BG2893U1 - Електродвигател - Google Patents

Електродвигател Download PDF

Info

Publication number
BG2893U1
BG2893U1 BG3889U BG388917U BG2893U1 BG 2893 U1 BG2893 U1 BG 2893U1 BG 3889 U BG3889 U BG 3889U BG 388917 U BG388917 U BG 388917U BG 2893 U1 BG2893 U1 BG 2893U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
rotor
sections
stator
electric motor
conical
Prior art date
Application number
BG3889U
Other languages
English (en)
Inventor
Петър Райков
Райков Райков Петър
Original Assignee
"Емгр" Еад
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Емгр" Еад filed Critical "Емгр" Еад
Priority to BG3889U priority Critical patent/BG2893U1/bg
Publication of BG2893U1 publication Critical patent/BG2893U1/bg

Links

Landscapes

  • Connection Of Motors, Electrical Generators, Mechanical Devices, And The Like (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Abstract

Електродвигателят е предназначен за задвижване на телфери и кранове. Постигната е висока мощност в съчетание с бързодействие и сигурност на спирачния механизъм. Електродвигателят включва корпус (12), в единия край на който е монтиран челен лагерен щит (13), а в другия край - спирачен щит (10) с монтиран в него спирачен механизъм (8). В корпуса е монтиран статор (15) с намотка (5), във вътрешността на която е разположен ротор (16), включващ надлъжно разположени поне две роторни секции (2, 6), като поне една (6) от тях е конусовидна и поне една (2) е цилиндрична. Роторът е свързан с челния лагерен щит (13) посредством пружина (7), опряна челно към ротора. Роторът има вал (11), с който е свързан и който вал е лагеруван на радиални лагери (17), като е свързан с единия си край към спирачния механизъм (8). Статорът има поне две секции (1, 4), съответстващи на броя и формата на секциите (2, 6) на ротора. Намотката (5) на статора има форма, съответна на неговата форма.

