UA60026A - Спосіб лікування аритмій серця - Google Patents

Спосіб лікування аритмій серця Download PDF

Info

Publication number
UA60026A
UA60026A UA2003010338A UA200310338A UA60026A UA 60026 A UA60026 A UA 60026A UA 2003010338 A UA2003010338 A UA 2003010338A UA 200310338 A UA200310338 A UA 200310338A UA 60026 A UA60026 A UA 60026A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
drugs
antiarrhythmic
membrane
heart
treatment
Prior art date
Application number
UA2003010338A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Василь Максимович Мороз
Василий Максимович Мороз
Тарас Миколайович Липницький
Тарас Николаевич Липницкий
Вадим Олексійович Козловський
Вадим Алексеевич Козловский
Наталя Миколаївна Бандурко
Original Assignee
Вінницький Державний Медичний Університет Ім. М.І.Пирогова
Винницкий Государственный Медицинский Университет Им. Н.И. Пирогова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вінницький Державний Медичний Університет Ім. М.І.Пирогова, Винницкий Государственный Медицинский Университет Им. Н.И. Пирогова filed Critical Вінницький Державний Медичний Університет Ім. М.І.Пирогова
Priority to UA2003010338A priority Critical patent/UA60026A/uk
Publication of UA60026A publication Critical patent/UA60026A/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб лікування аритмій серця включає комбіноване застосування антиаритмічних засобів як блокаторів іонних каналів та рецепторів серця і мембранопротекторних препаратів.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до медицини, зокрема до кардіології, і стосується лікування аритмій серця. 2 Значне розповсюдження аритмій серця, багато із яких створюють значну загрозу для здоров'я, а часто і для життя хворого, все більш гостро ставить питання не тільки про ефективність, а і про безпеку антиаритмічної терапії. Результати рандомізованих досліджень СА5Т-1 та СА5Т-П засвідчили, що у хворих з екстрасистолічною аритмією, які перенесли інфаркт міокарду, при лікуванні анти-аритмічними препаратами 1С класу частота раптової смерті збільшилась в 3,64 рази, незважаючи на ефективне лікування екстрасистолічної аритмії. 70 Згідно з сучасною теорією патогенезу аритмій серця електрична нестабільність міокарду виникає внаслідок інтрацелюлярного іонного дисбалансу з високою концентрацією іонів Са 2" та/або Ма" при катастрофічному зменшені вмісту іонів К' та Ма". Вважають, що причиною іонного дисбалансу є порушення функцій іонних каналів та рецепторів серця. Однак, найбільш популярний антиаритмічний препарат аміодарон, який блокує 75 натрієві, кальцієві та калієві іонні канали, а також 5 - та 2-адренергічні рецептори, ефективний лише у 50-7095 хворих аритміями серця. Логічно припустити, що в патогенезі інтрацелюлярного дисбалансу іонів та аритмій серця певну роль відіграють також інші механізми, які збільшують ступінь електричної нестабільності міокарду та на які блокатори іонних каналів зовсім не впливають. Отже, в патогенезі аритмій серця, крім дисфункції іонних каналів, можливо, вагоме значення мають інші патогенетичні механізми.
Відомо також, що при ішемії міокарду активується перекисне окислення ліпідів, продукти якого призводять до вільно-радикального ушкодження біліпідного шару клітинних мембран, в якому виникають "гідрофільні кластери". Внаслідок порушення бар'єрної функції сарколеми значно підвищується її проникливість для іонів
Саг» та Ма", концентрація яких в міжклітинній рідині вища, а ніж в цітозолі кардіоміоцитів. Рушійною силою є також різниця в електричних зарядах. В тяжких випадках ішемії виникає "електричний самопробій" мембрани, і клітина гине. Очевидно, що підвищення проникливості сарколеми для іонів Са 2" та Ма" при ішемії міокарду « змінює співвідношення концентрації іонів в цитозолі і призводить до електричної нестабільності міокарду.
