UA86290C2 - Процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу - Google Patents

Процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу Download PDF

Info

Publication number
UA86290C2
UA86290C2 UAA200708287A UAA200708287A UA86290C2 UA 86290 C2 UA86290 C2 UA 86290C2 UA A200708287 A UAA200708287 A UA A200708287A UA A200708287 A UAA200708287 A UA A200708287A UA 86290 C2 UA86290 C2 UA 86290C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
paper
composition
fibrous material
water
greaseproof
Prior art date
Application number
UAA200708287A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Леонид Андреевич Коптюх
Виктор Анатольевич Осыка
Виктор Васильевич Рыбальченко
Татьяна Леонидовна Бутко
Original Assignee
Закрытое Акционерное Общество "Институт Бумаги"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Закрытое Акционерное Общество "Институт Бумаги" filed Critical Закрытое Акционерное Общество "Институт Бумаги"
Priority to UAA200708287A priority Critical patent/UA86290C2/uk
Publication of UA86290C2 publication Critical patent/UA86290C2/uk

Links

Landscapes

  • Chemical Treatment Of Fibers During Manufacturing Processes (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)

Abstract

Процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу включає нанесення на поверхню волокнистої основи складу для надання жиронепроникності і сушіння отриманого волокнистого матеріалу, при цьому волокнисту основу використовують з повітропроникністю не більше 140 см/хв, а склад містить полівініловий спирт, гліцерин, кристалогідрат сірчанокислого натрію, натрійкарбоксиметилцелюлозу і воду.

