BG2853U1 - Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение - Google Patents

Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение Download PDF

Info

Publication number
BG2853U1
BG2853U1 BG3879U BG387917U BG2853U1 BG 2853 U1 BG2853 U1 BG 2853U1 BG 3879 U BG3879 U BG 3879U BG 387917 U BG387917 U BG 387917U BG 2853 U1 BG2853 U1 BG 2853U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
section
insulation
weight
thickness
resin
Prior art date
Application number
BG3879U
Other languages
English (en)
Inventor
Страшимир Господинов
Кирилов Сотиров Димитър
Валентин Филипов
Климентов Филипов Валентин
Димитър Сотиров
Тодоров Господинов Страшимир
Original Assignee
Кирилов Сотиров Димитър
Климентов Филипов Валентин
Тодоров Господинов Страшимир
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Кирилов Сотиров Димитър, Климентов Филипов Валентин, Тодоров Господинов Страшимир filed Critical Кирилов Сотиров Димитър
Priority to BG3879U priority Critical patent/BG2853U1/bg
Publication of BG2853U1 publication Critical patent/BG2853U1/bg

Links

Landscapes

  • Insulation, Fastening Of Motor, Generator Windings (AREA)

Abstract

Статорна полусекция (стержен) за високоволтови електрически машини с високоефективна изолационна система с подобрени технически показатели. Елементарните медни проводници са подредени според вида на секцията, като всеки проводник има проводникова изолация. При полусекцията имаме вертикален сепаратор между вертикалните редове проводници, транспозиционен сепаратор по тънката част и транспозиционен пълнител в горната и долната част, като след това са нанесени корпусната изолация, проводящата и полупроводящата коронозащитни ленти и защитната пореста лента. Така формирана, полусекцията е хидро-вакуум опресована, чрез което се гарантират едни и същи високи електро-изолационни, и точни механични параметри по цялата дължина на полусекцията, както и в напречна геометрия.

