BG109085A - Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати - Google Patents

Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати Download PDF

Info

Publication number
BG109085A
BG109085A BG109085A BG10908505A BG109085A BG 109085 A BG109085 A BG 109085A BG 109085 A BG109085 A BG 109085A BG 10908505 A BG10908505 A BG 10908505A BG 109085 A BG109085 A BG 109085A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
solution
precious metals
suspension
electrochemical treatment
extraction
Prior art date
Application number
BG109085A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66040B1 (bg
Inventor
Владко ПАНАЙОТОВ
Маринела ПАНАЙОТОВА
Original Assignee
Владко ПАНАЙОТОВ
Маринела ПАНАЙОТОВА
НИКОЛОВ Николай
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Владко ПАНАЙОТОВ, Маринела ПАНАЙОТОВА, НИКОЛОВ Николай filed Critical Владко ПАНАЙОТОВ
Priority to BG109085A priority Critical patent/BG66040B1/bg
Publication of BG109085A publication Critical patent/BG109085A/bg
Publication of BG66040B1 publication Critical patent/BG66040B1/bg

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Abstract

Методът се използва за извличане на злато и сребро от пиритни, арсено-пиритни и медни концентрати. С него се осигурява по-висока степен на извличане на ценните компоненти при по-малка продължителностна процеса. Методът включва обработване с алкаленразтвор, като суспензия от материала, съдържащ благородни метали, и алкалният разтвор се подлагат на електрохимична обработка в анодното пространство на снабдена с диафрагма електролизна вана с неразтворими електроди. Електрохимичната обработка се извършва за 15 до 20 min при начално рН на алкалния разтвор 8,5-10, плътност на тока от 4 до 100 mА/сm2, в зависимост от концентрацията на златото в изходния продукт, напрежение 2-15 V, съотношение наплощите на анода към катода от 1:1 до 10:1 и при постоянно разбъркване на суспензията. След разделянето на твърдия остатък от разтвора се извличат цветните и благородните метали чрез циментация или електроекстракция, или чрез йонен обмен.

