US105478A - Joseph mitchell - Google Patents
Joseph mitchell Download PDF
Info
Publication number
US105478A
US105478A US105478DA US105478A US 105478 A US105478 A US 105478A US 105478D A US105478D A US 105478DA US 105478 A US105478 A US 105478A
Prior art keywords
plates
mitchell
joseph
joseph mitchell
box
Application granted granted Critical
Publication of US105478A publication Critical patent/US105478A/en
Classifications
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16FSPRINGS; SHOCK-ABSORBERS; MEANS FOR DAMPING VIBRATION
    • F16F1/00Springs
    • F16F1/18Leaf springs
    • F16F1/26Attachments or mountings
Landscapes
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Machine Translation (AREA)
Description
" Figure 1 u tanti-fa i sans l page een,
JOSEPH y MITCHELL-,br SHEFFIELD, AssLGNon To WILLIAM EDWARD' NEWTON, or LONDON; ENGLAND.
. )LettesPatentoi 105,47 8, dated July 19, 1870; patented in VEngland May 18, 1868.
The Schedule referred .to in these Lettera Patent and making part of the same.
rwithout the aidl ofV bolts passing througlrtheni, by
Figure 1-is a plan view: and E Figure 1", an edge view of one of the plates a de` tathed, showingthe corrugatipn a* made therein.'
" Figure 1,are front and' sectional views of the box or collarb, in which the plates a are secured by the cylindrical. or semi-cylindrical "cross-pin c, as shown at FigurevZis ascctionalelevation Vof a Vmodification shown in the drawing or a single butteriiy-plate may be used and secured in place by U-straps or bolts b, as shown at iig. 3".
. In other inventions, indentations have been made in the center of the plates. as shown in figs. 4 and 4* and 4" the indcntations fitting eachv other, vbut this I Having thnsdescribedmy invention, Y