UA147989U - Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу - Google Patents

Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу Download PDF

Info

Publication number
UA147989U
UA147989U UAU202101111U UAU202101111U UA147989U UA 147989 U UA147989 U UA 147989U UA U202101111 U UAU202101111 U UA U202101111U UA U202101111 U UAU202101111 U UA U202101111U UA 147989 U UA147989 U UA 147989U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
rings
coupling
shell
repair
technological
Prior art date
Application number
UAU202101111U
Other languages
English (en)
Inventor
Віктор Степанович Бут
Олександр Петрович Подолян
Александр Петрович Подолян
Сергій Володимирович Пудрий
Олександр Іванович Томашук
Original Assignee
Віктор Степанович Бут
Олександр Петрович Подолян
Александр Петрович Подолян
Сергій Володимирович Пудрий
Олександр Іванович Томашук
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Віктор Степанович Бут, Олександр Петрович Подолян, Александр Петрович Подолян, Сергій Володимирович Пудрий, Олександр Іванович Томашук filed Critical Віктор Степанович Бут
Priority to UAU202101111U priority Critical patent/UA147989U/uk
Publication of UA147989U publication Critical patent/UA147989U/uk

Links

Landscapes

  • Pipe Accessories (AREA)

Abstract

Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу полягає в установці герметичної муфти з подальшим заповненням, при необхідності, підмуфтового простору рідкою пластичною речовиною, або речовиною, яка самотвердіє, для реалізації якого спочатку з двох сторін дефектної ділянки встановлюють з зазором по два технологічних кільця, що складаються з декількох частин, частини яких притискають до труби і зварюють між собою, після чого технологічні кільця зварюють з трубою в зазор між ними, а на кільцях збирають частини оболонки ремонтної муфти, які зварюють між собою, після чого здійснюють зварювання торців оболонки ремонтної муфти з відповідними технологічними кільцями. При монтажі частин оболонки ремонтної муфти, її торці розташовують над відповідними внутрішніми технологічними кільцями. Частини оболонки ремонтної муфти притискають до внутрішніх технологічних кілець і зварюють поздовжніми швами. Торці оболонки ремонтної муфти зварюють з відповідними внутрішніми технологічними кільцями.

