BG2808U1 - Изолационна система за секции на ниско и високоволтови електрически машини - Google Patents

Изолационна система за секции на ниско и високоволтови електрически машини Download PDF

Info

Publication number
BG2808U1
BG2808U1 BG3821U BG382117U BG2808U1 BG 2808 U1 BG2808 U1 BG 2808U1 BG 3821 U BG3821 U BG 3821U BG 382117 U BG382117 U BG 382117U BG 2808 U1 BG2808 U1 BG 2808U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
insulation
strip
section
corona protection
specific weight
Prior art date
Application number
BG3821U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Филипов
Кирилов Сотиров 1000 София Ул. „Струмица“ 1 Вх. А Ет. 3 Ап. 5 Димитър
Димитър Сотиров
Лентин Климентов Филипов 1836 София Кв. „Левски“ Зона Г Бл. 8 Вх. А Ап. 10 Ва­
Андрей Чакъров
Иванов Чакъров 1000 София Ул. „6-Ти Септември“ 3 Ет. 6 Андрей
Еленко Биков
Атанасов Биков Ветрен Обл. Пазарджик Ул. „Осемнадесета“ 20 Еленко
Original Assignee
Димитър Сотиров
Валентин Филипов
Андрей Чакъров
Еленко Биков
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Димитър Сотиров, Валентин Филипов, Андрей Чакъров, Еленко Биков filed Critical Димитър Сотиров
Priority to BG3821U priority Critical patent/BG2808U1/bg
Publication of BG2808U1 publication Critical patent/BG2808U1/bg

Links

Landscapes

  • Insulation, Fastening Of Motor, Generator Windings (AREA)

Abstract

Статорната многонавивкова секция за ниско и високоволтови електрически машини е с високоефективна изолационна система и с подобрени технически показатели. Елементарни медни проводници (1) са подредени според вида на секцията, като всеки проводник има проводникова изолация (2). Многонавивковата секция в каналната си част е изолирана с високо енергоефективна корпусна термореактивна изолация (3), върху която е нанесена проводяща коронозащитна лента (6), челната част е изолирана с термопластична изолация (5), като в зоната на огънатата част каналната и челната главни изолации се застъпват, образувайки двоен усилен конус (4), върху който е положена полупроводяща коронозащитна лента (7), а в останалата челна част на секцията върху основната челна изолация няма коронозащитна лента, а само защитна пореста лента (8).