Description

спирту (ПВС) - розчинного у воді представника вінілових смол. Покриття з ПВС прозорі, не взаємодіють з маслами і жирами, наносяться без грунтувального шару, фізіологічно нешкідливі. Вони мають високі захисні властивості, проте, недостатньо еластичні і легко пошкоджуються при згинанні, що є причиною зниження захисних властивостей паковання і передчасного псування продуктів.
Для підвищення еластичності покриття в ПВС вводять пластифікатор - гліцерин -найпростіший триатомний спирт, що змішується у всіх співвідношеннях з водою і не розчиняється в жирах |Д.М. Фляте, "Свойства бумаги", М., Лесная промьішленность, 1976, С.2671|.
Відомий, наприклад, склад, що містить: 10 частин полівінілового спирту, 5 частин гліцерину і 85 частин води (Джеймс П. Кейси "Производство полуфабрикатов и бумаги", т. І, КП.ІЇ, Гослесбумиздат, 1958, С.274).
Відомий склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу, що містить, мас. 90: полівініловий спирт 7,0-10,0; гліцерин 3,0-4,3; стабілізуючу добавку 0,35-2,5; воду рештадо 100 905.
Відомо також, що для стабілізації в'язкості складу для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу до нього вводять стабілізуючу добавку, в якості якої виступають солі лужних металів (патент
Мо34385 Україна, МПК 021Н19/00, заявл.30.06.1999, опубл.15.05.2003)|. Така добавка стабілізує в'язкість розчину протягом певного часу, завдяки чому папір має достатню жиронепроникність після нанесення складу, що до нанесення на поверхню паперу має певний строк зберігання (не відразу після виготовлення складу).
Така добавка не впливає на рівень жиронепроникності паперу, але може призвести до підвищення корозії обладнання, а також до зниження адгезії (з'єднання) утвореної жиронепроникної плівки до волокнистого матеріалу. Показник жиропроникності волокнистого матеріалу з нанесеним відомим складом нерівномірний по ширині полотна, що пояснюється нерівномірністю під час нанесення складу на поверхню матеріалу та нерівномірним всмоктуванням волокном його складових. Крім того, жиронепроникність волокнистого матеріалу не стабільна після початку використання, під час якого волокнистий матеріал піддають багаторазовим перегинам, особливо під час виготовлення з нього упаковки для різноманітних продуктів, в тому числі й харчових. Під час використання матеріалу руйнується жиронепроникна плівка в місцях перегину і фактично в цих місцях матеріал втрачає жиронепроникність. Крім того, волокнистий матеріал з нанесеним відомим складом не має достатньої механічної міцності, а саме, відносного видовження під час розтягування в поперечному напрямку, що призводить до обривання паперу під час використання його за призначенням на швидкісних автоматах.
Згаданий процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу обраний нами за найближчий аналог як найбільш близький за призначенням і за технічною суттю.
В основу винаходу "Процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу" поставлено завдання шляхом введення додаткового компоненту до складу для надання жиронепроникності покращити жиронепроникність волокнистого матеріалу, стабілізувати рівень жиронепроникності по всій площі полотна паперу та підвищити її рівень після багаторазових перегинів, а також підвищити механічну міцність жиронепроникного волокнистого матеріалу, а саме відносне видовження його при розтягуванні в поперечному напрямку.
Поставлене завдання вирішується тим, що в процесі виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу, що включає нанесення на поверхню волокнистої основи складу для надання жиронепроникності, який містить полівініловий спирт, гліцерин і воду, і сушіння отриманого волокнистого матеріалу, відповідно до винаходу волокнисту основу використовують з повітропроникністю не більше 140см3/хв, а склад додатково містить кристалогідрат сірчанокислого натрію та натрійкарбоксиметилцелюлозу за такого співвідношення компонентів, мас. 90: спирт полівініловий 0,1-33,0 гліцерин 0,03-10,9 кристалогідрат сірчанокислого натрію /-1,5-3,0 натрійкарбоксиметилцелюлоза 0,5-1,5 вода решта.
Рівень жиронепроникності (опір проникненню жиру) волокнистого матеріалу (паперу, картону) визначається показником жиропроникності, який згідно з діючими методами випробування вимірюється в міліграмах. Високий показник жиропроникності означає, що рівень жиронепроникності матеріалу зменшується, тобто матеріал має низький опір проходженню жиру, що є небажаним, і навпаки, зниження показника жиропроникності означає підвищення рівня жиронепроникності волокнистого матеріалу - покращення його бар'єрних і захисних властивостей.