В експериментальних дослідженнях нами встановлено, що внутрішньовенозні інфузії індукторів ПОЛ призводять до появи політо-пних аритмій серця, які неможливо попередити блокаторами іонних каналів, але виражену антиаритмічну активність проявляють мембранопротекторні засоби. Отже, аритмогенні катіони (Се) проникають в клітини через іонні кананали, а також позаканальними шляхами, тобто безпосередньо через сч пошкоджену сарколему.
Необхідність пошуку альтернативних патогенетичних механізмів виникнення електричної нестабільності (ав) міокарду обумовлена тим, що сучасна антиаритмічна терапія ефективна лише в 60-7095 випадках, а в 10-1390 о хворих вона призводить до появи потенційно небезпечних або летальних аритмогенних ефектів.
Причиною недостатньої ефективності антиаритмічної терапії принято вважати неможливість визначення (Се) патогенезу порушень ритму серця. Інтрацелюлярний іонний дисбаланс, що виникає внаслідок порушення функції ферментативних систем та енергетичного забезпечення натрій-калієвого та кальцієвого обміну, підвищує ектопічний автоматизм та порушує швидкість проведення імпульсів, що призводить до формування « патогенетичних механізмів аритмій серця (ге-епігу, тригерної активності, спонтанної діастолічної деполяризації). В клінічних умовах ідентифікація цих механізмів практично неможлива, у зв'язку з чим - с індивідуальний вибір антиаритмічних засобів проводиться емпірично та не завжди вдало. Підвищити а результативність лікування порушень ритму серця можна одночасним призначенням декількох препаратів в є» відносно малих дозах.
Відомий спосіб комбінованого застосування антиаритмічних засобів (Мазур Н.А, Абдалла А. "Фармакотерапия аритмий",- М.: "Оверлей", 1995, -С.123-142) включає одночасне лікування препаратами 1А (о) класу, які блокують відкриті натрієві канали, з препаратами 1В класу, які зв'язуються з інактивованими о натрієвими каналами. Недоліком способу є те, що така комбінація препаратів не може бути ефективною при аритміях, які залежать від дисфункції Са 27- та К"- каналів. Клінічна ефективність різних комбінацій препаратів о 1 класу, яка досліджувалась на невеликих групах хворих (по 7-28 осіб) з позитивними результатами у 66-9290 з 50 Хворих, не може вважатись статистичне достовірною.
В основу винаходу "Спосіб лікування аритмій серця" поставлена задача підвищити ефективність лікування та 4» зменшити потенційний ризик виникнення аритмогенних ефектів при фармакологічній корекції інтрацелюлярного іонного дисбалансу шляхом одночасного призначення антиаритмічного препарату, який блокує іонні канали, та мембранопротекторного засобу, що зменшує проникність біліпідного шару сарколеми для аритмогенних катіонів.
Поставлена задача вирішується тим, що при лікуванні сучасними антиаритмічними препаратами, які р» блокують іонні канали або/та адренергічні рецептори серця, одночасно призначають, згідно з винаходом, мембранопротекторні засоби (препарат з лабораторним шифром Н5-3, ацетилцистеїн, панкордин та ін.).
Фармакологічні властивості мембранопротекторних препаратів досліджувались нами в експериментах на 250 лабораторних щурах та 40 морських свинках, яким ініціювали аконітинову, хлоридбарієву, хлоридкальцієву та 60 мембранодеструктивну моделі аритмій серця. Встановлено, що мембранопротекторні засоби володіють анти-аритмічними властивостями незалежно від того, які іонні канали патологічно активовані: натрієві (при аконітиновій моделі аритмій), кальцієві (при хлоридкальцієві моделі) або калієві (при хлоридбарієвій моделі).
Найбільш ефективним виявився препарат НЗ-3, який по антиаритмічній активності перевищував аміодарон на аконітиновій та мембранодеструктивній моделях аритмій (табл.1). б5 Таким чином, при аритміях серця у тварин, в яких бар'єрна функція сарколеми була порушена внаслідок вільно-радикального пошкодження її продуктами перекісного окислення ліпідів (про що свідчить результати дослідження молонового діальдегіду та проникності еритроцитарних мембран), антиаритмічний ефект аміодарона, як блокатора натрієвих, калієвих та кальцієвих каналів, був значно нижчим, а ніж у мембранопротекторного препарату НЗ-3. При дослідженнях ефективності препарату Н5З-3 на аконітиновій та Ххпорид-барієвій моделях аритмій серця антиаритмічна активність його була також високою і наближалась до ефективності аміодарону. Лише на хлоридкальцієвій аритмії серця ефективність аміодарону була вища, а ніж