Description

(54) ИЗОЛАЦИОННА СИСТЕМА ЗА СЕКЦИИ НА НИСКО И ВИСОКОВОЛТОВИ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ МАШИНИ
Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася найобщо до статорна многонавивкова секция за въртящи се електрически машини с повишена устойчивост и ефективност на изолационна система тип Resin Rich, подобряваща енергийните параметри и енергийната ефективност на машината. По-специално полезният модел се отнася до статорна многонавивкова секция, изработена по технология Resin Rich за въртящи се електрически машини с високоефективна изолационна система.
Предшестващо състояние на техниката
При изработка на многонавивковата секция (по използваните досега методи на Resin Rich или други по-стари технологии) се използват изолирани медни проводници с правоъгълно напречно сечение. Броят на свързаните в паралел елементарни медни проводници е един или повече (във всяка навивка), като те се подреждат успоредно един до друг, един върху друг или един до и върху друг по тесните им плоскости и се изолират с навивкова (проводникова) изолация. След това, така полученият съставен проводник (проводников сноп) се навива върху шаблон с необходимия брой навивки (две и повече) и елементите на така получената неформована многонавивкова секция се обвиват със защитен слой лента за разпъване, формоване и конфигуриране на секцията по геометричните параметри (пространствената конфигурация) на статора. При следващата операция елементите на активните части на многонавивковата секция се премазват с електроизолационна епоксидна смола и се изолират с термореактивни ленти, след което се извършва първо топлопресоване за начално конфигуриране на активните части и постигане на желаната напречна геометрия, основа за полагане на основната (главната, наречена още корпусна) изолация, при точно определен време-температурен режим и налягане.
След почистване и извършване на механични и електрически тестове, се извършва полагане на основната (главната, наречена още корпусна) изолация на секцията от термореактивни изолационни ленти в активните части (канални участъци) и полагане на термопластични изолационни ленти в челните части. Тук свързването на изолацията от термореактивен тип (изолацията на активни - канални части) с тази от термопластичен тип (изолацията на челните части) се извършва чрез точно определено презастъпване на различните слоеве на видовете (термопластични и термореактивни) ленти по начин, който наподобява конус. Следва поставяне върху основната (главната, наречена още корпусна) изолация на коронозащитен слой ленти. Правите части на секцията, които се поставят в канала на статора, се покриват с проводяща коронозащитна лента, а веднага след нея в началото на огънатите части на секцията (при гарантиран контакт между слоевете на двете коронозащитни ленти) се поставя полупроводяща коронозащитна лента с определена дължина (във функция от работното напрежение). Следващата операция е второ топлопресоване на корпусната изолация в зоната на каналните участъци (правите части), което се извършва в специални съоръжения (конкретно изработени за всеки различен вид секция, както при първо топлопресоване), при точно определен време-температурен режим и налягане с цел полимеризация на термореактивната изолация, окончателно конфигуриране и постигане на конкретна геометрия. Следва почистване, тестове, подготовка за бобинаж и бобинаж.
Всички секции, произведени по описания метод, имат сравнително висока продължителност на производство и себестойност, поради високата енергоемкост на метода и незадоволителни технически показатели като:
- сравнително ниска влагоустойчивост;
- сравнително ниска устойчивост при работа в агресивна среда;
- сравнително ниска механична устойчивост;
- наличието на „конус“ (преход от термореактивната, в каналните части, към термопластична, в челните части, изолация) е сравнително по-слабо място в изолационната система на секцията;
- незадоволителен коефициент на запас на изолацията;
- незадоволителна устойчивост на частични разряди.
Все по-силно се чувства нарастващата необходимост от производство на въртящи се електрически машини с изолационна система Resin Rich, гарантираща подобряване на енергийните
2808 UI показатели, а оттам и увеличаване на енергийната ефективност при употреба на машините, съчетана е икономическата ефективност при производство на тези въртящи се електрически машини за ниско и високо напрежение.
Това налага да се разработят нови модели на секции с по-високоефективна изолационна система Resin Rich с повишена устойчивост към външно въздействие на влага, химически и механични влияния, с по-добра хомогенност, помалка дебелина и повишена диелектрична якост на основната (главната, наречена още корпусна) изолация и повишена сигурност на прехода от термопластичната към термореактивната изолация - сигурност в областта на конуса, които успешно и икономически изгодно да заменят познатите решения на наличната Resin Rich изолационна система.
Техническа същност на полезния модел
Настоящият полезен модел се отнася за секции (за статорни и роторни намотки) за ниско и високоволтови въртящи се електрически машини с по-високоустойчива и в същото време по-високоефективна изолационна система Resin Rich.
