BG100358A - Метод за маркиране на материално тяло - Google Patents

Метод за маркиране на материално тяло Download PDF

Info

Publication number
BG100358A
BG100358A BG100358A BG10035896A BG100358A BG 100358 A BG100358 A BG 100358A BG 100358 A BG100358 A BG 100358A BG 10035896 A BG10035896 A BG 10035896A BG 100358 A BG100358 A BG 100358A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
local
laser
marking
sign
wavelength
Prior art date
Application number
BG100358A
Other languages
English (en)
Other versions
BG62603B1 (bg
Inventor
Allan Cameron
Mary Stockdale
Robert CLEMENT
Neville Ledger
Christopher Jeffree
Original Assignee
United Distillers Plc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by United Distillers Plc filed Critical United Distillers Plc
Publication of BG100358A publication Critical patent/BG100358A/bg
Publication of BG62603B1 publication Critical patent/BG62603B1/bg

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41MPRINTING, DUPLICATING, MARKING, OR COPYING PROCESSES; COLOUR PRINTING
    • B41M5/00Duplicating or marking methods; Sheet materials for use therein
    • B41M5/26Thermography ; Marking by high energetic means, e.g. laser otherwise than by burning, and characterised by the material used
    • B41M5/262Thermography ; Marking by high energetic means, e.g. laser otherwise than by burning, and characterised by the material used recording or marking of inorganic surfaces or materials, e.g. glass, metal, or ceramics
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41MPRINTING, DUPLICATING, MARKING, OR COPYING PROCESSES; COLOUR PRINTING
    • B41M5/00Duplicating or marking methods; Sheet materials for use therein
    • B41M5/26Thermography ; Marking by high energetic means, e.g. laser otherwise than by burning, and characterised by the material used
    • B41M5/267Marking of plastic artifacts, e.g. with laser
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B41PRINTING; LINING MACHINES; TYPEWRITERS; STAMPS
    • B41MPRINTING, DUPLICATING, MARKING, OR COPYING PROCESSES; COLOUR PRINTING
    • B41M3/00Printing processes to produce particular kinds of printed work, e.g. patterns
    • B41M3/14Security printing

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Laser Beam Processing (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Labeling Devices (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Treatments Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass (AREA)
  • Thermal Transfer Or Thermal Recording In General (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Fish Paste Products (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за нанасяне на подповърхностен знак върху тяло (14), като към повърхността му се насочва лазерен лъч (12), за който материалът на тялото (14) по същество е непрозрачен. Енергията на лъча (12), абсорбирана от материала, е достатъчна за създаване на локални напреженияв тялото (14) на място, разположено под повърхността без доловими промени върху нея. Създадените локални напрежения обикновено са невидими за невъоръжено око, но могат да станат видими при поляризирана светлина.

