UA5464U - Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин - Google Patents

Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин Download PDF

Info

Publication number
UA5464U
UA5464U UA20040604730U UA2004604730U UA5464U UA 5464 U UA5464 U UA 5464U UA 20040604730 U UA20040604730 U UA 20040604730U UA 2004604730 U UA2004604730 U UA 2004604730U UA 5464 U UA5464 U UA 5464U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
transfusion
cuvette
discharge lamp
solution
ultraviolet
Prior art date
Application number
UA20040604730U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Анатолій Васильович Дем'яненко
Василь Васильович Дем'яненко
Василий Васильевич Демьяненко
Анатолій Дмитрович Беденюк
Анатолий Дмитриевич Беденюк
Original Assignee
Тернопільська Державна Медична Академія Імені І.Я. Горбачевського
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Тернопільська Державна Медична Академія Імені І.Я. Горбачевського filed Critical Тернопільська Державна Медична Академія Імені І.Я. Горбачевського
Priority to UA20040604730U priority Critical patent/UA5464U/uk
Publication of UA5464U publication Critical patent/UA5464U/uk

Links

Landscapes

  • External Artificial Organs (AREA)

Abstract

Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин включає принаймні одне джерело ультрафіолетового випромінювання - розрядну лампу низького тиску - і кювету, виконану з прозорого для ультрафіолетових променів матеріалу, а ззовні джерело випромінювання і кювета закриті світлозахисним кожухом. Розрядна лампа встановлена вертикально на штативі, причому у верхній частині лампи на штативі розміщені принаймні два гакоподібні тримачі для кювет із стерильним трансфузійним розчином, а світлозахисний кожух виконаний у вигляді двох з'єднаних між собою рухомих стулок, на яких перпендикулярно до вертикальної осі встановлені механічні регулятори тиску рідини всередині кювети з трансфузійним розчином.

