BG111838A - Състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал - Google Patents
Състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал Download PDFInfo
- Publication number
- BG111838A BG111838A BG111838A BG11183814A BG111838A BG 111838 A BG111838 A BG 111838A BG 111838 A BG111838 A BG 111838A BG 11183814 A BG11183814 A BG 11183814A BG 111838 A BG111838 A BG 111838A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- polylactic acid
- maleic anhydride
- starch
- masterbatch
- composition
- Prior art date
Links
Landscapes
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
- Biological Depolymerization Polymers (AREA)
Abstract
Изобретението се отнася до състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал, подходящ за производството на изделия за еднократна употреба, такива като опаковки, включително на хранителни продукти. торби за отпадъци, пазарски чанти, уплътняващи материали, еднократни прибори за хранене, изработване на компостируеми фолиа за мулчиране и много други. Мастьрбачьт е на основата на полимлечна киселина, натурално нишесте и полиетиленгликол 1400, и съдържа също така малеинов анхидрид и бензоилпероксид. По-специално, съставът включва предварително екструдиран съвместител .”полимлечна киселина-g-малеииов анхидрид", който се състои от полимлечна киселина, малеинов анхидрид и бензоилпероксид в тегловни съотношения от 97.8:2:0.2. Съставът на мастърбача също е получен чрез екструдиране и съдържа споменатият съвместител полимлечна киселина-g-малеинов анхидрид в количество от 5 до 20 тегл.%, натурално нишесте от 5 до 20 тегл. %, пластификатор полиетиленгликол 5 тегл.% и останалото до 100 % - полимлечна киселина. 4 претенции
Description
СЪСТАВ НА МАСТЪРБАЧ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА БИОРАЗГРАДИМ ПОЛИМЕРЕН МАТЕРИАЛ
Област на техниката
Изобретението се отнася до състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал, на основата на полилактиди (полимлечна киселина), нишесте и други компоненти. Биоразградимите полимерни материали могат да се използват за производството на изделия за еднократна употреба, такива като опаковки, включително на хранителни продукти, торби за отпадъци, пазарски чанти, уплътняващи материали, еднократни прибори за хранене, изработване на компостируеми фолиа за мулчиране и много други.
Предшестващо състояние на техниката
Известни са състави за производство на изделия за еднократна употреба, напр. опаковки, на основата на биоразградими полимерни материали. Те се произвеждат от естествени възобновяеми ресурси, като царевично нишесте, млечна киселина и др. Повечето биополимери не се различават съществено от получените от нефтохимични суровини. Например, полимлечната киселина (ПМК) има подобни свойства както полиетилена и се използва за направата на продукти за всекидневна употреба. При получаването на ПМК се спестява 2/3 от енергията, необходима за получаването на конвенционалните полимери. Тя отделя 70% по-малко парникови газове при разграждането си в депата. Основно предимство на биополимерите е, че те се разпадат до вещества, които не замърсяват почвата, а разграждането на някои биополимери е въпрос на седмици.
Състави на основата на полимлечна киселина и нишесте за производство на изделия за еднократна употреба, са описани в редица патенти и заявки за патенти, например: Международна патентна заявка с номер на публикация WO 1999/057181, в която е описан състав на база полимлечна киселина, нишесте и различни други добавки, предназначен за пяна за опаковки; US патент № : :: : · :::......
· · · · · · V
679 145, отнасящ се до състав за опаковъчни цели на база нишесте, съдържащ допълнително и полимлечна киселина, както и други добавки; US патент № 6 168 857, разкриващ листов материал на база нишесте, съдържащ също полимлечна киселина, усилващи влакна и други добавки, за производство на контейнери за храна и напитки; US патентна заявка № 2012/0168025, разкриваща опаковка от термопластичен филм, съставен включително от полимлечна киселина и/или нишесте, която опаковка се разгражда за период, по-малък от 700 дни, и др.
Недостатък на тези състави е високата цена на някои от техните ингредиенти, която оскъпява крайния продукт.