НзЗ-3, що, можливо, пов'язано з блокадою адренергічних рецепторів серця аміодароном.
При експериментальних дослідженнях на тваринах нами виявлені мембранопротекторні властивості у ацетилцистеїна (АЦЦ фірми "Нехаї!", Німеччина). При клінічній апробації комбінованого застосування АЦЦ /о0 (1800мг на добу) з аміодароном (б0Омг/доб) у хворих з рефракторною формою екстрасистолічної аритмії позитивний результат отриманий у 6095 хворих, в яких сучасні антиаритмічні засоби були зовсім неефективні.
Спосіб виконується таким чином.
Хворому призначають один із антиаритмічних препаратів в загальнопринятих дозах та методах його застосування. При відсутності антиаритмічного ефекту або при незадовільному результаті лікування додатково /5 призначають один із мембранопротекторних препаратів, дозу якого підбирають в залежності від ефективності та чутливості до препарату. Комбінований спосіб застосування антиаритмічних препаратів з мембранопротекторними засобами можна призначати як в умовах стаціонарного лікування, так і амбулаторній практиці, оскільки мембранопротекторні препарати в раціональних дозах не токсичні і не дають побічних ефектів.
Приклад.
Хворий Т. 62 років, госпіталізований в кардіологічне відділення зі скаргами на перебої в роботі серця та задишку. Хворіє близько 5-ти років. Аритмія в роботі серця з'явилась після перенесеного інфаркту міокарду.
Неодноразово проводилось лікування в кардіологічному відділенні з нетривалим терапевтичним ефектом.
Лідокаїн, мексілетіл, анаприлін лише зменшували частоту аритмії в період лікування, після чого перебої в роботі серця через 5-7 днів відновлювались або частота їх навіть збільшувалась.
Діагноз: ІХС, стабільна стенокардія напруги 2-й ФК, постінфарктний кардіосклероз, ХСН 1 стадії, шлуночкова екстросистолічна аритмія Ш градація по Лауну.. «
Після клінічного обстеження та лікування нітросорбітом та аспірином протягом 3-х днів хворому проведено моніторування ритму серця по Холтеру. Встановлено, що протягом доби зареєстровано 2730 шлуночкових екстрасистол та 4 коротких епізоди шлуночкової параксизмальної тахікардії. На протязі 7 днів збільшена доза Ге зо аміодарону до бООмг/доб (в амбулаторних умовах хворий лічився аміодароном на протязі 12 днів, добова доза була 40Омг/доб.). На 8-й день знову проведено моніторинг ритму серця. Встановлено, що протягом доби с зареєстровано 1320 шлуночкових одиноких екстрасистол та один епізод шлуночкової пароксизмальної (су тахікардії. Після аналізу результатів дослідження хворому продовжено лікування аміодароном в такій же дозі (б0Омг/доб.) та додатково призначен АЦЦ по 600 мг З рази в день. Через 5 дні у хворого відновився правильний о синусовий ритм, після чого дозу аміодарону було зменшено до 400 мг/доб. В наступні 10 днів стан хворого «о значно покращився. При моніторуванні ритму серця зареєстровано лише 320 шлуночкових одиноких екстрасистол, тобто антиаритмічна ефективність перевищила 8895. Рекомендовано лікування проводити в амбулаторних умовах під контролем кардіолога.
Спосіб підвищує ефективність та безпеку антиаритмічної терапії, економічно доступний і може « 0 застосовуватись в стаціонарних та в амбулаторних умовах. з ш » проникність еритроцитарних мембран (ПЕМ)
Препарати п МДАод.опт. плотності) ПЕМ ж 5
Ф Монтрольтаюнще 00000011 ооиюв 0000 вим
Фо ЗентрольтимдАє 00100000000060010000100001бизвюру 0010 ов о Амодано0000000001010901006010003000100000биолююв о 0озмм я І
ФШ - фібриляція шлуночків; 42) "- р«0,05 в порівняні з контролем; "и - р «0,05 в порівняні з контролем при МДАС ве