Description

Корисна модель стосується медицини, зокрема медичної світлотехніки, і може бути застосована в трансфузіології у відділеннях реанімації і інтенсивної терапії для фотоактивації трансфузійних рідин.
Відомий пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин, який включає принаймні одне джерело ультрафіолетового випромінювання - розрядну лампу низького тиску і кювету, виконану з прозорого для ультрафіолетових променів матеріалу, а ззовні джерело випромінювання і кювета закриті світлозахисним кожухом |(1Ї. У відомому пристрої примусовий рух трансфузійної рідини з окремо встановленого флакону через опромінювальну кювету до пацієнта забезпечує роликова помпа. Кювета при цьому вставлена у розріз магістральної трубки трансфузійної системи.
Недоліком відомого пристрою є недостатній рівень технологічності, що випливає з необхідності використання окремого електромеханічного блоку у вигляді роликової помпи для примусової подачі трансфузійної рідини з флакону до пацієнта. Крім того, функціонування роликової помпи вимагає введення у розріз стандартної трансфузійної системи спеціальної трубки з підвищеними вимогами до пружно-еластичних властивостей, що не тільки ускладнює технологію використання відомого пристрою, але й підвищує ризик порушення умов асептики і антисептики. Беручи до уваги механічне пошкодження клітин крові, головним чином еритроцитів, внаслідок роботи роликової помпи, а також підвищений ризик бактерійного забруднення рідини в розгерметизованій трансфузійній системі, важливим недоліком слід вважати недостатній рівень ефективності відомого пристрою. До недоліків слід віднести також недостатню економічність, пов'язану з необхідністю застосування електромеханічного блоку примусової подачі трансфузійної рідини.
В основу корисної моделі поставлене завдання вдосконалити відомий пристрій, в якому шляхом введення конструктивних змін, спрямованих на забезпечення переважно вільного витоку трансфузійної рідини з кювети під час її опромінювання за умов збереження цілісності магістральних трубок трансфузійної системи досягають підвищення рівня технологічності, економічності і ефективності.
Перелік фігур креслень.
Фіг.1. Схема пристрою для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин - вигляд збоку: 1 - розрядна лампа 2 - штатив
З - гакоподібний тримач кювети
Фіг.2. Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин - вигляд спереду: 1 - розрядна лампа
З - гакоподібний тримач кювети 4 - кювета з трансфузійним розчином - рухома стулка світлозахисного кожуха 6 - механічний регулятор тиску рідини всередині кювети з трансфузійним розчином.
Поставлене завдання вирішують тим, що у відомому пристрої для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин, який включає принаймні одне джерело ультрафіолетового випромінювання - розрядну лампу низького тиску і кювету, виконану з прозорого для ультрафіолетових променів матеріалу, а ззовні джерело випромінювання і кювета закриті світлозахисним кожухом, відповідно до корисної моделі розрядна лампа встановлена вертикально на штативі, причому у верхній частині лампи на штативі розміщені принаймні два гакоподібні тримачі для кювет із стерильним трансфузійним розчином, а світлозахисний кожух виконаний у вигляді двох з'єднаних між собою рухомих стулок, на яких перпендикулярно до вертикальної осі встановлені механічні регулятори тиску рідини всередині кювети з трансфузійним розчином.
Пристрій (Фіг.1, 2) складається з джерела ультрафіолетового випромінювання - розрядної лампи 1 низького тиску, встановленої вертикально на штативі 2, причому у верхній частині лампи 1 розміщені принаймні два гакоподібні тримачі З для кювети 4, виконаної з прозорого для ультрафіолетових променів матеріалу, наповненої стерильним трансфузійним розчином (на Фіг. не позначено), а також світлозахисний кожух, виконаний у вигляді двох з'єднаних між собою рухомих стулок 5, на яких перпендикулярно до вертикальної осі встановлені механічні регулятори 6 тиску рідини всередині кювети 4 з трансфузійним розчином.
Пристрій працює у такий спосіб
Через 5-6 хвилин після вмикання встановленої вертикально на штативі 2 розрядної лампи 1 розкривають рухомі стулки 5 світлозахисного кожуха, а на гакоподібний тримач З підвішують наповнену трансфузійним розчином кювету 4, наприклад, у вигляді поліегиленового флакону з стерильним розчином натрію хлориду в ізотонічній концентрації, з'єднану з магістраллю трансфузійної системи (на Фіг. не позначено). Рухомі стулки 5 кожуха зводять між собою і, користуючись механічними регуляторами 6, встановлюють потрібний тиск рідини всередині кювети 4 з трансфузійним розчином. При цьому завдяки пружно-еластичним властивостям кювети 4 - поліетиленового флакону з трансфузійним розчином - досягається безпосереднє прилягання його поверненої до розрядної лампи 1 стінки, а відтак забезпечуються оптимальні умови для ультрафіолетового опромінювання.
Одночасно в одному пристрої можна опромінювати до трьох розчинів у поліетиленових флаконах.
Приклад 1
Після вмикання встановленої вертикально на штативі 2 розрядної лампи 1 через 5хв розкрили рухомі стулки 5 світлозахисного кожуха і на гакоподібний тримач З підвісили наповнену стерильним ізотонічним розчином натрію хлориду кювету 4 у вигляді поліетиленового флакону з попередньо під'єднаною трансфузійною системою, переконавшись у тісному приляганні стінки флакону до розрядної лампи 1. Рухомі стулки 5 кожуха звели між собою і зафіксували в закритому положенні, після чого користуючись механічними регуляторами 6, встановили тиск рідини всередині кювети 4, який забезпечив витікання трансфузійного розчину зі швидкістю Тмл/хв. Всього обробили за допомогою пристрою ЗбОмл ізотонічного розчину, після чого розрядну лампу 1 пристрою вимкнули з електромережі.
Про ефективність обробки - фотоактивації розчину робили висновок за результатами сперматозоїдної тестової проби на токсичність (21.
До краплини (20мкл) зависі бичачих сперматозоїдів на предметному склі вносили такий же об'єм токсичної сироватки, змішували і додатково вносили 20мкл фотоактивованого ізотонічного розчину натрію хлориду.
Препарат фарбували розчином фуксин-еозину і визначали співвідношення живих і некротизованих улітин.
Результат порівнювали з контролем, де завис сперматозоїдів на предметному склі інкубували з 20мкл інтактного ізотонічного розчину - нефотоактивованого. Висновок робили за результатом 10 проб - дослідних і контрольних.
Встановили, що інкубація суміші ізольованих сперматозоїдів і токсичної плазми крові з фотоактивованим розчином натрію хлориду супроводжувалося збільшенням кількості живих клітин в середньому на 23,5 3,895, порівняно контрольним. Очевидно, аналізуючи, отримані результати, можна з достатньою вірогідністю думати про здатність фотоактивованого розчину як інактивувати токсичний чинник плазми, так і (завдяки вмісту активного кисню в інкубаті) безпосередньо підвищувати резистентність ізольованих клітин.
Приклад 2
Здатність запропонованого пристрою підвищувати біологічну активність розчинів - трансфузійних рідин - експериментально доведена в тестових пробах ін вітро з використанням ізольованих еритроцитів (проба на кислотний гемоліз), лейкоцитів (реакція імунного лейкоцитолізу за методикою люмінесцентного аналізу, фагоцитарна активність), одноклітинних організмів - парамецій та ін. Окремо провели дослідження екстракорпорального опромінення донорської крові з застосуванням запропонованого пристрою, порівнюючи з результатами застосування традиційного помпового апарату для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення крові ЕУФОК |ІЗЇ. Морфологічно - у полі зору оптичного мікроскопу, а також функціонально - за допомогою проби на кислотний гемоліз встановили притаманний пристрою щадний режим обробки крові, оскільки із його конструкції вилучений фактор руйнації клітин - роликова помпа.
Отже, запропонований пристрій забезпечує вищий, ніж у відомого пристрою-прототипу, рівень технологічності і ефективності, а завдяки усуненню із конструкцію блоку примусової подачі трансфузійної рідини - роликової помпи - і економічності. Завдяки простоті конструктивного рішення запропонований пристрій знайде широке використання високоефективного методу фотопотенційованої трансфузійної терапії в клінічній практиці.
Джерела інформації: 1. Ю.В.Попов, Д.Н.Лазарев. Аппаратура для УФ облучения крови / Механизмь! влияния облученной ультрафиолетовьми лучами крови на организм человекай животньїх: Сб. науч. тр. / Под ред. И.Е.Ганелиной,
КА.Самойловой. - Л.: Наука, 1986. - С.11-18. 2. Методи дослідження ендогенної інтоксикації організму (методичні рекомендації) /М.А.Андрейчин, М.Д.Бех,
В.В.Дем'яненко та ін. Київ, 1998. - 326. 3. В.В.Демьяненко, Л.М.Мандзюк, Н.Д.Бех, Ю.Ф.Калязин / Аппарат для ультрафиолетового облучения трансфузируемьх жидкостей // Актуальнье проблемь! улучшения качества кровезаменителей, консервантов крови, гормональньїх и органотерапевтических препаратов. Мат. ІМ Всес. науч. - тех. конф. (24-25 сентября).
Москва, 1991. - С.147.
ХХ «і
ВК КЕ я. і 555 ШЩй хв х ШЕ х Хо ввевн Х ЦИ 0 КВ
А ВХ х ГЕ х ве , Х Її г у
ХВ
Кия х
ЕВ
КУКА
Ї КУ
КН
ХЕ Х се .
М 5:
С) 5.
ХК, ЕЗ в
Фіг. 1
З хх ЩО --
М БЕ І; В х 1 - гео В й
К: Ж:
Буш: Ко В
Е СК р ї ОН:
Фіг2 й