Полівініловий спирт (ПВС) відноситься до еластичних полімерів, які мають щільне упаковання, а целюлоза - пухке (крихке) упаковання. Концентрація ПВС повинна бути максимальною, щоб проникнення ПВС у полотно паперу було мінімальним, тому однією з функцій кристалогідрату сірчанокислого натрію (Маг2504-10Н20) є підвищення його в'язкості.
Кристалогідрат сірчанокислого натрію розчиняється у воді, в сухому вигляді швидко втрачає воду та перетворюється на сульфат натрію Ма50м.
Коефіцієнт активності водного розчину неелектроліту у присутності електроліту, наприклад, у сольовому розчині, зростає. Одне і теж значення рівня поверхневого натягу розчину ПВС у присутності солі досягається за більш низької концентрації спирту, ніж у чистій воді. Отже, можна передбачити, що розчин спирту в розчині сульфату натрію активніше, ніж розчин спирту у воді. Підвищення такої активності пояснюється тим, що частина води зв'язується сульфатом натрію і концентрація спирту стає більшою.
Натрійкарбоксиметилцелюлоза (МеКМЦ) розчинна у воді, що дає можливість її застосовувати у суміші з полівініловим спиртом, гліцерином, і як проклеювальний агент сприяє отриманню мікропористої структури паперу, непроникної для жиру, шляхом зв'язування волокон целюлози і їхнього склеювання зі створенням щільної і зімкнутої структури.
Свідченням цього може бути також підвищення щільності паперу з нанесеним складом по відношенню до паперу без покриття. мМакКмцЦ використовується у вигляді водного розчину як сполучний агент в складі покриття, оскільки має високу клейову здатність. Застосування Макму обмежує дифузію води у целюлозу, за рахунок чого забезпечується підвищення та стабілізація необхідних концентрації і в'язкості складу для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу.
Завдяки пластифікатору МаКкмцЦ відбувається більш інтенсивне проникнення складу покриття до волокон целюлози, на нашу думку, полімерний аніон натрійкарбоксиметилцелюлози адсорбується на целюлозному волокні, при цьому волокна стикаються між собою, з'єднуються, придаючи також пластичність матеріалу.
Введення до складу МакмцЦ, гліцерину призводить до змінювання в'язкості системи, підвищенню гнучкості, пластичності і рухомості складу в структурі паперу, результатом чого є покращення еластичності паперу (картону) і надання йому властивості жиронепроникності, тобто підвищення опору проникненню жиру в структуру паперу.
До складу для надання жиронепроникності паперового (картонного) полотна вводять МакмцЦ, яка створює з водного розчину на його поверхні гнучку і міцну плівку. Для надання поверхні паперу (картону) властивості жиро- та вологонепроникності і більш міцного утримання нанесеного покриття до розчину МакмцЦ вводять також розчин складу, що містить ПВС і сульфат натрію. При цьому, на нашу думку, створюється менш розчинна у воді композиція. Для поверхневого оброблення застосовано МакмцЦ зі ступенем заміщення 70-75.
Таким чином, застосування складу, що вміщує суміш декількох речовин, здобуває комплекс властивостей, властивих кожному з компонентів: пластифікуючої дії, стабільності розчину і його в'язкості, жиро- і водонепроникності, властивості підвищення механічної міцності паперу та їх рівномірності по всій ширині.
Винахід ілюструється такими прикладами.
Приклад 1. Готують склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу за такого співвідношення компонентів, мас.бо: полівініловий спирт 4,0; гліцерин 3,0; кристалогідрат сірчанокислого натрію 1,5; натрійкарбоксиметилцелюлоза 0,5; вода 91,0.
Приготовлений склад наносять на папір-основу з масою паперу площею 1м2 26,3г. Маса покриття при цьому складає 4г/м2. Папір висушують і отримують жиронепроникний папір. Жиронепроникний папір піддають випробуванням за методами і нормативною документацією, що прийняті в целюлозно-паперовій промисловості. Дані випробувань наведені в таблиці 1.
Приклад 2. Готують склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу за такого співвідношення компонентів, мас.бо: полівініловий спирт 6,0; гліцерин 6,0; кристалогідрат сірчанокислого натрію 3,0; натрійкарбоксиметилцелюлоза 1,0; вода 84,0.
Приготовлений склад наносять на папір-основу з масою паперу площею 1м2? 40,бг. Маса покриття при цьому складає 4г/м".
Приклад 3. Готують склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу за такого співвідношення компонентів, мас.бо: полівініловий спирт 8,0; гліцерин 6,0; кристалогідрат сірчанокислого натрію 3,0; натрійкарбоксиметилцелюлоза 1,5; вода 81,5.
Приготовлений склад наносять на папір-основу з масою паперу площею 1м2 50,2г. Маса покриття при цьому складає 4г/м".