Description

Корисна модель належить до техніки ремонту трубопровідного транспорту, переважно магістральних газопроводів великого діаметра.
При тривалій експлуатації газопроводів, на їхніх лінійних ділянках у результаті процесів корозії, механічних і хімічних впливів, з'являються численні дефекти (раковини, каверни, тріщини, свищі, спучування, розшарування металу труби, гофр і т.д.). У ряді випадків дефекти є неприпустимими для безпечної експлуатації трубопроводу.
Широко відомий спосіб ремонту лінійних ділянок газопроводу шляхом установки на аварійній ділянці труби технологічної котушки (див., наприклад, Правила производства капитального ремонта линейной части магистральньїх газопроводов. ВСН 2-112-79. - М.:
ВНИЙСТ, 1973. - С. 34-35). Спосіб зводиться до наступного. Аварійну ділянку трубопроводу локалізують і з неї відкачують газ. Після цього частину труби, що містить дефект, вирізають і на її місце вварюють технологічну котушку. Спосіб є радикальним, по суті таким, що повторює монтаж трубопроводу. Разом з тим він має істотні недоліки, пов'язані із трудомісткістю, неминучістю великих фінансових витрат, обумовлених необхідністю стравлювання газу й вимушеним простоєм трубопроводу.
Відомий спосіб ремонту ділянок газопроводу шляхом приварювання в місцях дефектів латок дуговим методом або вибухом (див., наприклад, Новьіе методьі ремонта линейной части магистральньхх газопроводов. - М. ВНИЙСТ, 1981. - С. 33-34). Спосіб має обмежене застосування. Для його реалізації необхідне скидання тиску в газопроводі з його наступною продувкою. Спосіб не дозволяє відремонтувати трубу, що має гофр, а також дефектні зварні шви.
Відомий спосіб ремонту лінійних ділянок трубопроводів шляхом установки ремонтної муфти, заповненою клейовою композицією (див., ОК Раїєпі Аррііїсайоп. СВ. 2210134А. Е16І 55/16).
Спосіб може бути використаний на діючому трубопроводі. Ремонтна конструкція складається із двох напівмуфт. У процесі роботи, напівмуфти механічно з'єднуються одна з одною, утворюючи замкнену оболонку навколо ділянки трубопроводу, що ремонтується. Далі оболонка центрується за допомогою технологічних елементів (болтів), установлених в отворах корпуса.
Після цього простір між трубопроводом і муфтою герметизується з обох кінців за допомогою наповнювача, що застигає (цементу, епоксидної шпаклівки й т.д.). В ізольований проміжок через
Зо спеціальні штуцери накачується епоксидний наповнювач, що забезпечує високу жорсткість конструкції.
Даний спосіб ремонту багатьох типів не наскрізних дефектів, набув широкого застосування на лінійних ділянках трубопроводів, що працюють під великим тиском (див., наприклад. Рекламу
Війівй! Сав р/с Вірієу Ноад. Атбрегодаїє, Оегрувзпіге, ОЕ 562 Е7). Відремонтовані в такий спосіб ділянки трубопроводу, мають, як правило, більш високу міцність, чим прилеглі неушкоджені ділянки труби. Не дивлячись на велике поширення, спосіб має істотні недоліки, пов'язані з неможливістю введення епоксидного наповнювача під високим тиском. Надалі, через зміну геометричних розмірів трубопроводу через перепади тиску продукту, який перекачується, і температурних деформацій, епоксидний шар може розшаровуватися, що призводить до зниження жорсткості й герметичності конструкції. Крім цього, відносно низький тиск заповнення епоксидним наповнювачем простору під муфтою, не дозволяє істотно знизити окружні й осьові напруження в трубопроводі.
Відомий спосіб ремонту трубопроводу, що перебуває під тиском, шляхом установки на ньому технологічних елементів (див. авт. св. СРСР 1058182). Спосіб дозволяє здійснити ремонт дефектної ділянки трубопроводу шляхом установки на ньому частин розрізної муфти з подальшим зварюванням частин між собою. Торці муфти із заданою величиною проплавлення приварюють кільцевими швами до стінок труби. Для запобігання втрати стійкості труби через її перегрів, на певній відстані від торців муфти встановлюють кільця, за допомогою яких здійснюється приварювання. Обтискання трубопроводу із двох сторін шва (з однієї сторони муфтою, з іншої сторони технологічним кільцем) створює додаткову жорсткість труби й сприяє релаксації зварювальних напружень, що виникають при зварюванні кільцевих швів.
Спосіб дозволяє провести ремонт дефектної ділянки трубопроводу, що перебуває під тиском, частково компенсуючи при цьому як окружні, так і осьові напруження, однак не дозволяє відремонтувати трубу, що має гофр, а також дефектні зварні шви. Спосіб малоефективний для ремонту дефектів поздовжніх заводських швів, тому що не дозволяє повністю розвантажити трубу, що ремонтується, яка перебуває під тиском. Це обумовлено фізичними обмеженнями способу. Зниження окружних напружень досягається за рахунок обтискання трубопроводу ремонтною муфтою. Для цього, перед установкою муфти, тиск усередині трубопроводу знижують до мінімально можливого значення. При ремонті трубопроводу даним способом без бо скидання тиску, компенсуються тільки осьові напруження. Крім цього, ефективність способу залежить від якості притискання муфти до тіла труби. Більшість трубопроводів мають на своїй поверхні опуклості поздовжніх і кільцевих швів. Шліфування опуклостей на поверхні труби, особливо поздовжніх швів, збільшує небезпеку розкриття трубопроводу під час проведення робіт. Для більшості магістральних трубопроводів шліфування поздовжніх швів заборонено існуючими СНИП і ВСН. Для якісної установки муфти в цьому випадку, на її внутрішній поверхні в польових умовах роблять проточки (див. Технологічна інструкція з ремонту магістральних газопроводів під тиском із застосуванням дугового зварювання. - К.: ДК "Укртрансгаз", ІЕЗ ім...
Є.О.Патона НАНУ, 2000. - С. 34-40). Процес відрізняється трудомісткістю. Крім цього, у місцях проточок має місце потоншення стінки муфти уздовж всієї її довжини, що істотно знижує міцність всієї конструкції.