Description

Настоящото изобретение се отнася до метод за нанасяне на подповърхностен знак, който е невидим за невъоръжено око, но става видим при поляризирана светлина.
Много продукти се пакетират в контейнери от стъкло или пластмаса и от дълго време се търси начин за създаване на метод за маркиране на контейнери от този вид, но без резултат. Ясно е, че такъв метод за маркиране би имал широка област на приложение, особено при конкурентна търговия.
С В Миналото, с цел създаване на незаличими знаци, производителите са разчитали почти изключително на повърхностно маркиране. Обаче проблемът при този вид знаци е, че те могат или да бъдат разрушавани чрез придвижване на тази част от повърхността, върху която са нанесени или да се имитираш чрез използуване на идентични знаци върху заместващ контейнер.
U цел преодоляване на тези проблеми заявителят усъвършенствува метод и устройство за нанасяне върху тяло на подповърхностен знак, които са описани в международна патентна публикация №W0 92/03297. при описания там метод се извършва насочване към повърхността на тялото на лъч с висока плътност на енергия, за който лъч материалът на тялото е прозрачен, фокусиране на лъча
-2върху място, разположено на разстояние под повърхността на тялото така, че да се предизвика локална йонизация на материала и създаде знак във форма на област с увеличена непрозрачност за електромагнитно излъчване без доловими промени върху повърхността. Подобно нанасяне има предимството, че полученият знак е ед новременно труден за имитиране и почти е невъзможно да бъде преместен.
С цел да се осигури метод за маркиране, имащ допълнителни предимства, може де се предпочете нанесеният знак да бъде невидим за невъоръжено око. По този начин възможното фалшифи* циране ще бъде затруднено не само чрез проблеми,свързани с имитирането или преместването на знака, но и с такива по отношение откриване знака на първо място.
Патент VS№3657085 описва метод за нанасяне на подповърхностни знаци, използуващ електронен лъч, но също и споменава . възможността за използуване на лазерен лъч като алтернатива. Обект на този патент е метод за маркиране на детайли, такива като лещи за очила, е идентифициращи знаци, които обикновено са невидими,, но стават видими при желание. Накрая електронният или лазерният лъч е насочен кЖ маска , разположена върху лещите за очила така, че част от лъча преминава през прорезите на маската , бомбандирайки материала на лещите. Лъчът се разсейва при сблъскване с молекулите на материала и маркира лещите , в резултат на абсорбиране на кинетичната енергия на лъча като топлинно създадени постоянни следи от напрежения в лещите. Тези следи от напрежения са невидими за невъоръжено око, но стават видими при двойна рефракция в поляризирана светлина.
при разглеждане възможното използуване на лазелен лъч патент £$№3,657,085 посочва също така и маркиране на изцяло оцветени материали, т.е. материали, имащи хромофор навсякъде
-3в обема си и не само такива със слой оцветена повърхност. Хромофорът е този, който абсорбира лазерното излйчване и извършвайки това създава последователно локално загряване, което е причина за образуване на следи от постоянни напрежения в материала. Тъй като нанесеният знак е разположен на разстояние под повърхността на материала, последният може да бъде поне частично прозрачен за лазерното излъчване . Това дава възможност лазерното излъчване да проникне в материала на исканата дълбочина.
Обратно, съгласно първия аспект на настоящото изобретен ние, създаденият метод осигурява нанасяне на подповърхностен знак върху тяло чрез насочване кш повърхността на тялото на лазерен лъч, спрямо който материалът на тялото е съществено Непрозрачен, като енергията на лъча се абсорбира ет повърхността на материала, при което последователно Ge създават локални напрежения в тялото на място,; разположено на разстояние под повърхността без доловими промени върху споменатата повърхност, като така създадените локални напрежения са обикновено невидими С с невъоръжено око, но стават видими при поляризирана светлина.
Предимство е,, че лазерният лъч може да бъде концентриран така, че да оформи светлинно петно върху място от повърхността на тялото, като петното е подвижно по отношение на тялото за маркиране, което дава възможност на знака, създаден от локалните напрежения, да има предварително определена форма. За предпочитане е петното да може да бъде движено спрямо тялото за маркиране по такъв начин, че да създаде надлъжна област от локални напрежения така, че когато те станат видими при поляризирана светлина да представляват линия. Алтернативно, петното може да бъде движено спрямо тялото за маркиране по такъв начин, че да създаде серия от разположени на разстояние области от локацни напрежения
-4така, че когато те станат видими при поляризирана светлина да представляват серия от точки, ь частност, серията от разположел ни на разстояние области от локални напрежения може да бъде образувана чрез преместване на петното с постоянна скорост отностно тялото за маркиране и периодична промяна на спецефичната мощност на лъча. Алтернативна, серията от разположени на разстояние области от локални напрежения може да бъде образувана чрез поддържане специфичната мощност на лъча съществено константна и чрез промяна ва времето, за което петното ; ? г. осветява поС следователно места от повърхността. Накрая петното може да бъде премествано относно тялото за маркиране със скорост, която се променя периодично между нула и 3^, докато средната скорост се поддържа в границите между 2 до ЗгидУ. За предпочитане е, енергията на лъча, абсорбирана от последователните места върху повърхността,, да може шшйгода се променя от едно място до следващото. Предимство е ,; че лазерното излъчване може да има специфична мощност п(Й?оляма от 10 Wc .
Предимство ..е, че знакът, създаден от локалните напрежеи ф ния, съдържа един или повече номера, букви или символи, или комбинация от тях.
Изгодно е, че лазерното излъчване може да осветява маска, разположена пред тялото за маркиране, като маската има един или повече процепа, които дават възможност знакът, създаден от локалните напрежения, да има предварително определена форма.
Предимство е, че лазерното излъчване може да бъде генерирано от COg лазер.
За предпочитане е тялото да бъде прозрачно за електромаг·* нитно излъчване с дължина на вълната във видимата област. Алтернативно, тялото може да бъде непрозрачно за електромагнитно' излъчване с дължина на вълната във видимата област така, че ло
-5калните напрежения да могат да се видят само чрез оптически инструменти, работещи с подходяща дължина на вълната от електромагнитния спектър.
Съгласно втори аспект на настоящото изобретение е създадено тяло,, имащо област с локални напрежения в място, разположено на разстояние под повърхността на тялото и без доловими про мени върху споменатата повърхност, като локалните напрежения са изтеглени извън ръба на лещоподобния знак със съществено изпъкнало напречно сечение.
