UA74257C2 - Спосіб виготовлення керамічної форми - Google Patents

Спосіб виготовлення керамічної форми Download PDF

Info

Publication number
UA74257C2
UA74257C2 UA20031110336A UA20031110336A UA74257C2 UA 74257 C2 UA74257 C2 UA 74257C2 UA 20031110336 A UA20031110336 A UA 20031110336A UA 20031110336 A UA20031110336 A UA 20031110336A UA 74257 C2 UA74257 C2 UA 74257C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
mold
model
models
temperature
firing
Prior art date
Application number
UA20031110336A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Сергій Іванович Чернишов
Сергей Иванович Чернышев
Юрій Борисович Вітязєв
Юрий Борисович Витязев
Олег Петрович Триньов
Тетяна Леонідівна Триньова
Віктор Степанович Конотопов
Володимир Федорович Антипенко
Original Assignee
Сергій Іванович Чернишов
Сергей Иванович Чернышев
Юрій Борисович Вітязєв
Юрий Борисович Витязев
Олег Петрович Триньов
Тетяна Леонідівна Триньова
Віктор Степанович Конотопов
Володимир Федорович Антипенко
Закрите акціонерне товариство "Конструкторсько-технологічне бюро верифікаційного моделювання і підготовки виробництва"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Сергій Іванович Чернишов, Сергей Иванович Чернышев, Юрій Борисович Вітязєв, Юрий Борисович Витязев, Олег Петрович Триньов, Тетяна Леонідівна Триньова, Віктор Степанович Конотопов, Володимир Федорович Антипенко, Закрите акціонерне товариство "Конструкторсько-технологічне бюро верифікаційного моделювання і підготовки виробництва" filed Critical Сергій Іванович Чернишов
Priority to UA20031110336A priority Critical patent/UA74257C2/uk
Publication of UA74257C2 publication Critical patent/UA74257C2/uk

Links

Landscapes

  • Molds, Cores, And Manufacturing Methods Thereof (AREA)

Abstract

Спосіб виготовлення керамічних форм за моделями, одержаними за технологією Quick Cast який включає нанесення керамічних покрить, завантаження форми в піч при температурі 700-800°С, подачу води чи водяної пари на період випалювання моделей, випалювання моделей при температурі 850-900°С, причому форма виготовляється з термостійких вогнетривких матеріалів, наприклад дистен-силіманіту, електрокорунду, високоглиноземистого шамоту.