Claims (1)

  1. Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин, який включає принаймні одне джерело ультрафіолетового випромінювання - розрядну лампу низького тиску - і кювету, виконану з прозорого для ультрафіолетових променів матеріалу, а ззовні джерело випромінювання і кювета закриті світлозахисним кожухом, який відрізняється тим, що розрядна лампа встановлена вертикально на штативі, причому у верхній частині лампи на штативі розміщені принаймні два гакоподібні тримачі для кювет із стерильним трансфузійним розчином, а світлозахисний кожух виконаний у вигляді двох з'єднаних між собою рухомих стулок, на яких перпендикулярно до вертикальної осі встановлені механічні регулятори тиску рідини всередині кювети з трансфузійним розчином.
UA20040604730U 2004-06-16 2004-06-16 Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин UA5464U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20040604730U UA5464U (uk) 2004-06-16 2004-06-16 Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20040604730U UA5464U (uk) 2004-06-16 2004-06-16 Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA5464U true UA5464U (uk) 2005-03-15

Family

ID=74494355

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20040604730U UA5464U (uk) 2004-06-16 2004-06-16 Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA5464U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Seltsam et al. UVC irradiation for pathogen reduction of platelet concentrates and plasma
US6586749B2 (en) Device and method for photoactivation
JP3502095B2 (ja) 8−メトキシプソラレンによる血液成分の汚染除去
AU623645B2 (en) Blood processing apparatus
RU2036235C1 (ru) Способ инактивации вирусов в крови и ее компонентах
Storb et al. The influence of transfusions from unrelated donors upon marrow grafts between histocompatible canine siblings
ES2201093T3 (es) Dispositivo y procedimiento para fotoactivacion.
JPH0547222B2 (uk)
PT653911E (pt) Processo para a inactivacao de bacterias em preparacoes a base de sangue com 8-metoxiipsoraleno
JP2001054579A (ja) 光エネルギーに対応する目的物を有する流体に供給する有効量の光エネルギーを決定するための方法およびシステム
Horák et al. Hydrogels in endovascular embolization: VI. Toxicity tests of poly (2-hydroxyethyl methacrylate) particles on cell cultures
JPS63502965A (ja) 免疫選択法
CA1176165A (en) Method and system for externally treating the blood
UA5464U (uk) Пристрій для екстракорпорального ультрафіолетового опромінення трансфузійних рідин
Easterling et al. Plasma extraction of plasticizers from “medical grade” polyvinylchloride tubing
Graf et al. Erythrocyte antioxidant enzyme activities in children with myelomeningocele
Hegedus et al. Studies on aminochromes: III. Transformation of epinephrine, adrenochrome and adrenolutin into plasma-soluble melanins during incubation in human blood plasma
US3441479A (en) Method and apparatus for in vivo-like maintenance of blood in vitro
US6585676B1 (en) UVC radiation therapy for chronic lymphocytic leukemia
Hofer et al. Effect of lysosome modification on the heat potentiation of radiation damage and direct heat death of BP-8 sarcoma cells
Cowper et al. An improved apparatus for the maintenance of Schistosoma mansoni and Plasmodium knowlesi or other blood protozoa in a continuous flow medium
Kol et al. Photosensitized inhibition of mitogenic stimulation of human lymphocytes by aluminium phthalocyanine tetrasulphonate
CN209075548U (zh) 一种基于夹层套管状灭活管及其紫外线灭活病毒装置
Kasakura Blastogenic factor from unstimulated leukocyte cultures: further evidence for heterogeneity, and mechanism of production
AU739806B2 (en) Device and method for photoactivation