За предпочитане е тялото да може да бъде прозрачна за електромагнитно излъчване с дължина на вълната във видимата област. По специално тялото може да бъде от стъкло или пластмаса. Алтернативно тялото може да е непрозрачно за електромагнитно излъчване с дължина на вълната във видимата област така, че локалните напрежения да са видими само чрез оптически инструменти, работещи на подходяща дължина на вълната на електромагнитния спектър.
Изгодно е знакът, създаден чрез локални напрежения,да може да представлява една или повече цифри, букви или символи, или комбинация от тях.
Различни изпълнения на настоящото изобретение са описани чрез примери и обяснения към фигурите, при което :
Фигура 1 представлява схема на устройството, илюстриращо описвания метод;
Фигура 2 представлява електрическа схема на захранване на устройството, показано на фигура 1;
Фигура 3 представлява схема, илюстрираща начина, по който лазерният лъч въздействува върху материала на тялото;
Фигура 4 е диаграма на специфичната лазерна мощност, способна да създаде серия от знаци в точковоматричен формат;
Фигура 5 представлява подповърхностен знак, изработен по
-6метода, съгласно изобретението;,
Фигура 6 представлява схема на устройство, използувано за наблюдаване на знаци,, изработени чрез метгода съгласно изобретението.
Устройството,, работещо съгласно изобретения метод, е показано на фигура 1. Както може да се види, то съдържа източник 10 на лазерен лъч 12, насочен така, че да въздействува на материално тяло 14, показано в настоящия случай под формата на бутилка. Тъй като в крайна сметка подповърхностния знак е предназначен обикновено да бъде невидим с невъоръжено око, но е възможно да стане видим при поляризирана светлина, бутилката, е от материал като стъкло или пластмаса, които са прозрачни за електромагнитно излъчване във видимата област на електромагнитния спектър. Освен това, източникът 10 е избран по такъв начин, че материалът на бутилката 14 е съществено непрозрачен за лазерния лъч 12, създаден от източника.
При едно частно изпълнение на устройството, показано на фигура 1, източникът 10 е изпълнен като QF газов лазер на въглероден диоксит / С0^ / с непрекъснато излъчване, които излъчва лазерен лъч с дължина на вълната Ю.б^тпи който следователно е невидим за невъоръжено око. Излъченият от COg лазер ла зерен лъч 12 попада върху първата отражателна повърхност 16 и от там ее насочва през разширител 18 и смесител 20 към втора отра жателна повърхност 22. Втори източник 24 на лазерно излъчване, изпълнен като ие-Ме /хелий-неон/ лазер е малка мощност е разположен до COg лазер 10 и излъчва втори лъч 26 от видимо лазерно излъчване с дължина на върната от 632.9ит.. Вторият лъч 26 преминава през смесителя 20, от където е насочен към втората отражателна повърхност 22 така, че да съвпада с лазерния лъч 12, създаден от COg лазер 10. По такъв начин смесителят 20 трябва даима
-7такива свойства, че да е в състояние да предаде електромагнитно излъчване с дължина на вълната от 10.6jum, както и отразеното електромагнитно излъчване с дължина на вълната 632.9 η п. По този начин по своята траектория лазерният лъч 26 се преобразува в комбиниран COg/ He-Ne лъч 12, 26 с видима компонента , която улеснява оптическото регулиране.
Веднъж комбинирани, двата съвпадащи лъча 12 , 26 са отразени от втората отразяваща повърхност 22 към трета отразяваща повърхност 28 и от нея към четвърта отразяваща повърхност 30. От четвъртата отразяваща повърхност 30 комбинираният лъч 12,26 преминава вече през силовата устройство 32 и най- накрая е насочен така, че да пресече траекторията на движение на бутилката
14. С цел улеснено маркиране на различни височини от основата на бутилката 14, третата и четвъртата отразяващи повърхности 28 и 30 са монтирани заедно със силовото устройство 32, като тяхното вертикално положение се регулира чрез задействуване на стъпков двигател 34 /не показан /.
Вътре Βϊ скловото устройство 32 комбинираният COg/He-Ne лъч 12, 26 последователно се отразява от две подвижни огледала 36 и 38. Първото от тях 36 е разположено наклонено спрямо комбинирания лъч 12, 26, който се отразява от четвъртата отразяваща повърхност 30 и попада върху него. Това огледало е подвижно и принуждава отразения^от него комбиниран лъч да се движи във вертикална равнина. Второто от двете огледала 38 е пб подобен начин също наклонено и лъчът 12, 26 попада върху него след отражение от първото огледало 36. Второто огледало 38 свщо е подвижно и отразява лъча, движейки го в хоризонтална равнина. Следователно, устройството може да бъде програмирано такаг че излизащият от него лъч 12, 26 да се движи в коя да е искана посока чрез едновременно задвижване на първото и второто огледала 36 и 38.
-8За улеснение на това задвижване двете огледала 36 и 38 са монтирани съответно върху първи и втори галванометри 40 и 42. трябва да се знае, че може да се използуват различни подходящи средства за контрол на движението на двете огледала 36 и 38. Подходът, комбинирано да се регулира скоростта, е свързан с облекчение при контрола и осигурява значителни предимства пред
алтернативните средства за контрол.
Излизащият от силовото устройство 32 комбиниран лъч 12, 26 е концентриран чрез група лещи 44, която може да е изпълнена от една или повече лещи. Първата леща 46 е способна да насочи лъча 12, 26 към фокус, разположен върху избрано място от повърхността на бутилката 14, Както добре е известно, максималната специфична мощност на лъча 12, 26 е обратно пропорционална на квадрата на радиуса на лъча 12, 26 във фокуса, който по-нататък е обратно пропорционален на радиуса на лъча 12, 26, който се разпространява от фокусиращата леща 46. Но такъв начин, лъчът 12, 26 на електромагнитно излъчване с дължина на вълната И и радиус R,s който се разпространява от леща с фокусно разстояние /, има специфична мощност Е във фокуса , определена с първо приближение от формулата: 9 където P е мощността , излъчвана от лазера, О^ази формула ценността и предназначението на разширителя 18 се определят от улесненото действие, тъй като увеличението на R на лъча служи за увеличаване на специфичната мощност Е във фокуса . В допълнение, лещата 46 е обикновенно с малко фокусно разстояние в обхвата между 70 mm и 80 мт?, така че специфична мощност над 6 KVV/cm^ може да бъде постигната лесно във фокуса на лъча 12,
Втората леща 48 може да бъде разположена последователно
26.
-9на фокусиращата леща 46 с цел да компенсира изкривявания по пбвърхността на бутилката 14. Очевидно е, че подобна корегираща леща не е необходима, ако тялото за маркиране 14 има пре димно плоска повърхност по отношение на въздействуващия лъч и и няма необходимост от такава леща, ако първата леща 46 има про-
менливо фокусно разстояние и представлява, например, леща с променлив обектив. Въпреки това се забелязва, че използуването на един или повече оптични елементи е особено прост и елегантен начин за осигуряване лъчът 12, 26 да бъде фокусиран върху повърхността на тялото 14, независимо от наличието на изкривявания там.