Description

Опис винаходу
Спосіб виготовлення керамічних форм по моделях Оціск Саві, надалі іменоване - "Стерео-процес", можна 2 застосовувати у ливарному виробництві, а також у процесі виготовлення точних виливок в умовах сучасного дрібносерійного, а також дослідного виробництва, він має ряд переваг у порівнянні з газифікованими і з витоплюваними моделями перш за все у тому, що для виготовлення самої моделі не потрібно проектування, виготовлення технологічного оснащення та його доведення, на що витрачається багато часу. Виливки виготовляються за дуже короткий термін, зі стійкими по точності розмірами, поверхня має шорсткість, як при 710 виготовленні виливок методом лиття по витоплюваних або по газифікованих моделях.
Аналогом запропонованого рішення є технологія Оціск Саві, з використуванням керамічних форм (11.
Згідно з аналогом операції по виготовленню керамічної форми виконуються таким чином: спочатку складається модельний блок шляхом припаювання до моделі, яку одержали методом лазерної стереолітографії, елементів литниково-живильної системи, потім на блок наносять необхідну кількість керамічного покриття із 12 спеціальних алюмінієво-дирконових матеріалів із сушінням кожного шару. Ці операції можуть виконуватися аналогічно прийнятих в литті по витоплюваних моделях.
Для витоплювання литниково-живильної системи форму кладуть у піч, нагріту до 85022 і витримують форму при цій температурі 1Охв. Потім температуру у печі підіймають до 110022 і витримують форму при цій температурі 2Охв., після чого її охолоджують разом із піччю до 8502 і нижче. 720 При випалюванні моделей із форми в печі створюють атмосферу з високим (біля 1095) вмістом кисню.
При випалюванні моделей при нижчих температурах без подачі кисню модель повністю не вигорає, залишаючи в порожнині форми коксовий залишок, який не дозволяє одержувати якісний виливок. Це обумовлено тим, що моделі Оціск Саві виготовляються з композиції на основі епоксидної смоли, що має велику сч ре схильність до коксоутворювання і велике термічне розширення при нагріванні. Недоліком аналогу є необхідність застосування високотемпературних печей (Т-11002С) і подачі в них кисню. Для ливарного виробництва України (о) це неприйнятно через відсутність у цехах лиття по витоплюваних моделях подібних печей і небезпеки процесу у зв'язку з необхідністю застосування кисню, а також застосування матеріалів, що на Україні не виробляються.
Метою винаходу є удосконалення даного процесу, в т. ч. адаптація його до умов цехів і дільниць лиття по їч-
Зо Витоплюваних моделях України, включаючи зниження температури випалу форм і випалювання моделей до
Т-850-9002С без застосування кисню і запобігання можливості утворення в порожнині форми коксових залишківі МО руйнування їх при випалюванні моделей. Пропоноване технічне рішення - "Стерео-процес" дозволяє досягти с вказаної мети завдяки: - виготовленню форми із застосуванням високовогнетривких та термостійких матеріалів: дистен-силіманіту, « з5 електрокорунду, високоглиноземистого шамоту та т.п., виробництва підприємств України; їм- - завантаженню форм у піч при температурі 700-8009С; - подачі у піч відразу після завантаження форми пожежобезпечного, нетоксичного, недорогого, безпечного реагента-води або водяної пари на період горіння моделі; - підійманню температури на період горіння моделі та наступного випалу форми при 850-90020. «
За рахунок використання вказаного типу матеріалів форма здобуває необхідну вогнетривкість та високу Цей с термостійкість, що дозволяє завантажувати форму у піч при 700-8002С. ц У свою чергу це зумовлено необхідністю запобігти руйнуванню форми через теплове розширення моделей, ,» яке при повільному нагріванні має місце.
Створюване реагентом пароповітряне середовище в печі сприяє конверсії вуглеводів, утворюваних при деструкції матеріалів моделей у вуглекислий газ, котрий перешкоджає утворенню сажистого графіту за такими - І реакціями: ве СтНпяєтнгО-тсонобпит) хН2 (1) ке СтНиат2тсО-тсСо2(0,Бпж2т) х Н2 (2) с | | шИ | Щ
