UA71213A - Пристрій на поверхневих акустичних хвилях для вимірювання тиску - Google Patents

Пристрій на поверхневих акустичних хвилях для вимірювання тиску Download PDF

Info

Publication number
UA71213A
UA71213A UA20031210965A UA20031210965A UA71213A UA 71213 A UA71213 A UA 71213A UA 20031210965 A UA20031210965 A UA 20031210965A UA 20031210965 A UA20031210965 A UA 20031210965A UA 71213 A UA71213 A UA 71213A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
membrane
acoustic
sound pipe
pah
amplifier
Prior art date
Application number
UA20031210965A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Микола Федорович Жовнір
Николай Федорович Жовнир
Микола Григорович Черняк
Николай Григорьевич Черняк
Андрій Анатолійович Дідківський
Сергій Сергійович Наушенко
Руслан Іванович Ковтун
Віталій Миколайович Дейнеко
Original Assignee
Національний Технічний Університет України "Київський Політехнічний Інститут"
Национальний Техничний Университет України "Київський Политехничний Институт"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Технічний Університет України "Київський Політехнічний Інститут", Национальний Техничний Университет України "Київський Политехничний Институт" filed Critical Національний Технічний Університет України "Київський Політехнічний Інститут"
Priority to UA20031210965A priority Critical patent/UA71213A/uk
Publication of UA71213A publication Critical patent/UA71213A/uk

Links

Landscapes

  • Measuring Fluid Pressure (AREA)

