BG1193U1 - Насочваща и следяща система за товароподемни кранове - Google Patents

Насочваща и следяща система за товароподемни кранове Download PDF

Info

Publication number
BG1193U1
BG1193U1 BG1439U BG143908U BG1193U1 BG 1193 U1 BG1193 U1 BG 1193U1 BG 1439 U BG1439 U BG 1439U BG 143908 U BG143908 U BG 143908U BG 1193 U1 BG1193 U1 BG 1193U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
crane
boom
load
rope
receiving vessel
Prior art date
Application number
BG1439U
Other languages
English (en)
Inventor
Димитър ЛЕВСКИ
Original Assignee
Димитър ЛЕВСКИ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Димитър ЛЕВСКИ filed Critical Димитър ЛЕВСКИ
Priority to BG1439U priority Critical patent/BG1193U1/bg
Publication of BG1193U1 publication Critical patent/BG1193U1/bg

Links

Landscapes

  • Ship Loading And Unloading (AREA)
  • Jib Cranes (AREA)

Abstract

Системата се прилага при товаро-разтоварни работи и транспорта на стоки. Решен е проблемът със спускането на товара към приемащия кораб и осигуряване на безударното му поставяне. Това се постига чрез автоматично задействане посредством датчик (3) за силата на натягане на въжето (4) и има възможност да се превключва активен видеорадар (6). Операторът премества графичен курсор (10), изобразен на монитора (8), при което проекцията на върха (20) на стрелата (11) съвпада с точката на окачване (12) на товара (1). Стойностите на критичната височина (15) при спускане на товар (1) биват настройвани предварително от оператор чрез бутони (13). Насочващата и следяща система притежава хидравлична система, която е свързана с главен изпълнителен модул (5).