Claims (1)

  1. Формула винаходу
    Спосіб лікування аритмій серця, що включає комбіноване застосування антиаритмічних засобів як блокаторів во іонних каналів та рецепторів серця, який відрізняється тим, що одночасно з блокаторами іонних каналів та рецепторів серця призначають мембранопротекторні препарати.
    Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2003, М 9, 15.09.2003. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і де науки України.
UA2003010338A 2003-01-14 2003-01-14 Спосіб лікування аритмій серця UA60026A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003010338A UA60026A (uk) 2003-01-14 2003-01-14 Спосіб лікування аритмій серця

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003010338A UA60026A (uk) 2003-01-14 2003-01-14 Спосіб лікування аритмій серця

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA60026A true UA60026A (uk) 2003-09-15

Family

ID=74220725

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2003010338A UA60026A (uk) 2003-01-14 2003-01-14 Спосіб лікування аритмій серця

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA60026A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lown et al. Neural and psychologic mechanisms and the problem of sudden cardiac death
Koster et al. Quinidine-induced ventricular flutter and fibrillation without digitalis therapy
Kersschot et al. Effects of early reperfusion in acute myocardial infarction on arrhythmias induced by programmed stimulation: a prospective, randomized study
Przyklenk et al. Nifedipine administered after reperfusion ablates systolic contractile dysfunction of postischemic “stunned” myocardium
PT660707E (pt) Amantadina e compostos relacionados para utilizacao no tratamento da neuropatia periferica
Patterson et al. Antiarrhythmic and antifibrillatory actions of the beta adrenergic receptor antagonist, dl-sotalol.
Leor et al. An experimental model examining the role of magnesium in the therapy of acute myocardial infarction
CN107205967B (zh) 预防和治疗心房纤颤的多非利特和美西律的组合
Eichelman et al. Alkali metal cations: effects on aggression and adrenal enzymes
Zilcher et al. Torsades de pointes: occurrence in myocardial ischaemia as a separate entity. Multiform ventricular tachycardia or not?
US4513007A (en) Method for treating heart disease
Melville et al. General systemic effects and electrocardiographic changes following injections of digitalis glycosides into the lateral ventricle of the brain
Pomerantz et al. Adenosine preconditioning reduces both pre and postischemic arrhythmias in human myocardium
Rapaport Influence of long-acting nitrate therapy on the risk of reinfarction, sudden death, and total mortality in survivors of acute myocardial infarction
Ferrari et al. Calcium channel blockers and ischaemic heart disease: theoretical expectations and clinical experience
UA60026A (uk) Спосіб лікування аритмій серця
Wilkerson Cardiovascular toxicity of cocaine
Elming et al. A benefit–risk assessment of class III antiarrhythmic agents
US3441649A (en) Suppression of cardiac ventricular fibrillation and cardiac arrhythmias with bretylium tosylate
Hiatt et al. Prolongation of survival after circumflex artery ligation by treatment with massive doses of insulin
Toleikis et al. Myocardial functional preservation during ischemia: influence of beta blocking agents
Yelnosky et al. The response of isolated rabbit atria to aconitine
Robertson et al. Effects of hypoxia, elevated K+ and acidosis on the potency of verapamil, diltiazem and nifedipine in the guinea-pig isolated papillary muscle.
US5036106A (en) Methods for the treatment of disorders of the cardiac vascular system
US20040097466A1 (en) Treatment of a patient suffering from cell surface thrombosis disorders using enhanced absorption of arginine