Description

МЕТОД ЗА ИЗВЛИЧАНЕ НА БЛАГОРОДНИ МЕТАЛИ ОТ СУЛФИДНИ КОНЦЕНТРАТИ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати и по-специално извличане на злато и сребро от сулфидни концентрати като пиритни, арсенопиритни и медни концентрати.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е цианиден метод за извличане на благородни метали, при който разтварянето на златото и среброто в цианидни разтвори се извършва в присъствие на кислород, в резултат на което златото и среброто образуват стабилни комплексни съединения. Използват се най- вече алкални цианиди. Извличането на благородните метали от получените цианидни разтвори се извършва чрез циментация с цинк. Методът е технически лесно осъществим. (Хр. Василев, Д Кунев. Металургия на благородните и редки метали. Изд. Техника, София, 1981 г., стр. 206-225). Основни недостатъци на цианидния метод са високата токсичност на цианидите и сравнително ниската производителност. Освен това методът не осигурява разделяне на благородните метали от арсена. Голям е и относителният дял на разходите, свързани с обезвреждането, депонирането и съхранението на твърдия остатък след неговото третиране с цианиди.
Известен е също така метод за извличане на злато и сребро от материали, съдържащи благородни метали, чрез обработване с разтвор на тиокарбамид. Полученият разтвор, съдържащ комплексни соли на златото и среброто с тиокарбамида, се привежда в контакт с активен въглен, който абсорбира златото и среброто. След това златото и среброто се отделят от въглерода чрез обработване с тиосулфатни йони (US 4778519).
Друг известен метод за извличане на благородни метали се състои в обработването на материалите с разтвор на тиосулфат. Например, в US 4070182 е описан метод за извличане на злато от медсъдържащи сулфидни материали, съдържащи злато. Материалът се подлага на главно извличане в окислителна среда, при което медта преминава в разтвора. Твърдият остатък от това извличане или
->··«· сулфидният материал (преди главното извличане) се подлага на вторично извличане с разтвор на амониев тиосулфат в присъствие на куприйони и кислород, при което златото преминава в тиосулфатния разтвор. От този разтвор златото се отделя чрез циментация с мед или цинк, като преди циментацията куприйоните се редуцират до купройони със серен диоксид. Този процес е свързан с проблем, изразяващ се в нестабилност на тиосулфатните йони в разтвора.
В сравнение с цианидния метод използването на тиосулфатни разтвори осигурява извличане на благородните метали за по-кратко време, без да се използват токсични реагенти. Някои от методите изискват предварително пържене на обработвания материал и продължителността за обработка с тиосулфатни разтвори е сравнително голяма, което е свързано с увеличаване на производствените разходи. Освен това на хидрометалургична преработка се подлагат главно халкопиритни концентрати или материали , където примесите от благородни метали са разположени най-вече на повърхността на минералите.
В ЕР 0316094 е разкрит метод за извличане на благородни метали от арсенопиритни и пиритни руди и концентрати чрез обработване на материала с алкални разтвори и едновременно продухване на кислородсъдържащ газ с цел разрушаване на матрицата. Недостатъци на този метод са необходимост от подгряване на целият пулп до 90-95°С, което е свързано с големи енергийни разходи, и сравнително голяма продължителност на процеса.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Методът за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати включва обработване с алкален разтвор, като съгласно изобретението суспензия от материала, съдържащ благородни метали, и алкалния разтвор се подлага на електрохимична обработка в анодното пространство на електролизна вана, снабдена с диафрагма и неразтворими електроди. Електрохимичната обработка се извършва за време от 15 до 20 минути при начално pH на алкалния разтвор 8,5-10, плътност на тока от 4 до 100 mA/cm2 в зависимост от концентрацията на златото в изходният продукт, напрежение 2-15 V, съотношение на площите на анода към катода от 1:1 до 10:1 и при постоянно разбъркване на суспензията. След разделянето на
·· · · ·· · ··· • «· · · · · ···· ······ ♦ · · · · 9 · · *3»· ·· · ’ * · *·· твърдия остатък от разтвора се извличат цветните и благородните метали чрез циментация или електроекстракция или чрез йонен обмен.
Алкалният разтвор може да бъде воден разтвор на натриев карбонат, натриев бикарбонат, натриев хидроксид, калиев карбонат, калиев бикарбонат или калиев хидроксид.
При един вариант на изпълнение на метода при необходимост по време на електрохимичната обработка суспензията се продухва с кислородсъдържащ газ.
Електроекстракцията на мед и благородни метали от разтвора, получен след електрохимичната обработка, се провежда при плътност на тока 10-70 mA/cm2 и напрежение 3-12 V.
Електродите са изготвени от платина, неръждаема стомана, титан, графит или комбинация от тях.
Съдържанието на твърдата фаза в суспензията е от 30 до 60 тегл. %.
Предимствата на метода за извличане на благородни метали съгласно изобретението се изразяват в следното: електрохимичното обработване на суспензията в анодното пространство на електролизна клетка осигурява присъствието на активен кислород, което ускорява разрушаването на сулфидната матрица и освобождаването на златото. В резултат се ускорява процесът на разтваряне на благородните метали и по-висока степен на извличане на златото и среброто от материала, включително от концентрати, в които благородните метали са под формата на микропримеси, вградени в кристалната решетка на основния минерал. Извличането на благородните метали се извършва при стайна температура. В процеса не се използват токсични реагенти. При обработването на арсенсъдържащи материали арсенът не преминава в разтвора, в който се концентрират благородните метали.
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
За провеждане на електрохимичната обработка на материалите е използвана електролизна вана, представляваща камера с размери: височина 600 mm, дължина 200 mm и широчина 100 mm. Камерата е разделена на три части с помощта на диафрагми, като 2/3 от обема й заема средната част - анодното пространство, а ·· · · · · · · · ···· ·· · · · · · · ·· « a · « · · · · • •••a · a · · a .4* ·· ·· ·» ···
останалата 1/3 е разделена на две равни части, представляващи катодното пространство, разположени от двете страни на средната част. Диафрагмите са керамични. Могат да се използват и диафрагми от пластмаса, брезент и други материали, известни на специалиста в областта. Електродите са от платина, неръждаема стомана, титан или комбинация от тях.
За електроекстракция на мед и благородни метали от получения в първата вана разтвор се използва втора вана, която е с обем 2 литра и в нея са разположени 4 анода и 5 катода.
Изобретението се пояснява със следните примери, които не го ограничават:
Пример 1. Преработва се 500 g медно-пиритна руда, съдържаща 0,8 % мед, 0,2 % арсен, 1,2 g/t злато и 6 g/t сребро.
Към смляната до флотационна едрина руда се подава 400 cm3 воден разтвор на натриев бикарбонат, при което се получава суспензия с pH 8,5-9. Суспензията се подава в анодното пространство на описаната по-горе елекгролизна вана със съотношение на площите на анод към катод 2:1 и се провежда електрохимична обработка с постоянен ток при плътност на тока 40 mA/cm2 и напрежение 8 V за време 15 минути. След обработката суспензията се филтрува за отделяне на твърдия остатък от разтвора. В резултат на електрохимичната обработка в разтвора преминава 87 % от съдържащото се в медните и пиритни минерали злато, 75 % от среброто и 93 % от медта. Арсенът не се разтваря. След филтруване на суспензията полученият разтвор е със стойност на pH 6.
Разтворът се прехвърля във втората вана, където се провежда електроекстракция на медта и благородните метали при плътност на тока 30 mA/cm2 и напрежение 4 V, при което върху катода на втората камера се отделят съвместно мед, злато и сребро, които след това се подлагат на пирометалургично преработване за разделянето им. В края на процеса pH на разтвора е 7-7,5.
За сравнение е проведен опит за флотационно преработване на 500 g от същата руда, при който се прилага медно-пиритна селекция с използване на вар, изобутилов ксантогенат и борово масло. Получена е степен на извличане на медта % с качество на концентрата 19,6 % съдържание на мед, 65 % извличане на • ·· · · · · ·· 9 · · · · • · · · ·« ♦ ··· • ·· · · · · · · · · ······ ···· · « » · · · · ·· ♦ ς » · -4 · ·· · ♦ . · ·«· златото, като 27 % от него е в пиритния концентрат и не е възможно да се извлече от него. В получения меден концентрат има около 0,5 % арсен под формата на арсенсъдържащи медни минерали като енаргит и арсенопирит.
Пример 2. Преработва се 500 g концентрат, получен след флотация на меднопиритна руда, съдържащ 23 % мед, 14,8 g/t злато и 70 g/t сребро, като етапите на обработка са следните:
А/получаване на хомогенна суспензия от концентрата и разтвор на натриев карбонат при съотношението твъдо: течно 1:1 и pH на разтвора 9.
Б/ Обработка на суспензията в анодното пространство на описаната по-горе вана при плътност на тока 60 mA/cm2, напрежение 8 V за време 10 минути.
В/ филтруване на суспензията
Г/ Обработка на продукционния разтвор във втората вана при плътност на тока 50 mA/cm2, напрежение 6 V и постоянно разбъркване на суспензията; време на обработка -12 мин.
Степента на извличане на златото от разтвора е 91%, на среброто 82%, на медта 87%.
Пример 3. Преработва се колективен медно-пиритен концентрат, съдържащ 35 % мед, 18,7 g/t злато и 90 g/t сребро.
Към смляната до флотационна едрина руда с тегло 250гр. се подава 400 cm3 воден разтвор на калиев карбонат, при което се получава суспензия със съотношение твърдо:течно 1:2 и pH 10. Суспензията се подава в анодното пространство на описаната по-горе електролизна вана и се провежда електрохимична обработка с постоянен ток с плътност 90 mA/cm2 и напрежение 8 V за време 9 минути при постоянно разбъркване на суспензията. В резултат на електрохимичната обработка в разтвора преминава 91 % от съдържащото се в медните и пиритни минерали злато, 79 % от среброто и 85 % от медта. Арсенът не се разтваря.
Пример 4. На електрохимична обработка се подлага концентрата от Пример 3 при същите условия и параметри с тази разлика, че разбъркването на суспензията се извършва чрез барботиране в суспензията на озон. В резултат на ·· ····
Φ· • ·
електрохимичната обработка в разтвора преминава 95 % от съдържащото се в медните и пиритни минерали злато, 81 % от среброто и 88 % от медта.