Abstract

Пристрій на поверхневих акустичних хвилях для вимірювання тиску містить мембрану і п'єзоелектричний звукопровід, на поверхні якого розташовані зустрічно-штирові перетворювачі поверхневих акустичних хвиль, з'єднані з підсилювачем електричних коливань. Мембрана розташована над поверхнею п'єзоелектричного звукопроводу на відстані, сумірній з довжиною поверхневої акустичної хвилі.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до пристроїв акустоелектроніки і може бути використаний у вимірювальній техніці. 2 Відомий пристрій на поверхневих акустичних хвилях (ПАХ) для вимірювання тиску |1), що містить п'єзоелектричний звукопровід, на одній грані якого розміщені два зустрічно-штирьові перетворювачі ПАХ, з'єднані з підсилювачем електричних коливань, а на протилежній грані виконано циліндричне заглиблення, що утворює плоску, круглу мембрану, яка чутлива до тиску.
Недоліком таких датчиків є вузький діапазон вимірюваного тиску, обумовлений тим, що у круглій жорстко 70 защемленій мембрані (з низьким коефіцієнтом защемлення) мають місце області з протилежними за знаком деформаціями, що призводить до компенсації реакції мембрани на зовнішній вплив, а також низька надійність внаслідок можливого руйнування мембрани через крихкість п'єзоелектричного звукопроводу при перевантаженнях та складність виготовлення мембрани.
Найбільш близьким до винаходу є пристрій на ПАХ для вимірювання тиску, що містить п'єзоелектричний 12 звукопровод на одній грані якого розміщені два зустрічно-штирьові пертворювачі ПАХ, з'єднані з підсилювачем електричних коливань, а на іншій грані виконано заглиблення з поперечним перерізом у формі трикутника, глибина якого є сталою по апертурі акустичного каналу і монотонно змінюється у напрямку, перпендикулярному електродам зустрічно-штирьових перетворювачів ПАХ, зменшуючись від центральної області заглиблення до його периферії (21. 20 Недоліком пристрою є низька надійність внаслідок можливого руйнування пластини при перевантаженнях через крихкість п'єзоелектричного звукопроводу, а також складність виконання мембрани.
Задача винаходу - підвищення надійності та технологічності.
Вирішення поставленої задачі досягається тим, що у пристрої на ПАХ для вимірювання тиску, який містить мембрану та п'єзоелектричний звукопровід, на поверхні якого розташовані зустрічно-штирьові перетворювачі 29 ПАХ, з'єднані з підсилювачем електричних коливань. Новим є те, що мембрана розташована над поверхнею « п'єзоелектричного звукопроводу на відстані, сумірній з довжиною поверхневої акустичної хвилі.
На фіг.1 зображено датчик тиску на ПАХ; на фіг.2 - розріз А-А по фіг.1.
Пристрій для вимірювання тиску на ПАХ (фіг.1) містить п'єзоелектричний звукопровід 1, на поверхні якого розташовані поглиначі поверхневих акустичних хвиль 2 і 3, зустрічно-штирьові перетворювачі ПАХ 4 і 5, о 30 з'єднані з підсилювачем електричних коливань б, вихід якого з'єднаний з коаксіальним роз'ємом 7. Усі ці «- елементи утворюють автогенератор із частотнозадаючим елементом, виконаним у вигляді п'єзоелектричного звукопроводу із зустрічно-штирьовими перетворювачами, і розташовані у корпусі 8, який герметично закритий с мембраною 9, котра виконана з пружного матеріалу (наприклад, бронза, сталь тощо) та розташована над че поверхнею п'єзоелектричного звукопроводу на відстані, сумірній з довжиною поверхневої акустичної хвилі. Таке
Зо розташування мембрани обумовлено тим, що для ефективного впливу її на параметри хвилі, яка поширюється - по звукопроводу, необхідно забезпечити переміщення мембрани в електричному полі ПАХ, електричний потенціал якого зменшується при віддаленні від поверхні звукопроводу за експоненційним законом.
Пристрій на ПАХ для вимірювання тиску працює таким чином. «
Виникнення генерації електричних коливань в автогенераторі на ПАХ можливе при виконанні двох умов: З 50 балансу амплітуд та балансу фаз |З). З урахуванням поставленої задачі - вимірювання тиску, який діє на с мембрану, наведені вище умови можна подати у вигляді:
Із» Умова балансу амплітуд оку, 0 45 де Д. - повні втрати у колі автогенератора, які мають бути компенсовані підсиленням сигналу у підсилювачі - 6; ко Кк, - коефіцієнт підсилення підсилювача. -к 70 Умова балансу фаз с» Фо ру у у - опо (2) де цу - повний фазовий зсув у колі автогенератора; з» Фу сумарний фазовий зсув у колі підсилювача, зустрічно-штирьових перетворювачах і узгоджуючих елементах;
Тр - фазовий зсув у звукопроводі за відсутності зовнішніх впливів, що дорівнює бо Йо - глід / Мо - ск 8)
Хо де м, во, »- фазова швидкість, довжина ПАХ та частота генерованих коливань за відсутності зовнішніх впливів; бо Г - відстань між зустрічно-штирьовими перетворювачами;
Ж, - додатковий фазовий зсув у звукопроводі, викликаний дисперсією фазової швидкості ПАХ на ділянці звукопроводу | внаслідок розташування мембрани 9 в електричному полі поверхневої акустичної хвилі на відстані Х від поверхні звукопроводу, який можна подати формулою: т не ж, - лм буд х 76 де 1 еЯЇХ(Р)| - крутість дисперсійної характеристики;
З -
Уа вах «ІхР)| - фазова швидкість ПАХ при розташуванні мембрани в електричному полі хвилі на відстані Х(Р) від поверхні п'єзоелектричного звукопроводу, яка змінюється під впливом тиску оточуючого середовища Р; 75 М -17Жод - число довжин поверхневих акустичних хвиль на збудженій ділянці звукопроводу |, що дорівнює активній довжині мембрани; 2- ціле, що визначає моду коливань, як правило, п -150...250.
Із співвідношень (2) та (3) випливає, що частота генерованих коливань визначається співвідношенням: 20