Description

(54) НАСОЧВАЩА И СЛЕДЯЩА СИСТЕМА ЗА ТОВАРОПОДЕМНИ КРАНОВЕ
Област на техниката
Полезният модел се отнася до насочваща и следяща система за товароподемни кранове, монтирани на плавателни и стационарни съоръжения, намиращи се в открито море, прилагана при товаро-разтоварни работи и транспорта на стоки.
Предшестващо състояние на техниката
Особена област на приложение на полезния модел са товароподемни кранове, монтирани на плавателни и стационарни съоръжения, намиращи се в открито море, с които се извършват операции по обработване на товари и транспортиране на хора от едно плавателно или стационарно съоръжение, наричано условно в практиката “предаващ кораб” на друго такова съоръжение, наричано условно в практиката “приемащ кораб”. Характерно за тези операции е, че са съпроводени с трудности и рискове, които са обусловени преди всичко от лошите хидрометеорологични условия - вълнение на морето, силен вятър, намалена видимост, които на свой ред понижават безопасността на обслужващия персонал. Характерните възникващи трудности са насочването на повдигнатия с крана товар към определено за поставянето му място на приемащия кораб, регулиране на скоростта на спускане на товара, безударното му поставяне на приемащия кораб, следене за силата на натягане в товароподемното въже след поставяне на товара и регулиране на натягането в зависимост от колебанията на приемащия кораб, предизвикани от вълнението на морето, като целта е да не се допуска товарът да се отдели от приемащия кораб или да се образува хлабина в товароподемното въже, постоянно поддържане на товароподемното въже във вертикално положение, издигане на товара от приемащия/предаващия кораб, без да се допускат резки натягания във въжето.
Известна е система за товароподемни кранове с подвижен компенсатор на US 4,354,608, реализирана чрез хидравлична система с изпълнителен елемент хидроцилиндър, вертикално разположен в задната част на въртящата се платформа на крана. Към свободния край на буталото на хидроцилиндъра са монтирани подвижна противотежест и подвижни въжени ролки. Последните в комбинация с неподвижни въжени ролки и товароподемно въже образуват въжен полиспаст. Системата се управлява от оператора на крана при вече поставен товар върху палубата на приемащия кораб по следния начин: При вертикални колебания на приемащия кораб нагоре, предизвикани от вълнението на морето, операторът на крана чрез натискане на бутон от кабината подава сигнал към хидравличната система и буталото на хидроцилиндъра, заедно с подвижната противотежест и подвижните въжени ролки, се премества надолу. По този начин се увеличава разстоянието между подвижните и неподвижните въжени ролки и така се намалява дължината на товароподемното въже от върха на стрелата на крана до куката, т.е. компенсира се създалата се във въжето хлабина. При вертикални колебания на приемащия кораб надолу, операторът на крана отново задейства системата, като в този случай буталото на хидроцилиндъра се премества нагоре заедно с подвижната противотежест и подвижните въжени ролки. По този начин се намалява разстоянието между подвижните и неподвижните въжени ролки на полиспаста и така се добавя допълнителна дължина към товароподемното въже, за да не се отдели товара от приемащия кораб.
За тази известна система е характерно следното. Операторът на крана е принуден предварително да спусне товара на височина поне 5 m над палубата на приемащия кораб, за да може да насочи товара към определено за поставянето му място, което в условията на намалена видимост и вълнение на морето е рисковано. Системата не позволява автоматично регулиране на скоростта на спускане на товара, което може да доведе до удар между товара и приемащия кораб. Работният ход на буталото на хидроцилиндъра е ограничен в двете си крайни положения от крайни изключватели, което води до ограничаване на условията, в които може да се използва системата. Разположението на изпълнителния елемент на хидросистемата - хидроцилиндъра е такова, че се изискват допълнителни, усложняващи самата система като цяло и конструкция на крана елементи - например противотежестта. Разпо2 ложението на елемента, отчитащ силата на натягане в товароподемното въже не позволява точното отчитане, т.к. не е разположен до този клон на въжето, от който виси товарът. Системата не позволява на оператора на крана да предприеме действия по издигане на товара във всеки един момент, независимо от характера на колебанията на приемащия кораб.
Техническа същност на полезния модел
Техническият проблем, който трябва да реши този полезен модел е да се създаде насочваща и следяща система за товароподемни кранове, монтирани на плавателни и стационарни съоръжения в открито море, която да се задейства автоматично още при повдигане на товара с крана от предаващия кораб. Да следи за колебанията на приемащия кораб и да осигурява автоматичното насочване на товара към него. По време на спускане на товара към приемащия кораб автоматично да регулира скоростта на спускане и да осигурява безударното му поставяне. Да изключва автоматично товароподемния механизъм на крана веднага след като товара бъде поставен на приемащия кораб. Да следи за силата на натягане в товароподемното въже и да регулира неговата хлабина и натегнатост в зависимост от колебанията на приемащия кораб. При поставен товар на приемащия кораб автоматично да поддържа товароподемното въже във вертикално положение. Да позволява на оператора на крана да предприеме действия по обратно издигане на товара с крана от приемащия кораб, само след като последния е започнал вертикални колебания нагоре. Едновременно с това да регулира автоматично скоростта на издигане до момента, в който товара се отдели от приемащия кораб. Да дава възможност на оператора на крана във всеки един момент да предприеме действия по ръчно управление на крана като изключи частично или напълно някоя от основните или всички функции на системата. Да има такова разположение на всички елементи на системата, което да улеснява конструкцията на крана като цяло и едновременно с това да осигурява точното отчитане на всички параметри, необходими за ефективното й функциониране.