Відомий спосіб ремонту дефектної ділянки трубопроводу шляхом установки на нього двошарової ремонтної муфти (див. патент України 36426), вибраний як найближчий аналог (прототип) корисної моделі, що заявляється. Спосіб включає попередню установку із двох сторін дефектної ділянки пар технологічних кілець, які приварюють до трубопроводу в зазор між ними. На кільцях збирають оболонку ремонтної муфти, торці якої приварюють до поверхні крайніх кілець кутовими швами. Підмуфтовий простір заповнюють масою, що самотвердіє.
Спосіб дозволяє здійснити ремонт трубопроводів, що перебувають під тиском, добре відпрацьований на практиці. Разом з тим, спосіб має істотний недолік, обумовлений тим, що оболонка ремонтної муфти кріпиться до крайніх (зовнішнім) технологічних кілець. При цьому оболонка ремонтної муфти закриває доступ до зварних швів, за допомогою яких технологічні кільця кріпляться до трубопроводу. Це обмежує можливості неруйнівного контролю ремонтної конструкції в процесі експлуатації і знижує тим самим надійність ремонту в цілому. Крім цього, ремонтні бригади, обслуговуючі трубопровід, можуть бути обмежені у виборі технічних засобів ремонту. Наприклад, в наявності можуть виявитися частини муфт для установки їх на дефектний зварний шов, тоді як термінового аварійного ремонту може потребувати більш протяжна ділянка.
В основу корисної моделі поставлена задача підвищення надійності ремонту за рахунок забезпечення зручності контролю кільцевих зварних швів, а також розширення асортименту технічних засобів ремонту трубопроводів.
Зо Задача вирішується за рахунок того, що в способі ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу, що полягає в установці герметичної муфти з подальшим заповненням, при необхідності, підмуфтового простору рідкою, пластичною речовиною, або речовиною, яка самотвердіє, для реалізації якого спочатку з двох сторін дефектної ділянки встановлюють з зазором по два технологічних кільця, що складаються з декількох частин, частини яких притискають до труби і зварюють між собою, після чого технологічні кільця зварюють з трубою в зазор між ними, а на кільцях збирають частини оболонки ремонтної муфти, які зварюють між собою, після чого здійснюють зварювання торців оболонки ремонтної муфти з відповідними технологічними кільцями, згідно з корисною моделлю, при монтажі частин оболонки ремонтної муфти, її торці розташовують над відповідними внутрішніми технологічними кільцями, далі частини оболонки ремонтної муфти притискають до внутрішніх технологічним кільцям і зварюють поздовжніми швами, після чого торці оболонки ремонтної муфти зварюють з відповідними внутрішніми технологічними кільцями.
Спосіб здійснюють таким чином. З двох сторін дефектної ділянки трубопроводу встановлюють по два технологічні кільця, із зазором між ними. Кожне технологічне кільце складають з декількох частин, які притискують до трубопроводу і зварюють між собою без торкання дугою тіла труби. Після цього суміжні торці зовнішніх і внутрішніх технологічних кілець зварюють з трубопроводом з частковим проплавленням його стінки. Далі на внутрішніх технологічних кільцях збирають частини оболонки ремонтної муфти, довжину якої вибирають таким чином, що б її торці знаходилися над внутрішніми технологічними кільцями. Частини оболонки ремонтної муфти притискують до внутрішніх кілець і зварюють між собою. Після цього торці оболонки муфти зварюють з внутрішніми технологічними кільцями кутовими швами. В разі виникнення необхідності додаткового зниження кільцевих напружень в кутових зварних швах пропонованої ремонтної конструкції, використовують додаткові технологічні кільця, які монтують на внутрішніх кільцях з двох сторін оболонки муфти із зазором. Додаткові технологічні кільця складають з частин, які притискують до внутрішніх технологічних кілець і зварюють між собою.
Після цього торці муфти і суміжні з ними торці додаткових технологічних кілець зварюють з внутрішніми технологічним кільцями в зазор між ними (відповідно до технічного рішення "Способ приварки технологических злементов к трубопроводу" по авт.св. СССР Мо 1058182).
Використання додаткового технологічного кільця дозволяє істотно понизити напруження у бо формованому кільцевому зварному шві, в порівнянні з кутовим (див. Зандберг А.С. Основь!
проектирования сварньїх герметизирующих конструкций магистральньїх трубопроводов.
Стальнье муфть и тройники/ Зандберг А.С. // Сварочное производство. - 2010. - Мо 11. - С. 3-9).
З метою зменшення кількості зварних швів в ремонтній конструкції, довжину оболонки муфти вибирають рівну відстані між торцями внутрішніх технологічних кілець з боку зазорів між внутрішніми і зовнішніми технологічними кільцями. Частини оболонки ремонтної муфти збирають на внутрішніх кільцях, поєднуючи торці оболонки ремонтної муфти з відповідними торцями внутрішніх технологічних кілець. Після цього частини оболонки ремонтної муфти зварюють між собою, а торці оболонки ремонтної муфти, торці внутрішніх і зовнішніх технологічних кілець зварюють з трубопроводом в зазор між ними.
При необхідності ремонту протяжної ділянки трубопроводу, муфти встановлюють кроковим способом. Для цього на трубопроводі встановлюють необхідне число пар технологічних кілець, на яких монтують оболонки муфт пропонованим способом. При цьому зовнішні технологічні кільця кожної муфти, за винятком крайніх, використовують як внутрішні технологічні кільця сусідніх муфт.
Для підвищення якості зварного з'єднання, торці технологічних кілець і муфти можуть мати скоси, що спрощують формування зварного шва.