От Европейска патентна заявка № ЕР2727952 е известен състав на термопластично нишесте за опаковки, който съдържа: 20-80 части нишесте. 5-40 части полимлечна киселина с определени показатели, 0.01-10 части реакционен активатор, 0.01-1.0 части каталитичен деактиватор, 0.01-1.0 части антиоксидант и 5-50 части спомагателни средства. В групата на реакционните активатори е посочен и малеинов алдехид, един от каталитичните деактиватори може да бъде бензоилпероксид, а сред спомагателните средства като пластификатор може да бъде използван нискомолекулен полиетиленгликол. В заявката са описани и композитни материали, които съдържат биоразградими полиестери, например полимлечна киселина; и нишесте, като биоразградимият полиестер е 5-80 части, термопластичното нишесте е 30-80 части и 0.01-30 части други добавки и пълнители, които се смесват при температури от 50 до 200 °C. Композитните материали могат да се използват за производство на филми, листове, « инжекционно формоване, профили, контейнери и др. Процедурата за обработване се осъществява на екструдер с температура от 20 до 220 °C, за предпочитане 80 до 200 °C.
Недостатък на споменатия състав на основата на полимлечна киселина и нишесте е използването на химично модифицирано нишесте. Нишестето е бяло микрокристално прахообразно вещество, неразтворимо в студена вода, без вкус и мирис. В гореща вода набухва, образувайки колоиден разтвор. Химичното модифициране е наложително с цел получаването на термопластична маса, която може да бъде екстудирана с или без спомагателни полимерни материали. От индустриална гледна точка, използването на чисто нишесте е неприложимо поради конструкционата специфика на екструдерите. Екструдирането е широко използван процес при обработването на термопластични полимери за изработването на изделия с различни профили, на които дължината многократно превишава размерите на напречното сечение като тръби, плочи, фолиа и др. Използва се също за нанасянето на тънкослойни покрития върху хартия, картон, а така също и на изолация на кабели. Самият процес представлява екструдиране на пластична маса под високо налягане през формоваща глава, а използваните машини са познати като екструдери. Материалът използван за екструзия обикновено е под формата на гранули с размери от 2x2 мм до 5x5 мм.
Ето защо, съществува необходимост от създаването на мастърбач за биоразградими полимери на основата на полимлечна киселина и нишесте, преодоляващ горепосочените недостатъци чрез производство първоначално на подходящ съвместител, който впоследствие се използва за производство на мастърбач за биоразградими полимери, и който да улесни производството на изделия от композитен материал, съдържащ полимлечна киселина и нишесте.
Техническа същност на изобретението
Настоящото изобретение се отнася до състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал, на основата на полимлечна киселина, нишесте и полиетиленгликол 1400. Мастърбачът съдържа също така малеинов анхидрид и бензоилпероксид. По-специално, съставът съдържа натурално нишесте и предварително екструдиран съвместител „полимлечна киселина^-малеинов анхидрид“, който се състои от полимлечна киселина, малеинов анхидрид и бензоилпероксид в тегловни съотношения от 97.8:2:0.2, а мастърбачът за биоразградимия полимерен материал е екструдиран и съдържа споменатият съвместител полимлечна киселина^-малеинов анхидрид в количество от 5 до 20 тегл.%, натурално нишесте от 5 до 20 тегл. %, пластификатор полиетиленгликол 1400 - 5 тегл.% и останалото до 100 % полимлечна киселина.
Във вариант на изобретението, съставът на мастърбача за биоразградим материал съдържа натурално нишесте в количество 5 тегл. % и съвместител в количество 5 тегл.%.
В друг вариант на изобретението, съставът на мастърбача за биоразградим материал съдържа натурално нишесте в количество 10 тегл. % и съвместител в количество 10 тегл.%.
В още един друг вариант на изобретението, съставът на мастърбача за биоразградим материал съдържа натурално нишесте в количество 20 тегл. % и съвместител в количество 20 тегл.%.