Този технически проблем се решава с насочваща и следяща система за товароподемни кранове. Съгласно полезния модел, системата е постоянно включена към оперативната електрическа мрежа на крана, като автоматичното й задействане се осигурява посредством датчик, отчитащ силата на натягане в товароподемното въже. Датчикът е свързан електрически с главен изпълнителен модул на системата, към който има възможност за изпращане на сигнал за възникналата сила на натягане в товароподемното въже. Главният изпълнителен модул на свой ред има възможност да превключва в работно състояние активен видеорадар, който позволява следене на колебанията на приемащия кораб в реално време. Също в реално време активния видеорадар е свързан към видеомонитор в кабината на оператора. Чрез функционални бутони на клавиазурата на монитора за посоките “напред”, “назад”, “наляво” и “надясно”, операторът има възможност да премества графичен курсор, изобразен на монитора. Графичният курсор се явява проекция на върха на стрелата на крана върху приемащия кораб. Проекцията на върха на стрелата съвпада с точката на окачване на товара. Избраното място за поставяне на товара е запаметявано в системата чрез бутон за запаметяване. По време на спускане на товара системата има възможност да осъществява автоматично регулиране на скоростта на спускане и чрез активния видеорадар да следи за характера на вертикалните колебания на приемащия кораб - за тяхната скорост и посока, както и за разстоянието от върха на стрелата на крана до приемащия кораб и за разстоянието от върха на стрелата до куката. Данните за характера на вертикалните колебания на приемащия кораб, т.е. за тяхната скорост и посока, за разстоянието от върха на стрелата на крана до куката и от върха стрелата на крана до приемащия кораб са отчитани от активния видеорадар и подавани към главния изпълнителен модул. Стойностите от 2 m и 1 m при спускане на товар, биват настройвани предварително от оператора чрез два бутона на клавиатурата на монитора за увеличаване или намаляне на критичната височина, в зависимост от габаритите на товара и от дължината на прикачващите въжета.
Към товароподемното въже е монтиран датчик за силата на натягане, който е свързан електрически с главния изпълнителен модул. Чрез главния изпълнителен модул биват управлявани двигателят на товароподемния механизъм и
1193 Ш хидравличната помпа с регулируема мощност.
В зависимост от постъпващите сигнали за силата на натягане във въжето и за вертикалните колебания на приемащия кораб, главният изпълнителен модул има възможност да управлява хидравличната помпа с регулируема мощност, която чрез изпълнителния си елемент -хидроцилиндьр, с монтирана подвижна въжена ролка на свободния край на буталото, по-нататък компенсира създалата се хлабина или недостатъчната дължина в свободно висящия клон на въжето, до степен непозволяваща на товара да се отдели от приемащия кораб при вертикални колебания на последния надолу и образуване на хлабина във въжето при вертикални колебания нагоре. Подвижната въжена ролка, заедно с неподвижните въжени ролки на върха на стрелата и с товароподемното въже, образуват въжен полиспаст.
Целесъобразно е елементите на системата да бъдат разположени с предпочитание по следния начин.
Датчик, отчитащ силата на натягане в товароподемното въже е разположен на върха на стрелата на крана, преди последната въжена ролка, през която минава въжето по посока към куката и е свързан електрически с главен изпълнителен модул.
Активен видеорадар е монтиран на върха на стрелата на крана и е насочен вертикално надолу по оста на въжето. Той е свързан също електрически с главен изпълнителен модул и с видеомонитор в кабината на оператора. Главният изпълнителен модул е поставен в машинна зала на крана и е изолиран херметически. Към него са свързани електрически датчик за силата на натягане в товароподемното въже, активен видеорадар, видеомонитор в кабината на крана, хидравлична система, двигателите на товароподемния механизъм, на механизма за завъртане на крана и за изменение обсега на стрелата, функционални бутони за включване и изключване на системата.
Хидравлична система има в машинна зала на крана, която е свързана с главния изпълнителен модул. Част от тази система е хидроцилиндър, монтиран успоредно над стрелата и неподвижно прикрепен към нея в долната й част, като въжената ролка, през която минава товароподемното въже е монтирана към свободния край на буталото на хидроцилиндъра и е в посока към върха на стрелата.
Видеомонитор, към който има клавиатура с функционални бутони за посоки, бутони за регулиране на стойностите на критичната височина и запаметяващ бутон в кабината на оператора.