Description

Област на техниката
Настоящият полезен модел се отнася най-общо до полусекция (статорен или роторен стержен) за въртящи се електрически машини с високоустойчива и високоефективна хидро-вакуумно опресована изолационна система, подобряваща енергийните параметри и енергийната ефективност на машината. По-специално полезният модел се отнася до полусекция (статорен или роторен стержен), изработен по технологията HVO (хидро-вакуумно опресована изолация) за въртящи се електрически машини с високоефективна изолационна система.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са методи (Resin Rich или други по-стари технологии) за изработка на полусекция (статорен или роторен стержен) за въртящи се електрически машини за средно и високо напрежение, при които предварително нарязани и разкроени елементарни медни профилни проводници се зачистват, огъват и транспозиционират един спрямо друг. Отделните елементарни проводници се подреждат успоредно един над друг и се изплитат в два реда, представляващи полусекцията. Между двата вертикални реда проводници се поставят вертикален сепаратор, а под транспонираните проводници (по тънката част на полусекцията) при прехода от единия полуклон към другия - транспозиционен сепаратор, изолационни (транспозиционни) пълнители и изравнители и се извършва опаковането на статорната (роторната) полусекция. След това статорната полусекция се поставя в специални съоръжения, където се загрява до определена температура за определен интервал от време и при определен режим на налягане с цел постигане на оптимална геометрия и едновременно с това полимеризация на епокси-новолачните съставки на изолационната система на проводниковия сноп и постигане на желана първоначална (изходна) напречна геометрия, която е изходна база за изграждане на основната (главната, наречена още корпусна) изолация. Задържа се при тази температура необходимото за полимеризация време и плавно се охлажда. След почистване и тестове, челните части на статорната полусекция се оформят съобразно параметрите на статора, спояват се краищата на отделните проводници един към друг и челните части се промазват с електроизолационна епоксидна смола. Върху полусекцията (статорен или роторен стержен) се нанасят основната (главната, наречена още корпусна) изолация по цялата дължина, проводяща коронозащитна лента в активната (статорна) част, полупроводяща коронозащитна лента извън статорния пакет (преди челните участъци), в зависимост от работните мощност, напрежение и избрания метод и технология за полимеризация и конфигуриране и накрая полусекцията (статорния или роторен стержен) се изпича в приспособление за окончателно оформяне на всички части при точно определен времево-температурен режим и при определено налягане. Параметрите време, температура и налягане са функция на множество фактори, като основните са вида изолационна система, работните мощност и напрежение, както и температурния клас на въртящата се електрическа машина.
Всички полусекции, произведени по описания метод, имат сравнително висока продължителност на производство и себестойност, поради високата енергоемкост на метода и незадоволителни технически показатели свързани с повишаване на енергийните показатели, а оттам и на енергийната ефективност на крупните въртящи се електрически машини, в които се влагат, защото:
- едностранната дебелина на изолационния слой върху тоководещата част е сравнително висока, за да удовлетвори непрекъснато нарастващите изисквания за повишаване на енергийната ефективност;
- при стандартни дебелини на изолационния слой (в зависимост от нивото на работното напрежение) пробивната якост на изолацията не е достатъчно висока за покриване изискванията, свързани с повишаване на енергийната ефективност;
- при същите стандартни дебелини на изолационния слой (в зависимост от нивото на работното напрежение) механична устойчивост на изолационния слой е сравнително ниска;
- при същите стандартни дебелини на изолационния слой (в зависимост от нивото на работното напрежение) коефициент на запас на изолацията е незадоволителен;
Все по-силно се чувства нарастващата необходимост от производство на въртящи се електрически № 02.1/15.02.2018 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели 67 машини с изолационна система тип Resin Rich, гарантираща подобряване на енергийните показатели, а оттам и увеличаване на енергийната ефективност при употреба на машините, съчетана с икономическата ефективност при производство на тези въртящи се електрически машини за средно и високо напрежение.
Това налага да се разработят нови модели на полусекции с високоефективна изолационна система тип Resin Rich с по-добра хомогенност, по-малка дебелина на изолационния слой (в mm), с повишена диелектрична якост на основната (главната, наречена още корпусна) изолация и повишена устойчивост към механично въздействие. Необходима е изолационна система с повишен коефициент на запаса, която успешно и икономически изгодно да замени познатите решения.
Техническа същност на полезния модел
Настоящият полезен модел се отнася за полусекции (стержени за статорни и роторни намотки) на средно и високоволтови въртящи се електрически машини с високоустойчива и в същото време високоенергийно ефективна хидро-вакуумно опресована изолационна система (тип HVO) със силно подобрени технически показатели и повишен коефициент на запаса.
