US3501334A - Razor blades - Google Patents
Razor blades Download PDF
Info
Publication number
US3501334A
US3501334A US534651A US3501334DA US3501334A US 3501334 A US3501334 A US 3501334A US 534651 A US534651 A US 534651A US 3501334D A US3501334D A US 3501334DA US 3501334 A US3501334 A US 3501334A
Authority
US
United States
Prior art keywords
strip
blade
edge
blades
steel
Prior art date
Expired - Lifetime
Application number
US534651A
Other languages
English (en)
Inventor
Francis Edward Flaherty
Gillette Co LLC
Original Assignee
Gillette Co LLC
Filing date
Publication date
Application filed by Gillette Co LLC filed Critical Gillette Co LLC
Application granted granted Critical
Publication of US3501334A publication Critical patent/US3501334A/en
Anticipated expiration legal-status Critical
Expired - Lifetime legal-status Critical Current
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B05SPRAYING OR ATOMISING IN GENERAL; APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B05DPROCESSES FOR APPLYING FLUENT MATERIALS TO SURFACES, IN GENERAL
    • B26HAND CUTTING TOOLS; CUTTING; SEVERING
    • B26BHAND-HELD CUTTING TOOLS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B26B21/54Razor-blades
    • B26B21/54Razor-blades
    • B26B21/58Razor-blades characterised by the material
Definitions
  • One or both edges of the strip are then sharpened to the desired edge configuration.
  • that configuration is a wedge shape, the included solid angle of which is about 25.
  • the faces or sides of such cutting edges may extend back from the ultimate edge a distance of up to as much as 0.1 inch or even more.
  • Still another object of the invention is to provide an improved carbon steel razor blade.
  • the balance of the steel is substantially iron with trace amounts of other elements.
  • Such steel in strip form of a thickness of 0.0039 inch and a width of 0.880 inch is processed through a hardening, quenching and tempering sequence at a strip velocity of 65 feet per minute.
  • a hardening furnace about fourteen feet in length is employed and the temperature in that furnace is maintained at at least 1'650 F. and preferably approximately 150 F. higher than normal (in the order of 1710" F.). That furnace temperature is controlled to significantly increase the amount of retained austenite in the tempered strip.
  • the steel strip After passing through the hardening furnace, the steel strip is quenched by passage through quench blocks which are cooled by water at a temperature of F. The strip is then further processed by passage through a tempering furnace three feet in length which is maintained at a temperature of 900 F.
  • the included angle actually produced in such steel is approximately 28", about 3 larger than that produced in conventional steel blades by this equipment.
  • This processing involves heating the blade to a temperature preferably in the range of 590- 806 F. and provides on the cutting edge of the razor blade an adherent coating of solid fluorocarbon polymer.
  • the heating conditions i.e. maximum temperature, length of time, etc.
  • the coated blades which dry almost immediately due to the evaporation of the inert liquid, are then heated to a temperature from 590-806 F. for 2 to 15 minutes, e.g. to 650 F. for ten minutes in an atmosphere of hydrogen gas, after which the hydrogen is displaced by nitrogen while cooling the blades to 350 F.
  • the blades are finally cooled in air from 350 F. to room temperature.
  • the method of increasing the included angle of a carbon steel razor blade in a sharpening process comprising the step of treating a strip of carbon steel by heating said strip in a hardening furnace maintained at a temperature in excess of 1650 F. for about fifteen seconds, promptly quenching said strip after hardening to a temperature of about 90 F. and then tempering said strip to produce a retained austenite content in excess of 23% in the steel blade stock to be sharpened.
  • a process of manufacturing razor blades comprising the steps of treating a carbon steel strip by heating said strip in a hardening furnace maintained at a temperature in excess of 1650" F. and then promptly quenching and heat treating said strip after hardening to produce a retained austenite content in the steel in excess of 23%, sharpening an edge of the strip, depositing on the sharpened edge of the strip a composition comprising a solid fluorocarbon polymer, and heating said edge with the deposit thereon to form a coating adherent to the edge.
  • a process according to claim 6 wherein said hardening step is performed by disposing said strip in a heating furnace maintained at said temperature in the order of 1710 F.