG3958U1 BG5161U BG516120U BG3958U1 BG 3958 U1 BG3958 U1 BG 3958U1 BG 5161 U BG5161 U BG 5161U BG 516120 U BG516120 U BG 516120U BG 3958 U1 BG3958 U1 BG 3958U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
rotary arm
arm system
construction
track
spatial vertical
Prior art date
Application number
BG5161U
Other languages
English (en)
Inventor
Димитър ДИМИТРОВ
Стоев Димитров Димитър
Original Assignee
"Ай-Си-Ди-Софт" Еоод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Ай-Си-Ди-Софт" Еоод filed Critical "Ай-Си-Ди-Софт" Еоод
Priority to BG5161U priority Critical patent/BG3958U1/bg
Publication of BG3958U1 publication Critical patent/BG3958U1/bg

Links

Landscapes

  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)

Abstract

Полезният модел се отнася до система с ротаторно рамо, която ще намери приложение в областта на устройствата и методите за изграждане, поддръжка и разрушаване на строителни или други конструкции с форма, представляваща сфера, част от сфера или друга подобна форма. Системата е съставена от пътека (1) (релсов път или друга основа), монтирана около строителна конструкция (2) и подвижна платформа (3), установена върху пътеката (1). Към подвижната платформа (3) е присъединен неподвижно единият край на пространствено вертикално ротаторно рамо (4), другият край на което е монтирано към върха на неподвижна вертикална мачта (6) посредством шарнирна връзка (5). Вертикалната мачта (6) е установена към основата на строителната конструкция (2). Към пространственото вертикално ротаторно рамо (4), с възможност за придвижване по него е монтирана носеща шейна (9).