За полусекциите (стержените) това се постига, като предварително нарязаните и разкроени елементарни медни профилни проводници са със зачистени от проводниковата изолация краища, огънати и транспозиционирани един спрямо друг. Отделните елементарни проводници са подредени успоредно един над друг и са изплетени в два реда, представляващи статорната полусекция (както е при съществуващата изолационна система Resin Rich или други по-стари технологии). Между двата вертикални реда проводници са поставени вертикален сепаратор, а под транспонираните проводници, перпендикулярно на вертикалния сепаратор (по тънката част на секцията) - транспозиционен сепаратор, изолационни (транспозиционни) пълнители и изравнители и се извършва опаковането на полусекцията (стержена). Така формирана, полусекцията (стержена) търпи термична обработка за постигане на необходимата изходна конфигурация за изграждане на основната (главната, наречена още корпусна) изолационна система.
Основната изолация е термореактивна, в най-общия случай е многопластова, като всички пластове са с еднакъв състав и структура, по цялата дължина на полусекцията (стержена), от началото на едната челна, през активната част, до края на втората челна част, всеки пласт е изграден от двуслоен или трислоен лентов материал. Изходният материал за основната термореактивна изолация е съставен от носител стъклотъкан, РЕТ (полиетилен терефталат) - филм, Каптон, РЕТ - флийс или друг материал в зависимост от работното напрежение, мощността, режима на работа и температурния режим, върху който е нанесена по специална технология високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда богата на смола, която е залепена към носителя със смола (силикон или друг материал), като в състава на изолацията при някои изпълнения има още и различни ускорители за полимеризация на епокси новолачния смолист състав.
Върху полусекцията е нанесена основната (главната, наречена още корпусна) изолация, чиято дебелина (броят на слоевете) е функция от работното напрежение, мощността и режима на работа при конкретната въртяща се електрическа машина, проводяща и полупроводяща лента за коронозащита, чиито параметри са също функция на работното напрежение, ленти за челна защита и други специални защитни ленти.
Основната термореактивна изолация, проводящата, полупроводящата и защитните ленти, след полагането върху полусекцията се опаковат (защитават) предварително със специални ленти и планки с цел запазване на качествата им, нормално протичане на полимеризацията на термореактивната изолация и хомогенизиране на всички различни видове ленти в една обща изолационна система с точно определени геометрични и електроизолационни параметри при протичане на процеса на хидровакуум опресоване (HV0) на изолационната система. След това полусекциите (стержените) се почистват от защитните ленти и изолационната система след термореактивна реакция е във вид на хомогенна стъклообразна маса.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1а е полусекция (статорен или роторен стержен) на високоволтова електрическа машина.
Фигура 16 са трите сечения на полусекция (статорен или роторен стержен) от фигура lac обозначение на отделните детайли и компоненти.
Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.1/15.02.2018
Фигура 1в е пространствен модел на сечение при прехода от активна към челна част на полусекция (статорен или роторен стержен) от фигура lac обозначение на отделните детайли и компоненти.
Фигура 2а е снимка от магнитен микроскоп на сечение на изолация и тоководеща част от полусекция изработена по технологията HVO.
Фигура 26 е снимка от магнитен микроскоп на сечение на изолация от полусекция изработена по технологията HVO.
Фигура 2в е снимка от електронен микроскоп на сечение на изолация от полусекция изработена по технологията HVO.
Примери за изпълнение на полезния модел
Полезният модел представлява статорна полусекция (стержен) за високоволтови електрически машини с високоефективна изолационна система с подобрени технически показатели.
На фигура 1а е показана полусекция (стержен) на високоволтова електрическа машина с активна част 20 на полусекцията (стержен) и челни части 10.
На фигура 16 са показани трите сечения на стержена от фигура 1а. При разрези А-А, Б-Б и В-В се виждат предварително разкроените и нарязани елементарни медни проводници 1, успоредно подредени един над друг и един до друг, изплетени в два успоредни реда (клона) по продължение на активната част 20 на полусекцията (стержен), съставляващи полусекцията, като всеки проводник има проводникова изолация 2. Между двата реда (клона) проводници, по продължение на активната част 20 на полусекцията (стержен) - видно от сечения А-А и Б-Б, има вертикален сепаратор 3, а по тънката част на полусекцията (при преминаване на проводник от единия в другия ред (клон), пак по продължение на активната част 20 на полусекцията (стержен) - видно от сечения А-А и Б-Б, има и транспозиционен сепаратор 4. Наличен е и транспозиционен пълнител 5 в горната и долната част на стержена, пак по продължение на активната част 20 на полусекцията (стержен) - видно от сечения А-А и Б-Б, който е разположен в двата края перпендикулярно и над вертикалния сепаратор 3 и успоредно и над транспозиционния сепаратор 4. Върху така формираната структура са нанесени основната (главната, наречена още корпусна) изолация 6, по цялата дължина на стержена (показана на разрези А-А, Б-Б и В-В) и проводяща коронозащитна лента 7, по продължение на активната част 20 на полусекцията (стержен) - видно от сечения А-А и Б-Б. В извитите части имаме и полупроводяща коронозащитна лента 8 (при сечението Б-Б). В челните части 10 (при сечението В-В) липсват вертикален сепаратор 3, транспозиционен сепаратор 4 и транспозиционния пълнител 5, проводящата коронозащитна лента 7 и полупроводящата коронозащитна лента 8, като върху основната (главната, наречена още корпусна) изолация 6 директно имаме защитна пореста лента 9. След процеса на хидровакуум опресоване, под влияние на температура и налягане във функция от времето, термореактивната изолация е полимеризирала, трите вида защитни ленти са плътно залепени за основната (корпусна) изолация и цялата новоизградена изолационна система на полусекцията е готова и е постигната 100% хомогенност между съставките и като цяло изолацията е стъклообразна маса, с равномерна плътност и дебелина и гладкост по повърхността (видно от фигура 2а, 26 и 2в).