Claims (6)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
    1. Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати, включващ обработване с алкален разтвор, характеризиращ се с това, че суспензия от материала, съдържащ благородни метали, и алкалния разтвор се подлага на електрохимична обработка в анодното пространство на електролизна вана, снабдена с снабдена с диафрагма и неразтворими електроди, като електрохимичната обработка се извършва при начално pH на разтвора 8,5-10, плътност на тока от 4 до 100 тА/ст2в зависимост от концентрацията на златото в изходният продукт, напрежение 2-15 V, съотношение на площите на анода към катода от 1:1 до 10:1 и при постоянно разбъркване на суспензията, след което от разтвора се извличат цветните и благородните метали чрез циментация или електроекстракция или йонен обмен.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че алкалният разтвор е разтвор на натриев карбонат, натриев бикарбонат, натриев хидроксид, калиев карбонат, калиев бикарбонат или калиев хидроксид.
  3. 3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че по време на електрохимичната обработка суспензията се продухва с кислородсъдържащ газ.
    ©
  4. 4. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съдържанието на твърдата фаза в суспензията е от 30 до 60 тегл. %.
  5. 5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че електроекстракцията на мед и благородни метали от разтвора, получен след електрохимичната обработка, се провежда при плътност на тока 10-70 тА/ст2и напрежение 3-12 V.
  6. 6. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че електродите на ваната за електрохимичната обработка са изготвени от платина, неръждаема стомана, титан, графит или комбинация от тях.
BG109085A 2005-03-18 2005-03-18 Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати BG66040B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109085A BG66040B1 (bg) 2005-03-18 2005-03-18 Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109085A BG66040B1 (bg) 2005-03-18 2005-03-18 Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG109085A true BG109085A (bg) 2006-09-29
BG66040B1 BG66040B1 (bg) 2010-11-30