В интерес на сигурността , двата лазера 10 и 24 и съответните техни изходящи лъчи 12 и 26 са поставени в предпазен шкаф 52, както е наказано на фиг.2. Комбинираният лъч 12, 26 излиза: от предпазния шкаф 52 само след преминаване през групата лещи 44. достъпът до двата лазера 10 и 24 и техните различни оптически елементи , разположени на траекторията ОЬответно на лъчите 12, 26, се осигурява от вратата на шкафа 54, която е снабдена с блокиращо устройство 56, което предпазва от действието на COg лазер 10 и He-Ne лазер 24, когато вратата 54 е отворена.
Еднофазно електрическо захранващо устройство,, работещо на 240 V„ захранва през блокиращото устройство 56 за вратата на шкафа 52 разпределително устройство 58, разположено изолирано под шкафа за обезопасяване 52, за да предпазва от различни електрически ефекти, свързани с работата на лазерите 10 и 24. От разпределителното устройство 58 електрическо захранване се подава към С02 лазера 10 и He-Ne лазер 24, също и към охлаждащите устройства 60 на COg лазер 10. Подадено е и захранване на стъпковия двигател 34 и компютъра 62. три преобразувателя на променли во в постоянно напрежение и свързаните към тях напреженови регу латори & постоянно напрежения осигуряват постоянно захранване
-10с 12 V, -10V и -28 V, като са включени съответно към Не-КЕе лазер и помпите му, а също и към силовото устройство, като поспециално, източникът на -^28 V напрежение се използува за захранване на първия и втория галванометри 40 и 42, а източникът на 10 V напрежение за захранване на галванометрите при създаване на предварително определено завъртане на първото и второто огледала 36 и 38. β действителност чрез използуване на различни програми в компютъра 62 за регулиране на * 10 V източник на напрежение е възможно осъществяване на различно завъртане на огледата 36 и 38.
На практика лазерният лъч, излъчван от COg лазер е причина бутилката 14 да бъде маркирана в областта на светлинното петно върху повърхността й. Нетното може да се сканира по повърхността на бутилката като резултат от движението на едното или на двете огледала 36 и 38 с помощта на галванометрите.
Известно е, че стъклото и някои други материали,, които са прозрачни за електромагнитно излъчване във видимата област на електромагнитния спектър, са непрозрачни за електромагнитно излъчване, имащо дължина на вълната 10.6р™ и ч,е COg лазер създава лазерно излъчване с. точно такава дължина на вълнана. Заявителят е установил,, че е възможно върху прозрачно тяло, например от стъкло, да се нанесе подповърхностен знак чрез използуване на COg лазер.
За да се разбере методът за маркиране,важно е да се запомни, че абеорбирането на лазерния лъч от материала е прогресивен или статистически процес и че енергията на лъча е абсорбирана винаги в '* обема на въздействие _с лъча /ОВЛ/, който има ограничени размери. В този контекстобемът за взаимодействие <з лъча може да се определи като обем, в който една произволно голяма част, примирно 95т>, от енергията на лъча е абсорбирана . За елек-11тромагнитно излъчване във видимата област на електромагнитния спектър и за тяло от стъкло, което е прозрачно за тези дължини на вълните ОВЛ може да бъде много голям^вв сравнение с размерите на самото тяло. Напротив,електромагнитно излъчване , имащо дължина на вълната от Ю.бцт опитите показват,че същото тяло от стъкло има ОВЛ с дълбочина в посока на разпространение на лъча между 8.0jUm и 16jum при лъч със специфична мощност от 6 до 10 kW /сл^. но този начин, докато за голям брой практически цели лазерният лъч 12 може да бъде смятан като абсорбиран от С “повърхността “ на тялото за маркиране 14, факт е, че размери от 8.0в действителност са забележими само чрез използуване на електронен микроскоп така, че е необходимо по-подробно обясг нение какво се разбира под термина непрозрачен. Така за сигурност в настоящия случай под термина непрозрачност, когато се използува за описване на материала за маркиране, се разбира материал способен да абсорбира 95% от енергията на въздействуващия лазерен лъч на разстояние по-малко от това на което подповърхностнит знак е разположен под повърхността·
С Въпреки че 957° от енергията на лазерния лъч се абсорбира в ОВЛ, въздействието на лъча върху тялото за маркиране не се ограничава до тази повърхностна област. Например загряването предизвикано от лъча може да бъде усетено в областта извън ОВЛ, тъй като стъклото има значителен коефициент на топлинна проводимост.
11о същия начин следи, получени в резултат на напрежение, могат също да се разпрострат извън областта на стъклото, върху която директно въздействува лазерният лъч. процесът е подобен на разпространение на следите от напрежение в стъкло на прозорец след края на пукнатина в него. Следователно по принцип, физическите последствия от облъчването могат да бъдат наблюдавани на място отдалечено от ОВЛ .
-12·
Пази ситуация е обобщена на фигура 3,на която е показано тяло с ОВЛ, в чиито обем голяма част от енергията на въздействуващия лазерен лъч е загубена в материала. Около ОВЛ е зоната на на топлинна проводимост /ЗТП/, чиито граници, подобно на тези на ОВЛ, могат отново да бъдат определени като значително ограничени. Извън зоната на топлинна проводимост сладва зоната на напрежение, в която напрежението е в резултат от промени поради предаване на топлината във физическите граници на материала в ОВЛ и в ЗТП или в част от ЗТП. Промяната на стойността на С тези напрежения като функция от радиалното разстояние до мястото на въздействие на лъча е показано чрез кривата 66, чийто максимум 68, както можа де се види, е на малко разстояние от гражците на ОВЛ и ЗТП .
Установено е,, че използуването на COg лазер,, имащ специфична мощност между 6 kW/cm и 10 kW /с е възможно да създаде знак в тяло от стъкло на дълбочина между 40jum и 50jum извън това, към което лазерното облъчване прониква . Възможните видове взаимодействие между лазерното излъчване и матеСриала на тялото могат да се категоризират в три насоки в зависимост от стойността на специфичната мощност на използуваното лазерно излъчване. В порядъка на увеличаване на спецификата мощност тези насоки са както следва:
1. Фотохимическо взаимодействие, съдържащо фотоиндикация и фотоактивация;,.
2. Термично взаимодействие, при което падащото излъчване се абсорбира като топлина;
3. йонизационно взаимодействие, което включва нетермично фоторазлагане на лъчисли материали.
Различието между нивата на тези три взаимодействия се демонстрира при сравнение на типичната специфична мощност от
-1310 W/cm% известна да предизвика фотохимично взаимодействие със специфична мощност от 1012 V/ στη 2 типична за йонизационно взаимодействие като фотоспособност и фотопрвкъсване.
Този знак, който в напречно сечение има форма на изпъкнала леща, обикновено е с дълбочина /т.е. размер в посока на лъча/ от ΙΟ.δρΥΛ и диаметър от 125^ип? и се очаква да бъде създаден като резултат от топлинното въздействие в стъклото.