При ремонті дефектів, що вимагають, в основному, зниження в ремонтованій трубі кільцевих напружень (наприклад раковини, каверни, тріщини, свищі, спучування, розшарування металу труби, гофр і т.д.), підмуфтовий простір заповнюють рідкою, пластичною речовиною, або речовиною, яка самотвердіє, під тиском, згідно з ПУ 98440. При ремонті локальних дефектів, що вимагають, в основному, зниження в ремонтованій трубі подовжньої напруги (наприклад, кільцевих зварних швів), підмуфтовий простір можуть заповнювати речовиною, що запобігає розвитку корозії.
У разі, коли не ставиться задача контролю кільцевих швів між технологічними кільцями в процесі експлуатації ремонтної конструкції, додаткові технологічні кільця можуть розташовувати над зазорами між внутрішніми і зовнішніми технологічними кільцями.
Пропонований спосіб пояснюється кресленнями, наведеними на фіг. 1-12.
На фіг. 1 показано креслення, яке ілюструє операцію способу "встановлення на трубопровід частин технологічних кілець". Де 1 - трубопровід, 2 - частини технологічних кілець.
Зо На фіг. 2 приведено креслення фрагмента трубопроводу зі встановленими технологічними кільцями з двох сторін його дефектної ділянки. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця.
На фіг. З показано креслення, яке ілюструє операцію способу "монтаж частин оболонки ремонтної муфти". Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, 5 - частини оболонки ремонтної муфти.
На фіг. 4 приведено креслення фрагмента трубопроводу зі встановленою на дефектній ділянці ремонтною муфтою. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, 6 - ремонтна муфта. Зварні шви на кресленні не показані.
На фіг. 5 показано креслення трубопроводу з ремонтною муфтою, встановленою пропонованим способом, при якому торці оболонки ремонтної муфти зварюють з внутрішніми технологічними кільцями кутовими швами. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, 6 - ремонтна муфта, 7 - зварні шви.
На фіг. б показано креслення трубопроводу з ремонтною муфтою, встановленою пропонованим способом на дефектному кільцевому зварному шві трубопроводу, при якому торці оболонки ремонтної муфти зварюють з внутрішніми технологічними кільцями кутовими швами. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, 6 - ремонтна муфта, 7 - зварні шви, 8 - дефектний кільцевий зварний шов трубопроводу.
На фіг. 7 показано креслення трубопроводу з ремонтною муфтою, встановленою пропонованим способом, при якому торці оболонки ремонтної муфти зварюють з торцями внутрішніх технологічних кілець. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, 6 - ремонтна муфта, 7 - зварні шви.
На фіг. 8 показано креслення трубопроводу з ремонтною муфтою, встановленою пропонованим способом на дефектному кільцевому зварному шві трубопроводу, при якому торці оболонки ремонтної муфти зварюють з торцями внутрішніх технологічних кілець. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, 6 - ремонтна муфта, 7 - зварні шви, 8 - дефектний кільцевий зварний шов трубопроводу.
На фіг. 9 показано креслення трубопроводу з ремонтною муфтою, встановленою пропонованим способом, при якому торці оболонки ремонтної муфти зварюють з внутрішніми технологічними кільцями в зазор між торцями оболонки ремонтної муфти і додаткових технологічних кілець. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, 6 - ремонтна муфта, 7 - зварні шви, 9 - додаткові технологічні кільця.
На фіг. 10 показано креслення трубопроводу з ремонтної муфтою, встановленою пропонованим способом на дефектному кільцевому зварному шві трубопроводу, при якому торці оболонки ремонтної муфти зварюють з внутрішніми технологічними кільцями в зазор між торцями оболонки ремонтної муфти і додаткових технологічних кілець. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, б - ремонтна муфта, 7 - зварні шви, 8 - дефектний кільцевої зварний шов трубопроводу, 9 - додаткові технологічні кільця.
На фіг. 11 представлено креслення, що ілюструє варіант ремонту протяжного ділянки трубопроводу шляхом установки ремонтних муфт кроковим способом. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, б - ремонтна муфта, 7 - зварні шви, 8 - дефектний кільцевий зварний шов трубопроводу, 9 - додаткові технологічні кільця.
На фіг. 12 показано креслення трубопроводу з варіантом ремонтної муфти, що має широкі додаткові технологічні кільця, встановленої пропонованим способом, при якому торці оболонки ремонтної муфти зварюють з внутрішніми технологічними кільцями в зазор між торцями оболонки ремонтної муфти і додаткових технологічних кілець. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, 6 - ремонтна муфта, 7 - зварні шви, 9 - додаткові технологічні кільця.
На фіг. 13 показано креслення трубопроводу з варіантом ремонтної муфти, що має широкі додаткові технологічні кільця, встановленої пропонованим способом на дефектному кільцевому зварному шві трубопроводу, при якому торці оболонки ремонтної муфти зварюють з внутрішніми технологічними кільцями в зазор між торцями оболонки ремонтної муфти і додаткових технологічних кілець. Де 1 - трубопровід, З - внутрішні технологічні кільця, 4 - зовнішні технологічні кільця, б - ремонтна муфта, 7 - зварні шви, 8 - дефектний кільцевої зварний шов трубопроводу, 9 - додаткові технологічні кільця.
Пропонований спосіб дозволяє здійснити ремонт практично всіх видів не наскрізних дефектів трубопроводів, у тому числі дефектів поздовжніх і поперечних швів, невеликих гофрів, спучувань, вм'ятин. При цьому ремонт може проводитися без зміни режимів роботи трубопроводу, у тому числі й при максимальному внутрішньотрубному тиску. Ремонтна муфта
Зо не має прихованих зварних швів, що забезпечує зручність проведення неруйнівного контролю їх стану в процесі експлуатації.
Найбільший ефект від пропонованого способу досягається при ремонті магістральних трубопроводів середнього й великого діаметра (більше 300 мм).