При изпълнение, когато подготовката за полагане на основната изолация е за обработка тип HVO на системата Resin Rich, използваните материали за вертикалния сепаратор 3, транспозиционния сепаратор 4 и транспозиционния пълнител 5 са както следва:
Вертикалният сепаратор 3 е добре осмолен материал с дебелина 1—1,2 mm и тегло 768—93χ g/m2, включващ двустранно облепена пресована изолационна хартия (например Nomex хартия) с дебелина 0,25 mm и тегло 230—264 g/m2, стъкломат 108—132 g/m2 и смола 435—535 g/m2.
Транспозиционният сепаратор 4 е със състав и относително тегло в g/m2: механично устойчив и богат на смола материал с дебелина 0,8-1,3 mm и тегло 715—894 g/m2, включващ епоксидно стъклоплатно с дебелина 0.13—0.20 mm и тегло 118—262 g/m2, стъкломат с тегло 108—132 g/m2 и смола с тегло 493-600 g/m2.
Транспозиционният пълнител 5 е материал със състав и относително тегло в g/m2: силно осмолена слюденитна хартия с дебелина 0,2—3,0 mm и тегло 365—5607 g/m2, включваща съответно слюденитна № 02.1/15.02.2018 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели 69 хартия 230>3312 g/m2 и смола 135-4295 g/m2.
След първо конфигуриране и консолидиране на активната част на полусекцията (стержена) - формиране на напречната структура на проводниковия сноп, при новата изолационна система, се полага основната (главната, наречена още корпусна) термореактивна изолация 6, която най-общия случай е многопластова, като всички пластове са с еднакъв състав и структура, от край до край на полусекцията (стержена), а всеки пласт е изграден от двуслоен или трислоен лентов материал.
Изходният материал на основната термореактивна изолация 6 е носител: стъклотъкан, РЕТ (полиетилен терефталат) - филм, Кашон, РЕТ - флийс или друг материал в зависимост от работното напрежение, мощността, режима на работа и температурния режим, върху който е нанесена по специална технология високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда богата на смола, която е залепена към носителя със смола (силикон или друг материал), като в състава на изолацията при някои изпълнения има още и различни органични или неорганични структурни добавки за здравина и електроустойчивост, разположени напречно или надлъжно по целия обем в смолистия състав, и ускорители за полимеризация на епокси новолачния смолист състав.
При едно изпълнение, основната (главната, наречена още корпусна) термореактивна изолация 6 е материал с дебелина 0,1 N0,18 mm и специфично тегло 182-471 g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 100-450 g/m2, стъклена вата със специфично тегло 30>54 g/m2, със съдържание на смола 70-400 g/m2 и с якост на опън >150 N/cm.
При друго изпълнение, основната (главната, наречена още корпусна) термореактивна изолация 6 е материал, базиран на високо абсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда покрита с тънък носещ слой стъклотъкан, с дебелина 0.144).23 mm и специфично тегло 170>380 g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 65-4 60 g/m2, РЕТ вата със специфично тегло 25435 g/m2, със съдържание на смола 55-450 g/m2, покрита със стъкло влакнесто покритие със специфично тегло 22>40 g/m2 с топлинен клас F или Н.
Проводящата коронозащитна леша 7 е от полиестерна вата (мат), импрегнирана с лак, съдържащ въглерод: полиестерната вата е с дебелина 0,1 04). 15 mm, тегло 50-421 g/m2 и повърхностно съпротивление 40>1500 Ω.
Полупроводящата коронозащитна лента 8 е полиестерна тъкан, импрегнирана със силикон-въглеродна смес в В стадий или специална смола с обща дебелина 0,1 N0,32 mm и тегло 225>395 g/m2 и повърхностно съпротивление 0,5x108-4х1010 Ω.
Защитната пореста лента 9 е съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста леша с данни: дебелина 0.154).18 mm, обща плътност 200-462 g/m2, якост на опън >100 N/cm, еластичност >15%, свиване след термообработка >2%, пробивно напрежение преди стягане >5 kV/слой и > 25 kV/mm след термична обработка.
На фигура 1в е представен пространствен модел на сечение при прехода от активна към челна част на полусекция (стержен) от фигура lac обозначение на отделите детайли и компоненти. Посоката към челната част е 11, а посоката към статорния пакет (активната част) е 12. Предварително разкроените и нарязани елементарни медни проводници 1, успоредно подредени един над друг и един до друг, изплетени в два успоредни реда (клона), съставляващи полусекцията, като всеки проводник има проводникова изолация 2. Между двата реда (клона) проводници има вертикален сепаратор 3, а по тънката част на полусекцията (при преминаване на проводник от единия в другия ред (клон) и транспозиционен сепаратор 4. Наличен е и транспозиционен пълнител 5 в горната и долната част на стержена. Върху така формираната структура са нанесени основната (главната, наречена още корпусна) изолация 6 и проводяща коронозащитна лента 7. В извитите части имаме и полупроводяща коронозащитна леша 8. В челите части 11 липсват вертикален сепаратор 3, транспозиционен сепаратор 4 и транспозиционен пълнител 5, проводяща коронозащитна лета 7 и полупроводяща коронозащтна лента 8, като върху основната (главната, наречена още корпусна) изолация 6 директно имаме защитна пореста лета 9 (видно също от сечение В-В на фиг. 16).