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася до система с ротаторно рамо, която спада към и ще намери приложение в областта на устройствата и методите за изграждане и поддръжка, а също и при разрушаване на строителни или други конструкции с форма, представляваща сфера, част от сфера или друга пространствена форма.
Предшестващо състояние на техниката
Лицата, които се занимават с изграждане, поддръжка и разрушаване на различни строителни конструкции, постоянно търсят начини да изпълняват тези операции по-ефективно и за по-кратко време. Особено при строителни конструкции с необичайна форма като куполообразни структури, изпълнението на определени задачи може да се окаже предизвикателство поради трудностите, свързани с безопасното позициониране на оборудването и работниците в близост до работния обект, което едновременно с това би позволило на оператора да работи по-бързо.
Когато строителното оборудване е разположено относително близо до работния обект, то е постабилно и може да премества по-тежки товари с по-висока подвижност. Работата с тежко оборудване, което по различни причини трябва да бъде разположено и стабилизирано на по-голямо разстояние от работната конструкция, може да бъде по същество по-малко безопасна и по-рискована, а и по-ниско ефективна.
При строителните машини, разположени на разстояние от конструкцията, която се изгражда, може да се наложи разполагането на допълнителни стабилизатори и съоръжения. Стриктно трябва да се спазват ограниченията за натоварване и повдигане, като устройството трябва да бъде разположено възможно най-близо до товара, който се повдига. Особено в тесни пространства, например в градска среда, затворени помещения и други подобни зоната за повдигане и нейния периметър трябва да се определят внимателно и стриктно да се спазват.
Не е известна подобна конструкция на система с ротаторно рамо.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да се създаде система с ротаторно рамо, чрез което да се улесни процеса по изграждане, поддържане и обслужване на различни обемни строителни или други конструкции, найвече с куполообразна или част от сфера форми.
Тази задача е решена чрез система с ротаторно рамо, която е съставена от установена върху пътека подвижна платформа, към която е присъединен единият край на пространствено вертикално ротаторно рамо, другият край на което е монтирано посредством шарнирна връзка директно към обслужваната конструкция или към върха на неподвижна вертикална мачта. Вертикалната мачта е установена към основата на конструкцията. Към пространственото вертикално ротаторно рамо е монтирана носеща шейна с възможност за придвижване по него.
Съгласно едно вариантно изпълнение към двата края неподвижната вертикална мачта - основата и върха са монтирани долна и горна плоча.
BG 3958 UI
Пътеката, подвижната платформа, пространственото вертикално ротаторно рамо и носещата шейна са разположени вътре или извън триизмерната конструкция, по която конструкция се извършва наймалко една от дейностите по строителство, обслужване и поддръжка.
Съгласно едно вариантно изпълнение пътеката е установена над основата на триизмерната конструкция, по която се извършва най- малко една от дейностите по строителство, обслужване и поддръжка.
Съгласно друго вариантно изпълнение на полезния модел подвижната платформа е снабдена с колела, с помощта на които тя се движи върху релси, прикрепени към пътеката.
Пространственото вертикално ротаторно рамо е монтирано към неподвижната вертикална мачта или директно към конструкцията и е с възможност за въртене около нея.
Пространственото вертикално ротаторно рамо е многокомпонентно, с променлива дължина и форма и с възможност за огъване.
Едновременно с това пространственото вертикално ротаторно рамо може да е с вдлъбната или изпъкнала форма.
Съгласно едно вариантно изпълнение носещата шейна е снабдена с установени към нея устройства за извършване на операции по конструкцията.
Носещата шейна може да е снабдена с установено към нея устройство за захващане и повдигане на телескопичните рамена, използвани за изграждане на конструкцията.
Съгласно следващо вариантно изпълнение системата с ротаторно рамо е програмирана и роботизирана и може да работи без човешка намеса.
Предимствата на полезния модел се изразяват във възможността да се автоматизират и роботизират строително-монтажните работи при изграждане на полусферични конструкции.
Друго основно предимство е възможността да се утилизира целият обем на складове с полусферична форма.
Това устройство ще служи както за изграждането на такива куполообразни конструкции и тяхното обслужване - отвътре и отвън, като например изпълняване на пълзящи кофражи, нанасяне на покрития, боядисване и други операции, така и за обслужване на складови площи с полусферична структура.
Пояснение на приложените фигури
Примерно изпълнение на полезния модел е показано на приложените фигури, където.
- Фигура 1 представлява аксонометрично изображение на системата с ротаторно рамо, монтирана към и около куполообразна (полусферична) конструкция,
- Фигура 2 - поглед отгоре на системата с ротаторно рамо, монтирана към и около куполообразна (полусферична)конструкция,
- Фигура 3 - поглед отгоре на системата с ротаторно рамо, монтирана към и около куполообразна (полусферична)конструкция и на
- Фигура 4 - аксонометрично изображение в близък план на подвижната платформа на системата с ротаторно рамо, установена върху релсов път.
BG 3958 UI
Пример за изпълнение на полезния модел
Примерно изпълнение на системата с ротаторно рамо, която е подходяща за използване най-вече при сферични или полусферични куполообразни строителни конструкции е отразено на приложените фигури 1, 2, 3 и 4 на които са показани компонентите и връзките между съставните части на системата.
Системата е съставено от пътека 1 (релсов път или друга пътна основа), установена около полусферична строителна конструкция 2 и подвижна платформа 3, която е монтирана върху пътеката 1. Към подвижната платформа 3 е присъединен неподвижно единият край на пространствено вертикално ротаторно рамо (ферма) 4, другият край на което е монтирано чрез шарнирна връзка 5 към върха на неподвижна вертикална мачта 6 - фигура 1.
Вертикалната мачта 6 е установена в случая посредством долна плоча 7 към основата на полусферичната строителна конструкция 2. Във горната част на вертикалната мачта 6, към върха на строителната конструкцията 2, е монтирана горна плоча 8.
Формата на пространственото вертикално рамо 4 следва формата на външната повърхност на строителната конструкция 2.
В едно вариантно изпълнение, не показано на приложените фигури, горният край на пространственото вертикално рамо 4 може да се закрепи посредством шарнирна връзка 5 и към върха на строителната конструкция 2 или към горната плоча 8.
Към пространственото вертикално ротаторно рамо 4 е монтирана носеща шейна 9, която е с възможност за придвижване нагоре - надолу по него - фигура 2.