Настоящият полезен модел обхваща статорна многонавивкова секция за ниско и високоволтови въртящи се електрически машини с устойчива, високоефективна изолационна система тип Resin Rich с подобрени технически показатели - силно повишена механическа якост, устойчивост на агресивни влияния, повишена диелектрична якост, намалена едностранна дебелина на изолацията (в мм) и повишена здравина и сигурност на конуса, с намалена продължителност и себестойност за нейното производство.
Многонавивковата секция е навита с изолирани елементарни медни проводници с правоъгълно напречно сечение. Броят на свързаните в паралел елементарни медни проводници е един и повече, като те са подредени успоредно един до друг, един върху друг или един до и върху друг по тесните им плоскости, като всяка навивка (от един или повече проводници - при групов проводник) се изолира с навивкова изолация (при наличие само на един проводник - навивковата изолация реално е проводниковата).
Върху така формираната структура е поставена основна (главната, наречена още корпусна) изолация на секцията от високоефективни, енергоспестяващи термореактивни изолационни ленти в активните части (канални участъци) и на термопластични изолационни ленти в челните части. Тук свързването на изолацията от термореактивен тип (изолацията на активните части) с тази от термопластичен тип (изолацията на челните части) е чрез точно определено презастъпване на различните слоеве на видовете (термопластични и термореактивни) ленти по начин, който наподобява двоен конус. Върху основната (главната, наречена още корпусна) изолация има коронозащитен слой ленти. Правите части на секцията, които се поставят в канала на статора, са покрити с проводяща коронозащитна лента, а веднага след нея в началото на огънатите части (прехода от активни към челни части) на секцията (при гарантиран контакт между слоевете на двете коронозащитни ленти) е поставена полупроводяща коронозащитна лента с определена дължина (във функция от работното напрежение).
В челните части, термопластичните изолационни ленти са покрити със защитни (от механични влияния) ленти и липсват коронозащитни ленти.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 а е многонавивкова секция с енергоефективна изолационна система тип Resin Rich.
Фигура 16 са трите сечения на многонавивкова секция е енергоефективна изолационна система тип Resin Rich от фигура lac обозначение на отделните детайли и компоненти.
Фигура 1в е пространствен модел на сечение при прехода от активна към челна част на многонавивкова секция на високоволтова електрическа машина с един елементарен проводник, с енергоефективна изолационна система тип Resin Rich от фигура 1а с обозначение на отделните детайли и компоненти.
Примери за изпълнение на полезния модел
Полезният модел представлява статорна многонавивкова секция за ниско и високоволтови електрически машини с високоефективна изолационна система с подобрени технически показатели.
На фигура 1а е показана многонавивкова секция за изолационна система тип Resin Rich с активна част на секцията 20 и челна част на секцията 10.
2808 UI
Ha фигура 16 са трите сечения на многонавивкова секция за изолационна система тип Resin Rich от фигура 1а. При разрези А-А и Б-Б се виждат изолирани елементарни профилни медни проводници 1 с правоъгълно напречно сечение, като броят на свързаните в паралел елементарни медни проводници 1 може да бъде един или повече и се подреждат успоредно един до друг, един върху друг или един до и върху друг по тесните им плоскости (при използване на групов проводник) и са изолирани е проводникова изолация 2. Върху активната (каналната) част на статорната многонавивкова секция 20 е нанесена основната (наречена още главна или корпусна) канална термореактивна изолация 3 и проводяща коронозащитна лента 6. В извитите участъци на челните части на секцията 10 има застъпване на основната канална термореактивна изолация 3 с главна челна термопластична изолация 5 на челните части (при сечението В-В), което образува упоменатия по-горе усилен (двоен) конус 4. Това е зона на двойно застъпване - обхващане на основната канална термореактивна изолация 3 от главната челна термопластична изолация 5 с цел усилване на конуса и удължаване пътя на пробивния ток. Тази зона е покрита с полупроводяща коронозащитна лента 7, която застъпва проводящата коронозащитна лента 6 (при сечението Б-Б). В челните части 10 (при сечението В-В) извън огънатата част има главна челна термопластична изолация 5, липсват проводяща коронозащитна лента 6 и полупроводяща коронозащитна лента 7, като върху главната челна термопластична изолация 5 директно е положена защитна лента 8.
Статорната многонавивкова секция, веднага след производство, се монтира в статорния пакет, следва укрепване и свързване на статорната намотка, като при укрепването в каналното пространство се използват специализираните за Resin Rich демпфериращи и проводящи контактни, укрепващи секцията, подложки, а в челните части стандартни укрепващи и стягащи твърди и гъвкави изолационни материали.
Проводниковата изолация 2 най-често е лента, съставена от носител РЕТ (полиетилен терефталат) филм и основна изолация слюдена хартия (мика хартия), пропита със смола.