Забелязано е, че лещоподобен знак, който е невидим за невъоръжено око, но който .е видим при използуване на сложен микроО скоп под две облъчвания със светлина и при използуване на наблюдение чрез кръстосани поляризиращи филтри, има ясно определение отдолу ръбове. Подобно наблюдение довежда до предположението, че този знак представлява граница между тези атоми в стъклото, които извличат достатъчно енергия от въздействуващия лъч^за да променят връзките, с които те са свързани със съседните им, които не правят това, както може би се очаква от подобен модел,областта , в която се разпростира напрежението излиза извън долните ръбове на лещоподобния знак и навлиза в тялото на стъклото. Тази област, в която се разпростира напрежението и която може да има размери в посока на лъча до 60, е също невидима с невъоръжено око, но може да стане видима при поляризирана светлина.
Установено е, е че лещоподобният знак и свързаната с него област, в която се разпространява напрежението, могат да бъдат създадени при използуването на COg лазерен лъч, имащ плътност на енергията в тясно определени граници. Ако абсорбираната от стъклото енергия е твърде малка, тогава се установява, че наблюдаваната област под напрежение се поражда от недостатъчен топлинен градиент. Обратно , ако твърде много енергия е абсорбирана, повърхността на стъклото може да се стопи или дори да се счупи по линията на максималното напрежение и да се разпръсне. Но
-14добно счупване на стъклото, познато катоизбухване , не само освобождава стъклото от напрежението натрупано в него, нфъщо е причина знакът едновременно да стане видим с невъоръжено око и да може да се открива чрез анализатори на повърхността.
при описаното изпълнение лазерният лъч 12 се сканира по повърхността на бутилката 14 със средна скорост от 2 до Зт/,9. и създава следи,, които могат да бъдат използувани за изписване на буквени и цифрови знаци. Въпреки това, за предпочитане е когато задвижването е с постоянна скорост от единия до другия С Щ)ай на правата линия при праволинейно сканиране, като лъчът е сканиран последователно е постененно нарастващи стъпки, които служат да създадат и оформят така произведените знаци. В резултат скоростта на лъча се променя по начин , който е приблизително синусоидален между нула, когато лъчът е в някои край на една от тези постепенно нарастващи стъпки и е в покой, и приблизително 3m/i9 в точка по средата между тези два края. Следователно, дори когато специфичната мощност на лъча се запазва постоянна, различни точки от повърхността на бутилката са експо©нирани с различна енергия на лъча.
енергия
Установено е, че специфичната^необходима за създаването на гореспоменатите знаци има стойности разположени в област „ с тесни граници, като лещоподобните знаци и свързаните с тях области на напрежение се нaбл¾aвaτ само в тези точки,в които лъчът е действително в покой. Резултатът от това е, че при поляризирана светлина областите под напрежение, създадени при сканирането на лазерния лъч по повърхността на бутилката 14 се забелязват като серия от точки. Така чрез контролиране движението на галванометричните огледала 36 и 38 е възможно да се сканира лазерния лъч по повърхността на бутилката 14 и по такъв начин да се изпише” желания символ върху бутилката с точковсматри
-15чен ф ормат.
При едно алтернативно изпълнение същият точкоматричен формат може да бъде получен чрез сканиране на лъч по повърхността на бутилка с постоянна скорост като периодично се променя неговата специфична мощност между две стойността, по-голяма и по-малка от прага за създаване на лещоподобните знаци и свързаните с тях области на напрежение. Този начин на промяна на специфичната мощност може например да бъде получен чрез наслагване на синусоидални пулсации 70 върху правоъгълен импулс на лазерно излъчване , както е показано схематично на фигура 4. Ако се приеме, че прагът за създаване на гореспоменатия знак е стойността на мощността„ представена чрез пунктирната линия 74, може да се очаква да се забележат точковидни области на напрежение в стъклото, поставени на интервали една от друга на разстояние, отговарящо на сканиране с лазерен лъч, имащ максимуми 76 върху профила 78 на специфичната мощност.
При двете гореспомената изпълнения се смята, че постепенното увеличаване на абсорбираната мощност дава ограничени възможности за самозакаляване на стъклото в точки близо до тези, в които знакът е реално създаден. Това ще бъде различно при изпълнението, при което лъчът е пулсиращ и се създава серия от знаци, поставени на места на значително разстоянифдно от друго. Самозакаляващо се вещество при гореспоменатите изпълнения въздава маркирано тяло, чиято здравина не е изложена на риск от маркиращия процес.
Следите от последователни точки, създадени чрез описания метод, водят също до локално разместване в ориентацията на областите с напрежение в стъклото, а така снцо и в равнината на поляризация на светлината, принудена да мине през тях. това улеснява откриването на знаците, тъй като поражда следи от вида
-16кръстат бод, както подобен пример е показан на фиг. 5.
При следващо изпълнение, освен за създаване на следи от точки, описаното устройство може да бъде използувано за създаване на знаци, съставени от една или повече непрекъснати линии, за това краят на лазерния лъ^/гоже да бъде сканиран по повърхността на тялото за маркиране с постоянна скорост, докато в същото времфпецифичната мощност се поддържа постоянна точно на прага за създаване на лещоподобни знаци и свързаните с тях следи от напрежение.
Освен за сканиране на лазерния лъч по повърхността на маркираното тяло 14, при вече друго изпълнение,лъчът може да бъде използуван за осветяване на маска. Чрез поставяне на маска срещу тялото за маркиране и снабдяване на маската с един или повече процепи, избрани части от въздействащият лъч могат да облъчат тялото и да създадат знак с предварително определена форма.
С цел да се наблвдават знаците, създадени в съответствие е кое да е от горните изпълнения', тялото за маркиране може да се разположи между двойка напречни линейни поляризатори и освети с мощен колимиран светлинен лъч. В резултат областите под напрежение стават видими като светли области на тъмен фон.
Пример за използуване на устройство за наблюдаване на знаци, получени съгласно някои от гореспоменатите изпълнения, е показан на фигура 6, и съдържа кутия 100, подобна на тези изполувани като основа за въздушни прожектори, в която има разположена Лампа 102. Кутията е предвидена с горна работна повърхност от стъкло 104, като между тази повърхност и лампата 102 е поставена леща на Фреснел 106, способна да създаде базова колимация на основния лъч. Кръстосани линейни поляризиращи филтри 108 са вмъкнати между работната повърхност 104 и лещата на Фр4снел 106. За да ое поддържа безопасна работна температура в устройс
-17твото, кутията 100 е снабдена с вентилатор 110 от вида използуван при. комп^ютърни системи, както и е отварящи се жалуви 112 за преминаване на въздуха.Може да се използува регулируем превключвател за контролиране интензитета на лампата 102.
За да се наблюдават областите под напрежение в маркираното тяло 14, то се поставя върху работната повърхнина 104 и се

