UA79828U - Спосіб виготовлення прес-форм - Google Patents

Спосіб виготовлення прес-форм Download PDF

Info

Publication number
UA79828U
UA79828U UAU201302804U UAU201302804U UA79828U UA 79828 U UA79828 U UA 79828U UA U201302804 U UAU201302804 U UA U201302804U UA U201302804 U UAU201302804 U UA U201302804U UA 79828 U UA79828 U UA 79828U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
mold
model
layer
molds
manufacturing molds
Prior art date
Application number
UAU201302804U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Илья Петрович Кулишко
Original Assignee
Илья Петрович Кулишко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Илья Петрович Кулишко filed Critical Илья Петрович Кулишко
Priority to UAU201302804U priority Critical patent/UA79828U/uk
Publication of UA79828U publication Critical patent/UA79828U/uk
Priority to PCT/UA2013/000124 priority patent/WO2014137309A1/ru

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22FWORKING METALLIC POWDER; MANUFACTURE OF ARTICLES FROM METALLIC POWDER; MAKING METALLIC POWDER; APPARATUS OR DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR METALLIC POWDER
    • B22F5/00Manufacture of workpieces or articles from metallic powder characterised by the special shape of the product
    • B22F5/007Manufacture of workpieces or articles from metallic powder characterised by the special shape of the product of moulds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22FWORKING METALLIC POWDER; MANUFACTURE OF ARTICLES FROM METALLIC POWDER; MAKING METALLIC POWDER; APPARATUS OR DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR METALLIC POWDER
    • B22F10/00Additive manufacturing of workpieces or articles from metallic powder
    • B22F10/10Formation of a green body
    • B22F10/12Formation of a green body by photopolymerisation, e.g. stereolithography [SLA] or digital light processing [DLP]
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/25Process efficiency

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Спосіб виготовлення прес-форм, що включає виконання моделі виготовлюваної деталі і пошарове формування прес-форми конструкційним матеріалом, крім того, за допомогою однієї з комп'ютерних програм 3D CAD створюють 3D модель виготовлюваної деталі і відповідну їй 3D модель рознімної прес-форми, у точній відповідності з якою за допомогою 3D принтера здійснюють пошарове формування прес-форми матеріалом, вибраним в залежності від необхідного тиску для пресування деталі.