Примери за изпълнение на изобретението
В примерите е използвана полимлечна киселина Biomer L-9000, закупена от Biomer (Krailling, Germany), която има следните характеристики: молекулна маса Mw=l60,000 g/mol; температура на топене ТП1 = 160°С; температура на встъкляване Т„ = 55°С; индекс на стопилка MFI = 3-6g/10min; и съдържание на ПДМК < 2%. Останалите компоненти са, както следва: полиетиленгликол е молекулна маса 1400 (ПЕГ1400) - от Sigma Aldrich; бензоилпероксид (БПО) от Fluka; малеинов анхидрид (МА) от Alfa Aeser; нишесте и глицерол от фирма Валерус.
За получаване на гранулат е използван полу-индустриален смесителен екструдер SG-35 със съотношение дължина към диаметър на шнека L/D = 35, допълнително екструдерът е снабден е устройство за гранулиране. Получен е гранулат е размер на гранулите от 2x2 мм. до 5x5 мм.
Изобретението се илюстрира със следните примери, които не го ограничават:
Пример 1 - Получаване на съвместител полимлечна киселина^-малеинов анхидрид чрез екструзия
Съвместителят се състои от полимлечна киселина, малеинов анхидрид и бензоилпероксид. Първоначално компонентите се смесват механично в миксер до хомогенизиране на сместа. За получаване на приблизително 3 кг съвместител полимлечна киселина^-малеинов анхидрид са необходими следните количества: 3 кг полимлечна киселина, 60 г малеинов анхидрид и 6 г бензоилпероксид. Тази смес впоследствие се подлага на екструзия с температурен профил на главата на екструдера: Т,=20°С, Т2=150°С, Т3=150°С, Т4=160°С, Т5=175°С, при обороти на шнека 110 об./мин. Екструдираният кабел се охлажда във водна баня и се навива на макара. Така полученият кабел се гранулира на подходяща машина. Получените гранули са е тегловно съотношение между компонентите полимлечна киселина:малеинов анхидрид:бензоилпероксид от 97.8/2/0.2 и се съхраняват в затворен съд, поради хигроскопичността на материала.
Пример 2 Получаване на мастърбач чрез реактивна екструзия
За получаване на около 2 кг гранулат на мастърбач със състав: натурално нишесте 10 тегл.%; съвместител „полимлечна киселина^-малеинов анхидрид - 10 тегл.%, пластификатор полиетиленгликол 1400 (ΓΊΕΓ1400) - 5 тегл.%, а останалото до 100 % - полимлечна киселина, в миксер се смесват 1620 г полимлечна киселина, 180 г съвместител „полимлечна киселина-^-малеинов анхидрид. 180 г натурално нишесте и 99 г ПЕГ1400. Предварително полимлечната киселина, съвместителят „полимлечна киселина-^-малеинов анхидрид“ и натуралното нишесте са изсушени в сушилня при 50°С. за отстраняване на влагата. След това сместа се подава в екструдер, който работи със следния температурен профил на главата: Т|=20°С, Т2=125°С, Т3=160°С, Т4=165°С, Т5=170оС при обороти на шнека 100 об./мин. Екструдираният кабел се охлажда във водна баня и се навива на макара. Така полученият кабел се гранулира на подходяща машина.
Пример 3
Работи се както в Пример 2. но с количества на компонентите, осигуряващи крайна концентрация в състава на натуралното нишесте от 5 тегл.% и на съвместителя от 5 тегл.%.
Пример 4
Работи се както в Пример 2, но с количества на компонентите, осигуряващи крайна концентрация в състава на натуралното нишесте от 20 тегл.% и на съвместителя от 20 тегл.%.
Полученият термопластичен гранулат е с размери от 2x2 мм до 4x4 мм., който е напълно подходящ за използване в индустриални машини.
Всички получени състави, както и сравнителни (референтни) състави, бяха обстойно изследвани и бяха определени физико-механичните им характеристики. Данните са представени в Таблица 1.