Фу око мис)
Т-(пп--- А КВ ух их чи зв Як правило, в автогенераторах на ПАХ фазовий нахил у звукопроводі а(Жо я Ж аї значно більше, ніж фазовий нахил ач га для інших компонентів. «
У цьому випадку сх» р (роу« 2 ) і фазове набігання у звукопроводі переважає, тобто буде керувати стабільністю та частотою автогенератора, яку можна подати у вигляді с 30 геп Яку ма «- 2 1 сч
Приріст частоти автогенератора з урахуванням співвідношень (4) та (6) визначається співвідношенням: - 35 і - х х (7)
Ми 2 Ма г--- Ї Вч --2- Гб
Х, Пп х, « 20 Із співвідношення (7) видно, що приріст частоти автогенератора визначається дисперсією фазової швидкості з с ПАХ, що викликана прогинанням мембрани під впливом тиску. Тому вимірювання частоти автогенератора дозволяє визначати як абсолютне значення, так і перепад тиску, що діє на мембрану. :з» Експериментальні дослідження, проведені авторами показали, що ефективний вплив мембрани на фазову швидкість ПАХ відбувається при значенні відносного зазору між мембраною та поверхнею звукопроводу п хіхв 5015, на цій ділянці дисперсійна характеристика має характер, близький до лінійного, та крутість -І її складає (наприклад, для звукопроводу з ніобату літію) величину порядку 55,0. 100 улим о. Слід - відзначити, що крутість характеристики визначається експериментально для конкретної конструкції, оскільки є юю складною функцією конструктивних параметрів звукопроводу, мембрани та величини зазору хХ!7,. Як правило, го У вимірювальних перетворювачах на ПАХ ху -10...10Омкм, Що відповідає частоті ї - З00..30М ГІ, тому для - лінійності вихідної характеристики пристрою прогинання мембрани має знаходитися від хі-о0 до сю» ха Хлах З 015АдД -195..15МмМКкмМ.
Залежність прогинання мембрани Х від тиску Р визначається типом мембрани та її конструктивними параметрами.
Для кількісних розрахунків розглянемо мембрану з жорстким центром (фіг.1, 2), прогинання якої залежно від
Р тиску визначається співвідношенням |4): к-К.Р (8) 60 де дові 9) к--В
Е-З б5 з.а-рнау ст-1- асо
Ар -Е---- 5 5-2 2 2535 5 5 53 5 - л тя 16 сії с Кт; Ві кю - робочий радіус мембрани та радіус її жорсткого центру;
КЕ - коефіцієнт Пуассона та модуль пружності матеріалу мембрани;
Р -перепад тиску; 70 п- товщина мембрани (для малих прогинань Х/п--1).
Тоді співвідношення (7) можна також подати у вигляді
Шк: от: (т р- Мо Пет - Мо Ве
Гн п
Р. в де 8-1 М кв ча ЗР
Рі в кік ; Ра ка Кк.
Чутливість пристрою визначається співвідношенням: в ЗЕ ОО Момозеро Мою ер (2) вт «
Приймаємо такі конструктивні параметри: - фазова швидкість ПАХ му - 3488 м/с (для звукопроводу з ніобату літію У72 - зрізу); со - довжина незбуреної хвилі ху -85.107м (7-59, иБМ Гц); «- - відстань між зустрічно-штирьовими перетворювачами І -ПО5 м; - Число ПАХ на незбуреній ділянці М- 200; см - робочий радіус мембрани КЕ -0П2м; - - радіус жорсткого центру мембрани го У ОЛИ м; - - товщина мембрани п -0001їм ; - матеріал мембрани - сталь; « - модуль пружності матеріалу мембрани є-22.10НІме ; - коефіцієнт Пуассона я - 028; - с Визначаємо: и ' -2 . » к-т лот Мр А ЛОТ й 1
Нік
Се2Й;хуеРІНО; ХУ Хдх У ТБ 10. це. Із співвідношення (8) визначаємо граничне значення вимірюваного тиску на лінійній ділянці дисперсійної - характеристики юю Ві лах 7 ЯК. 244 1ОбНІМЕ ЗОМ т. ст. -шо 70 Максимальний приріст частоти автогенератора (приймаємо у співвідношенні (11) крутість 5.» - сопе на с» лінійній ділянці дисперсійної характеристики)
В так пак - Ім Ї ро - М. Ма КО. би Ріяк -
Га Г -2 з 00. 3409 30, 107100. 244107
Р» по15 й щ 34837 ГЦ 34, ВАК.
Чутливість вимірювання тиску таким пристроєм дорівнює бо е- Я, тах - НВ нн ма Гц - 190 Гц .
ЯР Бдяко 244.10 Нім" мм рт. ст.
При роздільній здатності промислових частотомірів (наприклад Ч3-54) і-10Г4 потенційна роздільна здатність пристрою складає
АТ 10 2 бо АР ----- - 2 ПОбемММм рт.ст. - 6,9 Н/м з 190 ' щі '
Зміна конструктивних параметрів звукопроводу, зустрічно-штирьових перетворювачів, мембрани використання диференційної схеми включення, в якій здійснюється віднімання сигналів двох автогенераторів на
ПАХ, дозволяє керувати чутливістю пристрою, діапазоном вимірюваного тиску, знизити вплив дестабілізуючих акторів залежно від тактико-технічних характеристик вимірювальних пристроїв, що вимагаються.
Кк . . . . Кк . .
Таким чином, пристрій, на відміну від прототипу, дозволяє підвищити надійність, оскільки мембрана може бути виготовлена з міцного матеріалу, а більш висока технологічність виготовлення призведе до більш високого відсотку виходу придатних виробів при масовому виробництві.
Додатковою перевагою запропонованого пристрою для вимірювання тиску, є можливість уніфікації при 7/0 бтворенні пристроїв на різні динамічні діапазони, оскільки при цьому вимагається лише зміна конструкції первинного перетворювача, а вторинний перетворювач (звукопровод із зустрічно-штирьовими перетворювачами та підсилювач) залишається незмінним.
Джерела інформації: 1. Речицкий В.И. Акустозлектроннье радиокомпоненть. -М.: Сов.радио, 1980. -С.216-218. 2. Авторское свидетельство СССР Мо1131024 НОЗНО/ОО // 5011 11/00, 1984. 3. Речицкий В.Й. Акустозлектроннье радиокомпоненть. -М.: Сов.радио, 1980. -С.199-218. 4. Пономарев С.Д., Андреєва Л.Е. Расчет упругих злементов машин и приборов. -М.: Машиностроение, 1980. -6б.242. 9 рі і ? у шли 0-2 й
АЇ 0-3 С ГА
Лдиишинний Що ч
СУ а о ї 7 - б | 8
Фіг. 1 с
А-А Ш і - 4 9 ов. 5
І 2 - - - 2 - - -х
ЩО ікрі Й З «
ШУ жаних з т0 їх и з;
І
4оо-К Ще: ч - ря ють сиру Ст» ; " рот
Ї ПИ «красот ств - Фіг. 7 - ко