Основната канална термореактивна изолация 3 в най-общия случай е многопластова, като всички пластове са с еднакъв състав и структура, а всеки пласт е изграден от двуслоен или трислоен лентов материал. Основната канална термореактивна изолация 3 е съставена от носител (стъклотъкан, РЕТ - филм, Каптон, РЕТ - флийс или друг материал в зависимост от работното напрежение, мощността, режима на работа и температурния режим), върху който е нанесена по специална технология високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда богата на смола, която е залепена към носителя със смола (силикон или друг материал), като в състава на изолацията при някои изпълнения има още и различни ускорители за полимеризация на епокси новолачния смолист състав.
При едно изпълнение, основната канална термореактивна изолация 3 е материал с дебелина от 0,11 до 0,18 mm и специфично тегло от 182 до 271 g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло от 100 до 150 g/m2, стъклена вата със специфично тегло от 30 до 54 g/m2, със съдържание на смола от 70 до 100 g/m2 и с якост на опън >150 N/cm.
При друго изпълнение, основната канална термореактивна изолация 3 е материал, базиран на високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда, покрита с тънък носещ слой стъклотъкан, с дебелина от 0,14 до 0,23 mm и специфично тегло от 170 до 380 g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло от 65 до 160 g/m2, РЕТ вата със специфично тегло от 25 до 35 g/m2, със съдържание на смола от 55 до 150 g/m2, покрита със стъкло влакнесто покритие със специфично тегло от 22 до 40 g/m2 с топлинен клас F.
Главната челна термопластична изолация 5 в най-общия случай е многопластова, като всички пластове са с еднакъв състав и структура, а всеки пласт е изграден от три или четирислоен лентов материал, изолацията е съставена от носител (стъклотъкан, РЕТ - филм, Каптон, РЕТ - флийс или друг материал в зависимост от работното напрежение, мощността, режима на работа и температурния режим), който обхваща от двете страни слой от високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда богата на смола, която е залепена към носителя с акрилна смола (силикон или друг материал).
При едно изпълнение, главната челна термопластична изолация 5 е материал с дебелина от 0,11 до 0,18 mm и специфично тегло от 142 до 273
2808 UI g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло от 60 до 160 g/m2, два слоя РЕТ-филм, съответно със специфично тегло на единия слой 6 до 10 g/m2, а на другия слой 14 до 20 g/m2, надлъжни усилващи стъклени влакна със специфично тегло от 15 до 25 g/ m2, със съдържание на смола от 35 до 65 g/m2, с якост на опън > 60 N/cm и пробивно напрежение > 6 до 8 kV.
При друго изпълнение, главната челна термопластична изолация 5 е четирислойна лента от материал, базиран на високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда, покрита от двете страни с тънък слой РЕТР (полиетилен терефталат полиестер) филм и носещ слой от стъклотъкан, с дебелина от 0,12 до 0,16 mm и специфично тегло от 160 до 280 g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло от 60 до 140 g/m2, РЕТР филм от двете страни на лентата със специфично тегло от 14 до 40 g/m2, със съдържание на смола от 40 до 80 g/m2, с носеща стъклотъкан със специфично тегло от 30 до 40 g/m2 с топлинен клас F, пробивно напрежение > 5 kV и якост на опън >150 N/cm.
Проводящата коронозащитна лента 6 е от полиестерна вата (мат), импрегнирана с лак, съдържащ въглерод: полиестерната вата е с дебелина 0,10+0,15 mm, тегло 50+121 g/m2 и повърхностно съпротивление 404+1500 Ω.
Полупроводящата коронозащитна лента 7 е полиестерна тъкан импрегнирана със силиконвъглеродна смес в В стадий или специална смола с обща дебелина 0,11+0,32 mm и тегло 225+395 g/m2 и повърхностно съпротивление 0,5х108+1х 1010 Ω.
Защитната лента 8 е съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста лента с данни: дебелина 0,15+0,18 mm, обща плътност 200+262 g/ m2, якост на опън > 100N/sm, еластичност >15%, свиване след термообработка > 2%, пробивно напрежение преди стягане > 5кУ/слой и > 25кУ7 mm след термична обработка.
В случаите когато след бобинаж се извършва цялостна импрегнация на бобинирания статорен пакет може да се използва защитната пореста лента 8, съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста лента, импрегнирана със смола, смесена с ускорител (метална сол, цинкнафтенат) с данни: дебелина 0,08+0,10 mm, обща плътност 77+95 g/m2, стъклополиестерни влакна
22+28 g/m2, PET филм 25+29 g/m2, смола 30+38 g/m2, ускорител 250+450 mg/m2 и пробивно напрежение > 3kV.
На фигура 1 в е представен пространствен модел на сечение при прехода от активна към челна част на многонавивкова секция на високоволтова електрическа машина с един елементарен проводник, за изолационна система тип Resin Rich от фигура lac обозначение на отделните детайли и компоненти. Посоката към челната част е 11, а посоката към статорния пакет (активната част) е 12. Изолираните елементарни профилни медни проводници 1 са с правоъгълно напречно сечение, като броят на свързаните в паралел елементарни медни проводници 1 може да бъде един или повече (ако е групов проводников сноп) и се подреждат успоредно един до друг, един върху друг или един до и върху друг по тесните им плоскости и са изолирани с проводникова изолация 2. Върху активната част 20 на така формираната структура са нанесени основната канална термореактивна изолация 3 и проводяща коронозащитна лента 6. В извитите части има застъпване на основната канална термореактивна изолация 3 и главната челна термопластична изолация 5, които образуват конус 4, които са покрити със застъпващи се проводяща коронозащитна лента 6 и полупроводяща коронозащитна лента 7. В челните части 10 липсват проводяща коронозащитна лента 6 и полупроводяща коронозащитна лента 7, като върху главната челна термопластична изолация 5 директно има защитна (или защитна пореста) лента 8.