Таблица 1. Механични свойства на получените опитни образци
Състав/ Показател | ПМ К | ПМК с 5 т.% ПЕГ 1400 | ПМК с 5 т.% натурално нишесте | ПМКс 10 т.% натурално нишесте | ПМК с 20 т.% натурално нишесте | ПМК с 20 т.% натурално нишесте механична смес |
Rm [MPa] | 46 | 48 | 40 | 32 | 25 | 35 |
Е [Мра] | 410 | 370 | 380 | 380 | 350 | 360 |
А [%] | 13 | 14 | 15 | 16 | 13 | 10 |
Σ [Мра] | 3.3 | 3.1 | 2.7 | 2.1 | 1.9 | 2.7 |
ЕДМра] | 26 | 23 | 22 | 18 | 13 | 25 |
aiN [k.J/m2] | 4.2 | 5.3 | 4.6 | 3.9 | 3.5 | 2.1 |
Където:
Rm - якост на опън, определена по БДС EN ISO 527-1 и 527-2
Е - модул на еластичност (Юнг) при опън, определен по БДС EN ISO 527-1 и 527-2
А - удължение при опън в %, определен по EN ISO 527-1 и 527-2
Σ-якост на огъване, определена по БДС EN ISO-178
Ef- модул на еластичност на огъване, определена по БДС EN ISO-178 aiN - якост на удар в [kJ/m2], определен по “Метод за изпитване на удар на свободно поставена пластмасова греда (Изод) ISO 180
Пробните универсални тела за изпитване са изготвени по БДС EN ISO-3167.
Експерименталните полимерни композиции са гранулирани на подходящ смесителен екструдер. марка SG-35 (произведен в Китай), предназначен за провеждане на реакционни екструзионни процеси. Той има удължена смесителна част, повишено компресионно отношение и подходящо разположена дегазираща зона. Диаметърът на шнека е 35 мм, отношение L/D =35.
Динамометричните якостни показатели са определени на динамометър 7 : : · ·· · :.:.
HZ-1005-Computer type tensile tester и на HZ-1072A - машина за изпитване якостта на удар на свободно поставена греда.
Плочките са изработени на шпиндел преса с нагряване и охлаждане. Опитните образци за механичните изпитания са изработени на стандартна шприц-гус машина - 35 грамова със стандартно охлаждане.
От данните се вижда, че получените смеси са с отлични физикомеханични показатели, при което, сместа от ПМК с 5 тегл.% натурално нишесте е най-добрата за производство на биоразградимо фолио, поради високата степен на якост и прозрачност, фактори, които са с най-голямо значение при производството на фолио. Сместа от ПМК с 10 тегл.% натурално нишесте е найподходяща за вакуум формоване и изработване на опаковъчни кутии. Найдобрите резултати за удължението при опън са получени за тази смес. Поради голямото съдържание на нишесте (ниска пропускливост на светлина) и приемливите физико-механични показатели, сместа с 20 тегл.% натурално нишесте е най-подходяща за производството на чували и торби.
От композитните материали бяха изготвени два образеца и подложени на изследвания за биоразградимост. В резултат бе установено, че образците са с ясно изразена биоразградимост, като скоростта на биодеградация е съответно 0,025 mg-g^.d’1 за първия образец и 0,11 mg.g’l.d‘l за втория, с ефективност на елиминиране на въглерода от композитите от 0,75 % и 2,38%.
Claims (4)
- ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ1. Състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал, на основата на полимлечна киселина и нишесте, съдържащ допълнително малеинов анхидрид, бензоилпероксид и полиетиленгликол1400, характеризиращ се с това, че нишестето е натурално нишесте, а малеиновият анхидрид, бензоилпероксидът и полимлечна киселина са включени в състав на предварително екструдиран съвместител „полимлечна киселина^-малеинов анхидрид”, с тегловни съотношения на полимлечна киселина:малеинов анхидрид:бензоилпероксид в съвместителя от 97.8:2:0.2, при което мастърбачът за биоразградимия полимерен материал е екструдиран и съдържа натурално нишесте от 5 до 20 тегл. %, „полимлечна киселина^-малеинов анхидрид” от 5 до 20 тегл.%, пластификатор полиетиленгликол - 5 тегл.% и останалото до 100 % - полимлечна киселина.
