BG110829A - Двигател с вътрешно горене - Google Patents

Двигател с вътрешно горене Download PDF

Info

Publication number
BG110829A
BG110829A BG10110829A BG11082911A BG110829A BG 110829 A BG110829 A BG 110829A BG 10110829 A BG10110829 A BG 10110829A BG 11082911 A BG11082911 A BG 11082911A BG 110829 A BG110829 A BG 110829A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
stroke
cylinders
engine
cylinder
piston
Prior art date
Application number
BG10110829A
Other languages
English (en)
Inventor
Неделчо ДАНКИН
Асен МИЛЧЕВ
Original Assignee
Неделчо ДАНКИН
Асен МИЛЧЕВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Неделчо ДАНКИН, Асен МИЛЧЕВ filed Critical Неделчо ДАНКИН
Priority to BG10110829A priority Critical patent/BG110829A/bg
Publication of BG110829A publication Critical patent/BG110829A/bg

Links

Landscapes

  • Output Control And Ontrol Of Special Type Engine (AREA)

Abstract

Двигателят включва три цилиндъра, които са разположени редово в общ блок (11), като двата странични цилиндъра (1) работят като четиритактов двигател, а средният цилиндър (3), който е с по-голям диаметър, като двутактов. Газовете в четиритактовите цилиндри в края на работния им ход (ДМТ), имащи все още достатъчно налягане, т.е. неизразходвана докрай енергия, не се изпускат навън, а постъпват през клапаните (9) и каналите (10) в средния цилиндър (3), който е с по-голям диаметър. Буталото (4), движейки се към ДМТ, благодарение на по-големия диаметър доразширява газа, т.е. дообработва остатъчната енергия, като придава допълнителна мощност на вала на двигателя. Тъй като цилиндърът (3) работи като двутактов двигател, въздухът от сухия картер (12) постъпва над буталото, което, движейки се към ГМТ, го компресира през незатворените клапани (9) и канали (10) в четиритактовите цилиндри (1).