Резултати от тестове:
Високоволтови електрически тестове за качество и издръжливост на изолационната система:
DF стойности (качество на изолацията):
- първоначални стойности при 0.2Un < 0,025 при стайна температура
- нарастване: max Δ tan δ < 0,025
- tan δ при 155°С < 0,2
Издръжливост на напреженово натоварване или съгласно международни стандарти IEEE 1553 (Изследването е в Австрия):
- проби за Un = 6,6 kV са подложени на тест при U = 25 kV (Ц / U = 3,79) - норма —> 250h - ОК.
Резултати:
проба а) - 1592,58 h;
2808 UI проба б) - 1966,39 h;
проба в) - 2444,00 h;
проба г) - 2982,35 h;
- проби за Un =10,5 kV са подложени на тест при U = 33 kV (U,, / U = 3,14) - норма —>
250h - ОК.
Резултати:
проба а) - 935,43 h;
проба б) - 422,80 h;
проба в) - 351,56 h;
проба г) - 446,75 h;
- проби за Un = 13,8 kV са подложени на тест при U = 35 kV (Ц , / U = 2,54) - норма —> 250h - OK.
Резултати:
проба a) - 778,99 h;
проба 6)- 1203,27 h;
проба в) - 1870,54 h;
проба г) - 1560,89 h;
Заключението на тестващите специалисти (на база получените резултати) е, че изолационната система е отлична и може да се използ10 ва безпроблемно.
Установени пробивни напрежения, съгласно изискванията на IEC 60034, за тествани проби от 3,3 kV, 6,3 kV, 10 kV и 13.8kV> 3,8 U
Резултати от тестове на различни проби при 15 3 нива на работното напрежение за активните (правите) части на многонавивкова секция:
Номинално напрежение Начална стойност на tan δο,2υη Горещ tan δ Max. Δ tan δ Частични разряди Минимално пробивно напрежение
6,6 kV 0,01 0,1 0,01 1000-1500 рС 4Un
10,5 kV 0,01 0,14 0,01 2000-3400рС 3,6Un
13,8 kV 0,01 0,15 0,01 1800-3900рС 3,6Un
Получените резултати са много добри и превъзхождат стойностите на известните до 30 сега образци на изолационна система Resin Rich. Увеличената диелектрична якост на изолацията на секцията позволява да се намали нейната дебелина, при което запазвайки параметрите на статорния магнитопровод в каналите му се освобождава място за повече проводников материал, т.е. увеличава се сечението на проводящите и се намаляват загубите в статорната намотка, съответно се увеличава коефициента на полезно действие на машината. Освен това този подобрен вариант на Resin Rich изолационната система след импрегниране на бобинирания статор с импрегнационен лак, при спазване изискванията за предварително подгряване на статора до пълно темпериране и след това импрегниране, е практически с висока степен на устойчивост на влага и може да функционира без проблеми при повишена влажност на околната среда.
Приложение на полезния модел
Секциите за въртящи се електрически машини за ниско и високо напрежение се използват за изработване на статорни и роторни намотки на въртящи се електрически машини със средна и голяма мощност - хидрогенератори, турбогенератори, електродвигатели, които са проектирани да работят при ниско и високо напрежение, обикновено 400 V, 690 V, 3300 V, 6300 V и по-високи. Те се използват за генериране на електрическа енергия, за задвижване на мощни агрегати като помпи, мелници, транспортни ленти и др. При тези въртящи се електрически машини е от съществено значение както производствената цена, така и енергийната ефективност в процеса на 40 експлоатация на машината. Предложеният полезен модел на многонавивкова секция позволява да се постигне намаляване на производствената цена и намаляване на експлоатационните разходи, поради увеличение на енергийната ефективност на машините и увеличение на коефициента 45 на полезно действие, както и възможност за функциониране при влошени условия на околната среда като влажност, запрашеност, висока температура и др.
Предимство на полезния модел е намалената 5Q продължителност и енергоемкост на процеса на изработка, което води до намалена себестойност на самата продукция с до 10%.
2808 UI
Значително подобряване на основните технически показатели, характеризиращи статорните намотки (на секциите и целия статор бобиниран) на въртящи се електрически машини за ниско и високо напрежение, като:
- понижена средна едностранна дебелина на изолацията с 20%;
- повишена обща диелектрична якост- до 1,5 пъти;
- повишен коефициент на запаса (К Г о.е.1 = U , [kV] / U [kV] на изолацията - при всички предишни изолационни системи Resin Rich К варира 1,5[о.е.1, а при този тип изолация достига 1,8+2,0 [о.е.];
- силно понижение на частичните разряди в секцията като цяло - 1,5 до 2 пъти;
- силно понижение на стойностите на диелектричната константа в зоната на активната част - tg5 - до 2,5 пъти;
- много добра прахоустойчивост;
- много добра влагоустойчивост;
- много добра устойчивост на химически влияния;
- добра механическа устойчивост и надеждност.
Подобряването на енергийните показатели дава възможността за производство на въртящи се електрически машини с повишена енергийна ефективност.
Подобряването на енергийните показатели дава възможност за ремонт и рехабилитация на съществуващи въртящи се електрически машини с повишаване на енергийните показатели до 12%, а оттам и повишена енергийна ефективност на новоремонтираната машина.