Към лостовете за управление на крана са свързани бутони за постоянно изключване, повторно включване или временно изключване на някоя от основните или всички функции на системата, конструктивно изпълнени заедно с лостовете за управление на механизмите на крана.
Пояснение на приложените фигури
Едно примерно изпълнение на полезен модел на насочваща и следяща система за товароподемни кранове, монтирани на плавателни и стационарни съоръжения, намиращи се в открито море, съгласно описанието е показано на фигури 1,2, 3 и 4, където:
фигура 1 представлява схема на кран върху основа;
фигура 2 - схема на кран при поставяне / вдигане на товар;
фигура 3 - схема на разстояние от върха на стрелата до палубата на приемащия кораб;
фигура 4 - схема на разположение на функционалните бутони.
Примери за изпълнение на полезния модел
Съгласно описанието и фигурите, примерното изпълнение на полезния модел се отнася до насочваща и следяща система за товароподемни кранове, монтирани на плавателни и стационарни съоръжения, намиращи се в открито море, която има следната конструкция.
Насочващата и следяща система за товароподемни кранове, монтирани на плавателни и стационарни съоръжения, намиращи се в открито море е постоянно включена към оперативната електрическа мрежа на крана, като автоматичното й задействане се осигурява посредством датчик 3, отчитащ силата на натягане в товароподемното въже 4. Датчикът 3 е свързан електрически с главен изпълнителен модул 5 на системата, към който има възможност за изпращане на сигнал за възникналата сила на натягане в товароподемното въже 4. Главният изпълните4
1193 Ul лен модул 5 на свой ред има възможност да превключва в работно състояние активен видеорадар 6, който позволява следене на колебанията на приемащия кораб 45 в реално време. Също в реално време активният видеорадар 6 е свързан към видеомонитор 8 в кабината на оператора. Чрез функционални бутони 9 на клавиатурата на монитор 8 за посоките “напред”, “назад”, “наляво” и “надясно”, операторът има възможност да премества графичен курсор 10, изобразен на монитора 8. Графичният курсор 10 се явява проекция на върха 20 на стрелата 11 на крана върху приемащия кораб 45. Проекцията на върха 20 на стрелата 11 съвпада с точката на окачване 12 на товара 1. Избраното място за поставяне на товара 1 е запаметявано в системата чрез бутон 16 за запаметяване. По време на спускане на товара 1 системата има възможност да осъществява автоматично регулиране на скоростта на спускане и чрез активния видеорадар 6 да следи за характера на вертикалните колебания на приемащия кораб 45 - за тяхната скорост и посока, както и за разстоянието от върха 20 на стрелата 11 на крана до приемащия кораб 45 и за разстоянието от върха 20 на стрелата 11 до куката 14. Данните за характера на вертикалните колебания на приемащия кораб 45, т.е. за тяхната скорост и посока, за разстоянието от върха 20 на стрелата 11 на крана до куката 14 и от върха 20 на стрелата 11 на крана до приемащия кораб 45 са отчитани от активния видеорадар 6 и подавани към главния изпълнителен модул 5. Стойностите от 2 m и 1 m при спускане на товар 1 биват настройвани предварително от оператора чрез два бутона 13 на клавиатурата на монитора 8 за увеличаване или намаляне на критичната височина 15, в зависимост от габаритите на товара 1 и от дължината на прикачващите въжета 32.
Към товароподемното въже 4 е монтиран датчик 3 за силата на натягане на товароподемното въже, който е свързан електрически с главния изпълнителен модул 5. Чрез главния изпълнителен модул 5 биват управлявани двигателят 46 на товароподемния механизъм 17 и хидравличната помпа 23 с регулируема мощност.
В зависимост от постъпващите сигнали за силата на натягане във въжето 4 и за вертикалните колебания на приемащия кораб 45, главният изпълнителен модул 5 има възможност да управлява хидравличната помпа 23 с регулируема мощност, която чрез изпълнителния си елементдвойно действащ хидроцилиндьр 24, с монтирана подвижна въжена ролка 26 на свободния край на буталото 25, по-нататък компенсира създалата се хлабина или недостатъчната дължина в свободно висящия клон на въжето 4, до степен непозволяваща на товара 1 да се отдели от приемащия кораб 45 при вертикални колебания на последния надолу и образуване на хлабина във въжето 4 при вертикални колебания нагоре. Подвижната въжена ролка 26, заедно с неподвижните въжени ролки 34 на върха 20 на стрелата 11 и с товароподемното въже 4, образуват въжен полиспаст.
Целесъобразно е елементите на системата да бъдат разположени с предпочитание по следния начин.
Датчикът 3, отчитащ силата на натягане в товароподемното въже 4 е разположен на върха 20 на стрелата 11 на крана, преди последната въжена ролка, през която минава въжето 4 по посока към куката 14 и е свързан електрически с главния изпълнителен модул 5.
Активният видеорадар 6 е монтиран на върха 20 на стрелата 11 на крана и е насочен вертикално надолу по оста на въжето 4. Той е свързан също електрически с главния изпълнителен модул 5 и с видеомонитора 8 в кабината на оператора.
Главният изпълнителен модул 5 е поставен в машинна зала на крана и е изолиран херметически. Към него са свързани електрическия датчик 3 за силата на натягане в товароподемното въже 4, активния видеорадар 6, видеомонитор 8 в кабината на крана, хидравлична помпа 23 с регулирана мощност, двигателите 46, 18 и 19 на товароподемния механизъм, на механизма за завъртане на крана и за изменение обсега на стрелата, функционални бутони 29,29а, 30,30а и 31 и 31а за включване и изключване на системата.