Description

Двигател c вътрешно горене ·· ·
Двигателят с вътрешно горене (ДВГ) до днес е претърпял много подобрения, но вниманието на конструкторите продължава да е насочено към основните параметри, характеризиращи двигателя,а именно - увеличаване на литровата мощност, намаляване на специфичния разход на гориво и намаляване на вредните емисии.Разбира се, постигнато е много, но в повечето случаи за сметка на непрекъснато усложняване контрола на горивния процес, т.е. въвеждане на все посложна електроника, което невинаги е благоприятно при ежедневната експлоатация от масовия потребител. Един от най-приложимите начини за повишаване на литровата мощност на ДВГ е предварителното компресиране на постъпващия въздух, чрез включване на компресор с механично задвижване (Рут, Цолер и др.), или чрез турбокомпресор.При механично задвижващи се компресори съществуват два съществени недостатъка - черпи се мощност от вала на двигателя и в края на работния ход остава и се изхвърля газ с повишено налягане, т.е. не се дообработва остатъчната енергия на газа (термичният коефициент qt намалява).При турбокомпресора се използва остатъчната енергия на газа, но само да компресира предварително въздуха към цилиндрите на двигателя, връзка с вала обикновено не се осъществява оборотите на турбокомпресора са извънредно високи (20 000 - 30 000 и повече).При това същият не може да влезе в синхрон при рязко изменение на оборотите на двигателя, а при ниски обороти не е ефективен.Това, разбира се, може да се избегне, но с допълнително усложняване на цялата система, например включване на втора турбина.При малолитражни двигатели,обаче включването на каквито и да е външни компресори е нецелесъобразно. Като не пренебрегваме положителните качества, които има съвременния ДВГ , предлагаме едно конструктивно решение на идеята за допълнително разширение на газа от работните цилиндри, както и предварителното компресиране на постъпващия в цилиндрите въздух, изпълнено от един и същ конструктивен елемент.
Целта на изобретението е да се изпълни в общ блок комбинация на два четиритактови цилиндъра с един двутактов (разширително - нагнетателен) цилиндър, които да работят общо като трицилиндров ДВГ със смесен цикъл на работа четиритактов и двутактов. Така комплектуваният модул може да се удвои, утрои, т.е. да се получи шест- или деветцилиндров двигател. Такова конструктивно решение дава възможност в двутактовия цилиндър (с по-голям диаметър) да се доизползва налягането на газа от четиритактовите цилиндри и той ще работи като двутактов двигател, като в обратния ход ще подава въздух Към четиритактовите цилиндри, осъществявайки коефициент на напълване, по-голям от единица, т.е. ще изпълнява ролята на компресор. При това отпада необходимостта от двойката клапани,изпускателен и всмукателен, тъй като преминаването на газа и въздуха ще става през едни и същи незатварящи се през целия цикъл клапани.
• ·
Стр.2
От изнесеното дотук се вижда, че се оформя един двигател с някои предимства пред класическия ДВГ, познат с всичките му плюсове, а именно:
- възможност да се доизползва остатъчната енергия на газа след изпускането в края на работния ход, без да се включва по-сложният и по-скъп турбокомпресор
- предварително компресиране на постъпващия в цилиндрите въздух, без да се ползват познатите външни компресори - с механично задвижване или турбокомпресор
- получената допълнителна мощност се включва към вала на двигателя
- намаляване броя на клапаните - изпускателният и всмукателният се обединяват в един
- охлаждане на клапаните при преминаване на въздух при цикъла пълнене на четиритактовите цилиндри.
Така комплектуваните цилиндри (четиритактов с двутактов) дава възможност още за изсмукване на проникващи газове покрай стеблата на клапаните от сухия картер на двутактовия цилиндър.При наличие на сух картер в практиката масленият резервоар се разполага някъде извън двигателя, което създава допълнително конструктивно неудобство.В дадения случай масленият резервоар е общият картер на четиритактовите цилиндри и маслената помпа се намира там, а изтласкването на събиращото се на дъното на сухия картер масло към масления картер, става от налягането в сухия картер на двутактовия цилиндър през обратен клапан.При някои определени изисквания, особено при много големи, мощни двигатели, може да се включи изсмукваща помпа. Разбира се, конструкцията може да се опрости, като двутактовияг цилиндър заработи наистина като двутактов - в картера се образува гориво въздушната смес (горивото е с масло).Естествено, ще имаме съответно загуба на гориво през изпускателния отвор, но това ще се компенсира от другите положителни качества. За някои малолитражни двигатели, например за малки безпилотни самолети, този вариант може да се окаже подходящ.
На фиг.1 е показано едно примерно решение на предлагания ДВГ. Двигателят с вътрешно горене (ДВГ) се състои от три цилиндъра, разположени редово в общ блок 11, като двата цилиндъра 1 са с четиритактов цикъл на работа, с общ маслен картер 14 и маслена помпа 15, а средният цилиндър 3 с двутактов цикъл на работа е с по-голям диаметър и сух картер 12, изолиран от масления картер 14, с който има връзка единствено с обратния клапан 16.В цилиндъра се намират отворите за напълването му с въздух от сухия картер 6 и за изпускане на отработените газове 7.В долния край на буталото 4 се предвижда маслен канал 5,чрез който масло под налагяне, минаващо от вала през мотовилката и оста на буталото ще смазва цилиндър
3. Смазването на двутактовия цилиндър 3 ще е облекчено, защото същият ще работи при чувствително занижени налягане и температура. В главата на двигателя 8 са разположени каналите 10, които свързват чрез клапаните 9 четиритактовите цилиндри 1 с двутактовия цилиндър 3. В описанието не е указано напълването на картера на двутактовия цилиндър с атмосферен въздух, тъй като това е решено при двутактовите двигатели по различни конструктивни способи, не представлява новост в случая и не е предмет на изобретението.
Работа на двигателя - от чертежа се вижда, че имаме един трицилиндров
Стр. 3
двигател, като двата крайни цилиндъра 1 ще работят като двуцилиндров четиритактов двигател, а средният цилиндър 3 - като двутактов, т.е. газовете от четиритактовите цилиндри ще преминават през двутактовия, преди да бъдат изхвърлени от двигателя. И така, при такта изпускане на газа от левия четиритактов цилиндър (от чертежа) през отворените клапани 9 и канал 10 преминават в двутактовия цилиндър 3.Буталото 4 е с по-голям диаметър от бутало 2, в резултат на което се получава допълнителна сила върху буталото - F = (S2 - Si) Р^, където S2 и Si са площите на бутала 4 и 2, а Реф^е ефективното налягане на газа при разширението му в цилиндър З.След окончателното разширение на газа и изпускането му през отвор 7, следва напълването на цилиндър 3 през отвор 6 от компресирания въздух в сухия картер 12, след което при движение на буталото 4 към ГМТ през отворените клапани 9 и канал 10 се напълва левият четиритактов цилиндър 2 с повишено налягане.При движението на въздуха имаме един допълнителен благоприятен ефект - охлаждане и продухване на клапаните. Същото се повтаря и с десния четиритактов цилиндър.
Като обобщение може да се каже, че имаме съвместна работа на два двигателя - един двуцилиндров четиритактов и един едноцилиндров двутактов, които се допълват.При проектирането на двигателя може да се предвидят такива съотношения на диаметрите на цилиндри 1 и 3, така че да се получат или високи стойности Реф , или много ниско налягане на газа след разширение на двутактовия цилиндър.
Конструкцията е приложима за бензинов и дизелов вариант, както за двигатели с големи мощности, така и за малолитражни такива.