Резултати от тестове:
Високоволтови електрически тестове за качество и издръжливост на изолационната система:
Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.1/15.02.2018
DF стойности (качество на изолацията):
- първоначални стойности при 0.2 Un < 0,025 при стайна температура;
- нарастване: шах Δ tan δ < 0,025;
- tan δ при 155°С <0,15.
Издръжливост на напреженово натоварване или съгласно международни стандарти; IEEE 1553: проба за Un= 10,5 kV е подложена на тест за Un = за 13.8 kV.
A) 35 kV^ 250 h - ОК
B) 28 kV 400 h - ОК
Проба А) - 356 h и 18 min
Проба В) - 408 h и 41 min
Топлинен цикъл: съгласно IEC или IEEE 1310
Установени пробивни напрежения, съгласно изискванията на IEC 60034, за тествани проби от 3,3 kV, 6,3 kV, 10 kV и 13,8 kV > 4,5 U ’ ’ ’ ’ ’η
Резултати от тестове на различни проби при 4 нива на работното напрежение:
Номинално напрежение Начална стойност на tan δ Горещ tan δ Max. Δ tan δ Частични разряди Минимално пробивно напрежение
3,3 kV 0,012 0,11 0,01 <1000рС 4,2Un
6,6 kV 0,012 0,12 0,01 1000<2200рС 4,5Un
10,5 kV 0,01 0,11 0,01 1000-2800рС 4,5Un
13,8 kV 0,01 0,11 0,01 250(Н4000рС 4,3Un
Получените резултати са много добри и превъзхождат чувствително стойностите на известните досега образци. Увеличената диелектрична якост на изолацията на секцията позволява да се намали нейната дебелина, при което запазвайки параметрите на статорния магнитопровод в каналите му се освобождава място за повече проводников тоководещ материал, т. е. увеличава се сечението на тоководещите проводници и се намаляват загубите в статорната намотка, съответно се увеличава коефициента на полезно действие на машината.
Освен това тази нова изолационна система (тип Resin Rich) получена чрез осъществяване на цялостна непрекъсната по време, и непрекъсната по цялата дължина на полусекцията (стержена) полимеризация на епоксиноволачните съставки на корпусната изолация чрез метода на хидро-вакуумно опресоване (по метода на HVO) е практически напълно хомогенна (видно от снимки на сечение на изолацията, показани на фигура 2а и фигура 26 - магнитен и фигура 2в с електронен микроскоп) и почти напълно нехигроскопична, което предполага, че ще може да функционира без проблеми при повишена влажност на околната среда.
Приложение на полезния модел
Полусекциите за въртящи се електрически машини за средно и високо напрежение се използват за изработване на статорни и роторни намотки на въртящи се електрически машини със средна и голяма мощност - хидрогенератори, турбогенератори, електродвигатели, които са проектирани да работят при средно и високо напрежение, обикновено 3300 V, 6600 V, 10500 V, 13800 V и по-високи до 24000 V. Те се използват за генериране на електрическа енергия, за задвижване на мощни агрегати като помпи, мелници, транспортни ленти и др. При тези въртящи се електрически машини е от съществено значение както производствената цена, така и енергийната ефективност в процеса на експлоатация на машината. Предложеният полезен модел на полусекции позволява да се постигне намаляване на общата цена на капиталовложенията, чрез намаляване на експлоатационните разходи поради увеличение на енергийната ефективност на машините и увеличение на коефициента на полезно действие, както и възможност за функциониране при влошени условия на околната среда като влажност, запрашеност, № 02.1/15.02.2018 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели 71 висока температура и др.
Предимство на полезния модел е и очаквано намалената възможност за дефекти и увеличена продължителност на процеса на експлоатация, което води до намалена реална стойност на вложенията с до 20%.
Значително подобряване на основните технически показатели, характеризиращи статорните намотки (полусекции или целия статор бобиниран при използване на тази изолационна система обработена по метода на HVO) на въртящи се електрически машини за средно и високо напрежение, като:
- хомогенност (видно от фигура 2а, 26 и 2в) и непрекъснатост на изолацията (липса на конус и два вида изолация - термореактивна и термопластична);
- понижена средна едностранна дебелина на изолацията с до 25%;
- повишена обща диелектрична якост- до 2 пъти;
- повишен коефициент на запаса (К Го.е.1 = U . [kV] / U [kV] на изолацията - при всички други изолационни системи тип Resin Rich Кзапаса варира от 1,5 до 2 [о.е.], а при този тип изолация е 2.4>2.6 [о.е.];
- силно понижение на частичните разряди - до 3 пъти;
- силно понижение на стойностите на диелектричната константа - tg5 - до 4,5 пъти;
- силно повишена прахоустойчивост;
- силно повишена влагоустойчивост;
- силно повишена устойчивост на химически влияния;
- висока механическа устойчивост и надеждност.
Подобряването на енергийните показатели дава възможността за производство на въртящи се електрически машини с повишена енергийна ефективност до 20%.
Подобряването на енергийните показатели дава възможност за ремонт и рехабилитация на съществуващи въртящи се електрически машини с повишаване на енергийните показатели от 12 до 20%, а оттам и повишена енергийна ефективност на новоремонтираната машина.