Хидравлична система има в машинна зала на крана, която е свързана с главния изпълнителен модул 5. Част от тази система е двойно действащ хидроцилиндър 24, монтиран успоредно над стрелата 11 и неподвижно прикрепен към нея в долната й част, като подвижната въжена ролка 26, през която минава товароподемното въже 4 е монтирана към свободния край на буталото 25 на хидроцилиндъра и 24 е в
1193 Ш посока към върха 20 на стрелата 11.
Видеомонитор 8, към който има клавиатура с функционални бутони 9, 13 и 16 за посоки, бутони за регулиране на стойностите на критичната височина и запаметяващ бутон в кабината на оператора.
Към лостовете 27 и 28 за управление на крана са свързани бутони 29,29а, 30,30а и 31 и 31а за постоянно изключване, повторно включване или временно изключване на някоя от основните или всички функции на системата, конструктивно изпълнени заедно с тях.
Използване на полезния модел
Използването на полезния модел се осъществява по следния начин.
Системата е постоянно включена към оперативната електрическа мрежа на крана и се активира в момент, когато с крана се повдигне товар 1 от предаващия кораб 2. Датчикът 3, отчитащ силата на натягане в товароподемното въже 4, подава сигнал за нарастване на силата на натягане към главния изпълнителен модул 5, който превключва в работно състояние активния видеорадар 6 и видеомонитора 8. Операторът завърта крана по посока на приемащия кораб. Активният видеорадар 6 подава видеосигнал 7 в реално време за колебанията на приемащия кораб 45 на видеомонитора 8. Чрез функционални бутони за посоките 9, операторът на крана определя мястото за поставяне на товара 1 на приемащия кораб 45, като премества графично изобразен курсор 10 на монитора 8. Графичният курсор се явява проекция на върха 20 на стрелата 11 на крана, която съвпада с точката на окачване 12 на товара 1 към куката 14, т.к. са на една мислена ос. С бутони 13 на монитора за избор на критичната височина 15 и в долния ляв ъгъл на екрана на монитора 48, операторът на крана избира височина 2 m от куката 14 до приемащия кораб 45, на която товароподемния механизъм 17 да спре автоматично спускането на товара 1, в случай че колебанията на приемащия кораб 45 са в противоположна на спускането посока. Критичната височина 15 е разликата между разстоянието от върха 20 на стрелата 11 до приемащия кораб 45 и разстоянието от върха 20 на стрелата 11 до куката 14. След така избраните параметри за мястото на поставяне на товара 1 и за критичната височина 15, операторът на крана запаметява тези параметри в систе мата чрез бутон за запаметяване 16. След натискане на бутона за запаметяване 16, операторът може да започне спускане на товара 1, управлявайки товароподемния механизъм 17. Едновременно с това системата започва автоматично насочване на товара 1 към определеното за поставяне място на приемащия кораб 45, като главният изпълнителен модул 5 управлява двигателите на механизмите за изменение обсега на стрелата 18 и за завъртане на крана 19, в зависимост от постъпващите сигнали от активния видеорадар 6 за колебанията на приемащия кораб 45. Ако постъпи сигнал за отклонение на приемащия кораб 45 напред с от крана или назад d към крана, главният изпълнителен модул 5 включва двигателя на механизма за изменение обсега на стрелата 18 в посока на отваряне i или съответно на затваряне] на стрелата 11. Ако постъпи сигнал за отклонение на приемащия кораб 45 в посока наляво е или надясно f спрямо крана, главният изпълнителен модул 5 включва двигателя на механизма за завъртане на крана 19 съответно наляво k или надясно 1. Главният изпълнителен модул 5 управлява двигателите на механизмите за изменение обсега на стрелата 18 и за завъртане на крана 19 до момент, в който проекцията на върха 20 на стрелата 11, респективно графичния курсор 10 на видеомонитора 8 съвпадне с предварително запаметеното място за поставяне на товара 1 на приемащия кораб 45. През цялото време на спускане на товара 1, системата осъществява автоматично регулиране на скоростта на спускане чрез сравняване от главния изпълнителен модул 5, получаващ сигнали от активния видеорадар 6 за посоката и скоростта на вертикалните колебания на приемащия кораб 45. Когато разликата между разстоянията а и b достигне 2 m и в този момент приемащия кораб 45 изпитва вертикални колебания в посока нагоре g, т.е. противоположна на посоката на спускане на товара 1, главния изпълнителен модул 5 изключва двигателя 46 на товароподемния механизъм 17, като едновременно с това се задейства и спирачката 21 на механизма. Ако вертикалните колебания на приемащия кораб 45 продължат в посока нагоре g и критичната височина 15 в разстоянието а от върха 20 на стрелата 11 до палубата 33 на приемащия кораб 45 и разстоянието b от върха 20 на стрелата 11 до куката 14 достигне 1 щ, глав