Claims (1)

  1. Патентни претенции
    Двигател с вътрешно горене (ДВГ), характеризиращ се с това, че блок (11) се състои от три цилиндъра, от които крайните цилиндри (1) са с еднакви диаметри и имат общ маслен картер (14), където се намира маслена помпа (15), средният цилиндър (3) е с по-голям диаметър, в който се намират отвори (7) и (6), като отвор (6) има връзка със сухия картер (12), който е изолиран от картер (14), на дъното на сухия картер е монтиран обратен клапан (16),а в долния край на буталото (4) се намира масления канал (5) и в главата на двигателя (8) се намират каналите (10), които чрез клапаните (9) свързват цилиндри (1) с цилиндър (3).
BG10110829A 2011-01-05 2011-01-05 Двигател с вътрешно горене BG110829A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110829A BG110829A (bg) 2011-01-05 2011-01-05 Двигател с вътрешно горене

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10110829A BG110829A (bg) 2011-01-05 2011-01-05 Двигател с вътрешно горене

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG110829A true BG110829A (bg) 2011-08-31

Family

ID=45877103

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10110829A BG110829A (bg) 2011-01-05 2011-01-05 Двигател с вътрешно горене

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG110829A (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5791303A (en) Two-cycle internal combustion engine
US20030183211A1 (en) Reciprocating internal combustion engine with balancing and supercharging
US20060266310A1 (en) Two-stroke internal combustion engine
US6065440A (en) Internal combustion engine with binary cylinder sizing for variable power output
CN101871389B (zh) 相对活塞式发动机
WO2014142686A1 (en) Two-stroke internal combustion engine, particularly for propulsion of the cars
CN201635791U (zh) 小型四冲程汽油机
CN2900811Y (zh) 双曲轴连杆机构发动机
CN102287293A (zh) 气缸口封闭式发动机
US7739998B2 (en) Engine having axially opposed cylinders
BG110829A (bg) Двигател с вътрешно горене
US20210003121A1 (en) Process for operating a single-stroke combustion engine
GB2403985B (en) Reciprocating piston internal combustion engines
CN210264917U (zh) 一种双弹簧连杆对置式二冲程发动机
GB191406413A (en) Improvements in or relating to Internal Combustion Engines.
KR20170091332A (ko) 고속정의 4행정 엔진
CN106321236B (zh) 一种径向多缸对置活塞二冲程柴油机
GB2130641A (en) Crankcase charged four-stroke I.C. engine
CN202659291U (zh) 一种引擎及引擎上的配气机构
CN214196479U (zh) 一种对置活塞连杆机构及对置活塞二冲程发动机
US20080017141A1 (en) Air/fuel double pre-mix self-supercharging internal combustion engine with optional freewheeling mechanism
CN215370035U (zh) 直列多缸二冲程缸内直喷发动机
CN2487878Y (zh) 一种活塞连杆式内燃机
US20200400065A1 (en) Internal combustion engine
GB2391263A (en) Reciprocating piston engine