- 2. Състав съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съдържа натурално нишесте 5 тегл. % и съвместител 5 тегл.%.
- 3. Състав съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съдържа натурално нишесте 10 тегл. % и съвместител 10 тегл.%.
- 4. Състав съгласно претенция 1, характеризиращ, се с това, че съдържа натурално нишесте 20 тегл. % и съвместител 20 тегл.%.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG111838A BG67371B1 (bg) | 2014-10-08 | 2014-10-08 | Състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG111838A BG67371B1 (bg) | 2014-10-08 | 2014-10-08 | Състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG111838A true BG111838A (bg) | 2016-04-28 |
BG67371B1 BG67371B1 (bg) | 2021-08-31 |
Family
ID=56802030
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG111838A BG67371B1 (bg) | 2014-10-08 | 2014-10-08 | Състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG67371B1 (bg) |
-
2014
- 2014-10-08 BG BG111838A patent/BG67371B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
BG67371B1 (bg) | 2021-08-31 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US11807741B2 (en) | Articles formed with renewable green plastic materials and starch-based polymeric materials lending increased biodegradability | |
US11149144B2 (en) | Marine biodegradable plastics comprising a blend of polyester and a carbohydrate-based polymeric material | |
US20200339781A1 (en) | Blending of small particle starch powder with synthetic polymers for increased strength and other properties | |
KR101296448B1 (ko) | 포장 이용분야를 위한 폴리락트산과 열가소성 중합체의 블렌드 | |
KR101148803B1 (ko) | 폴리에틸렌 및 폴리(히드록시 카르복실산) 혼화물 | |
JP2020503417A (ja) | 炭水化物系ポリマー材料 | |
US11952489B2 (en) | Biologically degradable film | |
Seggiani et al. | Development of fibres-reinforced biodegradable composites | |
EP2181127A1 (en) | Polypropylene prepared with a single-site catalyst and poly(hydroxy carboxylic acid) blends | |
WO2011098842A2 (en) | Material and articles formed from it | |
KR20220035142A (ko) | 증가된 강도 및 기타 특성을 위해 소립자의 전분 및 전분계 물질을 합성 폴리머와 혼합 | |
KR101275485B1 (ko) | 극성 저밀도 에틸렌 공중합체 및 폴리(히드록시 카르복실산)의 블렌드 | |
CN104945870A (zh) | 一种可完全生物降解的改性聚乳酸吹膜级树脂及其制备方法 | |
US9790335B2 (en) | Bio-derived polymers having improved processability and method for the production thereof | |
BG3278U1 (bg) | Състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал | |
BG111838A (bg) | Състав на мастърбач за производство на биоразградим полимерен материал | |
EP2110406A1 (en) | Polyethylene and poly(hydroxy carboxylic acid) blends | |
JP4895451B2 (ja) | 脂肪族熱可塑性ポリエステルを含む組成物、その製法およびその利用 | |
Bhasney et al. | 8. Polymer blends for sustainable food packaging | |
Kamrit et al. | Barrier and Seal Properties of Reactive Blending of Poly (butylene succinate) Based Blends | |
US20220315756A1 (en) | Biodegradable And Compostable Polymers For Rigid Packaging And Processes For Preparing Same | |
Kong et al. | Development of polylactic acid-polyhydroxybutyrate blends for packaging applications | |
Kumar et al. | Studies on the mechanical, barrier, optical, and characterization of photo-/biodegradable LDPE-PLA blend with nanoclay for packaging film application | |
US20240209204A1 (en) | Biodegradable film | |
JP2004315610A (ja) | グリコール酸系共重合体の組成物 |