1193 Ш ният изпълнителен модул 5 включва двигателя 46 на товароподемния механизъм 17 в посока на издигане на товара 1. Спускането на товара 1 е възможно само когато критичната височина 15 между разстоянията а от върха на стрелата 11 до палубата на приемащия кораб 45 и разстоянието в от върха на стрелата 11 до куката 14 отново достигне.2 m и приемащия кораб 45 е започнал вертикални колебания в посока надолу h. При започване на вертикални колебания на приемащия кораб 45 надолу h и критична височина 15 достигне 2 т, главният изпълнителен модул 5 управлява двигателя 46 на товароподемния механизъм 17 със скорост на спускане до 50% повисока от тази на вертикалните колебания надолу h на приемащия кораб 45 до поставянето на товара 1. Веднага след поставянето на товара 1 на приемащия кораб 45, главния изпълнителен модул 5 получава от датчика 3 сигнал за намаляване на натягането на товароподемното въже 4 и изключва двигателя 46 на товароподемния механизъм 17, задейства се и спирачката 21, т.е. товароподемното въже 4 спира да се развива от въжения барабан 22. Едновременно с това главния изпълнителен модул 5 включва хидравлична помпа 23 с регулируема мощност. Хидравличната помпа 23 с регулируема мощност чрез свързващите тръбопроводи 43 и 44 управлява двойнодействащ хидроцилиндър 24 с бутало 25. Получавайки сигнал и сравнявайки данните за посоката на вертикалните колебания на приемащия кораб 45 надолу h от видеорадара 6 и за нарастване силата на натягане на товароподемното въже 4 от датчика за натягане 3, главният изпълнителен модул 5 включва хидравлична помпа с регулируема мощност 23, която през свързващия тръбопровод 43 създава налягане пред буталото 25 на хидроцилиндъра 24. От създалото се налягане буталото 25 заедно с въжената ролка 26, образуваща заедно с неподвижните въжени ролки 34 на върха 20 на стрелата 11 въжен полиспаст, се премества напред m в посока към върха 20 на стрелата 11, намалявайки така разстоянието между ролките 26 и 34 на полиспаста и отпускайки по този начин допълнителна дължина към товароподемното въже 4. Отпускането на допълнителна дължина на товароподемното въже 4 продължава до момент, в който приемащия кораб 45 започне вертикални колебания нагоре g и натягането в товароподемното въже 4 започне да намалява. В този момент главният изпълнителен модул 5 превключва хидравличната помпа 23 с регулируема мощност, която през свързващия тръбопровод 44 създава налягане зад буталото 25. От създалото се налягане буталото 25 заедно с въжената ролка 26 се премества назад η към основата на стрелата 11, увеличавайки така разстоянието между ролките 26 и 34 в полиспаста и компенсирайки по този начин създалата се хлабина в товароподемното въже 4.
Компенсирането на хлабината на товароподемното въже 4 продължава до момент, в който приемащия кораб 45 не започне отново вертикални колебания надолу h и натягането в товароподемното въже 4 не започне отново да нараства. Отпускането на допълнителна дължина и компенсирането на хлабината на товароподемното въже 4 продължава до момент, в който операторът на крана започне издигане на товара 1 от приемащия кораб 45.
През времето, в което товара 1 е поставен на приемащия кораб 45, главният изпълнителен модул 5 получава сигнали от активния видеорадар 6 за страничните колебания с, d, е, f на приемащия кораб 45. При постъпил сигнал за колебания на приемащия кораб 45 наляво е или надясно f спрямо крана, главният изпълнителен модул 5 включва двигателя 18 на механизма за въртене на крана в посока, съответстваща на колебанията на приемащия кораб 45. При постъпил сигнал за колебания на приемащия кораб 45 напред с от крана или назад d към крана, главният изпълнителен модул 5 включва двигателя 19 на механизма за изменение обсега на стрелата 11, в посока i или j, съответстваща на колебанията на приемащия кораб 45. Главният изпълнителен модул 5 управлява едновременно двигателя 18 на механизма за завъртане и двигателя 19 на механизма за изменение обсега на стрелата на крана до момент, в който операторът на крана започне издигане на товара 1 от приемащия кораб 45.
Обратното издигане на товара 1 от приемащия кораб 45 започва, след като операторът постави лоста 27 в положение на издигане р и едновременно с това в главния изпълнителен модул 5 постъпи сигнал за започнали вертикални колебания на приемащия кораб 45 нагоре g, като скоростта на издигане до момента на отделянето на товара 1 от мястото му е до 50% по
1193 Ш висока от тази на вертикалните колебания на приемащия кораб 45.
При издигане на товара 1, главният изпълнителен модул 45 изключва хидравличната помпа 23 с регулируема мощност, която работи до момента на отделянето на товара 1 от приемащия кораб 45.
През цялото време на работа на системата операторът на крана чрез натискане и задържане на бутон 29 на лоста 27 за спуск и подем на товара 1 или чрез натискане и задържане на бутон 29а на лоста 28 за завъртане на крана и за изменение обсега на стрелата 11 и поставяне на лостовете 27 и/или 28 в съответно положение, във всеки един момент може да предприеме действия съответно за издигане или спускане на товара 1, за завъртане на крана и за изменение обсега на стрелата 11, независимо от постъпващите в главния изпълнителен модул 5 сигнали за колебанията на приемащия кораб 45. Докато операторът е натиснал и задържал бутон 29 и/или 29а и е поставил лост 27 и/или лост 28 в съответното положение, временно е изключена съответната функция/функции на системата, като последната възобновява функциите си автоматично след отпускане на бутоните 29 и/или 29а и поставяне на лост 27 и/или 28 обратно в неутрално положение. Чрез натискане на бутон 30 или бутон 30а на лостовете 27 или 28, операторът изключва напълно и за постоянно всички функции на системата. Последващо включване и възобновяване на всички функции на системата се осъществява чрез натискане на бутон 31 или 31 а.