Claims (21)

11АТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ
1. Метод за нанасяне върху тяло на подповърхностни знаци, при който се осъществява насочване към повърхността на тялото /14/ на лазерен лъч /12/, по отношение на който материалът на тялото /14/ е съществено непрозрачен, абсорбиране енергията на лъча /12/от повърхността на тялото /14/, като тази енергия е достатъчна за предизвикване на локални напрежения в тялото /14/ на място, разположено на разстояние под споменатата повърхност без доловими промени върху тази повърхност, като така създадените локални напрежения са обикновено невидами за невъоръжено око, но стават видими при поляризирана светлина.
2. Метод, съгласно претенция 1, при който знакът, създаот локалните напрежения, съдържа една или повече цифри, букви или символи, или комбинация от тях.
3. Метод, съгласно претенции 1 или 2, при който лазерният лъч /12/ е концентриран така, че да образува светлинно петно върху място от повърхността на тялото /14/, като петното може да е подвижно относно тялото /14/ за маркиране, при което знакът, създаден от локалните напрежения има предварително определена форма.
4. метод, съгласно претенция 3, при който петното може да бъде движено спрямо тялото /14/ по такъв начин, че да се създаде надлъжна област от локални напрежения така, че когато те станат видими под поляризирана светлина да представляват линия.
5. метод, съгласно претенция 3, при]който петното може да бъде движено спрямо тялото за маркиране /14/ по такъв начин, че да се създаде серия от разположени на разстояние области от от локални напрежения така, че когато те станат видими при поляризирана светлина да представляват серия от точки.
6. Метод, съгласно претенция 3, при който серията от разположени на разстояние отделни области от локални напрежения могат да бъдат образувани при преместване на петното с постоянна скорост спрямо тялото за маркиране /14/ и при периодична промяна на специфичната мощност на лъча /12/ .
7. Метод, съгласно претенция 5, при който серия от разположени на разстояние отделни области от локални напрежения могат да бъдат образувани чрез поддържане на съществено постоянна специфична мощност на лъча /12/ и чрез промяна времето, за което светлинното петно осветява последователно места от повърхността.
8.Метод,, съгласно претенция 7, при който светлинното пе/14/ тно може да бъде движено спрямо тялото за маркиране /със скорост променяща се периодично между нула и ,
9. Метод, съгласно претенция 8, при който светлинното петно може да бъде движено спрямо тялото за маркиране /14/ със средна скорост в границите от 2 до Згм/£ .
10. Метод, съгласно претенции от 5 до 9, при който енергията на лъча /12/, абсорбирана от последователните места върху повърхността плавно се променя от едно място до следващото.
съгласно претенции от 3 до 10, при който лазерното излъчване има специфична мощност в светлинното петно над 10 kW/cX.
12. Метод, съгласно претенции 1 и 2, при който лазерният лъч /12/ осветява маска, разположена пред тялото за маркиране /14/, като маската има един или повече процепи и дава възможност създаденият от локалните напрежения знак да бъде с предварително определена форма.
13. метод, съгласно коя да е от предишните претенции, при който лазерното излъчване е генерирано от COg лазер.
14. Метод, съгласно коя да е от предишните претенции, при който тялото /14/ е прозрачно за електромагнитно излъчване с дължина на вълната от видимата област.
15. Метод, съгласно претенции от 1 до 13, при който тялото /14/ е непрозрачно за електромагнитно излъчване е дължина на вълната във видимата област така, че локалните напрежения могат да се видят само чрез оптически инстументи , работещи с подходяща дължина на вълната от електромагнитния спектър.
16. Тяло, маркирано в съответствие с кой да е метод по претенции от 1 до 15.
17. Тяло, имащо област с локални напрежения в място, разположено на разстояние под повърхността на тялото /14/ без доловими промени върху споменатата повърхност, като локалните напрежения са изтеглени извън ръба на лещоподобен знак със съществено изпъкнало напречно сечение.
18. Тяло, съгласно претенция 16 и 18, което е прозрачно за електромагнитно излъчване във видимата област.
19. Маркирано тяло, съгласно претенция 17, при което тялото /14/ е от стъкло или пластмаса.
20. Маркирано тяло, съгласно претенции 16 или 17, при което тялото /14/ е непрозрачно за електромагнитно излъчване с дължина, на вълната във видимата област така, че локалните напрежения могат да бъдат видяни чрез оптически инструменти, работещи с подходяща дължина на вълната от електромагнитния спектър.
21. 1яло, съгласно претенции 16 и 20, при което знакът, създаден чрез локалните напрежения представлява една или повече цифри, букви или символи, или комбинация от тях.
22. Тяло, съгласно претенции от 16 до 21, изпълнено като контейнер.
BG100358A 1993-08-19 1996-02-15 Метод за маркиране на материално тяло BG62603B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9317270A GB2281129B (en) 1993-08-19 1993-08-19 Method of marking a body of glass
PCT/GB1994/001819 WO1995005286A1 (en) 1993-08-19 1994-08-19 Method of marking a body of material