Family

ID=37081360

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109085A BG66040B1 (bg) 2005-03-18 2005-03-18 Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66040B1 (bg)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8726158D0 (en) * 1987-11-07 1987-12-09 British Petroleum Co Plc Separation process
BG65703B1 (bg) * 2004-05-12 2009-07-31 Владко ПАНАЙОТОВ Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати и вторични материали

Also Published As

Publication number Publication date
BG66040B1 (bg) 2010-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU669906C (en) Production of metals from minerals
EA013353B1 (ru) Способ переработки никельсодержащего сырьевого материала в выщелачивающем растворе на основе хлорида
US9322105B2 (en) Recovering lead from a lead material including lead sulfide
FI125575B (en) Recycling of solids in oxidative pressure extraction of metals using halide ions
JP4993501B2 (ja) 加圧浸出、直接電解採取および溶媒/溶液抽出を使用して銅含有物質から銅を回収するプロセス
EA005630B1 (ru) Способ (варианты) и система извлечения меди из содержащего медь материала
JP5760954B2 (ja) 銅及び鉄を含有する硫化鉱物から銅を回収する方法
EP3172348A1 (en) Recovery of zinc and manganese from pyrometallurgy sludge or residues
WO1984000563A1 (en) Recovery of silver and gold from ores and concentrates
JP2015214731A (ja) 金の回収方法
US20110290657A1 (en) Process for gold and silver leaching with thiourea solutions
US20210292927A1 (en) Method for refining bismuth
US3849265A (en) Electro-oxidative method for the recovery of molybdenum from sulfide ores
BG109085A (bg) Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати
JP3704266B2 (ja) ビスマスの回収方法
CA2278834A1 (en) Improved tellurium extraction from copper electrorefining slimes
FI66028B (fi) Foerfarande foer selektivt tillvaratagande av bly ur malm eller koncentrat
BG65703B1 (bg) Метод за извличане на благородни метали от сулфидни концентрати и вторични материали
AU558740B2 (en) Recovery of silver and gold from ores and concentrates
MX2008003602A (es) Proceso de lixiviacion y recuperacion de plata y oro con soluciones de tiosulfato amoniacales de cobre.
JP2024145680A (ja) 塩化ニッケル水溶液からの銀の除去方法
RU2234548C2 (ru) Способ извлечения окисленного молибдена при переработке смешанных молибденовых руд
RU2553320C1 (ru) Способ извлечения благородных металлов из отходов радиоэлектронной промышленности
BG109169A (bg) Метод за флотация на руди на цветни метали
BG65695B1 (bg) Метод за флотация на руди на цветни метали