При використанні пароповітряної суміші створюються умови протікання вищевказаних реакцій, при цьому "З значно покращуються санітарно-гігієнічні умови процесу за рахунок зменшення кількості сажі та інших шкідливих сумішей, прискорюється процес випалювання моделі та ліквідується можливість утворення коксових залишків.
Приклад здійснення способу - "Стерео-процесу". 1. Підготовка моделі до роботи, формування модельного блоку.
Модель по Оціск Саві технології для виливка вагою 1,9кг була створена стереолітографічним методом на
Ф, ЗІ-А-5000 по ЗО моделі. ко З метою усунення пористості верхнього шару моделі на її поверхню було нанесено два шари насиченого розчину парафіну в уайт-спіриті з проміжною сушкою поміж ними протягом 12-15х8в. во Для складання модельного блоку, що включає до себе саму модель, були виготовлені з витоплюваного модельного складу РЗ модель литникової чаші, що є також надливом та випором. Складання блоку було здійснено припаюванням елементів один до одного. 2. Виготовлення форми. 2.1. Характеристика моделі та вибір матеріалів для виготовлення форми. 65 Попередніми дослідженнями було встановлено, що модель має густину 0,бОг/см З; в інтервалі температур 15-1002С7 матеріал моделі має теплове розширення до 295, що створює небезпеку руйнування форми при випалюванні моделі; - при нагріванні більш ніж 709 матеріал здобуває еластичність, після нагрівання вище 120 «С матеріал моделі починає кришитися, після 170 С змінює колір на коричневий. При вказаній температурі має місце термоокисна деструкція полімеру, що стає особливо сильною, з великим газовиділенням, при температурі вище 25096; - у всьому дослідженому інтервалі 15-3002С плавлення матеріалу не спостерігалося, що зумовлює небезпеку коксоутворення при випалюванні моделі; - насичення моделі в'яжучим розчином може досягати 10-1295, що визначає можливість утворення зольних 70 залишків у порожнині форми після випалювання моделі і зумовлює необхідність її обробки розчином парафіну в уайт-спиріті.
З огляду на таку поведінку моделі при нагріванні було запропоновано проводити випалювання моделі та випал форми із застосуванням термоудару, що передбачає завантаження форми у піч при температурі 700-800 для того, щоб процес термодеструкції моделі випереджав її термічне розширення. Тому для 75 виготовлення форми був обраний матеріал з високими вогнетривкістю та термостійкістю, тобто: - концентрат дистен-силіманіту пилоподібний (КДСП) як наповнювач суспензії; - шамот зерновий високоглиноземистий із зернистістю 0,2 та 0,4мм для обсипання покриття (шарів форми).
В'яжучим суспензії був обраний гідролізований розчин етилсиліту (ГРЕТС) типу ОРГ-1 (за класифікацією, прийнятою у литті по витоплюваних моделях). |21
Усі матеріали, обрані для виготовлення форми, не дифіцитні і виробляються в достатній кількості на підприємствах України. 2.2. Виготовлення гідролізованого розчину етил сил і кату.
Для виготовлення ГРЕТС використовували етилсилікат 40, суміш ефіроальдегідної фракції (ЕАФ) (побічний продукт виробництва спирту) та ацетону і воду, підкислену соляною кислотою. Рецептура ГРЕТС наведена в с таблиці. о гідролізованого розчину етил силікату ч- зо ю сч
Ві 11111156 з з м
ГРЕТС готували шляхом перемішування компонентів у Пет-тарі ємністю 2л ручним методом протягом 1Охв. « щоб довести його температуру до максимального значення (-28-302СІ), з наступним охолодженням ємності під струменем води. т с ГРЕТС використовували через добу після приготування. Усього було виготовлено Зл ГРЕТС. ч 2.3. Готування суспензії. » Суспензію готували шляхом змішування у лабораторній мішалці порошку дистен-силіманіту в ГРЕТС до умовної в'язкості 45-50с по віскозиметру В3-4. 2.4. Нанесення і сушіння вогнетривких шарів форми. - Нанесення покриття здійснювали шляхом занурення моделі в ємність із суспензією, потім - обсипання їз кожного шару зерновим шамотом ШЗ-02 для перших 5-ти шарів і ШЗ-04 для наступних 3-х шарів.