Приклад 4. Готують склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу за такого співвідношення компонентів, мас.бо: полівініловий спирт 10,0; гліцерин 6,0; кристалогідрат сірчанокислого натрію 3,0; натрійкарбоксиметилцелюлоза 1,5; вода 79,5.
Приготовлений склад наносять на папір-основу з масою паперу площею 1м? 58,0г. Маса покриття при цьому складає 4г/м".
Приклад 5. Готують склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу за такого співвідношення компонентів, мас.бо: полівініловий спирт 4,0; гліцерин 3,0; кристалогідрат сірчанокислого натрію 1,5; натрійкарбоксиметилцелюлоза 0,5; вода 91,0.
Приготовлений склад наносять на папір-основу з масою паперу площею 1м2 26,3г. Маса покриття при цьому складає 2г/м.
Приклад 6. Готують склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу за такого співвідношення компонентів, мас.бо: полівініловий спирт 10,0; гліцерин 6,0; кристалогідрат сірчанокислого натрію 3,0; натрійкарбоксиметилцелюлоза 1,5; вода 79,5.
Приготовлений склад наносять на папір-основу з масою паперу площею 1м2? 58,0г. Маса покриття при цьому складає 8г/м.
Приклад 7. Готують склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу за такого співвідношення компонентів, мас.бо: полівініловий спирт 10,0; гліцерин 3,0; кристалогідрат сірчанокислого натрію 3,0; натрійкарбоксиметилцелюлоза 1,0; вода 83,0.
Приготовлений склад наносять на папір-основу з масою паперу площею 1м2? 70,4г. Маса покриття при цьому складає 8г/м".
Приклад 8 (найближчий аналог). Готують склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу за такого співвідношення компонентів, мас.бо: полівініловий спирт 7,0; гліцерин 3,0; вода 90,0.
Маса покриття при цьому складає 8г/м?.
Приклад 9 (найближчий аналог). Готують склад для надання жиронепроникності волокнистому матеріалу за такого співвідношення компонентів, мас. 90: полівініловий спирт 7,0; гліцерин 3,0; вода 90,0.
Наносять склад на папір-основу з масою паперу площею 1м2 26,3г. Маса покриття при цьому складає дг/м?.
Приклад 10. Проводять порівняльний аналіз показників паперу, виготовленого за заявленим способом та виготовленого за найближчим аналогом. Для цього наносять заявлений склад на папір-основу з масою паперу площею 1м:2 70, 4г, маса покриття складає 8г/м7. Визначають жиропроникність паперу у шести точках по ширині полотна паперу. Враховуючи неоднорідність механічних властивостей паперу в машинному і поперечному напрямках (що викликана будовою і морфологічним складом целюлозного волокна, умовами формування структури та масовою часткою нанесеного складу на поверхню паперового полотна), яка суттєво впливає на його експлуатаційні властивості, механічні властивості паперу оцінювали в напрямку зниженої міцності його за допомогою показника "коефіцієнт анізотропії". Коефіцієнт анізотропії характеризує відношення модулів міцності у машинному і поперечному напрямках аркуша паперу. Визначають відносне видовження паперу у поперечному та машинному напрямках та розраховують коефіцієнт анізотропії відносного видовження в поперечному та машинному напрямках. На той же папір-основу наносять склад за найближчим аналогом та визначають ті ж показники у шести точках по ширині полотна паперу. Дані випробування наведені в табл.2.
В табл.3 наведені результати порівняльних випробувань зразків паперу з масою паперу площею 1м:2 72гі масою покриття 4г/м?, виготовлених згідно з заявленим процесом та найближчим аналогом за показником жиропроникності і його змінюванням від дії температури в інтервалі від 207С до 60"С.
Використання складу для надання жиронепроникності, що містить полівінілового спирту менше за
О,1Тмас.9о та гліцерину менше за 0,0Змас.95, недоцільно, оскільки жиронепроникність волокнистого матеріалу при цьому не досягає необхідного рівня. У той же час недоцільно використання складу для надання жиронепроникності, що містить більше 33,0мас.9о полівінілового спирту та більше 10,9мас.9о гліцерину, оскільки зростають витрати на виготовлення паперу, а рівень жиронепроникності зростає незначно.
Не впливає на рівень жиронепроникності паперу і використання складу для надання жиронепроникності, що містить менше 1,5мас.бо кристалогідрату сірчанокислого натрію та менше 0,5мас.9о натрійкарбоксиметилцеллюлози. Збільшення масової долі кристалогідрату сірчанокислого натрію вище за
З,Омас.95 та масової долі натрійкарбоксиметилцеллюлози вище за 1,5мас.бо також є недоцільним, оскільки не призводить до подальшого покращення технічного результату, а матеріальні витрати при цьому зростають.
Таблиця 1
Найменування показника 1 21314516 | 7 |В(анал)| 9(анал) піде віт в ІІ в см3/хв
Щільністьь г/см" |0721071Щ|070|06010721|062)| 0,951 0,95 | 072