Description

Корисна модель стосується машинобудування, зокрема виготовлення жорстких прес-форм, що використовуються переважно при виробництві деталей методом порошкової металургії.
Широко відомий спосіб виготовлення прес-форм для порошкової металургії, згідно з яким розробляють конструкцію прес-форми в залежності від конфігурації і матеріалу деталі, що виробляється, після чого створюють комплект конструкторсько-технологічної документації (креслення, технологічні карти тощо), відповідно до яких методом механічної обробки заготовки з подальшою чистовою обробкою робочих поверхонь виготовляють прес-форму (Прессо-формьї! для порошковой металлургии. Расчет и конструирование. Радомьсельский И.Д., Печентковский
Е.Л., Сердюк Г.Г. - К.: Техніка, 1970.- С. 163-167).
У відомому способі, завдяки складним і точним розрахункам, а також якісній обробці робочих поверхонь, виготовляють прес-форму, яка дозволяє отримати деталь з максимально наближеними до заданих параметрами.
Недоліками відомого способу, спричиненими інструментальною технологією виготовлення прес-форм, є його трудомісткість, тривалість і висока вартість, а також велика кількість відходів при механічній обробці.
Найбільш близьким аналогом способу, що заявляється, вибраним за прототип, є спосіб виготовлення прес-форм, в якому на основі форми і розмірів майбутньої деталі виготовляють з легкооброблюваного матеріалу (наприклад, дерева або сплаву олова) її майстер-модель, після чого методом гальванопластики виготовляють металеву (наприклад, мідну або нікелеву) копію її робочої поверхні товщиною 1-2 мм, на яку наносять карбідо-хромове покриття. На зазначене покриття пошарово нарощують конструкційний матеріал. Наприклад, методом плазмового або електродугового напилювання нарощують метал, яким може бути алюміній Д-16, сталь 20, латунь Л-63. Відділення виготовленої таким чином прес-форми здійснюють шляхом розчинення у кислоті металевої копії майстер-моделі (ВО 2269611 С2, МПК(2006.01) Сб250 1/00, оп. 10.02.2006).
У порівнянні з традиційною технологією відомий спосіб, завдяки формоутворенню робочої поверхні прес-форми на копії майстер-моделі, є менш витратним і не потребує значної механічної обробки з великою кількістю відходів.
Однак, недоліками відомого способу є його велика трудомісткість і складність, пов'язані із
Зо виготовленням майстер-моделі, її копії і видаленням копії із готової прес-форми. Крім цього, метод плазмового або електродугового напилювання є дуже складним і витратним, а прес- форми, виготовлені відомим способом, потребують подальшої чистової обробки робочих поверхонь і не можуть бути використані для виготовлення деталей складної форми, наприклад з внутрішніми порожнинами або ребрами, розташованими під кутом, внаслідок обмеженості конфігурації майстер-моделі, отриманої, наприклад, деревообробкою, і відповідно, самої прес- форми.
В основу корисної моделі поставлено задачу вдосконалення способу виготовлення прес- форм, в якому шляхом введення додаткових операцій і зміни виконання існуючих забезпечується значне спрощення і здешевлення виготовлення прес-форм, зменшення виробничих площ, можливість отримання деталей складної форми і точних розмірів без подальшої обробки, у тому числі деталей змінного перерізу, з внутрішніми порожнинами і ребрами, розташованими під кутом, за рахунок створення не реальних, а віртуальних моделей, відповідно без застосування матеріалів і устаткування на їх виготовлення, з реальним виготовленням тільки самої прес-форми, однак за сучасною технологією, яка дозволяє отримати точну копію віртуальної моделі, форма якої може бути обмежена тільки заданими параметрами деталі.
Поставлена задача вирішується тим, що в способі виготовлення прес-форм, що включає виконання моделі виготовлюваної деталі і пошарове формування прес-форми конструкційним матеріалом, згідно з корисною моделлю, новим є те, що за допомогою однієї з комп'ютерних програм ЗО СА створюють ЗО модель виготовлюваної деталі і відповідну їй ЗО модель рознімної прес-форми, у точній відповідності з якою за допомогою ЗО принтера здійснюють пошарове формування прес-форми матеріалом, вибраним в залежності від необхідного тиску для пресування деталі.
Між сукупністю суттєвих ознак корисної моделі, що заявляється, і технічним результатом, що досягається, існує наступний причинно-наслідковий зв'язок.
Уведення додаткових операцій і зміна виконання існуючих, а саме: - створення ЗО моделі виготовлюваної деталі і відповідної їй ЗО моделі рознімної прес- форми за допомогою однієї з комп'ютерних програм 30 СА; - здійснення за допомогою 30 принтера пошарового формування прес-форми у точній 60 відповідності з її ЗО моделлю;
- вибір матеріалу прес-форми в залежності від необхідного тиску для пресування деталі; у сукупності з відомими ознаками корисної моделі, що заявляється, забезпечує на відміну від способу- прототипу виключення з процесу устаткування і матеріалів, застосовуваних для інструментального виготовлення майстер-моделі, гальванопластичного виготовлення її копії, нанесення на неї покриття, плазмового або електродугового напилювання при формуванні прес-форми, і заміну цих технологій на комп'ютерні технології, включаючи ЗО друкування, які дозволяють виготовляти такі прес-форми, в яких пресують деталі надскладної форми з точними розмірами, що не потребують додаткової обробки, при значному спрощенні способу, зменшенні кількості операцій і витратних матеріалів, на мінімальних виробничих площах. Усе, що потрібно, це створити ЗО модель прес-форми і забезпечити ЗО принтер необхідним матеріалом. При виготовленні прес-форм для пресування деталей з внутрішніми порожнинами або розташованими під кутом ребрами і при неможливості вийняти прес-форму з деталі, деталь або спікають (при пресуванні порошків), або піддають термообробці, при цьому прес-форма плавиться, не руйнуючи деталь.
Суть запропонованої корисної моделі пояснюється кресленнями, де на фіг. 1 схематично зображений фронтальний переріз прес-інструмента пресового устаткування, перед пресуванням; на фіг. 2 - те саме, що на фіг. 1, після пресування. На кресленнях позначено: 1 - нижня прес-форма; 2 - верхня прес-форма; З - порошок, що пресується, (на фіг. 1) і спресована деталь (на фіг. 2); 4 - фіксатор; 5 - верхній пуансон; 6 - нижній пуансон.
Спосіб виготовлення прес-форм, що заявляється, на прикладі виготовлення прес-форм для порошкової металургії здійснюють таким чином.
На основі заданих параметрів деталі З (фіг. 2) (форма, розміри, матеріал) на комп'ютері за допомогою однієї зі спеціальних програм ЗО СА (Компас-30О, боіййУуоїк5, АшодезкК Іпуепог тощо) створюють тривимірну графічну модель виготовлюваної деталі (30 модель) і відповідні їй
ЗО моделі нижньої прес-форми 1 і верхньої прес-форми 2. При цьому форма робочої поверхні прес-форми 1 відповідає формі нижньої поверхні деталі 3, а форма робочої поверхні прес- форми 2 відповідає формі верхньої поверхні деталі 3. Отримані дані передають у ЗО принтер, принцип роботи якого полягає у пошаровому формуванні (вирощуванні) фізичної моделі прес- форми різними методами, наприклад, за технологією лазерного друкування, згідно з якою
Зо ультрафіолетовий лазер поступово, піксель за пікселем, засвічує рідкий фотополімер або фотополімер засвічується ультрафіолетовою лампою крізь фотошаблон, що змінюється з новим шаром. При цьому рідкий полімер твердіє і перетворюється у достатньо твердий пластик.
Може бути також використана технологія ламінування, згідно з якою велику кількість шарів робочого матеріалу поступово накладають один на одний і склеюють між собою, при цьому лазер вирізає у кожному шарі контур перерізу виготовлюваної прес-форми. Метод друкування на ЗО принтері і матеріал для виготовлення прес-форми вибирають, виходячи з параметрів деталі, що буде виготовлятися у прес-формі. Наприклад, формування деталей з різних сплавів потребує різного тиску (від 30 до 1000 МПа), знаючи ці параметри, можна вибрати оптимальний матеріал для прес-форми, це може бути, крім фотополімеру, АВ5 пластик, метал, віск та інші.
Виготовлені таким чином нижню і верхню прес-форми 1 і 2 встановлюють у прес-інструмент між нижнім і верхнім пуансонами 6 і 5 і фіксаторами 4. Між прес-формами 1 їі 2 засипають порошок З (фіг. 1), який піддають вертикальному пресуванню і отримують деталь З (фіг. 2).
Прес-форми 1 і 2 рознімають і вивільняють деталь 3. Якщо частини прес-форм залишаються у внутрішніх порожнинах деталі 3, то при спіканні вони плавляться, надаючи деталі З остаточної форми, яка має точні розміри і не потребує подальшої додаткової обробки.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб виготовлення прес-форм, що включає виконання моделі виготовлюваної деталі і пошарове формування прес-форми конструкційним матеріалом, який відрізняється тим, що за допомогою однієї з комп'ютерних програм 30 САО створюють ЗО модель виготовлюваної деталі і відповідну їй ЗО модель рознімної прес-форми, у точній відповідності з якою за допомогою 30 принтера здійснюють пошарове формування прес-форми матеріалом, вибраним в залежності від необхідного тиску для пресування деталі.
UAU201302804U 2013-03-05 2013-03-05 Спосіб виготовлення прес-форм UA79828U (uk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201302804U UA79828U (uk) 2013-03-05 2013-03-05 Спосіб виготовлення прес-форм
PCT/UA2013/000124 WO2014137309A1 (ru) 2013-03-05 2013-10-28 Способ изготовления пресс-форм