Claims (4)

  1. Претенции
    1. Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение, състояща се от: разкроени и нарязани елементарни профилни медни проводници (1) успоредно подредени един над друг и един до друг, изплетени в два успоредни реда, съставляващи полусекцията, като всеки проводник има проводникова изолация (2), вертикален сепаратор (3) между двата реда проводници, транспозиционен сепаратор (4) по тънката част на полусекцията, при преминаване на проводник от единия в другия ред, транспозиционен пълнител (5) в горната и долната част на полусекцията, който е разположен в двата края перпендикулярно и над вертикалния сепаратор (3) и успоредно и над транспозиционния сепаратор (4), като върху полусекцията са нанесени основна изолация (6), проводяща коронозащитна лента (7), полупроводяща коронозащитна лента (8) в извитите части, защитна пореста лента (9) в челните части, характеризираща се с това, че:
    вертикалният сепаратор (3) е осмолен материал с дебелина 1>1,2 mm и тегло 768>938 g/ш2, включващ двустранно облепена пресована изолационна хартия с дебелина 0,25 mm и тегло 2304264 g/ш2, стъкломат с тегло 108-432 g/ш2 и смола с тегло 435>535 g/ш2;
    транспозиционният сепаратор (4) е със състав и относително тегло в g/ш2: механично устойчив осмолен материал с дебелина 0,8-4,3 mm и тегло 715>894 g/ш2, включващ епоксидно стъклоплатно с дебелина 0.134).20 mm и тегло 1184262 g/ш2, стъкломат с тегло 108-432 g/ш2 и смола с тегло 4934Ю0 g/ш2;
    транспозиционният пълнител (5) е материал със състав и относително тегло в g/ш2: осмолена слюденитна хартия с дебелина 0,241,0 mm и тегло 3654)607 g/ш2, включваща съответно слюденитна хартия 2304312 g/ш2 и смола 13542295 g/ш2;
    72 Описания към свидетелства за регистрация на полезни модели № 02.1/15.02.2018 основната изолация (6) е многопластова с еднакъв състав и структура на пластовете, като всеки пласт е изграден от двуслоен или трислоен лентов материал, и основната изолация (6) е съставена от носител, върху който е нанесена високоабсорбционна слюдена хартия от некалцирана осмолена слюда, която е залепена към носителя със смола или силикон, като в състава на основната изолация (6) има и ускорители за полимеризация, както и органични или неорганични структурни добавки, равномерно разположени напречно или надлъжно по целия обем в смолистия състав за подсилване на механична и електроустойчивост;
    проводящата коронозащитна лента (7) е от полиестерна вата, импрегнирана с лак, съдържащ въглерод, като полиестерната вата е с дебелина 0,1(40,15 mm и тегло 5(4121 g/m2;
    полупроводящата коронозащитна лента (8) е полиестерна тъкан, импрегнирана със силикон-въглеродна смес в В стадий или специална смола с обща дебелина 0,114),32 mm и тегло 225495 g/m2;
    защитната пореста лента (9) е съставена от смесена полиестер стъкловлакнеста лента с данни: дебелина 0,154),18 mm, обща плътност 2004262 g/m2.
  2. 2. Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че:
    основната изолация (6) е материал с дебелина 0,114), 18 mm и специфично тегло 1824271 g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 10(4150 g/m2, стъклена вата със специфично тегло 3(454 g/m2, със съдържание на смола 70400 g/m2.
  3. 3. Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че:
    основната изолация (6) е материал, базиран на високоабсорбционна слюдена хартия от некалцирана слюда покрита с тънък носещ слой стъклотъкан, с дебелина 0.144).23 mm и специфично тегло 170480 g/m2, със състав: слюдена хартия от некалцирана слюда със специфично тегло 654 60 g/m2, PET вата със специфично тегло 2545 g/m2, със съдържание на смола 554 50 g/m2, покрита със стъкловлакнесто покритие със специфично тегло 2240 g/m2.
  4. 4. Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че:
    носителят на слоя във всеки елементарен слой от многослойната основна изолация (6) е един от материалите: стъклотъкан, РЕТ-филм, Каптон или РЕТ-флийс.
BG3879U 2017-10-12 2017-10-12 Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение BG2853U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3879U BG2853U1 (bg) 2017-10-12 2017-10-12 Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG3879U BG2853U1 (bg) 2017-10-12 2017-10-12 Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2853U1 true BG2853U1 (bg) 2018-01-15