Нелін ії ой а олія о ай Пі
Г
(Масаспокриття,/см' |4|141|41|41|2|818|8| «а
Склад для нанесення покриття, мас. 90 спирт полівініловий 4 б 8 10 4 10 10 7,0 7,0 гліцерин З б б б З б З 3,0 3,0 кристалогідрат сірчанокислого натрію | 1,5 З З З 1,5 З З - - натрійкарбоксиметилцеллюлоза 0,5 1,0 1,5 1,5 0,5 1,5 1,0 - - вода 91,01 84,0 | 81,5) 79,5 | 91,0 | 79,51 83,0 90,0 90,0 потен: со! мію аю м сі ою покриттям, см3/хв
Відносне видовження, 90 у машинному напрямку 2,7612,9812,661| 2,72) 2,76 | 2,8 2,8 2.2 1,9 у поперечному напрямку 7,0 7,6 7,0 7,2 7,4 | 7,6 7,0 4,8 3,6 (Жиропроникність, мг Щ|0601052|050| 018) 32 |0л2| 0л2| 46 | 86
Забезпечується високий і стабільний рівень показника жиронепроникності паперу, в тому числі після багаторазових перегинів. Після 64 перегинів заявленого зразка зниження жиронепроникності відбувається, однак абсолютна величина і рівень жиронепроникності є достатньо високими і відповідають вимогам для пакування жировмісної продукції, в той час як для найближчого аналога жиронепроникність падає достатньо різко і цей показник становить 21,8г/м: - в 4,5 рази вище (гірше) від заявленого.
Таблиця 2
Найменування показника 1 | 2131 4|5 | 6
Коефіцієнт анізотропії відносного видовження в поперечному і машинному напрямі заявлений спосіб 2,50 2,54 2,54 2,52 2,47 2,49 найближчий аналог 2,18 1,98 2,10 1,91 1,97 3,50
Жиропроникність паперу, мг заявлений спосіб 012 0,11 011 012 О0л2 0,11 найближчий аналог 4,6 3,8 4,0 4,2 5.2 4,0
Жиропроникність паперу після піддавання його подвійним перегинам, мг 2 | 4 | 8 | 16 | з2 | 64 найближчий аналог 4,6 5,0 5,8 8,4 14,0 | 21,8
З використанням у заявленому процесі виготовлення паперу зазначеного складу також забезпечується високий і стабільний рівень відносного видовження, особливо у поперечному напрямку, а також високий коефіцієнт анізотропії цього показника міцності паперу, тобто рівномірності і стабільності по всій площині паперового полотна, що є важливим і необхідним для паперу, призначеного для завертання цукерок в замок (так званий "твіст-ефект"), який не повинен розвертатись.
Підібрані пластифікатори і компоненти складу (гліцерин, ПВС, МакмцЦ) мають спорідненість до целюлози як полімеру, а тому довільно проникають у целюлозу (папір), яка набухає в складі, в результаті чого після висихання створюється щільна і зімкнута, непроникна для жиру структура, тобто підібраний склад є істинним розчином для целюлози.
Саме завдяки цьому забезпечується цілий комплекс позитивних властивостей: щільна і зімкнута структура; висока жиро непроникність; підвищення механічної міцності паперу; підвищення еластичності, пластичності; підвищення гнучкості (як результат - високий рівень відносного видовження, міцності на злом під час подвійних перегинів в машинному та поперечному напрямках); рівномірність показників по ширині рулону; стабільність показників під час дії підвищеної температури, що дає змогу застосовувати матеріали - папір, картон для пакування харчових продуктів і їх розігрівання в мікрохвильовій печі.
Розроблений склад є стійкою системою полімер-полімер, тобто утворення істинного розчину, його сумісність з целюлозою, що забезпечує досягнення таких високих споживчих, експлуатаційних і санітарно- гігієнічних властивостей паперу з нанесеними на його поверхню складом.
Заявлений процес виготовлення паперу розроблено з застосуванням оптимального складу для надання жиронепроникності, що дає змогу не перевищувати його витрати під час нанесення на волокнистий матеріал, зокрема папір. Склад проникає в товщу паперу на оптимальну глибину рівномірно по всій площі паперу. Ця обставина дозволяє надати паперу рівномірної жиронепроникності по всій площі полотна. Крім того, натрійкарбоксиметилцелюлоза надає еластичності отриманому покриттю та запобігає розтріскуванню під час багаторазових перегинів. Така властивість складу дозволяє не втрачати жиронепроникність у місцях перегинів та досягти рівномірності жиронепроникності по всій площі полотна волокнистого матеріалу під час його експлуатації.
Підібрані компоненти та їх співвідношення у складі сприяють також, крім підвищення жиронепроникності, зростанню пластичності паперу та його відносного видовження, особливо у поперечному напрямку.
UAA200708287A 2007-07-19 2007-07-19 Процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу UA86290C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200708287A UA86290C2 (uk) 2007-07-19 2007-07-19 Процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200708287A UA86290C2 (uk) 2007-07-19 2007-07-19 Процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA86290C2 true UA86290C2 (uk) 2009-04-10