Покриття сушили за таким режимом: іме) - повітряне сушіння при 25-2720 -2 години; ся 70 - обробка парами аміаку -10хв.; - вивітрювання аміаку -1Охв. "М Після сушіння кожного шару наносили черговий шар.
Усього таким чином було нанесено 8 шарів.
Примітка 1. Зазначена кількість шарів форми була зумовлена необхідністю мати визначений запас її міцності 29 у зв'язку з високою густиною моделі (більш ніж 0,бОг/см 3). (ФІ Примітка 2. У зв'язку з ускладненням умов сушіння покриття у порожнині моделі, розташованого під надливною частиною модельного блоку, час сушіння був свідомо в 2 рази більшим, ніж прийнято в умовах о автоматизованого виробництва по витоплюваних моделях.
Примітка 3. При використанні вакуумно-аміачної установки (документація розроблена в УкрНДіливмаш) час бо сушіння кожного шару складає не більш ЗОхв. при забезпеченні якісного і рівномірного висихання покриття. 2.5. Витоплювання надливної частини модельного блоку.
Витоплювання надливної частини модельного блоку здійснювали шляхом її занурення в киплячу воду на 5-7хв.. За цей час зовнішній шар моделі надливної частини оплавився і вона випала з форми.
З. Випалювання моделі та випал форми. бо Враховуючи викладені в розділі 2 особливості поведінки матеріалу моделей при нагріванні, і, щоб уникнути руйнування форми та утворення коксового залишку, а також для забезпечення нормальних санітарно-гігієнічних умов праці на робочому місці (за органолептичною оцінкою), форма була завантажена у піч при температурі т-82020. У момент завантаження температура знизилася до Т-78096.
Відразу ж після завантаження у піч через оглядовий отвір у заслінці подавали безперервно в розпиленому стані, нетоксичний, недорогий і недефіцитний реагент (воду) через трубку діаметром 2мм. Горіння моделі почалося відразу ж після завантаження її у піч і зачинення заслінки. Продукти деструкції моделі горіли при подачі реагенту рівним жовтим полум'ям без видимого сажоутворювання. При цьому будь-який специфічний запах безпосередньо поруч з піччю не відчувався. Процес випалювання моделі тривав ЗОхв., за цей час 7/0 температура у печі піднялася до 9002С, див. рисунок.
Після припинення горіння моделі піч виключили, а форму залишили охолоджуватися у печі.
Примітка: При наявності розплавленого металу форму можна було б залити відразу після випалювання моделі.
При огляді охолодженої форми було встановлено, що форма має рівномірний світлий колір без видимих 75 тріщин і т.п. дефектів. Слідів сажі ні на поверхні форми, ні в її середині не виявлено.
Однак форму піддали продувці стисненим повітрям для повної впевненості у тому, що зольні залишки, яки могли б бути, були цілком вилучені.
Заливання форми проводилося металом, склад якого відповідає чавуну марки не нижче СЧ-20, розплавленому в індукційній печі ІСТ-06 із графітовим тиглем.
Приблизно за 10хв. до заливання (для утворення стійкого положення, а також для підтримання форми у тепловому режимі) форму засипали піском, нагрітим у печі до 70026.
При заливанні скипів, викидів металу і руйнування форми не спостерігалось. 4. Очищення виливки.
Очищення виливка здійснювалось звичайним шляхом: легким постукуванням молотка по надливній частині Ге! для відокремлення кераміки від зовнішньої поверхні виливка і дробеструмичною обробкою для очищення Її о внутрішніх порожнин (після відрізки надливної частини).
Якість виливка відповідала вимогам, досягненим в литті по витоплюваних моделях. Дефектів, зумовлених наявністю у формі зольних і коксових утворень, не було.
Використана література: ї- 1. Етапи застосування Оціск Саві у ливарному виробництві з використанням керамічних оболонкових форм.
МСОП Технолоджи.-Мінськ, Республіка Бєларус, «ОМ РибБІЇдтеквіаїРекомендації використання Оціск Саві.дос- о с.12. см 2. О.С.Кестнер, В.К.Барад'янц, Л.А.Лапідовська, О.Б.Лотарева Точне лиття кольорових сплавів у гіпсові та керамічні форми.- М.: Машинобудування, 1968.-290с. З і -