Family

ID=62947794

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG3879U BG2853U1 (bg) 2017-10-12 2017-10-12 Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2853U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7893357B2 (en) Roebel winding with conductive felt
DE3784008T2 (de) Spule fuer elektrische maschinen und verfahren zur herstellung der spule.
CZ388298A3 (cs) Rotační elektrický stroj pro vysoké napětí s magnetickým obvodem a způsob jeho výroby
CA2861321C (en) High voltage stator coil with reduced power tip-up
CN101894613A (zh) 风力发电机用的电磁线
Vogelsang et al. Electrical breakdown in high-voltage winding insulations of different manufacturing qualities
Brütsch et al. Insulating systems for high voltage rotating machines and reliability considerations
US20030000732A1 (en) Electrical isolation layer for generator stator strand assembly and other uses
BG2853U1 (bg) Полусекция за електрическа машина за средно и високо напрежение
Mitsui et al. Thermal cyclic degradation of coil insulation for rotating machines
BG2792U1 (bg) Изолационна система за секции и полусекции на високоволтови електрически машини
BG2808U1 (bg) Изолационна система за секции на ниско и високоволтови електрически машини
Wichmann Reliability and testing of high-voltage stator insulation for large rotating machines
BG67276B1 (bg) Секции и полусекции с vpi изолационна система за високоволтови електрически машини и метод за производството им
JPH11234938A (ja) 高圧回転電機およびその製造方法
US11605994B2 (en) Winding insulation system
Stranges et al. A Comparison of Dielectric Characteristics and Voltage Endurance Life for Two High Voltage Coil Designs
JPS6158963B2 (bg)
McDermid Experience with thermal cycling of stator coils and bars
Cotner The Effect of Stress Grading on the Selection of Stator Coil Dissection Locations Related to Voids in Ground Insulation
Bezděk Porous tapes for VPI insulation systems of high voltage stator windings of large rotating electrical machines based on the mica paper with a large surface weight
Degeratu et al. A performant insulation system for the stator winding of the 6 kV induction motors
JP2006074861A (ja) 回転電機の電機子巻線および回転電機
CN113364165A (zh) 一种适用于5km海拔高压发电机防电晕绝缘结构
Amarasinghe et al. Condition assessment of aged and wet asphalt-mica generator windings by frequency dielectric spectroscopy measurements