Claims (9)

  1. Претенции
    1. Насочващата и следяща система за товароподемни кранове, която е постоянно включена към оперативната електрическа мрежа на товароподемен кран, характеризираща се с това, че автоматичното й задействане е осигурено посредством датчик (3) за силата на натягане на въжето (4), който е свързан електрически с главен изпълнителен модул (5) на системата, който на свой ред има възможност да превключва в работно състояние активен видеорадар (6), като чрез функционални бутони (9) на клавиатурата на монитор (8) за посоките „напред”, „назад”, „наляво” и „надясно”, операторът има възможност да премества графичен курсор (10), изобразен на монитора (8), при което проекцията на върха (20) на стрелата (11) съвпада с точката на окачване (12) на товара (1) и избраното място за поставяне на товара (1) е запаметявано в системата чрез бутон (16) за запаметяване, а данните за характера на вертикалните колебания на приемащия кораб (45), за разстоянието от върха (20) на стрелата (11) на крана до куката (14) и от върха (20) на стрелата (11) на крана до приемащия кораб (45) са отчитани от активния видеорадар (6) и подавани към главния изпълнителен модул (5), като стойностите на критичната височина (15) при спускане на товар (1) биват настройвани предварително от оператора чрез бутони (13) на клавиатурата на монитора (8) и насочващата и следяща система притежава хидравлична система, която е свързана с главния изпълнителен модул (5).
  2. 2. Система за товароподемни кранове съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че силата на натягане в товароподемното въже (4) се отчита от датчик (3).
  3. 3. Система за товароподемни кранове съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че главният изпълнителен модул (5) на системата има възможност за обработване на сигнал за възникналата сила на натягане в товароподемното въже (4).
  4. 4. Система за товароподемни кранове съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че датчикът (3) има възможност за изпращане на сигнал за възникналата сила на натягане в товароподемното въже (4) към главния изпълнителен модул (5).
  5. 5. Система за товароподемни кранове съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че видеорадарът (6) позволява в реално време следене на колебанията на приемащия кораб (45) и също в реално време има възможност за изпращане на видеосигнал (7) към видеомонитора (8) в кабината на оператора.
  6. 6. Система за товароподемни кранове съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че графичният курсор (10) се явява проекция на върха (20) на стрелата (11) на крана върху приемащия кораб (45), като проекцията на върха (20) на стрелата (11) съвпада с точката на окачване (12) на товара (1).
  7. 7. Система за товароподемни кранове съг8 ласно претенция 1, характеризираща се с това, че стойностите на критичната височина (15) при спускане на товар (1) са от 1 до 2 т.
  8. 8. Система за товароподемни кранове съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че чрез главният изпълнителен модул (5) биват управлявани двигателят (46) на товароподемния механизъм (17), хидравличната помпа (23) с регулируема мощност, двигателят (18) на механизма за въртене на крана и двигателят (19) на ме- ханизма за изменение обсега на стрелата (11).
  9. 9. Система за товароподемни кранове съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че хидравлична система има в машинна зала на 5 крана и част от тази система е двойнодействащ хидроцилиндър (24), монтиран успоредно над стрелата (11) и неподвижно прикрепен към нея в долната й част.
BG1439U 2008-05-15 2008-05-15 Насочваща и следяща система за товароподемни кранове BG1193U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1439U BG1193U1 (bg) 2008-05-15 2008-05-15 Насочваща и следяща система за товароподемни кранове