Claims (4)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу, що полягає в установці герметичної муфти з подальшим заповненням, при необхідності, підмуфтового простору рідкою пластичною речовиною, або речовиною, яка самотвердіє, для реалізації якого спочатку з двох сторін дефектної ділянки встановлюють з зазором по два технологічних кільця, що складаються з декількох частин, частини яких притискають до труби і зварюють між собою, після чого технологічні кільця зварюють з трубою в зазор між ними, а на кільцях збирають частини оболонки ремонтної муфти, які зварюють між собою, після чого здійснюють зварювання торців оболонки ремонтної муфти з відповідними технологічними кільцями, який відрізняється тим, що при монтажі частин оболонки ремонтної муфти, її торці розташовують над відповідними внутрішніми технологічними кільцями, далі частини оболонки ремонтної муфти притискають до внутрішніх технологічних кілець і зварюють поздовжніми швами, після чого торці оболонки ремонтної муфти зварюють з відповідними внутрішніми технологічними кільцями.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що при монтажі частин оболонки ремонтної муфти її торці розташовують над відповідними торцями внутрішніх технологічних кілець з боку зовнішніх технологічних кілець, а після зварювання між собою частин оболонки ремонтної муфти, відповідні торці оболонки ремонтної муфти, а також торці внутрішніх і зовнішніх технологічних кілець зварюють з трубопроводом в зазор між кільцями.
З. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що при ремонті протяжної ділянки трубопроводу муфти встановлюють кроковим способом, для чого на трубопроводі встановлюють необхідне число пар технологічних кілець, на які монтують оболонки муфт, при цьому зовнішні технологічні кільця кожної муфти, за винятком крайніх, використовують як внутрішні технологічні кільця сусідніх муфт.
4. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що з двох сторін оболонки ремонтної муфти на бо внутрішніх технологічних кільцях з зазором від торців оболонки ремонтної муфти збирають
UAU202101111U 2021-03-05 2021-03-05 Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу UA147989U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101111U UA147989U (uk) 2021-03-05 2021-03-05 Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101111U UA147989U (uk) 2021-03-05 2021-03-05 Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA147989U true UA147989U (uk) 2021-06-23