Description

Област на техниката
Електродвигателят е предназначен за задвижване на телфери и кранове и ще намери приложение в промишлеността. Основна особеност на тези електродвигатели е, че те най-често са трифазни, асинхронни и включват спирачен механизъм.
Предшестващо състояние на техниката
Известен е от US 4877987 електродвигател, съставен от корпус, в единия край на който е монтиран челен лагерен щит, а в другия край има спирачен щит с монтиран в него спирачен механизъм. Във вътрешността на корпуса е монтиран статор със статорна намотка и двата елемента с конусовидна форма. Във вътрешността на статорната намотка е монтиран ротор също с конусовидна форма. Роторът е монтиран с възможност за плъзгане върху вал и е свързан в единия си край към спирачния механизъм, а с другия - с челния лагерен щит посредством пружина, опряна челно към ротора с конусовидна форма. От страната на челния лагерен щит, валът е монтиран в лагери.
Недостатък на този електродвигател е, че е необходимо да бъде със значителни габарити, за да се постигне желаната мощност и ефективност за приложението му за задвижване на телфери/кранове. Значителните габарити водят до затруднения в проектирането, избора на материали и производството.
Широко известни от практиката са и електродвигатели с цилиндричен ротор и статор, които имат отделен спирачен механизъм, състоящ се от постояннотоков електромагнит, управляващ фрикционни детайли чрез пружини. Недостатъците на този вид електродвигатели са свързани с необходимостта от употребата на постояннотоков електромагнит за спирачката и налага конструирането на отделна електрическа верига за постоянен ток. Това ги прави сложни, с ниска надеждност и степен на безопасност.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е да създаде електродвигател, чиято конструкция позволява да се постигне необходимата за приложение в посочената област висока мощност в съчетание с бързодействие и сигурност на спирачния механизъм.
Задачата е решена с електродвигател, включващ корпус, в единия край на който е монтиран челен лагерен щит, а в другия край има спирачен щит с монтиран в него спирачен механизъм. В корпуса е монтиран статор с намотка, във вътрешността на която е разположен ротор с вал. Роторът е свързан с челния лагерен щит посредством пружина, опряна челно към ротора. Съгласно полезния модел, роторът включва надлъжно разположени поне две роторни секции, като поне една от тях е конусовидна и поне една е цилиндрична. Статорът има също поне две секции, съответстващи на броя и формата на секциите на ротора, при което намотката на статора има форма, съответна на неговата форма. Валът е свързан с ротора и е лагеруван на радиални лагери, като е свързан с единия си край към спирачния механизъм.
Предвидени са различни варианти на полезния модел, съгласно които конусовидните роторни секции и съответстващите им статорни секции са с еднакъв ъгъл на конуса или са с различен ъгъл на конуса в зависимост от желаното бързодействие.
Подходящо е роторните секции на ротора да имат канали.
В зависимост от конкретния проект, каналите са с различен брой и профил за всяка секция. При един предпочитан вариант, намотката на статора е обща за всичките му секции.
При друг вариант, намотката на статора е оформена поотделно за всяка от секциите му.
Постигнатите предимства се дължат на факта, че основните елементи на електродвигателя - ротора и статора - са изработени от различни по форма секции - с конусовидна и с цилиндрична форма. По този начин е решен проблемът с получаването на висока мощност на електродвигателя, дължащо се на цилиндричната секция, при бързодействие на спирачния механизъм, дължащо се на използването на конусовидната секция. При това е възможно реализирането на електродвигатели с различна мощност в един диаметър, чрез съответно увеличение на дължината на цилиндричната секция на ротора. Полученото повишено бързодействие на спирачния механизъм се дължи на възможността за определяне на ъгъл на конусната повърхнина на конусните секции, позволяващ по-стръмно намаляване на аксиалната № 03.2/30.03.2018 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели 703 сила и задвижване на пружината.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява надлъжен разрез на електродвигателя, съгласно полезния модел, с изключена спирачка.
Фигура 2 - надлъжен разрез на електродвигателя, съгласно полезния модел, със задействана спирачка.
Примерно изпълнение на полезния модел
Електродвигателят е предназначен предимно за задвижване на телфери и/или кранове и включва корпус 12, в единия край на който е монтиран челен лагерен щит 13. В другия край на корпуса 12 има спирачен щит 10 с монтиран в него спирачен механизъм 8, от който и да е подходящ известен вид. В корпуса 12 е монтиран статор 15 с намотка 5, във вътрешността на която е разположен ротор 16 с вал 11. Роторът 16 е свързан с челния лагерен щит 13 посредством пружина 7, опряна челно към ротора 16, като валът lie обхванат от пружината 7, която е свързана към челния лагерен щит 13.
Съгласно полезния модел роторът 16 включва надлъжно разположени поне две роторни секции 2, 6, като поне една 6 от тях е конусовидна и поне една е 2 е цилиндрична. Пружината 7, за предпочитане, е опряна към конусовидната секция 6, както е показано на фиг. 1. Статорът 15 има също поне две секции, съответстващи на броя и формата на секциите 2, 6 на ротора 16. Обикновено между двете секции на статора 15 има дистанционер 3, което се определя в конкретния проект от технологични съображения и не ограничава обхвата на полезния модел. Намотката 5 на статора 15 има форма, съответна на неговата форма. Валът lie свързан с ротора 16 и е лагеруван на радиални лагери 17, като е свързан с единия си край към спирачния механизъм 8. Лагеруването на вала 11 осигурява възможност за надлъжно преместване заедно с ротора 16.
Броят на секциите на ротора 16 и на статора 15, редуването им, ъгълът на конуса на конусните им секции 4, 6, както и дължината на цилиндричните секции 1, 2 се определят от необходимата за постигане мощност на двигателя и на съответното бързодействие на спирачния механизъм 8.
Като вариант на изпълнение конусовидните роторни секции 6 и съответстващите им статорни секции 4 са с еднакъв ъгъл на конуса.
В друг вариант, всяка от конусовидните роторни секции 6 и съответстващите им статорни секции 4 имат различен ъгъл на конуса.
Предвидено е роторните секции 2, 6 на ротора 16 да имат канали, които могат да бъдат с еднакъв или различен брой и профил за всяка секция.
Добре е при всички варианти на изпълнение намотката 5 на статора 15 да е обща за всичките му секции.
Предвидено е и намотката 5 на статора 15 да е оформена поотделно за всяка от секциите му, съгласно друг вариант на полезния модел.
Спирачният механизъм 8 включва поне спирачка с фрикционен елемент 9 и спирачен щит 10. Спирачният механизъм 8 е задвижван от аксиална сила на привличане между ротора 16 и статора 15, посредством пружината 7, обхващаща част от вала 11. На показания на фигура 1 пример пружината 7 е опряна челно на конусовидната секция 6 на ротора 16 и е свързана с челния лагерен щит 13. Противоположният край на вала 11 на ротора 16 е свързан със спирачния механизъм 8.
При подаване на напрежение към статорната намотка 5, между статора 15 и ротора 16 възникват електромагнитни сили на привличане. Поради конусовидната форма на роторната 6 и статорната 4 секция, електромагнитната сила между ротора 16 и статора 15 има аксиална проекция, която е функция на ъгъла на конуса.
При захранване на електродвигателя, както се вижда на фиг. 1, аксиалната сила на привличане между ротора 16 и статора 15 осъществява преместване на ротора 16 заедно с вала 11 в аксиално направление към челния лагерен щит 13, като свива пружината 7. Валът 11 изтегля с движението си спирачния механизъм 8, като фрикционният елемент 9 се отделя от спирачния щит 10 и се установява разстояние 14 между тях, с което се освобождава спирачката. Самото преместване е осигурено чрез лагеруването на вала 11 на ротора 16 на радиалните лагери 17.
704 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 03.2/30.03.2018
Когато се изключи захранването, както е показано на фиг. 2, аксиалната сила престава да действа, пружината 7 се освобождава и под нейното въздействие роторът 16 заедно с вала 11 се премества обратно до затваряне/включване на спирачния механизъм 8 при осъществяване на контакт между фрикционния елемент 9 и спирачния щит 10.