Family

ID=50619635

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA200708287A UA86290C2 (uk) 2007-07-19 2007-07-19 Процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA86290C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Khwaldia et al. Chitosan–caseinate bilayer coatings for paper packaging materials
DK2956582T3 (en) Fiber substrate CONTAINING FIBER AND NANOFIBRILLÆRT POLYSACCHARIDE
CN105986511B (zh) 一种果蔬调湿保鲜膜的制造方法
CN111304967B (zh) 一种添加纳米纤维素的低定量食品包装纸及其制造方法
SE0950819A1 (sv) Ett bestruket substrat, en process för tillverkning av ett bestruket substrat, en förpackning och en dispersionsbestrykning
JP2660876B2 (ja) 紙巻きたばこのしみを低減抑制する方法、紙巻きたばこおよびたばこ巻紙
FI57340C (fi) Veckat slangformigt foedoaemneshoelje med ett oeverdrag
BR112014030317B1 (pt) papel que se desintegra rapidamente em água, cigarro de filtro e processo para produzir um papel de filtro sem acetato de celulose ou um papel que involucra o filtro
BR112014003890B1 (pt) Método para aumentar a concentração de uma solução estoque de carboximetilcelulose, composição de revestimento de papel de alto teor de sólidos e solução estoque de cmc
Nassar et al. Novel coating of bagasse paper sheets by gelatin and chitosan
WO2020115219A1 (en) Aerosol-generating article having biodegradable filtration material
JPS5934838A (ja) ガス、水蒸気及び煙透過性のチユ−ブ状食料ケ−シング、その製法並びに乾燥、長期保存及び未調理タイプのソ−セ−ジの製法
AU2019392874A1 (en) Paper sheet and method of making it
Hubbe Contributions of Polyelectrolyte Complexes and Ionic Bonding to Performance of Barrier Films for Packaging: A Review.
AU2003229861A1 (en) Support covered with a chitosan-based coating and method for the production thereof
Krysztof et al. A Comparative Study of the Effect of Cellulose-based Deep Coating and Pulp Refining on the Structural and Mechanical Properties of Paper.
UA86290C2 (uk) Процес виготовлення жиронепроникного волокнистого матеріалу
Ciolacu et al. Chitosan derivatives as bio-based materials for paper heritage conservation
Song et al. Effects of renewable materials coatings on oil resistant properties of paper
Chowdhury et al. Effect of antimicrobial on mechanical, barrier and optical properties of corn starch based self-supporting edible film
JP2021511233A (ja) 被覆された木製単板及び木製単板を処理するための方法
JP2016074998A (ja) 透明紙およびその製造方法
Muryeti et al. The effect of chitosan into paper properties in papermaking
JP4520138B2 (ja) 耐油紙
Baty et al. Gelatin size as a pH and moisture content buffer in paper