Освен това на приложените фигури са представени и включените в системата допълнителни компоненти, които са били използвани или се използват за изграждане и осигуряване на рамката за куполообразната или друга строителна конструкция 2. Тези допълнителни компоненти включват пространствено вертикални елементи 10, пространствено хоризонтални елементи 11 и телескопични рамена 12. Тези незадължителни компоненти, както и функцията за механизиране, позволяваща преместването на телескопичните рамена 12 с помощта на въжета 13, са предвидени и подробно описани в публикацията в заявка WO2018/014094A1, която следва да се счита изцяло включена тук чрез позоваване.
Вертикалните елементи 10 могат да бъдат стоманени пръти, които се огъват и извиват в процеса на изграждане на рамката на строителната конструкция 2. Хоризонталните елементи 11 също са стоманени пръти, които се огъват и извиват в кръгови и/или спираловидни форми и се поставят около вертикалните елементи 10. Хоризонталните елементи 11 са монтирани на различни нива на куполообразната конструкция 2 и са с по-малък радиус и обиколка отдолу - нагоре, тъй като технологичният процес се движи отдолу - нагоре по куполообразната строителна конструкция 2.
Хоризонталните елементи 11 могат да бъдат прикрепени към вертикалните елементи 10 чрез заваряване или разглобяемо със стяги или по друг известен начин.
Телескопичните рамена 12 могат да се използват за огъване на вертикалните елементи 10 в извита форма. Телескопичните рамена 12, прикрепени към основата на вертикалната мачта 6 и по-точно в случая
BG 3958 UI към долната плоча 7, са насочени отвътре - навън и могат да бъдат изработени с различна дължина в зависимост от формата на строителната конструкция 2. Външните краища на телескопичните рамена 12 могат да се движат нагоре и надолу, да се захващат към вертикалните елементи 10, така че да ги огъват към мачтата 6, докато краищата на телескопичните рамена 12 се движат нагоре. Вертикалните елементи 10 се захващат във върха на конструкцията 2 посредством последният хоризонтален елемент 11 или се установяват в радиални отвори, които са изработени в горната плоча 8.
Придвижването на телескопичните рамена 12 по вертикалните елементи 10 се извършва по два начина - първият е с помощта на въжета 13, които се опъват или с помощта на устройство за повдигането им, монтирано на носещата шейна 9.
Когато системата с ротаторно рамо се използва за обслужване на вече построена триизмерна конструкция, шарнирната връзка 5 може да се разположи върху полюса на самата полусфера или конструкция 2, както при външен, така и на окачена конзола при вътрешен монтаж.
Механизацията към основата на вертикалната мачта 6 задвижва повдигането и спускането на външните краища на телескопичните рамена 12. Телескопичните рамена 12 също така захващат и повдигат хоризонталните рамена 11 до съответното им ниво вертикално по куполообразната конструкция.
В някои варианти към носещата шейна 9 може да се прикрепи един или едновременно няколко от външните краища на телескопичните рамена 12, за да се осигури повдигането или спускането им.
Разглеждането на приложените фигури показва, че пространствено вертикално ротаторно рамо 4 е вдлъбнато и се огъва или извива нагоре и над външната повърхност на куполообразната конструкция 2. В различните варианти пространственото вертикално ротаторно рамо 4 може да е с гъвкава форма, позволяваща промяна на кривината. Въпреки че фигурите показват пространственото вертикално ротаторното рамо 4 основно като единичен или сдвоен стоманен елемент, във вариантни изпълнения рамото 4 може да не е изработено от стомана, а да бъде направено от друг материал като алуминий или композитен материал. Ротаторното рамо 4 също така може да бъде изработено от много компонентни елементи, свързани един към друг.
Посредством системата с ротаторно рамо може не само да се повдигат и преместват материали и инструменти, но тя може директно да се използва за изграждане на куполообразни конструкции. Тъй като инструментите, поставени в носещата шейна 9, могат да са роботизирани, дистанционно програмирани и контролирани, те могат да изпълняват различни задачи върху конструкцията 2 по време на извършването на работи при изграждането й, при поддръжката й, разрушаването й или при други операции.
Системата може да се използва и в приложения за триизмерно принтиране за изграждане или други операции по дадена конструкция.
След като е поставена рамката за куполообразната или с друга форма конструкция 2, например чрез използване на допълнителните компоненти, описани по-горе, може да се пристъпи към поставяне на форми или панели към конструкцията 2 и закрепване на тези форми или панели на съответното им място
BG 3958 UI върху рамката чрез заваряване или по друг начин. Може да се закрепват и изолационни компоненти. Ротаторното рамо 4 може да се движи по радиус от 360 градуса около конструкцията, а носещата шейна 9 може да се премества нагоре или надолу по пространствено вертикалното ротаторно рамо 4.
Както беше отбелязано, предвидените тук действия позволяват достигането на всяка точка на повърхността на куполообразната конструкция 2 и извършване на операциите с използване на различни инструменти, установени в носещата от шейна 9.
Подвижната платформа 3 на системата с ротаторно рамо, когато е установена върху релсов път 1 е снабдена с колела 14 за придвижване по релсовия път 1.
Когато системата участва в изграждането на металната конструкция 2, тя може да се използва за доставяне на вертикални подсилващи пръти или арматурни елементи, изброени по-горе като вертикални и хоризонтални елементи 10 и 11. Когато конструкцията 2 е напълно изградена, системата може да остане отвън и да се използва за довършителните работи като например боядисване. Когато конструкцията е завършена, системата може да се демонтира.
Един от вариантите на устройството не изисква разполагането на пътека 1 (релсов път) на земята или в основата на строителната конструкция 2, независимо дали тази конструкция е завършена или не. Вместо това пътеката 1 (релсовия път) може да бъде монтирана на повдигнати платформи, с помощта например на крикове или друго устройство на по-високо ниво и да не пречи на изграждането на вратите и прозорците, които са в основата на конструкцията 2.
Вариантите не изискват също така пътеката 1 да обгражда изцяло конструкцията 2, защото по този начин се избягва блокирането на вратите и прозорците или се пречи на други монтажни операции.
Вариантите също така не изискват пътеката 1 задължително да е кръгла. Тя може да има и друга произволна форма, съобразена с формата на строителната конструкция 2.
Системата с ротаторно рамо може да се използва не само за изграждане и обслужване отвътре и отвън на различни обемни конструкции, но при необходимост може да се използва и за тяхното разрушаване и унищожаване.