Claims (7)

  1. Претенции
    1. Електродвигател, включващ корпус, в единия край на който е монтиран челен лагерен щит, а в другия край има спирачен щит с монтиран в него спирачен механизъм, като в корпуса е монтиран статор с намотка, във вътрешността на която е разположен ротор с вал, като роторът е свързан с челния лагерен щит посредством пружина, опряна челно към ротора, характеризиращ се с това, че роторът (16) включва надлъжно разположени поне две роторни секции (2, 6), като поне една (6) от тях е конусовидна и поне една (2) е цилиндрична, а статорът (15) има също поне две секции (1,4), съответстващи на броя и формата на секциите (2, 6) на ротора (16), при което намотката (5) на статора (15) има форма, съответна на неговата форма, а валът (11) е свързан с ротора (16) и е лагеруван на радиални лагери (17), като е свързан с единия си край към спирачния механизъм (8).
  2. 2. Електродвигател съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че конусовидните роторни секции (6) и съответстващите им статорни секции (4) са с еднакъв ъгъл на конуса.
  3. 3. Електродвигател съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че всяка от конусовидните роторни секции (6) и съответстващите им статорни секции (4) имат различен ъгъл на конуса.
  4. 4. Електродвигател съгласно всяка една от претенции от 1 до 3, характеризиращ се с това, че роторните секции (2 и 6) на ротора (16) имат канали.
  5. 5. Електродвигател съгласно претенция 4, характеризиращ се с това, че каналите са с различен брой и профил за всяка секция.
  6. 6. Електродвигател съгласно всяка една от претенции от 1 до 5, характеризиращ се с това, че намотката (5) на статора (15) е обща за всичките му секции.
  7. 7. Електродвигател съгласно всяка една от претенции от 1 до 5, характеризиращ се с това, че намотката (5) на статора (15) е оформена поотделно за всяка от секциите му.
BG3889U 2017-10-26 2017-10-26 Електродвигател BG2893U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3889U BG2893U1 (bg) 2017-10-26 2017-10-26 Електродвигател

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3889U BG2893U1 (bg) 2017-10-26 2017-10-26 Електродвигател

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2893U1 true BG2893U1 (bg) 2018-02-28

Family

ID=62947900

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3889U BG2893U1 (bg) 2017-10-26 2017-10-26 Електродвигател

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2893U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1739319A3 (de) Elektromagnetisches Lagersystem
KR101827624B1 (ko) 절환식 릴럭턴스 모터를 구비한 직접 구동 작동기
JPS5829704B2 (ja) 制動電動機
JP6327474B2 (ja) アウターロータ型可変界磁式モータ
JP2013050180A (ja) 磁気軸受機構
CN106972691B (zh) 电机刹车装置
BG2893U1 (bg) Електродвигател
SE1750259A1 (sv) System for an electrical drive
CN106385133B (zh) 一种起重机械用防电动机烧坏装置
KR20130046500A (ko) 전자기식 조타장치
BG112609A (bg) Електродвигател
US936284A (en) Friction-clutch electric control.
WO2017175214A8 (en) Electric motor
EP3477827A1 (en) Electric motor with a multi-profile, multi-sectional, sliding rotor
EP2670029A3 (en) Electromechanical rotary actuator and method
CN103986366B (zh) 定子浮动的中空式超声电机
KR102615634B1 (ko) 액츄에이터
KR20200014421A (ko) 전자기 시스템
US10263491B2 (en) Electromechanical actuator damping
RU155293U1 (ru) Электромеханический исполнительный орган системы ориентации космического аппарата
TR201805615T3 (tr) Bir konik statora ve rotor asamblajına sahip radyal-aksiyal akışlı rotor.
RU109052U1 (ru) Мотор-колесо транспортного средства
DE102004014640A1 (de) Ultraleichter Hochmoment-Elektromotor
KR20170064429A (ko) 파킹 브레이크 액츄에이터
EP2824809A3 (fr) Actionneur électromécanique