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201302804U UA79828U (uk) 2013-03-05 2013-03-05 Спосіб виготовлення прес-форм

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA79828U true UA79828U (uk) 2013-04-25

Family

ID=51491698

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201302804U UA79828U (uk) 2013-03-05 2013-03-05 Спосіб виготовлення прес-форм

Country Status (2)

Country Link
UA (1) UA79828U (uk)
WO (1) WO2014137309A1 (uk)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6203861B1 (en) * 1998-01-12 2001-03-20 University Of Central Florida One-step rapid manufacturing of metal and composite parts
US7141207B2 (en) * 2004-08-30 2006-11-28 General Motors Corporation Aluminum/magnesium 3D-Printing rapid prototyping
UA77767C2 (en) * 2004-10-04 2007-01-15 Serhii Ivanovych Chernyshov Method for manufacture of hollow molds by laser sintering of powdered metal

Also Published As

Publication number Publication date
WO2014137309A1 (ru) 2014-09-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sahebrao Ingole et al. Rapid prototyping–a technology transfer approach for development of rapid tooling
CN101670437B (zh) 一种带有随形冷却管道的模具制造方法
DE602009000951D1 (de) Verfahren zur Herstellung eines Werkstücks durch Schmelzen oder selektives Sintern mit Hilfe eines Lasers von Pulvern aus unterschiedlichen Materialien
CN104339437A (zh) 一种用3d打印技术生产陶瓷铸型的方法
CN106579672A (zh) 七宝嵌
Thomas et al. A review on transition in the manufacturing of mechanical components from conventional techniques to rapid casting using rapid prototyping
CN104226906B (zh) 一种型腔模具的制造方法
CN101579990B (zh) 一种镶嵌工艺品的制作方法
Yarlagadda et al. Development of rapid tooling for sheet metal drawing using nickel electroforming and stereolithography processes
UA79828U (uk) Спосіб виготовлення прес-форм
CN103464679B (zh) 金属板材的成型方法和成型系统
Hanus et al. Surface quality of foundry pattern manufactured by FDM method-rapid prototyping
DE60031386T2 (de) Schnelles herstellungsverfahren eines prototyps mit strukturierter oberfläche
Lin et al. Improved contact lens injection molding production by 3D printed conformal cooling channels
JP2004211162A (ja) プレス用金型の製造方法
Baligidad et al. Sand casting: conventional and rapid prototyping manufacturing approaches
GORSKI et al. APPLICATION OF POLYSTYRENE PROTOTYPES MANUFACTURED BY FDM TECHNOLOGY FOR EVAPORATIVE CASTING METHOD.
KR20150087526A (ko) 3차원 프린터를 이용한 토목 구조물의 모형제작 방법
CN109047665A (zh) 一种新型非传动端端盖铁型覆砂铸造工艺
Singh Comparison of Polyjet Printing and Silicon Moulding as Rapid Plastic Moulding Solution
CN1142068C (zh) 制作较大体积空心金属工艺品工艺
JP2018024184A (ja) 射出成形型の製造方法
Geraci Additive manufacturing in the Italian goldsmith industry. Adoption and economic impact.
KR20050115738A (ko) 금속 주조용 금형의 제조방법
JP3865667B2 (ja) 放電加工用電極および製造方法