Claims (10)

  1. Претенции
    1. Система с ротаторно рамо, характеризираща се с това, че е съставена от установена върху пътека (1) подвижна платформа (3), към която е присъединен единият край на пространствено вертикално ротаторно рамо (4), другият край на което е монтирано посредством шарнирна връзка (5) директно към обслужваната конструкция (2) или към върха на неподвижна вертикална мачта (6), установена към основата на конструкцията (2), като към пространственото вертикално ротаторно рамо (4) е монтирана носеща шейна (9) с възможност за придвижване по него.
  2. 2. Система с ротаторно рамо, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че към двата края неподвижната вертикална мачта (6) са монтирани долна (7) и горна плоча (8 ).
  3. 3. Система с ротаторно рамо, съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че пътеката (1), подвижната платформа (3), пространственото вертикално ротаторно рамо (4) и носещата шейна (9) са разположени вътре или извън конструкцията (2), по която се извършва най-малко една от дейностите по строителство, обслужване и поддръжка.
  4. 4. Система с ротаторно рамо, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че пътеката (1) е установена над основата на конструкцията (2), по която се извършва най-малко една от дейностите по строителство, обслужване и поддръжка.
  5. 5. Система с ротаторно рамо, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че на подвижната платформа (3) са монтирани колела (14), с помощта на които, тя се движи върху релси, установени към пътеката (1).
  6. 6. Система с ротаторно рамо, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че пространственото вертикално ротаторно рамо (4) е монтирано към неподвижната вертикална мачта (6) или към конструкцията (2) и е с възможност за въртене около нея.
  7. 7. Система с ротатарно рамо, съгласно претенция 1 и 6, характеризираща се с това, че пространственото вертикално ротаторно рамо (4) е многокомпонентно, с променлива дължина и форма и с възможност за огъване.
  8. 8. Система с ротаторно рамо, съгласно претенции 1, 6 и 7, характеризираща се с това, че пространственото вертикално ротаторно рамо (4) е с вдлъбната или изпъкнала форма, следваща формата на конструкцията.
  9. 9. Система с ротаторно рамо, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че носещата шейна (9) е снабдена с установени към нея устройства за извършване на операции по конструкцията (2).
    Ю.Система с ротаторно рамо, съгласно претенции 1 и 8, характеризираща се с това, че носещата шейна (9) е снабдена с установено към нея устройство за захващане и повдигане на телескопичните рамена (12), използвани за изграждане на конструкцията (2).
  10. 11. Система с ротаторно рамо, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че системата е програмирана и роботизирана и може да работи без човешка намеса.
BG5161U 2020-11-09 2020-11-09 Система с ротаторно рамо BG3958U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5161U BG3958U1 (bg) 2020-11-09 2020-11-09 Система с ротаторно рамо