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1439U BG1193U1 (bg) 2008-05-15 2008-05-15 Насочваща и следяща система за товароподемни кранове

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1193U1 true BG1193U1 (bg) 2009-07-31

Family

ID=41059442

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1439U BG1193U1 (bg) 2008-05-15 2008-05-15 Насочваща и следяща система за товароподемни кранове

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1193U1 (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN117923331A (zh) * 2024-01-23 2024-04-26 山东衡昊信息技术有限公司 一种基于吊车吊装的负荷控制系统及方法

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4354608A (en) * 1979-06-08 1982-10-19 Continental Emsco Company Motion compensator and control system for crane

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4354608A (en) * 1979-06-08 1982-10-19 Continental Emsco Company Motion compensator and control system for crane

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN117923331A (zh) * 2024-01-23 2024-04-26 山东衡昊信息技术有限公司 一种基于吊车吊装的负荷控制系统及方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3153396B1 (en) A main boom and a knuckle boom
US4268013A (en) Crane motion compensator
US20110272375A1 (en) Crane and Method for Erecting the Crane
US12043527B2 (en) Work machine and video display control method for work machine
CN103058060B (zh) 起重机及其起臂控制方法、设备和系统
US4180171A (en) Cranes
KR101027583B1 (ko) 선박용 크레인의 상하요동 보상 시스템
JP2005194086A (ja) 移動式クレーン及びその組立・分解方法
BG1193U1 (bg) Насочваща и следяща система за товароподемни кранове
CN113291990A (zh) 一种恒张力船舶位移测量装置
US20220227606A1 (en) Work machine and method for controlling work machine
WO2005090225A1 (ja) ブーム式クレーンに用いられる荷物の地切装置
US20220297983A1 (en) Mobile crane comprising a device for facilitating or fully automatically carrying out a raising and/or setting-down process of a derrick boom, and corresponding method
NL8304170A (nl) Hijsinstallatie.
CN217148385U (zh) 一种恒张力船舶位移测量装置
NL2026970B1 (en) Crane for handling a cable-suspended load, method of manufacturing such a crane and use of such a crane.
US20150104275A1 (en) Lifting Apparatus
JP2636323B2 (ja) 建設用タワークレーンの旋回速度制御装置
JP5367318B2 (ja) 作業機の制御装置
JP2006056617A (ja) ブーム式クレーンに用いられる荷物の地切装置
US10836612B1 (en) Crane
KR20190018421A (ko) 소형 부하체의 지정 가능한 목표 위치를 유지하기 위한 보상 장치
JP3612298B2 (ja) 杭打作業船におけるゴンドラ装置
JP5060218B2 (ja) 揚艇装置および揚艇方法
CN115978033A (zh) 一种移动式履带起重机桅杆顶升液压驱动系统及其控制方法