Claims (9)

1. Статорна многонавивкова секция за електрическа машина за ниско и високо напрежение, състояща се от:
изолирани елементарни профилни медни проводници (1) с правоъгълно напречно сечение, като броят на свързаните в паралел елементарни медни проводници (1) е един или повече, като проводниците са подредени успоредно един до друг, един върху друг или един до и върху друг по тесните им плоскости и са изолирани с проводникова изолация (2), като върху статорната многонавивкова секция са нанесени:
основна канална термореактивна изолация (3) и проводяща коронозащитна лента (6) в активната част на секцията;
главна челна термопластична изолация (5) и защитна или защитна пореста лента (8) в челната част на секцията;
като в извитите части на секцията основната канална термореактивна изолация (3) и главната челна термопластична изолация (5) са застъпени, образувайки усилен конус (4), и върху тях има проводяща коронозащитна лента (6) и полупроводяща коронозащитна лента (7), характеризираща се с това, че основната канална термореактивна изолация (3) е многопластова с еднакъв състав и структура на пластовете, като всеки пласт е изграден от дву- или трислоен лентов материал, и основната канална термореактивна изолация (3) е съставена от носител, върху който е нанесена слюда, напоена с термореактивна смола;
главната челна термопластична изолация (5) е многопластова с еднакъв състав и структура на пластовете, като всеки пласт е изграден от двуили трислоен лентов материал, и главната челна термопластична изолация (5) е съставена от носител, върху който е нанесена слюда, напоена с термопластична смола и надлъжно усилваща стъклотъкан;
проводящата коронозащитна лента (6) е от полиестерна вата, импрегнирана с лак, съдържащ въглерод, като полиестерната вата е с дебелина 0,1СН-0,15 mm и тегло 50-^-121 g/m2;
полупроводящата коронозащитна лента (7) е полиестерна тъкан, импрегнирана със силикон-въглеродна смес в В стадий или специална смола с обща дебелина 0,11+0,32 mm и тегло 225+395 g/m2.
2. Статорна многонавивкова секция за електрическа машина за ниско и високо напрежение съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че защитната лента (8) е съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста лента с дебелина 0,15+0,18 mm и обща плътност 200+262 g/m2.
3. Статорна многонавивкова секция за електрическа машина за ниско и високо напрежение съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че защитната пореста лента (8) е съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста лента, импрегнирана със смола, смесена с ускорител с данни: дебелина 0,08+0,10 mm, обща плътност 77+95 g/m2, стъкло полиестерни влакна 22+28
2808 UI g/m2, PET филм 25=29 g/m2, смола 30=38 g/m2, ускорител 250=450 mg/m2.
4. Статорна многонавивкова секция за електрическа машина за ниско и високо напрежение съгласно претенции от 1 до 3, характеризираща се с това, че носителят при основната канална термореактивна изолация (3) е един от материалите: стьклотькан, РЕТ - филм, Каптон или РЕТ - флийс.
5. Статорна многонавивкова секция за електрическа машина за ниско и високо напрежение съгласно претенции от 1 до 3, характеризираща се с това, че носителят при главната челна термопластична изолация (5) е един от материалите: стьклотькан, РЕТ - филм, Каптон или РЕТ - флийс.
6. Статорна многонавивкова секция за електрическа машина за ниско и високо напрежение, състояща се от:
изолирани елементарни профилни медни проводници (1) с правоъгълно напречно сечение, като броят на свързаните в паралел елементарни медни проводници (1) е един или повече, като проводниците са подредени успоредно един до друг, един върху друг или един до и върху друг по тесните им плоскости и са изолирани с проводникова изолация (2), като върху статорната многонавивкова секция са нанесени:
основна канална термореактивна изолация (3) и проводяща коронозащитна лента (6) в активната част на секцията;
главна челна термопластична изолация (5) и защитна или защитна пореста лента (8) в челната част на секцията;
като в извитите части на секцията основната канална термореактивна изолация (3) и главната челна термопластична изолация (5) са застъпени, образувайки усилен конус (4), и върху тях има проводяща коронозащитна лента (6) и полупроводяща коронозащитна лента (7), характеризираща се с това, че основната канална термореактивна изолация (3) е материал с дебелина 0,11 =0,18 mm и специфично тегло 182=271 g/m2 със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 100=150 g/m2, стъклена вата със специфично тегло 30=54 g/m2, съдържание на смола 70=100 g/m2;
главната челна термопластична изолация (5) е материал с дебелина 0,11=0,18 mm и специфич но тегло 142=273 g/m2 със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 60=160 g/m2, два слоя РЕТ-филм, съответно със специфично тегло на единия слой 6=10 g/m2, а на другия слой 14=20 g/m2, надлъжни усилващи стъклени влакна със специфично тегло 15=25 g/ m2, със съдържание на смола 35=65 g/m2;
проводящата коронозащитна лента (6) е от полиестерна вата, импрегнирана с лак, съдържащ въглерод: полиестерната вата е с дебелина 0,10=0,15 mm, специфично тегло 50=121 g/m2;
полупроводящата коронозащитна лента (7) е полиестерна тъкан, импрегнирана със силикон-въглеродна смес в В стадий или специална смола с обща дебелина 0,11=0,32 mm и тегло 225=395 g/m2;
защитната лента (8) е съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста лента с данни: дебелина 0,15=0,18 mm, обща плътност 200=262 g/m2.
7. Статорна многонавивкова секция за електрическа машина за ниско и високо напрежение, състояща се от:
изолирани елементарни профилни медни проводници (1) с правоъгълно напречно сечение, като броят на свързаните в паралел елементарни медни проводници (1) е един или повече, като проводниците са подредени успоредно един до друг, един върху друг или един до и върху друг по тесните им плоскости и са изолирани с проводникова изолация (2), като върху статорната многонавивкова секция са нанесени:
основна канална термореактивна изолация (3) и проводяща коронозащитна лента (6) в активната част на секцията;
главна челна термопластична изолация (5) и защитна или защитна пореста лента (8) в челната част на секцията;