Family

ID=76527982

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202101111U UA147989U (uk) 2021-03-05 2021-03-05 Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA147989U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8424925B2 (en) Split fitting for pipe
WO2011070354A2 (en) Pipe clamp device
RU2314453C1 (ru) Способ ремонта дефектного участка действующего трубопровода
CN107830302B (zh) 用于弯管修复的套筒和弯管修复的方法
UA147989U (uk) Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу
RU2352854C2 (ru) Способ ремонта дефектного участка трубопровода, находящегося под давлением
RU2374551C2 (ru) Способ ремонта дефектных участков трубопроводов
CN111421296A (zh) 用于碳钢支管焊缝维修的在线堆焊修复方法
RU2354522C2 (ru) Способ ремонта дефектного участка действующего трубопровода
RU2292512C1 (ru) Способ ремонта линейного участка трубопровода
CN107339542A (zh) 管衬构造物及其施工方法
RU2285192C2 (ru) Способ ремонта трубопровода и сварная муфта для его осуществления
RU2352855C1 (ru) Способ ремонта протяженного линейного участка действующего трубопровода
SU1199546A1 (ru) Способ присоединени технологических элементов к трубопроводу,наход щемус под давлением
Sanchez et al. Review and analysis of repair/rehabilitation methods for natural gas pipelines
RU2352856C1 (ru) Способ ремонта протяженных участков действующих трубопроводов
JP2000254777A (ja) 管材溶接方法及び既存管継手部補修方法
RU2451233C2 (ru) Способ ремонта действующего трубопровода (варианты)
RU2798175C1 (ru) Способ устранения протечек в трубопроводах под давлением
RU2563945C1 (ru) Способ усиления трубопровода с помощью паяно-сварной муфты
UA82557C2 (uk) Спосіб ремонту дефектної ділянки діючого трубопроводу
US11976754B2 (en) Flange connection having a weld ring gasket
RU2375632C1 (ru) Способ ремонта трубопровода
RU2222746C2 (ru) Способ установки муфты на дефектный участок трубопровода
UA76390C2 (en) Technology of repair of the defective sections of operating gas pipe