Claims (1)

  1. Формула винаходу Спосіб виготовлення керамічної форми за моделями, одержаними за технологією Оціск Саві, що включає « 70 нанесення і сушіння керамічних покрить і випалювання моделей, який відрізняється тим, що форму ШЩЗ с завантажують в піч при температурі 700-8002С, відразу ж після завантаження до печі подають воду чи водяну ц пару на період випалювання моделей, процес випалювання проводять при температурі 850-900 2С, а саму є» форму виготовляють з термостійких вогнетривких матеріалів, зокрема дистен-силіманіту, електрокорунду, високо-глиноземистого шамоту.
    -І щ» іме) с 50 що
    Ф) іме) 60 б5
UA20031110336A 2003-11-17 2003-11-17 Спосіб виготовлення керамічної форми UA74257C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20031110336A UA74257C2 (uk) 2003-11-17 2003-11-17 Спосіб виготовлення керамічної форми

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20031110336A UA74257C2 (uk) 2003-11-17 2003-11-17 Спосіб виготовлення керамічної форми

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA74257C2 true UA74257C2 (uk) 2005-11-15

Family

ID=74505845

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20031110336A UA74257C2 (uk) 2003-11-17 2003-11-17 Спосіб виготовлення керамічної форми

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA74257C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
IT9067443A1 (it) Procedimento per formare una massa refrattaria porosa e composizione di materiale da usare in tale procedimento.
JPS62265151A (ja) 成形材料
JP2008081360A (ja) 不定形耐火物成形材料及び不定形耐火物成形体
US4304605A (en) High temperature resistant coating composition
EA013714B1 (ru) Бесцементная огнеупорная смесь и способ изготовления изделий из неё
UA74257C2 (uk) Спосіб виготовлення керамічної форми
EP2105222B1 (en) Disintegrable material, holding table, incineration method, mold for lost wax casting, and method of disintegrating mold
WO2001060762A1 (en) Refractory compositions
JP6742579B2 (ja) 溶融金属容器の築炉方法
CN113811405B (zh) 熔模粉末
CZ289860B6 (cs) Způsob opravování součástí z oxidického ľáruvzdorného materiálu a práąková směs k provádění tohoto způsobu
JP4516934B2 (ja) 精錬容器の補修方法
JP3782141B2 (ja) 高温溶融物等のために用いる器具・装置の内張用耐火物材料およびその乾燥方法
JPS61116213A (ja) 小型焼却炉の製造方法
SU501835A1 (ru) СПОСОБ УДАЛЕНИЯ МОДЕЛЬНОГО СОСТАВАИЗ КЕРАМИЧЕСКОЙ ОБОЛОЧКОВОЙ ФОРМЫ В ПРОИЗВОДСТВЕ ЛИТЬЯ ПО ВЫПЛАВЛЯЕМЫМ МОДЕЛЯМ1Изобретение относитс к области литейного производства, в частности к литью по выплавл емым модел м, и может быть использовано при выплавлении моделей из керамических оболочек, например, в высококип щих 5 органических жидкост х дл улучшени качества керамических оболочек и санитарно- гигиенических условий труда.Известен способ выплавлени модельного состава из керамических оболочек в жидких Ю средах, по которому в качестве жидкой среды дл выплавлени , вл ющейс одновременно теплоносителем, известен состав дл удалени модельного материала 1[з керамических форм, включающий смесь гликолей и 15 карбитола.Известный способ заключаетс в том, что из легкоплавкого модельного материала (например, состав Р-3) изготавливают модели и собирают их в блоки. На собранные модель- 20 ные блоки нанос т необходимое количество слоев огнеупорного покрыти на основе св зующего гидролизоваиного раствора этилси- ликата и с\'щат их в возд\'шно-аммиачной атмосфере. После сущк!! всех слоев блоки -о транспортируют конзойсром в ванну дл выплавлени моделей. наг1олн?нн\ю подогретой до температх'ры выше томгк^ратуры расплавлени молельного состава жидкостью, например, смесью гликолей и карбитола, выдерживают блоки в этой смеси в течение времени, необходимого дл полного удалени моделей из полости форм, а затем формы транспортируют на последующие операции.Недостатка.ми известного способа вл етс следующее:—При использовании в качестве св зующего оболочковых форм жлдкого стекла или гидролизованного раствора этилсиликата вокруг оболочковой формы, погруженной в ванну выплавлени моделей, образуетс зона с повышенным водородным показателем (рН). Если модели выплавл ют в высококип щих органических жидкост х, например смеси гликолей и карб'Итола, то при высоких значени х рН среды из нее выдел ютс трудносгорающие смолоподобные продукты, в которых аккумулируютс продукты окислени материала ванны, а также частицы песка и т. п. Попада во внутреннюю полость формы, эги продукты вл ютс причиной неполного выгорани горючих при прокаливании, привод щего к браку отливок по недо.П'Иву, газовым раковинам и засорам.—В момент извлечени керамических оболочек из установки они имеют высокую температуру (около ЮО'^С) и пониженную проч-
JPS5848510B2 (ja) 耐火材構築物の熱間補修材
SU768536A1 (ru) Способ удалени пенополистироловых моделей из керамических форм дл лить
SU1071347A1 (ru) Смесь дл изготовлени литейных форм
US317062A (en) Gael wittenstkom
JPS63290647A (ja) 鋳造用消失模型の塗型剤
SU759204A1 (ru) Способ изготовления керамической формы по выплавляемым моделям
SU1733500A1 (ru) Состав дл получени методом вакуумного формовани теплоизол ционных плит неразогреваемой футеровки промежуточных ковшей
Gengel Foundry technologies and their influence on environment
RU2028280C1 (ru) Сырьевая смесь для изготовления огнеупорных изделий
SU925514A1 (ru) Способ защиты поверхности стальных отливок от дефектов