като в извитите части на секцията основната канална термореактивна изолация (3) и главната челна термопластична изолация (5) са застъпени, образувайки усилен конус (4), и върху тях има проводяща коронозащитна лента (6) и полупроводяща коронозащитна лента (7), характеризираща се с това, че основната канална термореактивна изолация (3) е материал с дебелина 0,11=0,18 mm и специфично тегло 182=271 g/m2 със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 100=150 g/m2, стъклена вата със специфично тегло 30=54 g/m2, съдържание на смола
2808 UI
70+100 g/m2;
главната челна термопластична изолация (5) е четирислойна лента от материал, базиран на високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда, покрита от двете страни с тънък слой РЕТР филм и носещ слой от стъклотъкан, с дебелина 0,12+0,16 mm и специфично тегло 160+280 g/m2 със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 60 до 140 g/m2, РЕТР филм от двете страни на лентата със специфично тегло 14+40 g/m2, със съдържание на смола 40+80 g/m2, с носеща стъклотъкан със специфично тегло 30+40 g/m2;
проводящата коронозащитна лента (6) е от полиестерна вата, импрегнирана с лак, съдържащ въглерод, като полиестерната вата е с дебелина 0,10+0,15 mm, специфично тегло 50+121 g/m2;
полупроводящата коронозащитна лента (7) е полиестерна тъкан, импрегнирана със силикон-въглеродна смес в В стадий или специална смола с обща дебелина 0,11+0,32 mm и тегло 225+395 g/m2;
защитната лента (8) е съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста лента с данни: дебелина 0,15+0,18 mm, обща плътност 200+262 g/m2.
8. Статорна многонавивкова секция за електрическа машина за ниско и високо напрежение, състояща се от:
изолирани елементарни профилни медни проводници (1) с правоъгълно напречно сечение, като броят на свързаните в паралел елементарни медни проводници (1) е един или повече, като проводниците са подредени успоредно един до друг, един върху друг или един до и върху друг по тесните им плоскости и са изолирани с проводникова изолация (2), като върху статорната многонавивкова секция са нанесени:
основна канална термореактивна изолация (3) и проводяща коронозащитна лента (6) в активната част на секцията;
главна челна термопластична изолация (5) и защитна или защитна пореста лента (8) в челната част на секцията;
като в извитите части на секцията основната канална термореактивна изолация (3) и главната челна термопластична изолация (5) са застъпени, образувайки усилен конус (4), и върху тях има проводяща коронозащитна лента (6) и полупроводяща коронозащитна лента (7), характеризираща се с това, че основната канална термореактивна изолация (3) е материал, базиран на високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда, покрита с тънък носещ слой стъклотъкан, с дебелина 0,14+0,23 mm и специфично тегло 170+3 80 g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 65+160 g/m2, РЕТ-вата със специфично тегло 25+35 g/ m2, със съдържание на смола 55+150 g/m2, покрита със стъкловлакнесто покритие със специфично тегло 22+40 g/m2;
главната челна термопластична изолация (5) е материал с дебелина 0,11 +0,18 mm и специфично тегло 142+273 g/m2 със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 60+160 g/m2, два слоя РЕТ-филм, съответно със специфично тегло на единия слой 6+10 g/m2, а на другия слой 14+20 g/m2, надлъжни усилващи стъклени влакна със специфично тегло 15+25 g/m2, със съдържание на смола 35+65 g/m2;
проводящата коронозащитна лента (6) е от полиестерна вата, импрегнирана с лак, съдържащ въглерод, като полиестерната вата е с дебелина 0,10+0,15 mm, специфично тегло 50+121 g/m2;
полупроводящата коронозащитна лента (7) е полиестерна тъкан, импрегнирана със силикон-въглеродна смес в В стадий или специална смола с обща дебелина 0,11+0,32 mm и тегло 225+395 g/m2;
защитната лента (8) е съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста лента с данни: дебелина 0,15+0,18 mm, обща плътност 200+262 g/m2.
9. Статорна многонавивкова секция за електрическа машина за ниско и високо напрежение, състояща се от:
изолирани елементарни профилни медни проводници (1) с правоъгълно напречно сечение, като броят на свързаните в паралел елементарни медни проводници (1) е един или повече, като проводниците са подредени успоредно един до друг, един върху друг или един до и върху друг по тесните им плоскости и са изолирани с проводникова изолация (2), като върху статорната многонавивкова секция са нанесени:
основна канална термореактивна изолация (3) и проводяща коронозащитна лента (6) в активната част на секцията;
главна челна термопластична изолация (5) и защитна или защитна пореста лента (8) в челната част на секцията;
2808 UI като в извитите части на секцията основната канална термореактивна изолация (3) и главната челна термопластична изолация (5) са застъпени, образувайки усилен конус (4), и върху тях има проводяща коронозащитна лента (6) и полупроводяща коронозащитна лента (7), характеризираща се с това, че основната канална термореактивна изолация (3) е материал, базиран на високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда, покрита с тънък носещ слой стъклотъкан, с дебелина 0,14+0,23 mm и специфично тегло 170+380 g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 65+160 g/m2, РЕТ-вата със специфично тегло 25+35 g/m2, със съдържание на смола 55+150 g/m2, покрита със стъкловлакнесто покритие със специфично тегло 22+40 g/m2;
главната челна термопластична изолация (5) е четирислойна лента от материал, базиран на високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда, покрита от двете страни с тънък слой РЕТР филм и носещ слой от стъклотъкан, с дебелина 0,12+0,16 mm и специфично тегло 160+280 g/m2 със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 60+140 g/m2, РЕТР филм от двете страни на лентата със специфично тегло 14+40 g/m2, със съдържание на смола 40+80 g/m2, с носеща стъклотъкан със специфично тегло 30+40 g/m2;
проводящата коронозащитна лента (6) е от полиестерна вата, импрегнирана с лак, съдържащ въглерод, като полиестерната вата е с дебелина 0,10+0,15 mm, специфично тегло 50+121 g/m2;
полупроводящата коронозащитна лента (7) е полиестерна тъкан, импрегнирана със силикон-въглеродна смес в В стадий или специална смола с обща дебелина 0,11+0,32 mm и тегло 225+395 g/m2;
защитната лента (8) е съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста лента с данни: дебелина 0,15+0,18 mm, обща плътност 200+262 g/m2.
BG3821U 2017-08-10 2017-08-10 Изолационна система за секции на ниско и високоволтови електрически машини BG2808U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3821U BG2808U1 (bg) 2017-08-10 2017-08-10 Изолационна система за секции на ниско и високоволтови електрически машини