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG100358A true BG100358A (bg) 1996-10-31
BG62603B1 BG62603B1 (bg) 2000-03-31

Family

ID=10740742

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG100358A BG62603B1 (bg) 1993-08-19 1996-02-15 Метод за маркиране на материално тяло

Country Status (22)

Country Link
US (1) US5767483A (bg)
EP (1) EP0714353B1 (bg)
JP (1) JP3502636B2 (bg)
AT (1) ATE179124T1 (bg)
AU (1) AU684535B2 (bg)
BG (1) BG62603B1 (bg)
CA (1) CA2168974C (bg)
CZ (1) CZ46196A3 (bg)
DE (1) DE69418048T2 (bg)
DK (1) DK0714353T3 (bg)
ES (1) ES2130441T3 (bg)
FI (1) FI110853B (bg)
GB (1) GB2281129B (bg)
GR (1) GR3030045T3 (bg)
HK (1) HK1011005A1 (bg)
HU (1) HUT75798A (bg)
NO (1) NO310337B1 (bg)
PL (1) PL177475B1 (bg)
RO (1) RO119997B1 (bg)
RU (1) RU2124988C1 (bg)
SK (1) SK21796A3 (bg)
WO (1) WO1995005286A1 (bg)

Families Citing this family (59)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2308457A (en) * 1995-08-03 1997-06-25 Sls Biophile Limited Monitoring of covert marks
AU6664396A (en) * 1995-08-03 1997-03-05 Sls (Biophile) Limited Monitoring of covert marks
DE29514319U1 (de) * 1995-09-07 1997-01-16 Sator, Alexander Paul, 20249 Hamburg Vorrichtung zum Beschriften von Gegenständen
GB2324985A (en) * 1997-03-13 1998-11-11 United Distillers Plc Applying a sub-surface mark to a glassy thermoplastic polymeric material using laser radiation
FR2762425B1 (fr) * 1997-04-18 1999-06-04 Chevillot Sa Procede de marquage infalsifiable, indelebile et contraste d'objets et notamment etiquettes
US6852948B1 (en) 1997-09-08 2005-02-08 Thermark, Llc High contrast surface marking using irradiation of electrostatically applied marking materials
US6075223A (en) 1997-09-08 2000-06-13 Thermark, Llc High contrast surface marking
US6392683B1 (en) 1997-09-26 2002-05-21 Sumitomo Heavy Industries, Ltd. Method for making marks in a transparent material by using a laser
US6238847B1 (en) * 1997-10-16 2001-05-29 Dmc Degussa Metals Catalysts Cerdec Ag Laser marking method and apparatus
JP3178524B2 (ja) * 1998-11-26 2001-06-18 住友重機械工業株式会社 レーザマーキング方法と装置及びマーキングされた部材
US6261077B1 (en) * 1999-02-08 2001-07-17 3D Systems, Inc. Rapid prototyping apparatus with enhanced thermal and/or vibrational stability for production of three dimensional objects
AU5752800A (en) 1999-06-22 2001-01-09 Omg Ag & Co. Kg Laser marking compositions and method
DE10017269B4 (de) * 2000-02-10 2013-02-28 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh & Co. Ohg Verfahren zur Herstellung eines Dämmstoffes
WO2001014148A1 (de) * 1999-08-21 2001-03-01 Deutsche Rockwool Mineralwoll Gmbh + Co. Ohg Verfahren zur herstellung eines dämmstoffes
US6469729B1 (en) * 1999-10-15 2002-10-22 Videojet Technologies Inc. Laser marking device and method for marking arcuate surfaces
US6791592B2 (en) * 2000-04-18 2004-09-14 Laserink Printing a code on a product
JP4659300B2 (ja) * 2000-09-13 2011-03-30 浜松ホトニクス株式会社 レーザ加工方法及び半導体チップの製造方法
US6503316B1 (en) 2000-09-22 2003-01-07 Dmc2 Degussa Metals Catalysts Cerdec Ag Bismuth-containing laser markable compositions and methods of making and using same
WO2002089041A1 (fr) * 2001-04-26 2002-11-07 Alexandr Mikhailovich Dykhne Procede de formation et de visualisation d'une marque optiquement invisible
DE10122335C1 (de) * 2001-05-08 2002-07-25 Schott Glas Verfahren und Vorrichtung zum Markieren von Glas mit einem Laser
US6670570B2 (en) * 2001-06-15 2003-12-30 L'air Liquide - Societe Anonyme A Directoire Et Couseil De Surveillance Pour L'etude Et L'exploitation Des Procedes Georges Claude Methods and apparatus for localized heating of metallic and non-metallic surfaces
JP2003089553A (ja) 2001-09-13 2003-03-28 Shin Etsu Chem Co Ltd 内部マーキングされた石英ガラス、光学部材用石英ガラス基板及びマーキング方法
US7396441B2 (en) 2002-02-22 2008-07-08 Aqua Innovations, Inc. Flow-through oxygenator
USRE47092E1 (en) 2002-02-22 2018-10-23 Oxygenator Water Technologies, Inc. Flow-through oxygenator
TWI326626B (en) * 2002-03-12 2010-07-01 Hamamatsu Photonics Kk Laser processing method
CN100355031C (zh) 2002-03-12 2007-12-12 浜松光子学株式会社 基板的分割方法
US7749867B2 (en) 2002-03-12 2010-07-06 Hamamatsu Photonics K.K. Method of cutting processed object
AU2003225949A1 (en) * 2002-03-22 2003-10-13 Ap Technoglass Laser marking system
US7238396B2 (en) * 2002-08-02 2007-07-03 Rieck Albert S Methods for vitrescent marking
TWI520269B (zh) 2002-12-03 2016-02-01 Hamamatsu Photonics Kk Cutting method of semiconductor substrate
FR2852250B1 (fr) * 2003-03-11 2009-07-24 Jean Luc Jouvin Fourreau de protection pour canule, un ensemble d'injection comportant un tel fourreau et aiguille equipee d'un tel fourreau
WO2004080643A1 (ja) * 2003-03-12 2004-09-23 Hamamatsu Photonics K.K. レーザ加工方法
US20050088510A1 (en) * 2003-10-24 2005-04-28 Shlomo Assa Low angle optics and reversed optics
US7046267B2 (en) * 2003-12-19 2006-05-16 Markem Corporation Striping and clipping correction
US7610872B2 (en) * 2005-04-07 2009-11-03 Roman Coppola Tasting glasses having revealable indicators there on and method of conducting blind taste test
US20060235564A1 (en) * 2005-04-18 2006-10-19 Igor Troitski Method and multifunctional system for producing laser-induced images on the surfaces of various materials and inside transparent materials
FR2885071B1 (fr) * 2005-04-28 2010-02-12 Becton Dickinson France Procede d'identification d'un contenant et/ou d'un article fini obtenu a partir dudit contenant, en particulier a usage medical
US7728859B2 (en) * 2005-09-26 2010-06-01 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Optical printhead
US8629610B2 (en) * 2006-01-12 2014-01-14 Ppg Industries Ohio, Inc. Display panel
US8547008B2 (en) * 2006-01-12 2013-10-01 Ppg Industries Ohio, Inc. Material having laser induced light redirecting features
FR2921012A1 (fr) * 2007-09-13 2009-03-20 Advanced Track And Trace Sa Procede et dispositif de marquage d'une surface par nanostructures periodiques controlees
JP5167361B2 (ja) * 2007-10-09 2013-03-21 シクパ ホールディング エスアー セキュリティマーキング認証装置
EP2147799A1 (fr) 2008-07-21 2010-01-27 Gemplus Sécurisation d'une image imprimée au moyen d'un faisceau laser
DE102008056136A1 (de) 2008-10-29 2010-05-20 3D-Micromac Ag Lasermarkierverfahren, Lasermarkiervorrichtung und Optikelement
WO2010054077A2 (en) * 2008-11-05 2010-05-14 Exatec, Llc Partmarking of coated plastic substrates
US20100119808A1 (en) * 2008-11-10 2010-05-13 Xinghua Li Method of making subsurface marks in glass
DE102010037273A1 (de) 2010-09-02 2012-03-08 Schott Ag Verfahren und Vorrichtung zum Markieren von Glas
US8967839B2 (en) 2012-05-23 2015-03-03 Continental Automotive Systems, Inc. Instrument cluster illuminated display element
JP6373272B2 (ja) 2012-10-22 2018-08-15 エレクトロ サイエンティフィック インダストリーズ インコーポレーテッド 対象物にマーキングを施すための方法及び装置
RU2540062C1 (ru) * 2013-06-06 2015-01-27 Мария Александровна Мельникова Способ нанесения маркировки внутри изделия
FR3007678B1 (fr) * 2013-06-28 2015-07-31 Essilor Int Procede de fabrication d'une lentille ophtalmique comportant une etape de marquage laser pour realiser des gravures permanentes sur une surface de ladite lentille ophtalmique
US9269035B2 (en) 2014-02-28 2016-02-23 Electro Scientific Industries, Inc. Modified two-dimensional codes, and laser systems and methods for producing such codes
US9594937B2 (en) 2014-02-28 2017-03-14 Electro Scientific Industries, Inc. Optical mark reader
US9744559B2 (en) 2014-05-27 2017-08-29 Paul W Harrison High contrast surface marking using nanoparticle materials
GB2527553B (en) 2014-06-25 2017-08-23 Fianium Ltd Laser processing
WO2017210315A1 (en) 2016-05-31 2017-12-07 Corning Incorporated Anti-counterfeiting measures for glass articles
US10583668B2 (en) 2018-08-07 2020-03-10 Markem-Imaje Corporation Symbol grouping and striping for wide field matrix laser marking
GB2578889A (en) 2018-11-12 2020-06-03 Univ Of West Bohemia Method of invisible marking
US20220402816A1 (en) * 2019-09-26 2022-12-22 Saverglass Method for decoratively marking glass articles at high temperature by laser