Claims (1)

  1. Формула винаходу
    Пристрій на поверхневих акустичних хвилях для вимірювання тиску, що містить мембрану і п'єзоелектричний сю звукопровід, на поверхні якого розташовані зустрічно-штирові перетворювачі поверхневих акустичних хвиль, з'єднані з підсилювачем електричних коливань, який відрізняється тим, що мембрана розташована над поверхнею п'єзоелектричного звукопроводу на відстані, сумірній з довжиною поверхневої акустичної хвилі.
    р Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2004, М 11, 15.11.2004. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. 60 б5
UA20031210965A 2003-12-03 2003-12-03 Пристрій на поверхневих акустичних хвилях для вимірювання тиску UA71213A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20031210965A UA71213A (uk) 2003-12-03 2003-12-03 Пристрій на поверхневих акустичних хвилях для вимірювання тиску

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20031210965A UA71213A (uk) 2003-12-03 2003-12-03 Пристрій на поверхневих акустичних хвилях для вимірювання тиску

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA71213A true UA71213A (uk) 2004-11-15

Family

ID=74282289

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20031210965A UA71213A (uk) 2003-12-03 2003-12-03 Пристрій на поверхневих акустичних хвилях для вимірювання тиску

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA71213A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5668303A (en) Sensor having a membrane as part of an electromechanical resonance circuit forming receiver and transmitter converter with interdigital structures spaced apart from one another
US4107626A (en) Digital output force sensor using surface acoustic waves
Ştefănescu et al. Electrical methods for force measurement–A brief survey
JP5375624B2 (ja) 加速度センサー、及び加速度検出装置
JP2008232886A (ja) 圧力センサ
JP3908713B2 (ja) 原子間力顕微鏡用力方位センサ付カンチレバー
JPWO2004070408A1 (ja) 磁気センサ
UA71213A (uk) Пристрій на поверхневих акустичних хвилях для вимірювання тиску
US4015477A (en) Linear displacement transducer
JP5658061B2 (ja) 力学量センサ
CN110988756A (zh) 采用双磁致伸缩单元磁路结构的差分谐振式磁传感器
US11852521B2 (en) Vibration sensor and vibration detection device
CN112230017B (zh) 弱耦合式mems加速度传感器
JP2011141186A (ja) 圧力感知ユニット、及び圧力センサー
RU2426131C1 (ru) Способ и устройство для измерения угловой скорости
JP2021060280A (ja) 電圧センサ
JP2011149708A (ja) 力検出ユニット、及び力検出器
SU775637A1 (ru) Устройство дл измерени температуры
RU2691283C1 (ru) Устройство для измерения давления
JP2011141223A (ja) 圧力感知ユニット、及び圧力センサー
SU1134889A1 (ru) Устройство дл измерени усилий
RU2347229C1 (ru) Акселерометр на поверхностных акустических волнах
WO2020065941A1 (ja) 弾性波変調素子及び物理量センサ
SU640155A1 (ru) Устройство дл измерени давлени
JPH07191052A (ja) 加速度センサー