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG5161U BG3958U1 (bg) 2020-11-09 2020-11-09 Система с ротаторно рамо

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG3958U1 true BG3958U1 (bg) 2020-12-31

Family

ID=75570937

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG5161U BG3958U1 (bg) 2020-11-09 2020-11-09 Система с ротаторно рамо

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG3958U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2720694A (en) Method for erecting elevated structures
BG3958U1 (bg) Система с ротаторно рамо
CN107476560B (zh) 风电塔施工平台及方法
CN111155438B (zh) 应用于钢塔柱的施工装备及其施工工艺
BG113261A (bg) Система с ротаторно рамо
EP2366655A1 (en) Aerial work platform
CN110847031A (zh) 桥梁施工用移动吊篮
RU2357055C1 (ru) Устройство для производства работ внутри куполообразных резервуаров и помещений круглой в плане формы (варианты)
CN115583584A (zh) 一种不等高双支点全回转式轻型桁吊装置及施工方法
JPH0571225A (ja) 全天候型仮設屋根
CN212270670U (zh) 桥梁施工用移动吊篮
JP2579715B2 (ja) 外部式鉄塔組立クレーン
CN204402001U (zh) 用于钢结构屋面内板安装的可移动式操作平台系统
JP5881381B2 (ja) 組立式屋上用簡易クレーン、及びこのクレーンを用いた吊荷の搬入または搬出方法
JP4876817B2 (ja) 塔状構造物の構築方法,塔状構造物
JP3242775B2 (ja) 竪型容器の据付方法
RU2775928C1 (ru) Кондуктор для сборки и монтажа стационарных сферических крыш резервуаров вертикальных цилиндрических стальных
JP3825766B2 (ja) 円柱鉄塔工事用の円形ゴンドラ装置
JPH05311867A (ja) ビル建築用仮設梁組装置
JP4310583B2 (ja) 鉄塔迫上げ装置
CN114809571B (zh) 一种采用扁担梁提升高空操作平台的方法
WO2019216866A1 (ru) Способ монтажа высоких и сверхвысоких башен
JP2590671B2 (ja) 天井クレーン架構を用いた鉄骨架構の構築方法
JP4352219B2 (ja) クレーン装置
CN219910606U (zh) 一种建筑施工用挂梯