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1696714B1 (de) * 1968-03-13 1970-12-03 Zeiss Carl Fa Verfahren zur Herstellung eines Kennzeichens auf durchsichtigen Werkstoffen
US3715734A (en) * 1970-11-12 1973-02-06 J Fajans Memory storage device and method of making the same
US4092518A (en) * 1976-12-07 1978-05-30 Laser Technique S.A. Method of decorating a transparent plastics material article by means of a laser beam
DE3411797A1 (de) * 1984-03-30 1985-10-10 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur kennzeichnung von kunststoffteilen
US4744647A (en) * 1984-12-04 1988-05-17 Lens Plus Co. Semi-opaque corneal contact lens or intraoccular lens and method of formation
CH676644A5 (bg) * 1988-08-09 1991-02-15 Elpatronic Ag
DE4126626C2 (de) * 1990-08-15 1994-08-04 United Distillers Plc Markierter Materialkörper und Verfahren zu dessen Herstellung
JPH04110944A (ja) * 1990-08-31 1992-04-13 Nippon Sekiei Glass Kk 透明材料のマーキング方法
GB9115225D0 (en) * 1991-01-17 1991-08-28 Shanning Laser Systems Ltd Laser marking
EP0495647B1 (en) * 1991-01-17 1997-05-02 United Distillers Plc Dynamic laser marking
CA2152067A1 (en) * 1992-12-18 1994-07-07 Boris Goldfarb Process and apparatus for etching an image within a solid article

Also Published As

Publication number Publication date
RO119997B1 (ro) 2005-07-29
NO960635L (no) 1996-04-16
NO960635D0 (no) 1996-02-16
CA2168974A1 (en) 1995-02-23
WO1995005286A1 (en) 1995-02-23
GR3030045T3 (en) 1999-07-30
AU684535B2 (en) 1997-12-18
JP3502636B2 (ja) 2004-03-02
CA2168974C (en) 2004-04-27
JPH09501877A (ja) 1997-02-25
HUT75798A (en) 1997-05-28
BG62603B1 (bg) 2000-03-31
PL313076A1 (en) 1996-05-27
ES2130441T3 (es) 1999-07-01
SK21796A3 (en) 1997-01-08
EP0714353B1 (en) 1999-04-21
DE69418048D1 (de) 1999-05-27
EP0714353A1 (en) 1996-06-05
GB2281129B (en) 1997-04-09
HU9600308D0 (en) 1996-04-29
FI960563A0 (fi) 1996-02-07
NO310337B1 (no) 2001-06-25
AU7464394A (en) 1995-03-14
DK0714353T3 (da) 1999-10-25
ATE179124T1 (de) 1999-05-15
GB2281129A (en) 1995-02-22
FI110853B (fi) 2003-04-15
CZ46196A3 (en) 1996-09-11
RU2124988C1 (ru) 1999-01-20
PL177475B1 (pl) 1999-11-30
US5767483A (en) 1998-06-16
FI960563A (fi) 1996-03-27
GB9317270D0 (en) 1993-10-06
DE69418048T2 (de) 1999-08-19
HK1011005A1 (en) 1999-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG100358A (bg) Метод за маркиране на материално тяло
JP3029045B2 (ja) 潜面マーキング
BG98040A (bg) Метод и устройство за лазерно маркиране на последователно движещите се по предварително избрана траектория тела
US6100967A (en) Monitoring of covert marks
US5369273A (en) Method for labeling an object using laser radiation
GB2324985A (en) Applying a sub-surface mark to a glassy thermoplastic polymeric material using laser radiation
CN102858552B (zh) 用于以高分辨率对有价-或安全文件进行标记的标记装置和方法
RU2096149C1 (ru) Способ маркировки движущегося материального тела и устройство для его осуществления
AU3021500A (en) Laser implanted security device
LT3356B (en) A method for dynamic laser marking and a device for carrying out the method