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3821U BG2808U1 (bg) 2017-08-10 2017-08-10 Изолационна система за секции на ниско и високоволтови електрически машини

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2808U1 true BG2808U1 (bg) 2017-10-31

Family

ID=61226121

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3821U BG2808U1 (bg) 2017-08-10 2017-08-10 Изолационна система за секции на ниско и високоволтови електрически машини

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2808U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6103382A (en) Catalyzed mica tapes for electrical insulation
US5099159A (en) High-voltage insulating system for electric machines
US11979070B2 (en) Electrical machine coil insulation system and method
CN101894613B (zh) 风力发电机用的电磁线
US6724118B2 (en) Electrical isolation layer system strand assembly and method of forming for electrical generator
KR20010080595A (ko) 고전압 고정자 코일의 뢰벨 충전재내에서의 부분 방전을감소시키는 방법
CA2861321C (en) High voltage stator coil with reduced power tip-up
BG2808U1 (bg) Изолационна система за секции на ниско и високоволтови електрически машини
KR900000433B1 (ko) 전자교반 장치용 수냉권선
US20080286505A1 (en) Mica-Reinforced Insulation
BG2792U1 (bg) Изолационна система за секции и полусекции на високоволтови електрически машини
BG2853U1 (bg) Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение
US20140300241A1 (en) Electrical machine medium voltage coil insulation systems and methods
US11605994B2 (en) Winding insulation system
CN201796640U (zh) 风力发电机用的电磁线
BG67276B1 (bg) Секции и полусекции с vpi изолационна система за високоволтови електрически машини и метод за производството им
JP2022053789A (ja) 固定子コイルの絶縁構造
JPS60237828A (ja) 回転電機コイル
Rehder et al. Corona deterioration reduction in large electrical machine insulation
US20150115763A1 (en) Winding layers composed of different materials
JPS63124740A (ja) 回転電機の固定子コイル
JP2863649B2 (ja) コロナシールド層
Stranges et al. A Comparison of Dielectric Characteristics and Voltage Endurance Life for Two High Voltage Coil Designs
JP2020171073A (ja) 回転機固定子絶縁構造
JPH11346450A (ja) 高圧回転機の固定子コイル